Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

گزارش دو مورد شیوع آنفلوآنزای مرغی در منطقه تهران

سازمان جهانی بهداشت حیوانات (OIE) روز دوشنبه گفته است که ایران دو مورد شیوع ویروس آنفلوآنزای مرغی اچ5ان8 را در مرغداری های واقع در منطقه تهران گزارش کرده است.

این سازمان به نقل از وزارت کشاورزی ایران نوشت که در اثر این شیوع 5600 مرغ از مجموع 283 هزار و 500 مرغ در یک پرورشگاه تلف شدند.

بنابه این گزارش همه طیور این مرغداری از میان برده شدند.

 وزارت کشاورزی ایران در بیانیه خود نوشت تحقیقات برای یافتن سرمنشا این عفونت در جریان است.

ویروس اچ5ان8 هرگز در انسان کشف نشده اما در هفته های گذشته در پرندگان وحشی و مرغداری ها در چندین کشور اروپایی و همچنین اسرائیل شناسایی شده است.

خطر امواج سونامی در پی وقوع زلزله قوی در آب های ژاپن

زلزله ای به قدرت 6.9 درجه در سواحل شرقی ژاپن در نزدیکی فوکوشیما باعث به صدا در آمدن زنگ خطر سونامی با امواجی که ممکن است به 3 متر برسد شده است.

سازمان هواشناسی ژاپن گفت که این زلزله صبح سه شنبه حدود ساعت شش به وقت محلی (21:00 دوشنبه به وقت گرینویچ) روی داد.

عمق زلزله در ده کیلومتری تخمین زده شد.

موحدی کرمانی: مطهری ابتدا پیش رهبر برود بگوید که من قصد دارم این حرف را بزنم

محمدعلی موحدی کرمانی، دبیرکل جامعه روحانیت مبارز و نایب رئیس اول مجلس خبرگان رهبری، با انتقاد از اظهارنظرهای علی مطهری گفت: "مطهری ابتدا باید نظراتش را با حضرت آقا تطبیق کند و برود پیش ایشان بگوید که من قصد دارم این حرف را بزنم."

آقای موحدی کرمانی در جریان سخنرانی خود در جمع گروهی از فعالان سیاسی تاکید کرد: "اینکه گفته می‌شود چه کسی دستور لغو سخنرانی را داده، ما به چه کسی چه کار داریم؟ آیا صحبت‌های مطهری واقعا برای مصلحت است یا نه، که به نظر من سخنان وی به مصلحت کشور نیست."

دیروز یکشنبه ۳۰ آبان، مراسمی که قرار بود به مناسبت اربعین و با سخنرانی علی مطهری نایب رئیس اول مجلس ایران برگزار شود، با دخالت ماموران پلیس و نیروهای لباس شخصی لغو شد. وزارت کشور ایران دادستانی مشهد را مسئول لغو سخنرانی آقای مطهری معرفی کرده است. 

سازمان ملل: در سوریه یک میلیون نفر در محاصره قرار دارند

به گزارش سازمان ملل تعداد کسانی که در سوریه در مناطق محاصره شده زندگی می کنند، به حدود یک میلیون نفر رسیده که دو برابر تعداد محاصره شدگان سال گذشته است.

هماهنگ کننده برنامه "نجات اضطراری" سازمان ملل، استفن اوبرین، گفت که تعداد محاصره شدگان در سوریه، در شش ماه گذشته از ۴۸۷ هزار نفر به ۹۷۴ هزار نفر رسیده است.

آقای اوبرین تاکید کرد که تحت محاصره بودن این افراد، به معنی آن است که "ارتباط آنها یا سایرین قطع شده، گرسنگی می کشند، مورد بمباران قرار می گیرند و از خدمات پزشکی و کمک های بشردوستانه محروم می شوند" تا "فرار کنند یا تسلیم شوند". 

مجموعه تحلیل‌هایی از مراسم اربعین در عراق

  مراسم اربعین امسال مانند چند سال گذشته با حضور گسترده زائران ایرانی در عراق برگزار شد. گفته می شود بیش از سه میلیون ایرانی در این مراسم حضور داشته اند. حضور چشمگیر شیعیان از سراسر جهان در کربلا همراه با تفسیرها و تحلیل‌های متفاوتی بود. برخی از ناظران آن را مراسم مذهبی مهمی برای شیعیان می دانند اما برخی دیگر آن را مانور سیاسی حکومت ایران در برابر قدرت های منطقه ای و جهانی مانند عربستان و آمریکا. تحلیل تعدادی از کارشناسان و روزنامه نگاران را از این رخداد مذهبی/ سیاسی در صفحه ناظران می گویند بخوانید.  

هدف قرار گرفتن ۴ پلیس در حملات مسلحانه جداگانه در آمریکا

در ۲۴ ساعت گذشته، ۴ مامور پلیس در آمریکا در حملات مسلحانه جداگانه هدف گلوله قرار گرفته اند.

رسانه های ایالات متحده گزارش کرده اند یکی از این پلیس ها، که در شهر سن انتونیوی ایالت تگزاس تیر خورده، جان خود را از دست داده است.

یکی دیگر از پلیس ها، در شهر سنت لوییس ایالت میسوری از ناحیه صورت هدف شلیک قرار گرفته اما انتظار می رود زنده بماند.

به گزارش منابع خبری، حداقل دو نفر از پلیس هایی که از دیروز تاکنون تیر خورده اند، هدف شبیخون مهاجمان قرار گرفته اند. 

همسر نازنین زاغری: ایران در قبال آزادی همسرم پول تانک‌هایش را می‌خواهد

  ریچارد رتکلیف، همسر نازنین زاغری رتکلیف، شهروند ایرانی - بریتانیایی که در ایران زندانی است در گفت‌وگو با برنامه شصت دقیقه تلویزیون فارسی بی‌بی‌سی گفت که حکومت ایران در قبال آزادی همسرش، طلب ۵۰۰ میلیون پوندی خود را از بریتانیا می‌خواهد.

اینجا بیشتر بخوانید

View more on youtube

اگر ریاضی روزنامه نگارها خوب نباشد چه می‌شود؟

به دنبال انتخابات اخیر ایالات متحده، ابهام های زیادی در مورد میزان صحت آمار و شیوه های جمع آوری و استناد به آنها در موسسات و رسانه ها مطرح شده است.

بخش مهمی از موضوع این حساسیت، درواقع به مبحث "روزنامه نگاری داده ها" ارتباط دارد که قرار است هنر جمع آوری، تفسیر و تحلیل کمیت های عددی باشد.

حسین باستانی گزارشی در همین خصوص نوشته است. بیشتر بخوانید

چرا بی‌پی رئیس خود را از حلقه تصمیم‌گیری درباره ایران کنار گذاشت؟

امیر پایور

بی‌بی‌سی

شرکت بی پی، باب دادلی رئیس این شرکت را از هرگونه تصمیم‌گیری درباره ایران کنار گذاشت. خبرگزاری رویترز در یک گزارشی اختصاصی گفته شرکت بی‌پی برای مطالعه، بررسی و مذاکره پروژه‌های نفت و گاز ایران، یک هیئت مدیره مجزا از هیئت مدیره عادی شرکت درست کرده که در راس آن مدیر مالی شرکت قرار دارد. 

این اتفاق عجیبی نیست ولی نشانگر پیچیدگی‌های تحریم‌های باقی‌مانده برای شرکت‌های بین‌المللی است. تحریم‌های اولیه آمریکا که پیش از مناقشه هسته‌ای شکل گرفت و بعد از برجام هم ماند، هر فرد یا شرکت آمریکایی را از کار با ایران منع می‌کند. 

آقای باب دادلی تبعه آمریکاست و طبیعتا اجازه ندارد وارد تصمیم‌های مربوط به ایران شود. این ممنوعیت نه فقط شامل مدیران بلکه شامل تمام پرسنل آمریکایی بی‌پی و هر شرکت بین‌المللی دیگر می‌شود. این مسئله کار با ایران را برای شرکت‌های بزرگ سخت می‌کند چون باید مطمئن شوند در سرتاسر ساختار سازمانی آنها هیچ یک از اتباع آمریکایی، که اتفاقا در شرکت‌های بزرگ کم نیستند، از هرگونه کار مربوط به ایران کنار گذاشته شوند. 

 حرکت بی‌‌پی البته نشاندهنده اینست که این غول نفتی به طور جدی به دنبال بررسی امکان قراردادهای جدید در ایران است. شرکت ملی نفت ایران اوائل ماه نوامبر گفت بی پی به توسعه چهار میدان نفت و گاز علاقه نشان داده است. البته این علاقه‌مندی تا پیش از انتخاب دونالد ترامپ به ریاست جمهوری آمریکا بود. با توجه به اینکه بی‌پی حضور گسترده‌ای در صنعت نفت و گاز آمریکا دارد معلوم نیست این علاقه‌مندی به کار در ایران در صورت تشدید سیاست مقابله با ایران از طرف واشنگتن در زمان ریاست جمهوری ترامپ ادامه یابد.   

فیلمی از توهین مامور شهرداری به یک دست فروش

براساس فیلمی که در شبکه های اجتماعی منتشر شده، یک مامور سد معبر شهرداری،  دستفروشی را مور و فحاشی قرار می‌دهد.

گفته شده این فیلم در شهر قم گرفته است.

توهین مامور شهرداری به یک دستفروش

مخالفت مجدد با برگزاری هجدهمین سالگرد قتل داریوش و پروانه فروهر

گزارشها از ایران حاکی است همزمان با هجدهمین سالگرد قتل داریوش و پروانه فروهر، امسال نیز همانند سالهای گذشته اجازه برگزاری مراسم سالگرد داده نشد.

براساس گزارشهای رسیده خیابان منتهی به منزل فروهرها مسدود شده بود. 

این در حالی است که پرستو فروهر فرزند آنان، امسال نیز مانند سالهای گذشته برای برگزاری مراسم به ایران رفته است. 

 داریوش فروهر، رهبر حزب ملت ایران و همسرش پروانه مجد اسکندری، دو فعال شناخته شده سیاسی و اجتماعی در اول آذرماه سال ۱۳۷۷ در منزل خود، با ضربات متعدد چاقو کشته شدند.  

بعد از آن بود که به فاصله دو هفته اجساد محمد مختاری و محمد جعفر پوینده، دو تن از اعضای کانون نویسندگان ایران نیز کشف شد.

این وقایع که با وحشت جامعه فرهنگی ایران روبرو شده بود به قتل‌های زنجیره‌ای معروف شد و سرانجام در دی ماه همان سال وزارت اطلاعات دولت محمد خاتمی، با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد که "معدودی از همکاران مسئولیت ناشناس، کج اندیش و خودسر این وزارت"، مرتکب این قتل ها شده‌اند.

قربانعلی دری نجف آبادی وزیر وقت اطلاعات ایران در پی انتشار این اطلاعیه از سمت خود استعفا کرد.

بیشتر بخوانید

داریوش و پروانه فروهر
irangreenvioce

نامه حسن روحانی در واکنش به لغو سخنرانی علی مطهری

 حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، در نامه‌ای به وزرای کشور و دادگستری ایران لغو مراسم سخنرانی علی مطهری، نایب رئیس مجلس را "مایه شرمساری" خوانده و از آنها خواسته است که با بررسی موضوع "متخلفین و اهمال‌کنندگان" را شناسایی و معرفی کنند.  

بیشتربخوانید

ایران قیمت برق خانگی را افزایش داد

انتقاد فرماندار قزوین از لغو سخنرانی صادق زیبا کلام

در پی لغو سخنرانی صادق زیباکلام در دانشگاه قزوین به دستور دادستان، علی موسوی، فرماندار قزوین گفت: "با اقتدار مدیریتی، آماده تامین امنیت سخنرانی زیبا کلام در دانشگاه بودیم."

 به گزارش خبرگزاری مهر، فرماندار قزوین با انتقاد از لغو سخنرانی آقای زیبا کلام عنوان کرد: "لغو سخنرانی دکتر زیبا کلام به مصلحت نبود و هیچگونه مشکل امنیتی در استان نداریم و در این خصوص شورای تامین استان بامحور قرار دادن قانون و با اقتدار تمام، موافقت خود را با برگزاری سخنرانی به دستگاههای ذیربط اعلام کرده است."

 آقای موسوی همچنین تاکید کرد که طبق قانون و برابردستورالعمل شورای امنیت کشور، تامین نظم و امنیت جلسات داخل دانشگاهها برعهده مسئولان و هیئت نظارت دانشگاه و تامین امنیت خارج از دانشگاه بر عهده شورای تامین شهرستان است.

فرماندار قزوین
MEHR

نماینده سبزوار: مدیریت جزیره‌ای موجب نارضایتی مردم می شود

رمضانعلی سبحانی، نماینده مردم سبزوار در مجلس در واکنش به لغو سخنرانی علی مطهری، در مشهد گفت: "مدیریت جزیره ای در مناطق خاص و اتفاقاتی مانند لغو سخنرانی یک نماینده مجلس موجب نارضایتی مردم می شود و به صلاح کشور نیست."

به گزارش ایرنا، این نماینده مجلس همچنین عنوان کرد که اتفاقاتی که در مشهد رخ داد سبب شد عده ای فکر کنند نوع رفتارها در استان خراسان رضوی متفاوت از سایر نقاط کشور است. 

آقای سبحانی با محکوم کردن چنین اقدام هایی گفت که این شیوه های برخورد از سوی برخی نهادها و لغو سخنرانی، نادرست است و بر اساس قانون، نمایندگان مجلس وظیفه پیگیری این موضوع را دارند تا این رفتارهای قانونشکنانه در کشور باب نشود.

آیت الله موسوی اردبیلی در بیمارستان بستری شد

آیت‌الله عبدالکریم موسوی اردبیلی، از مراجع تقلید شیعیان در قم و رئیس شورای عالی قضایی در هنگام رهبری آیت‌الله خمینی در بیمارستان بستری شده است. 

خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا گزارش کرده  که حال او "مساعد" نیست.

 آقای موسوی که ۹۱ سال دارد، پس از آغاز رهبری آیت‌الله خامنه‌ای در سال ۱۳۶۸ از مسئولیت‌های قضایی کناره گرفت و برای تدریس به قم رفت. 

او در فاصله سال‌های ۱۳۶۰ تا ۱۳۶۸ بالاترین مقام قضایی ایران بود.

آیت الله عبدالکریم موسوی اردبیلی
Tasnim

علی شریعتی قبل از تکمیل مراحل درمان به زندان اوین برگردانده شد

علی شریعتی، زندانی سیاسی، در بیست و یکمین روز از اعتصاب غذای خود، پیش از تکمیل دوران درمانش در بیمارستان  به زندان اوین بازگردانده شد.

به گزارش کلمه، علی شریعتی زندانی سیاسی که از دهم آبان ماه در اعتراض به بازداشت مجدد خود دست به اعتصاب غذا زده بود، روز چهارشنبه و در پی وخامت حال جسمی‌اش از زندان اوین به بیمارستان منتقل شد.

پس از انتقال این زندانی سیاسی به بیمارستان، او که همچنان در اعتصاب غذا به سر می‌برد طی مذاکراتی پذیرفت که تنها سرم قندی-نمکی به وی تزریق شود تا مانع به کما رفتنش باشد، اما روز شنبه هنگام تزریق سرم، دست وی دچار درد و تورم شدیدی شد که پس از پیگیری خانواده و پرستاران مشخص شد "پزشکی که از طرف دادستانی مسئولیت درمان وی را عهده دار شده است، دارویی به سرم اضافه کرده که تورم شدید دست و درد از عوارض آن و حساسیت بدن این زندانی سیاسی به داروی مصرفی بوده است."

پس از این اتفاق، پزشک مذکور پیش از پایان مراحل درمانی، در بیست و یکمین روز اعتصاب غذا، وی را از بیمارستان مرخص و امروز دوشنبه اول آذر به زندان اوین انتقال داد.

خانواده علی شریعتی اعلام کرده‌اند که این حادثه را طی نامه‌ای به وزیر بهداشت اطلاع داده و از طریق کمیسیون بهداشت و درمان مجلس و نمایندگان و اعضای فراکسیون امید در حال پیگیری آن هستند.

علی شریعتی زندانی سیاسی اصلاح‌طلب که بهمن ۹۳ به اتهام تبلیغ علیه نظام بازداشت شده بود، به اتهام  اجتماع و تبانی، به پنج سال حبس برای اعتراض مسالمت آمیز به اسیدپاشی در مقابل مجلس محکوم شد.

داعش مسئولیت حمله انتحاری به مسجد شیعیان در کابل را بر عهده گرفت

۲۰ پرواز فرودگاه بین المللی بندرعباس لغو شد

حسین پاسلار، مدیر ترمینال فرودگاه بین المللی بندرعباس گفت: "۲۰ پرواز این فرودگاه به علت شرایط جوی نا مساعد و کاهش دید افقی از صبح امروز دوشنبه لغو شد."

به گزارش ایرنا، آقای پاسلار عنوان کرد که مسافران برای سرگردان نشدن از مراجعه حضوری به این فرودگاه پرهیز کرده و اطلاعات پروازی مورد نیاز خود را از پایگاه اینترنتی فرودگاه بین‌المللی بندرعباس دریافت کنند.

مدیر ترمنیال فرودگاه بین‌ المللی بندرعباس همچنین گفت که مسافرانی که بلیت های خود را از دفاتر خدمات مسافرتی دریافت کرده‌اند می‌توانند با مراجعه به آن دفاتر هزینه پرداخت شده خود را دریافت کنند.  

کمپین حمایت از دوچرخه سواری زنان در مصر

دختران در شمال مصر کمپینی را در حمایت از دوچرخه سواری زنان راه اندازی کرده اند. 

دوچرخه سواری زنان در مصر موضوع عادی نیست و به همین دلیل، برخی زنان که دوچرخه سواری می کنند، مورد آزار و اذیت قرار می گیرند. 

به همین دلیل پنج دختر نوجوان در یکی از شهرهای مصر کمپینی با نام "هیچ فرقی نمی کند" برای حمایت از دوچرخه سواری زنان راه انداری کرده اند. 

دوچرخه سواری زنان در مصر
Kahilah

ارسال هیاتی برای بررسی علت لغو سخنرانی علی مطهری به مشهد

سلمان سامان، سخنگو وزارت کشور از اعزام هیاتی به دستور وزیر کشور به مشهد برای بررسی علت لغو سخنرانی علی مطهری، نماینده مجلس در این شهر خبر داده است. 

به گزارش ایلنا، آقای سامان گفت که هیات اعزامی در حال بررسی جزییات این مساله است و به محض مشخص شدن مساله، نتیجه را "اطلاع‌رسانی می‌کنیم."

قرار بود صبح دیروز ۳۰ آبان مراسم اربعین با حضور و سخنرانی علی مطهری نایب رییس مجلس شورای اسلامی در شهر مشهد برگزار شود که از سوی دادستان این شهر لغو شد.

علی مطهری نیز امروز از طریق وکیل خود شکایت علیه دادستان خراسان رضوی را به جریان انداخت.

فرمانده انتظامی دزفول: ۲۵ نفر به اتهام اخلال در نظم و امنیت دستگیر شدند

 سرهنگ علی الهامی، فرمانده انتظامی دزفول اعلام کرد با اجرای طرح پاکسازی نقاط آلوده و جرم خیز "۲۵ تن از عوامل مخل نظم و امنیت در این شهر دستگیر شدند."

 به گزارش ایرنا، فرمانده انتظامی دزفول عنوان کرد که در این طرح تعدادی از تهیه کنندگان و توزیع کنندگان مواد مخدر بازداشت و مقادیری مواد مخدر کشف شده است.

 به گفته این مقام انتظامی علاوه بر توقیف ۱۳۰دستگاه موتور سیکلت وخودروی متخلف در سطح این شهرستان تعدادی موتورسیکلت سرقتی نیز شناسایی شد.

سخنرانی زیباکلام در دانشگاه قزوین لغو شد

جایزه میلیونی ارتش برای معرفی تهدیدهای آینده ایران

سرلشکر عطاءالله صالحی، فرمانده‌کل ارتش ایران، می‌گوید هرکس و هر نیرویی از ارتش و سپاه اگر تهدید آینده را شناسایی کند ۲۰ میلیون تومان جایزه دریافت می‌کند. وی در بخشی از اظهارات خود در مراسم تودیع و معارفه فرمانده پیشین و جدید نیروی زمینی ارتش تاکید کرد که اگر نیرویی از سپاه یا ارتش ظرف یک ماه، مؤلفه‌هایی را ارایه کند که "تهدید آینده کشور چیست؟ از کجا و از چه‌زمانی شروع می‌شود؟" این جایزه به او تعلق می‌گیرد. بیشتر بخوانید

فاطمه صفرپور، بهترین مربی زنان در تکواندو نوجوانان

وضعیت کیفیت هوای استان هرمزگان بحرانی است

مجید وفادار، مدیرکل محیط زیست هرمزگان اعلام کرد وضعیت شاخص کیفیت هوای این استان بحرانی است و میزان گردوغبار موجود در هوا حدود ۸ برابر حد استانداردهای زیست محیطی و خطرناک برای همه گروه ها است.

 به گزارش مهر، آقای وفادار گفت که استان هرمزگان همچنین با پدیده ورود ریزگرد مواجه است. منشا ریزگرد ها در هرمزگان منطقه ای و فرا منطقه ای است و تغییرات شدید اقلیمی و خشکسالی دهه های اخیر از دلایل افزایش این پدیده محسوب می شود.

بنا به گفته آقای وفادار، وضعیت میدان دید در شهرستان بندرعباس ۲۰۰ متر و در سایر شهرستانهای مرکزی و شرقی استان بین ۲۰۰ تا ۱۰۰۰ متر است.

 مدیرکل محیط زیست هرمزگان همچنین عنوان کرد که با توجه به گزارش هواشناسی مبنی بر پایداری استقرار ریزگرد در منطقه و آلودگی هوا ناشی از ریزگردها کلیه مدارس مقطع صبح و عصر شهرستانهای بندرعباس، قشم، رودان، میناب، جاسک و حاجی آباد تعطیل شده است.

آلودگی هوا
MEHR

خبر فوریوزیر کشور فرانسه: یک توطئه تروریستی را خنثی کردیم

وزیر کشور فرانسه می‌گوید پلیس این کشور با دستگیری هفت نفر، توطئه "حمله تروریستی" در خاک این کشور را خنثی کرده است. به گفته وزارت کشور فرانسه این افراد که در استراسبورگ و مارسی دستگیر شده‌اند، فرانسوی، مراکشی و افغان‌تبار بوده‌اند.

فرمانده نیروی دریایی ایران: برای اولین بار ناوگروه مان وارد اقیانوس اطلس شد

سیاری
ISNA
دریادار حبیب الله سیاری، فرمانده نیروی دریایی ارتش ایران

دریادار حبیب الله سیاری، فرمانده نیروی دریایی ارتش ایران، گفته است که برای اولین بار ناوگروهی از ایران وارد اقیانوس اطلس شده است.

 ناوشکن الوند و ناو بوشهر در این ناوگروه حضور دارند. 

 آقای سیاری امروز اول آذر که روز نیروی دریایی در ایران است، گفته که حضور ناو گروه ایران در اقیانوس اطلس همزمان با حرکت ناوگروه ۴۴ کشور دیگر بوده است. 

به گفته فرمانده نیروی دریایی ارتش ایران، هم اکنون ناوشکن الوند و ناوبر بوشهر در بندر دوربان آفریقای جنوبی استقرار دارند.

شکایت مطهری از مقام قضایی در خراسان رضوی

مصطفی ترک همدانی، وکیل‌ علی مطهری، نایب رئیس مجلس، به خبرگزاری‌های ایران گفت که به دلیل لغو سخنرانی موکلش در مشهد شکایتی علیه "مقام مسئول قضایی" در استان خراسان رضوی و شهرستان مشهد تنظیم و به مرجع قضایی دادسرای کارکنان دولت تهران تحویل داده شده است.

دیروز یکشنبه 30 آبان برنامه‌ای که قرار بود به مناسبت اربعین و با سخنرانی علی مطهری در مشهد برگزار شود با دخالت نیروی انتظامی و لباس شخصی لغو شد. بیشتر بخوانید

داریوش فروهر چه می‌خواست؟ مقاله ای به مناسبت سالگرد قتل های زنجیره ای

فروهر
.
داریوش فروهر

امروز اول آدر سالگرد قتل پروانه اسکندری و داریوش فروهر است.قتل هایی که دامنه اش در ادامه گسترده تر شد و به قتل های زنجیره ای شهرت یافت. مقاله ای در این زمینه در بخش "ناظران می گویند" بی بی سی فارسی  منتشر شده است.

گروهی از کارگران پارس قو، صبح امروز در اعتراض به تعویق حقوق و بیمه در مقابل ورودی کارخانه در جنب پایانه مسافربری جنوب تهران تجمع کردند.

 به گزارش ایلنا، کارگران معترض می گویند کارفرما از شهریورماه سالجاری تاکنون تسویه حساب نکرده است.

 همچنین گفته می‌شودکه سازمان تامین اجتماعی بابت حق بیمه سه ماه قبل کارگران طلبکار است و در نتیجه تمدید دفترچه‌های درمانی کارگران با مشکلاتی روبروست.

 به گفته معترضین ، درکارخانه پارس قو حدودا ۲۶۰ نفر نیروی کارگری دائم و قرار داد موقت کار می کنند.

کارگری
ILNA

ضرب و شتم یک دستفروش در ارومیه توسط ماموران سدمعبر

گزارشها از ایران حاکی است در کمتر از یک هفته از درگیری ماموران سد معبر شهرداری فومن با زنی دستفروش، این بار یک دستفروشی در ارومیه مورد ضرب و شتم ماموران شهرداری قرار گرفته است.

 به گزارش ایلنا، شهرداری ارومیه گفته پس از بررسی این حادثه مامور خاطی شهرداری اخراج و از دستفروش عذرخواهی خواهد شد.

 به نوشته ایلنا در ویدئویی که از این حادثه در ارومیه منتشر شده فرد دستفروش پس از ضبط اموالش بر زمین افتاده، دوباره توسط مامور سدمعبر به باد کتک گرفته می‌شود که در این حین یک نفر از پرسنل نیروی انتظامی برای وارد نشدن آسیب به دستفروش، مانع از اقدام مأمور شهرداری می‌شود. 

در خصوص برخورد ماموران سد معبر با دستفروشان بیشتر بخوانید

تاکید ناتو بر اختصاص دو درصد از تولید ناخالص ملی به هزینه‌های دفاعی

دبیر کل ناتو بر لزوم اختصاص دو درصد از تولید ناخالص ملی کشورهای اروپایی عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی(ناتو) به امور دفاعی تاکید کرده است.

ینس استولتنبرگ، که در ترکیه صحبت می‌کرد به تعهد کشورهای عضو ناتو برای اختصاص این بودجه تا سال ۲۰۲۴ میلادی اشاره کرده است. دونالد ترامپ، رئیس جمهوری منتخب آمریکا گفته است کشورهای اروپایی عضو ناتو باید هزینه دفاعی بیشتری بپردازند. 

تجمع کارگران فرش پارس به دلیل عدم پرداخت معوقات

گروهی از کارگران کارخانه فرش پارس، صبح امروز در اعتراض به عدم پرداخت معوقه مزدی مقابل این واحد تولیدی در شهرک صنعتی البرز تجمع کردند.

 به گزارش ایلنا، تعدادی از این کارگران می گویند که در این واحد تولیدی بیش از ۲۷۰ کارگر تولیدی فعالیت دارند و از حدود هفت ماه قبل مطالبات مزدی آنها پرداخت نشده است.

 همچنین این کارگران می گویند که مجموع این کارگران بابت عیدی سال ۱۳۹۴ هنوز طلبکارند. به گفته این کارگران از آذرماه سال گذشته تا حدود ۲۰۰ نفر از کارگران قراردادی این واحد تولیدی توسط کارفرما تعدیل شده اند.

درخواست از دادگاه عالی فیلیپین برای انتقال مجدد بقایای جسد مارکوس

گروهی از قربانیان نقض حقوق بشر در فیلیپین از دادگاه عالی این کشور خواسته اند که دستور نبش قبر فردیناند مارکوس، رئیس جمهور پیشین و خارج کردن بقایای جسد او از گورستان قهرمانان را صادر کند. جسد آقای مارکوس روز جمعه در مراسمی پنهانی در این گورستان در مانیل و در حالی دفن شد که دادگاه هنوز به آخرین درخواست مخالفان رسیدگی نکرده بود. آنها خواهان مجازات مقام‌هایی شده اند که با دفن آقای مارکوس، روند رسیدگی قضایی را به سخره گرفته اند. منتقدان آقای مارکوس که حدود سی سال پیش در تبعید درگذشت، می گویند که او دیکتاتوری بود که لیاقت دفن شدن در گورستان قهرمانان را نداشت.

پوتین: هنوز برای ملاقات با ترامپ زود است

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه گفته که هنوز برای سخن گفتن از ملاقات با دونالد ترامپ، رئیس جمهور منتخب آمریکا و تلاش برای بهبود روابط دو کشور زود است. او گفت که آقای ترامپ فعلا مشغول انتخاب همکاران خود است. رئیس جمهور روسیه با اشاره به سخنان آشتی جویانه آقای ترامپ در دوران مبارزات انتخاباتی، گفت که معمولا بین سخنان تبلیغاتی نامزدها و سیاست های واقعی تفاوت وجود دارد. بحران سوریه و اوکراین روابط میان آمریکا و سوریه را به شدت تیره کرده است.

چشم انداز خبری روز

  • چند گروه ملی‌گرای اوکراینی امروز قرار است در شهر کیف تجمع و تظاهرات کنند. خیابان‌های مرکزی پایتخت به روی خودروها بسته است و بیش از ۲۰ هزار مأمور پلیس در داخل و اطراف شهر مستقر شده‌اند. مقام‌های می‌گویند که احتمال وقوع حملات تروریستی بالاست.
  • پیشروی نیروهای دولتی عراق در داخل شهر موصل به کندی ادامه دارد. آنها می گویند که از سرعت پیشروی خود کاسته‌اند تا جلوی صدمه دیدن بیشتر غیرنظامیان را بگیرند.

آنچه گذشت

مروری بر خلاصه خبرهای دیروز را اینجا بخوانید: ایستگاه خبر؛ یکشنبه ۳۰ آبان