Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

خلاصه

  1. فیلم فروشنده فرهادی در میدان مرکزی لندن نمایش داده می‌شود
  2. هشتاد و نهمین دوره مراسم اهدای جوایز اسکار یکشنبه شب در لس آنجلس برگزار می‌شود
  3. افزایش حملات به پناهجویان در آلمان

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

تظاهرات مخالفان ولادمیر پوتین در روسیه

در اتفاقی نسبتا نادرمخالفان ولادیمیر پوتین رییس جمهور روسیه در مسکو و شهرهای دیگر اعتراض خود را نشان دادند. این تظاهرات در دومین سالگرد قتل بوریس نمتسوف از رهبران مخالف برگزار شد. در مسکو گفته می‌شود پانزده هزار نفر در این تظاهرات شرکت داشتند هر چند که پلیس مسکو این رقم را پنج هزار نفر اعلام کرد. تظاهرکنندگان در شعارها و پلاکاردهای خود به ولادمیر پوتین و جنگ در اوکراین اعتراض کردند. شمار زیادی از معترضان هم بر روی پلی در نزدیکی کرملین که آقای نمتسوف بر روی آن کشته شد دسته‌های گل گذاشتند. در سنت پترزبورگ و نیژنی‌نوگورود هم تظاهرات مشابهی برگزار شد. این بزرگترین تظاهرات اعتراضی در روسیه از دو سال پیش است، زمانی که پس از قتل بوریس نمتسوف شمار زیادی از معترضان به خیابان‌ها آمدند.

moscow
َAP

منچستر یونایتد قهرمان جام لیگ انگلستان شد

منچستر یونایتد فینال جام لیگ اگلستان (جام اتحادیه سابق) که در ورزشگاه ومبلی لندن لندن برگزار شد را با نتیجه سه بر دو از ساوثمپتون برد.

ستاره‌های این مسابقه زلاتان ابراهیموویچ مهاجم سوئدی منچستر یونایتد و مانولو گابیادینی مهاجم ایتالیایی ساوثمپتون بودند که هر کدام دو گل زدند. ساوثمپتون در این مسابقه در بیشتر دقایق بازی بهتر از منچستر یونایتد بازی کرد و کمک داور یک گل سالم گابیادینی را هم به اشتباه آفساید اعلام کرد. در حالی که به نظر می‌رسید بازی به وقت اضافه کشیده خواهد شد زلاتان در دقیقه ۸۷ گل پیروزی منچستر یونایتد را به ثمر رساند. این ۲۶ امین گل او در تمام رقابتها برای منچستر یونایتد بود. به این ترتیب ژوزه مورینیو اولین جام را با منچستر یونایتد به خانه برد. دیگر گل منچستر یونایتد را جسی لینگارد به ثمر رساند.

zlatan
PA

محمد خاتمی: باید نفرت‌ها را به هم‌دلی تبدیل کنیم

محمد خاتمی، رییس‌جمهور سابق ایران، در سخنانی با طرح این پرسش که "اگر می‌گوییم دیکتاتوری بد است، در درون منزل و اطرافیان خود چقدر همدیگر را تحمل می‌کنیم؟"، اضافه کرد: "با رجوع به اسلام و آموزه‌های اسلام می‌بینیم در کنار هم بودن و یکدیگر را تحمل کردن و مخصوصا گذشت و عفو داشتن 'به‌ویژه عفو و گذشت در موضع قدرت' توصیه شده است."

خاتمی، مبدع طرح "آشتی ملی" که با مخالفت رهبر ایران مواجه شده است، گفت: "همه در کنار همدیگر، نفرت‌ها را به همدلی‌ها و همراهی‌ها تبدیل کنیم و پذیرش یکدیگر در دستور کار همه افراد باشد."

کمک‌های برنامه جهانی غذا به قحطی‌زدگان سودان جنوبی رسید

به دنبال مذاکرات سازمان ملل برای دسترسی به مناطق تحت کنترل شورشیان در سودان جنوبی، کمک‌های این سازمان به ده‌ها هزار نفر از مردم قحطی‌زده این منطقه شروع شد.

صد هزار نفر دراستان یونیتی در سودان جنوبی در خطر قحطی قرار دارند و سازمان ملل می‌گوید که پنج میلیون سودانی در سراسر این کشور نیاز فوری به دریافت کمک‌های غذایی دارند.

به گزارش خبرنگار سرویس آفریقایی بی‌بی‌سی، هزاران نفر در یکی از شهرهای استان یونیتی در سودان جنوبی جمع شده‌اند تا کمک‌هایی را که برنامه جهانی غذا از طریق هواپیما به پایین پرتاب می‌کند، جمع‌آوری کنند.

زنی در میان جمعیت به خبرنگار بی‌بی‌سی گفته است که مدتها تنها منبع غذایی او نیلوفرهای آبی کنار رودخانه و کندوهای عسل وحشی بوده است.

هفته گذشته نیز صندوق کودکان سازمان ملل متحد - یونیسف - در گزارشی هشدار داده بود که حدود یک میلیون و چهارصد هزار کودک در نیجریه، سومالی، سودان جنوبی و یمن به خاطر کمبود مواد غذایی گرفتار سوء تغذیه حاد هستند و خطر مرگ آنان را تهدید می‌کند. بیشتر بخوانید

کشف شمشیر 'متعلق به هزاره اول پیش از میلاد' در املش

فرمانده پلیس املش از کشف یک قبضه شمشیر مفرغ 'متعلق به هزاره اول پیش از میلاد' در این شهرستان خبر داده است.

  سرهنگ احمد وکیل صادقی در توضیح چگونگی کشف این قطعه گفت: "در پی دریافت گزارش مردمی در راستای فعالیت فردی در امر نگهداری اشیای عتیقه ، بررسی موضوع در دستور کار ماموران آگاهی شهرستان قرار گرفت... ماموران پس از بررسی به صحت و سقم خبر پی برده و متهم را در این خصوص شناسایی و در بازرسی ازمنزل او ، یک قبضه شمشیر مفرغ که بطور ماهرانه ای جاسازی شده بود، کشف و ضبط کردند."   

View more on twitter

شروع نمایش فیلم فرهادی در لندن

رحیم مشایی: احمدی‌نژاد برای حمایت از افراد محدودیت دارد

اسفندیار رحیم مشایی، معاون پیشین محمود احمدی‌نژاد و از نزدیک‌ترین یاران او، با حمایت از نامزدی حمید بقایی در انتخابات ریاست جمهوری ایران، گفته است که ملاک این گروه بیانات رهبر ایران است.

 او در نشست پرسش و پاسخ درباره نامزدی آقای بقایی، گفت: "آنچه از بیانات مقام معظم رهبری دریافت کردیم این است که دکتر احمدی‌نژاد فقط به عنوان نامزد حضور نداشته باشد."

به گزارش سایت دولت بهار، سایت هواداران محمود احمدی‌نژاد، آقای مشایی گفته است: "اگر از بیانات مقام معظم رهبری دریافت می‌کردیم که دکتر احمدی‌نژاد کلا حضور نداشته باشد هیچ فعالیتی شروع نمی‌کردیم."

به گفته آقای مشایی، رییس جمهور سابق ایران برای حمایت از افراد محدودیت دارد اما "افراد منعی ندارند که بگویند ایشان را دوست داریم و از ایشان دست نمی‌کشیم."

او آقای بقایی را ادامه دهنده راه محمود احمدی نژاد معرفی کرده است.

درگیری های سنگین بین نیروهای عراقی و داعش در مرز اردن و عربستان

منابع نظامی عراق از درگیری‌های سنگین بین نیروهای مرزی و گروه موسوم به دولت اسلامی(داعش) در نزدیکی گذرگاه اردن و عربستان خبر داده اند. گفته شده که قوا و تجهیزات کمکی برای حمایت از نیروهایی که مورد حمله داعش قرار گرفته‌اند، به این محل اعزام شده است. پیشتر یک منبع در شهر انبار گفته بود نیروهایی که به آنها حمله شده اعلام کردند که در وضعیت اضطراری قرار دارند و تجهیزات آنها روبه اتمام است.هفته گذشته هم بمبگذاران انتحاری داعش یک پاسگاه مرزی در نزدیکی تنها گذرگاه عراق و اردن را هدف قرار داده و دست کم ۱۵ نفر را کشتند.   

پوشش زنده: پخش پیام اصغر فرهادی در میدان ترافالگار لندن

پیام اصفر فرهادی در میان جمعیتی که برای تماشای فیلم او به میدان ترافالگار لندن آمده بودند، پخش شد.او در این پیام از حمایت مردم تشکر کرد.پیش از او مایک لی، کارگردان بریتانیایی، در میدان ترافالگار گفت که فیلم جدایی نادر از سیمین یکی از بهترین فیلم‌هایی بوده که دیده و فیلم فروشنده هم فیلم بسیار خوبی است اما قصد ندارد قبل از نمایش داستان آن را لو بدهد. 

View more on facebook

بیل پکستون، بازیگر فیلم‌ تایتانیک، در ۶۱ سالگی درگذشت

بیل پکستون، بازیگر آمریکایی بود که علاوه بر نقش‌آفرینی در فیلم تایتانیک، برای بازی در فیلم‌های بیگانه، ترمیناتور، آپولو ۱۳ و دروغ‌های حقیقی شناخته شده است. 

بیل پکستون
Reuters

زنده: سخنان شهردار لندن و کارگردانان درباره فیلم اصغر فرهادی

سیاوش اردلان در میدان ترافالگار لندن صحبت‌های صادق خان، شهردار لندن را به طور زنده ترجمه می‌کند.او نمایش فیلم اصغر فرهادی را یک افتخار عنوان کرده است. مایک لی، کارگردان بریتانیایی، در حمایت از اصغر فرهادی در این میدان سخنرانی کرده است. 

View more on facebook

فینال جام لیگ انگلستان، منچستر یونایتد - ساوثمپتون

فینال جام لیگ انگلستان (جام اتحادیه سابق) تا دقایقی دیگر در روزشگاه ومبلی لندن آغاز می‌شود. در این مسابقه منچستر یونایتد با ساوثمپتون روبرو می‌شود. اگر منچستر یونایتد قهرمان شود این اولین جام ژوزه مورینیو با منچستر یونایتد خواهد بود. تنها باری که ساوثمپتون جامی را در تاریخ خود برده در سال ۱۹۷۶ در فینال همین رقابت‌ بود که یک بر صفر بر منچستر یونایتد پیروز شد. در آن زمان ساوثمپتون در دسته دوم بازی می‌کرد.

ساعتی پیش هم در لیگ برتر انگلستان تاتنهام چهار بر صفر استوک را در هم کوبید.

در اسپانیا هم مسابقه اتلتیکو مادرید و بارسلونا در جریان است که نیمه اول آن بدون گل تمام شده است.

پخش پیام اصغر فرهادی در میدان ترافالگار لندن

دقايقى قبل از نمايش فيلم در میدان ترافالگار لندن، پيام ويديويى اصغر فرهادى پخش خواهد شد. در تلاش هستيم اين پيام را به طور زنده از فیسبوک و اينستاگرام بى بى سى فارسى پخش کنیم. آقای فرهادی گفته برای اعتراض به فرمان مهاجرتی ترامپ علیه شهروندان هفت کشور در مراسم اسکار حضور نخواهد یافت. 

View more on facebook

وزارت کشور: انتخابات ریاست جمهوری در آینده الکترونیکی برگزار نمی‌شود

عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور ایران می‌گوید اخذ و شمارش آرا در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده این کشور به ضورت الکترونیک برگزار نخواهد شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) آقای رحمانی فضلی گغته است: "شورای نگهبان در مرحله تشخیص هویت به ما اجازه داده است که به روش الکترونیکی عمل کنیم که به این ترتیب بیش از ۹۷ درصد کار الکترونیکی انجام می‌شود و فقط اخذ و شمارش آراء روش الکترونیکی نخواهد بود." انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری ایران همزمان با انتخابات پنجمین دوره شوراهای اسلامی شهر قرار است ۲۹ اردیبهشت ماه سال۱۳۹۶ برگزار شود.

عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور ایران
TASNIM

گزارش ویدئویی از محل نمایش فیلم فروشنده در لندن

گزارش تصویری سیاوش اردلان از مصاحبه صادق خان، شهردار لندن، در محل نمایش عمومی فیلم فروشنده اصغر فرهادی. 

View more on twitter

شهردار لندن: جمعیت در میدان خارق‌العاده است

توییت صادق خان، شهردار لندن: کم‌تر از یک ساعت به نمایش فیلم فروشنده باقی مانده. خارق‌العاده است که این همه جمعیت اینجا در میدان ترافالگار جمع شده‌اند. 

View more on twitter

فیلم: میدان ترافالگار لندن پیش از نمایش فیلم اصغر فرهادی

نمایش 'فروشنده' در لندن؛ میدان مملو از جمعیت است

سیاوش اردلان، خبرنگار ما در میدان ترافالگار لندن می گوید با بازشدن نرده‌های محافظ محل نمایش، شمار زیادی از ایرانیان برای تماشای فیلم فروشنده اصغر فرهادی جمع شده‌اند. خبرنگار گاردین هم عکسی از میدان منتشر کرده که نشان می‌دهد یک ساعت پیش از پخش فیلم میدان مملو از جمعیت است. 

View more on twitter

اجرای موسیقی مهاجران سوریه‌ای بعد از نمایش فیلم فرهادی

صادق خان، شهردار لندن، توییتی را از استفان باد بازنشر کرده که نوشته باران نمی‌آید و پس از نمایش عمومی فیلم اصغر فرهادی در لندن، یک گروه از سوری‌های عمدتا پناهجو به نام "ارکستر نوازندگان سوری" موسیقی زنده اجرا خواهند کرد. این گروه آلبومی را با گروه "آفریقا اکسپرس" منتشر کرده که قرار است بخشی از آن را اجرا کند. بعد از فرمان مهاجرتی آقای ترامپ که اصغر فرهادی اعلام کرد در مراسم اسکار شرکت نمی‌کند، شهردار لندن اعلام کرد فیلم او را رایگان و عمومی در یکی از بزرگ‌ترین میدان‌های لندن نمایش خواهد داد. 

View more on twitter

در حاشیه نمایش فیلم فروشنده در میدان ترافالگار لندن

فیلم فرهادی در لندن؛ مردم کم کم برای تماشا جمع می‌شوند

تصاویر زنده سعید کمالی دهقان، خبرنگار روزنامه گاردین، از میدان ترافالگار، جایی که قرار است فیلم فروشنده اصغر فرهادی پخش شود. 

View more on twitter

ستاد مبارزه با مواد مخدر: رشد اعتیاد در ایران بیش از رشد جمعیت

علی هاشمی، رییس کمیته مستقل مبارزه با مواد مخدر ایران در مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: در سه دهه اخیر رشد اعتیاد بیشتر از رشد جمعیت بوده است.

به گزارش تسنیم، آقای هاشمی با ارایه آماری در این خصوص گفت: کشفیات مواد مخدر در سال ۱۳۵۸ حدود ۱۱ تن تریاک  بود و این رقم در سال ۹۳ به ۷۸۶ تن تریاک رسید. همچنین در سال ۵۸ حدود ۱۰ هزار نفر درارتباط با مواد مخدر دستگیری داشتیم اما این رقم در سال ۹۳ به ۳۵۲ هزار نفر رسیده است.

 براساس گزارش ستاد مبارزه با مواد مخدر یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر در ایران اعتیاد دارند و سالانه ۵۰۰ تن انواع مواد مخدر در این کشور مصرف می شود. 

انفجار لوله گاز در قزوین

رضا گروسی، مدیر کل ستاد مدیریت بحران استان قزوین اعلام کرد در اثر انفجار لوله گاز در قزوین یک نفر کشته و دو نفر مصدوم شدند.  

به گزارش تسنیم، آقای گروسی گفته این اتفاق در نزدیکی لشگر ۱۶ زرهی استان قزوین روی داده و علت حادثه در دست بررسی است.

بازداشت یک رهبر سیاسی مخالف در قرقیزستان

عمربیک تکیه‌بایف، از مخالفان سیاسی در قرقیزستان، به اتهام فساد و جعل، بازداشت شده است. آقای تکیه‌بایف رهبر حزب سوسیالیست " آتا مکان" (سرزمین پدری) است. مقامات قضایی گفته‌اند که آقای تکیه‌بایف مظنون به دریافت یک میلیون دلار از یک سرمایه‌گذار روسی است. 

با این اتهام به نظر می رسد که آقای  تکیه‌بایف قادر به نامزد شدن در انتخابات ریاست جمهوری این کشور نباشد. انتخابات ریاست جمهوری قرقیزستان چند ماه دیگر برگزار می‌شود. 

یکی از اعضای حزب سوسیالیست گفته است که آقای  تکیه‌بایف این اتهامات را رد می کند و گفته است اتهام‌ها با انگیزه سیاسی علیه وی مطرح شده‌ است. 

لندن در تدارک نمایش عمومی فیلم اصغر فرهادی

View more on twitter

سیاوش اردلان، خبرنگار ما که به میدان ترافالگار در مرکز لندن رفته، می‌گوید کارکنان شهرداری مشغول آماده کردن صحنه نمایش عمومی و رایگان فیلم فروشنده اصغر فرهادی هستند. قرار است تا کم‌تر از یک ساعت دیگر به دعوت شهردار لندن این فیلم در مرکز شهر نمایش داده شود. 

فرزانه جلالی 'در اداره اطلاعات کرمانشاه بازداشت است'

فرزانه جلالی فعال مدنی که  پنج شنبه گذشته پنجم اسفندماه در اداره پست شهر کرمانشاه بازداشت شده، در تماسی با خانواده‌اش، گفت: "در اداره اطلاعات کرمانشاه در بازداشت است."

 به گزارش کلمه پس از بازداشت خانم جلالی در روز پنج شنبه ، ماموران اداره اطلاعات به خانه او رفته و لوازم او را ضبط کردند. 

خانم جلالی از دانشجویان محروم از تحصیل است. او در سال ۱۳۸۹ با وجود کسب رتبه ششم در آزمون کارشناسی ارشد از تحصیل بازماند.

قیمت سکه طلا افزایش یافت

بر اساس گزارش‌ها از بازار آزاد تهران، قیمت انواع سکه طلا در این بازار در معاملات امروز یکشنبه هشتم اسفند افزایش داشته است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) هر سکه تمام طلا، طرح جدید با افزایش ۴۰۰۰ تومانی نسبت به دیروز،‌ یک میلیون و ۲۰۸ هزار تومان معامله شد.

بر همین اساس نیم سکه ششصد و هشتاد هزار تومان معامله شد.

سکه طلا
Getty Images

آتش سوزی در محل اسکان پناهجویان در یکی از شهرهای سوئد

محل اسکان پناهجویان در سوئد
Getty Images

به گفته مقامات سوئد آتش سوزی در یکی از مراکز اسکان پناهجویان دراین کشور به مجروح شدن حدود ۲۰ نفر منجر شده است. دلیل این آتش سوزی که در شهرونشبوی اتفاق افتاده، هنوز مشخص نیست، اما پلیس تحقیقاتی را در این مورد آغاز کرده است. 

 این شهر در حدود ۸۰ کیلومتری شمال گوتنبرگ واقع است. این آتش سوزی در طبقه سوم یکی از ساختمان‌هایی که به اسکان پناهجویان اختصاص داده شده، اتفاق افتاده است.

 براساس آخرین آمار ارائه شده در سال ۲۰۱۶ میلادی حدود ۱۲۰۰ نفر در این مجتمع زندگی می‌کردند. سوئد با جمعیتی حدود ۹.۵ میلیون نفردر سال ۲۰۱۵ شاهد افزایش ناگهانی درخواست‌های پناهجویی بود. بیش از ۱۶۲ هزار نفر از این کشور درخواست پناهندگی کرده‌اند. 

 اززمان اعمال سیاست‌های منعطف ترنسبت به پذیرش مهاجران در سال ۲۰۱۳، حمله تروریستی در این کشور اتفاق نیفتاده است. 

اطلاعیه وزارت اطلاعات ایران درباره شایعه 'تجاوز ماموران' و خودکشی یک زن در کرمانشاه

.
.

وزارت اطلاعات ایران درباره خودکشی یک زن جوان در کرمانشاه اطلاعیه داده و گفته مرگ این مهندس ارتباطی با این وزارتخانه ندارد.

در اطلاعیه وزارت اطلاعات نوشته شده است که پنجم اسفندماه امسال هم زمان با روز مهندس اخباری درباره مرگ مهدیس لبابی میرقوامی، دانشجوی کارشناسی ارشد دانشگاه سهند تبریز "به علت تجاوز ماموران اداره کل اطلاعات کرمانشاه در شبکه‌های و خبرگزاری‍های وابسته به معاندین و ضدانقلاب منتشر شد. نام‌برده هیچگونه سابقه دستگیری، احضار یا بازداشت در وزارت اطلاعات و اداره کل اطلاعات کرمانشاه را نداشته است."

وزارت اطلاعات ایران می گوید این زن در تاریخ هفتم بهمن به دلیل "مشکلات خانوادگی" خودکشی کرده است و این اخبار به گفته وزارت اطلاعات "به منظور ضدیت با نظام جمهوری اسلامی و بدبین کردن مردم" منتشر شده است.

در بهمن ماه؛ 'تعداد معاملات مسکن کاهش یافت'

بانک مرکزی ایران در گزارشی از "تحولات بازار مسکن شهر تهران" از کاهش معاملات مسکن در بهمن ماه خبر داده است.

بر اساس این گزارش در بهمن ماه امسال حدود ۱۵ هزار و ششصد واحد مسکونی در تهران معامله شده است که نسبت به ماه قبل حدود هفت درصد و نسبت به سال قبل چهار و نیم درصد کاهش نشان داده است.

بانک مرکزی متوسط قیمت هر متر مربع واحد مسکونی معامله شده در تهران در همین مدت را چهار و نیم میلیون تومان میلیون تومان اعلام کرده است.

بعضی از فعالان بازار مسکن در تهران این رقم را "غیر واقعی" می‌دانند.

بیشتر بخوانید:

تهران
TASNIM

حمله داعش در نزدیکی مرز اردن و عربستان سعودی

منابع نظامی عراق از حمله نیروهای گروه موسوم به دولت اسلامی(داعش) در نزدیکی مرز اردن و عربستان سعودی خبر داده اند. به گفته یک منبع در شهر انبار نیروهایی که به آنها حمله شده، اعلام کرده اند در وضعیت اضطراری قرار دارند و تجهیزات آنها رو به اتمام است. براساس گزارش های دریافتی تاکنون ۱۰ سرباز در جریان درگیری ها کشته شدند. هفته گذشته هم بمبگذاران انتحاری داعش یک پاسگاه مرزی در نزدیکی تنها گذرگاه عراق و اردن را هدف قرار داده و دست کم ۱۵ نفر را کشتند.  

بازداشت ده ساعته مورخ فرانسوی قبل ازورود به خاک آمریکا

هنری روسو، مورخ فرانسوی، تایید کرده در مسیرش برای شرکت به کنفرانسی در تگزاس، به مدت ده ساعت دربازداشت اداره مهاجرت آمریکا بوده است. آقای روسو گفته که او را تهدید به اخراج از خاک آمریکا کرده بودند. اما در مقابل مقامات ورود او را به کشور غیرقانونی خوانده بودند. 

گفته شده که آقای روسو سرانجام م با مداخله دانشگاهی که او را دعوت کرده بود، توانسته وارد آمریکا شود. هنری روسو مصری الاصل، پژوهشگرتاریخ فرانسه در جنگ جهانی دوم است بازداشت این مورخ فرانسوی پس از آن صورت گرفته که دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا تدابیر شدیدی را بر سیستم کنترل ورود به این کشور اعمال کرده است. 

وزیر بهداشت: بیست و پنج درصد مردان ایرانی سیگار می‌کشند

حسن هاشمی، وزیر بهداشت ایران می‌گوید بیست و پنج درصد مردان ایرانی سیگار می‌کشند.

 به گزارش خبرگزاری دولتی ایران (ایرنا) آقای هاشمی گفته است شیوع مصرف دخانیات در شهرها ۱۳ درصد و در روستاها بیش از پانزده درصد است. به گفته وزیر بهداشت افراد گروه سنی ۴۵ تا ۵۰ سال بیشترین مصرف دخانیات را دارند.  

حسن هاشمی، وزیر بهداشت ایران
YJC

مصوبه مجلس ایران برای مقابله با فرمان مهاجرتی ترامپ

نمایندگان مجلس ایران امروز یکشنبه ۸ اسفند(۲۶ فوریه) لایحه‌ای را به تصویب رسانده‌اند که بر اساس آن ۲۰۰۰ میلیارد ریال برای بازگرداندن ایرانیان مقیم آمریکا در سال ۹۶ اختصاص می‌یابد.

این مصوبه برای مقابله با فرمان مهاجرتی دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا که شهروندان ایرانی را هم شامل می‌شود، بوده است. به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) دولت ایران بر اساس این مصوبه "مکلف شده است برای جذب نیروی انسانی و سرمایه‌های ایرانیان مقیم آمریکا در سال ۹۶ مبلغ ۲۰۰ میلیارد تومان در اختیار وزارتخانه‌های علوم و اقتصاد و دارایی" اختصاص دهد. علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران گفته است: "این مصوبه اقدامی در برابر عمل آمریکایی‌ها است که از ایرانی‌ها برای حضور در کشور استقبال شود."

جزئیات بیشتر را اینجا بخوانید

مجلس ایران
TASNIM

'سازمان پهپادی'

فرمانده نیروی زمینی سپاه پاسداران ایران از تشکیل "سازمان پهپادی" در این نیرو خبر داده است.

محمد پاکپور فرمانده نیروی زمینی سپاه به خبرگزاری تسنیم گفت: "ما در نیروی زمینی سپاه یک مرکز و سازمان پهپادی تشکیل داده‌ایم که در مناطق عملیاتی پایگاه دارد و عملیاتی است."

شهردار لندن از استقبال سینماگران از نمایش فیلم فرهادی ابراز خوشنودی کرد

امروز فیلم فروشنده، ساخته اصغر فرهادی و نامزد بهترین فیلم خارجی در اسکار در میدان مشهور ترافالگار و به میزبانی صادق خان، شهردار لندن نمایش داده می‌شود.

صادق خان حدود دو هفته پیش در پیامی تصویری گفت: "ما میدان ترافالگار را برای یک مناسبت بسیار ویژه به بزرگترین سینمای لندن تبدیل می کنیم.... برای نمایش فیلم فروشنده نامزد جایزه اسکار، ساخته کارگردان ایرانی اصغر فرهادی."

دیروز آقای خان در توییتی به خبر حمایت بازیگرانی مانند کیرا نایتلی و دومنیک وست اشاره و از این موضوع ابراز خوشحالی کرد.

اصغر فرهادی که فیلم اخیرش فروشنده نامزد جایزه بهترین فیلم خارجی اسکار ۲۰۱۷ است، اعلام کرده که در مراسم اسکار امسال شرکت نخواهد کرد. آقای فرهادی فرمان رئیس جمهوری آمریکا مبنی بر منع ورود پناهجویان و همین طور مسافران و مهاجران ایرانی و شهروندان شش کشور دیگر را "شرایط ناعادلانه برای ورود قانونی" به آمریکا دانسته و تصمیم گرفته که در این مراسم حاضر نشود.

View more on twitter

احمدی‌نژاد به ترامپ نامه نوشت

محمود احمدی نژاد، رییس جمهور پیشین ایران، به دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا، نامه نوشته و از او خواسته که نظام انتخاباتی و سیاسی آمریکا را اصلاح کند، با احترام به زنان نقش آنان را در مشارکت و رهبری در نظر بگیرد و مانع "دست اندازی" آمریکا به منافع کشورهای دیگر شود.

بیشتر تاکید نامه بر این است که آقای ترامپ رویه سابق آمریکا را تغییر دهد و به حقوق سایر ملت‌ها احترام بگذارد. او از انتخاب آقای ترامپ استقبال کرده و گفته که این انتخاب "خارج از اراده هیات حاکمه و جریان اصلی پشت صحنه آمریکا بوده است."

بیشتر بخوانید

جلوگیری از فعالیت اقامتگاه‌های غیرمجاز توریست‌های چینی در تهران

گردشگران چینی
isna

علی رفیعی، معاون گردشگری تهران، گفته است که از فعالیت اقامتگاه های غیرمجاز توریست های چینی جلوگیری شده، اما تا کنون خانه‌ای پلمپ نشده است. به گفته آقای رفیعی، مالکان این اقامتگاه‌ها تاکنون نمی دانستند که فعالیت‌های آنها غیرقانونی است و نیاز به مجوز دارند. معاون گردشگری تهران همچنین گفته: " درحال حاضر با توجه به شناسایی اقامتگاههای غیر مجاز چینی ها، از بعضی فعالیت‌های گسترده آنها جلوگیری شده، اما اقدام نهایی در این مورد و چگونگی برخورد با آنها به بررسی‌های نهایی و رای کمیسیون ارتقا امنیت گردشگران خارجی و مقاصد آن ها منوط شده است."

رئیس کمیته امداد: یازده میلیون نفر در ایران زیر خط فقر هستند

  رئیس کمیته امداد می‌گوید با احتساب ۸۱۲ هزار تومان برای خط فقر، حدود ۱۱ میلیون نفر در ایران زیر خط فقر هستند.

به گزارش خبرگزاری مهر، پرویز فتاح گفته است: "تعریف خط فقر به تعیین شاخص از سوی افراد مختلف بستگی دارد، به طور مثال با تعیین حداقل حقوق ٨١٢ هزار تومانی ، ١١ میلیون نفر فقیر را شامل می شود و با تغییر این مبلغ تعداد فقرا نیز تغییر می‌کند."

حسن روحانی تصمیم نامزدی در انتخابات را 'در هفته‌های اخیر گرفته است'

روحانی
PRESIDENT.IR

حسینعلی امیری، معاون امور مجلس رییس جمهور ایران گفته است که حسن روحانی در هفته‌های اخیر به این جمع بندی رسید که در انتخابات ریاست جمهوری سال حضور یابد.

آقای امیری در پاسخ به سوالی درباره اقداماتی از سوی دولت مانند پخش غذا در مناطق محروم " که جنبه تبلیغاتی دارد" گفت که "این موضوع جدیدی نیست، مربوط به ایام بعد از اربعین است. ما با جلسات و پیگیری هایی که داشتیم برای ما هیچ جا چنین چیزی معلوم نشد که این کارها در راستای بحث انتخاباتی بوده است بویژه اینکه تا زمان انتخابات بسیار مانده است و در آن زمان هنوز آقای روحانی برای حضور در انتخابات تصمیم گیری نکرده بود."

انتخابات ریاست جمهوری در ایران روز ۲۹ اردیبهشت سال ۹۶ برگزار می‌شود. در روزهای اخیر همایش‌ها و کنگره‌های احزاب و جبهه‌های مختلف برای معرفی نامزدها و سیاست‌ها آغاز شده است.