http://www.bbcpersian.com

13:02 گرينويچ - پنج شنبه 14 اوت 2008 - 24 مرداد 1387

سینا علی نژاد
سایت فارسی بی بی سی

دور شدن مواضع آمریکا و اسرائیل در مورد ایران

وزیر دفاع اسرائیل روز چهارشنبه علنا اذعان کرد که آمریکا در مقطع کنونی با حمله اسرائیل به تاسیسات اتمی ایران برای دفع خطر آنچه اسرائیل یک برنامه تسلیحاتی می داند مخالف است.

هرچند طی هفته ها و ماه های اخیر علائم متعددی از مخالفت آمریکا با حمله نظامی اسرائیل به ایران بروز کرده بود، اما اظهارات آقای باراک آشکارترین نشانه این مساله است.

ارتش و وزارت دفاع آمریکا اخیرا ابهامی باقی نگذاشته اند که از احتمال حمله اسرائیل به ایران راضی نیستند، با این حال دولت آمریکا تاکنون رسما با چنین حمله ای مخالفت نکرده است، به خصوص آنکه خود همواره بر وجود گزینه نظامی علیه ایران اصرار می ورزد.

اما اکنون اظهارات وزیر دفاع اسرائیل بر گزارش هایی مهر تایید می زند که می گفت آمریکا در پشت پرده سخت مشغول تلاش برای بازداشتن اسرائیل از هرگونه حمله به تاسیسات اتمی ایران است.

اهود باراک در مصاحبه با رادیو ارتش اسرائیل گفت: "آمریکایی ها اقدام [نظامی] علیه ایران را در حال حاضر کار درستی نمی دانند. موضع ما این است که هیچ گزینه ای را نباید از پیش رو برداشت، اما در عین حال باید پیشرفت دیپلماتیک هم داشته باشیم."

در طول ماه جاری گزارش شده بود که مایک مک کانل، مدیر اطلاعات ملی آمریکا و دریاسالار مایک مالن، رئیس ستاد مشترک ارتش این کشور، در سفر به اسرائیل در ماه ژوئن برای همتایان خود توضیح دادند که چرا آمریکا معتقد است حمله به ایران در شرایط فعلی لازم نیست و چرا چنین حمله ای به منافع ملی آمریکا لطمه خواهد زد.

بنابه گزارش ها، آنها از جمله استدلال کرده اند که ایران هنوز قادر به ساختن سلاح اتمی نیست و تاکید کرده اند آمریکا با عبور اسرائیل از آسمان عراق برای حمله به ایران موافقت نخواهد کرد.

روزنامه اسرائیلی هاآرتص نیز روز چهارشنبه گزارش داد که واشنگتن اخیرا به درخواست اسرائیل برای فروش تجهیزات نظامی به این کشور جواب رد داده است؛ درخواستی که به گفته مقام های آمریکایی نشان می دهد اسرائیل در "مراحل پیشرفته" مقدمه چینی برای حمله به ایران قرار دارد.

تقویت جبهه دیپلماتیک

شواهد نشان می دهد که دولت جورج بوش در ماه های پایانی ریاست جمهوری او نه تنها از گزینه نظامی علیه ایران فاصله گرفته بلکه در تلاش است جبهه دیپلماسی را تقویت کند.

گزارش های مختلفی که درباره تمایل آمریکا به ایجاد دفتر حفاظت منافع در تهران منتشر شده از نشانه های این تلاش است. دو گزارش توسط گاردین و واشنگتن پست حاکیست که دولت بوش در ماه اوت قصد خود برای این کار را اعلام خواهد کرد.

موضوع دور شدن آمریکا از گزینه نظامی علیه ایران به دلایل مختلفی نسبت داده می شود. از جمله اینکه چنین حمله ای تنها برنامه اتمی ایران را عقب خواهد انداخت و آن را نابود نمی کند.

از جمله "انستیتوی علوم و امنیت بین المللی" در واشنگتن که یک موسسه مطالعاتی است هفته گذشته در گزارشی نتیجه گیری کرد که حمله نظامی به تاسیسات اتمی ایران احتمالا تنها باعث کند شدن پیشرف ایران به سوی توانایی ساخت سلاح اتمی خواهد شد و به علاوه می تواند عزم تهران را در این زمینه جزم تر کرده و نتیجه معکوس به بار آورد.

براساس این تحلیل تاسیسات اتمی ایران بسیار پراکنده و تحت محافظت هستند که این امر نابود کردن آنها را در حمله هوایی مشکل می کند.

از دلایل دیگری که برای دور شدن آمریکا از گزینه نظامی ذکر می شود نگرانی آمریکا از تضعیف سیاست خود در عراق و افغانستان است، به ویژه در عراق که به نظر می رسد سیاست آمریکا در آن درحال پیشرفت بوده.

'اسرائیل بدون آمریکا گام برنخواهد داشت'

گفتگوی اهود باراک با رادیو ارتش اسرائیل در پی اقدامات مقام های اسرائیلی انجام می شد که در یک ماه اخیر برای قانع کردن آمریکا نسبت به قریب الوقوع بودن خطر دستیابی ایران به سلاح اتمی به شدت در تلاش بودند.

مقام های ارشد اسرائیلی از جمله آقای باراک در این مدت با سفر به واشنگتن درباره برنامه اتمی ایران با همتایان خود گفتگو کرده اند.

یک منبع دولت اسرائیل در ماه ژوئیه به روزنامه "جروزلم پست" گفت که اسرائیل می کوشد آمریکا را قانع کند ایران بیش از آنچه واشنگتن تصور می کند به مرحله دستیابی به ظرفیت ساخت سلاح اتمی نزدیک است.

عده ای می گویند اسرائیل بدون تایید آمریکا به تاسیسات اتمی ایران ضربه نخواهد زد. از جمله همین منبع اسرائیلی در گفتگو با جروزلم پست گفته است: "خیلی خیلی بعید است که اسرائیل دست به اقدام یکجانبه بزند."

این موضوع مورد تایید برخی کارشناسان است. اندرو بروکس از موسسه بین المللی مطالعات استراتژیک در لندن گفته که باور ندارد اسرائیل به تنهایی به ایران حمله کند و این امر را ناشی از دوری فاصله میان اسرائیل و ایران و پراکندگی تاسیسات اتمی ایران دانسته است.

به هرحال نمی توان پیش بینی کرد اسرائیل که اکنون همچنان بر ارجح بودن گزینه تحریم و دیپلماسی علیه ایران تاکید می کند در آینده چه راهی را در پیش خواهد گرفت.

چنانکه اهود باراک هم در مصاحبه خود با رادیو ارتش اسرائیل گفته است: "موضع ما روشن است، همانطور که موضع رسمی آمریکا روشن است، اینکه هیچ گزینه ای را نباید از پیش رو برداشت. و ما وقتی این حرف را می زنیم در مورد آن جدی هستیم."