Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

 1. نمایندگان دولت و قوه قضاییه ایران برای 'گفتگوی حقوق بشری' راهی اروپا می شوند

  مجید تخت روانچی معاون وزارت امور خارجه ایران اعلام کرد طی دو تا سه هفته آینده هیاتی برای شرکت در "گفت‌و‌گو‌های حقوق بشری" به بروکسل اعزام خواهد شد که متشکل از مسئولان وزارت خارجه و نمایندگانی از قوه قضاییه است".

  آقای تخت روانچی به ایلنا گفت که این هیات "در سطح معاونان" خواهد بود و هدف "لغو تدریجی و فرایندی تحریم‌های حقوق بشری اتحادیه اروپا علیه ایران" را دنبال می کند.

  8

 2. انتقاد صادق لاریجانی از طرح 'نسبت‌های دروغ به رهبری و رئیس قوه قضاییه' در یک پرونده

  صادق لاریجانی رئیس قوه قضاییه ایران گفت: "در حالی که میلیون ها پرونده در دستگاه قضایی جریان دارد و روند طبیعی دادرسی خود را طی می‌کند، می‌بینیم که یک پرونده را رسانه‌ای می‌کنند و با طرح مطالب کذب، نسبت‌های دروغ به رهبری و رئیس قوه قضاییه و نظام قضایی کشور می‌دهند."

  آقای لاریجانی در اظهارات خود از پرونده مشخصی یاد نکرده ولی اظهارات او در شرایطی مطرح شده که اخیرا، سعید طوسی، یک قاری معروف قرآن، به سوءاستفاده جنسی از نوجوانان تحت آموزش خود متهم شده است. آقای طوسی اتهامات مطرح شده علیه خود را رد کرده است.

  روز ۲۳ مهر صدای آمریکا یک فایل صوتی منتسب به آقای طوسی را منتشر کرد که در بخشی از آن آمده بود: "خود حضرت آقا می‌داند و کاملاً در جریان است؛ ولی از بس سیستم قضایی ما مشکل دارد، برای همین است که دو سه سال است قضیه دارد پیچ می‌خورد. حضرت آقا به آقای لاریجانی فرمودند که پرونده را جمع کنید."

 3. خبر فوریبریتانیا هم بانک صادرات را از فهرست تحریم‌ها خارج کرد

  بعد از اتحادیه اروپا، امروز وزارت دارایی بریتانیا هم بانک صادرات ایران و شعبه آن در لندن را از فهرست تحریم‌ها خارج کرد.  

 4. 'برخورد پلیس با هواداران محمدعلی طاهری در مقابل بیمارستان بقیه‌الله'

  View more on instagram

  گزارش‌ها از تهران حاکی است که گروهی از هواداران محمدعلی طاهری، بنیانگذار عرفان حلقه در مقابل بیماستان بقیه الله تجمع کرده اند. خانواده آقای طاهری که در زندان اعتصاب غذا کرده بود، می گویند که او به اغماء رفته و در بیمارستان بستری است. یکی از مخاطبان بی‌بی‌سی فارسی به نام نسیم این ویدیو را از برخورد پلیس با هواداران آقای طاهری برای ما فرستاده است. او مى گويد که "چندين نفر در جريان اين تجمع بازداشت شده اند."

 5. رئیس شورای اروپا: هنوز به معاهده تجاری با کانادا امیدواریم

  دونالد توسک، رئیس شورای اروپا می گوید که هنوز برای نجات معاهده تجاری بین اتحادیه اروپا و کانادا فرصت هست. او دو طرف را به یافتن راه حلی برای مشکل تشویق کرد. آقای توسک در توییتر خود نوشت که او و جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا معتقدند هنوز ممکن است که مراسم امضای معاهده که برای روز پنجشنبه برنامه ریزی شده بود، برگزار شود. این معاهده که هفت سال در مورد آن مذاکره شده بود، پا در هوا مانده چون دولت فدرال بلژیک که عضو اتحادیه اروپاست می گوید نمی تواند آن را امضا کند. پارلمان یکی از مناطق پنج گانه بلژیک این معاهده را رد کرده است.

 6. تظاهرات پناهجویان کاله در اعتراض به برچیدن ارودگاه

  دهها تن از پناهجویان اتيوپيایی، در میانه عملیات برچیدن عملیات بستن اردوگاه جنگل در کاله فرانسه، در اعتراض به این عملیات راهپيمايی كردند. بیش از هفت‌هزار پناهجو که عمدتأ خواهان رفتن به بریتانیا هستند، در این اردوگاه جمع شده‌اند و شماری از آنها حاضر به ترک اردوگاه نیستند. فرانک عمیدی، خبرنگار ما که در کاله حضور دارد این تصاویر را فرستاده است.

  View more on instagram
 7. زلزله استان فارس خسارتی در برنداشت

  زمین‌ لرزه‌ای به شدت ۴.۴ درجه در مقیاس ریشتر امروز حوالی ظهر بوقت محلی، استان فارس را لرزاند. مرکز این زمین‌لرزه ۱۸ کیلومتری خنج در جنوب این استان اعلام شده است. حسن فیاض‌پور، مدیرکل بحران استان فارس گفت که این زمین لرزه خسارتی نداشته است. به گفته مدیرکل بحران استان فارس "این زمین لرزه فقط در چند مورد محدود که سبب ترک خوردگی دیوار منازل قدیمی شده خسارت دیگری نداشته است." در حال حاضر وضعیت در این مناطق عادی اعلام شده است.

 8. بمب گذاری در یک اغذیه فروشی در تایلند

  خبرگزاری فرانسه در توئیتر خود نوشت: در بمب گذاری در یک اغذیه فروشی در تایلند، یک نفر کشته و ۱۸ نفر نیز زخمی شدند.

 9. دو فیلم ایرانی نامزد کسب جایزه دهمین دوره جوایز سینمایی آسیاپاسیفیک

  فیلم "محمد رسوال الله" و "دختر" در مجموع در ۵ بخش، نامزد کسب جایزه از دهمین دوره جوایز سینمایی آسیاپاسیفیک شدند. به گزارش ایسنا، مسئولان برگزاری دهمین دوره جوایز سالانه آسیاپاسیفیک در استرالیا، فهرست پنج نامزد نهایی این جایزه سینمایی را در شاخه بهترین فیلم در حالی اعلام کردند که در این میان دو فیلم ار سینمای ایران، دو فیلم ترکیه‌ای و یک روسی برای کسب جایزه بهترین فیلم بلند رقابت خواهند کرد. فیلم "محمد رسول الله" ساخته مجید مجیدی، "دختر" به کارگردانی "رضا میرکریمی"، "سرمای کلندر"به کارگردانی "مصطفی کارا" و "خاکستر گرم" ساخته "زکی دمیرکوبوز" هر دو از ترکیه و فیلم "دانش‌آموز" از "کریل سربرنیکوف" محصول فدراسیون روسیه پنج فیلمی هستند که برای کسب جایزه بهترین فیلم بلند جوایز آسیاپاسیفیک ۲۰۱۶ رقابت خواهند کرد.

 10. Post update

 11. ۲۶ ملوان بعد از پنج سال از دست دزدان دریایی آزاد شدند

  گروهی از ملوانان که حدود پنج سال توسط دزدان دریایی سومالیایی به اسارت گرفته شده بودند، به تازگی آزاد شدند. 

  یکی از این ملوانان به بی‌بی‌سی گفته که برای زنده ماندن مجبور به خوردن موش بودند. 

  این ۲۶ ملوان در سال ۲۰۱۲ توسط دزدان دریایی به اسارت گرفته شدند. 

  این ملوانان از کشورهای چین، فیلیپین، کامبوج، اندونزی، ویتنام و تایوان بودند.

  ملوان، دزدان دریایی
 12. Post update

  فرانک عمیدی، خبرنگار بی‌بی‌سی فارسی که به کاله در فرانسه رفته است

 13. ظریف و کری برنده جایزه سال چتم هاوس شدند

  ظریف و کری
  Image caption: وزرای خارجه ایران و آمریکا

  چتم هاوس، اندیشکدهسلطنتی روابط بین‌الملل در لندن که یک موسسه غیردولتی و پژوهشی است، برندگان جایزه سال جاری میلادی خود را محمدجواد ظریف و جان کری وزرای امور خارجه ایران و آمریکا اعلام کرده است.

  چتم هاوس انتخاب وزرای خارجه ایران و آمریکا را به دلیل موفقیت آنها در مذاکرات رسیدن به توافق جامع اتمی میان ایران و شش قدرت جهانی اعلام کرده است.

   جایزه سالانه چتم هاوس به افرادی اعطا می‌شود که به بهبود روابط میان کشورها و دولت ها کمک کنند.

 14. هشدار رئیس قوه قضائیه ایران درباره همکاری از ایران با رسانه های خارجی

   صادق لاریجانی رئیس قوه قضائیه ایران گفته است "در عناد و دشمنی برخی رسانه ها در خارج از کشور تردیدی نیست، اما کسانی که از داخل کشور به این قبیل رسانه ها کمک می کنند باید به عنوان معاونت در جرم تحت تعقیب قرار بگیرند تا مرز بین انقلاب و ضدانقلاب مشخص شود."

  آقای لاریجانی گفته "متأسفانه برخی از افراد در داخل با این رسانه ها مصاحبه می‌کنند و به نحوی به آنها کمک می‌کنند و در عین حال طلبکار هم هستند".

 15. Post update

 16. کدام باشگاه‌های اروپایی بیشتر بازیکنان جوان استخدام می‌کنند؟

   در پنج لیگ اصلی اروپا (انگلستان، اسپانیا، آلمان، ایتالیا و فرانسه) رئال مادرید جوانترین بازیکنان را خریده و متوسط سن خریدهای این تیم ٢٢ سال و نیم بوده است. رصدخانه فوتبال، یک موسسه تحقیقاتی در زمینه فوتبال، در آخرین گزارش خود ده باشگاهی را که بطور متوسط جوانترین بازیکنان را خریده‌اند به ترتیب معرفی کرده است: رئال مادرید، لایپزیگ، بایر لورکوزن، دورتموند، تاتنهام، ماینتس، بورنموث، لیورپول، منچستریونایتد، بوردو. بر اساس این گزارش متوسط سن بازیکنانی که در بوندس لیگا خریده می‌شوند یک سال کمتر از سری آ ایتالیا است (حدود بیست و چهار سال و نیم در مقابل بیست و پنج سال و نیم).

 17. تراکم بی‌سابقه دی‌اکسید کربن در جو "نسل‌های متمادی باقی خواهد ماند"

  متوسط غلظت دی‌اکسید کربن در جو زمین که در سال گذشته میلادی به آستانه مهم و نمادین چهارصد در میلیون رسیده بود امسال از این مرز گذشته و به حد بی‌سابقه‌ای رسیده و "نسل‌های متمادی" همینطور باقی خواهد ماند. سازمان جهانی هواشناسی، نهاد سازمان ملل در زمینه آب و هوا، در گزارش سالانه وضعیت گازهای گلخانه‌ای که امروز منتشر شد می‌نویسد پدیده قدرتمند ال نینیو که دنیا در سال ٢٠١٥ شاهد آن بود در این افزایش نقش داشته است. در این گزارش آمده: "میزان دی اکسید کربن پیش از این در بعضی ماه‌های سال و در برخی مناطق به مرز چهارصد در میلیون رسیده بود اما هیچگاه متوسط جهانی آن در تمام مدت سال از این حد فراتر نرفته بود."

 18. تجمع هواداران بنیانگذار 'عرفان حلقه' در برابر بیمارستانی در تهران

  برخی از گزارش ها حاکی از ادامه تجمع هواداران محمدعلی طاهری بنیانگذار شیوه معنوی "عرفان حلقه" در برابر بیمارستان بقیه الله تهران است. 

  بر اساس این گزارش، طرفداران آقای طاهری از پیامدهای اعتصاب غذای او ابراز نگرانی کرده و خواستار آزادی اش هستند.

   محمود علیزاده طباطبایی، وکیل آقای طاهری حدود یک ماه پیش گفته بود قرار منع تعقیب موکلش برای اتهامات ارتداد، سب‌النبی و اجتماع و تبانی برای اقدام علیه امنیت ملی صادر شده است.  

  گزارش ها حاکی از اعتصاب غذای آقای طاهری و بستری شدن او در بیمارستان  به دلیل وخیم شدن حالش است.

  تجمع هوادارن او در برابر بیمارستان، از اواخر هفته گذشته آغاز شده است.

 19. ۳۵ دیپلمات ترکیه از المان درخواست پناهندگی کرده‌اند

  .

  وزرات کشور آلمان می‌گوید ۳۵ شهروند ترکیه با گذرنامه‌های دیپلماتیک از دولت این کشور درخواست پناهندگی کرده‌اند. یوهانس دیمروت، سخنگوی وزارت کشور آلمان در یک کنفرانس خبری گفته این تعداد شامل دیپلماتهای ترک و اعضای خانواده آنها می‌شود ولی اشاره نکرده که آیا همه این افراد در آلمان یا خارج از این کشور بسر می‌برند. این سخنگو از ذکر جزئیات این دیپلماتهای پیشین و یا انگیزه آنها برای ارایه درخواست پناهندگی خودداری کرده است. هنوز مشخص نیست که دولت ترکیه درخواستی برای استرداد این افراد به دولت المان ارائه کرده باشد. 

 20. قالیباف: نه خودم و نه شهرداری هیچگونه شکایتی از یاشار سلطانی نکرده ایم

  فرید موسوی، نماینده مردم تهران در مجلس ایران با اشاره به مذاکره با شهرداری تهران درباره بازداشت یاشار سلطانی، مدیر مسول سایت معماری نیوز گفت  آقای قالیباف در جمع نمایندگان تهران اعلام کرد که نه خودش و نه شهرداری هیچگونه شکایتی از یاشار سلطانی نکرده است.

  همچنین ۷۰۰ روزنامه نگار ایرانی با انتشار نامه ای خواستار رسیدگی به وضعیت آقای سلطانی شدند. 

  در بخشی از این نامه آمده است:"درخواست ما اهالی رسانه این است که اگر برخی افراد ادعا می‌کنند در مسیر اطلاع‌رسانی او با اتهامات نادرست مواجه شده‌اند، قوه محترم قضاییه به ادعای هر دو سوی موضوع توأمان و همزمان رسیدگی کند  و تا زمان اثبات ادعای یکی از طرفین، یاشار سلطانی از طریق توسل به راهکارهای قانونی آزاد شود، و چنانچه اطلاع‌رسانی او پس از بررسی‌های لازم در محاکم حقوقی خلاف واقع تشخیص داده شد، سپس با وی به عنوان نشر اکاذیب و افترا برخورد قضایی صورت پذیرد."