Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

 1. وزارت اطلاعات ایران: چند شبکه جاعلین ویزای عراق شناسایی شدند

  روابط عمومی وزارت اطلاعات ایران اعلام کرد "چند شبكه از جاعلين اسناد و مدارك رسمي" که "ويزای كشور عراق خصوصا در ايام اربعين" را جعل کرده بودند "مورد شناسايی و ضربه اطلاعاتی" قرارگرفته‌اند.

  در این اطلاعیه آمده: "از اين شبكه‌ها تعداد بسياري ويزا، مانيفست گروهی و مهر جعلی كشف و ضبط گرديد و مقادير زيادی ويزای جعلي صادره برای تردد به كشور عراق در اربعين حسيني توقيف شده است."

 2. جاده های افغانستان در حال تخریب

  عبدالرحمن صلاحی، معین وزارت فوائد عامه افغانستان می‌گوید که ۴۰ درصد از جاده‌های که دولت افغانستان در سالهای اخیر ساخته در حال خراب شدن است.

  آقای صلاحی به بی‌بی‌سی گفت که دلیل این کار مین‌گذاری جاده‌ها توسط نیروهای شورشی مخالف دولت و حرکت کامیون‌های با بار غیر مجاز است.

 3. مهدی و حسین رجبیان، دو برادر زندانی، اعتصاب غذا کردند

    مهدی و حسین رجبیان، دو برادر زندانی در زندان اوین در اعتراض به "کوتاهی در رسیدگی درمانی و نداشتن حق مرخصی" از روز هفتم آبان ماه دست به اعتصاب غذا زده اند. به گزارش کلمه، حسین رجبیان دچار عفونت ریه و مهدی رجبیان مشکوک به بیماری ام اس است. این دو برادر همچنین در نامه ای که نسخه ای از آن در اختیار کمپین حقوق بشر قرار گرفته خطاب به مسوولان قضایی نوشته اند آنها بارها به صورت کتبی و شفاهی از مسوولان زندان اوین خواسته اند تا برای درمان بیماری شان در خارج از زندان و استفاده از حق مرخصیش برای این منظور همکاری کنند اما نه تنها اتفاقی نیفتاده بلکه پس از اعتراض مستقیم مهدی رجبیان به ماموران زندان، او از بند هفت به بند هشت زندان اوین برای تنبیه منتقل شده است. این دو برادر در نامه خود با اشاره به اعتصاب قبلی خود نوشته اند "پس از دیدار رسمی فرستاده مخصوص دادستانی» با آنها و قول مساعدش برای بازگرداندن دو برادر در یک بند و رسیدگی پزشکی مناسب دست از اعتصاب برداشته اند اما پس از دو ماه هنوز هیچ اتفاقی نیفتاده است. آنها نوشته اند: «به نظر می رسد آن مقام ما را فریب داد تا به نوعی سرپوشی بر این اعتصاب غذا گذاشته شود."

  بیشتر بخوانیدLink

  مهدی و حسین رجبیان
 4. احضار سه فعال صنفی و کارگری به زندان اوین

   جعفر عظیم‌زاده، اسماعیل عبدی و محمود بهشتی‌لنگرودی، سه فعال صنفی و کارگری، طی هفته جاری برای تحمل دوران محکومیت خود با تماس‌های تلفنی جداگانه به زندان اوین فراخوانده شدند.

  به گزارش کلمه هر سه این فعالان پیشتر زندانی بودند و پس از اعتصاب غذا با سپردن وثیقه از زندان اوین به مرخصی آمده و یا آزاد شدند. اسماعیل عبدی و محمود بهشتی لنگرودی هر دو معلم و جعفر عظیم زاده فعال کارگری است که هر سه تن پیشتر بازداشت و زندانی شده بودند. به گزارش کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران، از سال ۱۳۸۸ تاکنون دهها معلم و یا عضو کانون صنفی معلمان در ایران برای فعالیت‌های صنفی و یا مدنی و سیاسی، زندانی شده اند، ۴ تا ۱۵ سال حکم زندان گرفته اند و بسیاری از آنها پس از آزادی برای بازگشت به کار حرفه‌ای خود با مشکلات جدی مواجه بوده اند.

 5. سیل تالش یک میلیارد خسارت برجای گذاشت

   علی فتح اللهی، فرماندار تالش از خسارت یک میلیارد تومانی سیل اخیر به بخش مرکزی این شهرستان خبر داد و گفت: برآورد کلی خسارت در حال حاضر در دست بررسی است. به گزارش مهر، فرماندار تالش عنوان کرد باغات کیوی، زمین های کشاورزی، راه ها و خانه های مردم در جریان این سیل خسارت دیده اند. شهرستان تالش با بیش از ۱۹۰ هزار نفر جمعیت در ۱۱۰ کیلومتری غرب مرکز استان گیلان واقع است.

  تالش، سیل
 6. "۲ ایرانی گروگان در اسارت دزدان دریایی سومالیایی جان باختند"

  خبرآنلاین نوشت: ۲ ایرانی گروگان در اسارت دزدان دریایی سومالیایی به نام "ولی‌محمد" و "عظیم" به دلیل شرایط سخت جان باختند. یکی از بستگان "عظیم" با تایید این خبر به خبرآنلاین گفت: "فامیل ما نیز مثل ۷ ایرانی دیگری که شهید شدند جان خود را از دست داد و انتشار خبر فقط باعث آزردگی بیشتر خانواده‌های این عزیزان می‌شود." 

 7. تشکیل 'فراکسیون مناطق ترک‌نشین' در مجلس ایران

  یکی از نمایندگان مجلس ایران از تشکیل "فراکسیون مناطق ترک‌نشین با حضور ۱۰۰ نماینده" خبر داده است. به گفته زهرا ساعی، سخنگوی این فراکسیون، ۲۵ نماینده عضو شورای مرکزی این فراکسیون هستند. 

  در انتخابات هیات رییسه این فراکسیون، امروز، یکشنبه نهم آبان، مسعود پزشکیان به عنوان رییس و نادر قاضی‌پور و رضا کریمی دو نایب رییس فراکسیون انتخاب شده‌اند. خانم ساعی، سخنگوی این فراکسیون هدف از تشکیل آن را "استفاده از ظرفیت نمایندگان برای رفع مشکلات مناطق ترک‌نشین" اعلام کرده است.

  در روزهای نخست بعد از تشکیل مجلس دهم، فراکسیون نمایندگان ترک‌زبان با شرکت حدود ۶۰ نماینده "به طور موقت" شکل گرفت. این اولین بار است که نمایندگان ترک‌زبان فراکسیون تشکیل می‌دهند. 

 8. شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران: ارز آزاد مبنای قیمت‌گذاری است

   مدیر بازرگانی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران می‌گوید که نرخ فرآورده‌های نفتی حدود ۲۵ درصد افزایش یافته است. محمدرضا مظلومی، علت این افزایش را تغییر مبنا از ارز مبادلاتی به ارز آزاد و همچنین رشد قیمت فرآورده‌های نفتی در بازارهای جهانی عنوان کرده است. به گزارش خبرگزاری دولتی ایران (ایرنا)، بر اساس مصوبه جدید شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران که به پالایشگاه‌های نفت کشور ابلاغ شده، قیمت فروش فرآورده‌های نفتی به جای ارز مبادله‌ای با ارز آزاد محاسبه می شود.

 9. حمله مخالفان مسلح حکومت اسد به حلب

  خبرگزاری فرانسه به نقل از رسانه رسمی سوریه اعلام کرد که مخالفان مسلح حکومت بشار اسد، شهر حلب را با گازهای سمی بمباران کرده اند.

 10. برخی از سدهای ایران موجب از بین رفتن زیست‌بوم‌ها شده است

   مرکز پژوهشهای مجلس با تهیه گزارشی در خصوص سدسازی در ایران اعلام کرد که به دلیل برنامه ریزی های نادرست، سدهای تاسیس شده در کشور، در مواردی عملکرد مناسبی نداشته است. این گزارش با اشاره به اینکه نباید سهم عوامل انسانی و تغییرات اقلیم را در این مورد نباید نادیده گرفت، آورده است: "برخی از سدهای کشور باعث ایجاد مشکلات در پایین دست و بالادست شده است که از جمله می توان به از بین رفتن برخی زیست بوم ها و همچنین خالی ماندن درصد قابل توجهی از حجم مخازن تاسیس شده در دوره چشمگیری از زمان بهره برداری" آنها اشاره کرد. دراین گزارش همچنین تاکید شده است که سدهای موجود ایران نیازمند طرح بهینه سازی و بهبود عملکرد است، تا علاوه بر حداکثر سازی بهره وری، آثار نامطلوب زیست محیطی نیز کاهش یابد.

  مجلس،
 11. دادستان: بازداشت یاشار سلطانی ارتباطی به پرونده واگذاری املاک شهرداری ندارد

  محمود جعفری دولت آّبادی،دادستان تهران در خصوص آخرین وضعیت پرونده یاشار سلطانی و املاک نجومی گفت: "گزارش مربوط به واگذاری املاک شهرداری و حقوق‌های نجومی به دادسرای تهران ارسال شده است و بازداشت یاشار سلطانی ارتباطی به پرونده واگذاری املاک شهرداری ندارد." به گزارش میزان، آقای دولت آبادی با ارائه توضیح در خصوص پرونده مدیر سایت معمارنیوز گفت: "با بازداشت یاشار سلطانی، عده ای گفتند بازداشت این فرد برای جلوگیری از افشای فساد بوده. این برداشت صحیح نیست و این دو مطلب ارتباطی به هم ندارند. مدیران شهرداری از بابت تخلف احتمالی تعقیب می شوند، اما این امر به منزله مجاز بودن اقدام سایت ها در انتشار نامه متضمن تحقیقات مقدماتی مراجع قضایی نیست."

  یاشار سلطانی
 12. وزارت اطلاعات: شبکه جاعلان ویزا عراق شناسایی شد

   روابط عمومی وزارت اطلاعات در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: "چند شبکه از جاعلان اسناد و مدارک رسمی که به جعل روادید کشور عراق مورد شناسایی و ضربه اطلاعاتی قرار گرفتند." در بخش دیگری از این بیانیه آمده است: "از این شبکه‌ها تعداد بسیاری ویزا، مانفیست گروهی و مهر جعلی کشف و ضبط گردید و مقادیر زیادی ویزای جعلی صادره جهت تردد به کشور عراق برای ایام اربعین حسینی توقیف شده است."

 13. وقوع چندین رشته انفجار در بغداد

  امروز بغداد، پایتخت عراق شاهد چندین رشته انفجار در مناطق مختلف این شهر بود. بر اساس گزارش‌ها، انفجار یک بمب جاسازی در خودرو، دستکم ده نفر را در یک بازار میوه و تره بار در منطقه "حریه" در پایتخت کشته است. همزمان چندین حمله دیگر در مناطق عمدتا شیعه نشین بغداد امروز گزارش شده است. این حملات در حالی اتفاق افتاده است که پیشروی نیروهای دولتی عراق برای بیرون راندن داعش از شهر موصل ادامه دارد.داعش با اعزام شبه نظامیان خود به "تل عفر" در غرب موصل در حال تقویت نیروهای خود در این منطقه است، جایی که گفته می‌شود نیروهای "شیعه" در حال پیشروی هستند. یکی از رهبران این شبه نظامیان گفته است: "جنگ موصل تفریح نیست وممکن است ماهها طول بکشد".

  .
 14. کمیته تحقیق و تفحص از صندوق ذخیره فرهنگیان تشکیل شد

  میرحمایت میرزاده، سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات امروز اعلام کرد که کمیته تحقیق و تفحص از صندوق ذخیره فرهنگیان تشکیل شده است. به گزارش خبرگزاری ایلنا، ۱۵ نفر عضو این کمیته به رئیس مجلس معرفی شده اند و شش ماه فرصت دارند تا اقدامات مربوط به تحقیق و تفحص از صندوق ذخیره فرهنگیان را انجام دهند. سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات در مورد اعضای کمیته تحقیق و تفحص از صندوق ذخیره فرهنگیان به اسامی نمایندگانی همچون محمدمهدی زاهدی، فریده اولادقباد، جبار کوچکی‌نژاد، احمدی و میرحمایت میرزاده اشاره کرد. 

  بیشتر بخوانید

 15. امضا پیمان تجارت بین اتحادیه اروپا و کانادا

 16. ایرانی‌ها "اصولاً به سنگال علاقه‌مند هستند"

  آقای هاشمی رفسنجانی، رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام امروز در دیدار باباکاربا، سفیر سنگال درایران گفت: ایرانی‌ها، اصولاً به سنگال علاقه‌مند هستند و حتی قبل از انقلاب هم ایران کارهای زیادی در کشور شما انجام داده بود."

 17. هاشمی رفسنجانی در جلسات جامعه روحانیت مبارز شرکت نمی‌کند

  غلامرضا مصباحی مقدم  سخنگوی جامعه روحانیت مبارز می‌گوید آقای هاشمی رفسنجانی در جلسات جامعه روحانیت مبارز  شرکت نمی‌کنند اما "ایشان جزء اعضا هستند و هرگاه مایل باشند می‌توانند در جلسه حضور پیدا کنند و طبعا با استقبال نیز روبرو می‌شوند." 

 18. عربستان سعودی از خنثی کردن دو حمله در این کشور خبر داده است

  عربستان سعودی می‌گوید که توانسته طرح یک بمب گذاری را خنثی کند. به گفته وزیر کشور عربستان، این بمب قرار بوده در خودرویی جاسازی و در محل برگزاری مسابقه فوتبال بین تیمهای ملی عربستان و امارات متحده عربی در جده منفجر شود. وزارت کشور عربستان همچنین از خنثی کردن حمله دومی برای کشتن افسران پلیس این کشور خبر داده است که به گفته این وزارت‌خانه ، توسط رهبر داعش در سوریه طراحی شده بود و قرار بوده اجرا شود. چندین مظنون در ارتباط با هر دو حمله دستگیر شده‌اند که شهروندان سعودی، سوریه و پاکستان بوده‌اند.

 19. ورزشکار هندی: اجباری بودن حجاب با روح ورزش در تضاد است

 20. انتقاد سازمان بهزیستی از تعداد اندک مهدکودکهای دولتی در ایران

  مدیرکل امور کودکان و نوجوانان سازمان بهزیستی ایران با انتقاد از تعداد معدود مهدکودکهای دولتی گفته است: "در حال حاضر تمامی مهد کودک‌های تحت نظارت بهزیستی در بخش خصوصی فعال هستند و فقط ۱۶ مهدکودک به طور نمونه در بخش دولتی در کشور فعالیت می‌کنند". به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، محمد نفریه گفته است در حال حاضر ساختار دولت به گونه‌ای نیست که یک سال یا دو سال پیش از دبستان را در کشور اجباری کرده وگسترش دهد زیرا این مسئله فشار زیادی را به دولت وارد خواهد کرد. این مقام وزارت بهزیستی "اجباری کردن هر مقطع از آموزش‌های پیش از دبستانی" را مستلزم حدود ۲۰۰۰ میلیارد تومان بودجه دانسته است.

  .