Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

 1. فرانسوا فیون: از رقابت برای ریاست جمهوری فرانسه کنار نمی‌روم

  فرانسوا فیون نامزد حزب جمهوری‌خواهان فرانسه در انتخابات ریاست جمهوری، امروز در پاریس در جمع طرفداران خود سخنرانی و تاکید کرد که قصد ندارد از این رقابت کناره‌گیری کند. آقای فیون تا چندی پیش یکی از بخت‌های اصلی ریاست جمهوری قلمداد می‌شد اما پس از اینکه یک روزنامه فرانسوی فاش کرد که او همسر و دو فرزندش را بعنوان دستیار خود در پارلمان استخدام کرده بوده، با کاهش شدید مجبوبیت روبرو شد. با اینکه استخدام بستگان برای اعضای پارلمان فرانسه غیر قانونی نیست اما او متهم شده که این مشاغل که حقوق آن را پارلمان می‌پرداخت صوری بوده است. آقای فیون با اینکه پذیرفت کارش در استخدام اعضای خانواده مناسبی نبوده اما تاکید کرد او کار غیر قانونی انجام نداده و دادگاه هم او را تبرئه خواهد کرد و در نهایت شرمساری آن برای منتقدان باقی خواهد ماند. آقای فیون درهفته‌های اخیر در نظرسنجی‌ها عقب افتاده و برخی خواستار کناره‌گیری او شده بودند. به گفته خبرنگار بی‌بی‌سی در پاریس به نظر می‌رسد قمار آقای فیون جواب داده و او بتدریج جایگاه خود را در رقابت بازیابی می‌کند.

  فیون
 2. با گذرنامه ایرانی به کدام کشورها می‌توان بدون ویزا سفر کرد؟

  موسسه تحقیقاتی بین‌المللی "نوماد کاپیتالیست" که در زمینه ارائه مشاوره فعالیت دارد، اخیرا به بررسی ارزش گذرنامه ۱۹۹ کشور جهان پرداخته و ایران در این رتبه‌بندی، در رده ۱۹۱ قرار گرفته است.

  کشورهای سوئد، بلژیک، ایتالیا، اسپانیا و جمهوری ایرلند به ترتیب رتبه های اول تا پنجم معتبرترین گذرنامه های دنیا را به خود اختصاص داده‌اند.

  بریتانیا در این لیست شانزدهم و ایالات متحده آمریکا سی و پنجم هستند.

  گذرنامه ایرانی
 3. خلبان بازداشت شده؛ چه کسی مسئول امنیت هواپیما است؟

  Video content

  Video caption: بازداشت خلبان ماهان به دلیل نگه‌داشتن مسافرانش در هواپیما

  در ایران یک خلبان شرکت هواپیمایی ماهان که پیش‌تر، مسافران یکی از پروازها را به مدت هفت ساعت در هواپیما نگه داشته بود، بازداشت شده است. 

  امیر کسروی، کارشناس ایمنی پرواز مقیم تورنتو، به بی‌بی‌سی فارسی می‌گوید که طبق قوانین بین‌المللی که ایران از آن تابعیت می‌کند، خلبان از لحظه‌ای که موتور روشن و در بسته می‌شود، تا زمان نشستن در فرودگاه مقصد، مسئول امنیت و ایمنی پرواز است و در این مورد هیچ محدودیتی برای تصمیم‌گیری ندارد. بنابراین اگر هواپیما روی زمین بوده و موتور آن خاموش بوده مسئولیت تصمیم‌گیری نداشته است و خود شرکت باید تصمیم می‌گرفته است.

 4. مردم ایران چقدر محیط زیست را جدی می‌گیرند؟

  View more on twitter
 5. مهدی کروبی به دلیل مشکلات قلبی به بیمارستان برده شد

  مهدی کروبی
  Image caption: آقای کروبی پیش‌تر هم در زمان حصر خانگی در بیمارستان بستری شده بود

  محمدتقی کروبی، فرزند مهدی کروبی، تایید کرده که پدرش روز گذشته، شنبه چهاردهم اسفند، دچار مشکل قلبی شده و برای ساعاتی به بیمارستان منتقل شده بود.

  ظاهرا مشکل جسمی آقای کروبی، افت ضربان قلب و ضعف ناشی از آن بوده است.

  مهدی کروبی، از سران معترضان به حکومت ایران، بیش از شش سال است که در حصر خانگی است. 

  به گفته آقای کروبی، پزشک معتمد وزارت اطلاعات ایران بعد از معاینه پدرش تشخیص داده که او به بیمارستان برده شود. در بیمارستان دستگاه کنترل ضربان قلب بر بدن او نصب شده و به زندان خانگی بازگردانده شده است. 

   آقای کروبی به بی‌بی‌سی گفت که نتیجه آزمایش بعد از ۲۴ ساعت مشخص می‌کند که آیا پدرش باید بستری شود یا مشکل رفع شده است. بیشتر: بستری شدن مهدی کروبی در بیمارستان

 6. بازداشت یک شهروند ایرانی و آمریکایی به اتهام کلاهبرداری

  سخنگوی قوه قضاییه ایران از بازداشت یک ایرانی تبعه آمریکا خبر داده و گفته این فرد ایرانی آمریکایی به دلیل "کلاهبرداری بیش از ده میلیارد تومان" بازداشت شده است.

  به گفته غلامحسین محسنی‌اژه‌ای این شخص از مردم پول می‌گرفته تا اقامت آنان را در آمریکا درست کند اما در واقع کلاهبرداری می‌کرده است.

 7. سازمان عفو بین‌الملل سپاه پاسداران را به 'شکنجه' آرش صادقی متهم کرد

  
     مدتی بعد از بازداشت آرش صادقی (چپ) گلرخ ابراهیمی ایرایی همسر او هم بازداشت شد
  Image caption: مدتی بعد از بازداشت آرش صادقی (چپ) گلرخ ابراهیمی ایرایی همسر او هم بازداشت شد

  سازمان عقو بین‌الملل درباره شرایط جسمانی آرش صادقی، زندانی سیاسی، هشدار داده و خواستار رسیدگی به وضعیت او شده است.

  این نهاد مداقع حقوق بشر، سپاه پاسداران ایران را به خاطر محدودیت دسترسی به خدمات پزشکی به شکنجه آقای صادقی متهم کرده است. به گفته این سازمان، این زندانی سیاسی دچار خونریزی داخلی و مشکلات گوارشی شده است.

  درباره آرش صادقی اینجا بیشتر بخوانید. 

 8. سخنگوی قوه قضاییه: شش نفر از متهمان حمله به سفارت عربستان زندانی هستند

  سخنگوی قوه قضاییه ایران گفته که تبرئه متهمان حمله به سفارت عربستان در ایران صحت ندارد و از بیست محکوم، شش نفر با حکم دادگاه ویژه روحانیت در زندان هستند. به گفته غلامحسین محسنی اژه‌ای "فقط سه نفر تبرئه شده‌اند."حمله به سفارت عربستان در ایران باعث قطع روابط دیپلماتیک دو کشور شد. 

 9. 'بخشش نوجوان محکوم به اعدام در شیراز'

  سازمان خیریه جمعیت امام علی خبر داده که یک نوجوان محکوم به اعدام دیگر در ایران بخشوده شده است. به گفته این نهاد مبلغ دیه مقتول با کمک مردم تهیه شده است.امروز، غلامحسین محسنی‌اژه‌ای، سخنگوی قوه قضاییه ایران، گفت که امسال تا ابتدای بهمن ماه قصاص  ۳۲۸ نفر با رضایت خانواده‌ مقتولین، لغو شده است. 

  View more on twitter
 10. سفر رئیس جمهوری آذربایجان به ایران

  خامنه ای، علی اف، روحانی

  الهام علی‌اف، رئیس جمهوری آذربایجان به تهران سفر کرده و با حسن روحانی، رئیس جمهور و آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران دیدار و گفت و گو کرده است.

 11. وکیل محمد خاتمی از احضار رئیس سابق بسیج مستضعفین خبر داد

  محمد انجام، وکیل محمد خاتمی، رئیس جمهوری سابق ایران از احضار رئیس سابق سازمان بسیج مستضعفین خبر داده است.

  به گزارش خبرگزاری کار ایران (ایلنا) آقای انجام گفته است:  "تاکنون متهم(محمدرضا نقدی) به مرجع قضایی مراجعه‌ای نداشته و حسب درخواست آن دفتر مستندات پرونده نیز برای آن دفتر ارسال‌شده است."

  چندی پیش رئیس سابق بسیج در مصاحبه‌ای با روزنامه شرق گفته بود محمد خاتمی، رئیس جمهوری سابق ایران برای پیشبرد کارهای خود از پادشاه عربستان پول دریافت می‌کند.

  در پی این اظهارات، محمد خاتمی حدود دو هفته پیش، شکایتی را علیه محمدرضا نقدی در دادسرای فرهنگ و رسانه ثبت کرد.

  محمدرضا نقدی
 12. برنده لیگ برتر والیبال نشسته زنان ایران: ذوب آهن اصفهان

  View more on twitter
 13. آوارگی ۶۶ هزار نفر دیگر در شمال سوریه

  منبج

  سازمان ملل می‌گوید در یک ماه گذشته ۶۶ هزار نفر دیگر در دو منطقه شمالی سوریه آواره شده‌اند. حدود ۴۰ هزار نفر از شهر الباب و اطراف آن گریخته‌اند. این شهر ماه گذشته به دست شورشیان مورد حمایت ترکیه افتاد. ۲۶ هزار نفر دیگر هم به خاطر جنگ بر سر حفظ منابع آب حلب از خانه‌هایشان فرار کرده‌اند. 

 14. عکس: خلبان و جنگنده سقوط کرده در خاک ترکیه

  خبرگزاری‌ها عکس خلبان سوریه‌ای و هواپیمای او را منتشر کرده‌اند. جنگنده سوری در خاک ترکیه سقوط کرده و خلبان آن به بیمارستان منتقل شده است. بیشتر اینجا بخوانید. 

  جنگنده سوریه در جنگل‌های مرزی داخل خاک ترکیه سقوط کرده است
  Image caption: جنگنده سوریه در جنگل‌های مرزی داخل خاک ترکیه سقوط کرد
  خلبان
 15. حامیان فرانسوا فیون در 'پای برج ایفل' جمع می‌شوند

  طرفداران فرانسوا فیون، سیاستمدار محافظه کار فرانسوی در زیر برج ایفل در پاریس دور هم جمع می‌شوند.

  حامیان آقای فیون گفته‌اند حتی انجام "تحقیقات جنایی" هم نمی‌تواند مانع پیروزی او در انتخابات ریاست جمهوری این کشور شود. دور اول انتخابات ریاست جمهوری فرانسه قرار است بیست و سوم آوریل امسال برگزار شود. بر اساس نتیجه نظرسنجی‌هایی که منتشر شده،  از هر ده نفر ۷ نفر خواهان کناره گیری او هستند. آقای فیون همیشه اتهام های مطرح شده درباره تخلف مالی را رد کرده و گفته پول مالیات‌دهندگان فرانسوی را به اعضای خانواده‌اش نداده است.

 16. علت چرخش مجلس در مورد مصوبه حقوق مدیران چه بود؟

  مرتضی کاظمیان، فعال سیاسی و روزنامه‌نگار ساکن پاریس در گفت‌وگو با جلال فرهنگ، مجری برنامه چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی توضیح می‌دهد که چرا مجلس حاضر شد سقف حقوق مدیران را کاهش بدهد.

  Video content

  Video caption: علت چرخش مجلس در مورد مصوبه حقوق مدیران چه بود؟
 17. 'مهار' آتش‌سوزی در ورزشگاه آزادی تهران

  خبرگزاری فارس از آتش‌سوزی در مجموعه ورزشی آزادی خبر داده و گفته که علف‌های هرز باعث شروع آتش‌سوزی شده است. این خبرگزاری همچنین گزارش داده که آتش مهار شده و آسیبی به ورزشگاه نزده است.

  View more on twitter
 18. محمود احمدی‌نژاد در توییتر

  محمود احمدی‌نژاد، رییس‌جمهور پیشین ایران، حساب کاربری توییتر راه‌اندازی کرده و در سومین توییت خود به انگلیسی خواسته که بقیه کاربران این حساب را دنبال کنند. او خود را اینگونه معرفی کرده است: همسر، پدر، پدربزرگ، استاد دانشگاه، رییس‌جمهور، شهردار و مفتخر به ایرانی بودن. 

  View more on twitter
 19. محسنی‌اژه‌ای: پرونده یک عضو مذاکرات هسته‌ای به دادگاه ارسال شده است

   غلامحسین محسنی‌اژه‌ای، سخنگوی قوه قضائیه ایران، گفته است که "قرار نهایی" برای پرونده  شخصی از اعضای تیم مذاکرات هسته‌ای "صادر" و به دادگاه "ارسال" شده است.

  آقای محسنی‌اژه‌ای این سخنان را دریکصدونهمین نشست خبری خود اظهار کرده است.  

  سخنگوی قوه قضایی ایران در پاسخ به سوال خبرنگاری در خصوص بازداشت شخصی به نام " د.ر" از اعضای تیم هسته‌ای که "دو تابعیتی" گفت: "فردی در این رابطه مدتی تحت تعقیب بود که البته نمی‌دانم همان فرد موردنظر شماست یا خیر. در پرونده این فرد قرار نهایی صادر شده و پرونده به دادگاه می‌رود تا رسیدگی لازم انجام شود."   

 20. کره جنوبی جایزه فرار از کره شمالی و دادن اطلاعات را چهار برابر کرد

  کره جنوبی به افرادی که درباره کره شمالی اطلاعات مفید بدهند ۸۶۰ هزار دلار پاداش می‌دهد که چهار برابر جایزه قبلی است. 

  وزیر اتحاد کره جنوبی گفته سربازانی که با خود تجهیزات یا اطلاعات نظامی داشته باشند می‌توانند این پاداش را دریافت کنند. هدف تشویق شهروندان کره شمالی به فرار از این کشور است چرا که بعضی از پناهجویان جایزه قبلی را برای تامین هزینه‌های زندگی خود کافی نمی‌دانستند.