'سوریه خبرنگار الجزیره را تحویل ایران داده است'

دوروتی پروز حق نشر عکس AP
Image caption خانواده پروز نیز خواستار آزادی دوروتی شده اند

الجزیره می گوید با خبر شده است که دوروتی پروز، خبرنگار ایرانی کانال انگلیسی این شبکه تلویزیونی که دوازده روز پیش در سوریه بازداشت شده بود، به ایران تحویل داده شده است.

سخنگوی الجزیره در بیانیه ای گفت: "ما اکنون اطلاعاتی دریافت کرده ایم که او در ایران نگاهداری می شود. ما خواستار اطلاعات از مقام های ایرانی، دسترسی به دوروتی و آزادی فوری او هستیم."

این کانال ماهواره ای مستقر در قطر گفت: "ما هیچ تماسی با دوروتی از زمانی که دوحه را در روز ۲۹ آوریل ترک کرد نداشته ایم، و عمیقا نگران حال او هستیم."

خانواده پروز نیز خواستار آزادی دوروتی شده اند: "ما بار دیگر خواستار آزادی فوری دوروتی و باگرداندن او به خود هستیم."

شبکه الجزیره با وجود ممنوعیتی که دولت سوریه بر کار خبرنگاران خارجی در این کشور اعمال کرده، خانم پروز را جمعه ۲۹ آوریل (نهم اردیبهشت) بدون داشتن روادید و مجوز خبرنگاری به سوریه فرستاد و خانم پروز با اینکه گذرنامه های آمریکایی و کانادایی نیز دارد با استفاده از گذرنامه ایرانی اش که نیازمند روادید گردشگری برای ورود به سوریه نیست وارد فرودگاه دمشق شد.

اما مسئولان امنیتی سوریه پس از اینکه متوجه شدند که خانم پروز برای کار خبرنگاری وارد سوریه شده پیش از آنکه فرودگاه را ترک کند او را بازداشت کردند.

بازداشت خانم پروز در آن هنگام اعلام نشد و شبکه الجزیره از ناپدید شدن او در سوریه خبر داد تا اینکه پس از یک هفته مسئولان سوری سرانجام بازداشت او را تأیید کردند.

روزنامه سوری الوطن روز سه شنبه به نقل از "منبعی آگاه" خبر داد که دوروتی پروز دو روز پس از بازداشت سوریه را ترک کرده است.

در این خبر از مقصد دوروتی پروز پس از ترک سوریه خبری داده نشد و این در حالی بود که همچنان هیچ اطلاعاتی از وی در دست نبود.

شبکه الجزیره روز چهارشنبه با صدور اطلاعیه ای اعلام کرد که خبردار شده است دوروتی پروز دو روز پس از آنکه در دمشق در بازداشت به سر برده به مسئولان ایرانی تحویل داده شده و مأموران کنسولی ایرانی او را سوار هواپیمای خطوط هوایی کاسپین کرده به تهران فرستاده اند و وی اکنون در تهران در بازداشت به سر می برد.

مسئولان ایرانی هنوز هیچ اظهارنظری در تأیید یا تکذیب این خبر نکرده اند.

سه روز پس از بازداشت دوروتی پروز و در حالی که هنوز خبر بازداشت او اعلام نشده بود، خبرنگار الجزیره در دوحه، پایتخت قطر از علی اکبر صالحی وزیر امورخارجه ایران پرسید که آیا از ناپدید شدن خانم پروز در سوریه اطلاعی دارد که آقای صالحی ابراز بی اطلاعی کرد و گفت که موضوع را دنبال خواهد کرد و در صورتی که صحت داشته باشد از مقامات سوری خواهان پیگیری خواهد شد.

این در حالی است که آن گونه که الجزیره اعلام کرده، دوروتی پروز یک روز پیشتر به تهران فرستاده شده بود.

هما (دوروتی) پروز سی و نه سال سن دارد و متولد ایران، از پدری ایرانی و مادری آمریکایی است و سالها نیز در کانادا زندگی کرده و پس از تحصیل در دانشگاه بریتیش کلمبیا در کانادا، تحصیلات خود را در دانشگاه آریزونا آمریکا ادامه داده است.

او به مدت ده سال در روزنامه سیاتل پست اینتلیجنسر در شهر سیاتل در ایالت واشنگتن آمریکا مشغول به کار بوده و سال گذشته که این روزنامه تعطیل شد پس از اشتغال به فرصتهای مطالعاتی در دانشگاههای هاروارد در آمریکا و کمبریج در انگلستان به تلویزیون انگلیسی الجزیره پیوست.

وی پیش از اعزام به سوریه، حادثه سونامی ژاپن و نشت نیروگاه اتمی فوکوشیما را برای تلویزیون انگلیسی الجزیره پوشش داده بود.

مطالب مرتبط