Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

قطع تماس با کاوشگر اروپایی فرودآینده بر مریخ

تصویر کامپیوتری از فرود شیاپارلی
ESA

با ادامه بی خبری از یک کاوشگر اروپایی که قرار بود روز چهارشنبه بر مریخ فرود آید بیم آن می رود که این ماموریت از دست رفته باشد.

ردیابی علائم رادیویی روبات شیاپارلی کمتر از یک دقیقه پیش از موعد مقرر برای فرود بر سطح این سیاره قطع شد.

ماهواره هایی که دور مریخ می گردند سعی کرده اند موقعیت این کاوشگر را دریابند اما موفق نشده اند.

یک ماهواره آمریکایی حتی سعی کرد با شیاپارلی تماس بگیرد اما جوابی نشنید.

بیم آن می رود که روبات سقوط کرده و از بین رفته باشد. با این حال آژانس فضایی اروپا، اسا، به سرعت در مورد ناکامی این ماموریت موضع گیری نخواهد کرد.

برگزاری اولین جلسه محاکمه احمد منتظری

پایگاه اطلاع رسانی آیت الله منتظری اعلام کرد که نخستین جلسه دادرسی احمد منتظری در روز ٢٨ مرداد و در محل شعبه ٥ دادگاه ویژه روحانیت قم برگزار شده است. 

این وبسایت تاکید کرده جلسه دادرسی "به ریاست قاضی حجة الاسلام رضایی، به صورت غیر علنی و بدون حضور وکیل مدافع و هیئت منصفه برگزار شده است".

محاکمه احمد منتظری به دنبال انتشار فایل صوتی پدر وی آیت الله حسینعلی منتظری در خصوص اعدام های تابستان ۱۳۶۷ صورت گرفته است.

انتشار آخرین گزارش احمد شهید در مورد وضعیت حقوق بشر در ایران

احمد شهید گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در مورد ایران، آخرین گزارش خود راجع به وضعیت حقوق بشر در این کشور را منتشر کرده است.

آقای شهید در این گزارش، که از اول ژانویه تا نیمه اوت ۲۰۱۶ (۱۱ دی تا ۲۵ مرداد ۱۳۹۵) را در بر می گیرد، یادآوری کرده که طی این مدت، ۲۳ بار در مورد وضعیت حقوق بشر به مقام های جمهوری اسلامی نامه نوشته است.

با پایان دوران ماموریت احمد شهید به عنوان گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد در امور ایران، عاصمه جهانگیر، فعال پاکستانی حقوق بشر جایگزین آقای شهید می شود. 

متن گزارش آقای شهید در مورد وضعیت حقوق بشر را در اینجا ببینید

در جشنواره امسال فیلم زنان که در باغ بابر در کابل برگزار شده، از ایران رخشان بنی‌ اعتماد، کارگردان و مهناز افشار، بازیگر به عنوان مهمانان ویژه و فاطمه معتمد آریا، بازیگران به عنوان عضو هیات داوران شرکت دارد.  

  'جشنواره بین المللی فیلم زنان - هرات '، در سال ۱۳۹۱ راه اندازی شد و اولین جشنواره فیلم زنان در منطقه است که در سه دور گذشته خود میزبان حدود ۱۰۰۰ فیلم از کشورهای مختلف جهان بوده است.  

تصویری از مهناز افشار
BBC
مهناز افشار، مهمان ویژه جشنواره بین المللی فیلم - هرات

آغاز 'جشنواره بین المللی فیلم - هرات' در کابل

چهارمین دور 'جشنواره بین‌المللی فیلم زنان - هرات 'با حضور فیملسازانی از ایران، هند، آمریکا، ایرلند و ایتالیا امروز چهاشنبه ۱۹ اکتبر در کابل برگزار شد.

در این جشنواره که برای ۴ روز ادامه دارد، ۲۰۰ فیلم از ۲۰ کشور جهان با موضوع زن به رقابت گذاشته شده است.

تصویری از کنفرانس خبری برگزار کنندگان جشنواره بین فیلم - هرات
BBC

فرمانده نیروهای ائتلاف: رهبران داعش از موصل گریخته‌اند

گری ولسکی، فرمانده نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا علیه داعش ساعاتی پیش گفت که رهبران گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) در حال فرار از موصل هستند، اما به جزئیات آن اشاره نکرده است.

هنوز از سرنوشت ابوبکر بغدادی، رهبر داعش خبری در دست نیست. بعضی منابع خبری از حضور او در موصل می‌گویند و بعضی دیگر گزارش داده‌اند که او از این شهر گریخته است.

عملیات موصل برای پس گرفتن موصل ادامه دارد.

"استعفای سه وزیر نشانه ضعف دولت روحانی است"

خبرگزاری محافظه‌کار تسنیم در تحلیلی درباره استعفای سه وزیر کابینه حسن روحانی نوشته است: " دولت به یکباره و در ماه‌های پایانی‌اش سه وزیر را یکجا کنار می‌گذارد؛ برخی این رویداد را تدارک انتخاباتی دولت یازدهم برای انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم می‌خوانند. این تحلیل ممکن است کاملاً هم بیراه نباشد، اما مشکل اصلی آن است که حقیقت مهمتری را تحت الشعاع قرار می‌دهد."

"مشخصاً تغییرات در دولت (در دولت یازدهم و به طور کلی در هر دولتی) بیش از هرچیز یک اذعان و اعتراف صریح به "ضعف" در حوزه‌های محل تغییر است و این یک گزاره منطقی و بدیهی است."

سرپرست‌های سه وزارتخانه ایران معرفی شدند

در پی استعفای سه وزیر دولت حسن روحانی، معاونان آنان به عنوان سرپرست‌های این سه وزارتخانه معرفی شدند.

محمد بطحایی، عباس صالحی و نصرالله سجادی به ترتیب سرپرستی وزارت آموزش و پرورش، ارشاد و ورزش و جوانان را بر عهده گرفتند.

مهناز افشار در جشنواره بین‌المللی فیلم زنان افغانستان در کابل

جشنواره بین المللی فیلم زنان افغانستان در کابل در جریان است. فاطمه معتمد آریا عضو هیئت داوران این جشنواره و رخشان بنی اعتماد و مهناز افشار هم از مهمانان آن هستند.

مهناز افشار
BBC

سپاه استان مرکزی: چهار شبکه سازمان‌یافته مدلینگ را منهدم کردیم

اطلاعات سپاه پاسداران استان مرکزی می گوید که "چهار شبکه سازمان‌یافته مدلینگ و ابتزال" را شناسایی و ۲۴ نفر را در ارتباط با این شبکه ها بازداشت کرده است. در اطلاعیه سپاه استان مرکزی آمده است: "بخشی از اقدامات این شبکه سازمان یافته شامل ترویج فرهنگ برهنگی و مدلینگ و عادی‌سازی بی‌حجابی، تلاش برای ترویج فرهنگ اباحه‌گری و ترویج روابط خارج از قواعد اخلاقی، از طریق ساخت کلیپ و انتشار تصاویر مبتذل می‌شود".

تحلیل در مورد پس گرفتن موصل

تحلیل علی معموری، تحلیلگر سیاسی و پژوهشگر دینی را که برای صفحه «ناظران می‌گویند...» موردعملیات موصل نوشته اینجا بخوانید. او در این مقاله با اشاره به اینکه این شهر بزرگترین شهر سنی نشین عراق است که بسیاری از فرماندهان عالی رتبه بعث از آن برخواسته اند تصرف آن را نقطه عطفی در آینده عراق متحد دانسته است.

فضاپیمای کوچک اروپایی روی مریخ می‌نشیند

آژانس فضایی اروپا در عملیاتی مشترک با روسیه تا ساعتی دیگر تلاش خواهد کرد یک ربات کوچک را بر سطح سیاره مریخ فرود بیاورد. اگر این ربات که اسکیاپارلی نام دارد به سلامت روی مریخ بنشیند، این نخستین بار خواهد بود که یک فضاپیمای اروپایی موفق به چنین کاری می شود. اسکیاپارلی در صورت فرود موفق، چهار روز برای جمع آوری اطلاعات جوی فرصت دارد پیش از آنکه باتری اش تمام شود. نشاندن این ربات بر سطح مریخ در واقع آزمایش و تمرینی است برای عملیاتی بزرگتر که برای چهار سال دیگر برنامه ریزی شده و قرار است در آن یک مریخ نورد آژانس فضایی اروپا روی مریخ بنشیند و به جستجوی نشانه های زندگی روی این سیاره بپردازد.

معاون پیشین رئیس‌جمهور کنگو دوباره مجرم شناخته شد

دیوان بین المللی کیفری ژان پیر بمبا، معاون پیشین رئیس جمهور کنگو را به اتهام پرداخت رشوه به شاهدان در جریان رسیدگی به اتهام جنایت جنگی علیه خود مجرم شناخته است. قضات دادگاه به این نتیجه رسیدند ه آقای بمبا و چهار نفر از دستیارانش به ۱۴ شاهد دادگاه پول و مشوق‌های دیگر پیشنهاد کردند و به آنها یاد دادند که در هنگام ارائه شهادت در دادگاه چه بگویند. آقای بمبا در ماه ژوئن به جرم جنایاتی که نیروهای تحت فرمانش انجام داده بودند به تحمل ۱۸ سال زندان محکوم شد.

"حمله خودی" در کابل جان یک سرباز ناتو را گرفت

دولت وزیری، سخنگوی وزارت دفاع افغانستان گفته است که در نتیجه آتشباری فردی که یونیفورم نظامی افغانستان به تن داشته، در پایگاهی در کابل یک سرباز ناتو کشته شده و پنج سرباز دیگر زخمی شده‌اند.

آقای وزیری گفت که مهاجم کشته شده و تحقیقات در مورد چگونگی این حمله آغاز شده است.

'حمایت قاطع'، ماموریت ناتو در افغانستان اعلام کرده که از گزارش‌ها در این مورد آگاه است و مشغول جمع‌آوری معلومات بیشتر است.   

حمایت قاطع
RS
در چارچوب ماموریت حمایت قاطع حدود ۱۲ هزار سرباز ناتو در افغانستان حضور دارند

بانک مرکزی ایران: انتشار ترازنامه به بدهی دولت مربوط نیست

بانک مرکزی ایران در اطلاعیه‌ای اعلام کرده است که انتشار ترازنامه این بانک ربطی به بدهی دولت ایران ندارد. 

روز سه‌شنبه برخی رسانه‌های ایرانی نوشتند بانک مرکزی در دو سال گذشته ترازنامه خود را منتشر نکرده تا بدهی دولت حسن روحانی عمومی نشود. اما بانک مرکزی در اطلاعیه امروز خود گفته است وقفه در انتشار ترازنامه طبیعی است و ترازنامه‌های دو سال اخیر در آینده منتشر می‌شوند. 

گزارش شرق از بازار مواد مخدر در تهران

شهرزاد همتی، خبرنگار شرق در گزارشی از بازار مواد مخدر در تهران نوشته است: "در مدت ٤٥ دقیقه و با هزینه ٥٠ تومان مواد خریدم. شیشه، پایپ، فندکِ شیشه، هروئین و تریاک. چیزهای بیشتری هم می‌شد در دروازه‌غار پیدا کرد؛ اما نمی‌شود منکر آن شد که فضا به نسبت سال قبل تر و تمیزتر شده است."

رفع خماری با ۵ هزار تومان روایت یک گشت‌وگذار کوتاه در پاتوق‌ها برای خریدن شیشه و دوا @shahrzad_hemati… twitter.com/i/web/status/7…

۲۵۰۰ کشته غیرنظامی در جنگ‌های ۹ ماه گذشته افغانستان

سازمان ملل می‌گوید کشیده شدن نبردها به مناطق پرجمعیت افغانستان، آسیب‌‌های شدید به غیرنظامیان در این کشور وارد کرده است.

 این سازمان با انتشار گزارشی اعلام کرده است که در ۹ ماه نخست امسال نبردها در افغانستان جان ۲۵۶۲ غیرنظامی را گرفته و ۵۸۳۵ غیرنظامی را زخمی کرده است. به همین تعداد غیرنظامی در ۹ ماه اول سال ۲۰۱۵ نیز کشته و زخمی شده بودند که به گفته سازمان ملل انعکاس دهنده شدت نبرد در دو سال گذشته است.

 سازمان ملل از سال ۲۰۰۹ تا حال روند ثبت تلفات غیرنظامیان در افغانستان را آغاز کرده است و تلفات غیرنظامی در دو سال گذشته در بالاترین سطح قرار گرفته است. 

خبر فوریروحانی 'استعفای وزیر آموزش و پرورش را پذیرفت'

خبرگزاری‌های ایران به نقل دو نماینده مجلس خبر داده اند که حسن روحانی، رئیس جمهور ایران استعفای علی اصغر فانی، وزیر آموزش و پرورش را پذیرفته و برای این وزارتخانه سرپرست تعیین کرده است.

پیشتر گزارش شده بود که آقای فانی در نامه ای به آقای روحانی نوشته است: "پس از اطلاع از نظر جناب عالی در خصوص ضرورت ترمیم کابینه که در جلسه روز چهارشنبه ۲۸ مهرماه ۹۵ هیئت دولت ابراز فرمودید؛ علی رغم آمادگی کامل برای حضور در جلسه استیضاح و ارائه گزارش عملکرد سه ساله وزارت آموزش و پرورش در دولت تدبیر و امید و پاسخ به سؤالات نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی، بدین وسیله آمادگی خود را برای عمل به هرگونه تصمیم حضرت‌عالی درخصوص ادامه کار خویش نیز اعلام می‌کنم."

مجلس ایران قرار بود سه شنبه آینده آقای فانی را استیضاح کند.

عباس صالحی 'سرپرست وزارت ارشاد شد'

در حالیکه هنوز منابع رسمی دولت ایران خبر استعفای علی جنتی، وزیر ارشاد ایران را صراحتا تایید نکرده‌اند، برخی از خبرگزاری‌های ایرانی خبر داده‌اند که عباس صالحی، معاون فرهنگی او، سرپرست این وزارتخانه شده است.

خبرگزاری جمهوری اسلامی، ایرنا هم به نقل از یک "منبع آگاه" خبر داده که معاونان وزرای مستعفی ارشاد و ورزش سرپرست‌های این دو وزارتخانه می‌شوند.

در خبر دیگری محمدرضا عارف، نماینده مجلس ایران از تغییرات در دولت حسن روحانی استقبال کرده بود.

بیشتر بخوانید

تدابیر دولت بریتانیا درباره تعیین سن واقعی 'کودکان مهاجر'

دولت بریتانیا می‌گوید که از این پس برای تعیین سن واقعی کودکان "مهاجر" که از بندر کاله فرانسه به بریتانیا وارد می‌شوند، بررسی‌های بیشتری انجام خواهد داد.

پیشتر گفته شده بود که بعضی از این پناهجویان با گمراه کردن مأموران مهاجرتی خود را به عنوان کودک معرفی کرده بودند.

از جمله این اقدامات، انجام مصاحبه‌های بیشتر و انگشت‌نگاری متقاضیانی است که از بندر فرانسوی به خاک بریتانیا می‌رسند.

بریتانیا موافقت کرده که پیش از بسته شدن اردوگاه پناهجویان در بندر کاله فرانسه، تعدادی از کودکان را بعنوان "پناهجو" بپذیرد.

گروه اول این کودکان چند روز پیش به بریتانیا رسیدند و قرار است امروز هم تعداد دیگری از آنها وارد این کشور شوند.

نام 'هات داگ' در مالزی ممنوع شد

به ده‌ها رستوران و غذاخوری فست‌فود در مالزی گفته شده که نام "هات داگ" را در فهرست غذای خود تغییر دهند.

مراجع مذهبی به این رستوران‌ها گفته‌اند که با توجه به حرام بودن گوشت سگ در اسلام عنوان هات داگ (با ترجمه تحت اللفظی سگ داغ) باید تغییر کند، هر چند که در این ساندویچ سوسیس اصلا گوشت سگ استفاده نمی‌شود.

"واحد توسعه اسلامی" مالزی گفته است که این تصمیم در پی شکایت توریست‎های مسلمان گرفته شده است.

هات داگ
Getty Images

هشدار سفارت ایران در آنکارا به ایرانیان

 به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، سفارت ایران در ترکیه با توجه به "اطلاع رسانی سازمان اطلاعات وامنیت ترکیه و استانداری آنکارا در مورد احتمال وقوع عملیات تروریستی در این کشور" به ایرانیان هشدارداده است. سفارت ایران از اتباع این کشور خواسته است تا "حتی‌المقدور از انجام سفرهای غیرضروری وحضور در اماکن حساس وپرتجمع، جدا پرهیز کرده به هشدارهای مقامات امنیتی کشور میزبان توجه کنند."

روسیه: در برابر تحریم بیشتر اقدامات غیرمتقارن می‌کنیم

به گزارش رویترز سرگئی ریابکوف، معاون وزارت خارجه روسیه، هشدار داده است که در صورت تشدید تحریم‌های آمریکا علیه این کشور، روسیه قادر است که با اقداماتی پرقدرت و غیرمتقارن پاسخ دهد.

آقای ریابکوف در جلسه دوما پیرامون تعلیق پیمان کاهش تولید پلوتونیوم با مصرف نظامی سخن می‌گفت. 

چند روز پیش آمریکا اعلام کرد تحریم بیشتر بشار اسد و حامیانش را بررسی می‌کند.

بروس اسپرینگستین، خواننده راک آمریکایی، دونالد ترامپ را "شخصیتی وقیح، زهردار و خودشیفته" خوانده است.

“He’s such a flagrant, toxic narcissist.” That's Bruce Springsteen's view of @realDonaldTrump

تعدادی از مدیران دو تابعیتی 'برکنار شده‌اند'

حسین نقوی حسینی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران برخی از مدیران دو تابعیتی برکنار شده اند.

او گفت: "به گزارش وزیر اطلاعات تاکنون ۷۹ نفر از مدیران مشکوک به تابعیت دوگانه شناسایی شده‌اند که پس از بررسی های لازم، دوگانگی تابعیت ۳۵ نفر از آنها اثبات شد."

 قانون مدنی ایران تابعیت دوگانه را به رسمیت نمی شناسد و برای ایرانیان دارای تابعیت خارجی امتیاز یا مصونیت خاصی منظور نکرده است.

بیشتر بخوانید

استقبال محمدرضا عارف از 'ترمیم دولت'

در حالیکه محمدرضا عارف، نماینده اصلاح طلب مجلس ایران صحبت از ترمیم دولت می‌کند، تاکنون فقط اسعتفای یک عضو کابینه حسن روحانی تایید شده است.

آقای عارف با استقبال از تغییرات در هیئت دولت گفت: "احساس عمومی این بود که با توجه به ضرورت همسویی بیشتر میان دولت و مجلس، کابینه ترمیم شود که این اتفاق افتاد."

 او گفت: "هیچ‌کدام از وزرای جایگزین نباید برای چند ماه آینده و تا آخر عمر دولت یازدهم برنامه‌ریزی کنند؛ هر وزیری که می‌آید باید برای پنج سال آینده برنامه‌ریزی کند تا بتواند برنامه جامعی برای دو دوره داشته باشد." بیشتر بخوانید

سازمان ملل: بیش از ۹۰۰ نفر از ساکنان موصل وارد سوریه شدند

گریختگان از جنگ موصل
AFP

کمیسیونر عالی پناهندگان سازمان ملل می‌گوید که حدود ۹۰۰ نفر از ساکنان موصل با آغاز عملیات ائتلاف "ضد داعش" برای پس گرفتن این شهر، از مرز سوریه عبور کردند و وارد آن کشور شده‌اند. این اولین تائید رسمی خروج گروهی ساکنان این شهر پس از آغاز "عملیات موصل" است. این عملیات از دو روز پیش با مشارکت ۳۰ هزار نیروی ارتشی، پیشمرگه‌های کرد و نیروهاى داوطلب شیعه و با حمایت هوایى نیروهاى ائتلاف به رهبری آمریکا آغاز شد. شهر موصل، بزرگ‌ترین شهر شمال عراق است که گروه موسوم به دولت اسلامی حدود دو سال پیش آن را اشغال و با تبدیل آن به پایگاه اصلی خود در عراق در آنجا اعلام "خلافت" کرد.

پاسخ ایران به درخواست آمریکا برای آزادی فوری نمازی‌ها

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران واکنش دولت آمریکا به محکومیت دو شهروند ایرانی-آمریکایی به حبس طولانی در ایران را اظهاراتی "مداخله جویانه" و "تهدید تلویحی نسنجیده" توصیف کرد.

آقای قاسمی گفت: "هر گونه مرتبط ساختن مسائل داخلی ایران و احکام قضایی مستقل دادگاه‌های ایران علیه مجرمان و جاسوسان بیگانه به فضای بین‌المللی کسب و کار و سرمایه گذاری در ایران نمونه تلاشی بیجا، بیهوده و بی‌ثمر برای اثرگذاری بر روند همکاری‌های جهانی با جمهوری اسلامی ایران است."

مقامات قضایی ایران دیروز از محکومیت شش نفر، از جمله سیامک نمازی و باقر نمازی، شهروندان ایرانی-آمریکایی به ۱۰ سال حبس به جرم "جاسوسی و همکاری با دولت متخاصم آمریکا" خبر داده بودند. دولت آمریکا از صدور این احکام ابراز نگرانی عمیق کرد و خواهان آزادی فوری آنها شد.

چشم انداز خبری امروز

  • سومین روز عملیات ارتش عراق و همپیمانانش برای پس گرفتن موصل از پیکارجویان گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) ادامه دارد.
  • صدراعظم آلمان و رئیسان جمهور فرانسه، روسیه و اوکراین در برلین دیدار می کنند تا در مورد وضعیت اوکراین مذاکره کنند. آنگلا مرکل قرار است همچنین با ولادیمیر پوتین و فرانسوا اولاند در مورد اوضاع سوریه هم گفت و گو کند.
  • بعد از ظهر امروز به وقت اروپای غربی قرار است یک مریخ پیمای اروپایی روی سیاره مریخ فرود بیاید.
  • سومین و آخرین مناظره انتخاباتی میان هیلاری کلینتون و دونالد ترامپ امشب در لاس وگاس برگزار می شود. تلویزیون فارسی بی بی سی این مناظره را به صورت زنده پخش می کند. ما هم در سایت فارسی آن را لحظه به لحظه برای شما گزارش خواهیم کرد.

آنچه گذشت: خلاصه ای از خبرهای دیروز را اینجا می‌توانید مرور کنید