Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

اف بی آی: بررسی ای‌میل‌های جدید هیلاری کلینتون حاوی نکته تازه‌ای نبود

جیمز کومی رییس اف بی آی گفته است بررسی جدید ای‌میل‌های مفقود شده هیلاری کلینتون حاوی نکات تازه‌ای نبوده و اف‌بی‌آی به همان نتیجه‌ای رسیده که تابستان گذشته رسیده بود.

آقای کومی ده روز در نامه‌ای به چندین نفر از روسای کمیته‌های مجلس نمایندگان آمریکا خبر داد که اف‌بی‌آی در تحقیق درباره پرونده‌ای که به این موضوع ربط نداشته، از وجود ای‌میل‌های تازه‌ای مطلع شده است.

آقای کومی گفت بود که اف‌بی‌آی باید روشن کند آیا این ای‌میل‌ها حاوی اطلاعات محرمانه‌ای بوده‌اند یا خیر.

ای‌میل‌های تازه زمانی کشف شدند که اف‌بی‌آی مشغول تحقیق درباره آنتونی وینر شوهر سابق هما عابدین، دستیار ارشد خانم کلینتون، بود که متهم است عکس‌هایی با محتوای جنسی برای دختری زیر سن قانونی فرستاده است.  

در ماه مارس سال گذشته مشخص شد خانم کلینتون به دلیل استفاده از سرور شخصی برای ای‌میل‌های کاری در زمانی که وزیر خارجه آمریکا بود قانون فدرال آمریکا را نقض کرده است.

اف‌بی‌آی پس از تحقیق در این باره به این نتیجه رسید که خانم کلینتون با اینکه در مورد اطلاعات طبقه‌بندی شده "بی‌اندازه بی‌احتیاط" بوده اما مبنایی برای جرم وجود ندارد.

خانم کلینتون پس از اینکه اف بی آی از تحقیقات تازه خبر داد گفته بود:

"آنها باید ای‌میل‌ها را بررسی کنند و من مطمئنم که به همان نتیجه‌ای می‌رسند که در بررسی‌های ای‌میل‌های من در یک سال گذشته رسیدند، این که مشکلی وجود ندارد."  

درگیری پلیس ضد شورش هنگ‌کنگ با تظاهرکنندگان

پلیس ضد شورش هنگ‌کنگ برای متفرق کردن تظاهرکنندگانی که به دخالت چین در امور این جزیره اعتراض داشتند از گاز فلفل استفاده کرد. برخی از تظاهرکنندگان مسلح به چماق و آجر بودند. با وجود دخالت پلیس برخی از معترضان تا شب به تظاهرات ادامه دادند. 

ترامپ: خدمتکار هیلاری کلینتون به اطلاعات بسیار محرمانه دسترسی داشته است

دونالد ترامپ نامزد جزب جمهوری‌خواه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، در همایش انتخاباتی خود در شهر سو در ایالت آیووا دوباره مسئله ای‌میل‌های هیلاری کلینتون را پیش کشید و گفت:

"هیلاری کلینتون اسناد بسیار محرمانه را برای خدمتکارش می فرستاده بنابراین خدمتکار او به تمام این اطلاعات دسترسی داشته است."

او همچنین گفت خانم کلینتون یکی از "خودی‌های" نظام سیاسی مستقر است و "فقط برای خودش و منافع خودش می‌جنگد" در حالی که "من به شما مردم آمریکا علاقه ویژه دارم."

دستگیری دانشجوی پزشکی که جمجمه و استخوان می‌فروخت

پلیس بنگلادش چهل جمجمه و دیگر استخوان‌های بدن انسان را در خانه‌ای در داکا پاتخت این کشور پیدا و یک دانشجوی پزشکی را دستگیر کرده است. یک مقام پلیس به بی‌بی‌سی بنگالی گفت این دانشجو اعتراف کرده که این استخوان‌ها را به دیگر دانشجویان پزشکی تا ۴۵۰ دلار می‌فروخته است. او این استخوان‌ها را از قبرستان‌های بیرون شهر به دست می‌آورده است.

قهرمانی اندی ماری در مسترز پاریس

اندی ماری٬ مرد شماره یک تنیس جهان با پیروزی ۲ بر ۱ مقابل جان ایزنر از آمریکا به قهرمانی مسابقات مسترز پاریس دست یافت.

این ششمین قهرمانی او (از جمله ویمبلدون) در مسابقات انجمن حرفه‌ای تنیس (ATP) در سال ۲۰۱۶ است.

ماری اولین تنیس‌باز بریتانیایی است که از زمان به وجود آمدن سیستم رده‌بندی تنیس در سال ۱۹۷۳،  در صدر فهرست بهترین تنیس‌بازان جهان قرار می‌گیرد؛ عنوانی که ۱۲۲ هفته پیاپی در اختیار نواک جوکوویچ تنیس باز صرب بود.

کی‌روش٬ علیرضا حقیقی را دعوت نکرد

کارلوس‌ کی‌روش٬ سرمربی تیم ملی فوتبال ایران از ۲۳ بازیکن برای حضور در اردوی آمادگی برای مسابقه مقابل سوریه دعوت کرده است که در این میان نام علیرضا حقیقی٬ دروازه‌بان دیده نمی‌شود. با توجه به مصدومیت علیرضا بیرانوند که در مسابقات اخیر دروازه‌بان ثابت تیم ملی ایران بود٬ از بین سوشا مکانی٬ محمدرضا اخباری و رشید مظاهری یک نفر در بازی با سوریه دروازه‌بان ایران خواهد بود. ایران و سوریه ۱۵ نوامبر، ۹ روز دیگر، در چارچوب مسابقات انتخابی جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه در مالزی مقابل هم قرار خواهند گرفت.

#محيطبانان استان #سمنان صبح امروز اين #يوزپلنگ را در ذخيره گاه زيستكره #توران مشاهده كردند

#محيطبانان استان #سمنان صبح امروز اين #يوزپلنگ را در ذخيره گاه زيستكره #توران مشاهده كردند

تعدادی از نمایندگان مجلس ایران به دادستان کل: پرونده نرگس محمدی را برای افکارعمومی توضیح دهید

تعدادی از نمایندگان مجلس ایران که نامه آنها به رئیس قوه قضائیه در مورد وضعیت پرونده نرگس محمدی با انتقاد دادستان کل کشور مواجه شده بود، در نامه ای به او خواهان ارائه توضیح در مورد این پرونده به افکار عمومی شده اند. خبرگزاری های ایران می گویند که این نامه را ۱۷ نماینده مجلس امضاء کرده اند. محمد جعفر منتظری، دادستان کل ایران گفته بود: "نمایندگان باید قبل از نوشتن نامه در حمایت از عناصر مطرود، وضعیت پرونده آنها را بررسی کنند. اگر قوه قضائیه اسناد تخلف این افراد را برملا نمی‌کند دلیل بر این نیست که آنها انسانهای خوبی هستند". حال امضا کنندگان نامه جدید می گویند که با اطلاع از پرونده خانم محمدی نامه به رئیس قوه قضائیه را امضاء کرده بودند. آنها نوشته اند: "مشکل اینجاست که گاهی یک انتقاد مصداق تبلیغ علیه نظام شمرده می‌شود یا یک حرکت اصلاحی جمعی مصداق مفهوم کشدار و قابل تفسیرهای گوناگون «اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی» قلمداد می‌گردد و برای هر یک سالها زندان منظور می‌شود". آنها از آقای منتظری خواسته اند محتوای پرونده خانم محمدی را توضیح دهد تا افکار عمومی قضاوت کند که حق با کیست.

نخست‌وزیر ترکیه: حزب دموکراتیک خلق‌ها از تروریسم حمایت مالی می‌کند

بن علی ییلدریم، نخست وزیر ترکیه
Getty Images
بن علی ییلدریم، نخست وزیر ترکیه

بن علی ییلدریم، نخست وزیر ترکیه گفته است که حزب دموکراتیک خلق‌ها از "تروریست‌ها" حمایت مالی می‌کند و هر کسی که به این کشور ضربه بزند، هزینه آن را پرداخت خواهد کرد. نخست وزیر ترکیه در سخنانی که از تلویزیون این کشور پخش شد گفت: "سال هاست که ما از شما می‌خواهیم که بگویید علیه ترور و سازمان‌های تروریستی هستید. اما شما گوش نمی‌کنید... سال هاست که آنها ( حزب دموکراتیک خلق‌ها) پولی را که ما برای آنها می‌فرستیم تا صرف شهرداری‌ها شود به امور تروریستی اختصاص می‌دهند". نیروهای امنیتی ترکیه دو روز پیش، دو رهبر حزب دموکراتیک خلق‌ها را به همراه تعدادی دیگر از نمایندگان پارلمان بازداشت کردند. 

گلوله‌باران منطقه ای در نزدیکی کودکستانی در دمشق ۶ کودک را کشت

دست کم ۶ کودک در جریان گلوله‌باران یک منطقه تحت کنترل شورشیان در حومه دمشق از سوی نیروهای دولتی سوریه کشته شده اند. گروه ناظر حقوق بشر سوریه گفته است که گلوله های خمپاره به منطقه‌ای در نزدیکی یک کودکستان در شهر "حرستا" اصابت کرده است. در جریان این حمله بیش از ۲۵ نفر هم مجروح شده‌اند.

جهان نیوز در مورد انتشار خبر حضور رهبر طالبان در ایران مجرم شناخته شد

هیئت منصفه دادگاه مطبوعات در ایران سایت خبری جهان نیوز را در اتهام "انتشار اخبار مربوط به سرکرده طالبان" مجرم شناخت.

علی اکبر کسائیان، سخنگوی این هیئت گفته است که جهان نیوز سه شاکی داشته است. معاون حقوقی وزارت امور خارجه از این سایت به اتهام انتشار خبر حضور رهبر پیشین گروه طالبان در این کشور و مذاکره او با مقام های ایران شکایت کرده بود که در این مورد مجرم شناخته شد. اما این سایت خبری در مورد شکایت نماینده مدعی العموم که آن را به پخش شایعات و انتشار مطالب خلاف واقع متهم کرده بود مجرم شناخته نشد. هیئت منصفه دادگاه مطبوعات همچنین جهان نیوز را در مورد شکایت دیگر وزارت امور خارجه مبنی بر انتشار نامه منسوب به فدریکا موگرینی مجرم نشناخت.

وزیر ارشاد ایران همچنان به عنوان رئیس کتابخانه ملی حکم می‌زند

در حالیکه جایگزین مسعود سلطانی فر٬ وزیر جدید ورزش ایران در سازمان میراث فرهنگی مشخص شده٬ هنوز کسی برای جایگزنی رضا صالحی امیری٬ وزیر جدید ارشاد در کتابخانه ملی ایران معرفی نشده است.

آقای صالحی امیری امروز در دو حکم جداگانه دو مدیر کل جدید در سازمان اسناد و کتابخانه ملی منصوب کرد.

او اخیرا گفت: "بنده تا زمانی که رئیس جمهور فرد فرهیخته‌ای را برای ریاست معرفی کند و حکم ایشان به امضا برسد٬ همچنان رئیس کتابخانه ملی هستم."

شبه نظامیان سوری: عملیات تصرف رقه را آغاز کردیم

شبه نظامیان تحت حمایت آمریکا در شمال سوریه می‌گویند که عملیاتی را برای بیرون راندن پیکارجویان گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) از شهر رقه آغاز کرده اند. این گروه از شبه نظامیان تحت نام "نیروهای دموکراتیک سوریه" سازماندهی شده اند و ائتلافی از نیروهای کرد و عرب هستند. نیروهای دموکراتیک سوریه در دو سال گذشته مناطق وسیعی را در شمال رقه از تصرف داعش خارج کرده اند. آنها در حال حاضر در ۵۰ کیلومتری این شهر که مرکز اصلی گروه داعش محسوب می شود حضور دارند.

'بازهای آزادی کردستان' مسئولیت بمبگذاری دردیار بکر را برعهده گرفتند

گروه "با‌زهای آزادی کردستان"، از گروه‌های انشعابی حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک) مسئولیت انفجار روز جمعه ۴ نوامبر (۱۴ آبان) در نزدیکی یک مرکز پلیس در شهر دیاربکر را به عهده گرفته است. در جریان انفجار مهیب یک خودروی بمبگذاری شده در این شهر عمدتا کردنشین در جنوب شرق ترکیه ۱۱ نفر کشته و دست کم ۱۰۰ نفر مجروح شدند. این انفجار ساعاتی پس از آن رخ داد که نیروهای امنیتی ترکیه دو تن از رهبران حزب دموکراتیک خلق‌ها و تعدادی دیگر از نمایندگان پارلمان را بازداشت کردند.

مدارس دهلی به دلیل آلودگی شدید هوا سه روز تعطیل شدند

آلودگی هوا در دهلی
AP
آلودگی هوا در دهلی

سروزیر دهلی، پایتخت هند گفته است که تمامی مدارس این شهر به دلیل آلودگی هوا در سه روزآینده تعطیل خواهد بود. به منظور مقابله با آلودگی هوا دراین شهر، هر گونه ساخت و ساز به مدت ۵ روز ممنوع اعلام شده است. گفته شده که تردد خودروها، سوختن بقایای محصولات در ایالت‌های مجاور و همچنین روشن کردن آتش در فضاهای باز از سوی مردم فقیر برای گرم شدن از جمله عوامل آلودگی گسترده در این شهر است. 

خداحافظی با پراید و پژوی ۴۰۵؟

بهروز ریاحی، مشاور عالی وزیر صنعت ایران از خارج کردن خودروهای پراید و پژوی ۴۰۵ از خط تولید تا پایان سال ۹۵ خبر داده است. به گزارش خبرگزاری تسنیم، آقای ریاحی گفته است که شیشه بالابر پراید و سنسور سوخت پژوی ۴۰۵ بیشترین شکایات مردمی را به خود اختصاص داده‌اند. مشاور عالی وزیر صنعت ایران از خدمات پس از فروش بعضی از خودروسازان داخلی در ایران انتقاد کرده است.

مشاور عالی وزیر صنعت و معدن ایران از خارج کردن خودروهای پراید و پژوی ۴۰۵ از خط تولید تا پایان سال ۹۵ خبر داده است.
Getty Images

فرانسه: جنگ علیه داعش باید همزمان در رقه هم آغاز شود

وزیر دفاع فرانسه گفته است که ائتلاف به رهبری آمریکا باید جنگ علیه گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) را در رقه هم آغاز کند. او گفت: "ضروری است که همزمان با نبرد در موصل، جنگ در رقه هم آغاز شود". رقه پایگاه اصلی داعش در سوریه به شمار می‌رود. 

حزب دمکراتیک خلق‌ها فعالیت خود را در پارلمان ترکیه متوقف کرد

حزب دمکراتیک خلق‌ها در ترکیه می‌گوید کلیه فعالیتهای خود را در پارلمان این کشور متوقف می‌کند. علت این تصمیم بازداشت دو رهبر و چندین عضو این حزب توسط مقامهای امنیتی ترکیه اعلام شده است. به گفته سخنگوی حزب دمکراتیک خلق‌ها، اعضای این حزب از عضویت در پارلمان کناره گیری نمی‌کنند، اما در جلسات آن شرکت نخواهند کرد. مقام‌های امنیتی در ترکیه گفته‌اند که این بازداشتها در ارتباط با "تحقیقات تروریستی" بوده است.  

جعفر شجونی درگذشت

جعفر شجونی، عضو شورای مرکزی جامعه روحانیت مبارز و عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی درگذشت. خبرگزاری جمهوری اسلامی می گوید که آقای شجونی در اثر عارضه قلبی و در بیمارستان فیروزگر تهران فوت کرده است. او زمانی سخنگوی جامعه روحانیت مبارز بود. آقای شجونی در دوران ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد از مدافعان او محسوب می شد. او از منتقدان سرسخت اصلاح طلبان و چهره های میانه روی چون اکبر هاشمی رفسنجانی و حسن روحانی، رئیس جمهور ایران بود.

چشم انداز خبری روز

  • عملیات ارتش عراق برای پس گرفتن کامل شهر موصل از پیکارجویان گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) ادامه دارد
  • در فاصله دو روز به رأی‌گیری نهایی در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، دو نامزد اصلی و هواداران آنها فعالیت خود را شدت بخشیده‌اند
  • ترزا می، نخست وزیر بریتانیا امروز به هند سفر می کند
  • انتخابات ریاست جمهوری بلغارستان در جریان است. نامزد حزب حاکم راست میانه در این انتخابات رقابتی تنگاتنگ با یک نامزد چپگرای طرفدار نزدیکی با روسیه دارد
  • رأی گیری در انتخابات ریاست جمهوری نیکاراگوئه هم امروز برگزار می شود

آنچه گذشت

مروری بر خلاصه خبرهای روز گذشته را اینجا بخوانید: ایستگاه خبر؛ شنبه ۱۵ آبان