BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 16:03 گرينويچ - يکشنبه 07 سپتامبر 2008 - 17 شهریور 1387
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد   صفحه بدون عکس
تردید در اردوگاه اصولگرایان و اصلاح طلبان
 

 
 
.

رئیس ستاد انتخابات ایران ۲۲ خرداد سال ۱۳۸۸ را روز برگزاری انتخابات دور دهم ریاست جمهوری در ایران اعلام کرده است.

علیرضا افشار که در عین حال سمت معاونت سیاسی وزارت کشور را نیز به عهده دارد، تاکید کرد که شورای نگهبان نیز با تاریخ فوق موافقت کرده است.

تعیین تاریخ انتخابات ریاست جمهوری از سوی وزارت کشور ۹ ماه پیش از برگزاری آن، در واقع نشانگر آغاز زودهنگام مبارزات انتخاباتی در ایران است.

با آنکه هنوز هیچ فردی به طور رسمی داوطلب شرکت در انتخابات ریاست جمهوری آینده نشده است، اما نام کسانی که احتمال حضور آنها در صحنه رقابت وجود دارد، بر سر زبان‌ها افتاده است.
از جناح موسوم به اصولگرا، نامزدی محمود احمدی نژاد رئیس جمهور کنونی ایران امری قطعی است، اما نارضایتی روز افزون از سیاست‌های وی در بین برخی از شاخه‌های جریان اصولگرا، به تشتت در صفوف آنان دامن زده است.

در حقیقت، شاخه‌های مختلف جناح اصولگرا در حال بررسی شرایط برای حمایت یا عدم حمایت از آقای احمدی نژاد هستند، ولی در مجموع چنین به نظر می‌رسد که آنها در مورد حمایت از وی به اجماع نخواهند رسید.

مشکل اصلی جناح اصولگرا این است که چهره‌های تازه و قدرتمندی برای معرفی به جامعه ندارد و کسانی هم که نام آنها مطرح می‌شود در انتخابات ریاست جمهوری دوره نهم وارد صحنه انتخابات شدند اما توفیقی کسب نکردند.

از این رو، برخی از احزاب و گروههای جناح اصولگرا بین حمایت از آقای احمدی نژاد یا معرفی نامزد مورد علاقه خود و یا حتی ائتلاف با برخی اصلاح طلبانی که آنها را «میانه‌رو» می‌دانند به شدت مرددند و احتمالا این تردید تا نزدیک انتخابات ادامه خواهد یافت.

تردید و تشتت در صفوف اصولگرایان در حالی است که جناح اصلاح طلب نیز موقعیت بهتری از این حیث نسبت به آنها ندارد.

در بین اصلاح طلبان، بویژه دو گروه جبهه مشارکت ایران اسلامی و سازمان مجاهدین انقلاب در پی راضی کردن محمد خاتمی رئیس جمهور قبلی ایران برای ورود به صحنه انتخابات هستند و گمان می‌کنند که حضور آقای خاتمی به ایجاد اجماع در بین اصلاح طلبان و پیروزی قطعی در انتخابات منجر خواهد شد.

سردرگمی
۹ ماه مانده به انتخابات ریاست جمهوری، نوعی سردرگمی در بین هر دو جناح اصولگرا و اصلاح طلب به چشم می‌خورد. این سردرگمی البته بیشتر ناشی از پیچیدگی اوضاع داخلی ایران و شرایط بین‌المللی آن است

آقای خاتمی اما برای ورود به عرصه انتخابات به شدت مردد است، ضمن آنکه اجماع در باره وی و پیروزی قطعی او در انتخابات نیز با شبهه برخی از تحلیلگران روبرو شده است.

از هم اکنون حزب اعتماد ملی، مهدی کروبی دبیر کل خود را به عنوان مناسب ترین گزینه برای انتخابات معرفی کرده و این به معنای آن است که این حزب اصلاح طلب، علاقه‌ای به حمایت از آقای خاتمی و یا ایجاد اجماع در مورد او را ندارد.

بدون شک رقابت بین محمد خاتمی و مهدی کروبی به مجموعه اصلاح طلبان ضربه خواهد زد، از این رو، برخی از گروههای اصلاح طلب در پی متقاعد کردن هر دوی آنها برای عدم حضور در انتخابات و اجماع بر سر نامزد سومی هستند.

اجماع بر سر طرف سوم هم کار آسانی به نظر نمی‌رسد چرا که افراد و گروههایی که از طرف سوم حمایت می‌کنند، رویکرد متضادی نسبت به انتخابات دارند.

از نظر برخی از این افراد و گروهها، طرف سوم بهتر است چهره‌ای تکنوکرات و به لحاظ سیاسی ملایم باشد تا هم از سد تایید صلاحیت شورای نگهبان عبور کند و هم پس از پیروزی در انتخابات قادر به سامان دادن اقتصاد کشور بدون برانگیختن حساسیت نهادهای انتصابی شود.

مشکل این عده اما این است که یک چهره تکنوکرات بخصوص از نوع ملایم آن، در درجه اول، شانسی برای جلب آراء اقشار سرخورده و بی‌اعتماد به فضای سیاسی را ندارد و در درجه دوم حتی به فرض پیروزی در انتخابات، در یک نظام ایدئولوژیک نمی‌تواند حداقل استانداردهای یک برنامه مبتنی بر تکنوکراسی را به اجرا در آورد.

با توجه به مسائل فوق، توجه برخی افراد و گروههای اصلاح طلب که حامی ظهور شخصیت سومی در بین اصلاح طلبان هستند، معطوف به چهره‌ای مانند عبدالله نوری وزیر کشور دولت آقای خاتمی شده است که به علت ایستادگی بر مواضع خود در دوران اصلاحات، ابتدا توسط مجلس پنجم که در اختیار محافظه کاران بود، از پست وزارت عزل و سپس به علت انتقادهای صریح روزنامه تحت مدیریتش از نیروهای مخالف اصلاحات به پنج سال زندان محکوم شد.

حامیان آقای نوری تصور می‌کنند که حضور او در انتخابات می‌تواند اقشار سرخورده از سیاست را به جنبش در آورد و از این طریق شورای نگهبان وادار به تایید صلاحیت او شود.

در هر صورت، ۹ ماه مانده به انتخابات ریاست جمهوری، نوعی سردرگمی در بین هر دو جناح اصولگرا و اصلاح طلب به چشم می‌خورد. این سردرگمی البته بیشتر ناشی از پیچیدگی اوضاع داخلی ایران و شرایط بین‌المللی آن است.

از آنجا که به نظر می‌رسد در ماههای آینده، شرایط داخلی و خارجی ایران بیش از پیش بغرنج و پیچیده شود، بنابراین امکان اینکه سردرگمی جناح‌های سیاسی هم در برابر انتخابات ریاست جمهوری بیشتر شود، وجود دارد.

با این حال، پرسش اساسی این است که انتخابات ریاست جمهوری دهم در ایران، آیا با همه سردرگمی‌ها و پیچیدگی‌های آن، منجر به تحول مهمی در ایران خواهد شد و یا آنگونه که برخی از ناراضیان سیاسی بر آن تاکید می کنند هیاهو بر سر هیچ خواهد بود؟

به نظر می‌رسد که انتخابات ریاست جمهوری دهم استعداد تبدیل شدن به هر یک از دو سناروی فوق را دارد.

 
 
مطالب مرتبط
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد   صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران