Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

نماینده تهران خواستار انتشار گزارش حساب‌های بانکی صادق لاریجانی شد

محمود صادقی نماینده تهران در مجلس دهم از صادق لاریجانی رئیس قوه قضاییه خواست برای پاسخگویی به برخی مطالب که مورد حساب های بانکی شخصی او منتشر شده، "گزارشی از عملکرد حساب‌هایش را طی پنج سال گذشته اعلام کند".

آقای صادقی در جلسه علنی امروز مجلس ایران، با اشاره به "اخبار و شایعاتی درباره افتتاح حساب های متعدد شخصی به نام رئیس محترم قوه قضائیه در فضای مجازی و حقیقی" گفت: "این اخبار و شایعات موجبات سوء استفاده رسانه های بیگانه و مشوه نشان دادن جلوه دستگاه های حاکمیتی نظام جمهوری را فراهم ساخته است."

ظاهرا اشاره این نماینده مجلس، به خبری است که چندی پیش در کانال تلگرامی "آمدنیوز" منتشر شد و از وجود ۶۳ حساب شخصی به نام "صادق آملی لاریجانی" و واریز غیرقانونی سالانه ۲۵۰ میلیارد تومان به این حساب ها حکایت داشت.

این خبر بعد از انتشار، مورد استناد سایت های اینترنتی گوناگون قرار گرفت.

هشدار مرکز پژوهشهای مجلس ایران درباره افزایش بیکاری تا سال ۱۴۰۰

مرکز پژوهش‌های مجلس ایران نسبت به افزایش بیکاری در ایران تا چهار سال آینده هشدار داده است.این مرکز در گزارشی گفته  تا سال ۱۴۰۰ بیش از چهار میلیون بیکار در این کشور وجود خواهد داشت. بر اساس این گزارش  در ۱۰ سال گذشته حدود هشت میلیون نفر به جمعیت سن کار ایران ضافه شده اما تنها برای کمتر از یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر شغل ایجاد شده است. مرکز پژوهش‌های مجلس، بیکاری جوانان را یکی‌ از چالش‌های مجلس و دولت در برنامه ششم توسعه این کشور دانسته است.

مرکز پژوهش‌های مجلس ایران نسبت به افزایش بیکاری در ایران تا چهار سال آینده هشدار داده است
AFP

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس: نفت ۴۰ دلاری در بودجه سال آینده منطقی است

حسن حسینی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس ایران می‌گوید: "در نظر گرفتن نفت۴۰ دلاری در بودجه ۹۶ منطقی است ." بگزارش خبرگزاری مهرآقای حسینی گفته این کمیسیون باید درباره قیمت پایه نفت و د‌لار تصمیم گیری کند.امیرحسین زمانی نیا، معاون وزیر نفت ایران هفته پیش قیمت منصافنه نفت ‌را ۵۵ تا ۶۰ دلار اعلام کرده بود. بگفته مقامات ایران، تولید نفت این کشور در ‌ماه اکتبر به بیش از سه میلیون و ششصد هزار بشکه در روز رسید.

معاون وزیر نفت ایران: قیمت منصفانه نفت بشکه‌ای ۵۵ تا ۶۰ دلار است

تصاویر مخاطبان بی‌بی‌سی از پدیده ماه افروخته یا ابَرماه

بزرگترین و درخشان‌ترین قرص کامل ماه در هفتاد سال گذشته امشب از همه نقاط زمین دیده می‌شود. این پدیده که ماه افروخته یا ابَرماه نام دارد هنگامی رخ می‌دهد که زمین و ماه به دلیل مدار بیضوی ماه، در فاصله‌ای بسیار نزدیک از یکدیگر قرار می‌گیرند.عکس زیر را یکی از مخاطبان بی‌بی‌سی فارسی از ماه افروخته بر فراز ائل گلی در تبریز فرستاده است. تصاویر بیشتر مخاطبان بی‌بی‌سی: شبی که آسمانش ماه بود

بیشتر بخوانید: ابَرماه یا ماه افروخته چیست

ائل گلی در تبریز
UGC

شش زندانی در ارومیه اعدام شدند

خبرگزاری هرانا نوشت: شش زندانی با اتهامات مربوط به مواد مخدر، صبح امروز در زندان مرکزی ارومیه اعدام شدند. 

 در آمار سالانه اعدام‌ها در جهان، معمولا ایران از لحاظ شمار اعدام‌ها پس از جمهوری خلق چین قرار می‌گیرد که با احتساب تفاوت چشمگیر جمعیت دو کشور، به این نتیجه‌گیری منجر می‌شود که از میان تمام کشورهای جهان، جمهوری اسلامی ایران دارای بالاترین تعداد اعدام نسبت به جمعیت است.

طرح تخفیف مجازات اعدام برای بعضی متهمان پرونده‌های جرایم مربوط به مواد مخدر در مهرماه به مجلس ایران فرستاده شده است.

در این باره بیشتر بخوانید

مادر ریحانه جباری احضار شد

شعله پاکروان، مادر ریحانه جباری، زندانی اعدام شده، به صورت تلفنی به اداره اطلاعات احضار شده است. 

به گزارش هرانا، خانم پاکراوان ۲۹ مهرماه همزمان با سالگرد اعدام فرزندش به همراه تنی چند از شرکت کنندگان در این مراسم ساعتی بازداشت بود. 

درباره پرونده ریحانه جباری، بیشتر بخوانید

تمام مقاطع تحصیلی اهواز، کارون و باوی به دلیل آلودگی هوا فردا تعطیل است

هاشم بالدی،  مدیرکل مدیریت بحران استانداری خوزستان گفت که در پی آلودگی هوا و بروز پدیده وارونگی هوا در اهواز تمامی مقاطع تحصیلی اهواز، کارون و باوی تعطیل است.

در چند روز گذشته به دلیل ثابت بودن هوا برخی کلانشهرهای کشور با پدیده وارونگی هوا مواجه شده‌اند و در اهواز هاله‌ای تیره رنگ آسمان شهر را فرا گرفته است.

لغو تورهای گردشگری تهران بدلیل آلودگی هوا

آلودگی هوای تهران باعث تعطیلی بیشتر تورهای گردشگری در پایتخت شده است. 

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران،رجبعلی خسرو آبادی، مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری استان تهران با عذرخواهی از گردشگرانی که در این چند روز به تهران سفر کرده‌اند گفته: "به شهروندانی که به صورت گروهی و انفرادی قصد بازدید از جاذبه‌های تهران را دارند پیشنهاد می‌کنیم که برنامه بازدید خود را به زمان دیگری موکول کنند". بگفته سازمان میراث فرهنگی تمام تورهای تهرانگردی که قرار بود همزمان با روز جهانی دیابت به مدت یک هفته  برگزار شود، لغو شده‌اند.

روسیه: مخالفان اسد در حلب از گاز کلر استفاده کردند

وزارت دفاع روسیه می گوید که مخالفان مسلح حکومت بشار اسد در حلب علیه سربازان دولتی از سلاح شیمیایی استفاده کرده اند. یک سخنگوی وزارت دفاع روسیه گفت که حدود ۳۰ سرباز در اثر حمله با گاز کلر مصدوم شده اند. او گفت که شورشیان به طور روز افزونی از سلاح شیمیایی استفاده می کنند، اما غرب چشم خود را بسته و ترجیح می دهد که دولت سوریه را مجرم اصلی معرفی کند. گزارش ها از سوریه حاکی است که موارد استفاده از گاز کلر از سوی نیروهای حامی دولت و شورشیان رو به افزایش است.

تظاهرات در آتن در خلال سفر باراک اوباما ممنوع شد

خبرگزاری فرانسه اعلام کرد: پلیس یونان، برگزاری تظاهرات در خلال سفر باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا به آتن را ممنوع کرد.

آقای اوباما قرار است روز سه شنبه با مقامات یونان دیدار و گفتگو داشته باشد. 

این آخرین سفر اروپایی آقای اوباما به عنوان رئیس جمهوری آمریکا است. 

هوای ارومیه برای گروههای حساس ناسالم است

سعید موسوی، رئیس اداره امور آزمایشگاه‌های اداره حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی گفت: "امروز برای چهارمین روز متوالی کیفیت هوای ارومیه برای گروه‌های سنی حساس ناسالم است."  

به گزارش مهر، سعید موسوی اضافه کرد که بررسی نقشه های پیش یابی نشان دهنده تداوم شرایط پایدار جوی طی دو روز آینده است که پیامد آن انباشت آلاینده های جوی و کاهش کیفیت هوا در مناطق شهری و پر جمعیت استان است.

مشاور نظامی آیت الله خامنه ای: امیدواریم ترامپ چرخش محسوسی داشته باشد

یحیی رحیم صفوی و محمد جواد ظریف
Tasnim
یحیی رحیم صفوی و محمد جواد ظریف در "همایش بین المللی بحران‌های ژئوپلتیکی در جهان اسلام"

یحیی رحیم صفوی، دستیار و مشاور عالی  نظامی آیت الله علی خامنه ای رهبر ایران درباره دونالد ترامپ گفته "امیدواریم رئیس‌جمهور منتخب آمریکا درباره ایران و منطقه چرخش محسوسی داشته باشد تا ریشه‌های ناامنی در منطقه از بین برود."

او در "همایش بین المللی بحران‌های ژئوپلتیکی در جهان اسلام" صحبت می کرد که محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه هم در آن حضور داشته است.

آقای رحیم صفوی گفته است "تجربه به ما نشان داده کاندیداها چه در ایران و چه در خارج حرف‌هایی می‌زنند که پس از استقرار، نظرات‌شان تغییر می‌کند و احتمال این چرخش را درباره فرد منتخب آمریکا می‌دهیم چرا که آمریکا را سیستم اداره می‌کند و این سیستم اجازه نخواهد داد آنچه رییس جمهور می‌خواهد صورت بگیرد."

مشاور رهبر ایران درباره سیاست های آقای ترامپ گفته "باید ببینیم در عمل چگونه رفتار خواهد کرد؛ باید تأمل کنیم و عجولانه برخورد نکنیم."

مدلینگ در قزوین؛ تعدادی بازداشت شدند

مهدی صادقی نیارکی، دادستان عمومی وانقلاب قزوین اعلام کرد که ۷ مجموعه فعال در زمینه مدلینگ در قزوین پلمب و دهها نفر در این زمینه دستگیر شدند 

به گزارش میزان، آقای صادقی گفته در گذشته اقدامات پیشگیرانه و حتی هشدارهای لازم از طریق رسانه ها در مورد این افراد صورت گرفته و تذکرات لازم نیز ارائه شد اما نه تنها توجهی نشد بلکه "مرتکبین به اعمال مجرمانه خویش" ادامه دادند.

 عباس جعفری دولت آبادی، دادستان تهران در اردیبهشت ماه سالجاری از برنامه مبارزه با مزون‌های مرتبط با مدلینگ  در ایران خبر داده بود.

بیشتر بخوانید 

آلودگی هوای تهران به روایت مخاطبان بی‌بی‌سی

یکی از مخاطبان بی‌بی‌سی این تصویر را از هوای آلوده در منطقه دو تهران فرستاده و گفته: "من یک دانش آموز دبیرستانی هستم. امروز اصلا نمیشد کوه‌های تهران را دید. آنقدر هوا کثیف است که چشم همه بچه های مدرسه شروع به سوزش کرد. اینکه فقط ابتدایی ها ریه دارند و ما ریه نداریم درست نیست. آخر چرا تبعیض قائل شدند. به خدا هوا خیلی آ لوده است و ما هم آدميم."بیشتر بخوانید: آلودگی هوای تهران به دو برابر حد مجاز رسید

View more on instagram

هواپیماهای روسی در ایران نمایش هوایی اجرا می کنند

  سرتیپ امیر حاتمی جانشین وزیر دفاع ایران گفته است که در جریان نمایشگاه هوایی که در کیش برگزار می شود، قرار است  نمایش هوایی توسط نیروی هوایی ارتش ایران و تیم نمایش شوالیه‌های روسی با ۵ فروند سوخوی ۲۷ انجام شود.

ترکیه 'مذاکرات درباره پیوستن به اتحادیه اروپا' را به همه‌پرسی می‌گذارد

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه می‌گوید ادامه مذاکرات کشورش برای پیوستن به اتحادیه اروپا را سال آینده میلادی به همه پرسی خواهد گذاشت. اقای اردوغان در یک سخنرانی تلویزیونی از مردم کشورش خواسته تا پایان سال جاری میلادی صبر کنند. رئیس جمهوری ترکیه همچنین به بازگشت "مجازات اعدام" در قوانین جزایی ترکیه اشاره کرده است، اقدامی که در صورت تصویب در پارلمان این کشور، به امید ترکیه برای پیوستن به اتحادیه اروپا بطور کامل پایان خواهد داد. حفظ یا لغو "مجازات اعدام" هم بخشی از رفراندوم سال آینده خواهد بود. قرار است بهار سال آینده رای گیری درباره اصلاحات قانون اساسی در این کشور انجام شود.

ترکیه 'مذاکرات درباره پیوستن به اتحادیه اروپا' را به همه‌پرسی می‌گذارد
AFP

دستگیری افرادی در ارتباط با سقط جنین و اجاره رحم غیر قانونی در ایران

 علی طالبی، دادستان عمومی و انقلاب شهرستان آمل از کشف یک شبکه فروش نوزادان در این شهر خبر داد.

به گزارش میزان، دادستان آمل اعلام کرد با بررسی های صورت گرفته ۶ نفر از اعضای این شبکه دستگیر و ۲۶ نفر نیز احضار شدند. 

دادستان آمل با بیان اینکه در بازرسی از محل فعالیت این افراد دو نوزاد نیز کشف شد‌ه اند، عنوان کرد: "اعضای این باند در بازجویی‌ها به خرید و فروش ۱۵ تا ۴۰ میلیون تومانی نوزادان اعتراف کردند."

 آقای طالبی گفت که بر اساس تحقیقات اولیه مشخص شد دو کارشناس مامایی در محلی اقدام به سقط جنین و کورتاژ، زایمان‌های غیرقانونی می کردند و همچنین با اعطای وجوهی برای اجاره رحم و شناسایی خانواده‌های بی بضاعت فعالیت‌هایی در زمینه خرید و فروش نوزادان انجام می‌داده و این نوزداران را در شهرهای دیگر ایران به فروش می‌رساندند.

 دادستان عمومی و انقلاب شهرستان آمل از همکاری و همراهی بعضی از ادارات دولتی در این پرونده خبر داد و گفت که در این راستا یکی از مدیران دولتی بازداشت و عزل شده است و تحقیقات همچنان ادامه دارد.  

آقای طالبی خرید و فروش نوزاد و سقط غیرقانونی را با رحم اجاره ای در یک ردیف قرار داده است، اما روش رحم اجاره ای نیاز به دانش، امکانات و مهارت های فوق تخصصی برای لقاح آزمایشگاهی و کاشتن تخم در رحم دارد. بعد از کاشت تخم در رحم، مراقبت ها و آزمایش های تخصصی در دوران بارداری هم ضروری است تا پدر و مادر ناباروری که چشم انتظار فرزند هستند از سلامت جنین مطمئن شوند.

در این مورد بیشتر بخوانید: اجاره رحم در ایران؛ رهن زندگی بر لبه قانون

ایران و چین موافقتنامه همکاری نظامی امضا کردند

وزرای دفاع ایران و چین
tasnim
وزرای دفاع ایران و چین

در جریان سفر وزیر دفاع چین به ایران دو کشور موافقتنامه همکاری دفاعی ــ نظامی امضا کردند.

 خبرگزاری تسنیم نزدیک به منابع نظامی و امنیتی ایران می گوید که تبادل تجربیات در زمینه‌های نظامی به‌ویژه در حوزه‌های آموزشی و مبارزه همه‌جانبه با تروریسم و مؤلفه‌های ناامنی، از مفاد این موافقتنامه است.

وزیر دفاع چین همچنین با سرلشگر علی باقری رییس ستادکل نیروهای مسلح ایران هم دیدار کرده است.

آقای باقری از آمادگی ایران برای برگزاری رزمایش مشترک با چین خبر داده است.

کی‌روش: بعد از جام جهانی ۲۰۱۸ از تیم ملی ایران خداحافظی می کنم

کارلوس کی‌روش سرمربی پرتغالی تیم ملی فوتبال ایران امروز در نشست خبری گفت:"بعد از پایان جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه از تیم ملی ایران خداحافظی میکنم."

 آقای کی روش حتی اگر تنها تا پایان قراردادش یعنی بعد از جام جهانی، هدایت تیم ملی را بر عهده داشته باشد و دیگر قراردادش را تمدید نکند، رکورددار طولانی ترین دوره سرمربی گری تیم ملی ایران خواهد شد.

کارلوس کی‌روش
TASNIM

اردوغان: با مردم ترکیه برای عضویت در اتحادیه اروپا مشورت می کنیم

اردوغان می گوید پس از پایان امسال با مردم ترکیه درباره ادامه تلاش برای عضویت در اتحادیه اروپا مشورت خواهد کرد.

معاون وزیر نفت: واردات بنزین در ایران کاهش یافته است

وزارت نفت ایران می‌گوید واردات بنزین به ایران در ماه‌های اخیر کاهش یافته است.
Getty Images

وزارت نفت ایران می‌گوید واردات بنزین به ایران در ماه‌های اخیر کاهش یافته است. عباس کاظمی، معاون وزیر نفت ایران گفته است: "در ماه‌های نخست امسال شاهد واردات روزانه ۱۰ تا ۱۲ میلیون لیتر بنزین بودیم؛ اما اکنون واردات این فرآورده به حدود چهار و نیم تا پنج میلیون لیتر در روز رسیده است."

به گزارش خبرگزاری دولتی ایران، معاون وزیر نفت از حذف ردیف بودجه واردات بنزین در لایحه بودجه سال ۹۶ خبر داده و گفته است: "برنامه‌ای برای ارائه لایحه دریافت مجوز واردات بنزین در قالب بودجه سال ۹۶ به مجلس نداریم." خودکفایی بنزین از سال‌ها پیش در دستور کار دولت‌های وقت ایران بوده است ولی این سیاست تا به امروز محقق نشده است. 

هاشمی رفسنجانی درباره برگزار نشدن اجلاسیه خبرگان رهبری: علت را می پرسم

هاشمی
isna
اکبر هاشمی رفسنجانی عضو مجلس خبرگان رهبری است

اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در ایران و از اعضای مجلس خبرگان رهبری گفته است که از علت برگزار نشدن اجلاسیه خبرگان در شهریور امسال اطلاع ندارد.

آقای هاشمی رفسنجانی به روزنامه آرمان چاپ تهران در این باره گفته است "نمی‌دانم چرا به تاخیر انداختند. معمولا یک جلسه در ماه اسفند می‌گرفتیم و یک جلسه هم در نیمه سال بعدی مثلا در شهریور یا مهر."

او گفته است که علت این تاخیر را می پرسد.

آقای هاشمی رفسنجانی احتمال داده اجلاسیه خبرگان برگزار نشده "شاید چون موضوعی نبوده است. کار عمده‌خبرگان این است که بر امور رهبری نظارت کنند. نظارت هم در کمیسیون است و آن کمیسیون همیشه کارش را می‌کند. جلسه که می‌گیریم، فقط سخنرانی است. تقریبا ۱۶ سخنرانی در دو روز خبرگان داریم. شاید اینها دیدند ضرورتی ندارد که الان جلسه بگذارند. در عین حال من می‌پرسم."

بازداشت هفت نفردراتریش به ظن وادار کردن زنان به روسپی‌گری

پلیس اتریش هفت نفر را به ظن وادار کردن دست‌کم ۱۵۰ زن چینی به روسپی‌گری در وین و شهرهای دیگر اتریش دستگیر کرده است. به گفته پلیس مظنونان با وعده کاریابی برای این زنان، آنها را استخدام می‌کردند، اما بعد وادارشان می‌کردند که در روسپی‌خانه‌ها کار کنند. گفته شده که این زنان همیشه تحت نظر بودند و درآمدشان نیز از آنها گرفته می‌شده است.

رهبر ایران حمل تصویر خود در مراسم اربعین در عراق را منع کرده است

راهپیمایان اربعین
Getty Images
زائران ایرانی در سال‌های گذشته تصاویر رهبر ایران را حمل می کردند

آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران از زائران ایرانی خواسته است که در راهپیمایی اربعین از تصاویر او استفاده نکنند. این درخواست از طریق علی قاضی عسگر، نماینده آقای خامنه ای در سازمان حج و زیارت به زائران ابلاغ شده است. حمید احمدی، رئیس کمیته فرهنگی "ستاد مرکزی اربعین" می‌گوید که این درخواست برای پرهیز از دامن زدن به اختلافات فرقه ای مطرح شده است. به گفته او، استفاده از تصاویر رهبر ایران "ممکن است به رقابت‌هایی منجر شود و دیگران هم وارد این عرصه شوند و اصل حرکت عظیم فرهنگی اربعین به حاشیه برود".

گفتگو تلفنی رئیس جمهور چین با ترامپ

شی جینگ‌پینگ، رئیس جمهور چین با دونالد ترامپ، رییس جمهوری منتخب آمریکا تلفنی گفتگو کرد.

بیشتر بخوانید

مادر علی شریعتی: حال پسرم وخیم است

شایسته السادات شهیدی، مادر علی شریعتی زندانی سیاسی با ابراز نگرانی از وضعیت فرزندش گفت: "پسرم همچنان در اعتصاب غذا است و حالش وخیم است."

خانم شهیدی در گفتگو با بی‌بی‌سی فارسی در خصوص وضعیت فرزندش گفت: "علی را ساعت دو بامداد به بهداری منتقل می کنند و از آنجا به بیمارستان می برند، اما علی اجازه اینکه به او سرم وصل کنند را نمی دهد و می گوید که حاضر نیست اعتصاب غذایش را بشکند. ساعت شش صبح او را به اوین منتقل کردند."

به گفته خانم شهیدی، آقای شریعتی تاکید کرده که تا مشخص نشدن وضعیت پرونده، به اعتصابش ادامه می دهد.

علی شریعتی بعد از تجمع مقابل مجلس در اعتراض به اسید پاشی علیه زنان در سال ۹۳ بازداشت و پس از آن به جرم اجتماع علیه امنیت ملی به پنج سال زندان محکوم شد.

 این فعال سیاسی نخستین بار در ۲۵ بهمن ۱۳۸۹ بازداشت و در دادگاه بدوی به دو سال حبس محکوم شده بود که در مرحله تجدید نظر به یک سال کاهش یافت.

امسال گرمترین سال برای زمین است

سازمان جهانی هواشناسی می گوید که سال ۲۰۱۶ گرم ترین سال از زمان آغاز ثبت اطلاعات دمای هوا در جهان خواهد بود. این موضوع در نشست بین المللی تغییرات اقلیمی در مراکش اعلام شده است. شرکت کنندگان در این نشست مشغول ارزیابی تأثیر انتخاب دونالد ترامپ به ریاست جمهوری آمریکا بر تلاش های جاری برای مقابله با گرمایش زمین هستند. آقای ترامپ در جریان کارزار انتخاباتی خود تغییرات اقلیمی را افسانه خوانده بود.

غنی: نام ملا هبت‌الله وارد فهرست سیاه سازمان ملل شود

عکس ملا هبت الله
.

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان خواستار درج نام ملا هبت‌الله، رهبر گروه طالبان و دیگر "تروریستان" در فهرست سیاه سازمان ملل شد.

براساس اعلامیه ارگ ریاست جمهوری افغانستان روز یکشنبه (۲۳ عقرب/ آبان) با هیات کمیته تحریم‌های سازمان ملل در کابل دیدار کرد.

جرارد وان بوهیمن، رئیس هیات سازمان ملل به آقای غنی گفته که این نهاد می‌خواهد در روند صلح افغانستان و همچنین کنترل سیستم بانکی و پولی که از طریق آن "تروریستان" حمایت مالی می‌شوند، با دولت افغانستان همکاری کند.

اوافزود که پیشنهاد کابل را در مورد افزودن نام رهبر طالبان در فهرست سیاه سازمان ملل در نظر دارد.

مدارس ابتدایی تهران فردا هم تعطیل است

  بر اساس تصمیم کمیته اضطرار آلودگی هوای استان تهران فردا تمام مهدکودک‌ها، پیش دبستانی و مدارس ابتدایی تهران تعطیل است. به گزارش ایلنا، این تصمیم شامل شهرستانهای فیروزکوه، دماوند و پردیس نمی شود.

همچنین کمیته اضطرار آلودگی هوای استان تهران گفته است که با خودروها وموتورسیکلت‌های آلاینده و همینطور خودروهای فاقد معاینه فنی، توقف فروش مجوز روزانه طرح ترافیک برخورد می کند.

آلودگی هوا
TASNIM

ورود غیر مجاز به عراق ۶ سال زندان دارد

حسن قشقاوی، معاون کنسولی وزارت امور خارجه ایران گفت که علاقمندان به سفر به عراق از ورود غیر مجاز به خاک این کشور خودداری کنند؛ ورود غیرمجاز و بدون روادید به کشور عراق تا ۶ سال زندانی به همراه دارد.

آقای قشقاوی همچنین عنوان کرد که زائران ایرانی بدون گذرنامه معتبر و روادید به عراق سفر نکنند زیرا این کار علاوه بر مشکلاتی که برای زوار به همراه خواهد داشت، روند کار سفیر و سرکنسول‌های ایران در عراق را مختل می کند.

امنیت ملی: از یک حمله با خودرو بمب‌گذاری شده بر نمازگران جلوگیری شد

 ریاست امنیت ملی افغانستان اعلام کرده که نیروهای این ریاست توانسته که از یک عملیات با خودرو بمب گذاری شده در ولایت غزنی در جنوب افغانستان جلوگیری کند.

در خبرنامه امروز(شنبه ۲۴ عقرب/ آبان) این ریاست آمده که گروه "تروریستی" ملا پیر آغا از فرماندهان گروه طالبان در ولایت غزنی قصد داشت تا با استفاده از یک خودرو سواری تویوتا مملو از مواد انفجاری نمازگزاراان مسجد ملا مصطفی را در هنگام ادای نماز جمعه هدف قرار دهد.

 به گفته امنیت ملی این مسجد در داخل شهر غزنی موقعیت دارد و خودرو بمب گذاری شده کشف و بعد نابود شده‌است.

امنیت ملی
NDS
خودرو بمب گذاری شده

خبر فوریوزارت کشور عراق می‌گوید دست‌کم شش نفر در شهر 'عین‌التمر' کشته شده‌اند

بگفته وزارت کشور عراق دست‌کم شش نفر در یک حمله انتحاری در شهر "عین‌التمر" در پنجاه کیلومتری کربلا کشته شده‌اند. بنابر گزارش‌ها، یک گروه شش نفره از مهاجمان انتحاری سعی داشتند در عین‌التمر دست به حمله بزنند که نیروهای امنیتی عراق با گشودن آتش ۵ نفر آنها را درجا کشتند. مهاجم ششم با ورود به یک منزل مسکونی خود را منفجر کرد. هنوز هیچ گروهی مسئولیت این حمله را بر عهده نگرفته است. 

بگفته وزارت کشور عراق دست‌کم شش نفر در یک حمله انتحاری در شهر "عین‌التمر" در پنجاه کیلومتری کربلا کشته شده‌اند.
AFP

معاون دادستان: ساخت و سازهای غیر مجاز در شهرک زیتون تخریب شد

مرتضی تورک، معاون دادستان تهران گفت: "۴۰۰ ساخت و ساز غیر مجاز در شهرک زیتون واقع در حریم منطقه ۱۳ شهر تهران صبح امروز به دستور شورای تأمین و با حکم مرجع قضایی تخریب شد."

 به گزارش ایرنا، معاون دادستان اعلام کرد که مرحله دوم تخریب نیز با رای کمیسیون ماده ۱۰۰ انجام خواهد شد. وی تاکید کرد که با هرگونه ساخت و ساز غیر مجاز در پایتخت برخورد می شود.

 براساس این گزارش، واگذاری شهرک زیتون در سال ۶۲ توسط وزیر وقت کشاورزی صورت گرفته بود که گفته می شود این واگذاری بدون استعلام از محیط زیست و بدون توجه به مقوله زیست محیطی آن منطقه انجام شده است.

عبور و مرور به مهران تا اطلاع ثانوی ممنوع است

حسین ذوالفقاری، رئیس ستاد مرکزی اربعین با بیان اینکه ۳ تا ۸هزار نفر از افراد فاقد مدارک قانونی در مرز مهران مشاهده شده‌اند، گفت: "به‌دلیل وجود این افراد تا عادی شدن شرایط، عبور و مرور از ایلام و لرستان به مهران متوقف شده است." 

به گزارش تسنیم، آقای ذوالفقاری عنوان کرد:" پس از درخواست مسئولان محلی و نیروی انتظامی، نیروها و خودروها به منطقه اعزام شدند تا افراد فاقد روادید و مدارک قانونی را به عقب بازگردانند؛  به همین دلیل تمهیداتی در مرز مهران اندیشیده شده تا شرایط عادی در این محدوده ایجاد شود."

 به گفته رییس ستاد مرکزی اربعین، سایر زائرانی که قصد حرکت از شهرهای خود به سمت مرز مهران را دارند، بهتر است مرزهای جنوبی را انتخاب کنند چرا که فعلا عبور و مرور از شهرهای مختلف بویژه ایلام و لرستان به سمت مهران ممنوع است.  

مرز مهران
TASNIM

تجمع جمعی از کارگران کارخانه سامان کاشی مقابل مجلس

شماری از کارگران کارخانه سامان کاشی در اعتراض به پرداخت نشدن حقوقشان مقابل مجلس تجمع کردند.

 به گزارش خبرگزاری ایرنا، کارگران کارخانه سامان کاشی بروجرد عنوان کردند که ۱۶ ماه است که حقوق دریافت نکرده اند.

 به گفته تجمع کنندگان حدود ۴۰۰ کارگر در این کارخانه مشغول به کار هستند. تجمع کنندگان عنوان کردند: "کمبود نقدینگی، پایین آمدن سطح تولید کارخانه سامان کاشی و ناتوانی در پرداخت حقوق کارگران از جمله مشکلاتی است که این کارخانه در دو سال اخیر با آن مواجه بوده است."

 این کارگران پیش از این نیز در اعتراض به دریافت نکردن حقوق خود مقابل فرمانداری بروجرد تجمع کردند و مسوولان استانی نیز قول دادند مشکل آنها را پیگیری کنند.

۱۰ درصد جمعیت ایران دیابت دارند

 رضا ملک زاده، معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام کرد: ۱۰ درصد جمعیت ایران دیابت دارند و در حال مصرف دارو هستند.

 آقای ملک زاده همچنین گفت که ۲۵ درصد مردم کشور قند خون بالای صد در صد دارند که مرحله قبل از دیابت محسوب می‌شود یعنی اگر این افراد به روند کنونی زندگی خود ادامه دهند طی ۵ تا ۱۰ سال آینده به دیابت مبتلا می‌شوند.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی همچنین توضیح داد که تغذیه، مساله تحرک بدنی و ورزش در بروز دیابت موثر است. زمانی که میزان تحرک بدنی مردم ایران را با سایر کشورها مقایسه می‌کنیم متوجه می‌شویم مردم ما کمترین میزان تحرک را دارند.

کمیسیون عمران حق ندارد جلوی تحقیق و تفحص از شهرداری را بگیرد

در پی اعلام خبر منتفی شدن، تحقیق و تحفص مجلس ایران از شهرداری تهران، مصطفی کواکبیان، عضو هیات رییسه فراکسیون امید در مجلس با انتقاد از این اقدام گفت: "هیات رییسه محترم مجلس حتما به کمیسیون عمران تذکر بدهند هنگامی که کاری از سوی هیات رییسه به این کمیسیون ارجاع می‌شود، این کمیسیون حق ندارد جلوی تحقیق و تفحص از شهرداری تهران را بگیرد."

به گزارش خبرگزاری ایلنا، این نماینده مجلس همچنین عنوان کرد: "خیلی عجیب است که فردای همان شبی که آقای غندالی رییس صندوق ذخیره فرهنگیان دستگیر شد، در مجلس تحقیق و تفحص از این صندوق به تصویب رسید. چگونه است که این کمیسیون درخصوص پرونده تفحص از شهرداری تهران به گونه‌ای دیگر عمل می‌کند."

مصطفی کواکبیان
ILNA