Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

خلاصه

 1. بانک مرکزی ایران به تصمیم دادگاه لوکزامبورگ اعتراض می‌کند
 2. تحریم پانزده شرکت آمریکایی توسط ایران
 3. آماده‌باش مقابله با سیل در چهار استان ایران
 4. بازداشت آلکسی ناوالنی، رهبر مخالفان روسیه در مسکو

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

 1. دعوا در کلوپ شبانه دلیل تیراندازی اوهایو بوده

  تازه ترین گزارش از اوهایو حاکی است که تیراندازی در کلوپ شبانه کمیو پس از مشاجره بین چند مرد روی داده است. این تیراندازی منجر به کشته شدن یک تن و مجروح شدن پانزده نفر دیگر شد. یک مرد بیست وهفت ساله در اثر این تیراندازی جان خود را ازدست داده و حال یکی از مجروحان وخیم گزارش شده است. هنوز هویت عاملان این تیراندازی معلوم نشده است.

 2. سقوط یک هلیکوپتر نظامی در اوکراین

  یک هلیکوپتر نظامی در منطقه دونتسک در شرق اوکراین سقوط کرده و مقامات اوکراین نگرانند که هر پنج سرنشین آن جان خود را از دست داده باشند. اولکساندر موتوزیانیک، سخنگوی وزارت دفاع اوکراین خبر سقوط این هلیکوپتر را به یک تلویزیون خبری اوکراینی گفته است. او گفته که این هلیکوپتر سه خدمه و دو مسافر داشته. گزارش شده که این هلیکوپتر پس از برخورد با کابل‌های برق در نزدیکی شهر کراماتورسک سقوط کرده است. این شهر در کنترل دولت است.

 3. سال ۹۵؛ جنجال‌های سینمای ایران از فروشنده تا سیانور

  
     فیلم سیانور به اختلافات درونی سازمان مجاهدین خلق در دهه پنجاه پرداخته است
  Image caption: فیلم سیانور به اختلافات درونی سازمان مجاهدین خلق در دهه پنجاه پرداخته است

  مروری بر فیلم های مهم و پرفروش سینمای ایران در سالی که گذشت. از فروشنده و ابد و یک روز تا سیانور و ایستاده در غبار.

  سال ۹۵؛ جنجال‌های سینمای ایران از فروشنده تا سیانور را اینجا بخوانید:

 4. خبر فوریوزارت خارجه ترکیه سفیر سوئیس را احضار کرد

   وزارت خارجه ترکیه می‌گوید سفیر سوئیس در آنکارا را احضار کرده است.

  علت این احضار برگزاری تظاهراتی در برن سوئیس بوده که به گفته ترکیه توسط طرفداران "گروه‌های تروریستی" و علیه رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری این کشور برگزار شده است. دیروز (شنبه ۲۵ مارس/ پنجم فروردین) چندین هزار نفر شامل تظاهرکنندگان کرد با ریختن به خیابانهای برن در سوئیس خواستار تحریم رفراندوم تغییرات قانون اساسی در ترکیه شدند که قرار است ۱۶ آوریل برگزار شود. منتقدان دولت ترکیه می‌گویند رای مثبت به این رفراندوم به معنی قدرت بیشتر آقای اردوغان است.

  تصویر آرشیوی
  Image caption: تصویر آرشیوی
 5. عکس؛ رونمایی از اتوبوس جدید تیم ملی فوتبال ایران

  رونمایی از اتوبوس جدید تیم ملی فوتبال
  رونمایی از اتوبوس جدید تیم ملی فوتبال
 6. ریزش کوه جاده هراز را بست

  عکس آرشیوی
  Image caption: عکس آرشیوی

    بر اساس اعلام سازمان حمل و نقل جاده‌ای جاده هراز در استان‌های تهران و مازندران بسته شده است.

   علت مسدود شدن این جاده به "ریزش کوه" اعلام شده است.

  جاده هراز دو روز پیش (چهارم فروردین) هم به دلیل بارش شدید برف بسته شد که بعدازظهر همان روز به حالت عادی بازگشت.

 7. خبر فورییک خوردو در حومه برلین دوچرخه‌سواران را زیر گرفت

  یک خودرو در حومه برلین، پایتخت آلمان، به میان دوچرخه‌سوارانی رفته که در حال مسابقه بودند. به گزارش رسانه‌های آلمان در این حادثه چند نفر به شدت زخمی شده‌اند. پلیس می‌گوید در حال تحقیق درباره احتمال عمدی بودن این حادثه است.

 8. آماده‌باش مقابله با سیل در چهار استان ایران

   وزارت نیرو در ایران به چهار استان فارس، بوشهر، هرمزگان و کرمان برای مقابله با سیل آماده باش داده است. گفته شده این استانها امروز و فردا با بارندگی شدید و سیل روبرو می‌شوند.

  وزارت نیرو هشدار داده که ممکن است در استانهای سیستان و بلوچستان، کهگیلویه و بویر احمد، خوزستان، ایلام و لرستان هم سیل بیاید. به گفته این وزارتخانه، بارندگی‌های چند روز اخیر باعث شده مخزن چند سد در استانهای کرمان، بوشهر و هرمزگان پر شود.  

  سیل
 9. نمایشگاه نوروز در کالج دانشگاه لندن

  کالج دانشگاه لندن امروز شاهد نمایشگاهی از جشن نوروز ایران، افغانستان و آسیای میانه بود. (عکسها از کاوون خموش)

  نمایشگاه
  نمایشگاه
  نمایشگاه
  نمایشگاه
  نمایشگاه
 10. دولت بلاروس از برخورد پلیس با تظاهرات دیروز دفاع کرد

  وزارت امور خارجه بلاروس از عملکرد پلیس این کشور در برخورد با تظاهرات روز شنبه ۲۵ مارس در مینسک دفاع کرده است. دیمیتری میرونچیک، سخنگوی این وزارتخانه گفته که تظاهرات مسالمت آمیز نبوده و در نزدیکی محل تظاهرات، کوکتل مولوتوف و خودروهایی پیدا شده که در آن سلاح پنهان شده بود. او همچنین گفت که این تظاهرات مجوز نداشته و پلیس از گاز اشک آور یا ماشین های آب پاش استفاده نکرده است. پلیس بلاروس دیروز صدها نفر از معترضان را بازداشت کرد. فعالان راستگرا اقدام پلیس را "سرکوب خشن یک تظاهرات ضد دولتی" توصیف کرده اند. 

  برخورد پلیس با تظاهرکنندگان در مینسک
 11. نماینده مجلس: تابعیت مضاعف عملی پنهان‌کارانه است

  حسین نقوی حسینی، نماینده مجلس ایران، گفته است که تابعیت مضاعف "عملی پنهان کارانه" است و به همین دلیل افراد تمایلی ندارند تا آن را "علنی" کنند. 

  به گفته این نماینده مجلس ایران به همین دلیل  "نباید از سوی مسئولان مطرح شود که هیچ مدیر دو تابعیتی وجود ندارد."

  آقای نقوی حسینی که نماینده ورامین در مجلس ایران است همچنین وجود مدیران دو تابعیتی در کشور را "مغایر منافع ملی" کشور خوانده و افزوده است که "دشمن از افراد دو تابعیتی برای اقدامات خود استفاده می‌کند."

  سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در عین حال ایرانیان خارج از کشور را "سرمایه" خوانده و تاکید کرده است "آن جایی که حساسیت وجود دارد، این است که افراد دو تابعیتی در مناصب حکومتی و پست های حساس قرار گیرند و قطعا این مسئله برای کشور خطر ایجاد می کند."

  آقای نقوی حسینی در گفتگو با خبرگزاری "خانه ملت" تاکید کرده است که قانون کشور در این مورد با "خلا" مواجه است "به طوری که قانون میان تابعیت مضاعف، گرین کارت و مجوز اقامت تفکیک قائل نشده، ازاین رو قانون باید برای تفکیک این مسائل اصلاح شود و بر اساس آن حدود اختیارات و وظایف هر حوزه را تعریف کنیم." 

 12. ساخت جاده‌های روستایی افغانستان در سال ۱۳۹۶ 'دو برابر می‌شود'

  روستا
  Image caption: احداث جاده‌ها نیاز اصلی مردم در روستاهای افغانستان است

  نصیر احمد درانی، وزیر احیا و انکشاف دهات افغانستان می‌گوید که در سال جدید خورشیدی برنامه دارند دو برابر جاده‌ها و پل‌هایی را بسازند که پارسال احداث کردند. 

  او می‌گوید امسال در نظر است بیش از ۷۰۰ کیلومتر جاده عمدتا آسفالتی برای روستاهای افغانستان بسازند. 

  نصیر احمد درانی، وزیر احیا و انکشاف دهات افغانستان گفته این زیرساخت‌ها زمینه رشد اقتصادی و اجتماعی را فراهم کرده و زمینه کاری برای صدها نفر را مساعد خواهد کرد. 

  وزارت انکشاف دهات افغانستان بخش عمده کار با روستاهای افغانستان را پیش می‌برد. ۶۰ درصد افغانستان همچنان روستایی و به شدت عقب مانده است. 

  دولت افغانستان ۲۶۵ میلیون دلار امسال برای وزارت انکشاف دهات تخصیص داده و انتظار می رود این رقم با گذشت زمان بیشتر هم شود. احداث جاده‌ها نیاز اصلی مردم و اولویت اصلی وزارت انکشاف دهات است.  

 13. تمرین تیم ملی ایران برای بازی با چین

  View more on twitter
 14. تحریم‌ شرکت‌های آمریکایی؛ واقعی یا نمادین؟

  امیر پایور

  بی‌بی‌سی

  امیر پایور، بی‌بی‌سی: اقدام ایران در تحریم شر‌کت‌های آمریکایی اگر بی‌سابقه نباشد، کم‌سابقه است ولی درباره تاثیرگذار بودن آن سوال‌های جدی وجود دارد. اینکه ایران به کدام اموال این شرکت‌ها و در کدام کشورها دسترسی دارد که بتواند آنها را توقیف کند؟ شرکت‌های آمریکایی خود بر اساس تحریم‌های اولیه آمریکا از هرگونه مراوده با ایران منع هستند به خصوص شرکت‌های تسلیحاتی. پس منع مراوده و کار با آنها از طرف ایران، در صورتی که آنها اصولا اجازه کار با ایران ندارند، به چه معنی است؟

   مشخص نیست تحریم‌ها فقط شامل اتباع و شرکت‌های ایرانی است یا اینکه این‌ها تحریم‌های ثانویه است یعنی اگر مثلا یک قطعه‌ساز اروپایی هم با شرکت‌های مورد اشاره آمریکایی کار کند از فعالیت در ایران منع می شود یا نه.  شاید اقدام ایران در تحریم شرکت‌های آمریکایی بیشتر از کاربرد عملی فقط نمادین باشد برای اینکه تهران به مخالفان داخلی برجام نشان دهد در برابر تحریم‌های تازه آمریکا مقابله به مثل می‌کند.

 15. پلیس اوهایو: هنوز کسی در رابطه با حادثه تیراندازی بازداشت نشده است

  پلیس سینسیناتی در محل حادثه

  براساس تازه ترین گزارشها از آمریکا به گفته مقامات پلیس اوهایو، دستکم دو نفر مسلح در حادثه تیراندازی در کلوپ شبانه "کمیو" در سینسیناتی دست داشته اند. 

  این حادثه حوالی ساعت پنج صبح به وقت گرینویچ رخ داده است. 

  یکی از مقامات پلیس شهر به شبکه خبری ای بی سی گفته است که در رابطه با این حادثه هنوز کسی بازداشت نشده است. وی در عین حال افزوده است که پلیس در حال بازجویی از چند نفر است.

  این حادثه یک کشته و چندین نفر مجروح داده است که براساس گزارشها حال چند نفر از مجروحین وخیم است. 

 16. خبر فوریتیراندازی در اوهایو یک کشته و تعدادی مجروح برجا گذاشته است

  مقامات پلیس آمریکا در ایالت اوهایو می گویند دراثر تیراندازی در شهر سینسیناتی یک نفر کشته شده و دستکم چهارده نفرمجروح شده اند. 

  به گفته مقامات پلیس حال چند نفر از مجروحان این حادثه بسیار وخیم است. 

  این تیراندازی در یک کلوپ شبانه به نام "کمیو" رخ داده است. گزارش شده است که به هنگام این حادثه صدها نفر در این کلوپ بوده‌اند. 

 17. خبر فوریایران پانزده شرکت آمریکایی را تحریم کرد

  ایران می‌گوید که به تلافی "تحریم‌های یکجانبه" اخیر آمریکا، ۱۵ شرکت آمریکایی را تحریم کرده که در "جنایات رژیم صهیونیستی، پشتیبانی از تروریسم و مشارکت در سرکوب مردم منطقه نقش داشته‌اند".

 18. پلیس: شاید هیچ‌گاه انگیزه مهاجم لندن معلوم نشود

  پلیس لندن می‌گوید خالد مسعود حمله به پارلمان و عابران روی پل وست‌مینستر را به تنهایی طراحی و اجرا کرده و هیچ مدرک و اطلاعاتی مبنی بر این که ممکن است حمله دیگری در پیش باشد، وجود ندارد.

  نیل باسو، از دایره پلیس لندن بزرگ، گفت: "باید بپذیریم که احتمالا هیچ گاه به طور کامل نخواهیم دریافت که چرا او (خالد مسعود) این حمله را انجام داد."

  بعد از ظهر چهارشنبه، خالد مسعود با خودرو به میان جمعیت در پیاده رو پل وست‌مینستر، مجاور ساختمان پارلمان بریتانیا راند، سه نفر را کشت و تعدادی را زخمی کرد. او سپس پیاده به مقابل یکی از درهای ورودی پارلمان رفت و یک مامور پلیس را با ضربات چاقو به قتل رساند. خود او هم به ضرب گلوله یک مامور پلیس مسلح از پای در آمد.

  بیشتر بخوانید

  خالد مسعود
 19. رئیس اتاق مشترک ایران: گوشتی که از برزیل وارد می‌شود فاسد نیست

  در پی انتشار خبرهایی مبنی بر صدور گوشت قرمزفاسد از برزیل به کشورهای دیگر جهان، رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و برزیل به مصرف کنندگان ایرانی اطمینان داده که گوشت های وارد شده از برزیل فاسد نیست. فخرالدین عامریان به خبرگزاری تسنیم گفته که این گوشت ها "تحت نظارت دامپزشکی و نظارت شرعی ایران قرار دارد". به گفته او، بر اساس قوانین ایران، گوشت گوساله تولید برزیل حد اکثر پس از ۳۰ ماه می تواند به ایران وارد شود.

  او در عین حال تأکید کرد که سازمان دامپزشکی ایران بر مراحل تهیه دام، کشتار، بسته بندی و انجماد گوشت در برزیل نظارت دارد و "مدت زمانی که دام در برزیل کشتار می شود تا به ایران برسد حد اکثر ۶۰ روز است". 

 20. ثبت نام بیش از دویست هزار نفر در انتخابات شوراها

  ساعاتی قبل از پایان مهلت ثبت نام در انتخابات شوراهای شهر و روستا، وزیر کشور ایران از ثبت نام بیش از دویست هزار داوطلب در سرتاسر کشور خبر داده است.

   به گفته عبدالرضا رحمانی فضلی حدود یک پنجم از این تعداد داوطلب عضویت در شوراهای شهر و بقیه داوطلب عضویت در شوراهای روستا شده‌اند.  

   پنجمین دوره انتخابات شوراهای شهر و روستا همزمان با انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری ۲۹ اردیبهشت ماه  برگزار می شود.

  انتخابات شوراها