Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

ائتلاف به رهبری آمریکا درباره کشته شدن بیش از صد غیر نظامی در حملات هوایی به موصل تحقیق می‌کند

ائتلاف به رهبری آمریکا امروز اعلام کرد درباره کشته شدن بیش از صد غیر نظامی در بمباران‌های شهر موصل تحقیق می‌کند. ساکنان محله جدیده در موصل به خبرنگاران گفته‌اند که دهها نفر در حمله هوایی به موصل در اوایل ماه جاری میلادی کشته شده‌اند. برخی خبرنگاران هم امروز شاهد بیرون آوردن جنازه حداقل پنجاه نفر از زیر آوار بوده‌اند. نیروهای ارتش عراق برای برای پس گرفتن موصل از گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) به حمایت هوایی ائتلاف به رهبری آمریکا متکی هستند.

آمریکا سی فرد و شرکت را به دلیل انتقال تکنولوژی‌ موشکی به ایران تحریم کرد

آمریکا سی فرد و شرکت را به دلیل انتقال اطلاعات و تکنولوژی‌ موشکی به ایران مشمول تحریم قرار داده است. به گفته وزارت خارجه آمریکا یازده فرد یا شرکت از چین، کره‌شمالی و امارات متحده عربی به دلیل نقض قوانین صادرات به ایران، کره شمالی و سوریه در فهرست تحریم قرار گرفته‌اند. نوزده فرد یا شرکت هم به دلیل نقض قوانین جلوگیری از تولید سلاح‌های کشتار جمعی در کشورهای ایران، کره‌شمالی و سوریه تحریم شده‌اند.

حمله داعش به پایگاه نظامی روسیه در چچن شش کشته بر جای گذاشت

گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) عملیاتی را در یک پایگاه نظامی در چچن انجام داده که در جریان آن شش سرباز روس کشته شده‌اند. به گفته گارد ملی روسیه مهاجمان در پوشش مه غلیظ این عملیات را انجام داده‌اند.

مشاور وزیر کشور اوکراین: ضارب وروننکوف مامور اطلاعاتی روسیه بود

آنتون گراشچنکو مشاور وزیر کشور اوکراین امروز دستگاه اطلاعاتی روسیه را متهم به ترور دنیس وروننکوف فعال سیاسی منتقد دولت روسیه کرد. او در فیسبوک نوشت که قاتل آقای وروننکوف، جوانی ۲۸ ساله به نام پاول پارشوف است که دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی روسیه او را تعلیم داده بودند. دولت روسیه اتهام دست داشتن در قتل آقای وروننکوف را شدیدا تکذیب کرده و آن را "بی‌معنی" خوانده است.

 رسانه‌های اوکراین تصاویر تلویزیون‌های مدار بسته را پخش کرده‌اند که نشان می‌دهد وقتی آقای وروننکوف و محافظش در خیابان قدم می‌زدند ضارب ابتدا به آقای وروننکوف شلیک می‌کند بعد به محافظ او. وقتی ضارب سعی می‌کند دوباره به آقای وروننکوف شلیک کند محافظ او که زخمی شده بود ضارب را هدف قرار می‌دهد. ضارب در بیمارستان درگذشت.

ظریف: سفرا دستور دارند در خدمت بخش خصوصی باشند

محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران می‌گوید وزارت خارجه ایران وظیفه جذب گردشگر خارجی را به عهده دارد و "نمایندگی‌های ما با ایجاد تسهیلاتی، برای حدود ۱۸۰ کشور در فرودگاه‌های ایران ویزا صادر می‌کنند؛ بنابراین به منظور حضور پر رنگ در این حوزه‌ها، وزارت خارجه باید توجه خود را بیش از پیش به اقتصاد مقاومتی و تقویت توان ملی برای تولید و اشتغال معطوف کند."

او همچنین گفت: "رهبر معظم انقلاب به نقش بخش خصوصی اشاره فرمودند؛ بنابراین سفرای ما دستور دارند در خدمت بخش خصوصی باشند. کارآفرینان جمهوری اسلامی نیازمند همکاری سفرای ما هستد و در این راستا سال گذشته آزمایش یک پایگاه اطلاع‌رسانی را آغاز کردیم که سرمایه، نیروی انسانی و صادرات کالای نفتی معرفی شود."

غرق شدن یازده مهاجر و پناهجو در دریای اژه

گزارش‌ها از ترکیه حاکی است یک قایق حامل مهاجران و پناهجویان در دریای اژه واژگون شده و یازده نفر غرق شده‌اند. مقصد این قایق جزیره سی‌موس در یونان بوده است. تصاویر تلویزیونهای ترکیه نشان می‌دهند اجسادغرق شدگان را امواج دریا به ساحل کوش‌آداسی آورده است. ترکیه و اتحادیه اروپا سال گذشته توافق کردند که شمار مهاجران و پناهجویانی را که از این راه برای رسیدن به اروپا استفاده می‌کنند کاهش دهند اما رجب طیب اردوغان رییس جمهور ترکیه وعده داده اگر همه‌پرسی ماه آینده برای تغییر قانون اساسی به تایید مردم ترکیه برسد با قدرت تازه‌ای که به او تفویض خواهد شد این توافق را بازنگری خواهد کرد.

دونالد ترامپ پروژه خط لوله کی‌استون اکس‌ال را تایید کرد

شرکت نفت ترانس کانادا می گوید دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا پروژه خط لوله کی‌استون اکس‌ال را تایید کرده است. این پروژه چند میلیارد دلاری برای انتقال روزانه هشتصد هزار بشکه نفت خام از کانادا به پالایشگاه‌های خلیج مکزیک است. این پروژه را باراک اوباما رییس جمهور پیشین وتو کرده بود. دونالد ترامپ با صدور یک فرمان اجرایی این پروژه را تایید کرده است. آقای ترامپ پیشتر وعده کرده بود که وتوی باراک اوباما را لغو کند چرا که این پروژه می‌تواند هزاران شغل ایجاد کند.

نشست سفرای کشورهای اسلامی برای مقابله با کفرگویی در شبکه‌های اجتماعی

سفرای بیست و دو کشور اسلامی از جمله ایران امروز به دعوت وزیر کشور پاکستان در نشستی درباره "کفرگویی" در شبکه‌های اجتماعی شرکت کردند. در این نشست کشورهای حاضر اتفاق نظر خود را برای محافظت از قداست و عزت پیامبر اسلام اعلام کردند. آنها همچنین از تحریف و توهین مذهبی شدیدا انتقاد کردند و قرار شد دولت‌های این کشورها برای مبارزه با آن اقدام کنند. قرار است این کشورها نتایج این نشست را در نامه‌ای به سازمان کشورهای اسلامی و لیگ عرب ارسال کنند.

آخرین اخبار در باره حمله لندن

تعداد مجروحان: پنجاه نفر

 شمار کشته‌شدگان: چهار نفر

تعداد بازداشت‌شدگان: نه نفر

مهاجم: خالد مسعود که نام اصلی‌اش ایدرین راسل آجائو بوده است. این مرد ۵۲ ساله که به اسلام گرویده بود، شب قبل از حادثه را در هتلی در برایتون گذرانده بود و به گفته مدیر هتل کاملا آرام بود و هنگام ترک هتل لبخند می‌زده است. گفته شده او از نام‌های مستعار زیادی استفاده کرده و دارای سه فرزند بوده است. بنابر گزارش‌ها از همسر و پدر و مادر او بازجویی شده است. گزارش‌های تایید نشده حاکی از بازداشت همسر او است. خالد مسعود مکررا محل سکونت خود را تغییر می‌داده و سال ۲۰۰۸ مدتی در عربستان سعودی بوده است.

پلیس همچنان سعی دارد با یافتن شواهد و مدارک و استفاده از کسانی که او را می‌شناختند تصویری روشن‌تر از زندگی او ترسیم کند و از همه مهمتر دریابد آیا او بتنهایی عمل کرده یا با شبکه‌ای در ارتباط بوده است.

خالد مسعود
َAFP
تصویر عامل حمله لندن که پلیس امروز منتشر کرد

ایران تمدید ماموریت گزارشگر ویژه وضعیت حقوق بشر ایران را محکوم کرد

بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امورخارجه ایران تمدید ماموریت گزارشگر ویژه وضعیت حقوق بشر ایران را محکوم کرد و گفت: "برای هفتمین سال متوالی شورای حقوق بشر برغم نبود حمایت اکثر اعضا از این قطعنامه و صرفا با اتکا به آرای یک بلوک سیاسی خاص و تعداد انگشت شماری از عوامل خود در منطقه که دقیقا و آشکارا در شمار ناقضین روسیاه حقوق بشر در سطح جهان و منطقه هستند، اقدام به انتصاب و تمدید ماموریت گزارشگر ویژه وضعیت حقوق بشر در کشورمان کرده است."

آقای قاسمی این قطعنامه را "فاقد ضرورت، وجاهت و پشتوانه حرفه‌ای" خواند.

پرنس چارلز از مجروحان حمله لندن عیادت کرد

پرنس چارلز ولیعهد بریتانیا امروز به بیمارستان کینگز کالج لندن رفت و از مجروحان حمله لندن عیادت کرد.

انی: ایران هنوز ۲۷۸ میلیون دلار به ما بدهی دارد

انی، شرکت نفتی عظیم ایتالیا بدهی ایران به خود را ۲۷۸ میلیون دلار اعلام کرد. انی دو سال پیش بدهی ایران را ۳۳۹ میلیون دلار اعلام کرده بود. این رقم در سال ۲۰۱۱ بالغ بر دو میلیارد دلار بود. کلودیو دسکلاتزی مدیر عامل انی تقریبا چهار ماه پیش گفته بود تا ایران بدهی خود را تسویه نکند انی در ایران سرمایه‌گذاری نخواهد کرد. 

وزیر خزانه‌داری آمریکا: سیاست‌های ترامپ باعث رشد اقتصاد آمریکا خواهد شد

استیون منوچین وزیر خزانه داری آمریکا می‌گوید به عقیده او سیاست‌های اقتصادی دونالد ترامپ موجب رشد بیشتر اقتصاد آمریکا خواهد شد اما این رشد هنوز کاملا خود را در بازارهای مالی نشان نداده است. 

امام جمعه شیراز: سود ۲۲ درصدی بانک‌ها تولیدکنندگان را از پا درآورده

آیت‌الله اسدالله ایمانی امام جمعه شیراز امروز در خطبه‌های نماز جمعه گفت: "امروز سود ۲۲ درصدی بانک‌ها تولیدکننده را از پا درآورده و دادن آمار روی کاغذ نیز بر سر سفره مردم نان نمی‌شود و برای این وضعیت نابسامان اقتصادی باید فکری جدی کرد."

اسحاق جهانگیری معاون اول حسن روحانی هم امروز به همین نکته اشاره کرد و گفت: "با نرخ سود بانکی کنونی در ایران، سرمایه‌گذاری بازده مناسبی ندارد اما تصمیم دولت بر آن است که میزان سود بانکی را بصورت دستوری بالا و پایین نبرد بلکه اجازه دهد نظام بانکی خود اقدام کند و به تناسب تورم در یک روال منطقی نرخ سود بانکی کاهش یابد."  

تغییر قانون در چین برای جلوگیری از طلاق صوری

دولت چین با تغییر قانون قصد جلوگیری از طلاق‌های صوری برای خرید خانه را دارد. مطابق قانون قبلی اگر زوجی از هم جدا می‌شدند یکی از آنها می‌توانست به عنوان خریدار خانه اول خود را معرفی کرده و از تخفیف ویژه برخوردار شود. این باعث شده بود عده‌ای با طلاق صوری از این تسهیلات استفاده کنند. در قانون جدید اگر از طلاق زوج کمتر از یک سال گذشته باشد نمی‌توانند از این تخفیف استفاده کنند.

جهانگیری: رانت‌جویان بخش خصوصی باید ادب شوند

اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهور ایران می‌گوید: "عده‌ای رانتجو هم در بخش خصوصی وجود دارند که در پی رانت هستند. تسهیلات کلان می‌گیرند و بعد موقع بازپرداخت گردن کلفتی کرده و از بازگرداندن آنها سر باز می‌زنند که باید ادب شوند و برخورد هم جدی خواهد بود."

روسیه به طالبان 'کمک لجستیک نمی‌کند'

روسیه اظهارات یکی از فرماندهان ارشد ناتو را بشدت تکذیب کرد که این کشور را به کمک لجستیک به طالبان متهم کرده بود. با این حال روسیه پذیرفت که ارتباطش با طالبان رو به افزایش است چرا که طالبان هم با داعش در جنگ است. روسیه ماه آینده میزبان اجلاسی در باره افغانستان است که در آن چین، هند، ایران و پاکستان شرکت می‌کنند. هنوز معلوم نسیت آیا آمریکا و طالبان هم در این اجلاس حضور خواهد داشت یا نه.

علم‌الهدی: امید دشمن به جریان لائیک است

احمد علم‌الهدی امام جمعه مشهد امروز در خطبه‌های نماز جمعه گفت: "امروز دشمنان ما به این اصل رسیده‌اند که هم مردم به نظام وابسته هستند و هم نظام به مردم و آن عامل پیوند دهنده میان مردم و نظام، دین است، اگر بنا شد سفره دین از میان برداشته شود رابطه مردم و نظام به هم می‌خورد و یک نظام غیرمردمی را بخوبی و راحتی می‌توان براندازی کرد و اینها در خط براندازی نظام حرکت می‌کنند و امیدشان به یک جریان لائیک در این مملکت است."

محمدرضا عارف: نگذاشتم انصار حزب‌الله جلوی کلاس‌های دکتر سروش را بگیرد

محمدرضا عارف رییس شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان به سالنامه نوروزی روزنامه اعتماد گفته است: " در دوره‌ای که من رییس دانشگاه تهران بودم انصار حزب‌الله شکل گرفت و می‌خواستند جلوی برخی جلسات و از جمله کلاس‌های دکتر سروش در دانشگاه را بگیرند. ما طوری برخورد کردیم تا این موضوعات تبدیل به بحران نشود و هیچ جریانی هم نتوانست مانع تدریس دکتر سروش در دانشگاه شود."

۱۳۰۰ نفر برای انتخابات شورای شهر تهران ثبت نام کرده‌اند

به گفته رئیس ستاد انتخابات شهرستان تهران از ۳۰ اسفند تا پایان امروز، ۱۳۰۰ نفر برای انتخابات شورای شهر تهران ثبت نام کرده‌اند.

وزیر دفاع فرانسه: عملیات آزادسازی رقه بزودی آغاز می‌شود

ژان ایو لودریان وزیر دفاع فرانسه می‌گوید عملیات آزادسازی رقه احتمالا در چند روز آینده آغاز خواهد شد. رقه مهمترین پایگاه داعش در سوریه است و به گفته آقای لودریان این شهر اکنون در محاصره ائتلاف به رهبری آمریکا است که از کمک شبه‌نظامیان کرد و عرب برخوردار است.

تصادف زنجیره‌ای ۲۴ خودرو در جاده کرج-قزوین

به گفته شهین فتحی معاون عملیات سازمان امداد و نجات ایران تصادف ۲۴ دستگاه خودرو در جاده کرج - قزوین یازده مجروح به جای گذاشت که هفت نفر آنها به بیمارستان منتقل شده‌اند.

تصادف زنجیره‌ای ۴۱ خودرو در خراسان رضوی

 به گفته سرهنگ محمدعلی احسانبخش جانشین رئیس پلیس راه خراسان رضوی ۴۱ دستگاه خودرو عصر امروز در مسیر آزادراه شهید شوشتری به صورت زنجیره‌ای و جلو به عقب با یکدیگر برخورد کرده‌اند:

"هم اکنون ترافیک سنگین در این آزادراه متوقف و مسیر به دلیل محدودیت شدید دید مسدود شده است."

اورژانس استان خراسان تاکنون امدارسانی برای شصت مجروح این تصادفات را گزارش کرده است. همچنین گفته شده که یک کودک نیز کشته شده است.

سرهنگ عین‌الله جهانی معاون اجتماعی و فرهنگ ترافیک پلیس راهور ایران پیش از این گفته بود "از ابتدای طرح نوروزی تا کنون ۱۶۰ نفر در تصادفات رانندگی کشته و بیش از سه هزار نفر مجروح شده‌اند."

این ویدیو را حامد از #تصادف زنجیره‌ای خودروها در مسیر مشهد نیشابور فرستاده. این تصادف بر اثر مه غليظ، #بارندگی و… twitter.com/i/web/status/8…

بارندگی در هجده استان ایران، بارش برف در پنج استان

براساس اعلام پلیس راه راهور نیروی انتظامی ایران، در هجده استان ایران بارندگی در جریان است و در پنج استان ایران بصورت بارش برف است. این پلیس ترافیک جاده‌های چالوس و فیروزکوه را نیم سنگین اعلام کرده است.

تولید خون مصنوعی در ابعاد وسیع 'امکان‌پذیر شد'

دانشمندان بریتانیایی می‌گویند امکان تولید خون مصنوعی را در ابعاد وسیع پیدا کرده‌اند. آنها از مدتی پیش موفق شده بودند که سلول‌های خون را در آزمایشگاه تولید کنند اما امکان تولید آن را فقط در اندازه‌های کم داشتند. اکنون این محققان می‌گویند راهی را یافته‌اند تا این سلول‌ها را در ابعاد زیاد تولید کنند. دانشمندان حال باید ببینند آیا این سلول‌ها در بدن افراد زنده می‌مانند یا نه.

حسنی مبارک آزاد شد

حسنی مبارک رییس جمهور سابق مصر از بیمارستان نظامی ترخیص شده و اجازه دارد که به خانه‌اش برود.

سه هفته پیش پیش دادگاه تجدید نظر در مصر آقای مبارک را که ۸۸ سال دارد از اتهام کشتار معترضان در تظاهرات اعتراضی سال ۲۰۱۱ تبرئه کرد.

او که در همان زمان دستگیر و زندانی شده بود، بیشتر دوران زندان خود را در بیمارستان نظامی گذرانده است.

آقای مبارک که سی سال رئیس جمهور مصر بود، متهم بود در انقلاب ۱۸ روزه مصر که به بهار عربی موسوم شد، دستور کشتن حدود ۸۵۰ نفر از معترضان را داده است.

آقای مبارک فعلا حق خروج از مصر را ندارد چون تحقیقات در مورد اتهام فساد مالی و ارتشا علیه او در جریان است.  

اینجا بیشتر بخوانید.

خاطرات قاسم سلیمانی منتشر شد

دو جلد از خاطرات زمان جنگ قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس منتشر شد. دو جلد اول این خاطرات که آن را عباس میرزایی جمع‌آوری کرده "هجوم به تهاجم" و "نبرد سید جابر" نام دارد. کل مجموعه خاطراتی روزگاری" نام دارد.  

شمار قربانیان حمله لندن به چهار نفر افزایش یافت

بنا بر آخرین اعلام پلیس ضد تروریسم بریتانیا لسلی رودس ۷۵ ساله در بیمارستان درگذشته و به این ترتیب شمار کشته شدگان حمله به لندن به چهار نفر رسیده است. پلیس تعداد مجروحان حمله لندن را پنجاه نفر اعلام کرده است.

آنچه گذشت

عملیات پلیس در انگلستان برای یافتن سرنخ‌های تازه درباره مهاجمی که به مردم عادی و همچنین پارلمان لندن حمله کرد ادامه دارد و پلیس ضدتروریسم انگلستان از دستگیری دو نفر دیگر خبر داده است.

تحولات دیروز را اینجا بخوانید.