Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

خلاصه

  1. از ترامپ خواسته شده شواهد ادعای شنود را ارائه کند
  2. وزیر خارجه ایران گفته عربستان باعث تنش در منطقه می‌شود
  3. ارتش عراق حمله علیه داعش را در غرب موصل شدت داد

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

فرانسوا فیون: از رقابت برای ریاست جمهوری فرانسه کنار نمی‌روم

فرانسوا فیون نامزد حزب جمهوری‌خواهان فرانسه در انتخابات ریاست جمهوری، امروز در پاریس در جمع طرفداران خود سخنرانی و تاکید کرد که قصد ندارد از این رقابت کناره‌گیری کند. آقای فیون تا چندی پیش یکی از بخت‌های اصلی ریاست جمهوری قلمداد می‌شد اما پس از اینکه یک روزنامه فرانسوی فاش کرد که او همسر و دو فرزندش را بعنوان دستیار خود در پارلمان استخدام کرده بوده، با کاهش شدید مجبوبیت روبرو شد. با اینکه استخدام بستگان برای اعضای پارلمان فرانسه غیر قانونی نیست اما او متهم شده که این مشاغل که حقوق آن را پارلمان می‌پرداخت صوری بوده است. آقای فیون با اینکه پذیرفت کارش در استخدام اعضای خانواده مناسبی نبوده اما تاکید کرد او کار غیر قانونی انجام نداده و دادگاه هم او را تبرئه خواهد کرد و در نهایت شرمساری آن برای منتقدان باقی خواهد ماند. آقای فیون درهفته‌های اخیر در نظرسنجی‌ها عقب افتاده و برخی خواستار کناره‌گیری او شده بودند. به گفته خبرنگار بی‌بی‌سی در پاریس به نظر می‌رسد قمار آقای فیون جواب داده و او بتدریج جایگاه خود را در رقابت بازیابی می‌کند.

فیون
EPA

با گذرنامه ایرانی به کدام کشورها می‌توان بدون ویزا سفر کرد؟

موسسه تحقیقاتی بین‌المللی "نوماد کاپیتالیست" که در زمینه ارائه مشاوره فعالیت دارد، اخیرا به بررسی ارزش گذرنامه ۱۹۹ کشور جهان پرداخته و ایران در این رتبه‌بندی، در رده ۱۹۱ قرار گرفته است.

کشورهای سوئد، بلژیک، ایتالیا، اسپانیا و جمهوری ایرلند به ترتیب رتبه های اول تا پنجم معتبرترین گذرنامه های دنیا را به خود اختصاص داده‌اند.

بریتانیا در این لیست شانزدهم و ایالات متحده آمریکا سی و پنجم هستند.

گذرنامه ایرانی
TASNIM

خلبان بازداشت شده؛ چه کسی مسئول امنیت هواپیما است؟

بازداشت خلبان ماهان به دلیل نگه‌داشتن مسافرانش در هواپیما

در ایران یک خلبان شرکت هواپیمایی ماهان که پیش‌تر، مسافران یکی از پروازها را به مدت هفت ساعت در هواپیما نگه داشته بود، بازداشت شده است. 

امیر کسروی، کارشناس ایمنی پرواز مقیم تورنتو، به بی‌بی‌سی فارسی می‌گوید که طبق قوانین بین‌المللی که ایران از آن تابعیت می‌کند، خلبان از لحظه‌ای که موتور روشن و در بسته می‌شود، تا زمان نشستن در فرودگاه مقصد، مسئول امنیت و ایمنی پرواز است و در این مورد هیچ محدودیتی برای تصمیم‌گیری ندارد. بنابراین اگر هواپیما روی زمین بوده و موتور آن خاموش بوده مسئولیت تصمیم‌گیری نداشته است و خود شرکت باید تصمیم می‌گرفته است.

مردم ایران چقدر محیط زیست را جدی می‌گیرند؟

مهدی کروبی به دلیل مشکلات قلبی به بیمارستان برده شد

مهدی کروبی
Reuters
آقای کروبی پیش‌تر هم در زمان حصر خانگی در بیمارستان بستری شده بود

محمدتقی کروبی، فرزند مهدی کروبی، تایید کرده که پدرش روز گذشته، شنبه چهاردهم اسفند، دچار مشکل قلبی شده و برای ساعاتی به بیمارستان منتقل شده بود.

ظاهرا مشکل جسمی آقای کروبی، افت ضربان قلب و ضعف ناشی از آن بوده است.

مهدی کروبی، از سران معترضان به حکومت ایران، بیش از شش سال است که در حصر خانگی است. 

به گفته آقای کروبی، پزشک معتمد وزارت اطلاعات ایران بعد از معاینه پدرش تشخیص داده که او به بیمارستان برده شود. در بیمارستان دستگاه کنترل ضربان قلب بر بدن او نصب شده و به زندان خانگی بازگردانده شده است. 

 آقای کروبی به بی‌بی‌سی گفت که نتیجه آزمایش بعد از ۲۴ ساعت مشخص می‌کند که آیا پدرش باید بستری شود یا مشکل رفع شده است. بیشتر: بستری شدن مهدی کروبی در بیمارستان

بازداشت یک شهروند ایرانی و آمریکایی به اتهام کلاهبرداری

سخنگوی قوه قضاییه ایران از بازداشت یک ایرانی تبعه آمریکا خبر داده و گفته این فرد ایرانی آمریکایی به دلیل "کلاهبرداری بیش از ده میلیارد تومان" بازداشت شده است.

به گفته غلامحسین محسنی‌اژه‌ای این شخص از مردم پول می‌گرفته تا اقامت آنان را در آمریکا درست کند اما در واقع کلاهبرداری می‌کرده است.

سازمان عفو بین‌الملل سپاه پاسداران را به 'شکنجه' آرش صادقی متهم کرد


          مدتی بعد از بازداشت آرش صادقی (چپ) گلرخ ابراهیمی ایرایی همسر او هم بازداشت شد
.
مدتی بعد از بازداشت آرش صادقی (چپ) گلرخ ابراهیمی ایرایی همسر او هم بازداشت شد

سازمان عقو بین‌الملل درباره شرایط جسمانی آرش صادقی، زندانی سیاسی، هشدار داده و خواستار رسیدگی به وضعیت او شده است.

این نهاد مداقع حقوق بشر، سپاه پاسداران ایران را به خاطر محدودیت دسترسی به خدمات پزشکی به شکنجه آقای صادقی متهم کرده است. به گفته این سازمان، این زندانی سیاسی دچار خونریزی داخلی و مشکلات گوارشی شده است.

درباره آرش صادقی اینجا بیشتر بخوانید. 

سخنگوی قوه قضاییه: شش نفر از متهمان حمله به سفارت عربستان زندانی هستند

سخنگوی قوه قضاییه ایران گفته که تبرئه متهمان حمله به سفارت عربستان در ایران صحت ندارد و از بیست محکوم، شش نفر با حکم دادگاه ویژه روحانیت در زندان هستند. به گفته غلامحسین محسنی اژه‌ای "فقط سه نفر تبرئه شده‌اند."حمله به سفارت عربستان در ایران باعث قطع روابط دیپلماتیک دو کشور شد. 

'بخشش نوجوان محکوم به اعدام در شیراز'

سازمان خیریه جمعیت امام علی خبر داده که یک نوجوان محکوم به اعدام دیگر در ایران بخشوده شده است. به گفته این نهاد مبلغ دیه مقتول با کمک مردم تهیه شده است.امروز، غلامحسین محسنی‌اژه‌ای، سخنگوی قوه قضاییه ایران، گفت که امسال تا ابتدای بهمن ماه قصاص  ۳۲۸ نفر با رضایت خانواده‌ مقتولین، لغو شده است. 

View more on twitter

سفر رئیس جمهوری آذربایجان به ایران

خامنه ای، علی اف، روحانی
leader.ir

الهام علی‌اف، رئیس جمهوری آذربایجان به تهران سفر کرده و با حسن روحانی، رئیس جمهور و آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران دیدار و گفت و گو کرده است.

وکیل محمد خاتمی از احضار رئیس سابق بسیج مستضعفین خبر داد

محمد انجام، وکیل محمد خاتمی، رئیس جمهوری سابق ایران از احضار رئیس سابق سازمان بسیج مستضعفین خبر داده است.

به گزارش خبرگزاری کار ایران (ایلنا) آقای انجام گفته است:  "تاکنون متهم(محمدرضا نقدی) به مرجع قضایی مراجعه‌ای نداشته و حسب درخواست آن دفتر مستندات پرونده نیز برای آن دفتر ارسال‌شده است."

چندی پیش رئیس سابق بسیج در مصاحبه‌ای با روزنامه شرق گفته بود محمد خاتمی، رئیس جمهوری سابق ایران برای پیشبرد کارهای خود از پادشاه عربستان پول دریافت می‌کند.

در پی این اظهارات، محمد خاتمی حدود دو هفته پیش، شکایتی را علیه محمدرضا نقدی در دادسرای فرهنگ و رسانه ثبت کرد.

محمدرضا نقدی
ILNA

برنده لیگ برتر والیبال نشسته زنان ایران: ذوب آهن اصفهان

آوارگی ۶۶ هزار نفر دیگر در شمال سوریه

منبج
AFP

سازمان ملل می‌گوید در یک ماه گذشته ۶۶ هزار نفر دیگر در دو منطقه شمالی سوریه آواره شده‌اند. حدود ۴۰ هزار نفر از شهر الباب و اطراف آن گریخته‌اند. این شهر ماه گذشته به دست شورشیان مورد حمایت ترکیه افتاد. ۲۶ هزار نفر دیگر هم به خاطر جنگ بر سر حفظ منابع آب حلب از خانه‌هایشان فرار کرده‌اند. 

عکس: خلبان و جنگنده سقوط کرده در خاک ترکیه

خبرگزاری‌ها عکس خلبان سوریه‌ای و هواپیمای او را منتشر کرده‌اند. جنگنده سوری در خاک ترکیه سقوط کرده و خلبان آن به بیمارستان منتقل شده است. بیشتر اینجا بخوانید. 

جنگنده سوریه در جنگل‌های مرزی داخل خاک ترکیه سقوط کرده است
Getty
جنگنده سوریه در جنگل‌های مرزی داخل خاک ترکیه سقوط کرد
خلبان
Getty Images

حامیان فرانسوا فیون در 'پای برج ایفل' جمع می‌شوند

طرفداران فرانسوا فیون، سیاستمدار محافظه کار فرانسوی در زیر برج ایفل در پاریس دور هم جمع می‌شوند.

حامیان آقای فیون گفته‌اند حتی انجام "تحقیقات جنایی" هم نمی‌تواند مانع پیروزی او در انتخابات ریاست جمهوری این کشور شود. دور اول انتخابات ریاست جمهوری فرانسه قرار است بیست و سوم آوریل امسال برگزار شود. بر اساس نتیجه نظرسنجی‌هایی که منتشر شده،  از هر ده نفر ۷ نفر خواهان کناره گیری او هستند. آقای فیون همیشه اتهام های مطرح شده درباره تخلف مالی را رد کرده و گفته پول مالیات‌دهندگان فرانسوی را به اعضای خانواده‌اش نداده است.

علت چرخش مجلس در مورد مصوبه حقوق مدیران چه بود؟

مرتضی کاظمیان، فعال سیاسی و روزنامه‌نگار ساکن پاریس در گفت‌وگو با جلال فرهنگ، مجری برنامه چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی توضیح می‌دهد که چرا مجلس حاضر شد سقف حقوق مدیران را کاهش بدهد.

علت چرخش مجلس در مورد مصوبه حقوق مدیران چه بود؟

'مهار' آتش‌سوزی در ورزشگاه آزادی تهران

خبرگزاری فارس از آتش‌سوزی در مجموعه ورزشی آزادی خبر داده و گفته که علف‌های هرز باعث شروع آتش‌سوزی شده است. این خبرگزاری همچنین گزارش داده که آتش مهار شده و آسیبی به ورزشگاه نزده است.

View more on twitter

محمود احمدی‌نژاد در توییتر

محمود احمدی‌نژاد، رییس‌جمهور پیشین ایران، حساب کاربری توییتر راه‌اندازی کرده و در سومین توییت خود به انگلیسی خواسته که بقیه کاربران این حساب را دنبال کنند. او خود را اینگونه معرفی کرده است: همسر، پدر، پدربزرگ، استاد دانشگاه، رییس‌جمهور، شهردار و مفتخر به ایرانی بودن. 

View more on twitter

محسنی‌اژه‌ای: پرونده یک عضو مذاکرات هسته‌ای به دادگاه ارسال شده است

 غلامحسین محسنی‌اژه‌ای، سخنگوی قوه قضائیه ایران، گفته است که "قرار نهایی" برای پرونده  شخصی از اعضای تیم مذاکرات هسته‌ای "صادر" و به دادگاه "ارسال" شده است.

آقای محسنی‌اژه‌ای این سخنان را دریکصدونهمین نشست خبری خود اظهار کرده است.  

سخنگوی قوه قضایی ایران در پاسخ به سوال خبرنگاری در خصوص بازداشت شخصی به نام " د.ر" از اعضای تیم هسته‌ای که "دو تابعیتی" گفت: "فردی در این رابطه مدتی تحت تعقیب بود که البته نمی‌دانم همان فرد موردنظر شماست یا خیر. در پرونده این فرد قرار نهایی صادر شده و پرونده به دادگاه می‌رود تا رسیدگی لازم انجام شود."   

کره جنوبی جایزه فرار از کره شمالی و دادن اطلاعات را چهار برابر کرد

کره جنوبی به افرادی که درباره کره شمالی اطلاعات مفید بدهند ۸۶۰ هزار دلار پاداش می‌دهد که چهار برابر جایزه قبلی است. 

وزیر اتحاد کره جنوبی گفته سربازانی که با خود تجهیزات یا اطلاعات نظامی داشته باشند می‌توانند این پاداش را دریافت کنند. هدف تشویق شهروندان کره شمالی به فرار از این کشور است چرا که بعضی از پناهجویان جایزه قبلی را برای تامین هزینه‌های زندگی خود کافی نمی‌دانستند. 

محسنی اژه‌ای: پرونده حمید بقایی مفتوح است

حمید بقایی
ISNA

سخنگوی قوه قضاییه ایران گفته است که پرونده رسیدگی به اتهام‌های حمید بقایی، از نامزدهای احتمالی انتخابات ریاست جمهوری آینده ایران، باز است و قرار یا حکم نهایی صادر نشده است.

غلامحسین محسنی اژه‌ای، می گوید شورای نگهبان درباره صلاحیت نامزدها تصمیم می‌گیرد و این‌که شخصی در قوه قضاییه پرونده باز داشته باشد، صرفا به معنای رد صلاحیت او نیست.   

حمید بقایی از نزدیکان محمود احمدی‌نژاد و اسفندیار رحیم مشایی، اعلام کرده که در انتخابات ریاست جمهوری آینده شرکت خواهد کرد. بیشتر اینجا بخوانید.

آقای بقایی، در خرداد ۱۳۹۴ و به اتهام تخلفات مالی به زندان رفت اما در دی ماه همان سال آزاد شد. 

'سپاه در ازای کاخ مرواید، زمین می‌خواهد'

کاخ مروارید
MEHR
بخشی از بنای کاخ مروارید که به صورت حلزونی طراحی شده است

یکی از مقام‌های سازمان میراث فرهنگی در ایران گفته است که سپاه پاسداران "به طور مشروط" با واگذاری کامل مجموعه کاخ مروارید در مهرشهر کرج، موافقت کرده اما معادل مساحت این محوطه درخواست "زمین" کرده است.

مهناز طاهری، معاون میراث فرهنگی استان البرز به خبرگزاری ایسنا گفته که بخشی از محوطه تاریخی شامل بنای کاخ به میراث واگذار شده اما میراث فرهنگی توانایی و بودجه خرید همه زمین آن را از سپاه ندارد.

زمین مجموع کاخ مروارید بیش از صد هکتار و مالک آن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است. کاخ متعلق به شمس پهلوی، خواهر آخرین شاه ایران، بعد از انقلاب مصادره شد و بخشی از اموال آن به سرقت رفت.

مرگ چهار دختر دانش‌آموز در یکی از روستاهای سیستان و بلوچستان

چهار دختر دانش‌آموز در یکی از روستاهای سیستان و بلوچستان در راه مدرسه کشته شدند. حال دانش‌آموز پنجم "وخیم" گزارش شده است.

به گفته علیرضا نخعی، مدیر آموزش و پروزش سیستان وبلوچستان، دانش‌آموزان مشغول سوار شدن به خودروی یکی از والدین در روستای آپدوم، در نیکشهر بودند که یک کامیون با خودرو برخورد کرد. سه دانش‌آموز در دم کشته شدند و نفر چهارم هنگام انتقال به بیمارستان جان باخت.

View more on twitter

کسبه طبقه ۱۲ پلاسکو احضار شدند

پلاسکو
Tasnim

تسنیم گزارش داده که کسبه طبقه دوازدهم ساختمان پلاسکو فردا، شانزدهم اسفند، صبح به پلیس آگاهی احضار شده اند.

ساختمان پلاسکو چندی پیش در اثر آتش سوزی فرو ریخت. سخنگوی قوه قضاییه پیشتر گفته بود که دو نفر در ارتباط با پرونده آتش سوزی ساختمان پلاسکو بازداشت شده اند. بیشتر: تمام اخبار و گزارش‌های پلاسکو در بی‌بی‌سی فارسی

سفر گردشگران به ترکیه '۲۵ درصد کاهش یافته'

رئیس شورای مشترک بازرگانی ایران و ترکیه می‌گوید که ورود گردشگران خارجی به ترکیه در سال ۲۰۱۶ میلادی ۲۵ درصد کاهش داشته است.

جلال ابراهیمی به خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) گفته است در سال گذشته میلادی ترکیه انتظار ورود ۶ میلیون نفر گردشگر خارجی را داشت که این اتفاق نیفتاد.

صندوق بین‌المللی پول هم اخیرا در گزارشی گفته که کاهش ورود گردشگران خارجی به ترکیه، تولید ناخالص ملی این کشور در سال ۲۰۱۶ میلادی را یک درصد کاهش داد.

استانبول
Getty Images

خلبان پرواز مشهد تهران بازداشت شد

خلبان یکی از پروازهای داخلی ایران در شهر مشهد بازداشت شده است. 

معاون دادستان مشهد، در گفت‌وگو با خبرگزاری قوه قضاییه (میزان)، دلیل بازداشت خلبان پرواز شرکت ماهان را "توقیف غیرقانونی هفت ساعته مسافران" در فرودگاه مشهد اعلام کرده است. 

جواد حسینی، معاون دادستان مشهد، توضیح داد: "به دنبال وقوع برخی حوادث در پی بارندگی های اخیر در فرودگاه بین المللی شهید هاشمی نژاد مشهد و در پی اعتراض های مسافران و اعلام شکایت آنان مبنی بر  نگهداری و توقیف غیرقانونی حدود ۴۰۰ مسافر در هواپیما، پرونده ای در این باره تشکیل شده است." 

به گزارش خبرگزاری‌های ایران، مراجع قضایی با تشکیل این پرونده ابتدا خلبان را برای تحقیق به دادگاه احضار کردند و پس از چند ساعت حکم بازداشت او صادر شد. مقام‌های قضایی ایران گفته‌اند که رسیدگی به این پرونده ادامه دارد و ممکن است افراد دیگری نیز احضار شوند. 

خبرگزاری تسنیم گزارش داده که خلبان به قاضی پرونده گفته مسافران آزاد بودند و می‌توانستند هر زمان که خواستند خارج شوند اما مقام‌های قضایی مشهد می‌گویند از توضیحات خلبان قانع نشده و با توجه به فیلم دوربین‌ها و شواهد دستور بازداشت او را صادر کرده‌اند.

برای از سر گرفتن حج 'عربستان باید شرط‌های ایران را بپذیرد'

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران دور اول مذاکرات با مقام‌های عربستان را درباره اعزام زائران حج "موفق" ارزیابی کرده، هرچند گفته دو طرف هنوز به توافق قطعی نرسیده‌اند. با تیره شدن روابط دو کشور، سال گذشته زائران ایرانی به حج اعزام نشدند. رضا صالحی امیری می‌گوید برای اعزام دوباره ایرانیان، مقام‌های عربستان باید شرط‌های ایران را بپذیرند. او نگفته ایران چه شرط‌هایی دارد.   بیشتر بخوانید:ایران تیمی را برای مذاکره درباره حج به عربستان اعزام کرد

خلبان سوری زنده است

جنگنده سقوط کرده از نوع میگ ۲۳ بوده است
Getty Images
جنگنده سقوط کرده از نوع میگ ۲۳ بوده است

خلبان جنگنده سوریه‌ای که هواپیمایش در ترکیه سقوط کرده، به بیمارستان برده شده است. خبرگزاری‌های ترکیه گزارش داده‌اند که این خلبان را صبح زود یکشنبه در چهل کیلومتری محل سقوط هواپیما در خاک ترکیه پیدا کرده‌اند. مشخص نیست که آیا جنگنده به دلایل فنی سقوط کرده یا هدف حمله قرار گرفته است. بیشتر اینجا بخوانید: 'هواپیمای نظامی سوریه' نزدیک مرز ترکیه

جنگ در غرب موصل از سر گرفته شد

گریز از غرب موصل
Reuters
ساکنان غرب موصل از جنگ می‌گریزند

نیروهای عراقی عملیات خود در غرب موصل را از سر گرفته اند. این عملیات در دو روز گذشته به دلیل بدی وضع آب و هوا متوقف شده بود. گفته می شود که سربازان دولتی عراق به فاصله چندصد متری ساختمان های سابق دولت در نزدیکی بخش قدیمی شهر رسیده اند. سازمان بین المللی مهاجرت می گوید که چهل و پنج هزار نفر از ساکنان موصل تاکنون از بخش غربی شهر گریخته اند. نیروهای دولتی عراق با حمایت ائتلاف به رهبری آمریکا از ماه اکتبر سال گذشته میلادی در تلاش برای پس گرفتن موصل از گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) هستند.

خشونت در کشمیر

در کشمیر تحت کنترل هند درگیری های خشونت آمیزی میان پلیس و گروهی از معترضان در جریان است. این خشونت ها در پی درگیری های مسلحانه طولانی میان نیروهای امنیتی و پیکارجویان جدایی‌طلب آغاز شده است. یک مأمور پلیس و دو تن از جدایی‌طلبان در این درگیری ها کشته شدند. خشونت های اخیر در ترال، زادگاه بوران وانی، فرمانده سابق گروه حزب المجاهدین اتفاق افتاده. کشته شدن این پیکارجوی جدایی‌طلب در ماه ژوئیه سال گذشته به اعتراضاتی منجر شد که چند ماه طول کشید. گفته می شود یکی از جدایی طلبانی که در درگیری های اخیر کشته شده، جانشین وانی و رهبر جدید حزب المجاهدین بوده است.

آغاز یک جنگ اقتصادی میان چین و کره جنوبی؟

مقامات کره جنوبی دولت چین را به تلاش برای آسیب زدن به منافع تجاری خود متهم کرده اند. آنها می گویند که ممکن است علیه چین به سازمان تجارت جهانی شکایت کنند. اختلافات دو کشور پس از آن شدت گرفت که کره جنوبی طرح خود را برای استقرار یک سیستم دفاع ضد موشکی اعلام کرد. چین از این طرح ناخشنود است. رسانه ها می گویند که دولت چین از شرکت های گردشگری این کشور خواسته که اعزام گردشگران به کره جنوبی را متوقف کنند. چین همچنین شرکتی را تحریم کرده که محل استقرار موشکهای ضد هوایی کره را به دولت این کشور فروخته است.

آنچه گذشت

مروری بر مهمترین خبرهای روز گذشته را اینجا بخوانید