Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

برخورد ماموران امنیتی با انتشارات آیت الله شیرازی در قم

اطرافیان آیت الله صادق شیرازی از مراجع تقلید شیعه در قم می گویند در شامگاه ۱۵ آبان، عده ای از ماموران امنیتی به محل نگهداری آثار و کتاب های این روحانی وارد شده و تمام این کتاب ها را ضبط کرده اند.

اطرافیان آقای شیرازی می گویند مدتی است حساسیت نهادهای امنیتی ایران بر روی فعالیت های وی و مقلدانش افزایش یافته و با عده ای از این مقلدان برخورد شده است.

بعضی از رسانه های نزدیک به حکومت ایران آیت الله شیرازی را مروج "شیعه انگلیسی" می دانند و به تفرقه میان شیعه و سنی متهم می کنند. در مقابل، مقلدان این مرجع می گویند که او به خاطر داشتن مواضع مستقل از حکومت ایران تحت فشار قرار گرفته است.

بارندگی شدید در ایران

از نقاط مختلف ایران خبر می رسد که بارندگی شدید باعث آبگرفتگی خیابان‌ها و به راه افتادن سیلاب شده است.

رفته بودم نیاوران #باران تند گرفت کلی خیس شدم،موقع برگشت از مترو نوبنیاد باران بند اومده بود.مترو بهشتی که اومدم پیاده بشم سیل بود رسما دیگه

View more on instagram

یه دست مریزاد هم بگیم به آقای #قالیباف که تهران رو آب برد، ایشون رو خواب برد. تقاطع آزادی و یادگار امام

خ.کارگر از م.انقلاب به پایین رسما سیل بود.متروی تهران-کرج کار نمیکرد و بخاطر جمعیت نمیشد تو مترو نفس کشید. چرا همیشه شهرداری غافلگیر میشه؟!

دادگاه رسیدگی به اتهام های هفت سیاستمدار اصلاح طلب در ایران به تعویق افتاد

هفت سیاستمدار اصلاح طلب ایران
Shargh
هفت سیاستمدار اصلاح طلب ایران قرار است در دادگاه محاکمه شوند

حجت کرمانی وکیل مدافع یکی از هفت سیاستمدار اصلاح طلب ایران که قرار بود امروز جلسه محاکمه شان برگزار شود، گفته است که دادگاه به درخواست متهمان به تعویق افتاده است. محمدرضا خاتمی، محمد نعیمی‌پور، محسن صفایی فراهانی، حمیدرضا جلایی‌پور، حسین کاشفی، علی شکوری‌راد و آذر منصوری امروز برای برگزاری جلسه رسیدگی به پرونده شان در دادگاه حاضر شده بودند.

بر اساس گفته های آقای کرمانی به خبرگزاری ایلنا، وکلا و موکلان به دلیل عدم مطالعه کامل پرونده درخواست مهلت از دادگاه داشتند که با این درخواست موافقت شد. به این ترتیب، جلسه دادگاه به زمان دیگری موکول شده اما تاریخی برای آن هنوز اعلام نشده است.

رویترز: ایران با یک شرکت لیزینگ خارجی برای خرید ایرباس به توفق رسید

خبرگزاری رویترز می‌گوید که ایران با یک شرکت لیزینگ خارجی برای تأمین اعتبار خرید ۱۷ فروند هواپیمای "ایرباس" به توافق رسیده است. این خبرگزاری البته نام شرکت لیزینگ را ذکر نکرده ولی گفته که یک مقام ارشد ایرانی این خبر را تایید کرده است. همزمان عباس آخوندی، وزیر راه و شهرسازی ایران از امضای قریب‌الوقوع قرارداد ایران با بوئینگ خبر داده و گفته "در حال حاضر نمایندگان بوئینگ برای مذاکره در ایران هستند". آقای آخوندی همچنین گفته "تبدیل تفاهم نامه به قرارداد در حال طی مراحل نهایی است".

خبرگزاری رویترز می‌گوید که ایران با یک شرکت لیزینگ خارجی برای تأمین اعتبار خرید ۱۷ فروند هواپیمای "ایرباس" به توافق رسیده است.
Getty Images

جهانگیری: همه باید به مجوز وزارت ارشاد احترام بگذارند

  اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور ایران گفته است که امضای وزارت‌ ارشاد پای مجوزها باید برای همه محترم باشد.

او در مراسم تودیع و معارفه وزیران سابق و جدید ارشاد گفت: "همه ما و همه دستگاه‌ها اعم از قوه‌قضاییه و امامان جمعه باید به امضا احترام بگذاریم و آن را محترم بشمارند زیرا اگر ما احترام بگذاریم قطعا احترام می‌بینیم."

اشاره او به رخدادهای یک سال گذشته است که تعدادی از کنسرت‌های موسیقی در شهرهای مخالف ایران با وجود داشتن مجوز وزارت ارشاد، به دستور مقامات قضایی یا انتقاد امام جمعه شهر کمی پیش از اجرا  لغو شدند.

از راست: اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور، علی جنتی، وزیر پیشین ارشاد و رضا صالحی امیری، وزیر فعلی ارشاد
TASNIM
از راست: اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور، علی جنتی، وزیر پیشین ارشاد و رضا صالحی امیری، وزیر فعلی ارشاد

ظریف برای دیدار دو روزه وارد بیروت شد

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران  برای دیدار با مقام های ارشد لبنانی از جمله میشل عون رئیس جمهوری جدید این کشور وارد بیروت شده است.

  قرار است آقای ظریف در این سفر دو روزه علاوه بر میشل عون، با نبیه بری، رئیس مجلس، تمام سلام، نخست وزیر موقت و عهده دار امور جاری،  سعد حریری نخست وزیر مامور تشکیل دولت جدید و جبران باسیل وزیر امور خارجه لبنان دیدار و مذاکره کند.  

نسخه خطی 'مجموعه لطایف و سفینه ظرایف' به افغانستان بازگشت

کابل
معصومه نظری
این نسخه خطی به آرشیو ملی افغانستان تحویل داده شد

معصومه نظری، رئیس آرشیو ملی افغانستان در صفحه رسمی فیسبوک خود نوشته که یک نسخه خطی با ارزش که در دهه ۷۰ میلادی از دانشگاه کابل به سرق رفته بود، به آرشیو ملی تسلیم داده شده است. 

  "مجموعه لطایف و سفینه ظرایف" اثر سیف جام هروی پس از ده‌ها سال نگهداری در پاکستان و ایران به افغانستان بازگشته است. 

قبلا مسئولان کنسولگری افغانستان در شهر مشهد ایران اعلام کرده بودند که در پی سه ماه تلاش‌ دیپلماتیک، یک نسخه خطی مسروقه را از کتابخانه آستان قدس رضوی این شهر تحویل گرفته‌اند.

نسخه خطی
AFGHANISTAN NATIONAL ARCHIVE

سیاست خارجی از نگاه ترامپ و کلینتون

توافق بر سر برنامه هسته‌ای احتمال برخورد نظامی با ایران را در کوتاه‌مدت کاهش داده، ولی رئیس‌جمهور جدید ممکن است در اجرای این توافق با مشکل روبه‌رو شود.

هیلاری کلینتون از این توافق حمایت می‌کند. راستش بیشتر کارهای ابتدایی در زمان تصدی او در وزارت امور خارجه انجام شد، ولی لحنش از آقای اوباما سختگیرانه‌تر است.

 اما دونالد ترامپ از این توافق متنفر است و با همه ابعادش مخالفت دارد - او گفته که این توافق "یکی از بدترین قراردادهایی است توسط یک کشور در طول تاریخ امضا شده" و معتقد است که ایران به آقای اوباما و خانم کلینتون رودست زده است.  

بیشتر بخوانید

پرچم ایران و آمریکا
Getty Images

هفت هزار کشته در جنگ یمن

تازه‌ترین آمار سازمان بهداشت جهانی نشان می‌دهد که تا کنون بیش از هفت‌هزار نفر در جریان جنگ یمن کشته و 37 هزار نفر هم زخمی شده‌اند. به گفته این سازمان بیش از نیمی از تاسیسات بهداشتی و درمانی یمن هم یا تعطیل شده یا با بخشی از ظرفیت خود فعالیت می‌کند.

انتقاد تند صادق لاریجانی از روحانی

صادق لاریجانی، رئیس قوه قضاییه ایران گفته‌های اخیر حسن روحانی درباره برخورد با مطبوعات را افترا و توهین خوانده و خطاب به او گفته است: "برادر بزرگوار شما خودتان شفاها یا کتبا با واسطه یا بی‌واسطه بارها گفته‌اید که چرا با فلان روزنامه یا فلان سایت برخورد نمی‌کنید یا نزد مقام معظم رهبری گلایه می‌کنید که چرا دستگاه قضایی با فلان روزنامه برخورد نکرده است اما وقتی در بین اهالی مطبوعات و رسانه حضور می‌یابید ندای آزادی مطبوعات سر می‌دهید".

 حسن رو حانی روز شنبه ۱۵ آبان در نمایشگاه مطبوعات تهران گفت "از قلم شکسته و دهان بسته کاری ساخته نیست.‏ نباید با بهانه‌های واهی، قلم‌ها را شکسته و دهان‌ها را ببندیم." آقای لاریجانی امروز گفت که خطاب آقای روحانی به دستگاه قضایی بوده اما تاکید کرد "ما به هیچ کدام از این سخنان کاری نداریم و راه قانونی خود را می‌رویم".  

نتایج آخرین نظرسنجی‌ها یک روز پیش از انتخابات آمریکا

نتایج نظرسنجی
BBC

افزایش آمار بیکاری در ایران

مرکز آمار ایران با انتشار نتایج طرح آمارگیری نیروی ‌کار در تابستان ۱۳۹۵ از افزایش بیکاری در این کشور خبر داده است.
Getty Images

مرکز آمار ایران با انتشار نتایج طرح آمارگیری نیروی ‌کار در تابستان ۱۳۹۵ از افزایش بیکاری در این کشور خبر داده است. بر اساس آمار ارائه شده توسط این سازمان، در تابستان امسال دوازده و هفت دهم درصد از جمعیت فعال بیکار بوده‌اند که در مقایسه با تابستان ۱۳۹۴ این نرخ حدود یک و هشت دهم درصد افزایش داشته است. بر اساس این نتایج، نرخ بیکاری در زنان بیشتر از مردان و در نقاط شهری بیشتر از مناطق روستایی اعلام شده است. مرکز آمار ایران با استناد به تعریف سازمان بین‌المللی کار، تمامی افراد ۱۰ ساله و بیشتر که در طول هفته آمارگیری حداقل یک ساعت کار کرده و یا بنا به دلایلی بطور "موقت" کارشان را ترک کرده باشند، شاغل محسوب کرده است.

انتخابات ریاست جمهوری آمریکا

نتایج نظرسنجی
BBC

زمان برگزاری‌ امتحان کنکور در افغانستان تغییر کرد

سخنگوی وزارت تحصیلات عالی (آموزش عالی) افغانستان اعلام‌ کرد که براساس تصویب کابینه دولت افغانستان قرار است بعد از این آزمون سراسری کنکور در این کشور از ۲۵ حوت/ اسفند آغاز و ماه سرطان/ تیر سال بعدی ختم شود و در ماه اسد/مرداد نیز نتایج کنکور اعلام ‌شود.

قبل از این امتحان سراسری کنکور در آخرین ماه پائیز شروع و اواخر حوت همان سال یا اول حمل/ فروردین سال بعد نتایج آن اعلام می‌شد.

تودیع و معارفه وزیران سابق و جدید آموزش و پرورش

  مراسم تودیع علی اصغر فانی، وزیر سابق آموزش و پرورش و معارفه فخرالدین احمدی دانش آشتیانی وزیر جدید با حضور اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور ایران برگزار شد.  

تودیع و معارفه
Tasnim

یک مرد در بلخ چهارعضو زن خانواده خود را کشت

نقشه بلخ و افغانستان
BBC

پلیس بلخ در شمال افغانستان گفته که یک مرد جوان چهار عضو زن خانواده خود را به ضرب گلوله کشته است.

یک مقام پلیس بلخ به بی‌بی‌سی گفته که این مرد آن‌ها را در روستای "پلاس‌پوش" ولسوالی (شهرستان) بلخ با کلاشنیکف به قتل رسانده است.

او افزود که در این رویداد یک زن و یک مرد دیگر هم زخمی شده و فرد ضارب فرار کرده است.

او گفته که هنوز انگیزه اقدام این مرد برای قتل زنان خانواده‌اش مشخص نیست، اما پلیس سرگرم تحقیق در این مورد است.

سازمان ملل در مورد ادعای تلفات غیرنظامی در قندوز تحقیق می‌کند

دفتر نمایندگی سیاسی سازمان ملل در افغانستان (یوناما) اعلام کرده که سرگرم تحقیق درباره ادعای کشته شدن ۳۲ غیرنظامی در حملات هوایی در ولایت شمالی قندوز است.

دفتر هیئت کمک سازمان ملل در اعلامیه‌ای نوشته که براساس گزارش‌های اولیه، در حملات هوایی نیروهای بین‌المللی علیه شورشیان در بامداد ۱۳ عقرب/آبان، دستکم ۳۲ غیرنظامی کشته و ۱۹ نفر دیگر زخمی شدند.

پیشمرگ‌های کرد وارد بعشیقه شدند

پیشمرگ‌های کرد در شمال عراق وارد شهر بعشیقه شده اند که تحت تصرف پیکارجویان گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) بود. جنگ خیابانی در بعشیقه در نزدیکی موصل ادامه دارد. حمله به بعشیقه با گلوله باران شهر آغاز شد و سپس پیشمرگ ها با پای پیاده یا خودروهای زرهی وارد شهر شدند. پیکارجویان داعش که در مقابل پیشروی پیشمرگ ها مقاومت می کردند، دست کم دو حمله انتحاری با خودروهای بمبگذاری شده انجام دادند.

نخستین زنی که در آمریکا دادستان کل شد، درگذشت

جانت رنو، نخستین زنی که به عنوان دادستان کل آمریکا خدمت کرد در ۷۸ سالگی درگذشت. او سال‌ها به بیماری پارکینسون مبتلا بود. خانم رنو در سال ۱۹۹۳ و با آغاز ریاست جمهوری بیل کلینتون به این سمت دست یافت و تا پایان ریاست جمهوری آقای کلینتون در سال ۲۰۰۱ آن را در اختیار داشت.  

دادستان کل یا وزیر دادگستری یکی از اعضای اصلی دولت آمریکاست. پس از او فقط یک زن دیگر به این مقام دست یافته است.

جانت رنو
AP

مشاور نظامی آیت الله خامنه ای: کردهای عراق ریشه آریایی دارند

یحیی رحیم صفوی مشاور ارشد نظامی آیت الله علی خامنه ای رهبر ایران درباره احتمال استقلال کردستان عراق هشدار داده و گفته است که کردهای عراق "ریشه آریایی" دارند و "زبان شان فارسی است" و رهبران فعلی آن "باید بدانند مدیون ایرانی ها" هستند. 

جزئیات این اظهارات تا دقایقی دیگر در وب سایت فارسی بی بی سی منتشر می شود.

آغاز مذاکرات تغییرات اقلیمی در مراکش

نیروگاه
Getty Images

مذاکرات تغییرات اقلیمی با حضور بیش از بیست هزار شرکت کننده در مراکش آغاز شده است. هدف از برگزاری این نشست نهایی کردن جزئیات توافق‌هایی است که در نشست سال گذشته در پاریس به دست آمد. دونالد ترامپ، نامزد جمهوری‌خواه ریاست جمهوری آمریکا گفته است که در صورت پیروزی در این انتخابات توافق پاریس را باطل می‌کند. سال گذشته کنفرانس بین‌المللی اقلیمی پاریس مشهور به "کاپ٢١" در فرانسه برگزار شد. هدف این کنفرانس رسیدن به توافقی برای جلوگیری از افزایش دمای کره زمین به بیش از ۲ درجه در صد سال آینده بود.  

انتخاب دوباره اورتگا به ریاست جمهوری نیکاراگوئه

اورتگا و موریو
Getty Images
دانیل اورتگا و روساریو موریو

دنیل اورتگا برای سومین دوره متوالی به عنوان رئیس جمهور نیکاراگوئه انتخاب شد. مسئولان انتخابات اعلام کردند که آقای اورتگا ۷۱ درصد آرا را کسب کرده است. روساریو موریو، همسر آقای اورتگا هم به عنوان معاون رئیس جمهور انتخاب شد.

چشم انداز خبری روز

  • یک روز مانده به رأی‌گیری نهایی در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، دو نامزد اصلی آخرین تلاش‌های خود را برای جلب آرای بیشتر و تشویق طرفدارانشان به رأی دادن انجام می‌دهند
  • باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا امروز به ایالت‌های نیوهمپشایر و پنسیلوانیا سفر می‌کند تا رأی‌دهندگان را به انتخاب هیلاری کلینتون، نامزد حزب دموکرات تشویق کند
  • دونالد ترامپ، نامزد جمهوری‌خواهان هم امروز به فلوریدا، کارولینای شمالی و پنسیلوانیا سفر می‌کند
  • جنگ برای بیرون راندن نیروهای گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) از شهر موصل در عراق و شهر رقه در سوریه ادامه دارد
  • محاکمه ۳۷ متهم دخالت در انفجار مرگبار آنکارا در ترکیه آغاز می شود
  • کنفرانس جهانی تغییرات آب و هوا در مراکش از امروز آغاز می شود و تا دو هفته ادامه دارد

آنچه گذشت

مروری بر خلاصه مهمترین خبرهای دیروز را اینجا ببینید: ایستگاه خبر؛ یکشنبه ۱۶ آبان