Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

خلاصه

 1. ثبت نام بیش از 280 هزار نفر در انتخابات شوراهای شهر و روستا در ایران
 2. دستگیری بیش از ده نفر در بحرین به اتهامات تروریستی و ارتباط با یاران
 3. ورود حسن روحانی به مسکو

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

هشدار وزیر دادگستری آمریکا به ایالت های سرپیچی کننده از سیاست های مهاجرتی

جف سشنز وزیر دادگستری آمریکا شهرها و ایالت های سرپیچی کننده از سیاست های مهاجرتی دونالد ترامپ را به قطع بودجه فدرال تهدید کرد. 

آقای سشنز گفت که شهرها و ایالت های آمریکا نمی توانند به نادیده گرفتن این سیاست ها و همکاری نکردن با دولت فدرال برای اخراج مهاجران غیرمجازی که مرتکب جرم شده اند ادامه دهند.

مسئولان تعدادی از شهرها و ایالت های آمریکا اعلام کرده اند که حاضر نیستند با سیاست های سختگیرانه و جدید دولت آقای ترامپ علیه مهاجران غیرمجاز همکاری کنند. 

شایعه سخنرانی احمدی نژاد علیه آیت الله خامنه‌ای

  بررسی مستند متن اظهارات محمود احمدی نژاد در اهواز نشان می دهد که مخاطب صحبت های او، به وضوح حسن روحانی رئیس جمهور است، و نه آنچنان که خبرساز شده، آیت الله خامنه ای.

تحلیل حسین باستانی در مورد شایعه سخنرانی محمود احمدی نژاد علیه ایت الله خامنه ای در اهواز را اینجا بخوانید.

توقف موقت حملات در شمال سوریه 'برای بررسی وضعیت سد طبقه'

سد طبقه
.

 بر اساس گزارش‌ها، نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا در شمال سوریه به طور موقف حملات خود را علیه گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) متوقف کرده‌اند.

دلیل این توقف بازدید مهندسان از سد "طبقه" برای ارزیابی میزان خسارت احتمالی آن است. سد طبقه در ۴۰ کیلومتری غرب رقه، بزرگترین سد سوریه است که روی رود فرات احداث شده است. به گفته نیروهای دموکراتیک سوریه، مهندسان به هیچ نشانی از آسیب در این سد برنخورده‌اند. داعش اما می‌گوید این سد به دلیل حملات نیروهای ائتلاف غیرفعال شده و "خطر ریزش آن وجود دارد". با این اظهارات، وضعیت دقیق سد هم اکنون روشن نیست. سازمان ملل اخیرا هشدار داده بود که آسیب دیدن این سد ممکن است به جاری شدن سیلی ویرانگر منجر شود.

پلیس بریتانیا: رابطه عامل حمله لندن با داعش یا القاعده به اثبات نرسیده است

خالد مسعود، عامل حمله هفته گذشته لندن
BBC
خالد مسعود، عامل حمله هفته گذشته لندن

پلیس بریتانیا می‌گوید هنوز هیچ مدرکی پیدا نکرده که تایید کند عامل حمله هفته گذشته لندن با گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) یا القاعده در ارتباط بوده است. 

با این حال پلیس اعلام کرده که خالد مسعود، عامل حمله لندن، به وضوح علاقه‌های جهادی داشته است. 

نیل باسو، افسر ارشد ضد تروریسم، این نظر را رد کرده است که خالد مسعود وقتی در سال ۲۰۰۳ در زندان بوده افراطی شده است.

این افسر پلیس بریتانیا گفته است که هیچ شاهدی برای این ادعا وجود ندارد و آن را حدس و گمان محض نامیده است. 

به گفته آقای باسو حمله‌‌ای که صرفا با یک چاقو و یک ماشین صورت گرفته "به نظر می‌رسد که مبتنی بر تکنولوژی ابتدایی و تکنیک‌های کم هزینه باشد."

عربستان سعودی مالیات بر درآمد شرکت‌های نفتی خود را کاهش داد

عربستان سعودی مالیات شرکت‌ها نفتی خود را کاهش می‌دهد تا سرمایه گذاری در این شرکت‌ها را افزایش پیدا کند. این اقدام پیش از فروش پنج درصد از سهام آرامکو، بزرگترین شرکت نفت دنیا صورت گرفته است. بر اساس حکم سلطنتی مالیات بر درآمد برخی از شرکت‌ها نفتی را که درعربستان فعال هستند از هشتاد و پنج درصد به به چهل درصد کاهش می‌یابد. 

عربستان برای ایجاد تنوع و تکثر اقتصادی قصد دارد سال آینده پنج درصد سهام آرامکو را بفروشد و پول آن را در اختیار یک صندوق ثروت ملی قرار دهد تا در حوزه‌هایی به غیر از نفت و گاز سرمایه گذاری کند.

جریمه سنگین یک اعتراض

صادق لاریجانی در واکنش به روحانی: از سر هوس کسی را احضار نمی‌کنیم

صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه ایران در واکنش به اظهارات اخیر حسن روحانی در کردستان درباره سرمایه‌گذاری در ایران گفته است "قوه قضائیه از سر هوس کسی را احضار نمی‌کند."

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران دو روز پیش (۵ فروردین) در کردستان با انتقاد از قوه قضائیه خواستار همکاری بیشتر این قوه برای جذب سرمایه‌گذاران شده بود.

آقای روحانی گفته بود:"ما بیاییم تلاش کنیم، خواهش کنیم، التماس کنیم، یک آقایی را بیاوریم که اینجا سرمایه‌گذاری کند، سر یک چیز جزئی یک دفعه یک آقایی هوس ‌کند این طرف را احضار کند. نمی‌شود کار کرد".

صادق لاریجانی
MIZAN

عکس؛ ورود رئیس جمهوری ایران به مسکو

حسن روحانی
IRNA
حسن روحانی
ISNA
حسن روحانی
IRNA

گزارش هیئت بررسی حادثه پلاسکو در پایان تعطیلات نوروز آماده خواهد بود

محمدتقی احمدی رئیس هیئت ویژه گزارش ملی بررسی حادثه پلاسکو اعلام کرد بررسی این هیئت تا آخر تعطیلات نوروزی به پایان می‌رسد.

آقای احمدی امروز گفت این هیئت به دستور حسن روحانی تشکیل شده و "ایشان در حکم خود تاکید کرده بودند که باید گزارش ملی از این حادثه ظرف مدت دو ماه تهیه و برای اطلاع عموم منتشر شود". او گفت: "پس از ارائه گزارش به رییس جمهور درباره زمان اعلام نتایج تصمیم‌گیری خواهد شد، اما از نظر بنده بهتر است بعد از تعطیلات نوروزی این گزارش منتشر شود."

توییت ظریف از روسیه

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران: همراه رئیس جمهور روحانی به روسیه آمده ایم برای تأکید بر روابط مستحکم، تقویت روابط تجاری، همکاری منطقه ای و جنگ علیه هراس افکنی افراطگرایان

View more on twitter

سکه طلای صد کیلویی از موزه برلین به سرقت رفت

بر اساس گزارش‌ها سارقان در ساعات اولیه امروز دوشنبه ۷ فروردین (۲۷ مارس) یک سکه بزرگ طلا به ارزش تقریبی یک میلیون دلار را از "موزه بوده" برلین در آلمان دزدیده‌اند.

به گفته رسانه‌های آلمانی این سکه ۱۰۰ کیلوگرم وزن دارد و در سال ۲۰۰۷ میلادی ضرب شده است.

سکه دزدیده شده
Getty Images

وزیر راه: بیش از دو نیم میلیون خانه خالی در ایران وجود دارد

تهران
MIZAN

عباس آخوندی، وزیر راه و شهرسازی ایران گفته است "بر اساس آمار" بیش از دو نیم میلیون خانه خالی در ایران وجود دارد.

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) آقای آخوندی با "عجیب" خواندن این ارقام گفته است: "آخرین آمار منتشر شده از مرکز آمار ایران در تهران چهار صد و نود هزار واحد مسکونی خالی وجود دارد."

 بنابر اعلام وزیر راه، جمعیت تهران حدود هشت میلیون و ششصد هزار نفر است و "تعداد زیادی در پایتخت در شرایط بدمسکنی مطلق زندگی می‌کنند."

پنج پدیده شوراهای پنجم


     حسین الله کرم از جمله ثبت نام کنندگان برای انتخابات شهر و روستا بود
fars
حسین الله کرم از جمله ثبت نام کنندگان برای انتخابات شوراهای شهر و روستا بود

  ثبت نام از داوطلبان نمایندگی شوراهای شهر و روستا در ایران به پایان رسید. بنا به آخرین گزارش ستاد انتخابات وزارت کشور، بیش از ۲۵۸ هزار نفر در کل کشور برای نامزدی ثبت نام کرده‌اند.

 در این نوشته نگاهی می کنیم به پنج ویژگی مهم این دوره از شوراهای شهر و روستا.

آغاز همه‌پرسی ترکیه در کشورهای اروپایی

رای گیری زودهنگام در همه پرسی تغییر قانون اساسی ترکیه از امروز در شش کشور اروپایی از جمله اتریش، فرانسه، بلزیک و آلمان شروع شده است. بر اساس برآوردها یک میلیون و چهار صد هزار شهروند ترکیه ساکن آلمان هستند و حق شرکت در این همه پرسی را دارند.

همه‌پرسی قرار است شانزدهم آوریل، بیست روز دیگر در ترکیه برگزار شود. بر اساس تغییرات پیشنهادی با حذف سمت نخست وزیر، اختیارات رئیس جمهوری بیشتر خواهد شد. تبلیغات مربوط به همه‌پرسی در هفته‌های اخیر باعث تنش شدید در روابط دولت رجب اردوغان با بعضی از کشورهای اروپایی شده است. 

همه‌پرسی ترکیه
EPA

بانک مرکزی ایران استخدام مدیران دوتابعیتی را ممنوع کرد

بانک مرکزی ایران در دستورالعمل جدید استخدامی خود به‌کارگیری اشخاص دو تابعیتی در مدیریت بانک ها را ممنوع کره است.

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) در این دستور العمل شرایط تصدی سمت مدیرعامل، قائم مقام و عضو هیات مدیره بانک‌ها و موسسه‌های اعتباری شامل "داشتن تابعیت ایران برای مدیرعامل، رییس هیات مدیریت و اکثریت اعضای هیات مدیره و اکثریت اعضای هیات عامل" و "نداشتن تابعیت دوگانه، پیروی از دین اسلام یا یکی از ادیان شناخته شده" در قانون اساسی قید شده است.

موضوع مدیران دوتابعیت در دستگاه‌های دولتی از چند ماه پیش خبرساز بوده و به موضوع اختلاف میان قوه قضاییه و وزارت اطلاعات تبدیل شده است .

نرگس نهان به عنوان نامزد وزارت معادن افغانستان معرفی شد

وزارت معادن
BBC
وزیر پیشین وزارت معادن یک سال پیش استعفا داد

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان نرگس نهان را به عنوان نامزد وزارت معادن و پترولیم این کشور معرفی کرده است.

در حکم ریاست جمهوری آمده که خانم نهان برای گرفتن رای اعتماد، به مجلس نمایندگان معرفی می‌شود.

داوود شاه صبا وزیر پیشین معادن افغانستان یک سال پیش از پستش استعفا داد و تاکنون این وزارت از سوی سرپرست اداره می‌شد.

نرگس نهان 36 ساله است و اکنون در ریاست واحد انسجام و پالیسی ریاست جمهوری کار می‌کند. او پیش از این در ریاست خزاین وزارت مالیه (دارایی)، معاونت دانشگاه کابل، در وزارت تحصیلات عالی و وزارت آموزش و پرورش کار کرده است.

در حال حاضر چهار زن در کابینه افغانستان در وزارت‌های امور زنان، مبارزه با مواد مخدر، کار و امور اجتماعی و تحصیلات عالی شامل هستند.

روحانی در راه مسکو: روابط ایران و روسیه علیه هیچ کشور دیگری نیست

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران امروز دوشنبه ۷ فرودین (۲۷ مارس) در آغاز سفر رسمی دو روزه خود به روسیه، تهران را به مقصد مسکو ترک کرده است.

به گزارش رسانه‌های ایران در این سفر که به دعوت ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه انجام می‌شود، یک هیات بلندپایه که شماری از وزیران و مقام‌های ارشد در آن حضور دارند، آقای روحانی را همراهی می‌کنند.

این نهمین دیدار حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران و همتای روسی خود با احتساب این سفر خواهد بود.

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران
IRNA

تلاش برای جذب تماشاگر بیشتر در بازی ایران و چین

مربی تیم ملی ایران: همه تیم‌های گروه هنوز شانس صعود دارند

کارلوس کی‌روش، سرمربی تیم ملی فوتبال ایران، یک روز قبل از بازی با چین گفت هنوز صعود هیچ تیمی از گروه ایران به جام جهانی فوتبال ۲۰۱۸ روسیه قطعی نشده و "همه تیم‌ها همچنان این فرصت را برای راهیابی به مرحله نهایی این رقابت‌ها دارند". 

آقای کی‌روش حضور مارچلو لیپی ایتالیایی به عنوان مربی چین را نقطه قوت این تیم دانستو گفت "البته پیش از این نیز تیم چین از عملکرد خوبی برخوردار بود که با حضور مارچلو لیپی مصاف ایران مقابل این تیم سخت خواهد شد".  

  دیدار دو تیم ملی فوتبال ایران و چین در ادامه رقابت های دور نهایی مرحله مقدماتی جام جهانی روسیه، فردا سه شنبه ساعت چهار و نیم بعد از ظهر به وقت تهران در ورزشگاه آزادی برگزار می شود.

ایران که با تیم‌های کره جنوبی، ازبکستان، سوریه، چین و قطر ‌همگروه است، بعد از شش بازی در صدر جدول این گروه قرار دارد.

کی‌‍روش
ffiri.ir

پاکستان: فیسبوک در جلوگیری از نشر مطالب کفر‌آمیز اقدام کرده است

دولت پاکستان می‌گوید که فیسبوک اقداماتی را اتخاذ کرده است تا جلوی انتشار مطالب "کفرآمیز" را بگیرد. به گفته مقامات مسئول پاکستانی این شبکه اجتماعی چیزی حدود ۸۵ درصد از اینگونه مطالب را از دسترس خارج کرده است. این مقامات پاکستانی درخصوص جزئیات این اقدام فیسبوک توضیحی ارایه نداده‌اند. 

  کفرگویی یکی مسایل بسیار حساس و جنجال‌برانگیز در پاکستان است. بیشتر بخوانید

بحرین مدعی ارتباط بیش از ده 'مظنون تروریستی' با ایران شد

وزارت کشور بحرین گفته است که اعضای یک شبکه "تروریستی" که در حال برنامه‌ریزی برای حملاتی در این کشور بوده‌اند را دستگیر کرده است.

خبرگزاری بحرین به نقل از وزارت کشور گفته که این افراد "تحت حمایت ایران" بوده‌اند و ترور شخصیت‌های مهم این کشور هم از برنامه‌های احتمالی آنها بوده است.

وزارت امور خارجه ایران این اتهام را رد کرده و آن را "دروغ بی‌اساس و بی‌حاصل" خوانده است.

بحرین مدعی ارتباط بیش از ده 'مظنون تروریستی' با ایران شد
BAHRAIN INTERIOR MINISTRY

قوه قضائیه نرخ دیه در سال جدید را اعلام کرد

  قوه قضائیه ایران نرخ دیه در سال نود وشش را اعلام کرده است.

به گزارش خبرگزاری میزان، نرخ دیه کامل امسال ۲۱۰ میلیون تومان اعلام شده. قوه قضائیه این رقم در برای "ماههای حرام"  ۲۸۰ میلیون تومان تعیین کرده است. چهار ماه قمری ذی‌القعده، ذی‌الحجه، محرم و رجب ماه‌های حرام هستند.

فیلم لحظه ترکیدن لاستیک هواپیما در اردبیل

افزایش ۱۴ درصدی داوطلبان شوراهای شهر و روستا در ایران

در پایان مهلت ثبت نام برای انتخابات شوراهای شهر و رستا در ایران بیش از ۲۸۰ هزار داوطلب ثبت نام کردند. به گفته رییس ستاد انتخابات کشور حدود ۵۵ هزار نفر برای شوراهای شهر و بقیه برای حضور در شوراهای روستا داوطلب شده‌اند. تعداد ثبت نام کنندگان نسبت به دوره قبل ۱۴ درصد افزایش یافته است.

از مجموع ثبت نام کنندگان کمتر از ۱۸ هزار نفر (حدود شش درصد) زن هستند و بیشترین میزان ثبت نام در رده سنی ۳۰ تا ۳۵ سال بوده است. انتخابات شوراها هم‌زمان با ریاست جمهوری روز ۲۹ اردیبهشت امسال برگزار می‌شود. 

برنامه نوبت شما: انتخابات شوراهای شهر و روستا

ثبت نام انتخابات شوراها
TASNIM

انتقاد ایران از اظهارات مقام‌های ترکیه

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، اظهارات مقامات ترکیه علیه کشورش را رد کرده و آنها را "بی‌اساس و مداخله‌گرایانه و مشکل‌ساز" خوانده است.

آقای قاسمی در سخنانی شب گذشته به اظهارات ویسی کانیاک، معاون نخست‌وزیر ترکیه، بشدت واکنش نشان داد و ادعای وی در خصوص ورود "۳ میلیون" مهاجرین کشورهای دیگر که در ایران هستند به ترکیه را "عجیب" خواند.

آقای کانیاک روز گذشته در گفتگویی با شبکه خبری "سی ان ان ترک" گفت: "براساس اطلاعاتی که ما داریم، در حدود ۳ میلیون مهاجر غیرقانونی در ایران حضور دارند؛ و آنها بسیج شده‌اند تا بسوی ترکیه بروند. متاسفانه بیشتر آنها افغان هستند."

بیشتر بخوانید

لاستیک هواپیمای مسافری در اردبیل ترکید

یک هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ شرکت هواپیمایی تابان امروز هنگام فرود روی باند فرودگاه اردبیل به دلیل ترکیدگی لاستیک دچار سانحه شد.

به گفته روابط‌ عمومی شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران  این هواپیما حامل ۱۶۳ مسافر بوده و از مشهد به سوی اردبیل پرواز کرده است.

به گفته مسئولان مسافران این پرواز از هواپیما خارج شده‌اند و در سلامت کامل هستند.

فرودگاه اردبیل
MIZAN

سفر روحانی به روسیه و آینده روابط دو کشور


     سفر روحانی با توجه به شرایط ژئوپولیتیک منطقه، از نظر سیاسی از اهمیت زیادی برخوردار است
PRESIDEN.IR
سفر روحانی با توجه به شرایط ژئوپولیتیک منطقه، از نظر سیاسی از اهمیت زیادی برخوردار است

امروز حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، در واپسین هفته‌های ریاست جمهوری‌اش، به دعوت رسمی ولادیمر پوتین، راهی مسکو شد. حسن روحانی سومین رئیس دولتی از دولت‌‌های منطقه است که طی چند هفته اخیر به کرملین می‌رود.

درباره سفر روحانی به روسیه بیشتر بخوانید :  

خبرهای امروز

 • بحرین بیش از ده نفر را در ارتباط با فعالیت‌های تروریستی و ارتباط با ایران دستگیر کرده است.
 • نیروهای سوریه دموکرایتک در جریان عملیات رقه علیه داعش بک پایگاه هوایی را گرفته‌اند.
 • ثبت نام انتخابات شوراهای شهر و روستا در ایران با ثبت نام بیش از 280 هزار نفر پایان یافت.

آنچه گذشت

خبرهای دیروز را اینجا بخوانید.