Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

خلاصه

  1. واکنش رهبران جهان به فرمان مهاجرتی ترامپ
  2. کشته شدن یک کماندوی آمریکایی در حمله به یمن
  3. انتخاب نامزد حزب سوسیالیست فرانسه برای انتخابات ریاست جمهوری

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

استاد ایرانی دانشگاه ییل: ممکن است همسر و فرزندم را مدت‌ها نبینم

امین کرباسی، استاد دانشگاه ییل که یکی از معتبرترین و قدیمی‌ترین دانشگاه‌های ایالت متحده آمریکاست، می‌گوید همسر و نوزاد شش ماهه آنان که به ایران رفته‌اند ممکن است برای بازگشت به محل زندگی‌شان دچار مشکل شوند. از طرفی او نگران است که اگر خاک آمریکا را ترک کند، هیچ وقت نتواند برگردد. 

View more on twitter

هیئت وزیران: هفتصد و هفتاد هزار و پانصد تومان پاداش آخر سال است

هیئت وزیران ایران میزان پاداش پایان آخر سال ۱۳۹۵ کارکنان دولت را مبلغ ۷۷۰ هزار و ۵۰۰ تومان تعیین کرده است.

به گزارش خبرگزاری مهر،هیات دولت به دستگاه‌های اجرایی، نیروهای مسلح، نیروی انتظامی، قوه قضاییه و سایر دستگاه‌ها اجازه این پرداخت را داده است. همچنین براساس تصمیم هیات وزیران، پرداخت هر گونه وجه دیگری به عنوان عیدی یا عناوین مشابه ممنوع است.

هیئت وزیران
MEHR

رمضان زاده: سکوت وزیر کشور در برابر شهرداری تهران شائبه سیاسی دارد

عبدالله رمضان زاده سخنگوی دولت محمد خاتمی می گوید: سکوت رحمانی فضلی درباره تخلفات شهرداری تهران شائبه سیاسی خاصی دارد. 

به گفته آقای رمضانزاده با توجه به احتمال کاندیداتوری شهردار تهران، رییس‌جمهورباید تذکر لازم را به او بدهد.

 سخنگوی دولت خاتمی هجمه علیه دولت روحانی را از هجمه علیه دولت اصلاحات بیشتر دانسته است.

ابراز نگرانی دبیر کل اتحادیه عرب از فرمان اجرایی ترامپ

احمد ابوالغیظ، دبیر کل اتحادیه عرب، نگرانی عمیق خود را از محدودیت‌های اعمال شده از سوی دونالد ترامپ در مورد سفر شهروندان هفت کشور عمدتا مسلمان و پناهجویان به آمریکا، ابراز کرده است. دبیر کل اتحادیه عرب در بیانیه‌ای گفته است: "مقررات جدید، محدودیت‌های غیرعادلانه ای را در مورد ورود شهروندان چندین کشور عربی به آمریکا ایجاد کرده. علاوه براین تعلیق در پذیرش پناهجویان سوری تبعاتی به همراه دارد. "

'تشکیل کمیته سه نفره برای بررسی مدرک تحصیلی حسین فریدون'

حسین فریدون و حسن روحانی در مجلس ایران
isna
حسین فریدون و حسن روحانی در مجلس ایران

 دبیر کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس ایران می گوید که کمیته ای سه نفره برای بررسی مدرک تحصیلی حسین فریدون، برادر و دستیار ارشد رئیس جمهور تشکیل شده است.

به گفته علیرضا سلیمی، در جلسه کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس تصمیم گرفته شد که کمیته‌ای مامور بررسی جزئیات پذیرش حسین فریدون در دوره دکترای دانشگاه شهید بهشتی شود.

در ماه های اخیر اتهاماتی به برادر رییس جمهور ایران از سوی رسانه های اصولگرا وارد شده است. حامیان دولت می‌گویند که هدف از این اتهامات، سیاسی و حمله به رئیس جمهور است اما منتقدان حسن روحانی، او را متهم می‌کنند که با حمایت از برادرش مانع از اجرای عدالت می‌شود.

خبر فوریاصغر فرهادی: در مراسم اسکار امسال شرکت نمی‌کنم

اصغر فرهادی
Getty

اصغر فرهادی، کارگردان ایرانی و نامزد جایزه اسکار، اعلام کرده در اعتراض به فرمان تازه مهاجرتی دونالد ترامپ، در مراسم اسکار شرکت نخواهد کرد.

آقای فرهادی در اطلاعیه‌ای که برای رسانه‌ها فرستاده، گفته است: "متاسفم که از طریق این نوشته اعلام می‌کنم در مراسم اسکار امسال در کنار دیگر اهالی سینما شرکت نخواهم کرد."

اولین کارگردان ایرانی که در سال‌های گذشته جایزه اسکار گرفته، در اطاعیه خود گفته که با وجود جنجال‌های اخیر بر سر فرمان اجرایی سفر شهروندان هفت کشور مسلمان، ابتدا قصد داشت در این مراسم شرکت کند، اما اکنون امکان حضور با "اما و اگرهایی همراه است" که برای او "به هیچ عنوان پذیرفتنی نیست."

به گفته آقای فرهادی، تندروها در همه جای دنیا شبیه هم به جهان می نگرند و در کشور او هم اینگونه‌اند.

اطلاعیه آقای فرهادی اینطور تمام می‌شود: "تحقیر ملت‌های دیگر به بهانه حفظ امنیت مردم یک کشور پدیده تازه‌ای در جهان نیست و همواره خود زمینه‌ای برای ایجاد شکاف و دشمنی در آینده بوده است. من از این طریق انزجار خود را از شرایط تحمیل ‌شده ناعادلانه‌ای که برای ورود قانونی بعضی از هموطنانم و همچنین مردم شش کشور دیگر به ایالات متحده در حال اعمال است ابراز می‌کنم و امیدوارم این شرایط منجر به شکاف بیشتر بین ملت‌ها نشود."

وزارت خارجه سودان در اعتراض به فرمان ترامپ، کاردار آمریکا را احضار کرد

وزارت خارجه سودان در اعتراض به فرمان دونالد ترامپ، کاردارآمریکا را در خارطوم احضار کرده است. سودان یکی از هفت کشوری است که شهروندان آن به مدت ۴ ماه نمی توانند وارد آمریکا شوند.   

خبر فوریرئیس دفتر کاخ سفید: محدودیت‌های اخیر شامل دارندگان گرین کارت نمی‌شود

رینس پریبس، رئیس دفتر کاخ سفید گفته است محدودیت‌های اخیر مهاجرتی برای شهروندان ایران و شش کشور دیگر، شامل دارندگان گرین کارت یا کارت اقامت دائم آمریکا نمی‌شود.

آقای پربنس در مصاحبه‌ای با شبکه سی بی اس آمریکا گفته است: " ما چیزی خلاف پیشنهادهای سازمان امنیت داخلی آمریکا نمی‌گوییم اما این قانون دارندگان گرین کارت را تحت تاثیر قرار نخواهد داد." به گفته رئیس دفتر کاخ سفید اگر شخصی به طور مرتب به ۷ کشوری که اعلام شده مسافرت کند تحت اقدامات کنترلی بیشتر قرار خواهد گرفت.

دانشجوی کولبر: خرج خانواده هشت نفری با من است

سفر به مرز ایران؛ دیدار ژیار گل با کولبران

ژیار گل، خبرنگار بی‌بی‌سی به مرز ایران رفته و با شماری از کولبران گفت‌وگو کرده است. یکی از آنان دانشجوی کارشناسی ارشد دانشگاه ارومیه است که باید خرج پدر ناتوان و خانواده هشت نفری آنها را بدهد. اولین گزارش از مجموعه چهار قسمتی کولبران را اینجا بخوانید. 

جان مک کین سناتور جمهوریخواه فرمان ترامپ را 'گیج کننده' خواند

جان مک کین، سناتور جمهوریخواه و رئیس کمیته تسلیحات سنا آمریکا گفته است که فرمان اجرایی دونالد ترامپ "گیج کننده" است و سوالات زیادی را ایجاد کرده. آقای مک کین به شبکه خبری سی بی اس گفته: "تاثیر فرمان اجرایی دونالد ترامپ احتمالا در بعضی زمینه‌ها به داعش زمینه تبلیغات بیشتری را می دهد.  

فرمان ترامپ؛ دستور ترزا می به وزرای خارجه و کشور بریتانیا

ترزا می، نخست وزیر بریتانیا به وزرای امور خارجه و کشور دستور داده با همتایان آمریکایی خود در ارتباط با فرمان مهاجرتی ترامپ ارتباط برقرار کنند.

خانم می که به دلیل محکوم نکردن فرمان آقای ترامپ مورد انتقاد قرار گرفته بود، صبح امروز اعلام کرد که موافق این فرمان نیست.

او اولین رهبر خارجی بود که بعد از رئیس جمهور شدن آقای ترامپ در سفر به واشنگتن با او دیدار کرد.

بیشتر بخوانید: واکنش رهبران جهان به فرمان ترامپ

ترزا می
AFP

کمیسیون امنیت ملی مجلس ایران محدودیت‌های اخیر آمریکا علیه ایرانی‌ها را محکوم کرد

حسین نقوی حسینی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس ایران فرمان اجرایی اخیر دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا را محکوم کرده است.

به گفته او اعضای این کمیسیون اقدام رئیس جمهوری آمریکا را "سخیف" خوانده‌اند. آقای نقوی حسینی به خبرگزاری دولتی ایران (ایرنا) گفته است:" این کمیسیون اعلام کرد اگر بنا بود به تروریست ها ویزا ندهند باید به اتباع عربستان و برخی از کشورهایی که اقدام به عملیات یازده سپتامبر کرده بودند ویزا نمی دادند."

سقوط کامیون به داخل رودخانه در ماداگاسکار ۴۵ کشته برجا گذاشت

در ماداگاسکار، سقوط یک کامیون به داخل رودخانه به کشته شدن دست کم ۴۵ نفراز جمله ۹ کودک منجر شده است. گفته شده که به هنگام وقوع این سانحه، کامیون مملو از مهمان هایی بود که از یک عروسی برمی گشتند. ۲۵ نفر دیگر از این حادثه جان سالم بدربردند. به گفته شهردار محلی دلیل این سانحه هنوز مشخص نیست. 

انتقاد وزیر خارجه بریتانیا از فرمان مهاجرتی ترامپ

بوریس جانسون، وزیر خارجه بریتانیا، در توییتی گفته که از حقوق و آزادی‌های شهروندان بریتانیا در داخل و خارج این کشور حفاظت می‌کند و این اشتباه است که به انسان‌ها به خاطر ملیت‌شان انگ زده شود.

View more on twitter

تصویب یک فوریت نامگذاری خیابانی در تهران به نام 'هاشمی رفسنجانی'

 شورای شهر تهران یک فوریت از اختصاص یکی از خیابانهای تهران به نام اکبر هاشمی رفسنجانی را تصویب کرده است.

بعضی از اعضای این شورا از بخشی از بزرگراه رسالت برای این نامگذاری سخن گفته اند اما عده ای دیگر خواهان بررسی بیشتر شده اند. مجتبی شاکری، رییس کمیسیون نامگذاری شورای شهر گفته: "اسامی رسالت ، نبوت و امامت با یکدیگر هارمونی دارند و این اسامی در بین مردم مرسوم شده اند بنابراین بهتر است این موضوع مطالعه و بررسی شود".

قهرمانی تیم والیبال زنان ایران در آسیای مرکزی

تیم ملی والیبال بانوان با کسب مقام نخست در آسیای مرکزی به دور دوم رقابت‌های انتخابی قهرمانی جهان راه یافت

تیم ملی والیبال بانوان با کسب مقام نخست در آسیای مرکزی به دور دوم رقابت‌های انتخابی قهرمانی جهان راه یافت

نگه داشتن پسر ایرانی پنج ساله در فرودگاه

شبکه ای‌بی‌سی آمریکا یک گزارش تلویزیونی پخش کرده که در آن می‌گوید ماموران پسر پنج ساله یک زن ایرانی را در فرودگاه نگه داشته بودند. ظاهرا این کودک همراه خانواده خود سفر می‌کرده و مادرش در فرودگاه منتظر او بوده اما اجازه ورود به خاک آمریکا را نیافته است. بعد از چند ساعت در نهایت این مادر و کودک به هم رسیدند. 

.
ABC

جشن سده زرتشتیان

ایسنا گزارش داده که جشن سده زرتشتیان در کرمان برگزار شده است. 

جشن سده زرتشتیان کرمان
ISNA
جشن سده زرتشتیان در کرمان
ISNA

مو فرح: ممکن است نتوانم به آمریکا برگردم

مو فرح
g

مو فرح، ورزشکاربریتانیایی سومالیایی تبار، قهرمان دوهای استقامت و دارنده مدال طلای چهار دوره المپیک از فرمان مهاجرتی دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا انتقاد کرده است. این ورزشکارکه در سومالی بدنیا آمده درشش سال گذشته در اورگان آمریکا زندگی می‌کند. مو فرح درتوییتی گفته است: "خیلی سخت است که به بچه‌هایم بگویم، پدرشان احتمالا نمی‌تواند به خانه برگردد" شهروندان سومالی به همراه شش کشور دیگر مشمول فرمان منع ورود به آمریکا هستند. 

کمیسیون تلفیق: سقف معافیت مالیاتی برای اقشار کم درآمد افزایش یافت

محمد مهدی مفتح، سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه سال آینده از افزایش سقف معافیت مالیاتی در بودجه سال آینده خبر داده است.

آقای مفتح سقف مالیاتی حقوق آن را دو میلیون تومان در ماه و بیست و چهار میلیون تومان در سال اعلام کرد. دولت ایران پیشتر در لایحه بودجه سال آینده پیشنهاد کرده بود که کسانی که کمتر از یک و نیم میلیون تومان ماهیانه درآمد دارند، از مالیات معاف شوند و سقف معافیت مالیاتی حقوق در سال آینده ۱۸ میلیون تومان در سال اعلام کرده بود.

درباره لایحه بودجه سال آینده اینجا بخوانید

مجلس ایران
AFP/Getty Images

بازگشت مهاجران زاینده‌رود

انتقاد شهردار نیویورک از فرمان مهاجرتی ترامپ

شهردار نیویورک در توییتی از فرمان اجرایی دونالد ترامپ انتقاد کرده و در توییتی آن را "غیرآمریکایی" خوانده است. 

View more on twitter

ترامپ: مرزهای قوی می‌خواهیم

دونالد ترامپ، رییس‌جمهور آمریکا، کمتر از یک ساعت پیش توییت کرد:"کشور ما به مرزهای مستحکم و سیستم کنترل اطلاعات بسیار قوی نیاز دارد. نگاه کنید که در سراسر اروپا چه خبر است و چه بلبشوی وحشتناکی در جهان راه افتاده."

View more on twitter

فرمان ترامپ؛ ایرانیان در راه آمریکا

سحر، دانشجوی ایرانی است که سه سال منتظر دیدار پدر و مادرش بود. ظهر دیروز آنها به فرودگاه جان اف کندی نیویورک رسیدند اما اجازه نیافتند از اتاق بازداشت موقت خارج شوند. و به سحر هم اجازه ندادند پدر و مادرش را ببیند. داستان سحر و چند ایرانی دیگر را که با فرمان جدید مهاجرتی ترامپ دچار مشکل شده‌اند در این مطلب بخوانید. 

سحر
.

۱۶ نفر از کشته‌شدگان پلاسکو شناسایی شدند

روابط عمومی سازمان پزشکی قانونی اعلام کرده است که در مجموع ۱۶ نفر از جانباختگان حادثه پلاسکو تا کنون شناسایی شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری دولتی ایران، سازمان پزشکی قانونی گفته ۶ نفز از این افراد جدید شناسایی شدند که پنج نفر آنها آتش نشان و یک نفر یکی از شهروندان است. ساختمان پلاسکو ۳۰ دی ماه دچار آتش سوزی شد و پس از سه ساعت عملیات اطفا حریق، ساختمان به یکباره فرو ریخت.

واکنش‌ رهبران جهان به دستور منع ورود شهروندان هفت کشور و پناهجویان به آمریکا

فرمان دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا برای بستن مرزهای این کشور به روی پناهجویان به مدت ۴ ماه و همچنین توقف صدور ویزا برای شهروندان هفت کشور عمدتا مسلمان به مدت سه ماه با واکنش رهبران جهان روبرو شده است. در این باره بیشتر اینجا بخوانید. 

مقام مسئول: صاعقه علت آتش‌سوزی در مخزن نفتی جنوب تهران

حسن باقریان، مدیر شرکت خطوط لوله و مخابرات منطقه تهران علت این آتش سوزی اخیر در مخزن نفتی جنوب تهران را صاعقه اعلام کرده است.

دیروز، شنبه نهم بهمن رسانه‌های ایران از مهار آتش‌سوزی این مخزن نفتی خبر دادند.

به گزارش خبرگزاری شانا، آقای باقریان گفته است: "در این مخزن حدود ٤٠٠ هزار لیتر نفت خام وجود داشته که بخش عمده این مقدار نفت سوخته است."  

 حجم این مخزن حدود ٢ میلیون لیتر اعلام شده است.

جزئیات بیشتر را اینجا بخوانید

آتش‌سوزی در یکی از پالایشگاه‌های تهران
SHANA

روایت یک ایرانی از مشکلاتش پس از فرمان ترامپ

مخاطب بی بی سی فارسی از تاثیر فرمان اجرایی دونالد ترامپ بر وضعیت خودش می‌گوید.

فدرر با شکست نادال قهرمان اوپن استرالیا شد

فدرر
AFP

راجر فدرر با شکست رقیب دیرین خود رافائل نادال به مقام قهرمانی مسابقات تنیس اوپن استرالیا رسید. با این پیروزی فدرر هجدهمین گرنداسلم تنیس را برد. نادال که بعد از مدت‌ها آسیب‌دیدگی بالاخره به فینال یک گرنداسلم رسیده بود، امیدوار بود بتواند پانزهمین عنوان قهرمانی خود را کسب کند اما ناکام ماند.

سفیر سوئیس در تهران به وزارت خارجه ایران احضار شد

در پی اقدام اخیر دولت امریکا در ممنوعیت موقتی ورود شهروندان ایرانی به آمریکا، وزارت خارجه ایران سفیر سوئیس در تهران رابه عنوان حافظ منافع دولت آمریکا، احضار کرده است.

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران گفته است مراتب اعتراض ایران نسبت به اقدام امریکا به سفیر سوئیس ابلاغ شده است. به گزارش خبرگزاری مهر، آقای قاسمی در این دیدار گفته است صدور فرمان اجرایی رئیس جمهور آمریکا مغایر با کنوانسیونهای حقوق بشری است.

جزئیات بیشتر درباره واکنش وزارت خارجه ایران را اینجا بخوانید

سفثیر سوئیس در تهران به وزارت خارجه ایران احضار شد
MEHR

مشکلات برخی از ایرانیان پس از فرمان ترامپ

نوید: "با این که پدر و مادرم بلیط داشتن برای روز چهارشنبه و اینکه گرین کارت دارن ۳ سال. اما این بار گویا نمیتونن بیان. هواپیمایی قطر هم گفته که باید تعهد بدین که اگه اونجا مشکلی پیش اومد واسه ما دردسر درست نکنین. به لس آنجلس. در حالی که سن پدر مادر من بالای شصت ساله و چه خطری میتونن داشته باشن. کاش این قانون حداقل برای پدر و مادرهای بالای ۶۰ سال که فرزنداشون آمریکا زندگی میکنن لغو بشه." 

سعید: "من امروز با نمایندگی شرکت لوفت هانزا در تهران تماس گرفتم و در ارتباط با سفر اشخاص دارای گرین کارت گفتند که آن شرکت در تهران از آنها تعهد اخذ می نماید که چنانچه در فرودگاه فرانکفورت اجازه ادامه سفر نداند یا در امریکا اجازه ورود نداند معترض نباشند." 

ندا: "با سلام دارای گرین کارت هستیم. یک ماه پیش برای ۱۴ فوریه به قصد آمریکا از هواپیمایی قطر بلیط خریداری کرده‌ایم و امکان انتظار ۹۰ روزه را نداریم چرا که مهلت گرین کارت تا ان زمان منقضی می شود. تکلیفمان چیست؟" بیشتر بخوانید

خبرگزاری تسنیم: 'شوخی عجیب با معاون ظریف'

خبرگزاری تسنیم با انتشار عکسی نوشته که یکی از نمایندگان مجلس امروز 'شوخی عجیبی' با حسن قشقاوی، معاون امور مجلس وزارت خارجه ایران کرد. آقای قشقاوی امروز به مجلس رفته بود. 

View more on twitter

دریافت جریمه بعضی از شرکت‌های هواپیمایی از مسافران ایرانی عازم آمریکا

محمد حسن کرمانی، رییس هیات مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی ایران از اقدام بعضی از شرکت‌های هواپیمایی برای دریافت جریمه از مسافران ایرانی عازم آمریکا خبر داده است.

 این مسافران کسانی بوده‌اند سفر خود به آمریکا را به دلیل فرمان اجرایی اخیر رئیس جمهوری آمریکا لغو کرده‌اند. آقای کرمانی، به شرکت‌های هوایی اتحاد، قطر، امارات و ترکیه اشاره کرده است. رییس هیات مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی ایران گفته است تصمیم دولت آمریکا ربطی به مسافران ندارد که بخواهند جریمه آن را بپردازند. در پی تصمیم جدید دولت آمریکا، بعضی از آژانس‌های مسافرتی در ایران صدور بلیت برای مسافران ایرانی عازم آمریکا را متوقف کرده‌اند.  

دریافت جریمه بعضی از شرکت‌های هواپیمایی از مسافران عازم آمریکا
AFP/Getty Images

محسنی اژه‌ای: پرونده فرزند ابتکار فساد مالی نیست

اژه ای
isna
اژه ای

محسنی اژه ای، سخنگوی قوه قضاییه ایران می گوید که پرونده فرزند معصومه ابتکار سیاسی نیست. به گفته آقای اژه ای این پرونده شاکی خصوصی دارد و مربوط به یک چک است.

آقای اژه ای در ادامه گفته است: پرونده تشکیل شده دعوای شخصی است و از ناحیه بیت المال نیست. او از خبرنگاران خواسته است که مسایل سیاسی را با مسایل حقوقی خلط نکنند.

مرگ روزانه ۹ نفر بر اثر مصرف مواد مخدر در ایران

حمید صارمی، مشاور مدیرکل دفتر تحقیقات و آموزش ستاد مبارزه با مواد مخدر ایران  گفته است روزانه ۹ نفر بر اثر مصرف مواد مخدر در ایران جان خود را از دست می دهند.

 به گزارش خبرگزاری دولتی ایران(ایرنا) آقای صارمی گفته عمده این افراد به دلیل افزایش ناخالصی در مواد مخدر جان خود را از دست داده‌اند. به گفته او هفت میلیون از جمعیت ایران مصرف کننده مواد مخدر هستند و یا تمایل به مصرف مواد مخدر دارند که بیشتر آنها جوان هستند. براساس آمار ستاد مبارزه با مواد مخدر ۱۴ درصد افراد بین ۱۵ تا ۱۹ سال در ایران اعتیاد دارند.

اعتیاد به مواد مخدر
FARS

تمجید علی لاریجانی از ترانه علیدوستی

علی لاریجانی٬ رئیس مجلس ایران به تحریم اسکار از سوی خانم علیدوستی٬ موضع او را "غیرت ملی ملت ایران" خواند.

او در جلسه روز یکشنبه مجلس گفت: " دولت آمریکا باید از این نمونه درس بگیرد که در مقابل یک ملت بزرگ و ریشه دار و متمدن قرار دارد و اینگونه اقدامات عجولانه و نارس بیش از آن که قدرت آن‌ها را نشان دهد، هراس و ضعف آن‌ها را هویدا می‌کند."

خانم علیدوستی در توییتر خود اعلام کرده بود که به دلیل فرمان مهاجرتی ترامپ فارغ از این که ممنوعیت شامل حال او بشود یا نه، در مراسم اسکار شرکت نخواهد کرد.

آقای لاریجانی از فرمان اخیر ترامپ انتقاد کرده و وجود نام ایران در میان هفت کشور را "بیشتر شبیه شوخی" دانسته است.

ابراز نگرانی اسکار از احتمال منع ورود فرهادی به آمریکا

در پی اعلام محدودیت موقت ورود اتباع ایرانی به خاک آمریکا٬ آکادمی علوم و هنرهای سینمایی در حمایت از اصغر فرهادی٬ فیلمساز ایرانی دستور دونالد ترامپ٬ رئیس جمهور آمریکا مبنی بر این محدودیت را محکوم کرده است.

آقای فرهادی که برای فیلم فروشنده نامزد اسکار بهترین فیلم غیر انگلیسی زبان شده٬ ممکن است بر اساس این دستور نتواند در مراسم اهدای جوایز اسکار حضور یابد.

سخنگوی آکادمی در بیانیه‌ای احتمال جلوگیری از ورود اصغر فرهادی و بازیگران فیلمش را به آمریکا به دلیل مذهب و یا تابعیت‌شان ''شدیدا نگران‌کننده" خوانده و آن را محکوم کرده است. بیشتر بخوانید

فرهادی
Getty Images

واکنش ظریف به فرمان ترامپ

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در یک مجموعه توییت ضمن انتقاد از فرمان ترامپ برای اعمال ممنوعیت و محدودیت سفر شهروندان هفت کشور از جمله ایران به آمریکا نوشته است "بر خلاف ایالات متحده، تصمیم ما عطف به ما سبق نمی‌شود. همه کسانی که ویزای معتبر ایران دارند با خوشحالی پذیرفته می‌شوند".

Unlike the U.S., our decision is not retroactive. All with valid Iranian visa will be gladly welcomed. #MuslimBan 7/7

تعیین زمان ثبت نام نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری در ایران

معاون سیاسی وزیر کشور ایران گفت: زمان ثبت نام کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری ۲۲ فروردین ۹۶ و شوراهای شهر و روستا ۳۰ اسفندماه ۹۵ تعیین شده است.

علی اصغر احمدی ظهرهمچنین گفت که  ستاد انتخابات وزارت کشور آمادگی مقدمات انتخابات ۲۹ اردیبهشت را "در سطح ملی و استان‌ها" آغاز کرده است.

نخست وزیر بریتانیا با فرمان ترامپ 'موافق نیست'

دفتر ترزا می، نخست وزیر بریتانیا اعلام کرده است که او با فرمان مهاجرتی دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا "موافق نیست" و اگر این فرمان روی شهروندان بریتانیا تاثیر بگذارد خواهان بازنگری آن خواهد شد.

خانم می که روز جمعه به عنوان اولین رهبر یک کشور خارجی با آقای ترامپ در کاخ سفید دیدار کرده بود، به دلیل محکوم نکردن فرمان تازه رئیس جمهور آمریکا مورد انتقاد قرار گرفت. او پیشتر گفته بود که به خود آمریکا مربوط می‌شود که درباره سیاست‌هایش تصمیم بگیرد.

ترامپ می
Getty Images