Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

خلاصه

  1. ترامپ، رسانه‌های آمریکایی را دشمن مردم خوانده است
  2. نماینده مجلس ایران خواهان افزایش حقوق کارگران شده
  3. ادامه اوضاع نامساعد جوی در شماری از شهرهای ایران

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

معجزه لینکلن سیتی

لینکلن سیتی
Getty Images

تیم لینکلن سیتی تبدیل به اولین تیم خارج از چهار دسته برتر فوتبال انگلستان شد که در یک قرن اخیر به یک‌چهارم نهایی جام حذفی انگلستان رسیده است. آخرین باری که تیمی با موقعیت مشابه چنین کاری کرد به سال ۱۹۱۴ بازمی‌گردد. لینکن سیتی که در دسته پنجم فوتبال انگلستان حضور دارد با گلی که در دقیقه ۸۹ زد، برنلی از لیگ برتر فوتبال انگلستان را حذف کرد.

دادستان ایران: اعتصاب غذای زندانیان از خارج هدایت می‌شود

محمدجعفر منتظری، دادستان کل ایران، گفته است که اعتصاب غذای زندانیان سیاسی از خارج از ایران هدایت می‌شود.

آقای منتظری گفته است: "این موضوع  از خارج کشور به برخی جریانات سیاسی خط داده شده که پایت که به زندان رسید شروع کن و ما از شما حمایت می‌کنیم. آن وقت خبر این اعتصاب ها به شبکه‌های اجتماعی و خارج از کشور می رود که فشاری علیه قوه قضاییه بشود."

او گفته زندانیان اعتصاب غذایی "شروع به مظلوم نمایی می‌کنند و حتی وقتی حالشان بد می‌شود اجازه تزریق سرم هم نمی‌دهند."

در روزهای اخیر مهدی خزعلی اعتصاب غذا کرده بود.

پیش از آن هم چندین زندانی سیاسی اعتصاب غذا کرده بودند که موارد آرش صادقی، علی شریعتی و سعید شیرزاد واکنش‌های زیادی را به دنبال داشتند.

آیت الله خامنه ای قهرمانی جهان را به تیم کشتی ایران تبریک گفت

محمد محمدی گلپایگانی مسئول دفتر رهبر ایران، طی تماسی تلفنی با رسول خادم رئیس فدراسیون کشتی، مقام قهرمانی جهان را از قول آیت الله خامنه ای به این فدراسیون تبریک گفت.

تیم ملی کشتی آزاد ایران، در مسابقات اخیر قهرمانی جهان که در کرمانشاه برگزاری شد، به مقام اول دست یافت.

آخرین دیدار تیم ایران در جریان این مسابقات، با تیم آمریکا برگزار شد که در جریان آن، کشتی گیران ایرانی با نتیجه ۵ بر ۳ پیروز شدند.

۱۰۰۰ جوجه یک روزه سرگردان در مزرعه

جوجه
Getty Images

در حدود ۱۰۰۰ جوجه مرغ یک روزه در مزرعه‌ای در لینکلن‌شایر (شرق انگلستان) رها شده‌اند. یکی از ماموران انجمن حمایت از حیوانات بریتانیا گفت: "تا به حال چنین چیزی ندیده‌ام. مثل یک دریای زرد است و سر و صدایشان باورکردنی نیست." افراد محلی تعدادی از این جوجه‌ها را نجات داده‌اند اما هنوز شمار بسیار زیادی در مزرعه سرگردان مانده‌اند. به نظر می‌رسد که این جوجه‌ها برای یک برنامه تبلیغاتی به آن منطقه برده شده‌اند اما مشخص نیست چه کسی آن‌ها را رها کرده. 

رهبر حزب راستگرای هلندی مراکشی ها را 'تفاله' خواند

خیرت ویلدرز، رهبر حزب راست افراطی "آزادی" هلند، در نخستین روز از فعالیت های انتخاباتی خود مراکشی ها را "تفاله" خواند. او افزود که البته "همشه شان تفاله نیستند".

آقای ویلدرز  تاکید کرد: "تعداد زیادی تفاله مراکشی در هلند وجود دارند که خیابان ها را ناامن کرده اند." او خطاب به رای دهندگان گفت: "اگر می خواهید که کشورتان را پس بگیرید تا هلند دوباره مال هلندی ها شود، تنها به یک حزب [آزادی] می توانید رای بدهید."

مطابق سرشماری سال ۲۰۱۱ هلند، بیش از ۱۶۷ هزار نفر از ساکنان این کشور متولد مراکش هستند که سومین جمعیت مهاجر به این کشور را از خارج از اتحادیه اروپا تشکیل می دهند. این رقم شامل نسل دوم یا سوم مهاجران مراکشی نمی شود. 

بوسنی خواهان به رسمیت شناخته شدن نسل کشی؛ اعتراض صربستان

بوسنی و هرزگوین اعبام کرده است که در خصوص تصمیم دیوان بین المللی دادگستری (بازوی قضایی سازمان ملل) بر تبرئه صربستان از اتهام مسئولیت مستقیم نسل کشی، تجدید نظر می‌خواهد.

فرصت ده ساله تجدید نظرخواهی بوسنی کمتر از دو هفته دیگر به پایان می‌رسد.

وزیر خارجه صربستان از این اقدام بوسنی شدیدا انتقاد کرده و آن را "بسیار خطرناک" خوانده است.

مشکل مالیاتی سرمربی استقلال

ابتکار: نشست جهانی در خصوص ریزگردها به زودی در ایران برگزار می‌شود

معصومه ابتکار، رییس سازمان حفاظت محیط زیست ایران گفت: "با توجه به مشکلاتی که در زمینه ریزگردها در طول سالهای گذشته در برخی از استانهای کشورمان شاهد بودیم، اولین نشست جهانی سازمان ملل در زمینه ریزگردها در ایران، بزودی در کشورمان تشکیل خواهد شد ...در رابطه با بخش محیط زیست و احیای تالاب های خوزستان گام های خوبی برداشته شده است و تالاب حورالعظیم و شادگان وضعیت خوبی دارند. همکاری بین‌المللی ومنطقه‌ای را در این زمینه دنبال خواهیم کرد و اخیرا نیز با مسئولان کشور عراق درباره کانون گرد وغبار این کشور گفت وگوهایی صورت گرفته است و این موضوعات را از طریق وزارت امور خارجه کشورمان نیز پیگیری می‌کنیم." 

معصومه ابتکار
ISNA

نشست مونیخ؛ نگرانی اروپا از ترامپ

تحلیل کسری ناجی، خبرنگار بی‌بی‌سی فارسی از محل اجلاس مونیخ:

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، بدون نام بردن از دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا، گفت نظم جهانی به همه خورده است. خانم مرکل گفت که برای ایجاد نظم تازه جهانی هم به اتحادیه اروپا نیاز است، هم به ناتو و هم به سازمان ملل. 

هر سه سازمان چند جانبه جهانی که او نام برد، سازمان‌هایی هستند که آقای ترامپ چه قبل و چه بعد از انتخاب به ریاست جمهوری، گفته اعتقادی به آنها ندارد. این مایه نگرانی جدی اروپاست که حالا بیم احتمال نرم شدن موضع آمریکا در قبال روسیه را دارد. کشوری که به گفته خانم مرکل برای اولین بار بعد از جنگ جهانی دوم تمامیت ارضی یک کشور اروپایی یعنی اوکراین را نقض کرده است. 

سخنان مایک پنس، معاون رییس جمهوری آمریکا، در حمایت بی چون و چرا از اتحاد اروپا و آمریکا با قاطعیت ایراد شد. اما این هم نتوانست به نگرانی‌ها خاتمه دهد.

اینجا در کنفرانس مونیخ احساس این وجود دارد که اروپا و جامعه جهانی شدیدترین بحران سیاسی بعد از جنگ دوم جهانی را پشت سر می‌گذرانند.  اینجا از کنفرانس مونیخ بیشتر بخوانید. 

درگیری در لیگ دسته دو فوتبال ایران

حمایت برانکو از کی‌روش

جهانگیری: کل امکانات کشور باید برای خوزستان بسیج شود

جهانگیری
IRNA

 اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهوری ایران در جلسه بررسی مسائل و مشکلات استان خوزستان گفت: " کل امکانات کشور باید برای حل مسائل استان خوزستان بسیج شود. مردم این استان در برابر مسائل و مشکلات ناشی از ریزگردها صبوری و تحمل همراه با بزرگواری کردند و باید از صبر و متانت این مردم قدردانی شود... در جریان حوادث اخیر اقداماتی ضربتی و خارج از روال معمول کارها صورت گرفت تا هرچه سریعتر مشکلات مردم استان مرتفع شود." 

کشف میکروب‌هایی با هزاران سال سن در مکزیک

غارهای نایکا
PENELOPE J. BOSTON

شماری از دانشمندان که زیر نظر بخش ستاره زیست‌شناسی ناسا کار می‌کنند، میکروب‌هایی کشف کرده‌اند که می‌توانند تا ۵۰ هزار سال قدمت داشته باشند. دانشمندان این میکروب‌‌ها را از کریستال‌های غول‌پیکر معروف غاری در شمال مکزیک استخراج و احیا کرده‌اند. این میکروب‌ها میلیون‌ها سال در فضایی که به طور غیر عادی گرم و اسیدی است در غارهای کوهستان نایکا رشد و نمو کرده‌اند. دانشمندان امیدوارند با این کشف دید بهتری نسبت به ارگانیسم‌های اولیه در کره زمین پیدا کنند. 

دبیر کل فدراسیون فوتبال: پرسپولیس با ۱۱ پرونده بیشترین شاکی را دارد

توفان شدید در کالیفرنیا دو کشته بر جای گذاشت

توفانی شدید در کالیفرنیا دو کشته بر جای گذاشته است.

شدت این توفان به قدری بوده که در آمریکا به آن لقب "بمب جوی" داده‌اند.

راه‌های بسیاری در این ایالت بسته شده و ده‌ها پرواز هم لغو شده‌اند.

یک نفر به دنبال سقوط تیر برق کشته شده و شخص دیگری هم قربانی سیلاب ناگهانی شده است.

خبر فوریوزیر خارجه روسیه: مسکو به دنبال نظم نوین جهانی است

سرگی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، خواستار پایان دادن به نظم جهانی با محوریت غرب شده و گفته مسکو قصد دارد یک روابط "عمل‌گرا" با ایالات متحده آمریکا آغاز کند که نقش روسیه را در ثبات جهان به رسمیت بشناسد.

او در حاشیه نشست امنیتی مونیخ ابراز امیدواری کرده که شیوه اداره جهان به سمت و سوی دمکراتیک حرکت کند به طوری که حق حاکمیت هر کشور به رسمیت شناخته شود.

گزارش اجلاس مونیخ را اینجا بخوانید. 

بارندگی و ریزش سقف مدرسه در هرمزگان

View more on twitter

بر اثر سیلاب در جنوب ایران دست‌کم چهارده نفر مفقود شده‌اند. گزارش بارندگی برف یک متری در رشت و سیلاب در جنوب ایران را در این مطلب بخوانید. 

زنده شدن دریاچه مهارلو در فارس

گرچه سیلاب در استان فارس خانه‌های زیادی را ویران و شماری را آواره کرده اما باعث شده تا دریاچه خشک شده مهارلو دوباره پرآب شود. 

دریاچه مهارلو در استان فارس
TASNIM
دریاچه مهارلو در استان فارس

حمید بقایی نامزد انتخابات ریاست جمهوری شد

حمید بقایی، معاون اجرایی رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی در دوران محمود احمدی نژاد، اعلام کرده است که در انتخابات ریاست جمهوری پیش رو نامزد خواهد شد.

آقای بقایی گفته نامزدی او مستقل از گروه‌ها و جریان‌های سیاسی موجود در ایران است. او در نامه اعلام نامزدی خود به ضرورت "همبستگی ملی" اشاره کرده است.

پیش از این محمود احمدی نژاد گفته است که در انتخابات پیش رو از هیچ شخص یا گروهی حمایت نخواهد کرد.

تنها آتشفشان فعال جنوب آسیا فوران کرد

دانشمندان می‌گویند تنها آتشفشان فعال در جنوب آسیا دو باره فوران کرده است. جزیره آتشفشانی برن آیلند درجزایر آندامان در خلیج بنگال قرار دارد. گروهی از دانشمندان که مشغول تحقیق در این باره هستند می‌گویند خاکستر آتشفشانی از آن فوران کرده است. در این جزیره هیچ کس زندگی نمی کند. این آتشفشان  پس از یک قرن و نیم خاموشی 25 سال پیش دو باره فعال شد.

فرمانده نیروی زمینی سپاه: ضد انقلاب وارد فاز نظامی شده است

محمد پاکپور
basijpress

محمد پاکپور، فرمانده نیروی زمینی سپاه پاسداران ایران، گفته است گروه‌های مخالف به گفته او "ضدانقلاب" که سال‌های گذشته از فاز نظامی دور شده بودند، "توسط سازمان‌های فرامنطقه‌ای و برخی کشورهای حوزه خلیج فارس دوباره اعلام کردند وارد فاز نظامی شده‌اند."

بر اساس توضیحات آقای پاکپور امنیت مرزهای شمال غرب ایران به عهده سپاه بوده و حالا امنیت جنوب شرقی در منطقه سیستان و بلوچستان هم به سپاه واگذار شده است.

او ادعا کرده زمانی که نیروی زمینی سپاه مسئولیت منطقه جنوب شرقی را به عهده گرفت، نیروهای مخالف ایران به عمق سیصد کیلومتری خاک ایران نفوذ کرده بودند اما اکنون "در منطقه امنیت وجود دارد."

مراسم رسمی تحلیف رئیس‌جمهوری جدید گامبیا

مراسم رسمی تحلیف آداما بارو، رئیس‌جمهوری جدید گامبیا امروز انجام خواهد شد.

هزاران نفر از مردم به همراه رهبران کشورهای آفریقایی در این مراسم که در استادیوم اصلی بانجول، پایتخت گامبیا برگزار می‌شود شرکت خواهند کرد.

وزیر ارتباطات ایران: پارازیت‌های موجود برای مردم مضر نیستند

محمود واعظی، وزیر ارتباطات ایران گفته است امواج و پارازیت‌های موجود برای مردم مضر نیستند.

وزیر ارتباطات ایران به خبرگزاری آنا گفته است "پارازیتی که از یک حدی بیشتر شود مضر است، ولی وقتی ما آن‌ها را کنترل می‌کنیم که طول موج‌ها پایین باشد، نمی‌تواند مضر باشد."

ببینید: سردرد مردم شیراز از دست پارازیت ها؛ مسئولان استان می‌گویند کار آنها نیست

پیش از این شماری از مقام‌های ایرانی از زیانبار بودن پارازیت‌های ماهواره ای سخن گفته و خواستار حذف آن شده‌اند.

آیت الله ناصر مکارم شیرازی از مراجع تقلید شیعه در قم  هم سال پیش خواهان به حداقل رسیدن آثار منفی امواج پارازیت در ایران شد.

وزارت خارجه ایران: ظریف با رکس تیلرسون دیدار نمی‌کند

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران دیدار و مذاکره محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران با رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه جدید آمریکا در حاشیه نشست امنیتی مونیخ را رد کرده است.

بهرام قاسمی گفته است "ما هیچ نوع ارتباطی با آمریکا نداریم، بنابراین هیچ مذاکره‌ای نیز انجام نخواهد شد." 

در دوران ریاست‌جمهوری اوباما وزیران امور خارجه ایران و آمریکا چندین بار دیدار و مذاکره کردند.

آقای قاسمی در مورد دیدار احتمالی ظریف و تیلرسون گفته است "چنین دیداری انجام نخواهد شد و قویا این موضوع و شایعه را تکذیب می‌کنیم."

حملات تند امامان جمعه به پیشنهاد 'آشتی ملی' نشانه چیست؟

حملات تند امامان جمعه به پیشنهاد 'آشتی ملی' نشانه چیست؟

سیل در استان های بوشهر و فارس؛ یک سد خاکی خراب شد و آب به شهرستان جهرم سرازیر شد

سیل در استان های بوشهر و فارس؛ یک سد خاکی خراب شد و آبش به شهرستان جهرم سرازیر شد

نماینده مجلس ایران: کارگران زیر خط فقر حقوق می‌گیرند

یک نماینده مجلس ایران خواهان افزایش حقوق کارگران در کشور شده و گفته است حقوقی که به کارگران ایرانی پرداخته می‌شود، پائین‌تر از رقم اعلام شده برای خط فقر است.

بیشتر بخوانید

"دشمن مردم"

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا بار دیگر به سازمان‌های خبری آمریکا حمله کرده و آنها را دشمن مردم خوانده است.

بیشتر بخوانید