Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

خلاصه

  1. تنش میان هلند و ترکیه
  2. توصیه وزارت امورخارجه ایران برای سفر به ترکیه

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

اکران 'فروشنده' در اسرائيل

فروشنده دومین اسکار را برای ایران و فرهادی به دست آورد
Reuters
فروشنده دومین اسکار را برای ایران و فرهادی به دست آورد

فیلم سینمایی "فروشنده" ساخته اصغر فرهادی از ۲۶ اسفندماه (شانزدهم مارس) در مجموعه سینماهای "لو" در اسرائيل به روی پرده خواهد رفت.

بر اساس  اطلاعات سایت اینترنتی  مجموعه‌ سینماهای "لو"، آخرین فیلم اصغر فرهادی که جایزه اسکار بهترین فیلم خارجی زبان سال ۲۰۱۷ را از آن خود کرده، قرار است به زودی در کشور اسرائيل اکران ‌شود.

"فروشنده" محصول مشترک ایران و فرانسه، تا کنون در کشورهایی چون فرانسه، آمریکا، ایتالیا، پرتغال، هلند و یونان نمایش داده شده است.

پیش‌ از این نیز فیلم "جدایی نادر از سیمین" از سوی کمپانی سونی‌پیکچرز در سینماهای اسرائیل به نمایش عمومی در آمد و مورد استقبال تماشاگران قرار گرفت. اما این امر مخالفت‌هایی در داخل ایران برانگیخت.

نزاع ترکیه و اروپا بر سر چیست؟


          نظرسنجی ها از اختلاف کم موافقان و مخالفان تغییر قانون اساسشی ترکیه خبر می دهد.
Reuters
نظرسنجی ها از اختلاف کم موافقان و مخالفان تغییر قانون اساسشی ترکیه خبر می دهد.

 ترکیه تا همین چند سال‌ پیش‌ در مراحل پیشرفته مذاکرات عضویت در اتحادیه اروپا قرار داشت. اما روزهای اخیر شاهد شدیدترین مجادلات لفظی بین چند کشور اروپایی و رهبران ترکیه بوده است.

 مانع‌تراشی دولتهای اروپایی برای تبلیغات انتخاباتی اعضای برجسته "حزب عدالت و توسعه" (آ.ک.پ) در اروپا برگ برنده دومی را در اختیار آقای اردوغان قرار داد. او با اظهارات شدیداللحن خویش‌ عامدانه بر آتش مجادلات افزود. 

ادامه تحلیل را اینجا بخوانید:

حافظی: تکلیف ۴.۳ میلیارد تومان از بودجه شهرداری مشخص نیست

رحمت الله حافظی، رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران اعلام کرد: "تنها ۱۴ درصد از بودجه سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران، صرف برنامه های فرهنگی می شود."

 به گزارش ایلنا، آقای حافظی در توضیح سخنان خود گفت: "بر اساس گزارش حسابرس شورا، ۴.۳ میلیارد تومان از این مبلغ در قالب سپرده و پیش پرداخت ها و خرید ۴ باب مغازه از بودجه این سازمان هزینه شده که اسناد متقنی برای آن وجود ندارد."

 آقای حافظی با انتقاد از عملکرد شهرداری تهران تاکید کرد: "با سازمانی مواجه هستیم که ۶۶.۲ میلیارد تومان هزینه پرسنلی، ۵۴.۳ میلیارد تومان هزینه اداری و ۲۰ میلیارد تومان هزینه برنامه ای دارد؛ یعنی ۱۲۰ میلیارد تومان سازمان هزینه می کند تا ۲۰ میلیارد تومان برنامه اجرا کند در حقیقت ۱۴ درصد از منابع این سازمان صرف برنامه ها و ۸۶ درصد صرف هزینه ها می شود."

حافظی
ILNA

عارف: اصلاح طلبان از کاندیداتوری حسن روحانی حمایت می‌کنند

 محمدرضا عارف، رئیس شورای عالی انتخاباتی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان از حمایت این شورا از كاندیداتوری حسن روحانی در انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری در ایران  خبر داد.  

عارف
TASNIM

برخورد اتوبوس با عابران در هائیتی کشته و زخمی بر جای گذاشت

  گزارشها از هائیتی حاکی است که یک اتوبوس در حال فرار به جمعیت برخورد کرده و دستکم ۳۴ کشته و ۱۵ مجروح برجای گذاشته است.

این حادثه در شمال پرتوپرنس پایتخت هائیتی روی داده است.

 مسوولان می‌گویند این اتوبوس نخست با دو نفر برخورد کرد که موجب کشته شدن یکی از عابران پیاده شد. سپس در تلاش برای فرار از صحنه با سه گروه موسیقی خیابانی برخورد کرد.

نامه ۴۰ استاد اقتصاد دانشگاه به حسن روحانی و انتقاد از سیاست‌های اقتصادی دولت

۴۰ استاد اقتصاد دانشگاه در نامه‌ای به حسن روحانی، سیاست‌های اقتصادی دولت را "اشتباه" توصیف کرده اند.

 به گزارش میزان، در بخشی از این نامه آمده است: "جناب آقای رئیس جمهور! متاسفانه تیم اقتصادی شما مرید و مروج لیبرال سرمایه­ داری است. این تیم، به بهانه استقلال بانک مرکزی، دولت را در بازار پول منفعل کرده و بانک های غیردولتی را برای مسابقه در افزایش کاذب نرخ سود از یکسو و از سوی دیگر خلق پول، آزاد گذاشته اند."

 امضا کنندگان این نامه در پایان یک بسته نجات اقتصادی نیز به آقای روحانی پیشنهاد کرده‌اند.

حسن روحانی
MEHR

هدف حملات دمشق 'شبه نظامیان ایرانی' بود

گزارش ها حاکی است که تلفات بمبگذاری های روز شنبه در دمشق به بیش از ۷۰ نفر رسیده. در این حال گروه اسلامگرای موسوم به هیئت تحریر شام مسئولیت این حمله را پذیرفته. این گروه با صدور بیانیه ای گفته است که هدف اصلی این حملات "شبه نظامیان ایرانی" و نیروهای حامی دولت بشار اسد بوده که به گفته آنها، از "حاکمیت ظالمانه" اسد حمایت می کنند و مسئول "کشتار و آوارگی" مردم سوریه هستند.

تلویزیون دولتی سوریه و گروه نظارت بر حقوق بشر سوریه که و مقر آن در بریتانیا است می گویند که بیشتر کشته شدگان انفجارهای روز شنبه، شیعیان عراقی بودند که برای زیارت به گورستانی در منطقه باب الصغیر در بخش قدیمی شهر دمشق رفته بودند. حرم سکینه، فرزند امام سوم شیعیان در باب‌الصغیر از زیارتگاه‌هایی است که شیعیان ایرانی و عراقی از آن دیدن می کنند.

اتوبوس ها در محل انفجار
EPA

ریزش تل عظیم زباله حداقل سی و پنج نفر را در اتیوپی کشت

 فروریختن یک تل عظیم زباله در یکی از مراکز اصلی تخلیه زباله در آدیس‌آبابا پایتخت اتیوپی باعث کشته شدن حداقل سی و پنج نفر و مدفون شدن شماری زاغه و آلونک در اطراف آن شده است. زباله و گل برداری در محل حادثه آغاز و گزارش شده عده‌ای مفقودالاثر هستند. بیشتر کشته شدگان کسانی بوده‌اند که با جمع‌آوری و گشتن در بین زباله، گذران زندگی می‌کردند.

بیشتر بخوانید

Ethiopia
AP

احسان مازندرانی، روزنامه‌نگار بازداشت شد

ملیحه حسینی، همسر احسان مازندرانی در اینستاگرام خود خبر از بازداشت این روزنامه‌نگار داد. 

خانم حسینی نوشت: "ظهر امروزماموارن سازمان اطلاعات سپاه با یورش به منزل ما واستفاده از شوکر و ضرب و شتم احسان مازندانی را بازداشت کردند."

به گفته خانم حسینی،آقای مازندارنی در اعتراض به بازداشت خود از زمان بازداشت دست به اعتصاب غذای خشک زده است.

این در حالی است که اواسط بهمن ماه سالجاری آقای مازندرانی با پایان دوران محکومیتش از زندان آزاد شده بود.

احسان مازندرانی
FACEBOOK

مجمع تشخیص مصلت نظام، مصوبه مجلس ایران را برای افزایش سی درصدی حقوق مدیران 'رد کرده است'

محمد خدابخشی سخنگوی کمیسیون تلفیق برنامه ششم توسعه مجلس می‌گوید مجمع تشخیص مصلت نظام،  مصوبه مجلس درباره افزایش سی درصدی حقوق مدیران را رد کرده است.

آقای خدابخشی به خبرگزاری تسنیم گفت مجمع تشخیص مصلحت نظام،  تبصره ۳۸ لایحه برنامه ششم توسعه درباره سقف دریافتی مدیران را "حذف و با آن مخالفت کرده است."

او همچنین گفت مجمع تشخیص مصلحت نظام با نظر مجلس در مورد مرخصی سه روزه زایمان برای مردانی که صاحب فرزند می‌شوند، موافقت کرده است.

افزایش بازداشت منتقدان در بلاروس

گروههای حقوق بشری در بلاروس می‌گویند که تعداد زیادی از رهبران مخالفان و روزنامه‌نگاران در تعطیلات آخر هفته بازداشت شدند. 

این افراد در اعتراض به برنامه مالیاتی که دولت وضع کرده است، بازداشت شدند. 

کمیسیون قضایی مجلس شرایط اعدام حمل کنندگان مواد مخدر را تغییر داد

یحیی کمالی پور، نایب رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس با اشاره به برنامه کمیسیون قضایی برای کاهش احکام اعدام حمل کنندگان مواد مخدر گفت: حذف اعدام برای متهمان حمل کننده مواد مخدر به صورت سازمان یافته امکان پذیر نیست.  

به گزارش خانه ملت، نایب رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس گفت در بند اصلی این طرح عنوان شده که حذف اعدام شامل سه مورد نمی‌شود. شخصی که در هنگام حمل مواد سلاح به همراه داشته باشد. متهمان حامل مواد مخدر که بیش از ۱۰ سال سابقه حبس داشته باشد. همچنین متهمان حمل کننده مواد مخدر به صورت سازمان یافته شامل این طرح نمی‌شوند.

مواد مخدر
TASNIM

آمار کشته‌های انفجار دمشق افزایش یافت

آمار کشته‌های روز گذشته انفجار بمب در دمشق پایتخت سوریه به ۷۰ نفر رسید. 

گروه ناظر بر حقوق بشر در سوریه مستقر در بریتانیا گفت: دهها نفر از زخمی‌های این انفجار در وضعیت نامناسبی قرار دارند. 

روز گذشته دو عبادتگاه شیعیان در این شهر هدف حمله قرار گرفتند.

عمده‌ زخمی‌های این حمله تابعیت عراقی دارند. 

هنوز مشخص نیست چه گروهی این حمله را انجام داده است.

واکنش سخنگوی رئیس جمهوری ترکیه به اقدام هلند

 ابراهیم کالین سخنگوی رییس جمهوری ترکیه می گوید دولت هلند تسلیم گروه های نژادپرست، فاشیست و ضداسلام شده است.  

View more on twitter

نماینده مجلس: کولبران بیمه تامین اجتماعی می‌شوند

رسول خضری، نماینده پیرانشهر با اشاره به امضای تفاهم‌نامه با وزارت کار، از تعلق گرفتن بیمه تامین اجتماعی به کولبران از نیمه دوم فروردین سال آینده خبر داد.

به گزارش ایلنا، آقای خضری در توضیح بیمه کولبران گفت: " بیمه تامین اجتماعی شامل پرداخت دیه و انواع شمولیت‌های این بیمه خواهد شد که امیدواریم با عملیاتی شدن قول دولت، کولبران در سطح مرزها از نیمه دوم فروردین بیمه شوند."

 عضو کمیته حقیقت‌یاب مجلس برای بررسی وضعیت کولبران با اشاره به تهیه طرح ساماندهی مرزنشینان و کولبران با ۱۵۳ امضا گفت: "طی دو هفته گذشته با حضور مسئولان ۱۵ دستگاه، ارگان و سازمان همچون وزارتخانه‌های اقتصاد،‌ صنعت، کشاورزی، خارجه، کشور و ستاد مبارزه با قاچاق کالا جلساتی در مرکز پژوهش‌ها برگزار شد تا این طرح با یک ماده واحده و ۶ تبصره به بهترین نحو تدوین شود."

کولبر
JAMEJAM

رونمایی از تانک بومی ساخت ایران

حسین دهقان، وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، امروز از نخستین تانک پیشرفته بومی ایران به نام کرار رونمایی کرد.

به گزارش خبرگزاری‌های ایران، آقای دهقان در مراسم رونمایی از این تانک گفت: "این تانک در سه حوزه اصلی قدرت و دقت آتش، تحرک؛ حفاظت و ماندگاری در صحنه نبرد؛ قابل رقابت با پیشرفته‌ترین تانک‌های دنیا می باشد."

تانک کرار
YJC

هشدار اردوغان به هلند

در پی لغو سخنرانی دو وزیر ترکیه در کشور هلند، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه به این کشور هشدار داد. 

آقای اردوغان گفت او منتظر نتیجه انتخابات هلند می‌ماند و پس از اعلام نتیجه تصمیم می‌گیرد که چه واکنشی به این رفتار هلند داشته باشد.

وزیر خانواده و رفاه اجتماعی ترکیه روز شنبه ازمسیر زمینی و از مرز آلمان به سوی روتردام رفته بود اما از ورود به کنسولگری ترکیه در این شهر منع شد.

پیشتر نیز دولت هلند نشستن هواپیمای مولود چاووش‌اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه در خاک هلند را ممنوع کرد.

در واکنش به این تصمیم وزارت خارجه ترکیه کاردار هلند در آنکارا را برای توضیح در این باره احضار کرد.

در همین حال فرانسه و سوئد به وزرای ترکیه اجازه دادند که  سخنرانی داشته باشند.

بیشتر بخوانید

اردوغان
AFP

هیات منصفه مطبوعات: ایسنا مجرم شناخته نشد

در آخرین جلسه دادگاه مطبوعات در سالجاری هیات منصفه مطبوعات، خبرگزاری ایسنا، سایت تابناک و مجله ایده آل را مجرم نشناخت.

View more on twitter

سالگرد ترور سعید حجاریان

مصطفی تاجزاده، فعال سیاسی همزمان با سالگرد ترور سعید حجاریان که از او به عنوان تئوریسین اصلاحات یاد می‌شود، در توییتر خود نوشت: " صبح شوم٢٢ اسفند ٧٨ با تلفن دفترم آغاز شد؛حجاریان را زدند. خاتمی آن را تاوان افشای قتل های زنجیره ای خواند." 

View more on twitter

پلیس نیجریه دو دختر بمب‌گذار انتحاری را به رگبار بست

 پلیس نیجریه دو دختر نوجوان مظنون به بمبگذاری انتحاری را شب گذشته در شهر مایدوگوری در شمال شرق این کشور با شلیک گلوله کشته است.

پلیس ضد تروریسم نیجریه، این دو دختر هجده ساله را پیش از اینکه فرصت منفجر کردن جلیقه انتحاری خود را داشته باشند، به رگبار گلوله بست.

گروه افراط‌گرای بوکوحرام به طور فزاینده‌ای زنان پوشیه‌پوش را برای بمب‌گذاری انتحاری به کار می‌گیرد.

مارک روته: ترکیه نمی‌تواند هلند را تهدید کند

مارک روته
EPA
نخست وزیر هلند

نخست وزیر هلند گفته است که دولت این کشور تلاش‌ مداوم کرد تا از راه دیپلماسی از وخامت روابط با ترکیه کاسته شود اما مقامات ترکیه به تهدید متوسل شدند. 

مارک روته، نخست وزیر هلند امروز در برنامه صبحگاهی شبکه تلویزیونی دولتی گفت دولت هلند در جریان یک هفته گذشته ۸ بار با مقامات ترکیه تماس گرفت و موضع خود را از در مورد ورود وزیر خانواده و رفاه اجتماعی ترکیه بیان کرد.

 اما دولت ترکیه در واکنش به این موضع‌گیری هلند، "تهدید به اعمال تحریم‌های اقتصادی کرد". 

 روته تصریح کرد که هلند اجازه نمی‌دهد که وزیر خانواده و رفاه اجتماعی ترکیه "ورود ناخواسته" به این کشور داشته باشد. 

 قرار بود وزیر خانواده و رفاه اجتماعی ترکیه، در مراسمی برای حمایت از رای "آری" به رفراندوم ماه آینده برای اصلاح قانون اساسی ترکیه در روتردام سخنرانی کند.

 ممانعت از ورود خانم کایا به روتردام و بازگرداندن او به خاک آلمان با اعتراض گسترده در شهر روتردام هلند، که جمعیت ترک‌تباران در آن زیاد است، همراه بوده است.

پلیس روتردام گفته که در اعتراضات شب گذشته، ۷ نفر زخم برداشته و ۱۲ نفر دیگر توقیف شدند. 

خبر فوریرئیس جمهور معزول کره جنوبی کاخ ریاست جمهوری را ترک کرد

پارک گون‌هه، رئیس جمهوری معزول کره جنوبی، کاخ ریاست جمهوری را ترک کرد.

 پارک گون‌هه نخستین رئیس‌جمهور این کشور است که به شکل دموکراتیک انتخاب شد و کارش به برکناری کشید. او و نزدیکانش به فساد مالی متهم شده‌اند.

خانم پارک هم‌چنین مصونیت قضایی‌اش را از دست داد و حالا می‌توانند او را مورد پیگرد قضایی قرار دهند. 

پارک گون‌هه
Reuters

چهارشنبه بیست و پنجم اسفند آخرین روز مدرسه در تهران

معاون پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش تهران: چهارشنبه بیست و پنجم اسفند آخرین روز فعالیت رسمی مدارس در شهر تهران است.

View more on twitter

اندی ماری از مسابقات تنیس ماسترز ایندین‌ولز حذف شد

اندی ماری، مرد شماره یک تنیس جهان در نخستین مسابقه خود در مسابقات ماسترز ایندین‌ولز از واشک پوسپسیل، تنیس باز کانادایی شکست خورد و از مسابقات انفرادی حذف شد. پوسپسیل ۲۶ ساله در رده ۱۲۹ جدول قرار دارد. نقطه قوت او سرویس‌های قوی و بازی تهاجمی پای تور است. ماری که در دور اول استراحت خورده بود، در مسابقه در برابر پوسپسیل نتوانست خوب سرویس بزند و با نتیجه ۴-۶، ۶-۷ شکست خورد.

اندی ماری و واشک پوسپسیل
AP
اندی ماری و واشک پوسپسیل

پیشروی ارتش عراق در موصل

ارتش عراق می گوید که  دو منطقه دیگر در همسایگی غرب موصل را از دست نیروهای موسوم به دولت اسلامی(داعش) درآورده است. 

یک ژنرال عراقی در همین حال گفت که نیروهای امنیتی کنترل بیش از یک سوم غرب موصل را به دست گرفته است. 

روز شنبه نیروهای دولتی اعلام کردند که یک گور دسته‌جمعی را در نزدیکی زندان موصل پیدا کردند.

این افراد به دست نیروهای داعش کشته شدند.

تجمع جمعی از بازنشستگان در ایران

تجمع
ILNA

جمعی از بازنشستگان کشوری و لشگری در ایران امروز در اعتراض به وضعیت معیشتی خود مقابل نهاد ریاست جمهوری در تهران و در شهرهای دیگر مقابل سازمان‌های بازنشستگی تجمع کردند.

به گزارش ایلنا، این معترضان خواهان همسان‌سازی  مستمری‌ها، افزایش خدمات بیمه‌ای بازنشستگان و ارتقاء معیشت هستند.

تجمع
ILNA

'دادسرای فرهنگ و رسانه مرجع دستگیری هنگامه شهیدی است'

درپی بازداشت هنگامه شهیدی، روزنامه‌نگار، مصطفی ترک همدانی، وکیل وی گفت که مرجع دستگیری خانم شهیدی شعبه دوم بازپرسی دادسرای فرهنگ و رسانه تهران است که پس از دستگیری او در مشهد، به تهران منتقل شده است.

به گزارش ایلنا، مصطفی ترک همدانی گفت: " به دلیل اعلام جرایم امنیتی در پرونده و ممنوع الملاقاتی او، این بازپرس دستور احاله امر جهت بررسی تشخیص صلاحیت وکیل به دادستان محترم تهران را وفق تبصره ماده ۴۸ قانون آیین دادرسی کیفری ، صادر کرد."

به گفته این وکیل دادگستری طبق تبصره ماده ۴۸ قانون آیین دادرسی کیفری، صلاحیت وکلای دادگستری در پرونده امنیتی باید از سوی رییس قوه محرز شود اما گویا این امر به دادستان‌ها محول شده است.

براساس تبصره ماده ۴۸ قانون آیین دادرسی کیفری "در جرائم علیه امنیت داخلی و خارجی و همچنین جرائم سازمان یافته که مجازات آنها مشمول ماده ۳۰۲ این قانون  است در مرحله تحقیقات  مقدماتی طرفین دعوا وکیل با وکلای خود را از بین وکلای رسمی دادگستری که مورد تایید رییس قوه قضاییه  باشد انتخاب می‌نماید."

هنگامه شهیدی
SAHAMNEWS

سقوط جرثقیل در همدان

برخورد با فعالان مدنی در چین

دادگاه عالی چین اعلام کرد که بزرگترین دستاورد سال گذشته این کشور زندانی کردن فعالان حقوق بشر است. 

ژو کیانگ، رئیس دیوان عالی قضایی چین در گزارشی به مجلس چین گفته که این افراد برای امنیت ملی کشور خطرناک هستند. 

در میان افرادی که به اتهام فعالیت حقوق بشری زندانی شده‌اند، ژو شفینگ وکیل و فعال مدنی است. او آگوست سال گذشته به هفت سال زندان محکوم شد. 

سازمان عفو بین الملل می‌گوید که موج بازداشت و دادگاه علیه فعالان مدنی یک بازی سیاسی است.

شرایط تردد مشمولان ایرانی مقیم خارج برای سفر نوروزی اعلام شد

نجف حمیدزاده، معاون مشمولان و امور معافیت های سازمان وظیفه عمومی ناجا درباره آخرین وضعیت تردد مشمولان ایرانی مقیم خارج از کشور گفت: "با توجه به حجم بالای درخواست های این افراد برای تردد در ایام نوروز با مساعدت ستاد کل نیروهای مسلح ، مشمولانی که شرایط تردد به داخل کشور را تا پایان سال جاری داشته اند ، همچنان می توانند تا پایان فروردین ماه سال۹۶ با همان شرایط به داخل کشور تردد کنند."

 آقای حمیدزاده در توضیح این شرایط گفت: "مشمولانی که بیش از سه سال در خارج از کشور اقامت داشته اند، می توانند سالی دو بار در مجموع به مدت سه ماه به داخل کشور تردد کنند. برهمین اساس مشمولان قبل از ورود به کشور باید به نمایندگی ایران در کشور محل اقامت مراجعه و مهر ویژه تردد مشمولان مقیم خارج از کشور در گذرنامه آنان ثبت شود."

مشمولان نظام وظیفه
MIZAN

تصاویری از آتش‌سوزی انبار لوازم خانگی در تهران

هشدار وزارت امور خارجه ایران برای سفر به ترکیه

وزارت امور خارجه ایران با صدور بیانیه‌ای از مسافران نوروزی به ترکیه خواست احتیاط کنند.

به گزارش میزان، در بیانیه وزارت امور خارجه ایران آمده است:"با توجه به در پیش بودن تعطیلات نوروز و برنامه تعدادی از هموطنان جهت سفر گردشگری به خارج از کشور و نظر به شرایط امنیتی ترکیه در ماه‌های گذشته و نگرانی برای امنیت و سلامت شهروندان ایرانی در این کشور، به کلیه هموطنانی که قصد مسافرت به ترکیه را دارند توصیه اکید می‌شود در صورت ضرورت غیرقابل اجتناب به انجام سفر احتیاط لازم را داشته باشند." 

وزارت امور خارجه
MIZAN

دادستان تهران: حکم اعدام برای دو نفر به اتهام 'راه اندازی یک فرقه'

عباس جعفری دولت آبادی، دادستان تهران از صدور حکم اعدام برای دو نفر به اتهام"راه اندازی یک فرقه"خبر داد. 

به گزارش میزان، آقای دولت آبادی در توضیح این موضوع گفت: متهمان متشکل از یک زن و یک مرد، با راه اندازی یک فرقه و جذب افراد، در زمینه جاذبه‌های انحرافی جنسی فعالیت می‌کردند و این پرونده به اتهام افساد فی‌الارض به صدور حکم اعدام منتهی شده و هم اکنون در مرحله رسیدگی به اعتراض در دیوان عالی کشور است."

وی همچنین به پرونده دیگری بدون اشاره به نام متهمان اشاره کرد و گفت در این پرونده یک زن و مرد با تابعیت ایرانی_آمریکایی و مالک چند ساختمان چند هزار متری در شمال غرب تهران مشروبات الکلی تهیه می‌کردند. 

به گفته دادستان دیگر اتهام این افراد فروش تابلوهای هنری است که به زعم دادستان تصاویر این تابلوها "مبتذل" بوده است.

به نظر می‌رسد، منظور آقای دولت آبادی کارن وفاداری و همسرش آفرین نیساری هستند که از اوایل مردادماه سالجاری دستگیر و به زندان اوین منتقل شدند.

به گزارش کمپین بین المللی حقوق بشر، کارن وفاداری، فارغ التحصیل رشته مهندسی الکترونیک و مدیریت از دانشگاه نیویورک است.آفرین نیساری نیز فارغ التحصیل رشته معماری از ایران است. این دو هنگام بازداشت، در منطقه ده ونک تهران زندگی می‌کردند و مدیریت گالری آن را برعهده داشتند. این گالری پس از بازداشت آنها، توسط مامورین مهروموم شد  

جعفری دولت آبادی
MEHR

درگیری پلیس هلند با معترضان؛ ممانعت از ورود وزیر ترکیه به این کشور

پلیس ضدشورش هلند تجمع حامیان رجب طیب اردوغان را برهم زده است و مقامات هلندی از ورود وزیر خانواده و رفاه ترکیه‌ به کنسولگری این کشور در روتردام جلوگیری کردند.

براساس گزارشها مقامات پلیس هلند سپس فاطمه بتول کایا سایان، وزیر خانواده و رفاه اجتماعی ترکیه، را به مرز آلمان برگرداندند. وی از آلمان به هلند رفته بود.

قرار بود وزیر خانواده و رفاه اجتماعی ترکیه، در مراسمی برای حمایت از رای "آری" به رفراندوم ماه آینده (مورد حمایت دولت ترکیه) در روتردام سخنرانی کند.

بیشتر بخوانید 

وزیر خانواده و رفاه اجتماعی ترکیه
EPA

مهمترین اخبار امروز

  • تنش میان هلند و ترکیه 
  • توصیه وزارت امور خارجه ایران برای سفر به ترکیه

آنچه گذشت

اخبار روز گذشته را اینجا مرور کنید