BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 13:53 گرينويچ - دوشنبه 22 سپتامبر 2008 - 01 مهر 1387
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد   صفحه بدون عکس
آژانس خواستار شفافیت فعالیت های هسته ای ایران شد
 
علی اصغر سلطانیه
ایران اسناد ارائه شده توسط دیپلمات های آژانس را جعلی خوانده است
محمد برادعی، مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی از ایران خواسته است به این اتهامات که این کشور سعی دارد سلاح هسته ای تولید کند، پاسخی جامع بدهد.

آقای برادعی در جلسه ای با حضور اعضای شورای حکام آژانس گفت اگر ایران چنین اطلاعاتی را ارائه نکند، آژانس نمی تواند در مورد برنامه هسته ای این کشور تضمین بدهد.

آقای برادعی نگرانی از برنامه اتمی ایران را "جدی" خوانده است.

آقای برادعی در عین حال از اعضای شورای حکام این آژانس خواسته تا اجازه دهند اسناد مربوط به "احتمال تلاش برای اصلاح موشک شهاب-۳ برای حمل سلاح اتمی" به ایران تحویل شود.

درباره اینکه این اسناد در اختیار آژانس قرار ندارد، نقل قولی از آقای برادعی منتشر نشده است.

ایران پیشتر خواستار دریافت این اسناد شده بود اما آژانس اعلام کرده بود که اجازه ندارد این اسناد را دراختیار ایران قرار دهد.

واکنش ایران

در همین حال علی اصغر سلطانیه، نماینده ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی از آمریکا انتقاد کرده که با ارائه نکردن اسناد آنچه که وی "مطالعات ادعایی" خوانده، برای آژانس مشکل ایجاد کرده است.

آقای سلطانیه گفته است که امروز برای شورای حکام مشخص شد که اصل و حتی کپی اسنادی که درباره مطالعات ادعایی مطرح است، به آژانس داده نشده است.

درخواست از ایران
 تضمین دادن درباره صلح آمیز بودن فعالیت هاى هسته اى و اینکه این کشور مخفی کاری نمی کند بدون اجازه بازرسى هاى وسیع ممکن نیست
 
محمد برادعی مدیر کل آژانس

نماینده ایران در آژانس گفته است یک دولت عضو[ایران] از سوی یک عضو دیگر [آمریکا] متهم شده است بدون آنکه برای ادعای اتهامی سندی ارائه شود.

دیپلمات ها در آژانس بین المللی انرژی اتمی هفته گذشته اسناد و عکس های تازه ای را به نمایش گذاشتند که ظاهرا نشان می دهد ایران ممکن است برای اصلاح موشک های شهاب-۳ جهت ایجاد قابلیت حمل کلاهک اتمی تلاش کرده باشد.

دیپلمات های آژانس انرژی اتمی می گویند که این اطلاعات معتبر است. اما در عین حال آژانس هنوز به طور مستقل این اطلاعات را تایید نکرده است.

آقای برادعی در سخنان امروز خود در وین افزود که ایران می گوید نامهای ارائه شده در این اسناد صحیح است اما اصل اسناد جعلی و مغشوش است. وی از اینکه آژانس قادر نیست درباره این اسناد و سئوالات مربوط به آن پیشرفتی داشته باشد، انتقاد کرده است.

ایران می گوید که بازرسی از مراکز نظامی این کشور در حیطه وظایف و اختیارات آژانس نیست و هیچ کشوری برای حفاظت از امنیت ملی خود اطلاعات نظامی متعارف اش را منتشر نمی کند.

منوچهر متکی وزیر خارجه ایران به خبرگزاری دانشجویان ایران – ایسنا- گفته است که آژانس نباید به حوزه‌هایی که در چارچوب ماموریت اش نیست وارد شود.

انتقاد ایران از آمریکا
 یک دولت عضو[ایران] از سوی یک عضو دیگر [آمریکا] متهم شده است بدون آنکه برای ادعای اتهامی سندی ارایه شود
 
علی اصغر سلطانیه نماینده ایران در آژانس

اما آقای برادعی در واکنش به این سخنان گفته که آژانس در جستجوی چند و چون فعالیت های نظامى مرتبط با برنامه موشکى ایران نیست بلکه تمرکز بر روى راستى آزمایى مواد و فعالیت هاى اتمى این کشور است.

"ما احتیاج داریم تا از همه اطلاعات استفاده کنیم تا مطمئن شویم از این مواد براى ساخت سلاح اتمى استفاده نمى شود."

نشست ۳۵ عضو هیات مدیره آژانس موسوم به "شورای حکام" امروز آغاز شده و قرار است در جریان این نشست درباره گزارش اخیر محمد برادعی درباره فعالیت های هسته ای ایران تبادل نظر شود.

آژانس در تازه‌ ترین گزارش خود گفته است که پیشرفت معناداری در ارزیابی فعالیت های هسته ای ایران در گذشته به دست نیامده است.

این آژانس گفته است که نمی تواند به سئوالات در مورد بخش هایی از برنامه هسته ای ایران که احتمالا کاربرد نظامی نیز می تواند داشته باشد، پاسخ دهد.

این گزارش می گوید که ایران بر خلاف خواست قطعنامه های شورای امنیت، کماکان به غنی سازی اورانیوم ادامه می دهد.

نشست ۱+۵ پنجشنبه در نیویورک

آمریکا در واکنش به این گزارش گفته است که ایران با اقدامات تنبیهی بیشتری مواجه خواهد شد. یک سخنگوی کاخ سفید گفته است سیاست های ایران در بی اعتنایی به خواست جامعه جهانی به انزوای بیشتر مردم ایران منجر می شود.

قرار است وزیران خارجه آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه، چین به همران آلمان روز پنجشنبه در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک جلسه ای برای بررسی تحریم های بیشتر علیه ایران ترتیب دهند.

روسیه صراحتا با صدور تحریم های تازه علیه ایران مخالفت کرده و گفته که این کشور در "شرایط فعلی" با تحریم تازه ایران موافق نیست.

ایران بارها در گفت و گوهایش با خاویر سولانا مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و مقام ها و مسئولان سازمان ملل خواستار بازگشت پرونده اش از شورای امنیت به آژانس شده است.

شورای امنیت سازمان ملل متحد تاکنون سه قطعنامه تحریمی علیه ایران صادر کرده و از این کشور خواسته تا غنی سازی اورانیوم را به حالت تعلیق درآورد اما ایران از اجرا آنها سر باز زده است.

مطابق قوانین بین المللی تا زمانی که ایران قطعنامه های آژانس را اجرا نکند، پرونده هسته ای این کشور در دستور کار شورای امنیت قرار خواهد داشت.

 
 
سلطانیه ویدئو
سخنان سلطانیه در آژانس بین المللی انرژی اتمی
 
 
پرچم ایرا ن و روسیه
دستاورد ایران از انتقاد ازگرجستان چیست؟
 
 
تهران - تصویر از Newstatesman از دیگر رسانه ها
گزارش نیواستیتسمن از شرایط داخل ایران
 
 
ایران پرونده هسته‌ای
سیاست دو وجهی ۱+۵ در برابر ایران
 
 
پرچم های ایران و ایالات متحده لزوم مذاکره با ایران
توصیه به رئیس جمهور آینده آمریکا
 
 
مطالب مرتبط
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد   صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران