Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

خلاصه

 1. واکنش رهبران جهان به فرمان مهاجرتی ترامپ
 2. کشته شدن یک کماندوی آمریکایی در حمله به یمن
 3. انتخاب نامزد حزب سوسیالیست فرانسه برای انتخابات ریاست جمهوری

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

 1. استاد ایرانی دانشگاه ییل: ممکن است همسر و فرزندم را مدت‌ها نبینم

  امین کرباسی، استاد دانشگاه ییل که یکی از معتبرترین و قدیمی‌ترین دانشگاه‌های ایالت متحده آمریکاست، می‌گوید همسر و نوزاد شش ماهه آنان که به ایران رفته‌اند ممکن است برای بازگشت به محل زندگی‌شان دچار مشکل شوند. از طرفی او نگران است که اگر خاک آمریکا را ترک کند، هیچ وقت نتواند برگردد. 

  View more on twitter
 2. هیئت وزیران: هفتصد و هفتاد هزار و پانصد تومان پاداش آخر سال است

  هیئت وزیران ایران میزان پاداش پایان آخر سال ۱۳۹۵ کارکنان دولت را مبلغ ۷۷۰ هزار و ۵۰۰ تومان تعیین کرده است.

  به گزارش خبرگزاری مهر،هیات دولت به دستگاه‌های اجرایی، نیروهای مسلح، نیروی انتظامی، قوه قضاییه و سایر دستگاه‌ها اجازه این پرداخت را داده است. همچنین براساس تصمیم هیات وزیران، پرداخت هر گونه وجه دیگری به عنوان عیدی یا عناوین مشابه ممنوع است.

  هیئت وزیران
 3. رمضان زاده: سکوت وزیر کشور در برابر شهرداری تهران شائبه سیاسی دارد

  عبدالله رمضان زاده سخنگوی دولت محمد خاتمی می گوید: سکوت رحمانی فضلی درباره تخلفات شهرداری تهران شائبه سیاسی خاصی دارد. 

  به گفته آقای رمضانزاده با توجه به احتمال کاندیداتوری شهردار تهران، رییس‌جمهورباید تذکر لازم را به او بدهد.

   سخنگوی دولت خاتمی هجمه علیه دولت روحانی را از هجمه علیه دولت اصلاحات بیشتر دانسته است.

 4. ابراز نگرانی دبیر کل اتحادیه عرب از فرمان اجرایی ترامپ

  احمد ابوالغیظ، دبیر کل اتحادیه عرب، نگرانی عمیق خود را از محدودیت‌های اعمال شده از سوی دونالد ترامپ در مورد سفر شهروندان هفت کشور عمدتا مسلمان و پناهجویان به آمریکا، ابراز کرده است. دبیر کل اتحادیه عرب در بیانیه‌ای گفته است: "مقررات جدید، محدودیت‌های غیرعادلانه ای را در مورد ورود شهروندان چندین کشور عربی به آمریکا ایجاد کرده. علاوه براین تعلیق در پذیرش پناهجویان سوری تبعاتی به همراه دارد. "

 5. 'تشکیل کمیته سه نفره برای بررسی مدرک تحصیلی حسین فریدون'

  حسین فریدون و حسن روحانی در مجلس ایران
  Image caption: حسین فریدون و حسن روحانی در مجلس ایران

   دبیر کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس ایران می گوید که کمیته ای سه نفره برای بررسی مدرک تحصیلی حسین فریدون، برادر و دستیار ارشد رئیس جمهور تشکیل شده است.

  به گفته علیرضا سلیمی، در جلسه کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس تصمیم گرفته شد که کمیته‌ای مامور بررسی جزئیات پذیرش حسین فریدون در دوره دکترای دانشگاه شهید بهشتی شود.

  در ماه های اخیر اتهاماتی به برادر رییس جمهور ایران از سوی رسانه های اصولگرا وارد شده است. حامیان دولت می‌گویند که هدف از این اتهامات، سیاسی و حمله به رئیس جمهور است اما منتقدان حسن روحانی، او را متهم می‌کنند که با حمایت از برادرش مانع از اجرای عدالت می‌شود.

 6. خبر فوریاصغر فرهادی: در مراسم اسکار امسال شرکت نمی‌کنم

  اصغر فرهادی

  اصغر فرهادی، کارگردان ایرانی و نامزد جایزه اسکار، اعلام کرده در اعتراض به فرمان تازه مهاجرتی دونالد ترامپ، در مراسم اسکار شرکت نخواهد کرد.

  آقای فرهادی در اطلاعیه‌ای که برای رسانه‌ها فرستاده، گفته است: "متاسفم که از طریق این نوشته اعلام می‌کنم در مراسم اسکار امسال در کنار دیگر اهالی سینما شرکت نخواهم کرد."

  اولین کارگردان ایرانی که در سال‌های گذشته جایزه اسکار گرفته، در اطاعیه خود گفته که با وجود جنجال‌های اخیر بر سر فرمان اجرایی سفر شهروندان هفت کشور مسلمان، ابتدا قصد داشت در این مراسم شرکت کند، اما اکنون امکان حضور با "اما و اگرهایی همراه است" که برای او "به هیچ عنوان پذیرفتنی نیست."

  به گفته آقای فرهادی، تندروها در همه جای دنیا شبیه هم به جهان می نگرند و در کشور او هم اینگونه‌اند.

  اطلاعیه آقای فرهادی اینطور تمام می‌شود: "تحقیر ملت‌های دیگر به بهانه حفظ امنیت مردم یک کشور پدیده تازه‌ای در جهان نیست و همواره خود زمینه‌ای برای ایجاد شکاف و دشمنی در آینده بوده است. من از این طریق انزجار خود را از شرایط تحمیل ‌شده ناعادلانه‌ای که برای ورود قانونی بعضی از هموطنانم و همچنین مردم شش کشور دیگر به ایالات متحده در حال اعمال است ابراز می‌کنم و امیدوارم این شرایط منجر به شکاف بیشتر بین ملت‌ها نشود."

 7. وزارت خارجه سودان در اعتراض به فرمان ترامپ، کاردار آمریکا را احضار کرد

  وزارت خارجه سودان در اعتراض به فرمان دونالد ترامپ، کاردارآمریکا را در خارطوم احضار کرده است. سودان یکی از هفت کشوری است که شهروندان آن به مدت ۴ ماه نمی توانند وارد آمریکا شوند.   

 8. خبر فوریرئیس دفتر کاخ سفید: محدودیت‌های اخیر شامل دارندگان گرین کارت نمی‌شود

  رینس پریبس، رئیس دفتر کاخ سفید گفته است محدودیت‌های اخیر مهاجرتی برای شهروندان ایران و شش کشور دیگر، شامل دارندگان گرین کارت یا کارت اقامت دائم آمریکا نمی‌شود.

  آقای پربنس در مصاحبه‌ای با شبکه سی بی اس آمریکا گفته است: " ما چیزی خلاف پیشنهادهای سازمان امنیت داخلی آمریکا نمی‌گوییم اما این قانون دارندگان گرین کارت را تحت تاثیر قرار نخواهد داد." به گفته رئیس دفتر کاخ سفید اگر شخصی به طور مرتب به ۷ کشوری که اعلام شده مسافرت کند تحت اقدامات کنترلی بیشتر قرار خواهد گرفت.

 9. دانشجوی کولبر: خرج خانواده هشت نفری با من است

  Video content

  Video caption: سفر به مرز ایران؛ دیدار ژیار گل با کولبران

  ژیار گل، خبرنگار بی‌بی‌سی به مرز ایران رفته و با شماری از کولبران گفت‌وگو کرده است. یکی از آنان دانشجوی کارشناسی ارشد دانشگاه ارومیه است که باید خرج پدر ناتوان و خانواده هشت نفری آنها را بدهد. اولین گزارش از مجموعه چهار قسمتی کولبران را اینجا بخوانید. 

 10. جان مک کین سناتور جمهوریخواه فرمان ترامپ را 'گیج کننده' خواند

  جان مک کین، سناتور جمهوریخواه و رئیس کمیته تسلیحات سنا آمریکا گفته است که فرمان اجرایی دونالد ترامپ "گیج کننده" است و سوالات زیادی را ایجاد کرده. آقای مک کین به شبکه خبری سی بی اس گفته: "تاثیر فرمان اجرایی دونالد ترامپ احتمالا در بعضی زمینه‌ها به داعش زمینه تبلیغات بیشتری را می دهد.  

 11. فرمان ترامپ؛ دستور ترزا می به وزرای خارجه و کشور بریتانیا

  ترزا می، نخست وزیر بریتانیا به وزرای امور خارجه و کشور دستور داده با همتایان آمریکایی خود در ارتباط با فرمان مهاجرتی ترامپ ارتباط برقرار کنند.

  خانم می که به دلیل محکوم نکردن فرمان آقای ترامپ مورد انتقاد قرار گرفته بود، صبح امروز اعلام کرد که موافق این فرمان نیست.

  او اولین رهبر خارجی بود که بعد از رئیس جمهور شدن آقای ترامپ در سفر به واشنگتن با او دیدار کرد.

  بیشتر بخوانید: واکنش رهبران جهان به فرمان ترامپ

  ترزا می
 12. کمیسیون امنیت ملی مجلس ایران محدودیت‌های اخیر آمریکا علیه ایرانی‌ها را محکوم کرد

  حسین نقوی حسینی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس ایران فرمان اجرایی اخیر دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا را محکوم کرده است.

  به گفته او اعضای این کمیسیون اقدام رئیس جمهوری آمریکا را "سخیف" خوانده‌اند. آقای نقوی حسینی به خبرگزاری دولتی ایران (ایرنا) گفته است:" این کمیسیون اعلام کرد اگر بنا بود به تروریست ها ویزا ندهند باید به اتباع عربستان و برخی از کشورهایی که اقدام به عملیات یازده سپتامبر کرده بودند ویزا نمی دادند."

 13. سقوط کامیون به داخل رودخانه در ماداگاسکار ۴۵ کشته برجا گذاشت

  در ماداگاسکار، سقوط یک کامیون به داخل رودخانه به کشته شدن دست کم ۴۵ نفراز جمله ۹ کودک منجر شده است. گفته شده که به هنگام وقوع این سانحه، کامیون مملو از مهمان هایی بود که از یک عروسی برمی گشتند. ۲۵ نفر دیگر از این حادثه جان سالم بدربردند. به گفته شهردار محلی دلیل این سانحه هنوز مشخص نیست. 

 14. انتقاد وزیر خارجه بریتانیا از فرمان مهاجرتی ترامپ

  بوریس جانسون، وزیر خارجه بریتانیا، در توییتی گفته که از حقوق و آزادی‌های شهروندان بریتانیا در داخل و خارج این کشور حفاظت می‌کند و این اشتباه است که به انسان‌ها به خاطر ملیت‌شان انگ زده شود.

  View more on twitter
 15. تصویب یک فوریت نامگذاری خیابانی در تهران به نام 'هاشمی رفسنجانی'

   شورای شهر تهران یک فوریت از اختصاص یکی از خیابانهای تهران به نام اکبر هاشمی رفسنجانی را تصویب کرده است.

  بعضی از اعضای این شورا از بخشی از بزرگراه رسالت برای این نامگذاری سخن گفته اند اما عده ای دیگر خواهان بررسی بیشتر شده اند. مجتبی شاکری، رییس کمیسیون نامگذاری شورای شهر گفته: "اسامی رسالت ، نبوت و امامت با یکدیگر هارمونی دارند و این اسامی در بین مردم مرسوم شده اند بنابراین بهتر است این موضوع مطالعه و بررسی شود".

 16. قهرمانی تیم والیبال زنان ایران در آسیای مرکزی

 17. نگه داشتن پسر ایرانی پنج ساله در فرودگاه

  شبکه ای‌بی‌سی آمریکا یک گزارش تلویزیونی پخش کرده که در آن می‌گوید ماموران پسر پنج ساله یک زن ایرانی را در فرودگاه نگه داشته بودند. ظاهرا این کودک همراه خانواده خود سفر می‌کرده و مادرش در فرودگاه منتظر او بوده اما اجازه ورود به خاک آمریکا را نیافته است. بعد از چند ساعت در نهایت این مادر و کودک به هم رسیدند. 

  .
 18. جشن سده زرتشتیان

  ایسنا گزارش داده که جشن سده زرتشتیان در کرمان برگزار شده است. 

  جشن سده زرتشتیان کرمان
  جشن سده زرتشتیان در کرمان
 19. مو فرح: ممکن است نتوانم به آمریکا برگردم

  مو فرح

  مو فرح، ورزشکاربریتانیایی سومالیایی تبار، قهرمان دوهای استقامت و دارنده مدال طلای چهار دوره المپیک از فرمان مهاجرتی دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا انتقاد کرده است. این ورزشکارکه در سومالی بدنیا آمده درشش سال گذشته در اورگان آمریکا زندگی می‌کند. مو فرح درتوییتی گفته است: "خیلی سخت است که به بچه‌هایم بگویم، پدرشان احتمالا نمی‌تواند به خانه برگردد" شهروندان سومالی به همراه شش کشور دیگر مشمول فرمان منع ورود به آمریکا هستند. 

 20. کمیسیون تلفیق: سقف معافیت مالیاتی برای اقشار کم درآمد افزایش یافت

  محمد مهدی مفتح، سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه سال آینده از افزایش سقف معافیت مالیاتی در بودجه سال آینده خبر داده است.

  آقای مفتح سقف مالیاتی حقوق آن را دو میلیون تومان در ماه و بیست و چهار میلیون تومان در سال اعلام کرد. دولت ایران پیشتر در لایحه بودجه سال آینده پیشنهاد کرده بود که کسانی که کمتر از یک و نیم میلیون تومان ماهیانه درآمد دارند، از مالیات معاف شوند و سقف معافیت مالیاتی حقوق در سال آینده ۱۸ میلیون تومان در سال اعلام کرده بود.

  درباره لایحه بودجه سال آینده اینجا بخوانید

  مجلس ایران