Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

خلاصه

  1. ترامپ به دنبال صدور فرمان مهاجرتی جدید است
  2. انتخابات مجلس ایالتی در هند آغاز شده است
  3. ترامپ در واکنش به روحانی گفته بهتر است مراقب باشد

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

احسان مازندرانی آزاد شد

هوشنگ پوربابایی وکیل‌مدافع احسان مازندرانی، روزنامه نگار زندانی، امروز از آزاد شدن آقای مازندرانی خبر داد.

آقای پوربابایی به ایسنا گفت که آزادی موکلش از زندان، به دنبال پایان دوران محکومیت او صورت گرفته است.

احسان مازندرانی در آبان سال ۱۳۹۴ به اتهام "اجتماع و تبانی و تبلیغ علیه نظام" دستگیر شد. او دادگاه بدوی به ۷ سال زندان محکوم شد اما دادگاه تجدیدنظر، حکم او را به ۲ سال تقلیل داد.

وکیل آقای مازندرانی در مهرماه گذشته ابراز امیدواری کرده بود که وی بر مبنای ماده ۵۸ قانون مجازات اسلامی و با توجه به بیماری خود، پس از گذراندن نیمی از دوران محکومیت از امکان آزادش مشروط بهره مند شود. 

مراسم پیر شالیار در اورامان کردستان

  در افسانه‌های مردم کردستان آمده شاه بخارا، دخترش "شاه بهار خاتون" را که کر و لال بوده برای شفا نزد‌ "پیر شالیار"، می‌برد و دختر تا به خانه "پیر شالیار" نزدیک می‌شود شفا می‌یابد. 

عکس‌هایی که مرتضی دالایی از مراسم "پیر شالیار" کردستان فرستاده ‌را اینجا ببینید. 

مراسم پیر شالیار
UGC/MORTEZA DALAEI

دیدار هیات عالی سوئد با مقام‌های ارشد ایران

نخست‌وزیر سوئد امروز در راس هیاتی تجاری و دیپلماتیک وارد تهران شد.عکس‌های بیشتر را اینجا ببینید.

حسن روحانی
PRESIDENT.IR

بارسلونا صدرنشین لالیگا شد

آیت الله خامنه‌ای: سوئد در چشم ما کشور خوشنامی است

خامنه‌ای
KHAMENEI.IR

 استفان لوون نخست وزیر سوئد در مقر آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران دیدار کرده است. بر اساس گزارش رسانه‌های ایران رهبر ایران سطح کنونی روابط دو کشور را بسیار کمتر از ظرفیت‌های موجود ارزیابی کرده است. او گفته سوئد در چشم ما کشور خوشنامی است. رهبر ایران به نخست وزیر سوئد گفته "با شناختی که از شما وجود دارد شما فردی اهل اقدام و عمل هستید و انتظار می‌رود به نحوی عمل کنید که توافق‌ها صرفا به روی کاغذ باقی نماند". آیت‌الله خامنه‌ای در این دیدار از کشورهای اروپایی گلایه کرده که "در یک سال و نیم اخیر اغلب توافق‌های خود با ایران را عملی نکرده‌اند".

ایران از دستگیری '۸ تروریست غیرایرانی' خبر داد

محمود علوی
TASNIM

 محمود علوی وزیر اطلاعات ایران گفته است که طی عملیاتی از ۱۵ تا ۲۱ بهمن عناصر تروریستی شبکه‌ای مخفی در اطراف تهران و برخی استان‌های غربی و شرقی کشف شدند که به گفته او می‌خواستند در مراسم راهپیمایی ۲۲ بهمن اخلال ایجاد کنند. به گفته وزیر اطلاعات ایران، افراد دستگیر شده هشت نفر و از اتباع غیرایرانی هستند. دادستان کل ایران هم پیش از این گفته بود که گروهی از اعضای گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) در اطراف تهران دستگیر شدند. 

یک برد، یک تساوی و یک باخت برای شطرنج‌بازان زن ایران

اتریش در جستجوی همزاد هیتلر

مقام‌های اتریشی می‌گویند مشغول بررسی اخباری هستند که حکایت از دیده شدن فردی شبیه آدولف هیتلر در شهر زادگاه رهبر نازی‌ها دارد. شماری از افراد ساکن شهر "برانائو ام این" در شمال اتریش می‌گویند فردی را دیده‌اند که سبیل و مدل مویش شبیه هیتلر است و لباس دوران نازی‌ها را به تن دارد. گفته شده است که این مرد در میخانه‌های محلی خودش را "هارالد هیتلر" معرفی کرده و مقابل زادگاه رهبر آلمان نازی عکس گرفته است. ستایش کردن از هیتلر یا نازی‌ها در اتریش جرم محسوب می‌شود. اتریش در سال ۱۹۳۸ از سوی رایش سوم اشغال شد.

هیتلر
Getty Images

شورای نگهبان نامزدی زنان در انتخابات ریاست جمهوری را بررسی می‌کند

کدخدایی
ISNA

عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان، گفته است تعریف رجل سیاسی یا نامزدی زنان در انتخابات ریاست جمهوری ایران این هفته در این شورا بررسی می‌شود. آقای کدخدایی امیدوار است تفسیر رجل سیاسی تا پیش از انتخابات پیش روی ریاست جمهوری مشخص شود. انتخابات ریاست جمهوری ایران کمتر از چهار ماه دیگر برگزار می شود٬. طبق قوانین، رئیس جمهور ایران باید از میان رجل سیاسی باشد اما تعریف مشخصی از این اصطلاح که همه گروه‌های سیاسی بر سر آن اتفاق نظر داشته باشند٬ وجود ندارد.

کاهش تولید ۷۰۰ بشکه‌ای نفت ایران در پی قطعی برق در خوزستان

 بیژن عالی پور، مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب ایران گفته است که به دلیل قطعی برق در اهواز٬ تولید نفت خام ایران امروز با کاهش ۷۰۰ هزار بشکه‌ای رو به رو شد. آقای عالی‌پور یه ایسنا گفته است که بخشی از این کاهش تولید در ساعات آینده با وصل مجدد برق٬ قابل جبران است.

۷ شورای شهر و ۲۰ شورای روستا در ایران منحل شده‌اند

 سلمان سامانی، سخنگوی وزارت کشور ایران گفته است که در دوره چهارم شوراها که از خرداد سال ۱۳۹۲ آغاز شد و خرداد امسال پایان می‌گیرد، ۱۲۶ عضو شوراها سلب عضویت و ۷ شورای شهر و ۲۰ شورای روستا منحل شدند. آقای سامانی گفته است در این دوره نزدیک به چهار ساله٬ ۲۴۵ پرونده درباره شوراها بررسی شد. 

مخالفت مجمع تشخیص مصلحت با بازنشستگی پیش از موعد زنان

 محمد خدابخشی سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه برنامه ششم توسعه در مجلس ایران گفته است که مجمع تشخیص مصلحت نظام با مصوبه مجلس درباره بازنشستگی زنان با ۲۰ سال خدمت یا همان بازنشستگی پیش از موعد٬ مخالف کرده است. آقای خدابخشی به خبرگزاری ایسنا گفته است مجمع این مصوبه را مغایر سیاست‌های کلی اقتصاد مقاوتی تشخیص داده و پیشنهاد کرده است که این حق برای خانم‌ها با سن ۵۵ یا ۶۰ سال در نظر گرفته شود. در موارد اختلافی میان مجلس و شورای نگهبان (مرجع تایید نهایی مصوبات مجلس) نظر مجمع تشخیص مصلحت معیار قانونگذاری در ایران است.

مسابقات شطرنج قهرمانی زنان جهان در ایران آغاز شد

شطرنج زنان
IRNA

 دور نخست رقابت‌های شطرنج قهرمانی زنان جهان در تهران آغاز شد. در این مسابقات ۶۳ شطرنج باز حضور دارند. از ایران نیز سه شطرنج‌باز با حریفان رقابت می‌کنند. سارا خادم‌الشریعه بخت ۲۰ قهرمانی در دور اول با حریفی از گرجستان رقابت می‌کند. میترا حجازی‌پور، بخت ۴۹ قهرمانی با حریفی از روسیه مسابقه می‌دهد و آتوسا پورکاشیان بخت ۵۱ قهرمانی به مصاف حریفی از آلمان می‌رود. 

پیروزی پرگل تراکتور سازی

تجمع ده‌ها هزار نفر در اندونزی برای انتخاب فرماندار مسلمان

تظاهرات در جاکارتا
Getty Images

 ده‌ها هزار نفر از مردم اندونزی برای حمایت از انتخاب شدن یک فرد مسلمان در انتخابات فرماندار جاکارتا که چهارشنبه آینده برگزار می‌شود، تجمع کردند. این تجمع در مسجد استقلال در پایتخت اندونزی انجام شد. باسوکی جاهاجا پورناما، از اقلیت مسیحیان و اولین چینی تباری است که به مقام فرمانداری جاکارتا رسیده است. . بسیاری از مسلمانان محافظه کار اندونزی او را متهم به "توهین به مقدسات و قرآن" کرده‌اند؛ اتهاماتی که فرماندار جاکارتا تکذیب کرده. به رغم این که پرونده آقای پورناما در جریان است او بخت بالایی برای پیروزی در انتخابات پیش رو دارد.

بیشتر بخوانید

تیم جوانان بسکتبال ایران با آمریکا هم‌گروه شد

روسیه: با مواضع آمریکا در مورد برجام موافق نیستیم

سرگئی ریابکوف
IRNA

سرگئی ریابکوف معاون وزارت خارجه و مذاکره‌کننده ارشد هسته‌ای روسیه به خبرگزاری دولتی ایران، ایرنا گفت: "با آمریکا در این زمینه هم‌عقیده نیستیم و معتقدیم که برجام با ابزارهای خیلی دقیق تنظیم شده است و مکانیسم‌های متعادلی دارد و با این شرایط نمی‌توان از این سند و اجرای آن نگرانی داشت. برجام تا کنون تاثیرهای مثبتی داشته و ایران با مسئولیت تعهدهای خود را انجام می‌دهد و روسیه هم به وظایف برعهده گرفته عمل می‌کند. بر این باوریم که آمریکا پس از بررسی عمیق به این جمع‌بندی برسد." 

امام جمعه تنکابن جلسه با وزیر ارشاد را ترک کرد

 عبدالعلی پوراکبر، امام جمعه تنکابن در اعتراض به برگزاری کنسرت‌های مختلط در غرب استان مازندران جلسه با وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران را ترک کرد. به گزارش فارس او که منتقد برگزاری کنسرت‌ها بود پس از مطرح کردن موارد انتقادی و قانع نشدن از جواب‌های رضا صالحی امیری، جلسه را به نشانه اعتراض ترک کرد. 

وزیر ارشاد
FARS

دستگیری عوامل اختلاس ۱۰۰ میلیارد تومانی در خراسان شمالی

رئیس کل دادگستری استان خراسان شمالی در ایران از دستگیری عوامل اختلاس ۱۰۰ میلیارد تومانی در شهر بام و صفی آباد این استان خبر داده و گفته طی ۴۸ ساعت وجوه اختلاسی بازگردانده شده است.

خبرگزاری میزان وابسته به قوه قضاییه ایران به نقل از این مقام قضایی گفته است یکی از کارکنان بانک ملی در این شهر با سواستفاده از حساب مشتریان کم درآمد پول هایی را به حساب های دیگر خود واریز می کرده است.

برگزاری مسابقات والیبال روی برف در پیست اسکی دیزین

انفجار انتحاری در هلمند دست‌کم ۸ کشته برجا گذاشت

هلمند یکی از ناآرامترین ولایت های جنوبی افغانستان است
BBC
هلمند یکی از ناآرامترین ولایت های جنوبی افغانستان است

  سخنگوی والی هلمند در جنوب افغانستان گفته که انفجار انتحاری در برابر شعبه کابل بانک در شهر لشکرگاه دست‌کم ۸ کشته و ۲۰ زخمی بجا گذاشته است.

به گفته او، زخمیان این رویداد شامل افراد نظامی، غیرنظامی، زنان و کودکان هستند.

بیشتر بخوانید

'یک کشته و هفت زخمی' در درگیری هواداران مقتدا صدر با پلیس بغداد

تظاهرات در بغداد
Getty Images

 مقام‌های امنیتی عراق می‌گویند برای متفرق کردن ده‌ها هزار هوادار مقتدی صدر، روحانی پر نفوذ شیعه به سوی آن‌ها گاز اشک‌آور شلیک کرد‌ه‌اند. خبرگزاری رویترز به نقل از سخنگوی وزارت کشور عراق  گفت، یک نیروی پلیس در این درگیری‌ها کشته و هفت نفر زخمی شدند. تظاهرات‌کنندگان که از معترضان به دولت عراق هستند، تلاش می‌کردند به منطقه سبز بغداد نفوذ کنند که با مقاومت نیروهای پلیس روبرو شدند. بیشتر مراکز و ساختمان‌های دیپلماتیک بغداد در این منطقه قرار دارند. 

معاون وزیر خارجه بریتانیا: می خواهیم باقی مانده تحریم ها برطرف شود

معاون وزارت امور خارجه بریتانیا در امور خاورمیانه در گفت و گو با خبرگزاری رسمی ایران (ایرنا) از تعهد این کشور به اجرای توافق هسته ای خبر داده و گفته می خواهیم اطمینان حاصل کنیم باقی مانده تحریم ها که بر مراودات بانکی و تجاری تاثیر گذاشته٬ بر طرف شود.

او از برنامه هیات پارلمانی بریتانیا برای سفر به ایران خبر داده و گفته شماری از نمایندگان مجلس این کشور برای دریافت ویزای ایران به سفارت این کشور در لندن مراجعه کردند.

معاون وزیر خارجه بریتانیا روابط دو کشور را در مسیر درست توصیف کرده است.

منصوریان: مغرور نیستیم

تاریخ همه‌پرسی ترکیه مشخص شد

 همه‌پرسی ترکیه برای تغییر در قانون اساسی این کشور ۲۷ فروردین (۱۶ مارس) برگزار می‌شود. رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه حکم برگزاری این انتخابات را روز جمعه امضا کرد. دولت گفته است براساس این تغییرات، سمت نخست وزیری دراین کشور حذف می‌شود و قدرت اجرایی بیشتری در اختیار رئیس جمهور قرار می‌گیرد. آقای اردوغان می‌گوید که تغییر قوانین موجب ثبات بیشتر در ترکیه می‌شود و منتقدان می‌گویند او قصد دارد سلطه‌اش بر کشور را افزایش دهد. 

اردوغان
AP

سخنگوی شورای نگهبان: برگزاری انتخابات الکترونیکی بعید است

عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان در ایران گفته است که برگزاری انتخابات پیش به صورت الکترونیکی بعید است.

آقای کدخدایی در یک نشست خبری در تهران گفته است: قبلا هم گفته بودیم که این مساله نیازمند تامین شرایط لازم به ویژه در زمینه های امنیتی است و تاکنون هم پیرو آخرین مکاتباتی که با وزارت کشور داشتیم هنوز جوابی دریافت نکردیم.

مطابق قوانین ایران برگزاری انتخابات ریاست جمهوری با وزارت کشور است اما شورای نگهبان نهاد ناظر بر آن است.

آقای کدخدایی گفته زمان زیادی به انتخابات ریاست جمهوری باقی نمانده و بعید است برگزاری الکترونیکی به انتخابات برسد.

انتخابات ریاست جمهوری ایران همزمان با انتخابات شوراهای شهر و روستا و میان دوره ای مجلس شورای اسلامی اواخر اردیبهشت سال آینده برگزار می شود.

احتمال جریمه آمازون برای معاملات مرتبط با ایران

شرکت آمازون اطلاعاتی را در اختیار دولت آمریکا قرار داده است که بر مبنای آنها ممکن است این شرکت برای نقض تحریم‌های ایران جریمه شود.

آمازون می‌گوید سفارش‌های مشتری‌هایی را در خارج از ایران تحویل داده است که تحریم‌های ایران مشمول آنها می‌شده است. 

بنا به اعلام آمازون این شرکت اطلاعات معاملات خود را داوطلبانه در اختیار وزارت دارایی آمریکا گذاشته است.

محصولاتی که آمازون به مشتری‌های تحت تحریم فروخته بین ۵۰ تا ۲۴۰۰ دلار قیمت داشته‌اند.

بازداشت شهردار بومهن و دو معاونش به اتهام اختلاس

حیدر فتاحی دادستان عمومی و انقلاب شهر پردیس در شرق تهران از دستگیری شهردار بومهن و دو معاونش به اتهام اختلاس خبر داده است. آقای فتاحی گفته است که این دستگیری در ادامه بررسی اتهام برخی از مدیران شهردای بومهن بوده است.

سفر نخست وزیر سوئد به ایران

استفان لوفون نخست وزیر سوئد برای یک دیدار رسمی از ایران٬ وارد تهران شده و با حسن روحانی رئیس جمهور ایران دیدار و مذاکره کرده است. رسانه های ایران از قول آقای لوفون گفته اند که سوئد خواستار افزایش سطح روابط تجاری با ایران به پیش از تحریم هاست و خطاب به حسن روحانی رئیس جمهور ایران گفته به همین دلیل هیات تجاری و سیاسی بزرگی با خود به همراه آورده است.

برانکو: تا بعد از داربی رفاقت حالی‌ام نمی‌شود

همدستی' مامور منابع طبیعی با قاچاقچیان چوب در گیلان'

 مدیر روابط عمومی دادگستری گیلان از دستگیری ۵ نفر در کرگان رود در نزدیکی آستانه خبر داد. محمد رحیمی به خبرگزاری قوه قضاییه ایران گفت: "پنج نفر( قطع کننده درختان، واسطه‎ها به همراه مامور منابع طبیعی) در راستای قاچاق چوب دستگیر شدند. مامور منابع طبیعی با این ۴ قاچاقچی چوب همراهی کرده و آنها با همکاری این فرد، درختان را قطع و چوب قاچاق را به واسطه‌ها می‎فروختند." 

قاچاق چوب
MIZAN

مقایسه اعضای هیات دولتی ایران و سوئد

روحانی
@Shargh
بیشتر اعضای هیات اعزامی سوئد زن هستند

نخست‌وزیر سوئد برای امضای چند سند تفاهم و قرارداد تجاری همراه هیاتی به ایران رفته است. تعداد زیادی مقام‌های زن در هیات سوئدی و مقایسه آن با حضور کم زنان در هیات دولتی ایران، توجه بعضی از کاربران شبکه‌های اجتماعی را جلب کرده است.

View more on twitter

طرح 'جمع‌آوری' کودکان متکدی در تهران

باز شدن یکی از درهای پلاسکو

فاجعه فوتبالی در آنگولا

پیشنهاد قوه قضاییه: مجازات اعدام برای حمل مواد مخدر از ۳۰ گرم به یک کیلو افزایش یابد

 معاون حقوقی قوه قضاییه ایران از ارائه پیشنهاد این قوه برای اصلاح قانون مجازات مواد مخدر به مجلس ایران خبر داده است. ذبیح‌الله خدائیان به خبرگزاری مهر گفت: "پیشنهاد داده‌ایم که مقادیر مشمول و مبنای اعدام در رابطه با حمل مواد مخدر افزایش یابد. به طوری که اگر اکنون سی گرم، مشمول اعدام است این مبنا به بیش از یک کیلوگرم تغییر کند." طبق اعلام وزیر کشور ایران، قاچاقچیان موادمخدر سالانه ۲۰ هزار میلیارد تومان از این راه درآمد دارند.

مواد مخدر
MEHR

مدیرعامل شرکت توسعه: ورزشگاه آزادی بیمار است

فرونشست زمین در لرستان

 معاون سازمان زمین‌شناسی لرستان، فرونشست زمین در این استان را "زلزله خاموش" نامید و به خبرگزاری مهر گفت: " در دشت‌های لرستان ما تعادل بین نرخ تغذیه و تخلیه منابع آب را نداریم که استمرار برداشت‌های غیراصولی از سفره‌های آب زیرزمینی موجب فرونشست زمین شده است. در این راستا مطالعات فرونشست دشت‌های مختلف استان از جمله خرم‌آباد و کوهدشت در حال انجام است. مطابق بررسی‌های صورت گرفته فرونشست زمین در دشت‌های کوهدشت یکی از بالاترین میزان در کشور را دارد."

لرستان
MEHR

شمخانی: روسیه با طی مقدمات می‌تواند از آسمان ایران استفاده کنند

علی شمخانی
Getty Images

علی شمخانی، دبیر شورای امنیت ملی ایران عبور هواپیماهای روسیه از آسمان ایران را "منوط به طی مقدمات دانست" و گفت: "همکاری مشترک ایران و روسیه برای مبارزه با تروریسم در سوریه ابعاد جامع و گسترده‌ای دارد و در صورت لزوم با اعلام نیاز مسئولین دفاعی کشور امکان صدور مجوز برای عبور هواپیماهای روسی از فضای ایران برای پشتیبانی از عملیات زمینی در سوریه وجود دارد. عبور هواپیماهای روسیه از آسمان ایران منوط به طی مقدمات و تصمیمات مشترکی است که به نیازمندی‌های میدانی در مبارزه با تروریسم مرتبط است."

درخواست نماینده اهواز برای تشکیل ستاد بحران

اهواز
ISNA

جواد کاظم‌نسب، نماینده مردم اهواز در مجلس، خواستار تشکیل ستاد بحران برای استان خوزستان شده است. آب و برق در بسیاری از شهرهای این استان قطع است و امروز مدرسهها تعطیل شده است.

آقای کاظم نسب گفته در نتیجه رطوبت، گرد و خاک در هوا به گل تبدیل شده و اتصال نیروگاه‌های برق قطع و از مدار خارج شده است.

به گفته نماینده اهواز این اتفاق قبلا هم افتاده و با وجود درخواست از مسئولان برای جلوگیری از وقوع دوباره، به موضوع "کم‌توجهی" شده است.