Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

نمایندگان دولت و قوه قضاییه ایران برای 'گفتگوی حقوق بشری' راهی اروپا می شوند

مجید تخت روانچی معاون وزارت امور خارجه ایران اعلام کرد طی دو تا سه هفته آینده هیاتی برای شرکت در "گفت‌و‌گو‌های حقوق بشری" به بروکسل اعزام خواهد شد که متشکل از مسئولان وزارت خارجه و نمایندگانی از قوه قضاییه است".

آقای تخت روانچی به ایلنا گفت که این هیات "در سطح معاونان" خواهد بود و هدف "لغو تدریجی و فرایندی تحریم‌های حقوق بشری اتحادیه اروپا علیه ایران" را دنبال می کند.

8

انتقاد صادق لاریجانی از طرح 'نسبت‌های دروغ به رهبری و رئیس قوه قضاییه' در یک پرونده

صادق لاریجانی رئیس قوه قضاییه ایران گفت: "در حالی که میلیون ها پرونده در دستگاه قضایی جریان دارد و روند طبیعی دادرسی خود را طی می‌کند، می‌بینیم که یک پرونده را رسانه‌ای می‌کنند و با طرح مطالب کذب، نسبت‌های دروغ به رهبری و رئیس قوه قضاییه و نظام قضایی کشور می‌دهند."

آقای لاریجانی در اظهارات خود از پرونده مشخصی یاد نکرده ولی اظهارات او در شرایطی مطرح شده که اخیرا، سعید طوسی، یک قاری معروف قرآن، به سوءاستفاده جنسی از نوجوانان تحت آموزش خود متهم شده است. آقای طوسی اتهامات مطرح شده علیه خود را رد کرده است.

روز ۲۳ مهر صدای آمریکا یک فایل صوتی منتسب به آقای طوسی را منتشر کرد که در بخشی از آن آمده بود: "خود حضرت آقا می‌داند و کاملاً در جریان است؛ ولی از بس سیستم قضایی ما مشکل دارد، برای همین است که دو سه سال است قضیه دارد پیچ می‌خورد. حضرت آقا به آقای لاریجانی فرمودند که پرونده را جمع کنید."

خبر فوریبریتانیا هم بانک صادرات را از فهرست تحریم‌ها خارج کرد

بعد از اتحادیه اروپا، امروز وزارت دارایی بریتانیا هم بانک صادرات ایران و شعبه آن در لندن را از فهرست تحریم‌ها خارج کرد.  

خبر فوری: بعد از اتحادیه اروپا، امروز وزارت دارایی بریتانیا هم بانک صادرات ایران و شعبه آن در لندن را از فهرست تحری… twitter.com/i/web/status/7…

'برخورد پلیس با هواداران محمدعلی طاهری در مقابل بیمارستان بقیه‌الله'

View more on instagram

گزارش‌ها از تهران حاکی است که گروهی از هواداران محمدعلی طاهری، بنیانگذار عرفان حلقه در مقابل بیماستان بقیه الله تجمع کرده اند. خانواده آقای طاهری که در زندان اعتصاب غذا کرده بود، می گویند که او به اغماء رفته و در بیمارستان بستری است. یکی از مخاطبان بی‌بی‌سی فارسی به نام نسیم این ویدیو را از برخورد پلیس با هواداران آقای طاهری برای ما فرستاده است. او مى گويد که "چندين نفر در جريان اين تجمع بازداشت شده اند."

رئیس شورای اروپا: هنوز به معاهده تجاری با کانادا امیدواریم

دونالد توسک، رئیس شورای اروپا می گوید که هنوز برای نجات معاهده تجاری بین اتحادیه اروپا و کانادا فرصت هست. او دو طرف را به یافتن راه حلی برای مشکل تشویق کرد. آقای توسک در توییتر خود نوشت که او و جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا معتقدند هنوز ممکن است که مراسم امضای معاهده که برای روز پنجشنبه برنامه ریزی شده بود، برگزار شود. این معاهده که هفت سال در مورد آن مذاکره شده بود، پا در هوا مانده چون دولت فدرال بلژیک که عضو اتحادیه اروپاست می گوید نمی تواند آن را امضا کند. پارلمان یکی از مناطق پنج گانه بلژیک این معاهده را رد کرده است.

تظاهرات پناهجویان کاله در اعتراض به برچیدن ارودگاه

دهها تن از پناهجویان اتيوپيایی، در میانه عملیات برچیدن عملیات بستن اردوگاه جنگل در کاله فرانسه، در اعتراض به این عملیات راهپيمايی كردند. بیش از هفت‌هزار پناهجو که عمدتأ خواهان رفتن به بریتانیا هستند، در این اردوگاه جمع شده‌اند و شماری از آنها حاضر به ترک اردوگاه نیستند. فرانک عمیدی، خبرنگار ما که در کاله حضور دارد این تصاویر را فرستاده است.

View more on instagram

زلزله استان فارس خسارتی در برنداشت

زمین‌ لرزه‌ای به شدت ۴.۴ درجه در مقیاس ریشتر امروز حوالی ظهر بوقت محلی، استان فارس را لرزاند. مرکز این زمین‌لرزه ۱۸ کیلومتری خنج در جنوب این استان اعلام شده است. حسن فیاض‌پور، مدیرکل بحران استان فارس گفت که این زمین لرزه خسارتی نداشته است. به گفته مدیرکل بحران استان فارس "این زمین لرزه فقط در چند مورد محدود که سبب ترک خوردگی دیوار منازل قدیمی شده خسارت دیگری نداشته است." در حال حاضر وضعیت در این مناطق عادی اعلام شده است.

بمب گذاری در یک اغذیه فروشی در تایلند

خبرگزاری فرانسه در توئیتر خود نوشت: در بمب گذاری در یک اغذیه فروشی در تایلند، یک نفر کشته و ۱۸ نفر نیز زخمی شدند.

دو فیلم ایرانی نامزد کسب جایزه دهمین دوره جوایز سینمایی آسیاپاسیفیک

فیلم "محمد رسوال الله" و "دختر" در مجموع در ۵ بخش، نامزد کسب جایزه از دهمین دوره جوایز سینمایی آسیاپاسیفیک شدند. به گزارش ایسنا، مسئولان برگزاری دهمین دوره جوایز سالانه آسیاپاسیفیک در استرالیا، فهرست پنج نامزد نهایی این جایزه سینمایی را در شاخه بهترین فیلم در حالی اعلام کردند که در این میان دو فیلم ار سینمای ایران، دو فیلم ترکیه‌ای و یک روسی برای کسب جایزه بهترین فیلم بلند رقابت خواهند کرد. فیلم "محمد رسول الله" ساخته مجید مجیدی، "دختر" به کارگردانی "رضا میرکریمی"، "سرمای کلندر"به کارگردانی "مصطفی کارا" و "خاکستر گرم" ساخته "زکی دمیرکوبوز" هر دو از ترکیه و فیلم "دانش‌آموز" از "کریل سربرنیکوف" محصول فدراسیون روسیه پنج فیلمی هستند که برای کسب جایزه بهترین فیلم بلند جوایز آسیاپاسیفیک ۲۰۱۶ رقابت خواهند کرد.

برچیدن اردوگاه جنگل در کاله از صبح امروز آغاز شده تازه‌ترین تصاویر روند انتقال پناهجویان را در صفحه‌های ما در شبکه‌… twitter.com/i/web/status/7…

۲۶ ملوان بعد از پنج سال از دست دزدان دریایی آزاد شدند

گروهی از ملوانان که حدود پنج سال توسط دزدان دریایی سومالیایی به اسارت گرفته شده بودند، به تازگی آزاد شدند. 

یکی از این ملوانان به بی‌بی‌سی گفته که برای زنده ماندن مجبور به خوردن موش بودند. 

این ۲۶ ملوان در سال ۲۰۱۲ توسط دزدان دریایی به اسارت گرفته شدند. 

این ملوانان از کشورهای چین، فیلیپین، کامبوج، اندونزی، ویتنام و تایوان بودند.

ملوان، دزدان دریایی
EPA

فرانک عمیدی، خبرنگار بی‌بی‌سی فارسی که به کاله در فرانسه رفته است

فرانک عمیدی: نگرانی در مورد کودکان بی سرپرست پناهجو وجود دارد برای اینکه نگذارند اتفاقی که قبلا افتاد و کودکان گم شدند دوباره رخ دهد

ظریف و کری برنده جایزه سال چتم هاوس شدند

ظریف و کری
SD
وزرای خارجه ایران و آمریکا

چتم هاوس، اندیشکدهسلطنتی روابط بین‌الملل در لندن که یک موسسه غیردولتی و پژوهشی است، برندگان جایزه سال جاری میلادی خود را محمدجواد ظریف و جان کری وزرای امور خارجه ایران و آمریکا اعلام کرده است.

چتم هاوس انتخاب وزرای خارجه ایران و آمریکا را به دلیل موفقیت آنها در مذاکرات رسیدن به توافق جامع اتمی میان ایران و شش قدرت جهانی اعلام کرده است.

 جایزه سالانه چتم هاوس به افرادی اعطا می‌شود که به بهبود روابط میان کشورها و دولت ها کمک کنند.

هشدار رئیس قوه قضائیه ایران درباره همکاری از ایران با رسانه های خارجی

 صادق لاریجانی رئیس قوه قضائیه ایران گفته است "در عناد و دشمنی برخی رسانه ها در خارج از کشور تردیدی نیست، اما کسانی که از داخل کشور به این قبیل رسانه ها کمک می کنند باید به عنوان معاونت در جرم تحت تعقیب قرار بگیرند تا مرز بین انقلاب و ضدانقلاب مشخص شود."

آقای لاریجانی گفته "متأسفانه برخی از افراد در داخل با این رسانه ها مصاحبه می‌کنند و به نحوی به آنها کمک می‌کنند و در عین حال طلبکار هم هستند".

به صاحبان نوت ۷ پیشنهاد شده آن را با S7 تعویض و نصف قیمتش را بدهند. سال آینده هم آن را مجانی با S8 یا نوت ۸ عوض کنند fa.euronews.com/2016/10/24/sam…

کدام باشگاه‌های اروپایی بیشتر بازیکنان جوان استخدام می‌کنند؟

 در پنج لیگ اصلی اروپا (انگلستان، اسپانیا، آلمان، ایتالیا و فرانسه) رئال مادرید جوانترین بازیکنان را خریده و متوسط سن خریدهای این تیم ٢٢ سال و نیم بوده است. رصدخانه فوتبال، یک موسسه تحقیقاتی در زمینه فوتبال، در آخرین گزارش خود ده باشگاهی را که بطور متوسط جوانترین بازیکنان را خریده‌اند به ترتیب معرفی کرده است: رئال مادرید، لایپزیگ، بایر لورکوزن، دورتموند، تاتنهام، ماینتس، بورنموث، لیورپول، منچستریونایتد، بوردو. بر اساس این گزارش متوسط سن بازیکنانی که در بوندس لیگا خریده می‌شوند یک سال کمتر از سری آ ایتالیا است (حدود بیست و چهار سال و نیم در مقابل بیست و پنج سال و نیم).

تراکم بی‌سابقه دی‌اکسید کربن در جو "نسل‌های متمادی باقی خواهد ماند"

متوسط غلظت دی‌اکسید کربن در جو زمین که در سال گذشته میلادی به آستانه مهم و نمادین چهارصد در میلیون رسیده بود امسال از این مرز گذشته و به حد بی‌سابقه‌ای رسیده و "نسل‌های متمادی" همینطور باقی خواهد ماند. سازمان جهانی هواشناسی، نهاد سازمان ملل در زمینه آب و هوا، در گزارش سالانه وضعیت گازهای گلخانه‌ای که امروز منتشر شد می‌نویسد پدیده قدرتمند ال نینیو که دنیا در سال ٢٠١٥ شاهد آن بود در این افزایش نقش داشته است. در این گزارش آمده: "میزان دی اکسید کربن پیش از این در بعضی ماه‌های سال و در برخی مناطق به مرز چهارصد در میلیون رسیده بود اما هیچگاه متوسط جهانی آن در تمام مدت سال از این حد فراتر نرفته بود."

تجمع هواداران بنیانگذار 'عرفان حلقه' در برابر بیمارستانی در تهران

برخی از گزارش ها حاکی از ادامه تجمع هواداران محمدعلی طاهری بنیانگذار شیوه معنوی "عرفان حلقه" در برابر بیمارستان بقیه الله تهران است. 

بر اساس این گزارش، طرفداران آقای طاهری از پیامدهای اعتصاب غذای او ابراز نگرانی کرده و خواستار آزادی اش هستند.

 محمود علیزاده طباطبایی، وکیل آقای طاهری حدود یک ماه پیش گفته بود قرار منع تعقیب موکلش برای اتهامات ارتداد، سب‌النبی و اجتماع و تبانی برای اقدام علیه امنیت ملی صادر شده است.  

گزارش ها حاکی از اعتصاب غذای آقای طاهری و بستری شدن او در بیمارستان  به دلیل وخیم شدن حالش است.

تجمع هوادارن او در برابر بیمارستان، از اواخر هفته گذشته آغاز شده است.

۳۵ دیپلمات ترکیه از المان درخواست پناهندگی کرده‌اند

.
Reuters

وزرات کشور آلمان می‌گوید ۳۵ شهروند ترکیه با گذرنامه‌های دیپلماتیک از دولت این کشور درخواست پناهندگی کرده‌اند. یوهانس دیمروت، سخنگوی وزارت کشور آلمان در یک کنفرانس خبری گفته این تعداد شامل دیپلماتهای ترک و اعضای خانواده آنها می‌شود ولی اشاره نکرده که آیا همه این افراد در آلمان یا خارج از این کشور بسر می‌برند. این سخنگو از ذکر جزئیات این دیپلماتهای پیشین و یا انگیزه آنها برای ارایه درخواست پناهندگی خودداری کرده است. هنوز مشخص نیست که دولت ترکیه درخواستی برای استرداد این افراد به دولت المان ارائه کرده باشد. 

قالیباف: نه خودم و نه شهرداری هیچگونه شکایتی از یاشار سلطانی نکرده ایم

فرید موسوی، نماینده مردم تهران در مجلس ایران با اشاره به مذاکره با شهرداری تهران درباره بازداشت یاشار سلطانی، مدیر مسول سایت معماری نیوز گفت  آقای قالیباف در جمع نمایندگان تهران اعلام کرد که نه خودش و نه شهرداری هیچگونه شکایتی از یاشار سلطانی نکرده است.

همچنین ۷۰۰ روزنامه نگار ایرانی با انتشار نامه ای خواستار رسیدگی به وضعیت آقای سلطانی شدند. 

در بخشی از این نامه آمده است:"درخواست ما اهالی رسانه این است که اگر برخی افراد ادعا می‌کنند در مسیر اطلاع‌رسانی او با اتهامات نادرست مواجه شده‌اند، قوه محترم قضاییه به ادعای هر دو سوی موضوع توأمان و همزمان رسیدگی کند  و تا زمان اثبات ادعای یکی از طرفین، یاشار سلطانی از طریق توسل به راهکارهای قانونی آزاد شود، و چنانچه اطلاع‌رسانی او پس از بررسی‌های لازم در محاکم حقوقی خلاف واقع تشخیص داده شد، سپس با وی به عنوان نشر اکاذیب و افترا برخورد قضایی صورت پذیرد."

ارتش عراق از تصرف سه روستا در شرق موصل خبر داد

نیروهای ویژه ارتش عراق می گویند که پیکارجویان گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) را در شرق موصل وادار به عقب نشینی کرده اند. آنها ابتدا مواضع داعش را در نزدیکی شهرک برطله گلوله باران کردند و سپس سوار بر خودروهای خود و در حالی که سرودهای ملی می خواندند به پیشروی و تبادل آتش با پیکارجویان پرداختند. ارتش عراق می گوید که سه روستا به تصرف نیروهایش در آمده است.

معاون وزیر نفت ایران: قیمت منصفانه نفت ۵۵ تا ۶۰ دلار در هر بشکه است

.
Reuters

امیرحسین زمانی نیا، معاون وزیر نفت ایران می‌گوید "قیمت منصفانه نفت بشکه‌ای ۵۵ تا ۶۰ دلار است و پیش بینی می شود در سال ۲۰۱۷ به آن رقم برسیم". به گزارش خبرگزاری دولتی ایران، ایرنا،معاون بین‌الملل وزیر نفت ایران گفته است این کشور آماده است سازمان کشورهای تولید کننده نفت را برای ایجاد تعادل در بازار بین‌المللی نفت و "رسیدن به رقم منصفانه در قیمت‌ها" تشویق و همراهی کند. این در حالی است که جبار علی لعیبی، وزیر نفت عراق امروز دوشنبه ۲۴ اکتبر خواهان معافیت این کشور از طرح "فریز نفتی" اوپک شده است. در پی این اظهارات قیمت نفت در بازارهای جهانی کاهش یافت.

پیشروی نیروهای دولتی سوریه در جنوب حلب

گزارش‌ها از شهر حلب در شمال سوریه حاکی از پیشروی نیروهای دولتی این کشور است. فعالان سوری می گویند که نیروهای دولتی تپه ای به نام البازو را در حاشیه جنوبی شهر تصرف کرده اند. نبرد میان نیروهای دولتی و مخالفان مسلح روز شنبه و با پایان یافتن آتش بس موقتی از سر گرفته شد که به ابتکار روسیه برقرار شده بود.

گزارش فرانک عمیدی از اردوگاه کاله

دولت فرانسه عملیات بستن اردوگاه «جنگل» را شروع کرده است. انتطار می‌رود هزاران پناهجو که به امید رسیدن به بریتانیا، در جنگل نزدیک شهر کاله جمع شده‌اند، به مناطق دیگری منتقل شوند تا به درخواست پناهندگی آنها رسیدگی شود. فرانك عمیدی از برنامه نوبت شما بی‌بی‌سی فارسی به اردوگاه جنگل رفته تا تازه ترين خبرها از عمليات تخليه این اردوگاه را برای شما گزارش کند.

View more on instagram

امیدواری ایران به باز شدن دفتر حافظ منافع ایران و کانادا

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران ابراز امیدواری کرده است که با ادامه مذاکرات ایران و کانادا، زمینه باز شدن دفاتر حافظ منافع در پایتخت‌های دو کشور فراهم شود. آقای قاسمی این اقدام را گام نخستی خوانده که می‌تواند به گام‌های بعدی منجر شود. کانادا چهار سال پیش سفارت خود را در تهران تعطیل و روابطش با ایران را قطع کرد. ببینید

چین دو فروند هواپیمای حمل و نقل به ارتش افغانستان کمک می‌کند

وزارت دفاع افغانستان اعلام کرد که قرار است چین درآینده نزدیک دو فروند هواپیمای حمل و نقل به ارتش افغانستان کمک کند.

محمد رادمنش، معاون سخنگوی این وزارت با استقبال از این اقدام چین به بی‌بی‌سی گفت که وزارت دفاع  افغانستان از این دو هواپیما برای انتقال سربازان ارتش و همچنین مواد استفاده خواهد کرد.

او گفت با توجه به نیاز ارتش افغانستان به هواپیماهای حمل نقل، این هواپیماها برای افغانستان اهمیت دارد و کابل آنرا به دیده قدر می‌نگرد.  

افغانستان
BBC

مجلس افغانستان سه وزیر کابینه این کشور را برای توضیح فراخواند

پس از نشر گزارش افزایش کشت مواد مخدر در افغانستان، مجلس نمایندگان این کشور، وزرای بهداشت، مبارزه با مواد مخدر و امور داخله (کشور) افغانستان را استجواب کردند.

گزارشی که روز گذشته از سوی سازمان ملل و وزارت مبارزه با مواد مخدر نشر شد، نشان می‌دهد که در افغانستان کشت مواد مخدر در سال ۲۰۱۶ ده درصد و تولید آن ۴۳ درصد نسبت به ۲۰۱۵ افزایش یافته است.

مجلس نمایندگان افغانستان نیز پس از نشر این گزارش، با توجه به افزایش شمار معتادان در افغانستان، وزرای مبارزه با مواد مخدر، داخله و صحت را فرا خواند.

آسمان #قياره مدتهاست آبى نيست. داعشيها قبل از عقب نشينى چاههاى نفت رو آتش زدن. پنج دقيقه كافيه كه همه سر و صورتتون… twitter.com/i/web/status/7…

پاسخ نرگس محمدی به اظهارات دادستان کل کشور

 نرگس محمدی، نائب رییس کانون مدافعان حقوق بشر درنامه ای خطاب به دادستان کل کشور، به اظهارات این مقام قضایی در خصوص پرونده‌ قضایی‌اش پاسخ داد.

 خانم محمدی در این نامه نوشت:"سخت مشتاقم و درخواست عاجل دارم هر آنچه نسبت به تخلفات شرعی، قانونی، انسانی اینجانب در دست دارید، از طریق تمام رسانه‌هایی که در اختیار دارید، برملا بفرمائید. به‌یاد داشته باشید، او که اصرار برعلنی بودن دادگاه داشت، من متهم بودم و آنکه اصرار بر خفا و پنهان بودن آن داشت، قوه قضائیه بود."

 در پی نامه چهارده نماینده مجلس ایران به رییس قوه قضاییه که خواستار ورود این مقام قضایی به پرونده نرگس محمدی شده بودند، جعفر منتظری، دادستان کل کشور با انتقاد از این اظهار نظر نمایندگان عنوان کرد:"نمایندگان قبل از نوشتن نامه در حمایت از عناصر مطرود، وضعیت پرونده آن‌ها را بررسی کنند و آن را موردبررسی قرار دهند."

 این مقام قضایی همچنین نرگس محمدی را جزیی از یک ضلع مثلث شوم نامید که اگر قوه قضائیه اسناد تخلف او و دیگر افرادی شبیه او او را برملا نمی‌کند دلیل این نیست که انسان‌های خوبی هستند.

 خانم محمدی در بخش دیگری از این نامه آورده است: "به‌همین صراحت عرض می‌کنم به‌قدری تخلفات و توهین‌های اخلاقی علیه زنان در سلول‌های انفرادی بازداشتگاه‌های امنیتی دیده و شنیده‌ام که اگر روز بر ملا کردن اسناد باشد، او که در موضع تهدید است من هستم نه دیگران."

 "پس بهتر است به‌گونه‌ای سخن گفته شود که اینطور برداشت نشود که مقامات حکومتی فقط به بولتن‌ها توجه می‌کنند و توجهی به دفاعیات متهم ندارند؛ روشی که نتیجه‌اش به رویه تبدیل شدن فرهنگ "بگم و بگم" در میان مقامات حکومتی می‌شود."

چگونه ژوزه مورینیو مقهور کونته شد؟

چگونه ژوزه مورینیومقهور آنتونیو کونته شد و چگونه تیم‌ها راه مقابله با تاکتیک گواردیولا را پیدا کرده‌اند. برای یافتن پاسخ این سوالها تحلیل فنی محمد تقوی را اینجا بخوانید.

ژنرال نیکولسن: فصل جنگی طالبان رو به اتمام است

ژنرال جان نیکولسن، فرمانده عمومی ناتو در افغانستان می‌گوید که گروه طالبان در جنگ هلمند به دنبال انتقال رهبری شان از کویته به جنوب افغانستان بود که موفق نشد.

شورشیان طالبان اخیرا حملات گسترده‌ای را در هلمند و قندوز راه انداختند و تا دروازه‌های این شهرها پیش‌رویی کردند. اما نیروهای افغان به حمایت هوایی ناتو توانستند آنها را پس بزنند. 

ژنرال نیکولسن این موضوع را در جریان سفرش به ولایت ناآرام غزنی به بی‌بی‌سی گفت. 

گزارش هارون نجفی‌زاده را که در این سفر با ژنرال نیکولسن همراه بوده، اینجا بخوانید

داخل هلی‌کوپتر نظامی ناتو
BBC
هلی‌کوپتر ژنرال جان نیکولسن، فرمانده عمومی نیروهای آمریکایی و ناتو در افغانستان

زنانی که کاخ ویران‌شده کابل را بازسازی می‌کنند

مهندسان زن در کاخ دارالامان
BBC
۲۵ درصد از کار بازسازی قصر دارالامان به عهده مهندسان زن است

کار بازسازی کاخ تاریخی دارالامان، در غرب کابل در جریان است.  

حکومت افغانستان کار بازسازی این کاخ تاریخی را که در سه دهه جنگ در این کشور به مخروبه‌ای مبدل شده، شش ماه پیش آغاز کرد و ده‌ها زن در اجرای این طرح بازسازی سهم گرفتند. 

نزدیک به ۴۰۰ کارگر، از جمله ۸۰ مهندس و بنا در کار بازسازی این قصر شرکت دارند که بیست نفر از مهندسان را زنان و دختران تشکیل می‌دهند.  

 ۲۵ درصد از کار بازسازی قصر دارالامان به عهده مهندسان زن است.    

‌عکس‌های از جریان بازسازی کاخ دارالامان

گلرخ ایرایی بازداشت و به زندان منتقل شد

 گزارشهای رسیده از ایران حاکی است که گلرخ ایرایی، همسر آرش صادقی، توسط ماموران امنیتی و با شکستن در منزل جهت اجرای حکم حبس بازداشت و به زندان اوین منتقل شده است. 

به گزارش خبرگزاری هرانا، گلرخ ایرایی به همراه همسر خود آرش صادقی و دو فعال دیگر به نام های نوید کامرانی و بهنام موسیوند آخرین بار پانزدهم شهریورماه سال ۱۳۹۳ در محل کار بازداشت شدند.

نوید کامرانی و بهنام موسیوند چند روز بعد به قید وثیقه آزاد شدند. گلرخ ایرایی اوایل مهرماه همان سال و آرش صادقی پس از بیش از شش ماه، اواخر اسفند به قید وثیقه آزاد شد. 

براساس حکم دادگاه آرش صادقی به پانزده سال، گلرخ ایرایی به شش سال و نوید کامرانی و بهنام موسیوند نیز هر کدام به ۱۸ ماه حبس تعزیری محکوم شدند.

رضا ریاضی یکی از متهمان پرونده نگین غرب 'فرار کرده است'

 سید احمد زرگر، رییس شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران اعلام کرد: "رضا ریاضی یکی از متهمان پرونده نگین غرب فرار کرده است."

به گزارش تسنیم، آقای زرگر عنوان کرد که آقای ریاضی در دادگاه بدوی به ۱۲ سال حبس محکوم شده بود. "این فرد هنوز در مرجع تجدیدنظر، حکم قطعی دریافت نکرده است، چون قرار بود همکاری کند."

 ماجرای پروژه نگین غرب از سال ۱۳۷۹ و در پی انتشار یافتن آگهی پیش فروش واحدهای تجاری و مسکونی مجتمع نگین غرب انجمن انبوه سازان شفق آغاز شد. پس از انتشار این آگهی حدود ۵ هزار نفر از مردم تهران و کرج اقدام به سرمایه‌گذاری برای ساخت و ساز در این مجتمع کردند بر اساس قول و قرار سازندگان این مجتمع مسکونی قرار بود ساختمان‌های پیش فروش شده طی مدت زمان ۲۴ ماه به متقاضیان واگذار شود، اما این اتفاق نیفتاد.

تاخیر در ساخت سبب شد تا متقاضیان واحدهای مسکونی مجتمع نگین غرب در تاریخ یازدهم اسفندماه سال ۸۶ تجمعی را در برابر قوه قضاییه برای رسیدگی به اعتراض خود مبنی بر رسیدگی به درخواستشان برگزار کنند. پس از اولین شکایت جمعی ازدست اندرکاران مجتمع نگین غرب، متصدی ساخت واحدهای مسکونی این مجتمع دستگیر شد که با سپردن قرار وثیقه ۷۰۰میلیارد تومانی از زندان آزاد شد. دادسرای عمومی و انقلاب تهران در خرداد سال ۸۹ با صدور اطلاعیه‌ای از شکات پرونده موسوم به نگین غرب خواست در اسرع وقت نسبت به معرفی نماینده پیشنهادی خود اقدام کنند. از ان زمان تا کنون پرونده نگین غرب در قوه قضاییه در حال رسیدگی است. به گفته مقامات قضایی ایران، این پرونده ۱۵ هزار نفر شاکی دارد که در حال حاضر با ۱۰ هزار نفر از شکات آن تسویه حساب شده است. در این پرونده حدود ۲ هزار واحد ساختمان نیمه‌کاره، تکمیل و به شکات داده شده است. 

مقام ارشد قضایی ایران در واکنش به هما هودفر: در زندان هایمان پخش آهنگ وجود ندارد

غلامحسین اسماعیلی
tasnim
غلامحسین اسماعیلی می گوید در زندان های ایران سیتسم صوتی محدود است

غلامحسین اسماعیلی، رئیس کل دادگستری استان تهران اظهارات هما هودفر شهروند ایرانی- کانادایی را گفته بود در زمان بازداشت در زندان اوین، ماموران با پخش موسیقی مراسم تدفین همسرش او را هدف شکنجه روحی قرار می دادند، رد کرده است.

آقای اسماعیلی گفته است اظهارات خانم هودفر "کذب محض است چون در بازداشتگاه ها و فضای زندان هایمان، مطلقا موضوع پخش آهنگ و موسیقی وجود ندارد و سیستم صوتی آنجا بسیار محدود است و جز در موارد اطلاع رسانی چیزهای دیگری پخش نمی شود".

خانم هودفر اخیرا در توصیف شرایط بازداشتش در ایران گفته بود که "بازجویان علاقه داشتند فردی را که بازجویی می کنند به گریه بیندازند" و توضیح داده بود که بازجویان از روی ای پد، فیلم تشییع جنازه همسرش را پیدا کردند و موسیقی ای را که به خواست همسرش در آن مراسم پخش می شد، برای او پخش کردند.

خانم هودفر می گوید به بازجویان گفته که موسیقی را قطع کنید اما آنها به او گفتند: "می خواهیم یاد کانادا بیفتی". بیشتر بخوانید

آقای اسماعیلی در رد اظهارات خانم هودفر گفته "فضا اصلا اینگونه نیست و هیچ نوع موسیقی پخش نمی شد البته ممکن است همجوار این خانم یا زندانی های دیگر در ایام ماه محرم مداحی گوش می کردند واین هم برای او(هودفر) صوت نامناسبی جلوه داده شود".

رئیس کل دادگستری استان تهران گفته است "همه این ادعاها بدون سند و بخاطر کینه و عداوت با نظام و کشور جمهوری اسلامی ایران است".

خانم هودفر اوایل مهرماه و پیش از فرا رسیدن ماه محرم "به دلایل انساندوستانه از جمله بیماری" از بازداشت آزاد شد و از طریق عمان به محل سکونتش در کانادا بازگشت.

درخواست تحقیق درباره حمله مرگبار به مسجد شیعیان در جنوب کرکوک

گروه دیده‌بان حقوق بشر می‌گوید که تحقیقات این گروه نشان می‌دهد در حمله روز جمعه گذشته به یک مسجد شیعیان در سی کیلومتری جنوب کرکوک دست کم ۱۳ زن و کودک کشته شده‌اند. به گفته دیده‌بان حقوق بشر، شواهد نشان می‌دهد که این حمله به احتمال زیاد هوایی بوده است. ائتلاف به رهبری آمریکا حمله هوایی در آن منطقه را رد کرده و عراق گفته است که درباره این حادثه تحقیق می‌کند. حمله به این مسجد در روز جمعه و هم‌زمان با حملات گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) به نقاط مختلف کرکوک رخ داد.  

پنج سوالی که هر بیماری باید از پزشکش بپرسد کدامند؟

هر بیمار باید در باره درمان خود پنج سوال را حتما از پزشکش بپرسد. در مورد بیماری‌های سخت مثل سرطان یا جراحی سنگین بجز این سوال‌ها بیمار باید به چه نکاتی توجه کند؟ جواب این سوالها را اینجا بخوانید.

عامل قطع اینترنت در تهران 'مشکل فنی' بوده است

 محمدجواد آذری جهرمی، مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت، وابسته به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران گفته است که قطع اینترنت در تهران در روز گذشته به دلیل مشکل فنی در این شرکت بوده است. آقای آذری جهرمی گفت که این مشکل (اختلال در سیستم ST2) باعث شد که "حدود ۶۰ درصد ظرفیت اینترنت کشور در تهران از مدار خارج شود".

آمریکا ۷۹۰ میلیون دلار به افغانستان کمک کرد

وزیر مالیه/ دارایی دولت افغانستان و رئیس اداره توسعه بین المللی آمریکا امروز(دوشنبه سوم میزان/ آبان) موافقتنامه کمک بلاعوض ۷۹۱ میلیون دلاری را امضا کردند.

اکلیل حکیمی، وزیر دارایی افغانستان اعلام‌ کرد که این کمک‌ها از جمله کمک‌های آمریکا است که در کنفرانس بروکسل به دولت افغانستان وعده داده بود.

کشورهای شرکت کننده در نشست بروکسل برای افغانستان وعده دادند که ۱۵.۲ میلیارد دلار را طی چهار سال آینده برای بازسازی افغانستان در اختیار این کشور قرار ‌دهند.

قرارگاه خاتم سپاه و ستاد اجرایی برای یافتن 'شریک خارجی درجه یک نفتی' فرصت گرفتند

قراردادهای نفتی
isna
ایران امضا قرارداد نفتی بر اساس الگوی جدید قراردادی را با شرکت های داخلی آغاز کرده است

بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت ایران گفته است که به قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا متعلق به سپاه پاسداران و ستاد اجرایی فرمان امام که زیر نظر رهبر ایران فعالیت می کند، برای انتخاب "شریک خارجی درجه یک" و گرفتن پروژه های کلان نفتی فرصت داده شده است.

به گفته آقای زنگنه، برای ستاد اجرایی فرمان امام این فرصت با هدف مطالعه درباره میدان نفتی آزادگان جنوبی است که یکی از بزرگترین منابع انرژی فسیلی ایران است.

 پس از امضای اولین قرارداد بر اساس الگوی جدید قراردادهای نفتی ایران با ستاد اجرایی فرمان امام، این ستاد خواستار دریافت قرارداد میدان آزادگان شد.

وزیر نفت ایران گفته است هدف اصلی در این میدان افزایش ضریب بازیافت نفت است.

ستاد اجرایی فرمان امام از بزرگترین بنگاه های اقتصادی ایران است.

فرصت به قرارگاه  سازندگی خاتم الانبیا هم برای یافتن شریک خارجی است اما اینکه این نهاد کدام میدان انرژی ایران را در اختیار خواهد گرفت، به عهده این ستاد گذاشته شده است.

پیشتر مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران گفته بود "یکی دو میدان برای بررسی به آنها پیشنهاد  شد که در حال بررسی هستند و باید اعلام کنند به کدام میدان ها علاقه‌مند هستند".