Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

انتقاد اوباما از اظهارات ترامپ در مورد 'تقلب انتخاباتی'

 باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا با انتقاد از اظهارات دونالد تامپ کاندیدای حزب جمهوری‌خواه که گفته در انتخابات ریاست جمهوری تقلب خواهد شد، از او خواسته از "ناله کردن" دست بردارد.

آقای اوباما سه شنبه ۱۸ اکتبر (۲۷ مهر) گفت "بی سابقه" است که یک کاندیدی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، قبل از اینکه انتخابات برگزار شود از تقلب در آن سخن بگوید.

رئیس جمهور آمریکا همچنین با اشاره به تمجیدهای دونالد ترامپ از ولادیمیر پوتین، "تملق گویی" کاندیدای جمهوری خواهان در مورد رئیس جمهور روسیه را بی سابقه توصیف کرد. 

ابوالفضل قناعتي عضو هیات رئیسه شورای شهر تهران، در صحبت هایی که فایل صوتی آنها به تازگی منتشر شده گفته خبرنگاری که در مورد واگذاری غیرقانونی املاک به تعدادی از اعضای شورای شهر افشاگری کرده، باید "يک هفته خواهرش دست داعش باشد تا بفهمد".

اظهارات او، با واکنش گسترده رسانه هایی مواجه شده که آقای قناعتی را به خاطر "توهین جنسی" به یاشار سلطانی، خبرنگار افشاگر، مورد انتقاد قرار داده اند. اما ابوالفضل قناعتی، حرف های دیگری هم زده است که کمتر رسانه ای شده.

یادداشت حسین باستانی در این مورد را بخوانید.

ابراز نگرانی آمریکا از محکومیت نمازی‌ها

دولت آمریکا در مورد گزارش‌های مربوط به محکومیت سیامک و باقر نمازی، شهروندان ایرانی-آمریکایی به ۱۰ سال حبس در ایران عمیقا ابراز نگرانی کرده است. مارک تونر، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا خواهان آزادی فوری آنها شده است.

مقامات ایران از محکومیت طولانی این دو نفر به همراه چهار نفر دیگر به جرم جاسوسی و همکاری با دولت متخاصم آمریکا خبر داده اند. اینجا بیشتر بخوانید

وزیر آموزش و پرورش 'استعفا نکرده است'

در حالیکه برخی از خبرگزاری‌های ایرانی از استعفای علی اصغر فانی، وزیر آموزش و پرووش ایران خبر داده‌اند، مدیر کل دفتر وزارتی این وزارتخانه گفته است که خبر استعفای آقای فانی "نادرست" است.

امروز صبح اعلام شد که درخواست استیضاح آقای فانی  با چهل و پنج امضا در جلسه علنی روز سه شنبه مجلس شورای اسلامی اعلام وصول شد.

دیدار رهبر کلیسای ارتدوکس روسیه با الیزابت دوم، ملکه بریتانیا

   بطریق کیریل، رهبر کلیسای ارتدوکس روسیه  با الیزابت دوم، ملکه بریتانیا دیدار کرده است. این اولین سفر یک رهبر کلیسای ارتدوکس روسیه به بریتانیا در پنجاه سال اخیر است. او همچنین با جاستین ولبی، اسقف اعظم کانتربری،  بلندپایه‌ترین مقام کلیسای انگلیکن دیدار کرده است. این دیدار زمانی انجام شده که روابط میان روسیه و بریتانیا به شدت با تنش همراه شده است.

بطریق کیریل از مدافعان سرسخت ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه است و اوائل سال جاری مدعی شد که آقای پوتین در جنگی مقدس در خاورمیانه حضور دارد. این در حالی است که اسقف اعظم جاستین ولبی، بمباران حلب توسط روسیه را اقدامی شیطانی خوانده است.

بطریق کیریل
Associated Press
بطریق کیریل در کلیسای ارتدوکس روسیه در لندن

سفر نخست وزیر ایتالیا و همسرش به آمریکا

ماتئو رنتزی، نخست‌وزیر ایتالیا برای سفری رسمی به آمریکا سفر کرده و با باراک اوباما، رئیس‌جمهوری این کشور دیدار کرده است. آگنس لاندینی، همسر نخست‌وزیر ایتالیا نیز مهمان میشل اوباما، بانوی اول آمریکا است.

میشل اوباما، آگنس لاندینی
AP

اوباما بار دیگر از ترامپ انتقاد کرد

باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا بار دیگر از دونالد ترامپ، نامزد جمهوریخواهان انتقاد کرده و گفته است "هرگز در زندگی‌ام یا در تاریخ معاصر آمریکا، هیچ کاندیدای ریاست‌جمهوری ندیده‌ام که سعی کند انتخابات  و روند انتخابات را پیش از رای‌گیری بی‌اعتبار کند."

آقای ترامپ اخیرا بارها به مساله تقلب در انتخابات آمریکا هشدار داده است.

در اولین مناظره از او سوال شد که آیا نتیجه انتخابات را خواهد پذیرفت و او جواب مثبت داد اما پس از مناظره، چندین بار مساله تقلب به نفع هیلاری کلینتون را مطرح کرده است.

تازه‌ترین‌ها درباره توافق کاهش تولید نفت

امیر پایور، گزارشگر اقتصادی بی‌بی‌سی فارسی: به رغم تردیدهایی که درباره توافق کاهش تولید نفت به وجود آمده، محمد بارکیندو دبیرکل اوپک می گوید امیدوار است ماه آینده میلادی این توافق نهایی شود. آقای بارکیندو در حاشیه کنفرانس نفت و پول لندن به خبرنگاران گفت که توافق مورد اشاره احتمالا برای یک دوره ۶ تا ۱۲ ماهه است.

دبیرکل اوپک گفت که ۱۰ روز دیگر یک نشست عالی فنی در وین برگزار می شود تا اوپک درباره جزئیات همکاری با غیر اوپک و میزان کاهش گفتگو کند ولی توافق نهایی احتمالا در پایان ماه نوامبر به دست می آید. به گفته آقای بارکیندو روسیه به این مذاکرات متعهد است و هیئتی عالی به وین خواهد فرستاد.

دبیرکل اوپک در پاسخ به بی بی سی فارسی گفت که  درباره ایران "استثنایی در کار نیست" ولی کشورهای اوپک قرار است شرایط متفاوتی برای ایران، لیبی و نیجریه که از تحریم و مناقشه های منطقه ای رنج برده اند در نظر بگیرند. این شرایط در نشست فنی مورد اشاره بررسی خواهد شد.

دبیرکل اوپک
BBC

'نمایندگان دولت افغانستان و طالبان در قطر دیدار کرده‌اند'

منابع دولتی افغانستان و 'شورای کویته ' گروه طالبان آغاز زمینه‌سازی گفت‌وگوهای صلح میان دو طرف را تأیید کرده‌اند.

روزنامه گاردین چاپ بریتانیا امروز در مطلبی به نقل از منابع دولت افغانستان و طالبان گزارش داده است که مذاکرات "مخفی" صلح میان نمایندگان دولت افغانستان و طالبان در دوحه پایتخت قطر جایی‌که دفتر سیاسی طالبان مستقر است، از سر گرفته شده است.

این روزنامه گزارش داده است که در اوایل سپتامبر ملا عبدالمنان آخوند، برادر ملا عمر رهبر پیشین طالبان و معصوم ستانکزی، رئیس امنیت ملی افغانستان در قطر با هم دیدار کردند و دیدار دیگری میان نمایندگان دو طرف در اوایل اکتبر برگزار شده است.

در پی تماس بی‌بی‎سی منابع دولت در کابل این دیدارها را تأیید می‌کنند، ولی فعلا از حضور در رسانه‌ها خوداری می‌کنند و خواسته‌اند که نامشان منتشر نشود.

ساختمان دفتر طالبان در قطر
BBC
دفتر طالبان در قطر

قاضی آمریکایی در ازای 'تصاویر برهنه و حرکات جنسی'، به متهمان مرد احکام سبک‌تر می‌داد

یک قاضی بازنشسته ایالت آرکانزا در آمریکا به دلیل دادن احکام سبک‌تر به  متهمان مرد در ازای تصاویر برهنه و حرکات جنسی به تقلب و دریافت رشوه متهم شده است.

قاضی جوزف بوئکمان در ماه مه سال جاری از سمت خود استعفا داد. دلیل این استعفا ادعای چند مرد بود که گفته بودند این قاضی به آنها پول داده تا آنها را با پارو بزند تا از پوست سرخ شده عکس بگیرد

فرمانده سپاه: برخی مسئولان خطر نفوذ را جدی نمی‌گیرند

محمدعلی جعفری فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفته است "برخی مسئولان خطر نفوذ را جدی نمی‌گیرند". آقای جعفری گفته "ساده‌اندیشی و خوش‌بینی به آمریکا نگران‌کننده است" و "شما نمی‌بینید که کسی مسلمان باشد و به آمریکایی‌ها دل ببندد".

سرشماری اینترنتی تا پایان مهرماه تمدید شد

 علیرضا زاهدیان، رئیس ستاد سرشماری ایران به خبرگزاری جمهوری اسلامی، ایرنا گفته است که با توجه به اینکه روند ثبت نام اینترنتی به دلیل "استقبال عمومی"  همچنان رو به افزایش است مدت سرشماری اینترنتی به صورت همزمان با مرحله دوم سرشماری (حضوری) تا آخرین روز مهرماه ادامه خواهد داشت.

 پیشتر گزارش شده بود که مهلت ثبت اطلاعات اینترنتی خانوارها در سرشماری نفوس و مسکن سال ۱۳۹۵ ایران امروز سه‌شنبه، ۲۷ مهر (۱۸ اکتبر)، به پایان می‌رسد.  

خبر فوریدادستان تهران حکم ده سال زندان نمازی ها، زکار و سه نفر دیگر را تایید کرد

عباس جعفری دولت آبادی دادستان عمومی و انقلاب تهران از محکومیت باقر و سیامک نمازی، نزار زکا، فرهاد عبدصالح، کامران قادری و علیرضا امیدوار به اتهام جاسوسی و همکاری با دولت امریکا خبر داد و گفت: هر یک از این متهمان به ۱۰ سال حبس محکوم شدند.

 آقای جعفری دولت‌آبادی، پرونده مهم دیگر که دادستان تهران به آن پرداخت، تایید محکومیت برادران روزچنگ است که به گفته او "نقش مهمی در بحران ارز در دولت قبل داشتند، بود".

وزیر ورزش ایران استعفا کرد

محمود گودرزی، وزیر ورزش و جوانان ایران استعفا کرده است.

به گزارش خبرگزاری دولتی ایران مازیار ناظمی، مدیرکل مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ورزش خبر استعفای آقای گورزی را تایید کرده است.

بیشتر بخوانید

محمود گودرزی
Isna

هشدار صلیب سرخ در مورد وضعیت غیرنظامیان موصل

کمیته بین المللی صلیب سرخ از طرف‌های درگیر در جنگ موصل درخواست کرده است که نوع دوستی نشان دهند. درخواست این کمیته همزمان با پیشروی ارتش عراق و همپیمانانش به سوی شهر موصل برای پس گرفتن این شهر از پیکارجویان گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) و بالا گرفتن نگرانی ها در مورد سرنوشت بیش از یک میلیون غیرنظامی مطرح شده است. سازمان های امدادی نگران هستند که داعش از غیرنظامیان به عنوان سپر انسانی استفاده کند یا حتی از سلاح شیمیایی استفاده کند.

منبع اگاه در دولت روحانی "استعفای سه وزیر را تایید کرد"

 خبرگزاری ایسنا به نقل از یک منبع آگاه در دولت حسن روحانی گزارش ها درباره استعفای وزرای فرهنگ‌ و ارشاد اسلامی، آموزش و پرورش و ورزش و جوانان را تایید کرده و آن را "ترمیم کابینه یازدهم" خوانده است. 

افزایش نرخ تورم در بریتانیا

بر اساس اعلام مرکز ملی آمار بریتانیا نرخ تورم ماهانه این کشور در ماه سپتامبر با 0.4 درصد افزایش نسبت به ماه اوت به یک درصد رسیده است.

این بالاترین نرخ تورم ماهانه در بریتانیا در 28 ماه اخیر بوده است.

بگفته مرکز ملی آمار بریتانیا  افزایش قیمت پوشاک و سوخت بیشترین سهم را در افزایش تورم داشته‌اند.

از زمان برگزاری رفراندوم بریتانیا برای خروج از اتحادیه اروپا در ماه ژوئن که به رای منفی این کشور برای "ماندن در اتحادیه" منتهی شد، ارزش پوند استرلینگ بیست درصد در برابر دلار کاهش یافت و هم اکنون بسیاری از صرافی‌ها در سراسر بریتانیا یورو، واحد پول اروپا را با نرخی تقریبا برابر با پوند عرضه می‌کنند. 

صالحی: بخش عمده بازطراحی راکتور اراک تمام شده است

علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران گفته است که بخش عمده بازطراحی راکتور اراک تمام شده است. به گفته آقای صالحی، از باز طراحی راکتور اراک فقط قسمت قلب آن مانده که قرار است به زودی در آن جاسازی شود.

بازطراحی راکتور اراک بخشی از تعهدات ایران بر اساس توافق جامع اتمی با شش قدرت جهانی (برجام) است.

شیر شیطان تاسمانی باکتری‌های مقاوم در برابر آنتی‌بیوتیک را 'شکست می‌دهد'

 محققان استرالیایی کشف کرده‌اند که شیر پستانداری کیسه‌دار به نام شیطان تاسمانی می‌تواند برای مقابله با باکتری‌های مقاوم به آنتی بیوتیک‌ها استفاده شود. ترکیبات شیمیایی شیر این پستاندار می‌تواند حتی مرگبارترین باکتری‌ها را نابود کند. دانشمندان دانشگاه سیدنی در تلاشند که این ترکیبات را به طور مصنوعی تولید کنند. تنها زیستگاه شیطان تاسمانی، جنگل‌های جزیره تاسمانی در استرالیاست. اما شیر کیسه‌داران دیگر نیز حاوی این ترکیبات حیاتی است.    

شیطان تاسمانی
BBC

بازگشت پیکارجویان به اروپا

کمیسر امنیتی اتحادیه اروپا می‌گوید کشورهای اروپایی باید آماده بازگشت پیکارجویان در صورت بیرون راندن نیروهای گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) از موصل باشند.

برخلاف پارسال، امسال اثرى از ايران در كنفرانس نفت و پول لندن نيست. نتيجه انتقاد مخالفان قراردادهاى نفتى و انگليسي خ… twitter.com/i/web/status/7…

خبر فورینمازی‌ها و زکا در ایران به حبس طولانی محکوم شدند

میزان، خبرگزاری قوه قضائیه ایران از محکومیت سیامک نمازی، باقر نمازی و نزار زکا هر کدام به ۱۰ سال زندان خبر داده است. این خبرگزاری به نقل از "منبع آگاه" نوشته که جرم آنها "همکاری با دولت متخاصم آمریکا" بوده است. این خبرگزاری نوشته که دو متهم دیگر هم با به همین جرم هر کدام به ۱۰ سال زندان محکوم شده اند. این دو متهم "ف.ح.ع" و "ع.الف" معرفی شده اند. بیشتر بخوانید

عربستان 'با همه امکانات' از صلح افغانستان حمایت می‌کند

عربستان سعودی می‌گوید، همه امکانات خود را برای دستیابی به صلح در افغانستان در خدمت این کشور قرار می‌دهد.

این مطلب را ملک سلمان پادشاه عربستان سعودی در دیدار با عبدالله عبدالله رئیس اجرایی حکومت وحدت ملی افغانستان بیان داشته است.

آقای عبدالله دیروز در راس یک هیات بلند پایه برای سفر سه روزه به عربستان سعودی رفت. به گفته یک سخنگوی آقای عبدالله، پادشاه عربستان سعودی همچنین گفته همه کارگران افغان مقیم این کشور که دارای گذرنامه‌های پاکستانی هستند، می‌توانند بدون مشکل گذرنامه افغان بدست آورند.

حکومت عربستان سعودی همچنین وعده سپرده که سالانه ۴۰۰ بورس تحصیلی به دانشجویان افغان در سطح تحصیلات عالی خواهد داد.

دیدار ملک سلمان و عبدالله عبدالله در ریاض
ریاست اجرایی
رئیس اجرایی افغانستان مشغول دیدار از عربستان سعودی است

باب دیلن کجاست؟ از برنده نوبل ادبیات 'خبری نیست'

مسئولان جوایز نوبل می‌گویند که تلاش خود را برای پیدا کردن باب دیلن، خواننده و ترانه‌سرای آمریکایی که امسال برنده نوبل ادبیات شده متوقف کرده‌اند. 

سارا دانیوس، منشی دائمی آکادمی سوئد می‌گوید که این آکادمی در حال حاضر برای تماس گرفتن با او "دیگر کاری نمی‌کند".

 هفته گذشته اعطای جایزه نوبل ادبیات به باب دیلن تعجب بسیاری را برانگیخت. اما از آن زمان باب دیلن هیچ واکنشی از خود نشان نداده است.

بیشتر بخوانید

باب دیلن
AP

بدهی دولت ایران به بانک ها "حدود ۱۰۰هزار میلیارد تومان است"

علی طیب نیا وزیر امور اقتصاد و دارایی ایران گفته است "بانک‌ها حدود ۱۰۰هزار میلیارد تومان از دولت طلبکار هستند و سودی هم از دولت در سال‌های مختلف نتوانسته‌اند اخذ کنند."

در عین برخی از رسانه های ایران می گویند ولی الله سیف رئیس کل بانک مرکزی بتازگی با ارسال نامه ای به حسن روحانی، رئیس جمهور خواستار بازپرداخت بدهی های دولت به این بانک شده است.

عضو شورای ولایتی هرات به جرم آدم‌ربایی به اعدام محکوم شد

یک عضو شورای ولایتی هرات در غرب افغانستان و ۴ تن دیگر به دلیل دست داشتن در آدم‌ربایی توسط محکمه هرات به اعدام محکوم شدند. محکمه هرات دو متهم دیگر را نیز به ۱۰ سال و یکسال زندان محکوم کرد. حاجی عسکر انوری، عضو شورای ولایتی هرات به اتهام ربودن محمد شاه ایماق قبلا توسط پلیس هرات بازداشت و امروز محاکمه شد. آدم‌ربایی در چند سال اخیر در هرات موجب نگرانی بسیاری شده است. 

سازمان عفو بین‌الملل: شرایط پناهجویان در بازداشتگاه نائورو 'شکنجه' است

سازمان عفو بین‌الملل در تازه‌ ترین گزارش خود با انتقاد از سیاستهای مهاجرپذیری دولت استرالیا، شرایط پناهجویان دربازداشتگاه نائورو را معادل "شکنجه" توصیف کرده است. این سازمان رفتار با پناهجویان در این بازداشتگاه را "مسامحه و قساوت سیستماتیک"  خوانده است. دولت استرالیا این اتهامات را رد کرده است. اردوگاه نائورو یکی از مراکز واقع در جزایر خارج از خاک استرالیا در اقیانوس آرام است که به منظور اسکان پناهجویان در خارج از سرزمین اصلی ایجاد شده است. به گفته دولت استرالیا، حدود ۴۰۰ پناهجو در این بازداشتگاه نگهداری می شوند.

اسما اسد: پیشنهادهای خروج از کشور را رد کرده‌ام

خبرگزاری فرانسه بخش‌هایی از مصاحبه اسما اسد، همسر بشار اسد با یک شبکه روسی را منتشر کرده است.

اسما اسد، همسر بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه در مصاحبه‌ای با شبکه "روسیه 24" گفته است پیشنهادهای متعددی را برای خروج از کشور دریافت کرده که همه آنها را رد کرده است.

او گفته است هرگز به این فکر نکرده‌ام که جای دیگری باشم. من این فرصت راداشتم تا سوریه را ترک کنم یا فرار کنم.

او چنین پیشنهادهایی را تلاشی عمدی برای از بین بردن اعتماد مردم سوریه به بشار اسد دانسته است.

اسما اسد
AFP/Getty Images

اجلاس بین‌المللی آینده موصل بدون دعوت از ایران

وزیر خارجه فرانسه گفته است کشورش پنجشنبه این هفته  میزبان یک اجلاس بین المللی برای بررسی آینده موصل خواهد بود. دستور کار اجلاس، که با حضور مقامات عراقی برگزار خواهد شد، برنامه ریزی برای آینده موصل پس از اخراج داعش از این شهر است. وی گفت که ایران به این نشست دعوت نشده است.

بحران هزینه‌های المپیک برای توکیو

یوریکو کوئیکه
Reuters
خانم کوئیکه به تلاش برای جلوگیری از هدر رفتن اموال عمومی شهره است

کمیته بین المللی المپیک ابراز اطمینان کرده است که هزینه برگزاری المپیک سال ۲۰۲۰ در توکیو را می توان کاهش داد. توماس باخ، رئیس این کمیته برای مذاکرات اضطراری با مقامات توکیو به این شهر سفر کرده است. یوریکو کوئیکه، فرماندار جدید توکیو هشدار داده که طرح ساخت سه ورزشگاه را کنار خواهد گذاشت و مسابقات قایقرانی را هم در فاصله ۴۰۰ کیلومتری برگزار خواهد کرد. هزینه آماده کردن مقدمات برگزاری المپیک توکیو از ۳۰ میلیارد دلار گذشته که بیش از چهار برابر رقم پیش بینی شده اولیه است.

فرمانده سپاه: سال‌های ۸۴ تا ۸۶ احتمال حمله به کشور وجود داشت

سرلشکر محمدعلی جعفری فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفته است "از سال ۸۴ تا ۸۶ نیروهای نظامی ما در آمادگی کامل به‌سر می‌بردند و احتمال حمله به کشور وجود داشت اما آمریکایی‌ها به‌دلیل درسی که از ناحیه رزمندگان ما در دفاع مقدس گرفته بودند و همچنین ترسی که از حمله به‌خاطر روحیه ملت ما داشتند، شکست را احساس کردند".

برنامه امروز نوبت شما: نظامیان و انتخابات؛ مرز 'روشنگری' و 'دخالت' کجاست؟

برنامه امروز نوبت شما به سیاست‌های ابلاغی رهبر ایران درباره انتخابات و واکنش معاون سیاسی سپاه پاسداران به این سیاست‌ها اختصاص دارد.  بیشتر بخوانید

نیروهای نظامی تا چه حد باید اجازه تاثیرگذاری در روند برگزاری انتخابات را داشته باشند؟

فکر می کنید که سیاست های ابلاغ شده تاثیری بر نحوه برگزاری انتخابات خواهد داشت؟

تماس با نوبت شما:

شماره‌های تلفن‌: ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸

پیامک: ۰۰۴۴۷۸۹۴۶۲۱۱۱۹

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma

توییتر: bbcshoma@

درخواست از آیت الله خامنه ای برای "شهید" خواندن آتش نشان هایی که در ماموریت کشته می شوند

ناصر امانی معاون برنامه ریزی شهرداری تهران از نامه محمدباقر قالیباف شهردار تهران به آیت الله علی خامنه ای برای "شهید" خواندن آتش نشانان سراسر کشور خبر داده است.

بر اساس این گزارش شهردار تهران در این نامه که اواخر مرداد فرستاده شده "علاوه بر ارائه گزارش کار مفصل درخواست کرده که با توجه به حجم حوادثی که آتش نشانان پوشش می‌دهند دستور داده شود تا آتش نشانان تحت پوشش بنیاد شهید قرار گیرند".

زمان استیضاح وزیر آموزش و پرورش هفته آینده تعیین می شود

علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران پس از اعلام وصول طرح استیضاح وزیر آموزش و پرورش گفته است که در هفته آینده روزی برای حضور وزیر آموزش و پرورش در جلسه علنی مجلس تعیین می شود.

مقام‌های فراه: ده‌ها عضو طالبان در غرب افغانستان کشته شدند

 مقام‌های محلی ولایت فراه در غرب افغانستان اعلام کردند که در حمله هوایی و زمینی نیروهای امنیتی افغانستان در این ولایت ۶۵ عضو گروه طالبان کشته شدند.

محمد آصف ننگ، والی ولایت فراه در یک کنفرانس خبری مشترک با فرمانده سپاه ۲۰۷ ظفر ارتش افغانستان در یک نشست خبری گفتند که این عملیات دیشب (۲۶ میزان/مهر) انجام شده‌ است.

  قاری یوسف احمدی، سخنگوی گروه طالبان تلفات افراد این گروه را رد کرده و گفته که نیروهای آنان تاکنون از سنگرهای خود در اطراف شهر فراه عقب نشینی نکرده‌اند.

ولایت فراه در غرب افغانستان در روزهای گذشته دست‌خوش نبردهای شدید میان نیروهای افغانستان و گروه طالبان بوده است.  

صالحی: هزینه صرف شده برای صنعت اتمی در حدود هفت میلیارد دلار بوده

علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران گفته است در بیست و پنج سال گذشته کل هزینه‌های صرف شده برای صنعت هسته‌ای حدود هفت میلیارد دلار بوده است.

آقای صالحی این میزان را شامل هزینه های نیروگاه اتمی بوشهر هم دانسته و گفته ارزش این نیروگاه پنج میلیارد دلار است.

به گفته رئیس سازمان انرژی اتمی ایران این کشور ساخت دو نیروگاه جدید هسته‌ای را در دستور کار دارد که ده میلیارد دلار هزینه دارد.

اولاند: فرانسه دروازه ورود به بازار اروپایی می‌شود

فرانسوا اولاند، رئیس‌جمهوری فرانسه گفته است خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا باعث می‌شود سرمایه‌گذاری‌های بیشتری در کشورش انجام شود.

وزارتخانه های دفاع و صنعت مامور تولید گوشی تلفن مخصوص مقام های رسمی ایران شده اند

غلامرضا جلالی، رئیس سازمان پدافند غیر عامل در ایران گفته است که وزارتخانه های دفاع و صنعت مامور تولید گوشی تلفن مخصوص مقام های رسمی شده اند. قرار است این گوشی های برای جلوگیری از هک شدن، جایگزین گوشی های فعلی شود.

باب دادلى رئيس بى پى مى گويد شركتش هنوز درباره ميدان نفت و گاز خاصى در ايران تصميم نگرفته. "هنوز خيلى زود است!"

باب دادلى رئيس بى پى مى گويد شركتش هنوز درباره ميدان نفت و گاز خاصى در ايران تصميم نگرفته. "هنوز خيلى زود است!"

دست‌انداز در مسیر تصویب معاهده تجاری اتحادیه اروپا با کانادا

وزیران حاضر در نشست اتحادیه اروپا در لوکزامبورگ در مورد احتمال تصویب معاهده تجاری با کانادا در جلسه امروز خود ابراز تردید کرده‌اند. دیدیه ریندرز، وزیر امور خارجه بلژیک ابراز امیدواری کرد که مشکل در جلسه آخر هفته سران اتحادیه برطرف شود. یکی از پنج پارلمان منطقه ای بلژیک جلوی تصویب این معاهده را گرفته است. نگرانی های اجتماعی و محیط زیستی در مورد این معاهده مطرح شده است. زیگمار گابریل، وزیر اقتصاد آلمان ابراز اطمینان کرده که این معاهده نهایتا تصویب خواهد شد، اما گفته که ممکن است امروز این اتفاق نیفتد.