Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

کمیته اخلاق اتحادیه اروپا: باروسو قانون‌شکنی نکرده است

کمیته اخلاقی اتحادیه اروپا خوان مانوئل باروسو را ازقانون‌شکنی مبرا دانست اما گفت از کسی که مدت‌ها چنین سمت‌های ارشدی را به عهده داشته انتظار می‌رفته ارزیابی بهتری داشته باشد.  آقای باروسو که رییس سابق کمیسیون اروپا بود تابستان امسال به عنوان مشاورخروج بریتانیا از اتحادیه اروپا به استخدام شعبه بانک آمریکایی گلدمن‌ساکس در لندن درآمد. این اقدام آقای باروسو که نخست وزیر سابق پرتغال هم بوده اعتراضات زیادی را برانگیخت و دو ماه پیش ژان‌کلود یونکررییس اتحادیه اروپا به کمیته اخلاقی این اتحادیه دستور تحقیق در این باره را داد.

eu
ٍEPA
یکی از معترضان به استخدام آقای باروسو در بانک گلدمن‌ساکس در مقابل مقر اتحادیه اروپا در بروکسل. در اعتراض به آنچه اکنون به آن "درهای گردان" نام داده‌اند، توماری با بیش از صد و پناه هزار امضا جمع‌اوری شده بود.

دونالد ترامپ: اف‌بی‌آی 'رگه طلای' ای‌میل‌های هیلاری کلینتون را پیدا کرده است

دونالد ترامپ نامزد حزب جمهوری‌خواه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا می‌گوید به اعتقاد او اف‌بی‌آی "رگه‌طلای" ای‌میل‌های هیلاری کلینتون را پیدا کرده است. او که در همایشی انتخاباتی در ایالت میشیگان سخنرانی می‌کرد اظهار امیدواری کرد که  سی و سه هزار ای‌میل مفقود شده هیلاری کلینتون بازیابی شوند. جزئیات بیشتر را اینجا بخوانید.

عارف: از وزرای پیشنهادی حمایت می‌کنیم

محمدرضا عارف، نماینده اصلاح طلب و رئیس فراکسیون امید در مجلس گفته است که این فراکسیون از وزیران پیشنهادی حسن روحانی برای وزارتخانه‌های ورزش، آموزش و پرورش و ارشاد در جلسه رای اعتماد حمایت خواهد کرد.

او گفت: "به عنوان یک نماینده کوچک از همه همکارانم می خواهم فراتر از مسائل سیاسی و جناحی به موضوع رای اعتماد نگاه کنند و با رای بالای خود به وزرای پیشنهادی اجازه دهند دولت، با قدرت کار خود را به پیش برد."

جلسه رای اعتماد به سه وزیر پیشنهادی آقای روحانی، فردا برگزار می‌شود.

شیوع وبا در یمن وسیع‌تر و شدیدتر شده است

شیوع وبا در یمن شدیدتر و وسیع‌تر شده است. استیون اوبراین هماهنگ‌کننده امداد اضطراری سازمان ملل می‌گوید اکنون شصت و یک مورد وبا تایید شده و در ده منطقه کشورهم مجموعا هزار و هفتصد نفر مشکوک به وبا هستند. تا به حال چهار مورد مرگ ثبت شده است اما گمان می‌رود آمار واقعی بیشتر باشد. وبا در پی یک سال و نیم جنگ داخلی و آوارگی به فقیرترین کشور خاورمیانه حمله برده است.

پلیس پاکستان راه را بر معترضانی که عازم اسلام‌آباد بودند بست

پلیس پاکستان با شلیک گاز اشک‌آور سعی کرده است مانع از تجمع طرفداران عمران خان، بازیکن سابق کریکت و یکی از رهبران مخالف دولت در اسلام‌آباد شود. هواداران عمران خان که برای یک تظاهراتی بزرگ از ایالت سرحد عازم اسلام‌آباد بودند دریک جاده اصلی در هشتاد کیلومتری پایتخت با پلیس مواجه شدند. سر وزیرایالت سرحد هم در بین معترضان بوده است. با فرا رسیدن شب معترضان سعی کردند موانعی را که پلیس ایجاد کرده بود با جرثقیل از سر راه بردارند و جاده را باز کنند. پلیس همچنین صدها نفر از طرفداران عمران خان را درنقاط مختلف پاکستان دستگیر کرده است. ایالت سرحد، ایالت مرزی شمال غربی پاکستان که مرکز آن پیشاور است، در کنترل جنبش انصاف است که رهبر آن عمران خان است. اکثرا ساکنان این ایالت پشتون هستند.

پیدا شدن اجساد سه مهاجر سوری در دانمارک

پلیس دانمارک می‌گوید اجساد سه آواره سوری را در یخچال منزل خودشان پیدا کرده است
Getty Images

 پلیس دانمارک می‌گوید اجساد سه آواره سوری را در یخچال منزل خودشان پیدا کرده است. این سه، یک مادر ۲۷ ساله و دو دختر خردسال ۷ و ۹ ساله بودند که در آپارتمانی در شهر آبرنا در جنوب دانمارک زندگی می‌کردند. بگفته پلیس دانمارک، یکی از اقوام نزدیک کشته شدگان پس از بی‌خبری چند روزه، نگرانی خود را از وضعیت آنها به پلیس اطلاع می‌دهد. پلیس در جستجوی پدر کودکان است که مظنون اصلی این پرونده اعلام شده است. بعضی مطبوعات دانمارک گفته‌اند این مظنون با خانواده خود زندگی نمی‌کرده است. این خانواده سوری، سال پیش وارد دانمارک شد و مدتی پس از ورود دولت این کشور با تقاضای پناهندگی آنها موافقت کرد. 

مراسم اهدای جایزه سالانه چتم هاوس با حضور کری و در غیاب ظریف برگزار شد

اندیشکده چتم هاوس در لندن که محمدجواد ظریف و جان کری وزرای خارجه ایران و آمریکا را به دلیل دستیابی به توافق جامع اتمی (برجام) برنده جایزه سالانه خود اعلام کرده بود، امروز طی مراسمی این جایزه را به آقای کری اهدا کرد.

در مراسم اهدای این جایزه، فیلیپ هاموند وزیر خارجه وقت بریتانیا که در مذاکرات اتمی حاضر بود و اینک وزیر دارایی این کشور است، حضور داشت و از نقش آقایان کری و ظریف در دستیابی به توافق برجام تقدیر کرد.

آقای ظریف پیشتر اعلام کرده بود که برای گرفتن جایزه چتم هاوس به لندن نمی رود.

کاخ سفید: از تصمیم اف‌بی‌آی دفاع یا انتقاد نمی‌کنیم

دفتر رئیس جمهور آمریکا می‌گوید که در دفاع یا انتقاد از تصمیم پلیس فدرال مبنی بر علی کردن موضوع تحقیقات تازه در مورد ایمیل های هیلاری کینتون اظهارنظر نخواهد کرد. یک سخنگوی رئیس جمهور آمریکا گفت که عقیده ندارد جیمز کومی، رئیس اف‌بی‌ای تلاش داشته بر انتخابات اعمال نفوذ کند. اف‌بی‌ای هفته پیش اعلام کرد که مشغول بررسی ایمیلهایی است که به تازگی و در جریان تحقیقات دیگری به آنها دست یافته است. نتیجه نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که از زمان مطرح شدن این موضوع، محبوبیت خانم کلینتون کاهش یافته و فاصله دونالد ترامپ از او کاهش یافته است.

قرارگاه پیشرفت و آبادانی؛ تقویت سپاه استانی یا موازی‌کاری؟

زمانی که محمد علی جعفری یک سال پس از فرماندهی‌اش در سپاه پاسداران دستور تشکیل سپاه استانی را داد، در بخشی از فرمان خود هدف تشکیل و استقرار این سپاه‌ها را "تمرکززدایی و توسعه اختیارات سپاه‌های استانی" بر شمرد. در آن زمان گفته شد که سپاه استان‌ها در کنار وظیفه رزمی -نظامی، در حوزه‌های دیگر از جمله فرهنگی و اقتصادی نیز فعال خواهد بود.

حالا پس از نزدیک به یک دهه او دستور داده است که "قرارگاه پیشرفت و آبادانی" زیر نظر فرماندهان سپاه استان‌ها تشکیل و راه‌اندازی شود؛ قرارگاهی که به نظر می‌رسد عملا بازوی اقتصادی- اجرایی سپاه‎های استانی باشد.

بیشتر بخوانید

سپاه
Amlashma.ir

بانک مرکزی زیمبابوه 'اسکناس قرضه' منتشر می‌کند

زیمبابوه برای حل مشکل کمبود شدید نقدینگی به راه حلی تازه روی آورده و بانک مرکزی این کشور چاپ اوراق یا "اسکناس‌های قرضه" را آغاز کرده است. این اوراق هرکدام معادل یک دلار آمریکا هستند و پشتوانه آن را هم وام دویست میلیون دلاری بانک صادرات و واردات آفریقا تامین کرده است. به گفته خبرنگار بی‌بی‌سی، کسانی که بحران تورم شدید زیمبابوه را در هفت سال پیش به یاد دارند با دیده شک به این اقدام نگاه می‌کنند. در آن زمان بانک مرکزی زیمبابوه بقدری اسکناس چاپ کرده بود که قیمت یک قرص نان به صد تریلیون دلار زیمبابوه رسید.

دیده‌بان حقوق بشر سوریه: در سه روز گذشته پنجاه غیرنظامی در حلب کشته شده‌اند

به گزارش دیده‌بان حقوق بشر سوریه، یک نهاد مستقل که مقر آن در لندن است، در سه روز گذشته آتش‌باری نیروهای مخالف دولت بر مناطق غربی حلب که در کنترل نیروهای دولتی است، سبب کشته شدن پنجاه غیر نظامی شده که بیست نفر از آنها زن و کودک بوده‌اند. ارتش سوریه شمار تلفات را بیشتر گزارش کرده است. مخالفان دولت که شرق حلب را در کنترل دارند روز جمعه تهاجمی بزرگی را علیه نیروهای دولتی آغاز کردند که هنوز ادامه دارد. این گزارش‌ها هنوز از سوی منابع مستقل تایید نشده‌اند.

توفان شن در ریگان کرمان

توفان شدید شن در شهرستان ریگان در استان کرمان، از اوایل صبح امروز  موجب بروز مشکلات تنفسی در بعضی از اهالی این شهرستان شده است. خبرگزاری ایرنا از امین باقری، فرماندار ریگان نقل کرده که بروز توفان سبب کندی عبور و مرور در این شهر شده است. گفته می‌شود توفان شن تاکنون 16 روستای ریگان را خالی از سکنه کرده است. از خسارات ناشی از این توفان  جزئیاتی در دست نیست.

سومین گزارش سه‌ماهه اجرای برجام تحویل مجلس ایران شد

متن کامل سومین گزارش سه‌ماهه اجرای برجام تحویل کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی شد. دو گزارش قبلی در فروردین و تیر منتشر شده بودند. براساس قانون "اقدام متناسب و متقابل دولت جمهوری اسلامی ایران در اجرای برجام" که سال گذشته تصویب شد "وزیر امور خارجه موظف است روند اجرای توافقنامه را هر سه ماه یک بار به کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گزارش دهد."

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران: از سهم خود در اوپک کوتاه نمی آییم

اوپک
AP
اجلاس وزرای نفت و انرژی کشورهای عضو اوپک قرار است کمتر از یک ماه دیگر در وین برگزار شود

علی کاردر مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران گفته  است که ایران از سهم خود در اوپک برای رسیدن به جایگاه سنتی اش کوتاه نمی آید.

آقای کاردر گفته تولید روزانه نفت خام به ۴ میلیون بشکه نزدیک شده و صادرات نفت خام در مرز ۲ میلیون و ۴۴۰ هزار بشکه قرار دارد. 

 تحریم‌های هسته‌ای که تا اول سال جاری ادامه داشت، باعث شده بود که این کشور قادر به استفاده کامل از سهمیه خود در اوپک نباشد.    

ایران دومین کشور صادرکننده نفت در اوپک بوده اما به دنبال تحریم های نفتی این کشور بر سر پرونده اتمی، این جایگاه از دست رفت و عراق جای ایران را گرفت. 

تذکر بانک مرکزی ایران به ۱۰ بانک برای رعایت نرخ سود مصوب

بانک مرکزی
nasimonline
در ایران ۳۵ بانک و موسسه اعتباری به طور رسمی فعالیت می کنند

فرشاد حیدری، معاون نظارتی بانک مرکزی از تذکر به ۱۰ بانک برای رعایت نرخ سود مصوب شورای پول اعتبار و همچنین لزوم ساماندهی پنج تعاونی غیرمجاز در بازار پول و شماری صندوق های قرض الحسنه خبر داده است.

 در ایران ۳۵ بانک و موسسه اعتباری به طور رسمی فعالیت می کنند. 

در حال حاضر نرخ سود سپرده ها ۱۵ درصد و نرخ سود تسهیلات ۱۸ درصد است.

نماینده مجلس ایران: کانادا مجبورمی‌شود خاوری را به ایران تحویل دهد

ابوالفضل حسن بیگی نائب رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس ایران در باره استرداد محمود خاوری رییس سابق بانک ملی و یکی از متهمان پرونده اختلاس سه هزار میلیاردی گفت: " کانادایی‌ها به ایران نیاز دارند طبیعتا اگر ما در این زمینه ایستادگی کنیم آنها مجبور می‌شوند خاوری را به ایران تحویل دهند."

"ما در این زمینه به اینترپل شکایت کردیم و آنها هم قبول کردند و استرداد خاوری جزو حقوق مسلم جمهوری اسلامی و منطبق با حقوق بین الملل است."

"اینکه تاکنون خاوری به ایران تحویل داده نشده نشانه عدم همکاری دولت کانادا و امتناع از اجرای قوانین بین‌المللی است."

هاشمی رفسنجانی: رد صلاحیت‌ها مسیر انتخابات خبرگان را تغییر داد

اکبر هاشمی رفسنجانی رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام در مصاحبه با روزنامه اعتماد در باره رد صلاحیت‌ها در انتخابات مجلس خبرگان گفت:

" به نظر من رد صلاحیت‌ها مسیر انتخاب مردم را تغییر داد. البته از افرادی که از گذشته بودند و تایید شده بودند، خیلی‌ها ماندند. به آنها انتقادی ندارم ولی وضع تحولات جامعه ایجاب می‌کرد که نیروهایی با تفکرات امروزی‌تر و متناسب با شرایط فعلی دنیا و جامعه خودمان بیایند که این اتفاق نیفتاد. به اینهایی که هستند، انتقادی ندارم ولی آنچه مردم می‌خواستند، غیر از این بود. باید همانند بقیه انتخابات، صلاحیت‌ها عادلانه پذیرفته یا رد می‌شد که این‌گونه نشد."

محسن رضایی: بانک‌های ایران از هوا نقدینگی می‌سازند

محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام امروز در اینستاگرام نوشت: " بانک‌های ایران از مسیر بانکداری و کمک به رونق اقتصاد خارج‌شده‌اند. آنها با پشتوانه هوا و نه تولید ملی نقدینگی می‌سازند."

"دولت، بانک مرکزی و مجلس یا متوجه انحراف بانک‌ها از ضوابط و کارکرد واقعی بانک‌ها نیستند یا اقتدار لازم را جهت برخورد و نظارت بر بانک‌ها ندارند."

پایان ماموریت ارتش فرانسه در جمهوری آفریقای مرکزی

ارتش فرانسه رسما به ماموریت سه ساله خود در جمهوری آفریقای مرکزی پایان داده است. بگفته وزارت دفاع فرانسه، ماموریت این کشور به اهداف اصلی خود که "پایان دادن به کشتار دسته جمعی، استقرار دموکراسی و انتقال عهده‌داری مسئولیت امنیتی جمهوری آفریقای مرکزی به حدود ده هزار نیروی حافظ صلح سازمان ملل " است رسیده. سه سال پیش و در پی سقوط دولت مرکزی در جمهوری آفریقای مرکزی، فرانسه ماموریت خود را برای جلوگیری از "نسل‌کشی گسترده"در این کشور آغاز کرد. بعضی منتقدان نسبت به توانایی نیروهای سازمان ملل برای پایان دادن به ناآرامیها در این کشور، ابراز تردید کرده‌اند. 

ارتش فرانسه رسما به ماموریت سه ساله خود در جمهوری آفریقای مرکزی پایان داد
Getty Images

هشمی رفسنجانی: می‌خواستند برای ایران برنامه نفت در برابرغذا بگذارند

اکبر هاشمی رفسنجانی رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام در باره عملکرد دولت آقای روحانی گفت مسئله اصلی دولت بعد از تورم، رفع تحریم‌ها بود:

"تحریم‌ها خطرناک شده بود یعنی تحریم‌ها به جایی رسیده بود که ما هر راه‌ حلی پیدا می‌کردیم و تحریم‌ها را دور می‌زدیم، راه را می‌بستند و هر رخنه‌ای که ایجاد می‌کردیم، رخنه را مسدود می‌کردند. اگر هم‌زمانی می‌دیدند که عاجز شدند، خطرهای بیشتری را پیش می‌آوردند و در تحریم‌ها به این چیزهای ساده اکتفا نمی‌کردند.ما اطمینان و سند داشتیم که می‌خواهند ایران را به مرحله‌ای برسانند که مثل عراق، نفت در برابر غذا باشد. چون دنیا به نفت ما احتیاج داشت و می‌خواستند که نفت ما در بازار باشد، می‌خواستند قطعنامه‌ای بگذارند که پول نفت ما به صندوقی که اختیارش در دست سازمان ملل است، برود و سازمان ملل مثل عراق نیازهای مردم را جیره‌بندی کند و به مردم جیره بدهد."

ایران حضور شرکت های ایرانی در حوزه اکتشاف و تولید نفت را رد کرد

علی کادر مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران گفته است شرکت های ایرانی منتخب در فهرست وزارت نفت برای مشارکت در طرح های نفتی "هیچ یک در حوزه اکتشاف و تولید نیستند".

آقای کاردر تعداد این شرکت ها را یازده موسسه اعلام کرده و گفته این شرکت ها "در بهترین حالت پیمانکاران عمومی هستند که برای فعالیت در قالب اکتشاف و تولید، مستعد و صاحب صلاحیت شناخته شده اند و به این سمت حرکت می کنند.

ایران می گوید به زودی طرح های عمده نفتی اش را برای دعوت از شرکت های بین المللی به مناقصه عمومی خواهد گذاشت.

سفارت عربستان در کابل حوثی‌ها را به حمله موشکی به مکه متهم کرد

سفارت عربستان سعودی در افغانستان در بیانیه ای کم سابقه پس از آغازعملیات نظامی این کشور در یمن، از موشک پرانی حوثی ها به جانب شهر مکه خبر داده است. در خبرنامه‌ای که از جانب سفارت این کشور در کابل به زبان‌های عربی و فارسی منتشر شده، گفته شده که این سفارت به اطلاع همه شهروندان افغانستان می‌رساند که حملات شبه نظامیان حوثی در یمن به داخل این کشور منحصر نمانده و آنها اکنون با موشک‌های خود، شهر مکه، "نزول گاه وحی و قبله مسلمانان" را هم هدف قرار می دهند. این در حالی است که حوثی‌ها این اتهام را به شدت رد کرده و گفته‌اند که هدف آنها فرودگاه نظامی جده بوده است.

خبرنامه سفارت عربستان در کابل
Saudi Embassy

هشدار پاکستان به طالبان

دفتر سیاسی طالبان در قطر
BBC

خبرگزاری آسوشتد پرس به نقل از دو عضو ارشد طالبان گزارش داده که پاکستان به این گروه هشدار جدی داده که یا اسلام آباد در گفت و گوهای صلح با دولت افغانستان دخیل بسازند یا رهبران آنها یکجا با خانواده هایشان پاکستان را ترک کنند.

این دو عضو ارشد طالبان نخواسته اند از آنها نام برده شود، گفته اند که مقامات پاکستان این موضوع را اخیرا در دیداری با سه عضو دفتر سیاسی در قطر که به اسلام آباد رفته بودند، گفته اند.

دولت پاکستان حاضر نشده در این مورد ابراز نظر کند.

اخیرا گزارش های منتشر شد که نمایندگان طالبان و دولت افغانستان در دوحه قطر و در حضور یک دیپلمات آمریکایی با هم دیدار کرده اند ولی در این نماینده از پاکستان حضور نداشته است. 

بازیکن‌سازترین باشگاه‌های اروپا کدامند؟

در بین تیم‌های فعال در پنج لیگ بزرگ اروپا (انگلستان، آلمان، ایتالیا، اسپانیا و فرانسه)، رئال مادرید از نظر پرورش بازیکن برای این پنج لیگ با ۴١ بازیکن در صدر جدول قرار دارد. بعد از این تیم بارسلون با ٣٧ بازیکن دوم است و سپس مچستر یونایتد با ٣۴ بازیکن قرار دارد. سال پیش بارسلون در رده اول بود. در میان باشگاه‌های خارج از پنج لیگ بزرگ که بیشترین بازیکن را برای این پنج لیگ پرورش داده‌اند، آژاکس، پارتیزان بلگراد و دینامو زاگرب اول تا سوم هستند.

وزیر اطلاعات ایران: حدود۴۰ هزار ایرانی دوتابعیتی هستند

محمود علوی وزیر اطلاعات ایران گفته است که درحال حاضر حدود۴۰ هزار ایرانی دوتابعیتی در سطح دنیا وجود دارد.

 به گفته آقای علوی بخش عمده ای از این افراد شهروندان جنوب ایران هستند که در شیخ نشین ها تابعیت گرفته اند. 

 وزیر اطلاعات ایران گفته از میان افراد دو تابعیتی ایران، "بسیاری هم در کشورهای اروپایی و کانادا و آمریکا زندگی می کنند که عمدتا افرادی متدین و علاقمند به ایران هستند. بخش زیادی از آنها در دفاع مقدس صدها میلیون تومان به جبهه ها کمک کردند و برخی هم اعتبار و ثروت علمی برای ایران به شمار می آیند مانند پروفسور مجید سمیعی.

تلاش پلیس فرانسه برای جلوگیری از جمع شدن پناهجویان در شمال پاریس

پلیس ضد شورش فرانسه یک عملیات وسیع امنیتی را در اقامتگاه موقت پناهجویان در شمال پاریس انجام داده است. این اردوگاه از زمان جمع کردن اردوگاه غیر رسمی موسوم به جنگل در شهر کاله رو به گسترش بود، هرچند فرانسوا اولاند، رئیس جمهور و سایر مقام‌های فرانسوی می گویند پناهجویانی که وارد پاریس می شوند از کاله رانده نشده اند. پلیس گفته که در اردوگاه موقت پاریس مشغول شناسایی پناهجویان بوده است، اما تصاویری که در شبکه های اجتماعی منتشر شده، پناهجویانی را نشان می دهد که به زبان انگلیسی می گویند "مثل حیوان" با آنها رفتار شده است. مأموران جمع آوری زباله چادرها و زیراندازهای پناهجویان را جمع کرده اند.

میشل عون، نامزد مورد حمایت حزب‌الله، رئیس جمهور لبنان شد

مجلس لبنان سرانجام بعد از آن‌که دو سال و نیم این کشور بدون رئیس‌جمهور بود٬ به ریاست‌جمهوری میشل عون رأی داد. این چهل و ششمین مرتبه بود که مجلس لبنان تلاش می‌کرد رئیس‌جمهور این کشور را انتخاب کند. میشل عون در نهایت با ۸۳ رأی از مجموع ۱۲۷ رأی رئیس‌جمهور لبنان شد. او برای ریاست‌جمهوری به ۶۵ رأی نیاز داشت.

جزئیات بیشتر خبر و تحلیل نفیسه کوهنورد، خبرنگار ما در بیروت را اینجا بخوانید

صندوق کودکان سازمان ملل: سیصد میلیون کودک در جهان هوای 'بسیار آلوده' تنفس می‌کنند

صندوق کودکان سازمان ملل (یونیسف) در تازه‌ترین گزارش خود گفته است که حدود ۳۰۰ میلیون کودک در جهان در معرض تنفس "هوای بسیار آلوده" هستند که ممکن است صدمات جدی فیزیکی به آنها وارد کند یا به مغز در حال رشد آنها لطمه بزند. بر اساس این گزارش، تقریبا از هر هفت کودک یک کودک در جهان هوایی را تنفس می‌کند که شش بار از استانداردهای جهانی آلوده‌تر است. یافته‌های صندوق کودکان سازمان ملل، یک هفته قبل از مذاکرات تغییرات اقلیمی سازمان ملل منتشر شده است که قرار است هفته آینده در مراکش برگزار شود.

.
Getty Images

پیشروی نیروهای ویژه ارتش عراق در شرق موصل

نیروهای ویژه عراقی که برای پس گرفتن شهر موصل با پیکارجویان گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) می جنگند، پیشروی به سوی شهر را از سر گرفته اند. این نیروها با خودروهای انفجاری و آتش خمپاره و سلاح سبک روبرو شده بودند، اما موفق شدند به روستای بزوایا در حومه شرقی موصل وارد شوند. آنها می گویند که پرچم عراق را در این روستا به اهتزاز در آورده اند. این پیشروی، نیروهای عراقی را به چند کیلومتری شهر موصل رسانده که آخرین شهر بزرگ تحت تسلط داعش در عراق محسوب می شود.

علی مطهری: طولانی شدن رسیدگی به اتهامات سعید طوسی طبیعی نیست

علی مطهری، نایب رئیس مجلس ایران از نحوه رسیدگی به اتهامات سعید طوسی، قاری سرشناس قرآن انتقاد کرده و گفته است که مصلحت سنجی مقامات قضایی "با عدالت اسلامی و علوی سازگار نیست". آقای مطهری به خبرگزاری خانه ملت گفته: "طولانی شدن زمان رسیدگی به این پرونده طبیعی به نظر نمی‌رسد. همین طولانی شدن باعث شده که برخی شاکیان به رسانه های بیگانه پناه ببرند و بعد متهم به معاونت در جرم شوند". موضوع اتهامات سعید طوسی را نخستین بار تلویزیون صدای آمریکا در گفت و گو با تعدادی از شاکیان او فاش کرد. صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه ایران بعدها گفت کسانی که به گفته او با "رسانه های بیگانه" همکاری کرده اند باید به عنوان معاون جرم محاکمه شوند. آقای طوسی به آزار جنسی و رفتار نامناسب با نوجوانانی متهم شده که برای آموزش قرآن یا شرکت در مسابقات قرآنی نزد او می رفته اند.

انتظار در لبنان

نفیسه کوهنورد، بی‌بی‌سی بیروت

لبنان
BBC

طرفداران ميشل عون، نامزد رياست جمهورى لبنان در ميدان ساسين منطقه اشرفيه (غالبا مسيحى‌نشين) مراسم رأی‌گیری در پارلمان را تماشا می‌کنند و منتظر انتخاب میشل عون به ریاست جمهوری هستند.

غنی در مورد دخالت در کار دادستانی کل هشدار داد

اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان گفته که نه خودش در کار دادستانی کل کشور مداخله می‌کند و نه به دیگران اجازه مداخله می‌دهد.

او از سیاست‌مداران افغانستان هم خواسته که از "اصلاحات" در دادستانی کل افغانستان و استقلال دستگاه قضای این کشور حمایت کنند.

رئیس جمهوری افغانستان خطاب به رئیس دادگاه عالی و دادستان کل کشور گفت: "اگر کوچک‌ترین قانون‌شکنی را در من یا اطرافیان من دیدید، اول از ما شروع کنید."  

وزارت خارجه ایران ارتباط این کشور با طالبان را تکذیب کرد

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران اظهارات اخیر ملا ذبیح‌الله، سخنگوی طالبان درباره ارتباط ایران با این گروه  را تکذیب کرده است. به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، آقای قاسمی اظهارات سخنگوی طالبان را "یک اقدام از پیش طراحی شده" توصیف کرده و ارتباط ایران با طالبان را  "یک دروغ آشکار" خوانده است. ملا ذبیح‌الله، سخنگوی طالبان اخیرا در مصاحبه‌ای با روزنامه شرق‌الاوسط گفته بود که طالبان با ایران ارتباط دارد. سخنگوی طالبان در این مصاحبه در عین حال اخبار مبنی بر "تعیین نماینده طالبان در ایران" را تکذیب کرده بود.

.
ISNA

مجلس افغانستان موافقتنامه توسعه چابهار را تایید کرد

مجلس نمایندگان افغانستان، موافقتنامه اقتصادی توسعه بندر چابهار در جنوب شرقی ایران را تایید کرد.

این موافقتنامه در اوایل ماه جوزا (خرداد) سال جاری میان سران به منظور ایجاد یک دهلیز حمل و نقل میان این سه کشور امضا شده بود.

افغانستان امیدوار است که با افتتاح بندر چابهار، این کشور گذرگاه انتقال کالاهای تجارتی برای کشورهای محاط به خشکی آسیای میانه باشد و از این طریق سالانه میلیون‌ها دلار درآمد داشته باشد.

مجلس نمایندگان افغانستان
BBC

بی‌اعتنایی به مقررات ایمنی هسته ای در ایران: '۶۰ درصد مقررات رعایت نمی شود'

مانور ایمنی
inhnews.ir
عکس مربوط به مانور جامع ایمنی هسته ای، سه سال پیش در نیروگاه اتمی بوشهر است

غلامرضا جلالی، رئیس سازمان پدافند غیرعامل در ایران گفته است که ۶۰ درصد مقررات ایمنی هسته ای در کشور رعایت نمی شود و جابجایی مواد شیمیایی پر خطر هم تحت هیچ ضابطه ای نیست. 

آقای جلالی گفته "طبق آمار موجود،‌ روزانه ۶۰ دستگاه خودرو، مواد شیمیایی پر خطر را از تهران به استان های کشور جابجا می کنند در حالی که آمادگی لازم برای مقابله با خطرات احتمالی با این مواد در کشور وجود ندارد؛ یعنی اگر مواد هسته ای این خودروها براثر تصادف نشت کند به مردم آسیب زیادی وارد می شود."

سفیر جدید بریتانیا در تهران با روحانی دیدار کرد

نیکلاس هاپتون
president.ir
حسن روحانی و نیکلاس هاپتون

نیکلاس هاپتون، سفیر جدید بریتانیا در تهران با حسن روحانی رئیس جمهور ایران دیدار و استوارنامه اش را تقدیم کرده است.

آقای روحانی در این دیدار گفته "روابط تهران- لندن می‌تواند شتاب بگیرد".

در جریان مراسم تقدیم استوارنامه، مجید تخت روانچی، معاون امور اروپا و آمریکای در وزارت امور خارجه ایران هم حضور داشته است.

ایران و بریتانیا در نیمه شهریور ماه (حدود دو ماه پیش) با مبادله سفیر، روابط خود را به بالاترین سطح ارتقا دادند.

سفرای دو کشور در پایتخت ها در همین رونوشت استوارنامه خود را به وزیر امور خارجه کشور میزبانشان ارائه کرده بودند.

روزانه ۴۲ هزار نفر در ایران متقاضی دریافت گذرنامه اند

سرهنگ نقدعلی شریفی، رئیس اداره گذرنامه در ایران گفته است که در اول محرم روزانه در حدود ۲۵ هزار تقاضای صدور گذرنامه وجود داشت اما در حال حاضر این تقاضا به ۴۲ هزار نفر در روز رسیده است. 

آقای شریفی دلیل افزایش تقاضای گذرنامه را نزدیک بودن راهپیمایی اربعین اعلام کرده است. در سال های اخیر به مناسبت چهلمین روز کشته شدن امام سوم شیعیان، زائران از شهرهای مختلف ایران عازم کربلا می شوند که از اماکن مقدس شیعه است.

حکم مرتضوی در بخش دوم پرونده تأمین اجتماعی 'صادر شد'

سعید مرتضوی
MEHR

مصطفی ترک همدانی، وکیل شاکیان سعید مرتضوی در پرونده تأمین اجتماعی گفته است که حکم آقای مرتضوی در مورد بخش دوم این پرونده صادر شده و او محکوم شده است. اما آقای ترک همدانی محتوای حکم و جزئیات آن را بیان نکرده و گفته است که دادگاه حکم را ارسال خواهد کرد.

انتقاد شدید رهبر دموکرات‌ها در سنای آمریکا از رئیس اف‌بی‌آی

هری رید، رهبر دمکرات‌ها در مجلس سنای آمریکا می‌گوید که رئیس پلیس فدرال آمریکا با علنی کردن تحقیقات تازه در مورد ایمیل‌های هیلاری کلینتون احتمالا قانون را نقض کرده است. اشاره هری رید به قانونی است که می گوید مقام‌های دولتی نباید در انتخابات مداخله کنند.

اینجا بیشتر بخوانید

بازداشت سردبیر روزنامه جمهوریت در ترکیه

پلیس ترکیه مراد سبنجو، سردبیر روزنامه جمهوریت را بازداشت کرده است. پلیس پیشتر تعدادی دیگر از روزنامه‌نگاران و مدیران ارشد این روزنامه مخالف دولت را هم بازجویی کرده بود. سردبیر سابق جمهوریت و یک روزنامه‌نگار دیگر در ماه مه به جرم انتشار اطلاعات دولتی به چند سال زندان محکوم شده بودند.

اینجا بیشتر بخوایند