Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

خلاصه

  1. حمله موشکی آمریکا به یک پایگاه هوایی دولتی سوریه
  2. محکومیت حمله از سوی ایران و روسیه و حمایت عربستان و اسرائیل از حمله آمریکا
  3. تعلیق توافق روسیه با آمریکا برای هماهنگی عملیات هوایی در سوریه

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

پایگاه هوایی شعیرات کجاست؟

پایگاه هوایی سوریه که امروز مورد حمله موشک‌های کروز آمریکا قرار گرفت در نزدیکی حمص قرار دارد.

بیشتر بخوانید

موشک پراکنی آمریکا
BBC

جلسه ترامپ با مشاوران امنیت ملی

  شون اسپایسر، سخنگوی رسانه‌ای کاخ سفید، این عکس را از جلسه دونالد ترامپ با مشاوران امنیت ملی آمریکا توییت کرده است که در حال دریافت آخرین تحولات حمله آمریکا به سوریه است.

View more on twitter

ایوانکا ترامپ: به پدرم افتخار می‌کنم

ایوانکا ترامپ، دختر دونالد ترامپ، در حساب توییتر خود نوشته است: "در دورانی زندگی می‌کنیم که نیاز به تصمیم‌های دشوار دارد. به پدرم افتخار می‌کنم که این جنایات هولناک علیه بشریت را نپذیرفت."

View more on twitter

دبیر کل سازمان ملل نیروهای درگیر در سوریه را به خویشتن‌داری دعوت کرد

آنتونیو گوترس، دبیرکل سازمان ملل متحد، طرف‌های درگیر در بحران سوریه را به خویشتن‌داری دعوت کرده است.

دبیر کل سازمان ملل خواسته است تا از هر گونه اقدامی که منجر به عمیق‌تر شدن رنج مردم سوریه می‌شود، پرهیز شود.

نشست اضطراری شورای امنیت سازمان ملل

شورای امنیت سازمان ملل، تا ساعاتی دیگر برای بحث در مورد حمله موشکی آمریکا به سوریه نشستی اضطراری خواهد داشت.

روسیه که خواستار برگزاری این نشست شده ، حمله نظامی آمریکا به سوریه را "خصومت بر ضد تمامیت ارضی یک کشور" توصیف کرده است. 

'ترامپ دوستت داریم'

شماری از کاربران سوری در توییتر، عکس پروفایل خود را به عکس دونالد ترامپ تغییر داده‌اند که همراه با پیغام "ترامپ دوستت داریم" منتشر شده است.

بیشتر بخوانید

View more on twitter

صدر اعظم آلمان: حمله هوایی آمریکا به سوریه قابل درک است

آنگلا مرکل
EPA

آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان، در واکنش به حمله آمریکا به سوریه گفته است: "این حمله‌ با توجه به گستردگی جنایت‌های جنگی در سوریه و رنج کشیدن مردم بی‌گناه قابل درک است."

با این حال خانم مرکل تاکید کرده است: "امروز بیش از همیشه بر اهمیت تمرکز بر مذاکرات سیاسی در شورای امنیت سازمان ملل و مذاکرات ژنو پافشاری می‌کنم، تا به یک راه حل سیاسی برای بحران سوریه دست پیدا کنیم." 

موشک کروز توماهاک چیست؟

موشک توماهاک
BBC

ناوهای آمریکایی مستقر در مدیترانه، با ۵۹ موشک کروز توماهاک یک پایگاه هوایی سوریه را هدف قرار دادند.

موشک‌های کروز برای تخریب هدف‌های زمینی در فاصله‌های دور استفاده می‌شوند که معمولا دقت بالایی دارند.

به گفته پنتاگون در این حمله هواپیماها، آشیانه‌های جنگنده‌ها،‎ انبارهای مهمات، مخزن‌های تسلیحات و سیستم‌های دفاع هوایی هدف قرار گرفته‌اند.تصویر بالا اندازه، وزن و برد یک موشک توماهاک را نشان می‌دهد. 

بیشتر بخوانید

اردوغان حمله آمریکا به سوریه را 'مثبت' اما ناکافی دانست

رجب طیب اردوغان، رییس جمهور ترکیه، در واکنش به حمله آمریکا به سوریه گفت: "زمان آن رسیده که فارغ از هر چيزى، تنها برای دفاع از حقوق مردم مظلوم سوریه به صورت جدی و محورى اقدام شود."

اردوغان حمله هوایی آمریکا به پایگاه نظامی سوریه را یک پیشروی "مثبت" دانست، اما همچنین اظهار کرد که باید "گام‌هایی جدی" برای حمایت از مردم سوریه برداشته شود.

View more on twitter

حمایت کانادا از حمله آمریکا به سوریه

جاستین ترودو
Getty Images

جاستین ترودو، نخست وزير كانادا در بيانيه‌اى گفته كشورش كاملا از حمله "محدود و متمركز بر كاهش توانايى اسد براى حمله شيميايى" حمايت مي‌كند. 

جان بولتون: کشورها بهتر است به تعهداتشان در قبال توافق با آمریکا عمل کنند

جان بولتن
Reuters

جان بولتون، سفیرسابق آمریکا در سازمان ملل به فاکس نیوز گفته است که این حملات تنها در مورد سوریه نیست. به گفته آقای بولتون این حملات نشان می دهد "زمانی که کشورها با آمریکا توافقی دارند، بهتراست به تعهداتشان عمل کنند." 

دبیر کل ناتو: مسئولیت کامل برعهده بشار اسد است

دبیر کل ناتو
Getty Images

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو، گفته است که "مسئولیت کامل این روند برعهده دولت سوریه است". دبیر کل ناتو افزوده: "هر گونه استفاده از تسلیحات شیمیایی غیرقابل قبول است و چنین اقدامی نمی تواند بی پاسخ باشد و کسانی که مسئول این قبیل اقدامات هستند باید پاسخگو باشند." گفته شده که دبیر کل ناتو از سوی وزیر دفاع آمریکا در جریان این حمله قرار گرفته بود. 

پنتاگون: جنگنده های سوری به شدت آسیب دیده و یا نابود شده‌اند

وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون، گفته است: "ما در حال ارزیابی نتیجه حملات هستیم. برآوردهای اولیه نشان می دهد که این حمله به شدت به جنگنده های سوری، تجهیزات و ساختارهای هوایی در پایگاه هوایی شعیرات خسارت وارد کرده و یا آنها را نابود کرده است. این حمله توان دولت سوریه را در بکارگیری تسلیحات شیمیایی کاهش داده است." 

اسد: حمله هوایی ترامپ نابخردانه بود

بشار اسد
epa

دفتر رئیس جمهوری سوریه حمله موشکی آمریکا به یک پایگاه هوایی در مرکز سوریه را "نابخردانه و غیرمسئولانه" خوانده است. "آن چه که آمریکا انجام داد، جز رفتاری نابخردانه و غیرمسئولانه نیست که تنها کوته بینی و بی بصیرتی سیاسی و نظامی را نسبت به واقعیت نشان می دهد."

واکنش ظریف به حمله آمریکا به سوریه

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در یک رشته توییت‌ به حمله آمریکا به سوریه و حمله شیمیایی ادلب واکنش نشان داده است:

ایران به عنوان قربانی سلاح کشتار جمعی شیمیایی ( در دوران حکومت صدام در دهه ۱۹۸۰) استفاده از هرگونه تسلیحات شیمیایی را توسط هرکسی علیه هر کسی محکوم می کند. 

 آمریکا به صدام در استفاده از تسلیحات شیمیایی علیه ایران در دهه ۸۰ میلادی کمک کرد؛ سپس با ادعای نادرست در اختیار داشتن تسلیحات شیمیایی به نیروی نظامی متوسل شد: اولین بار در سال ۲۰۰۳ میلادی و حال در سوریه. 

حتی دو دهه پس از حملات یازده سپتامبر، ارتش آمریکا در طرفی می‌جنگد که القاعده و داعش در یمن و سوریه. حال زمان آن رسیده که دست از هیاهو و کتمان واقعیت بردارد.  

View more on twitter

روسیه: دفاع از حریم هوایی سوریه تقویت می‌شود

وزارت دفاع روسیه گفته است دفاع از حریم هوایی سوریه پس از حمله هوایی نیروهای امریکایی به پایگاه هوایی شعیرات تقویت خواهد شد. ایگور کناشنکوف، سخنگوی وزارت دفاع روسیه به خبرنگاران گفت: "برای محافظت از حساس ترین زیرساخت ها در سوریه، در آینده نزدیک برای تقویت و افزایش تاثیر دفاع هوایی نیروهای مسلح سوریه طیف وسیعی از اقدامات اتخاذ خواهد شد". آقای کناشنکوف تاثی حمله موشکی آمریکارا بسیار پایین توصیف کرد. به گفته او بر اساس داده های سیستم های نظارتی روسیه تنها ۲۳ موشک به پایگاه نظامی سوریه اصابت کرده است و ۳۶ موشک دیگر به هدف نخورده‌اند. سخنگوی وزارت دفاع روسیه گفته است حمله موشکی آمریکا به پایگاه هوایی سوریه روزها پیش از حمله شیمیایی خان شیخون برنامه ریزی شده و انگیزه آن تنها دلایل سیاسی داخلی است.

پایگاه هوایی سوریه
Reuters

حمله آمریکا به سوریه؛ افزایش قیمت نفت و طلا

قیمت نفت بسرعت در پی حمله آمریکا به سوریه افزایش یافت. ممکن است سوریه یکی از صادرکنندگان نفت نباشد، اما سرمایه گذاران هرگونه مشکل در منطقه را تهدیدی بالقوه برای منابع نفت ارزیابی می کنند. هرچند درحال حاضر قیمت نفت اندکی کاهش یافته، اما در نهایت قیمت هر بشکه نفت هنوز حدود 1.5 درصد افزایش نشان می داد. قیمت طلا هم افزایش چشمگیری داشته است.

'مرسی ترامپ'

View more on twitter

به عنوان یک پناهنده سوری هرگز تصورنمی‌کردم که بگویم: مرسی دونالد ترامپ بخاطر بمباران رژیمی که ما را بی خانمان کرد. لطفا اقدام بیشتری انجام بده.

توسک: اتحادیه اروپا با آمریکا همکاری می‌کند

View more on twitter

دونالد توسک، رئیس شورای اروپا، گفته است حملات آمریکا بر ضرورت یافتن راه حلی در مقابل حملات شیمیایی بی‌رحمانه تاکید دارد. اتحادیه اروپا با همکاری آمریکا به این اقدامات وحشیانه در سوریه پایان می‌دهد. 

بیانیه مشترک آلمان و فرانسه در مورد حمله موشکی آمریکا به سوریه

فرانسه و آلمان در واکنش به حمله آمریکا به پایگاه هوایی سوریه بیانیه مشترکی صادر کردند. دراین بیانیه گفته شده: "رئیس جمهور اسد تنها مسئول این روند در سوریه است. استفاده مکرر از تسلیحات شیمیایی و اعمال جنایت علیه مردم سوریه باعث شد که فرانسه و آلمان در سال ۲۰۱۳ پس از کشتار در غوطه خواستار اعمال تحریم شوند. فرانسه و آلمان به همراه سایرهم پیمانان در قالب سازمان ملل به تلاش های خود درمورد مسئول دانستن بشار اسد به انجام این جنایات ادامه خواهند داد." فرانسه و آلمان همچنین از جامعه بین الملل خواسته اند تا "هرگونه اقدام ضروری انجام شود تا قطعنامه ۲۲۵۴ شورای امنیت سازمان ملل در مورد عملی شده انتقال قدرت در سوریه به اجرا در آید."

وزارت دفاع روسیه: از ۵۹ موشک تنها ۲۳ موشک به پایگاه هوایی سوریه اصابت کرد

خبرگزاری رویترز به نقل از وزارت دفاع روسیه گفته است که از ۵۹ موشک آمریکایی که به پایگاه هوایی شعیرا در سوریه شلیک شد تنها ۲۳ موشک به هدف اصابت کرد و ۳۶ موشک دیگر مشخص نیست که به کجا اصابت کرده است. 

فرانسوا اولاند: حمله آمریکا به سوریه پاسخ به استفاده از تسلیحات شیمیایی بود

فرانسوا اولاند
AFP

فرانسوا اولاند، رئیس جمهور فرانسه گفته است حملات هوایی آمریکا در سوریه پاسخ این کشور به استفاده دولت بشار اسد از تسلیحات شیمیایی بود. او خواستار اقدامات بیشتراز طریق سازمان ملل شده است.  

' ۹ جنگنده سوری نابود شده است'

ایوگنی پودوبنی، خبرنگار روسیه که به پایگاه مورد حمله سوریه دسترسی دارد گفته است که ۹ جنگنده سوریه نابود شده‌اند. او همچنین گفته که باند پرواز صدمه ندیده، اما قطعات هواپیماها در این محل پراکنده شده است

لاوروف: تلفاتی از نیروهای روسیه در سوریه گزارش نشده

لاوروف
Reuters

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه گفته است که اطلاعاتی مبنی بر هرگونه تلفاتی در بین پرسنل نظامی این کشور ندارد. 

حمایت لهستان از حمله هوایی آمریکا به پایگاه هوایی سوریه

دولت لهستان از حمله هوایی آمریکا به پایگاه هوایی سوریه حمایت کرد. سخنگوی دولت لهستان گفته است که بشار اسد با استفاده از تسلیحات شیمیایی علیه غیرنظامیان قوانین را نقض کرده است. او افزود: " امیدواریم که این اقدام آمریکا اوضاع را با ثبات کند." 

واکنش چین به حمله آمریکا به سوریه

چین خواستار خویشتنداری در برخورد با درگیری ها در سوریه شد. به گفته یکی از سخنگویان وزارت خارجه چین ضروری است که از وخیم تر شدن بیشتر اوضاع خودداری شود. چین تاکید کرده که مخالف استفاده از هرگونه تسلیحات شیمیایی تحت هر شرایطی است. حمله موشکی آمریکا به پایگاهی هوایی در سوریه در حالی صورت گرفته که دونالد ترامپ میزبان شی جینگ پینگ، رئیس جمهور چین است.  

گزارش خبرنگار روسیه از پایگاه هوایی شعیرات در سوریه

ایوگنی پودوبنی، یکی از گزارشگران کانال خبری ۲۴ روسیه که توانسته به داخل پایگاه هوایی شعیرات سوریه دسترسی داشته باشد، گفته که همه هواپیماهای مستقر در این پایگاه نابود نشده اند. گزارشات اولیه حاکی است که ۹ هواپیما در جریان این حمله سوخته اند. 

فیلم پرتاب موشک از ناو آمریکایی

دونالد ترامپ: حمله موشکی به سوریه در جهت منافع ملی آمریکا صورت گرفت

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا گفته است که این کشور در جهت منافع ملی و برای جلوگیری از استفاده از تسلیحات شیمیایی عمل کرده است. آقای ترامپ افزود که موشک‌های آمریکا پایگاهی را هدف قرار داد که از آن جا دولت سوریه حمله شیمیایی وحشتناکی را علیه مردم بی گناه انجام داد. آمریکا صبح امروز از دو ناو جنگی مستقر در مدیترانه ۵۹ موشک به سوی پایگاهی در حمص پرتاب کرد. 

استاندار حمص: تعجبی ندارد آمریکا از تروریسم حمایت کند

استاندار حمص در مورد حمله موشکی آمریکا به پایگاهی در این استان گفته است که او از حمایت آمریکا و اسرائیل از تروریسم تعجب نمی کند. او همچنین تاکید کرد که اقدامات دولت سوریه متوقف نمی شود

خبر فوریواکنش ارتش سوریه

ارتش سوریه در بیانیه‌ای اعلام کرد که شش نفر در حمله موشکی آمریکا به پایگاه‌ هوایی شعیرات در حمص سوریه کشته شدند.

ارتش سوریه گفته است که واکنش او به این حمله، ادامه "سرکوب تروریسم" و احیای "صلح و امنیت در تمام سوریه" خواهد بود.

بریتانیا از حمله موشکی آمریکا به سوریه حمایت کرد

مایکل فالون
epa

مایکل فالون، وزیر دفاع بریتانیا حمایت کامل این کشوررا از حمله موشکی آمریکا به پایگاهی هوایی در سوریه اعلام کرد. آقای فالون گفته که از بریتانیا برای همکاری نظامی کمکی خواسته نشد، اما به آنها در مورد تصمیم به حمله اطلاع داده شد. وزیر دفاع بریتانیا همچنین افزود که "این اقدامی بسیار محدود و مناسب بود".

خبر فوریاقدام روسیه در واکنش به حمله آمریکا سوریه

روسیه اعلام کرد که توافق با ارتش آمریکا در مورد هماهنگی عملیات هوایی در خاک سوریه را تعلیق کرد.  

واکنش ترکیه به حمله موشکی آمریکا به سوریه

سخنگوی اردوغان حمله آمریکا به پایگاه سوریه را پاسخی مناسب به حمله علیه غیرنظامیان عنوان کرد و بار دیگر خواهان برقراری مناطق امن شد.

حمایت کامل عربستان از حمله آمریکا

  وزارت خارجه عربستان سعودی با صدور بیانیه‌ای، حمایت کامل دولت آن کشور از اقدام آمریکا علیه مراکز نظامی دولت سوریه را اعلام کرد.  

اسرائیل: پیام حمله به سوریه در تهران و پیونگ‌یانگ شنیده شود

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، گفت که "دونالد ترامپ هم در حرف و هم در عمل پیامی صریح و موثر فرستاد با این مضمون که استفاده و گسترش اسلحه شیمیایی تحمل نخواهد شد."

آقای نتانیاهو از این اقدام حمایت کرد و گفت "اسرائیل امیدوار است که این پیام نشان‌دهنده عزمی قاطع در برابر اقدامات هولناک رژیم اسد باشد و نه تنها در دمشق، بلکه در تهران، پیونگ یانگ [پایتخت کره شمالی] و سایر نقاط هم شنیده شود."  

ترامپ، نتانیاهو
AFP

روسیه: حمله به سوریه ضربه جدی به روابط با آمریکا می‌زند

حمله موشکی آمریکا به سوریه
PA

روسیه حملات موشکی آمریکا به یک پایگاه هوایی سوریه را به شدت محکوم کرده و آن را اقدامی خصمانه علیه تمامیت ارضی این کشور خوانده است. سخنگوی ولادیمیرپوتین، رئیس جمهور روسیه با اشاره به این که پرتاب ۵۹ موشک کروز به خاک سوریه نقض قوانین بین المللی است گفت که آمریکا ضربه جدی به روابط نه چندان خوب دو کشور زده است.

 گزارش کامل را در اینجا بخوانید. 

امروز در خبرها

  • حمله موشکی آمریکا به پایگاهی هوایی سوریه 

• ایران و سوریه این حمله را محکوم کردند 

• عربستان و اسرائیل از این حمله حمایت کردند 

• گروه شبه نظامی اتا سلاح های خود را برزمین‌ می‌گذارد 

خلاصه خبرهای مهم روز گذشته را اینجا بخوانید.