Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

خلاصه

 1. هواپیمای نظامی روسیه با بیش از ۹۰ سرنشین در دریای سیاه سقوط کرد
 2. پاپ فرانسیس در روز کریسمس گفته مادی‌گرایی مفهوم این روز را تحت‌الشعاع قرار داده است
 3. دونالد ترامپ گفته بنیاد خیریه خود را منحل می‌کند

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

 1. راه‌اندازی اولین بانک سفال ایران

  اولین بانک سفال ایران در موسسه باستان شناسی دانشگاه تهران افتتاح شد. این بانک در سال ۱۳۷۶  پایه گذاری شد اما به دلیل کمبود بودجه، راه اندازی آن تا به حال به تاخیر افتاده بود.

  به گفته مسئولان، جمع‌آوری سفال‌های این مجموعه از سال ۱۳۳۸ هجری شمسی آغاز شده و در مجموع نیم میلیون قطعه سفال قدیمی در این بانک نگهداری می شود. قدیمی‌ترین سفال این مجموعه ۹۵۰۰ سال قدمت دارد. این قطعه سفال در تپه گنج دره در حوالی هرسین پیدا شده است.

 2. زلزله شدید در شیلی و خطر سونامی

  به نظر می‌رسد روز کریسمس روز پرحادثه‌ای در دنیا بوده است. از توفان نینا در فیلیپین که هزاران نفر را مجبور به ترک خانه‌هایشان کرده گرفته تا هزاران نفری که در شهر آگسبورگ آلمان به دلیل پیدا شدن بمب عمل نکرده جنگ جهانی دوم مجبورشده‌اند به مناطق امن بروند. حالا از شیلی خبر می‌رسد که زلزله‌ای به بزرگی هفت ممیز هفت دهم شیلی را لرزانده. مرکز زلزله در چهل کیلومتری ساحل بندر که‌یون بوده بنابراین مقامات شیلی درباره خطر سونامی هشدار داده‌ و گفته‌اند ارتفاع امواج ممکن است به سه متر برسد. بنابر گزارش‌ها زلزله خسارات مالی به جا گذاشته اما تاکنون کسی آسیب ندیده است.

  زلزله شیلی
  Image caption: ویرانی زلزله شیلی
 3. کریسمس در بافت قدیمی حلب

  توییت تهیه‌کننده بی‌بی‌سی از برگزاری مراسم دعای روز کریسمس در  کلیسای بافت قدیمی شهر حلب. ارتش سوریه هفته گذشته اعلام کرد که بخش شرقی حلب را به طور کامل از شورشیان پس گرفته است. 

  View more on twitter
 4. رسایی: هاشمی رفسنجانی در راس فتنه ۸۸ بود

  حمید رسایی نماینده سابق مجلس ایران امروز در همایش "اعتراض یا فتنه" که در دانشگاه شریف برگزار شد گفت:

  " در سال ۸۸ یک عده آمدند و با ظاهر دفاع از رای مردم به خیابان‌ها ریختند و هدف‌شان برنامه‌ریزی برای تغییر رای مردم بود و در راس آن جریان هم هاشمی رفسنجانی قرار داشت و اتفاقا دقیقا می‌دانست چه کاری را انجام می‌دهد."

  خبرگزاری فارس از آقای رسایی نقل کرده است: "فتنه سال ۸۸ با نامه بدون سلام هاشمی به رهبری آغاز شد. نامه‌ای که قبل از رسیدن به رهبری و همراه تصاویری از هاشمی در حال نوشتن نامه در رسانه‌ها منتشر شد. ابن زبیر [فرزند آقای هاشمی] می‌خواست کاری کند که اگرهاشمی پشیمان شد نتواند کاری کند."

 5. مرگ یک هواداراستقلال در اصفهان

  View more on twitter

  به گزارش تلویزیون ایران یک هوادار استقلال پس از شنیدن خبر گل مساوی تیم محبوبش در آخرین لحظات مسابقه با سپاهان، به علت سکته قلبی درگذشته است.

   این هوادار استقلال پیش از این مسابقه آنژیوگرافی کرده بود و دکتر به او توصیه کرده بود که این مسابقه را تماشا نکند. 

   اما این طرفدار دو آتشه برای بازی حساس تیم محبوب خود با سپاهان به ورزشگاه نقش جهان اصفهان رفت و پیش از پایان بازی ورزشگاه را ترک کرد.

   استقلال در این مسابقه تا دقیقه ۹۳ یک بر صفرعقب بود ولی در وقت‌های تلف شده بهنام برزای بازی را مساوی کرد.

  این هواداراستقلال که بیرون ورزشگاه بود، صدای شادی گل را شنید و با پرس و جو از دیگران متوجه شد که استقلال بازی را مساوی کرده است. او پس از شنیدن این خبر دچار حمله قلبی شد و در راه بیمارستان درگذشت.

  علیرضا منصوریان سرمربی استقلال پس از مسابقه گفت: "ای کاش استقلال صد گل می‌خورد اما چنین اتفاقی نمی‌افتاد."

 6. اعتراض وکیل متهم تعرض به سفارت عربستان به رای دادگاه بدوی

  مصطفی شعبانی وکیل مدافع یکی از متهمان پرونده تعرض به سفارت عربستان به رای دادگاه بدوی اعتراض کرده و منتظر است پرونده به دادگاه تجدیدنظر ارسال شود.

  آقای شعبانی به ایسنا گفت: "از مجموع بیست متهم این پرونده، تعدادی تبرئه و تعدادی هم حبس‌شان تعلیق شد که به حکم اعتراض نکردند ولی برخی دیگر که به حبس‌های سه و شش ماهه محکوم شده بودند و حدود پنج نفر هستند، به رأی دادگاه اعتراض کردند."

 7. سه فروند ایرباس 'تا پایان سال تحویل ایران ایر خواهد شد'

  اصغر فخریه کاشان قائم مقام وزیر راه و شهرسازی ایران امروز به ایرنا  گفت: " شرکت ایرباس تا پایان امسال یک فروند هواپیمای ۳۲۰ و دو فروند هواپیمای ۳۳۰ دوربرد به ایران ایر تحویل می دهد."

  علاوه بر این "خرید بیست فروند هواپیما از شرکت ATR قطعی شده، اما ایران ایر می‌تواند بیست فروند هواپیمای دیگر از این شرکت زیر مجموعه ایرباس خریداری کند."

  آقای فخریه کاشان ارزش قرارداد ایران ایر با کمپانی ATR را برای خرید بیست فروند هواپیما کمتر از نیم میلیارد دلار و ارزش قرارداد با ایرباس را کمتر از ده میلیارد دلار اعلام کرد. 

 8. اعلام موجودیت جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی

  ده نفر از چهره‌های سیاسی ایران امروز با صدور بیانیه‌ای از تشکیل جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی خبر داده‌اند. در این بیانیه که امضاکنندگان خود را " جمعی از دردمندان و دغدغه‌داران" خوانده‌اند، آمده است:

  "مشکلات اقتصادی که بیکاری جوانان، رکود اقتصادی و گرانی و کاهش قدرت خرید مردم در رأس آن است، همچنان مهمترین مسئله کشور است. با وجود ارتقای سطح رفاه عمومی و تلاش‌های صورت گرفته برای گشایش در معیشت مردم، هنوز بسیاری از مردم زیر خط فقر قرار دارند و از تأمین معاش روزانه خود عاجزند. فساد اداری و فساد اقتصادی با ارقام نجومی و دریافت‌های نامتعارف و ناعادلانه مدیران و صاحب‌منصبان از آستانه تحمل مردم فراتر رفته است.

  "ما آشکارا اعلام می‌کنیم این وضعیت و وجود این مشکلات، شایسته نظام جمهوری اسلامی نبوده و در شأن مردم انقلابی و فداکار این سرزمین نیست."

  این بیانیه به امضای محمدحسین رحیمیان، یحیی آل اسحاق، مهدی چمران، حمیدرضا حاجی بابایی، رضا روستاآزاد، محمود خسروی وفا، مهدی محمدی، علیرضا مرندی، نادر طالب زاده ومرضیه وحیددستجردی رسیده است.

  به گفته آقای مرندی از موسسان این تشکل، جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی هنوز گزینه خاصی را برای انتخابات در نظر ندارد. 

  جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی
  Image caption: موسسان جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی
 9. فرستادن هدیه حزب‌الله برای خبرنگاران مسیحی در لبنان

  View more on twitter
 10. واکنش‌ها به صحبت‌ها و نامه آقای کریمی قدوسی درباره برجام

  صحبت‌های آقای کریمی قدوسی در مجلس و انتشار نامه‌ او خطاب به آقای ظریف واکنش برخی نمایندگان مجلس ایران را برانگیخته است. چند عضو فراکسیون امید هنگامی که آقای کریمی قدوسی درباره ضرورت انتشار "اعتراف آقای ظریف به اشتباهش در اعتماد به جان کری" صحبت می‌کرد با فریادهای "محرمانه است" خواستار مطرح نشدن آن از تریبون مجلس شدند.

  بهروز نعمتی پس از تذکر آقای کریمی قدوسی تقاضای تذکر شفاهی کرد و گفت: "سخنان ظریف مبنی بر اشتباه بودن اعتماد به جان کری فقط درباره تمدید تحریم‌های ایسا بوده و این مطلب در فضایی خصوصی عنوان شده و حرف‌های آقای کریمی قدوسی به حاشیه بردن جلسه علنی مجلس است."

  در عین حال برخی دیگر از نمایندگان مجلس تایید کردند که نوار صوتی جلسه آقای ظریف با کمیسیون روابط خارجی مجلس را شنیده‌اند و تایید می‌کنند که آقای ظریف اشتباه راهبردی در مذاکرات را پذیرفته است.

 11. اگر جنگل‌های هیرکانی حفاظت و سالم‌سازی نشوند 'ده تا بیست سال دیگر از بین می‌روند'

  هادی کیا دلیری رییس انجمن علمی جنگل‌های ایران می‌گوید: "در چند سال اخیر از مجموع شش میلیون هکتار جنگل زاگرسی حدود یک میلیون هکتار از بین رفته است و بازگشت اکوسیستم آن امکان پذیر نیست. همین سرنوشت در ده تا بیست سال آینده برای جنگل‌های شمال کشور (هیرکانی) قابل پیش‌بینی است."

  "جنگل‌های شمال نیازمند اجرای طرح تنفس ده ساله است تا با حفاظت و سالم سازی احیا شوند."

 12. غیبت ملکه بریتانیا در مراسم سنتی صبح روز کریسمس

  ملکه الیزابت دوم، ملکه بریتانیا برای اولین بار در سی سال گذشته در مراسم سنتی  صبح روز کریسمس در کلیسای سندرینگهم حضور پیدا نکرده است. دلیل این غیبت، سرماخوردگی شدید ملکه بریتانیا اعلام شده است.

 13. مردم آگسبورگ به دلیل خطر انفجار بمب جنگ جهانی مجبور به ترک خانه‌هایشان شدند

  دهها هزار نفر از مردم شهر آگسبورگ در جنوب آلمان در روز کریسمس ناچار به ترک خانه‌های خود شده‌اند. این اتفاق غیرمنتظره به دلیل پیدا شدن یک بمب بریتانیایی است که در حمله هوایی در سال ۱۹۴۴ بر آگسبورگ انداخته شد اما عمل نکرده است. این بزرگترین عملیات تخلیه شهری در آلمان  پس از جنگ جهانی دوم است. مقامات آگسبورگ می گویند بیشتر مردم می‌توانند نزد دوستان و بستگانشان می مانند اما برای آنها که جایی ندارند برخی مدارس و سالن های ورزشی در نظر گرفته شده است.

 14. استقبال پوتین و روحانی از شکست شورشیان در حلب

  لادیمیر پوتین و حسن روحانی
  Image caption: دیدار ولادیمیر پوتین و حسن روحانی در هشتم اوت سال ۲۰۱۶ در باکو

  روسای جمهوری روسیه و ایران از شکست شورشیان در شهر حلب در سوریه استقبال کرده‌اند.

  حسن روحانی بعد از مکالمه‌ای تلفنی با ولادیمیر پوتین گفت که پیروزی نیروهای دولتی در حلب نشان می دهد که "تروریست‌ها" نتوانسته اند به اهدافشان  برسند.

   کاخ کرملین هم بعد از این گفت و گو اعلام کرد که دو کشور موافقت کرده اند همکاری نزدیک خود را برای رسیدن به ثبات سیاسی در سوریه ادامه دهند.

 15. نماینده مجلس ایران: برخی افراد در مناطق آزاد امپراتوری راه انداخته‌اند

   حسن نوروزی نماینده مجلس ایران، در جلسه علنی امروز که قانون مناطق آزاد تجاری در لايحه برنامه ششم توسعه بررسی می شد گفت:

  "مدیران مناطق آزاد باید بگویند که بودجه آنها در کدام حساب خزانه‌داری متمرکز می‌شود. این مسئله باید مشخص شود که هزینه و مصارف مناطق آزاد زیرنظر مجلس است یا خیر؟ همچنین باید مشخص شود که بودجه سالیانه مدیران مناطق آزاد در کدام پیوست بودجه آمده است.

  "من زمانی که بازپرس مناطق ویژه کیش بودم سه هکتار زمین را که متری سه میلیون تومان قیمت داشت با اقساط نه ساله متری چهل هزار تومان فروختند که این مسئله خود می‌تواند فسادانگیز باشد. نمی‌دانم چرا برخی از دوستان نماینده برای حیاط خلوت برخی از افراد که امپراتوری راه انداختند، سینه‌چاک می‌کنند."

  اکبر ترکان رئیس مناطق آزاد تجاری زمانی که برای اظهارنظر درباره قانون مناطق آزاد پشت تریبون رفت در پاسخ به اظهارات آقای نوروزی گفت:

  "نماینده‌ای از پشت تریبون رسمی مجلس که همه مردم در سراسر کشور صدایش را می‌شنوند به مناطق آزاد تهمت قاچاق و تبانی و حياط خلوت زد و افترا بست. آیا این کار، کار درستی است؟ بنده پیشنهاد می‌کنم تا نسبت به چیزی مطمئن نشده‌اید به کسی بی پروا تهمت نزنید. چرا که این کار شرعاً، عرفاً و منطقاً کار درستی نیست."

 16. نماینده مجلس ایران خطاب به محمد جواد ظریف: در مذاکرات برجام خطای راهبردی رخ داده

  جواد کریمی‌قدوسی نماینده مجلس ایران در نامه‌ای به محمد جواد ظریف وزیر خارجه از او به دلیل خطای راهبردی در مذاکرات برجام و عدم اطلاع‌رسانی مناسب انتقاد کرده است. آقای کریمی قدوسی در این نامه به سخنان آقای ظریف در کمیسیون امنیت ملی مجلس اشاره و ازاو نقل می‌کند که علل نقض برجام "اعتماد به جان کری و عدم اصرار بر گنجاندن عدم تمدید قانون ایسا در متن برجام" بوده است.

  آقای کریمی قدوسی از اینکه آقای ظریف "اشتباه در این خطای راهبردی که با تدوین استراتژی مذاکرات منهای کنگره و سنای آمریکا رخ داده" را پذیرفته از او تشکر کرده است. او در عین حال از آقای ظریف و حسن روحانی انتقاد می کند که به توصیه رهبر انقلاب توجه نکرده‌اند که "توافقی داشته باشید که آمریکا نتواند آن را نقض کند."

 17. توفان پرقدرت نینا به سواحل فیلیپین رسیده است

  توفان پرقدرت نینا به سواحل فیلیپین رسیده و بادهایی با متوسط سرعت ۱۸۵ کیلومتر در ساعت مناطقی از این کشور را درمی نوردد. دولت از مردم خواسته محل سکونت خود را ترک کنند و به مناطق امن بروند. هزاران نفر از کسانی که برای تعطیلات کریسمس عازم شهر و دیار خود بوده‌اند به دلیل لغو سفرهای هوایی و دریایی سرگردان شده‌اند. پیش بینی مسیر حرکت توفان نشان می‌دهد که مناطق پرجمعیتی مثل مانیل پایتخت فیلی پین در معرض وزش این بادهای سهمگین هستند که سرعت آنها به ۲۴۰ کیلومتر در ساعت هم خواهد رسید.

 18. قرارداد گل‌شرق باطل شد

   ناصر سراج رییس سازمان بازرسی کل کشور امروزاز لغو پروژه بیست هزار میلیارد تومانی گل‌شرق کیش خبر داد. آقای سراج گفت:

  "متاسفانه در سال‌های قبل یک قراردادی امضا می‌شود مبنی بر واگذاری ۲۴۰ هکتار با عنوان گلشرق، با این اختیار که هر چه توانستند دریا را خشک کنند و پیشروی هم داشته باشند. نیروی امنیتی و نظامی ما حق ورود به این ۲۴۰ هکتار را نداشتند و قرار بود دو میلیارد یورو بواسطه این قرارداد وارد کشور شود که متاسفانه پس از سال‌ها غیر از مقدار اندکی از آن سرمایه گذاری محقق نمی‌شود و این زمین را به یکی از کشورهای خارجی واگذار می‌کنند، این در حالی بود که از نظر قانونی زمین غیر منقول را نمی‌توان به کشورهای خارجی واگذار کرد."

  آقای سراج گفت در دادگاه‌های کیش حکم بدوی مبنی بر ابطال این واگذاری "غیرقانونی" صادر شد و دادگاه تجدیدنظر هم حکم بدوی را تایید کرده و قرار شده "تمام ملک به جمهوری اسلامی بازگردانده شود."

  رییس سازمان بازرسی کشور همچنین گفت "افرادی هم که کارهای واگذاری را انجام داده بودند در دادگاه تهران برایشان حکم صادر شده" اما چون حکم هنوز قطعی نشده از ارائه جزئیات بیشتر خودداری کرد.

 19. هوای مه‌آلود تهران باز هم پاک نشد

  مه در تهران

  یکی از مقام‌های محیط زیست ایران گفته است که گرفتگی هوای امروز پایتخت ایران به دلیل مه است نه آلودگی. هوای تهران در چند روز گذشته در شرایط ناسالم بود. 

  امروز شاخص هوای تهران در محدوده "ناسالم برای گروه‌های حساس" است که یک درجه بهتر است. مدرسه‌های ابتدایی تهران دیروز تعطیل بود. 

 20. یک پتو جایزه نایب‌قهرمان جهان

  View more on twitter