Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

 1. کمیته اخلاق اتحادیه اروپا: باروسو قانون‌شکنی نکرده است

  کمیته اخلاقی اتحادیه اروپا خوان مانوئل باروسو را ازقانون‌شکنی مبرا دانست اما گفت از کسی که مدت‌ها چنین سمت‌های ارشدی را به عهده داشته انتظار می‌رفته ارزیابی بهتری داشته باشد.  آقای باروسو که رییس سابق کمیسیون اروپا بود تابستان امسال به عنوان مشاورخروج بریتانیا از اتحادیه اروپا به استخدام شعبه بانک آمریکایی گلدمن‌ساکس در لندن درآمد. این اقدام آقای باروسو که نخست وزیر سابق پرتغال هم بوده اعتراضات زیادی را برانگیخت و دو ماه پیش ژان‌کلود یونکررییس اتحادیه اروپا به کمیته اخلاقی این اتحادیه دستور تحقیق در این باره را داد.

  eu
  Image caption: یکی از معترضان به استخدام آقای باروسو در بانک گلدمن‌ساکس در مقابل مقر اتحادیه اروپا در بروکسل. در اعتراض به آنچه اکنون به آن "درهای گردان" نام داده‌اند، توماری با بیش از صد و پناه هزار امضا جمع‌اوری شده بود.
 2. دونالد ترامپ: اف‌بی‌آی 'رگه طلای' ای‌میل‌های هیلاری کلینتون را پیدا کرده است

  دونالد ترامپ نامزد حزب جمهوری‌خواه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا می‌گوید به اعتقاد او اف‌بی‌آی "رگه‌طلای" ای‌میل‌های هیلاری کلینتون را پیدا کرده است. او که در همایشی انتخاباتی در ایالت میشیگان سخنرانی می‌کرد اظهار امیدواری کرد که  سی و سه هزار ای‌میل مفقود شده هیلاری کلینتون بازیابی شوند. جزئیات بیشتر را اینجا بخوانید.

 3. عارف: از وزرای پیشنهادی حمایت می‌کنیم

  محمدرضا عارف، نماینده اصلاح طلب و رئیس فراکسیون امید در مجلس گفته است که این فراکسیون از وزیران پیشنهادی حسن روحانی برای وزارتخانه‌های ورزش، آموزش و پرورش و ارشاد در جلسه رای اعتماد حمایت خواهد کرد.

  او گفت: "به عنوان یک نماینده کوچک از همه همکارانم می خواهم فراتر از مسائل سیاسی و جناحی به موضوع رای اعتماد نگاه کنند و با رای بالای خود به وزرای پیشنهادی اجازه دهند دولت، با قدرت کار خود را به پیش برد."

  جلسه رای اعتماد به سه وزیر پیشنهادی آقای روحانی، فردا برگزار می‌شود.

 4. شیوع وبا در یمن وسیع‌تر و شدیدتر شده است

  شیوع وبا در یمن شدیدتر و وسیع‌تر شده است. استیون اوبراین هماهنگ‌کننده امداد اضطراری سازمان ملل می‌گوید اکنون شصت و یک مورد وبا تایید شده و در ده منطقه کشورهم مجموعا هزار و هفتصد نفر مشکوک به وبا هستند. تا به حال چهار مورد مرگ ثبت شده است اما گمان می‌رود آمار واقعی بیشتر باشد. وبا در پی یک سال و نیم جنگ داخلی و آوارگی به فقیرترین کشور خاورمیانه حمله برده است.

 5. پلیس پاکستان راه را بر معترضانی که عازم اسلام‌آباد بودند بست

  پلیس پاکستان با شلیک گاز اشک‌آور سعی کرده است مانع از تجمع طرفداران عمران خان، بازیکن سابق کریکت و یکی از رهبران مخالف دولت در اسلام‌آباد شود. هواداران عمران خان که برای یک تظاهراتی بزرگ از ایالت سرحد عازم اسلام‌آباد بودند دریک جاده اصلی در هشتاد کیلومتری پایتخت با پلیس مواجه شدند. سر وزیرایالت سرحد هم در بین معترضان بوده است. با فرا رسیدن شب معترضان سعی کردند موانعی را که پلیس ایجاد کرده بود با جرثقیل از سر راه بردارند و جاده را باز کنند. پلیس همچنین صدها نفر از طرفداران عمران خان را درنقاط مختلف پاکستان دستگیر کرده است. ایالت سرحد، ایالت مرزی شمال غربی پاکستان که مرکز آن پیشاور است، در کنترل جنبش انصاف است که رهبر آن عمران خان است. اکثرا ساکنان این ایالت پشتون هستند.

 6. پیدا شدن اجساد سه مهاجر سوری در دانمارک

  پلیس دانمارک می‌گوید اجساد سه آواره سوری را در یخچال منزل خودشان پیدا کرده است

   پلیس دانمارک می‌گوید اجساد سه آواره سوری را در یخچال منزل خودشان پیدا کرده است. این سه، یک مادر ۲۷ ساله و دو دختر خردسال ۷ و ۹ ساله بودند که در آپارتمانی در شهر آبرنا در جنوب دانمارک زندگی می‌کردند. بگفته پلیس دانمارک، یکی از اقوام نزدیک کشته شدگان پس از بی‌خبری چند روزه، نگرانی خود را از وضعیت آنها به پلیس اطلاع می‌دهد. پلیس در جستجوی پدر کودکان است که مظنون اصلی این پرونده اعلام شده است. بعضی مطبوعات دانمارک گفته‌اند این مظنون با خانواده خود زندگی نمی‌کرده است. این خانواده سوری، سال پیش وارد دانمارک شد و مدتی پس از ورود دولت این کشور با تقاضای پناهندگی آنها موافقت کرد. 

 7. مراسم اهدای جایزه سالانه چتم هاوس با حضور کری و در غیاب ظریف برگزار شد

  اندیشکده چتم هاوس در لندن که محمدجواد ظریف و جان کری وزرای خارجه ایران و آمریکا را به دلیل دستیابی به توافق جامع اتمی (برجام) برنده جایزه سالانه خود اعلام کرده بود، امروز طی مراسمی این جایزه را به آقای کری اهدا کرد.

  در مراسم اهدای این جایزه، فیلیپ هاموند وزیر خارجه وقت بریتانیا که در مذاکرات اتمی حاضر بود و اینک وزیر دارایی این کشور است، حضور داشت و از نقش آقایان کری و ظریف در دستیابی به توافق برجام تقدیر کرد.

  آقای ظریف پیشتر اعلام کرده بود که برای گرفتن جایزه چتم هاوس به لندن نمی رود.

 8. کاخ سفید: از تصمیم اف‌بی‌آی دفاع یا انتقاد نمی‌کنیم

  دفتر رئیس جمهور آمریکا می‌گوید که در دفاع یا انتقاد از تصمیم پلیس فدرال مبنی بر علی کردن موضوع تحقیقات تازه در مورد ایمیل های هیلاری کینتون اظهارنظر نخواهد کرد. یک سخنگوی رئیس جمهور آمریکا گفت که عقیده ندارد جیمز کومی، رئیس اف‌بی‌ای تلاش داشته بر انتخابات اعمال نفوذ کند. اف‌بی‌ای هفته پیش اعلام کرد که مشغول بررسی ایمیلهایی است که به تازگی و در جریان تحقیقات دیگری به آنها دست یافته است. نتیجه نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که از زمان مطرح شدن این موضوع، محبوبیت خانم کلینتون کاهش یافته و فاصله دونالد ترامپ از او کاهش یافته است.

 9. قرارگاه پیشرفت و آبادانی؛ تقویت سپاه استانی یا موازی‌کاری؟

  زمانی که محمد علی جعفری یک سال پس از فرماندهی‌اش در سپاه پاسداران دستور تشکیل سپاه استانی را داد، در بخشی از فرمان خود هدف تشکیل و استقرار این سپاه‌ها را "تمرکززدایی و توسعه اختیارات سپاه‌های استانی" بر شمرد. در آن زمان گفته شد که سپاه استان‌ها در کنار وظیفه رزمی -نظامی، در حوزه‌های دیگر از جمله فرهنگی و اقتصادی نیز فعال خواهد بود.

  حالا پس از نزدیک به یک دهه او دستور داده است که "قرارگاه پیشرفت و آبادانی" زیر نظر فرماندهان سپاه استان‌ها تشکیل و راه‌اندازی شود؛ قرارگاهی که به نظر می‌رسد عملا بازوی اقتصادی- اجرایی سپاه‎های استانی باشد.

  بیشتر بخوانید

  سپاه
 10. بانک مرکزی زیمبابوه 'اسکناس قرضه' منتشر می‌کند

  زیمبابوه برای حل مشکل کمبود شدید نقدینگی به راه حلی تازه روی آورده و بانک مرکزی این کشور چاپ اوراق یا "اسکناس‌های قرضه" را آغاز کرده است. این اوراق هرکدام معادل یک دلار آمریکا هستند و پشتوانه آن را هم وام دویست میلیون دلاری بانک صادرات و واردات آفریقا تامین کرده است. به گفته خبرنگار بی‌بی‌سی، کسانی که بحران تورم شدید زیمبابوه را در هفت سال پیش به یاد دارند با دیده شک به این اقدام نگاه می‌کنند. در آن زمان بانک مرکزی زیمبابوه بقدری اسکناس چاپ کرده بود که قیمت یک قرص نان به صد تریلیون دلار زیمبابوه رسید.

 11. دیده‌بان حقوق بشر سوریه: در سه روز گذشته پنجاه غیرنظامی در حلب کشته شده‌اند

  به گزارش دیده‌بان حقوق بشر سوریه، یک نهاد مستقل که مقر آن در لندن است، در سه روز گذشته آتش‌باری نیروهای مخالف دولت بر مناطق غربی حلب که در کنترل نیروهای دولتی است، سبب کشته شدن پنجاه غیر نظامی شده که بیست نفر از آنها زن و کودک بوده‌اند. ارتش سوریه شمار تلفات را بیشتر گزارش کرده است. مخالفان دولت که شرق حلب را در کنترل دارند روز جمعه تهاجمی بزرگی را علیه نیروهای دولتی آغاز کردند که هنوز ادامه دارد. این گزارش‌ها هنوز از سوی منابع مستقل تایید نشده‌اند.

 12. توفان شن در ریگان کرمان

  توفان شدید شن در شهرستان ریگان در استان کرمان، از اوایل صبح امروز  موجب بروز مشکلات تنفسی در بعضی از اهالی این شهرستان شده است. خبرگزاری ایرنا از امین باقری، فرماندار ریگان نقل کرده که بروز توفان سبب کندی عبور و مرور در این شهر شده است. گفته می‌شود توفان شن تاکنون 16 روستای ریگان را خالی از سکنه کرده است. از خسارات ناشی از این توفان  جزئیاتی در دست نیست.

 13. سومین گزارش سه‌ماهه اجرای برجام تحویل مجلس ایران شد

  متن کامل سومین گزارش سه‌ماهه اجرای برجام تحویل کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی شد. دو گزارش قبلی در فروردین و تیر منتشر شده بودند. براساس قانون "اقدام متناسب و متقابل دولت جمهوری اسلامی ایران در اجرای برجام" که سال گذشته تصویب شد "وزیر امور خارجه موظف است روند اجرای توافقنامه را هر سه ماه یک بار به کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گزارش دهد."

 14. مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران: از سهم خود در اوپک کوتاه نمی آییم

  اوپک
  Image caption: اجلاس وزرای نفت و انرژی کشورهای عضو اوپک قرار است کمتر از یک ماه دیگر در وین برگزار شود

  علی کاردر مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران گفته  است که ایران از سهم خود در اوپک برای رسیدن به جایگاه سنتی اش کوتاه نمی آید.

  آقای کاردر گفته تولید روزانه نفت خام به ۴ میلیون بشکه نزدیک شده و صادرات نفت خام در مرز ۲ میلیون و ۴۴۰ هزار بشکه قرار دارد. 

   تحریم‌های هسته‌ای که تا اول سال جاری ادامه داشت، باعث شده بود که این کشور قادر به استفاده کامل از سهمیه خود در اوپک نباشد.    

  ایران دومین کشور صادرکننده نفت در اوپک بوده اما به دنبال تحریم های نفتی این کشور بر سر پرونده اتمی، این جایگاه از دست رفت و عراق جای ایران را گرفت. 

 15. تذکر بانک مرکزی ایران به ۱۰ بانک برای رعایت نرخ سود مصوب

  بانک مرکزی
  Image caption: در ایران ۳۵ بانک و موسسه اعتباری به طور رسمی فعالیت می کنند

  فرشاد حیدری، معاون نظارتی بانک مرکزی از تذکر به ۱۰ بانک برای رعایت نرخ سود مصوب شورای پول اعتبار و همچنین لزوم ساماندهی پنج تعاونی غیرمجاز در بازار پول و شماری صندوق های قرض الحسنه خبر داده است.

   در ایران ۳۵ بانک و موسسه اعتباری به طور رسمی فعالیت می کنند. 

  در حال حاضر نرخ سود سپرده ها ۱۵ درصد و نرخ سود تسهیلات ۱۸ درصد است.

 16. نماینده مجلس ایران: کانادا مجبورمی‌شود خاوری را به ایران تحویل دهد

  ابوالفضل حسن بیگی نائب رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس ایران در باره استرداد محمود خاوری رییس سابق بانک ملی و یکی از متهمان پرونده اختلاس سه هزار میلیاردی گفت: " کانادایی‌ها به ایران نیاز دارند طبیعتا اگر ما در این زمینه ایستادگی کنیم آنها مجبور می‌شوند خاوری را به ایران تحویل دهند."

  "ما در این زمینه به اینترپل شکایت کردیم و آنها هم قبول کردند و استرداد خاوری جزو حقوق مسلم جمهوری اسلامی و منطبق با حقوق بین الملل است."

  "اینکه تاکنون خاوری به ایران تحویل داده نشده نشانه عدم همکاری دولت کانادا و امتناع از اجرای قوانین بین‌المللی است."

 17. هاشمی رفسنجانی: رد صلاحیت‌ها مسیر انتخابات خبرگان را تغییر داد

  اکبر هاشمی رفسنجانی رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام در مصاحبه با روزنامه اعتماد در باره رد صلاحیت‌ها در انتخابات مجلس خبرگان گفت:

  " به نظر من رد صلاحیت‌ها مسیر انتخاب مردم را تغییر داد. البته از افرادی که از گذشته بودند و تایید شده بودند، خیلی‌ها ماندند. به آنها انتقادی ندارم ولی وضع تحولات جامعه ایجاب می‌کرد که نیروهایی با تفکرات امروزی‌تر و متناسب با شرایط فعلی دنیا و جامعه خودمان بیایند که این اتفاق نیفتاد. به اینهایی که هستند، انتقادی ندارم ولی آنچه مردم می‌خواستند، غیر از این بود. باید همانند بقیه انتخابات، صلاحیت‌ها عادلانه پذیرفته یا رد می‌شد که این‌گونه نشد."

 18. محسن رضایی: بانک‌های ایران از هوا نقدینگی می‌سازند

  محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام امروز در اینستاگرام نوشت: " بانک‌های ایران از مسیر بانکداری و کمک به رونق اقتصاد خارج‌شده‌اند. آنها با پشتوانه هوا و نه تولید ملی نقدینگی می‌سازند."

  "دولت، بانک مرکزی و مجلس یا متوجه انحراف بانک‌ها از ضوابط و کارکرد واقعی بانک‌ها نیستند یا اقتدار لازم را جهت برخورد و نظارت بر بانک‌ها ندارند."

 19. پایان ماموریت ارتش فرانسه در جمهوری آفریقای مرکزی

  ارتش فرانسه رسما به ماموریت سه ساله خود در جمهوری آفریقای مرکزی پایان داده است. بگفته وزارت دفاع فرانسه، ماموریت این کشور به اهداف اصلی خود که "پایان دادن به کشتار دسته جمعی، استقرار دموکراسی و انتقال عهده‌داری مسئولیت امنیتی جمهوری آفریقای مرکزی به حدود ده هزار نیروی حافظ صلح سازمان ملل " است رسیده. سه سال پیش و در پی سقوط دولت مرکزی در جمهوری آفریقای مرکزی، فرانسه ماموریت خود را برای جلوگیری از "نسل‌کشی گسترده"در این کشور آغاز کرد. بعضی منتقدان نسبت به توانایی نیروهای سازمان ملل برای پایان دادن به ناآرامیها در این کشور، ابراز تردید کرده‌اند. 

  ارتش فرانسه رسما به ماموریت سه ساله خود در جمهوری آفریقای مرکزی پایان داد
 20. هشمی رفسنجانی: می‌خواستند برای ایران برنامه نفت در برابرغذا بگذارند

  اکبر هاشمی رفسنجانی رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام در باره عملکرد دولت آقای روحانی گفت مسئله اصلی دولت بعد از تورم، رفع تحریم‌ها بود:

  "تحریم‌ها خطرناک شده بود یعنی تحریم‌ها به جایی رسیده بود که ما هر راه‌ حلی پیدا می‌کردیم و تحریم‌ها را دور می‌زدیم، راه را می‌بستند و هر رخنه‌ای که ایجاد می‌کردیم، رخنه را مسدود می‌کردند. اگر هم‌زمانی می‌دیدند که عاجز شدند، خطرهای بیشتری را پیش می‌آوردند و در تحریم‌ها به این چیزهای ساده اکتفا نمی‌کردند.ما اطمینان و سند داشتیم که می‌خواهند ایران را به مرحله‌ای برسانند که مثل عراق، نفت در برابر غذا باشد. چون دنیا به نفت ما احتیاج داشت و می‌خواستند که نفت ما در بازار باشد، می‌خواستند قطعنامه‌ای بگذارند که پول نفت ما به صندوقی که اختیارش در دست سازمان ملل است، برود و سازمان ملل مثل عراق نیازهای مردم را جیره‌بندی کند و به مردم جیره بدهد."