http://www.bbcpersian.com

10:33 گرينويچ - سه شنبه 16 سپتامبر 2008 - 26 شهریور 1387

تصویب فوریت اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری

مجلس ایران فوریت طرحی را تصویب کرده است که بر اساس آن تشخیص "رجل مذهبی و سیاسی" به عهده شورای نگهبان خواهد بود و نامزدهای ریاست جمهوری باید موقع ثبت نام سابقه تصدی سمت های خاصی را داشته باشند.

تغییر انتخابات ریاست جمهوری در حالی صورت می گیرد که علی کردان وزیر کشور از تغییر انتخابات ابراز ناخرسندی کرده و گفته است "در این فرصت باقی مانده به مصلحت نیست که قانون انتخابات را اصلاح کنیم."

به گفته آقای کردان، تغییر قانون انتخابات در فاصله کوتاه، مشارکت را کاهش می دهد.

وزیر کشور ایران که به تازگی به این سمت انتخاب شده، همچنین گفته است: "انتخابات ریاست جمهوری نزدیک است و اگر از هم اکنون فضای ذهنی مردم مغشوش شود که قانون آینده این انتخابات چیست، همه منتظر می مانند که ببینند در قانون آینده چه جایگاهی پیدا می کنند."

نمایندگان طراح این مسئله کسانی هستند که معتقدند در انتخابات ریاست جمهوری معمولا کسانی خود را داوطلب انتخابات ریاست جمهوری می کنند که فاقد شرایط قانونی مقرر برای احراز این پست هستند.

این گروه از نمایندگان می گویند که "به منظور پرهیز از آثار منفی این امر در داخل و خارج که بعضا موجب وهن نظام جمهوری اسلامی می شود" این طرح را با قید یک فوریت تقدیم مجلس کرده اند.

در این طرح دو تبصره به ماده 35 قانون انتخابات ریاست جمهوری اضافه می شود که بر اساس آن احراز شرایط اتنخاب شوندگان از جمله تشخیص رجل مذهبی و سیاسی برعهده شورای نگهبان خواهد بود و همچنین انتخاب شوندگان علاوه بر شرایط فوق باید دارای سابقه تصدی حداقل یک شغل همطراز را داشته باشند.

در این طرح نامزدهای ریاست جمهوری باید پیش از ثبت نام در یکی از مسئولیت ها و شغل های تعیین شده فعالیت کرده باشند.

این شغل ها از رئیس جمهور گرفته تا استاد دانشگاه را در بر می گیرد. در فهرست شغل هایی که نامزدهای ریاست جمهوری باید داشته باشند، علاوه بر سمت های مهم دولتی، برخی سمت های نظامی در ارتش و سپاه و نیروی انتظامی نیز دیده می شود.

دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری 22 خرداد سال آینده خورشیدی برگزار می شود واگر این طرح به تصویب نهایی برسد، در انتخابات سال آینده اجرایی می شود.