Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

خلاصه

  1. حمله به بزرگترین بیمارستان در کابل
  2. پیشنهاد چین برای کاهش تنش بین دو کره

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

نیروهای عراق زندان معروف 'بدوش' موصل را از داعش گرفتند

نیروهای عراق زندانی را در شمال غربی موصل تصرف کرده اند که گفته می شود دو سال و نیم پیش، محل اجرای یک قتل عام به دست نیروهای گروه موسوم به "دولت اسلامی" (داعش) بوده است.

واحدهای لشکر ۹ زرهی ارتش عراق و شبه نظامیان متحد آنها امروز موفق شدند با تصرف زندان "بدوش" پرچم این کشور را بر فراز آن به اهتزاز درآورند. هنوز مشخص نشده که آیا در زمان تصرف بدوش، در داخل آن زندانی وجود داشته است یا نه.

مدتی بعد از تصرف موصل از سوی نیروهای داعش، گزارش هایی از اعدام دستجمعی بیش از ۶۰۰ نفر از کسانی که در این زندان محبوس بودند منتشر شد. اعدام شدگان، عمدتا از شهروندان شیعه عراق بودند. 

انتقاد آیت الله مکارم شیرازی از کم توجهی مردم به فتواهای مراجع تقلید

آیت الله ناصر مکارم شیرازی از مراجع تقلید شیعه ایران گفت: "زمانی یک فتوا صادر می‌شد و همه گوش‌ها شنوا بود، اما اکنون شرایطی است که گوش‌های شنوا کم شده است."

آقای مکارم شیرازی، این اظهارات را بعد از "حرام" اعلام کردن خرید و فروش مواد محترقه مورد استفاده در "چهارشنبه سوری" بیان کرده است.

وی با ذکر اینکه "خانواده‌ها نگویند شب چهارشنبه سوری سرگرمی است" گفته: "صدا و سیما، مطبوعات، معلمان مدارس و نیروی انتظامی نسبت به این موضوع مسئولیت اجتماعی دارند."

همسر مهدی کروبی: مسئولیت جان همسرم به عهده نظام است

فاطمه کروبی، همسر مهدی کروبی از رهبران معترضان به انتخابات ۱۳۸۸، در نامه ای سرگشاده راجع به وضعیت وی در حصر خانگی ابراز نگرانی کرد و هشدار داد: "مسئولیت سلامت و جان همسرم بر عهده نظام است." 

خانم کروبی در این نامه، که خطاب به محمود علوی وزیر اطلاعات ایران نوشته شده، تاکید کرده است که ماموران امنیتی حاضر در محل نگهداری آقای کروبی "مجاز به تماس با اورژانس تهران در شرایط اورژانسی که لحظه ها تعیین کننده در روند درمان است، نیستند" و تنها می توانند "با بیمارستان مرتبط با آن وزارتخانه تماس حاصل نمایند".

وی با ذکر اینکه "در چنین شرایطی اگر خدای ناکرده حادثه ای حیاتی برای آقای کروبی رخ دهد به جای تماس با اورژانس تهران باید منتظر آمبولانس و اعزام تیم درمانی از آن بیمارستان باشیم"، افزوده است: "اصرار در این شیوه معنایی جز بی مسئولیتی عامدانه در قبال جان ایشان ندارد."

تغییر در سازمان سینمایی؛ محافظه‌کاری پیشا انتخاباتی


          تغییرات مدیریتی در سینمای ایران تاثیرات محسوسی بر سینماگران دارد
isna
تغییرات مدیریتی در سینمای ایران تاثیرات محسوسی بر سینماگران دارد

با برکناری حجت الله ایوبی از ریاست سازمان سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در ایران و جایگزین شدن محمد مهدی حیدریان به نظر می رسد که اعتراضات و حاشیه های جشنواره فیلم فجر کار خود را کرده و وزیر ارشاد با تعیین مدیری جدید سعی دارد هم فشارها را بر وزارت ارشاد و معاونت سینمایی کم کند و هم فضا را در چند ماه منتهی به انتخابات ریاست جمهوری آرام تر کند.

ادامه مطلب را اینجا بخوانید.

کمیسیون امنیت ملی مجلس ایران: گزارشهای حقوق بشری سازمان ملل مبتنی بر واقعیت نیست

حسین نقوی حسینی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در واکنش به اولین گزارش عاصمه جهانگیر گزارشگر جدید سازمان ملل در امور حقوق بشر ایران گفت: "گزارشهای حقوق بشری سازمان ملل مبتنی بر واقعیت نیست بلکه با اهداف سیاسی و تحت سلطه آمریکا تدوین می شود." 

به گزارش میزان، آقای نقوی با انتقاد از این گزارش همچنین گفت: "جنس گزارش با گزارشهای احمد شهید تفاوت چندانی نداشت چرا که چارچوب سازمان ملل تحت سلطه آمریکا و صهیونیست ها شکل می گیرد و با جابجایی افراد نباید انتظار تغییر رویکرد داشت."

اولین گزارش عاصمه جهانگیر، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد در امور ایران روز گذشته منتشر شده است. در این گزارش نسبت به موارد متعدد نقض حقوق بشر در ایران از جمله "سطح هشداردهنده" اعدام‌ها، محدودیت آزادی بیان و تبعیض علیه زنان و اقلیت‌های دینی ابراز نگرانی شده است. 

نقوی حسینی
MEHR

کاپیتان پیشین تیم ملی فوتبال برزیل روز جهانی زن را تبریک گفت

 کافو، کاپیتان پیشین تیم ملی فوتبال برزیل و قهرمان جام جهانی #۸‌مارس ، روز جهانی زن را تبریک گفت.  

View more on twitter

بانک مرکزی: به سرمایه‌های خارجی خود دسترسی داریم

 قائم مقام بانک مرکزی به روزنامه ایران گفت: "دسترسی کامل به سرمایه خارجی‌مان داریم و مشکلی در نقل و انتقال آن نداریم."  

View more on twitter

اعتراض به حجاب اجباری در توییتر، همزمان با هشت مارس

گروهی از فعالان حقوق زنان، همزمان با روز جهانی زنان هشت مارس، در اعتراض به حجاب اجباری در ایران پست‌هایی را با هشتگ #NoForcedHijab در توییتر منتشر کردند.

مجلس خبرگان: با 'فتنه‌گران' آشتی نمی‌کنیم

 مجلس خبرگان رهبری در بیانیه ای پایانی نشست سه روزه خود با انتقاد مجدد از طرح آشتی ملی که توسط محمد خاتمی مطرح شد اعلام کرد: "طرح انحرافی «آشتی ملی» از سوی برخی افراد و جریانهای خاص همانگونه که رهبر معظم انقلاب فرمودند معنا ندارد؛ چرا که به فرموده معظم له آنجایی که پای اسلام، ایران، استقلال و ایستادگی در مقابل دشمن در میان است مردم با همه‌ وجودشان ایستاده‌اند و اختلاف نظر در مسائل سیاسی، تأثیری بر مردم نمی‌گذارد."

 رفع حصر از سران مخالفان(میرحسین موسوی، زهرا رهنورد و مهدی کروبی) یکی از اهداف طرح آشتی ملی بود که آقای خاتمی آن را مطرح است اما به شدت مورد انتقاد رهبری ایران قرار گرفت.

در ادامه این بیانیه نیز آمده است: " مردم با فتنه‌گران و کسانی که به بهانه انتخابات در صدد براندازی نظام و انقلاب اسلامی برآمده، به نمادهای عاشورای حسینی اهانت کرده و دشمن را به تشدید تحریمها امیدوار کرده‌ و مرتکب ظلم بزرگی به نظام و مردم شدند، آشتی نخواهد کرد."  

خبرگان
MEHR

شناسایی باند فروش نوزادان در آمل

اسدالله جعفری، دادستان عمومی و انقلاب مرکز مازندران اعلام کرد که باند فروش نوزدان که به صورت قاچاق و غیر قانونی نوزادان را می فروخت شناسایی و تعدادی بازداشت شدند. 

به گزارش ایلنا، آقای جعفری همچنین درباره بازداشت گروهی درباره سقط جنین گفت: "۳۱ نفر در ارتباط با باند سقط جنین که در پنج شهرستان فعالیت داشتند شناسایی منهدم و پرونده در حال رسیدگی است."  

جعفری
ILNA

جنتی از عملکرد دولت در حوزه اقتصاد مقاومتی تقدیر کرد

احمد جنتی، رییس مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری گزارشی از عملکرد دولت در حوزه اقتصاد مقاومتی ارسال کرده گفت: "از عملکرد دولت در حوزه اقتصاد مقاومتی تقدیر و تشکر می کنم."

به گزارش ایرنا، آقای جنتی در حاشیه نشست خبرگان همچنین گفت: "باید روی معیشت مردم حساسیت داشته باشیم و دولت باید برای این موضوع تلاش کند تا مردم به حداقل معیشت برسند." 

جنتی روحانی
MEHR

ایران حمله به بیمارستان کابل را محکوم کرد

 بهرام قاسمی، سخنگو وزارت امور خارجه ایران حمله به بیمارستانی در کابل را محکوم کرد. 

به گزارش میزان، آقای قاسمی ضمن "تقبیح حمله غیر انسانی و ددمنشانه" به بیمارستانی در کابل گفت: "تنها راه مقابله با پدیده شوم تروریسم در منطقه و افغانستان، عزم و اجماع جهانی و خشکانیدن مسیر کمک ها و پشتیبانی های مادی و معنوی به این گروه های تروریستی است."  

کابل
Reuters

قوه قضاییه مبلغ دیه در سال ۹۶ را ۲۱۰ میلیون تومان اعلام کرد

حسن رحیمی، مدیرکل روابط عمومی و تشریفات قوه قضاییه مبلغ دیه در سال ۹۶ را ۲۱۰ میلیون تومان اعلام کرد.

به گزارش ایلنا، حسن رحیمی با بیان متن بخشنامه رئیس قوه قضاییه اظهار کرد: "در اجرای ماده ۵۴۹ قانون مجازات اسلامی مصوب ۱۳۹۲ مبلغ دیه کامله در ماه‌های غیرحرام از ابتدای سال ۱۳۹۶ مبلغ دو میلیارد و ۱۰۰ میلیون ریال تعیین گردیده است."

دیه
ILNA

نماینده مجلس: قله دماوند ناآرام است

 علی اصغر یوسف نژاد، نماینده ساری در مجلس ایران گفت: "متاسفانه مدتی است قله دماوند ناآرام است. قبلا خروج گاز از قله موقتی بود و گاهی از قله گاز بیرون می‌آمد و بعد از مدتی خاموش می‌شد اما الان مدتی است خروج گاز از قله دماوند دائمی شده و لرزه‌هایی در منطقه بوجود می آورد که ناشی از ناآرام بودن دماوند است."  

به گزارش ایسنا، این عضو هیات رئیس مجلس همچنین گفت: "بخشی از فعل و انفعالاتی مثل رانش زمین و پرتاب شدن سنگ و بستن جاده نیز مربوط به این موضوع است اما نهایتا باید معلوم شود گازهایی که به طور مستمر از قله خارج می‌شود چه ترکیب شیمیایی دارد و در واقع نیاز است که مانیتورینگ ژئوفیزیکی انجام شود و از نظر فنی و تخصصی ژئوفیزیک لرزه مشخص شود، تغییرات ثبت و مطالعه و آب چشمه‌ها بررسی شود." 

دماوند
TASNIM

۳۰ کشته و ۵۰ زخمی در حمله به بزرگترین شفاخانه نظامی افغانستان

دولت وزیری، سخنگوی وزارت دفاع افغانستان، اعلام کرده است که حمله افراد مسلح به شفاخانه نظامی سردار محمد داوود/بیمارستان ۴۰۰ بستر در کابل حوالی ساعت ۳:۳۰ دقیقه به وقت محل به پایان رسیده و در این حمله ۳۰ نفر کشته و بیشتر از ۵۰ نفر زخمی شده‌اند.

او گفت تمام زخمیان این شفاخانه به محل مناسب منتقل شده و وزارت دفاع هیاتی را برای بررسی این حادثه گماشته است.

سخنگوی وزارت دفاع افغانستان درباره هویت این قربانیان ابراز نظر نکرد.

به گفته سخنگوی وزارت دفاع افغانستان هر چهار مهاجم در این حمله کشته شدند.

حمله کابل
Reuters

ظریف امروز به قطر می‌رود

 بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گفت: محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه عصر چهارشنبه برای دیدار و گفت‌وگو با مقامات قطری به این کشور همسایه سفر می‌کند.

به گزارش تسنیم، آقای ظریف قرار است علاوه بر همتای خود با امیر قطر نیز دیدار کند.  

ظریف
Tasnim

تیم فوتبال ساحلی ایران به مرحله نیمه نهایی رقابت فوتبال قهرمانی آسیا صعود کرد

تیم ملی فوتبال ساحلی ایران با برد مقابل بحرین، به عنوان سرگروه به مرحله نیمه نهایی رقابت‌های فوتبال قهرمانی آسیا صعود کرد.

View more on twitter

خبر فوریحمله به بزرگترین شفاخانه نظامی افغانستان پایان یافت

تصویری از شفاخانه چهارصدی بیستر
Reuters

دولت وزیری، سخنگوی وزارت دفاع افغانستان می‌گوید که حمله مهاجمان مسلح به شفاخانه نظامی سردار محمد داوود/بیمارستان ۴۰۰ بستر در کابل با کشته شدن هر ۴ مهاجم پایان یافته است.

 او گفت که اکنون نیروهای امنیتی در حال پاکسازی صحن شفاخانه هستند. آقای وزیری در باره شما کشته‌ها و زخمی شدگان این حمله جزئیاتی ارائه نکرد و گفت که بعد از بررسی ارقام دقیق اعلام خواهد شد. پیشتر گزارش شده بود که در حمله مهاجمان مسلح به بزرگترین شفاخانه نظامی افغانستان ۴ نفر کشته و حدود ۶۰ نفر دیگر زخمی شده‌اند.

 سخنگوی وزارت دفاع افغانستان به بی‌بی‌سی گفت که حوالی ساعت ۹ امروز یک نفر از "تروریستان" خود را در ورودی جنوبی شفاخانه منفجر کرد. او گفت که همزمان با این انفجار سه نفر دیگر در منزل دوم و سوم که سلاح سبک و بمب دستی همراهش بودند به تیراندازی اقدام کردند. گروه طالبان گفته است که این حمله کار آنها نیست. 

مرکز آمار ایران: قیمت معاملات واحدهای مسکونی افزایش یافت

مرکز آمار ایران جزئیات تغییرات قیمت معاملات واحدهای مسکونی در پاییز امسال را اعلام کرد.

 به گزارش مهر، بر این اساس، قیمت فروش یک متر متربع زیربنای مسکونی شهر تهران در پاییز سال جاری نسبت به سال قبل، از افزایش ۸.۴ درصدی برخوردار بوده است.

 متوسط قیمت فروش هر مترمربع زمین یا زمین ساختمان مسکونی کلنگی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی در شهر تهران ننسبت به فصل مشابه سال قبل ۰.۸درصد افزایش داشته ‌است.

مسکن
mehr

شهردار لندن: افتخار می‌کنم که فمینیست هستم

صادق خان شهردار لندن در توییتی به مناسبت هشت مارس نوشت: "سه نکته، اسمم صادق خان است، شهردار لندن هستم و افتخار  میکنم که فمینیست هستم."

View more on twitter

روحانی: ما پیروز اقتصاد مقاومتی هستیم

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران در واکنش به سخنان احمد جنتی و ابراهیم رئیسی درباره اقتصاد مقاومتی و اقدامات دولت گفت: "این چه سوالی است که پرسیده می‌شود؟ ما پیروز اقتصاد مقاومتی هستیم چون یک ملت بزرگ و یک دولت کارآمد و یک رهبری فرهیخته و آگاه وجود دارد؛ ما در اقتصاد مقاومتی شکست می‌خوریم؟ از این سوال بدتر نمی‌شود." 

به گزارش تسنیم، آقای روحانی همچنین درباره تحریم‌ها نیز گفت: "ما در یک بخش و جاده که همان حوزه هسته‌ای است در صورتی که دشمن بدقولی نکند، موانع و تحریم‌ها را برداشته‌ایم و در جاده‌های دیگر همچنان مشکل وجود دارد و راه طولانی در پیش داریم؛ چرا واقعیات را به خوبی و روشنی برای مردم نمی‌گوئیم؟"

روز گذشته در افتتاحیه مراسم مجلس خبرگان احمد جنتی، رئیس مجلس خبرگان و ابراهیم رئیسی، رئیس تولیت آستان قس رضوی از عملکرد دولت در حوزه اقتصادی انتقاد کرده بودند. 

روحانی
TASNIM

تجمع باغداران قزوینی مقابل استانداری

 جمعی از باغداران قزوینی در اعتراض به تخریب بخشی از باغستان‌های سنتی و قطع درختان مقابل استانداری تجمع کردند.

به گزارش تسنیم، بهنام‌فر از نمایندگان باغداران استان قزوین در این تجمع گفت: "ما باغداران استان در ابتدا خواستار حفظ سازمان باغستان‌ها بوده و نیازمند حمایت همه‌ جانبه مسئولان و دستگاه‌های مربوط برای حفظ باغستان قزوین هستیم."

محمدعلی حضرتی‌ها مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین در این باره گفت: " تخریب و قطع درختان در باغستان با هدف تغییر کاربری اراضی و ساخت منازل مسکونی صورت گرفته است."

باغدار
TASNIM

سخنگوی پیشین شورای نگهبان: آیین‌نامه این شورا اختیارات زیادی به جنتی داده است

  نجات‌الله ابراهیمیان، سخنگوی پیشین شورای نگهبان از اختیارات داده شده به احمد جنتی، دبیر این شورا انتقاد کرده و گفته آئین نامه داخلی شورای نگهبان نیاز به اصلاح دارد.

آقای ابراهیمیان به روزنامه ایران گفته است: "من جا را خالی کردم تا دوستانی که نظرشان به نظرات آقای جنتی نزدیک‌‌تر ‌است با ایشان همکاری متقابل داشته باشند."

آقای ابراهیمیان دی ماه سال گذشته از مقام خود کناره‌گیری کرد. 

احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان
TASNIM

صدا و سیما: اگر شجریان از مواضع خود بعد از انتخابات ۸۸ بازگردد، صدایش پخش می‌شود

مرتضی میرباقری، معاون سیما درباره عدم پخش صدای محمدرضا شجریان از صداوسیما ایران گفت: "محمدرضا شجریان بعد از انتخابات ۸۸ برای خودش یک منعی قرار داد که ما نمی‌توانیم صدایش را پخش کنیم. اگر ایشان از مواضع خود بعد از انتخابات ۸۸عدول کرده و بازگشته باشد و آن را اعلام کند؛ ما صدای ایشان را پخش می‌کنیم."

شجریان
ILNA

'بهترین' کشورهای جهان کدامند؟

سوئیس
Getty Images

نتیجه نظرسنجی سه موسسه آمریکایی و بین‌المللی که روز سه شنبه ۱۷ اسفند (۷ مارس) منتشر شد نشان می‌دهد، سوئیس از دید عده زیادی بهترین کشور جهان است.

این گزارش سالانه را موسسه "اخبار آمریکا و گزارش جهانی"، دانشگاه پنسیلوانیای آمریکا و موسسه مشاوره‌ای "بی ای وی" بطور مشترک تهیه کرده‌اند.

در رتبه‌بندی بهترین کشورهای جهان ۸۰ کشور بررسی شده‌اند و حدود ۲۱۰۰۰ هزار نفر از کشورهای مختلف در این نظرسنجی شرکت کرده‌اند.

ایران در بین ۸۰ کشور مورد بررسی رتبه ۷۹ را دارد.

جزئیات بیشتر را اینجا بخوانید

شهیندخت مولاوردی: هشتم مارس، تلاشی برای دستیابی به جایگاه برابر

شهیندخت مولاوردی، معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری در توییتر خود نوشت: "هشتم مارس، روز جهانی زن، بهانه ایست برای یادآوری تلاشهای خستگی ناپذیر زنان در طول تاریخ برای دستیابی به جایگاهی برابر و انسانی "

View more on twitter

توضیحات سپاه درباره نزدیک شدن به یک ناو در خلیج فارس

در پی اعلام خبر نزدیک شدن قایق‌های سپاه به یک ناو آمریکایی در خلیج فارس، مهدی هاشمی، فرمانده ناو تیپ رزمی ۱۱۲ ذوالفقار منطقه یکم نیروی دریایی سپاه در واکنش به این مساله به سپاه نیوز گفت: "یک فروند ناو امریکایی از ناوگروه امریکایی و انگلیسی که در حال عبور از ترافیک زون تنگه هرمز بود از مسیر بین المللی خارج و به سمت شناورهای حاضر نیروی دریایی سپاه در منطقه تغییر مسیر داد و در اقدامی غیرحرفه ای و حرکت توأم با اخطار تا مسافت ۵۵۰ متری نزدیک شناورهای ما شد."

پیشتر یک مقام که نخواسته بود نامش فاش شود به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته بود که قایق های ایرانی سعی کردند از میان ناو آمریکایی "یو اس ان اس اینوینسیبل" و چند کشتی دیگر عبور کنند و از کمتر از ۶۰۰ متری آن گذشتند.

این مقام گفت که نیروی دریایی رفتار قایق های ایرانی را "غیرحرفه ای و خطرناک" می داند اما این حوادث "به طور منظم" اتفاق افتاده است.

در ماه اوت ۲۰۱۶ یک کشتی آمریکا در واکنش به رفتار قایق های ایرانی تیر اخطار شلیک کرده بود.

بیشتر بخوانید

سپاه
MIZAN

۸ مارس از نگاه ترانه علیدوستی

ترانه علیدوستی، بازیگر ایرانی به مناسب روز جهانی زن ۸ مارس، تصویری از تجمعات زنان در زمان انقلاب ایران را منتشر کرده است.

View more on twitter

۳۰ اسفند تعطیل رسمی اعلام شد

محمد باقر نوبخت، سخنگوی دولت ایران گفت که بنا بر تصمیم هیات دولت ۳۰ اسفند ماه ۹۵ تعطیل رسمی اعلام است. 

به گزارش ایرنا، آقای نوبخت همچنین اضافه کرد: "همه دستگاه می توانند با مرخصی کارمندانی که قصد مسافرت در روز شنبه - ۲۸ اسفند ماه - را دارند، موافقت کنند."

نوبخت
TASNIM

وزیر دادگستری ایران: مدیر دوتابعیتی اداری نداریم

مصطفی پورمحمدی، وزیر دادگستری درباره بررسی وضعیت مدیران دو تابعیتی گفت: "مدیر دوتابعیتی اداری نداریم و چند لیستی که اعلام شده مربوط به شرکتها و در دست بررسی است." 

به گزارش ایرنا، آقای پورمحمدی اضافه کرد:  "تاکنون از ۱۴تا ۱۵ فردی که اعلام شده چند تن آنان مربوط به شرکتهای غیر دولتی هستند.  این افراد در خارج از کشورند و مسئولیت ندارند ولی با این وجود بازهم کنترل می شود و این افراد حق مسئولیت پذیری نداشته و نخواهند داشت."   

پورمحمدی
FARS

روحانی به مشهد رفت

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران امروز برای یک سفر یک روزه به مشهد رفت.

به گزارش ایرنا، بر اساس اعلام استاندار خراسان رضوی، در سفر رئیس جمهوری ۹ پروژه بهره برداری و عملیات اجرایی دو طرح دیگر آغاز می شود. 

روحانی
IRNA

حمله به بزرگترین بیمارستان کابل

وزارت دفاع افغانستان اعلام کرده که حمله‌کنندگان مسلح وارد شفاخانه سردار محمد داوود خان، بزرگترین شفاخانه نظامی افغانستان شده‌اند.

دولت وزیری، سخنگوی وزارت دفاع افغانستان، درباره این خبر به بی‌بی‌سی گفت که حوالی ساعت ۹ امروز یک نفر از "تروریستان" خود را در ورودی جنوبی شفاخانه منفجر کرد.

او گفت که همزمان با این انفجار سه نفر دیگر در منزل دوم و سوم که سلاح سبک و بمب دستی همراهش بودند به تیراندازی اقدام کردند.

بیشتر بخوانید

کابل
Reuters

پیشنهاد چین برای کاهش تنش بین دو کره

وانگ ئی، وزیر امور خارجه چین، پیشنهاد داده است که در ازای توقف مانور نظامی مشترک کره جنوبی و آمریکا، کره شمالی آزمایش‌های موشکی و هسته‌ای خود را به حالت تعلیق در بیاورد.

این مقام چینی می گوید چنین تحولی می تواند گام نخست به سوی باز گرداندن طرفین به پای میز مذاکره باشد.

وانگ ئی درباره احتمال درگیری دو کره هشدار داده و گفته است: "طرفین به دو قطار شباهت دارند که با سرعت زیاد به سوی هم در حال حرکت هستند و هیچ یک آماده نیست که توقف کند."

بیشتر بخوانید

امروز در خبرها

  • حمله به بزرگترین بیمارستان کابل
  • تلاش چین برای کاهش تنش بین دو کره
  • ادامه جلسه خبرگان رهبری

آنچه گذشت

اخبار روز گذشته را اینجا مرور کنید