Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

 1. اشرف غنی عازم استرالیا، اندونزی و سنگاپور شد

  محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان امروز در یک سفر چند روزه عازم کشورهای استرالیا، اندونزی و سنگاپور شد.

  در خبرنامه منتشر شده از سوی ارگ ریاست جمهوری افغانستان آمده که قرار است رئیس جمهوری افغانستان در این سفر با مقام‌های عالی‌رتبه این کشورها دیدار و گفت‌وگو کند و "با آنها در مورد گسترش روابط میان افغانستان و کشورهای متذکره تبادل نظر کند."

  استرالیا میزبان شمار زیادی پناهندگان افغان است. این کشور در چارچوب نیروهای ائتلاف بین‌المللی نیروهایش را در ولایت ارزگان افغانستان مستقر کرده بود و پس از پایان ماموریت رزمی آنها، همچنان شمار محدودی از نیروهای این کشور مشغول ماموریت آموزش و مشورت‌دهی به نیروهای امنیتی افغانستان هستند.

 2. چگونه احمدی نژاد مخالفانش را به تبلیغ خود وا می‌دارد؟

    ظاهرا برداشت مخالفان محمود احمدی نژاد این است که رودررو معرفی کردن او با رهبر، به ضررش تمام می شود. در حالی که رویارویی با "کل سیستم"، دقیقا همان تصویری است که آقای احمدی نژاد و تیمش، به دنبال جا انداختن آن در سطح جامعه هستند. درست به همان شیوه که دو جناح مسلط در سیاست ایالات متحده، تلاش خود را به کار بردند تا اثبات کنند دونالد ترامپ در چارچوب های "پذیرفته شده" سیستم حکومتی آمریکا نمی‌گنجد. بدون توجه به آنکه این، مشخصا همان برداشتی بود که آقای ترامپ و همراهانش به دنبالش تثبیت آن در ذهن رای دهندگان آمریکایی بودند. 

  تحلیل حسین باستانی را در همین مورد اینجا بخوانید

 3. رانش زمین در کلمبیا ۹۰ نفر را کشت

  براساس گزارش های دریافتی از کلمبیا شمار کشته های ناشی از رانش زمین در جنوب این کشور به دست کم ۹۰ نفر افزایش یافته است. مقامات صلیب سرخ گفته اند که بیش از ۱۵۰ نفر هم مجروح شده اند. 

 4. انفجار بمب در مصر۱۶ پلیس را مجروح کرد

  انفجار بمب در مصر به مجروح شدن ۱۶ نفر منجر شده است . گفته شده که همه آنها نیروی پلیس هستند. گفته شده که مواد منفجره در یک موتورسیکلتی کار گذاشته شده بود که در بیرون یک مرکز پلیس پارک شده بود. حال برخی از مجروحان وخیم گزارش شده است. از زمان برکناری محمد مرسی، رئیس جمهوری سابق، نظامیان این کشور هدف پیکارجویان قرار گرفته اند.  

 5. پلیس بریتانیا مشخصات آخرین فرد در ارتباط با حمله در نزدیکی پارلمان را منتشر کرد

  حمله به پارلمان در لندن

  پلیس بریتانیا مشخصات آخرین فرد در ارتباط با حمله چند روز گذشته در نزدیکی پارلمان در لندن را منتشرکرد. درپی این حمله ۱۲ نفر بازداشت شدند که همگی آنها هم اکنون آزاد شده اند. تحقیقات پلیس در مورد این حمله ادامه دارد. در این حمله مرگبار فردی با خودرو وارد پیاده‌روی پل وستمینیستر، در نزدیکی پارلمان شد که به دنبال آن دو عابر پیاده کشته و تعداد زیادی زخمی شدند. مهاجم سپس یکی از ماموران پلیس را با چاقو کشت و سرانجام به ضرب گلوله ماموران کشته شد. 

 6. مخالفت پارلمان عراق با برافراشتن پرچم اقلیم کردستان برفراز ساختمان‌ها در کرکوک

  پارلمان عراق پیشنهاد مقامات محلی در استان شمالی کرکوک را در مورد برافراشتن پرچم اقلیم کردستان در ساختمان‌های عمومی رد کرده است. شورای استان کرکوک هفته گذشته این طرح را تصویب کرد. این منطقه برای مدت‌های مدید یکی از مناطق حساس در عراق بوده است. کرکوک از مناطق نفت خیز عراق است و گروههای زیادی خواستار تسلط براین منطقه هستند. نیروهای کرد درسال ۲۰۱۴ و پس از گریختن ارتش عراق از این منطقه مرکز این استان را به کنترل خود در آوردند. 

 7. سومین گروه از شورشیان حمص را ترک کردند

  خروج شورشیان از حمص

  گروهی دیگری از شورشیان مخالف دولت سوریه به همراه خانواده‌هایشان آخرین منطقه تحت کنترل مخالفان را در شهر حمص ترک کرده‌اند. این اقدام در چارچوب توافقی که با دولت صورت گرفته، انجام می‌شود. این سومین گروه از شورشیان است که در دو هفته گذشته تحت توافق با دولت این منطقه را ترک می‌کنند. بیش از ۴۰ اتوبوس این افراد را از محله الوعر به سمت استان ادلب منتقل کرده‌اند. ادلب در کنترل شورشیان قرار دارد. 

 8. مجارستان طرح انتقال پناهجویان به کانتینرهای مرز صربستان را به تاخیر انداخت

  مقامات مجارستان شروع طرح انتقال پناهجویان به دو اردوگاه در نزدیکی مرز با صربستان را به تاخیر انداخته‌اند. این اقدام در پی حکم اخیر دادگاه حقوق بشر اروپا صورت گرفته که براساس آن نگهداری پناهجویان در کانتینرهای حامل بار و در محوطه هایی که در محاصره سیم خاردار قرار دارند، به منزله بازداشت آنها است. مجارستان قصد دارد تا تمامی پناهجویان بالای ۱۴ سال را تا زمان رسیدگی به پرونده شان، به این کانتینرها منتقل کند. یکی از وزرای دولت مجارستان در حمایت از این طرح به بی بی سی گفته است که این اقدام در چارچوب وظایف این کشوردر قبال کشورهای اروپایی در مورد کنترل مرزها صورت می گیرد.  

 9. واکنش وزارت خارجه ایران به وزیر دفاع آمریکا: آدرس اشتباه ندهید

  سخنگوی وزارت خارجه ایران در واکنش به سخنان وزیر دفاع آمریکا گفته که آمریکا درباره ریشه‌های تروریسم "آدرس اشتباه" می‌دهد.

  View more on twitter
 10. احمدی‌نژاد می‌گوید قصد ندارد نامزد انتخابات شود

  محمود احمدی نژاد
  Image caption: متن مصاحبه را به طور کامل سایت آقای احمدی‌نژاد منتشر کرده است

  محمود احمدی‌نژاد در مصاحبه‌ای با خبرگزاری افه اسپانیا گفته است که نمی‌خواهد برای ریاست‌جمهوری نامزد شود و رسیدن به ریاست جمهوری "هیچ وقت" برای او "یک هدف نبوده است." 

  خبرنگار خبرگزاری اسپانیا از او پرسیده که رهبر ایران به چه دلیل به او توصیه کرده کاندیدا نشود. آقای احمدی‌نژاد پاسخ داده است: "من دلیلش را از ایشان نپرسیدم. بالاخره ایشان در جایگاه رهبری هستند و توصیه کردند که من حضور پیدا نکنم؛ من هم پذیرفتم."

  رییس‌جمهور سابق ایران همچنین درباره سخنرانی اخیر خود در اهواز که باعث تفسیرهای مختلف شده، گفت: "روشن است که من از رفتار و روش مشخصی انتقاد کردم که مخاطب آن هم معلوم است اما به نظر می‌‎رسد که رسانه‌ها دنبال چیزهای دیگری هستند."

  محمود احمدی‌نژاد در خوزستان بدون نام، از فردی انتقاد کرده بود که به گفته او خوی "سلطنتی" دارد و فکر می‌کند "۸۰ میلیون نفر نمی‌فهمند و او می‌فهمد".

  در شبکه‌های اجتماعی اینطور تفسیر شده بود که علاوه بر حسن روحانی، آیت‌الله علی خامنه‌ای هم می‌تواند مخاطب سخنان آقای احمدی‌نژاد باشد.

  متن کامل مصاحبه را سایت محمود احمدی‌نژاد منتشر کرده است. 

 11. خطر وقوع سیل در دو ایالت استرالیا

  توفان استرالیا

  مقامات استرالیا در مورد خطر وقوع سیل در دو ایالت کوئینزلند و نیوساوت ویلزدر پی توفان شدید هشدار داده‌اند. در اوایل هفته جاری سواحل جنوب شرق استرالیا شاهد توفانی شدید بود. به گفته مقامات دهها هزارنفر که در مجاورت رودخانه‌های اصلی در کوئینزلند و نیوساوت ویلز زندگی می کنند، با خطر سیل روبرو هستند. توفان دبی به کشته شدن دست کم دو نفر و مفقود شدن ۴ نفر در این کشور منجر شد. 

 12. دارایی‌های کابینه دونالد ترامپ حدود ۱۲ میلیارد دلار برآورد شده

  کاخ سفید جزییات دارایی‌های شخصی برخی ازاعضای تیم دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا را منتشر کرده است. براساس فهرست منتشره، دارایی‌های ایوانکا دختر دونالد ترامپ و همسرش بالغ بر ۷۴۰ میلیون دلار برآورد شده است. در این فهرست دارایی‌های گری کوهن، مشاور اقتصادی ارشد آقای ترامپ دست کم ۲۳۰ میلیون دلار اعلام شده است. مجموعه دارایی‌های کابینه دونالد ترامپ حدود ۱۲ میلیارد دلار برآورد شده است.

  ایوانکا ترامپ و همسرش
 13. رئیسی: گنبد آهنین هم نمی‌تواند نجات‌بخش اسرائیل باشد

  ابراهیم رئیسی، متولی آستان قدس رضوی، در ملاقات با محمد یزبک، رئیس هیئت شرعی حزب الله لبنان، گفته است: "گنبد آهنین هم نمی‌ تواند نجات بخش اسرائیل در برابر جوانان حزب الله باشد."

  گنبد آهنین یکی از سیستم‌های دفاع ضدموشکی اسرائیل است. 

  آقای رئیسی در ملاقاتش با مقام حزب الله لبنان از حسن نصرالله، رهبر این جنبش ستایش کرده و گفته نظر آقای نصرالله درباره اسرائیل برآمده از "آموزه‌های فرهنگ اسلامی و اندیشه‌های انقلاب اسلامی" است.

  ابراهیم رئیسی یکی از چهره‌هایی است که به عنوان نامزد احتمالی محافظه‌کاران ایران در انتخابات ریاست جمهوری مطرح شده است.

 14. مجارستان پناهجویان را به اردوگاهی در نزدیکی مرز صربستان انتقال می‌دهد

  در مجارستان از امروز پناهجویان به اردوگاهی در نزدیکی مرز صربستان منتقل می شوند. اما قوانین دادگاه حقوق بشر اروپا احتمالا می تواند این اقدام را به تاخیر بیندازد. به گفته خبرنگار بی بی سی در حال حاضر چند صد کانتینری که در محوطه ای محصور در سیم خاردارو در نزدیکی مرز با صربستان قرار دارند، خالی است. 

 15. Post update

  مهم ترین خبرهای روز گذشته را اینجا بخوانید