Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

خلاصه

 1. حمله موشکی آمریکا به یک پایگاه هوایی دولتی سوریه
 2. محکومیت حمله از سوی ایران و روسیه و حمایت عربستان و اسرائیل از حمله آمریکا
 3. تعلیق توافق روسیه با آمریکا برای هماهنگی عملیات هوایی در سوریه

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

 1. پایگاه هوایی شعیرات کجاست؟

  پایگاه هوایی سوریه که امروز مورد حمله موشک‌های کروز آمریکا قرار گرفت در نزدیکی حمص قرار دارد.

  بیشتر بخوانید

  موشک پراکنی آمریکا
 2. جلسه ترامپ با مشاوران امنیت ملی

    شون اسپایسر، سخنگوی رسانه‌ای کاخ سفید، این عکس را از جلسه دونالد ترامپ با مشاوران امنیت ملی آمریکا توییت کرده است که در حال دریافت آخرین تحولات حمله آمریکا به سوریه است.

  View more on twitter
 3. ایوانکا ترامپ: به پدرم افتخار می‌کنم

  ایوانکا ترامپ، دختر دونالد ترامپ، در حساب توییتر خود نوشته است: "در دورانی زندگی می‌کنیم که نیاز به تصمیم‌های دشوار دارد. به پدرم افتخار می‌کنم که این جنایات هولناک علیه بشریت را نپذیرفت."

  View more on twitter
 4. دبیر کل سازمان ملل نیروهای درگیر در سوریه را به خویشتن‌داری دعوت کرد

  آنتونیو گوترس، دبیرکل سازمان ملل متحد، طرف‌های درگیر در بحران سوریه را به خویشتن‌داری دعوت کرده است.

  دبیر کل سازمان ملل خواسته است تا از هر گونه اقدامی که منجر به عمیق‌تر شدن رنج مردم سوریه می‌شود، پرهیز شود.

 5. نشست اضطراری شورای امنیت سازمان ملل

  شورای امنیت سازمان ملل، تا ساعاتی دیگر برای بحث در مورد حمله موشکی آمریکا به سوریه نشستی اضطراری خواهد داشت.

  روسیه که خواستار برگزاری این نشست شده ، حمله نظامی آمریکا به سوریه را "خصومت بر ضد تمامیت ارضی یک کشور" توصیف کرده است. 

 6. 'ترامپ دوستت داریم'

  شماری از کاربران سوری در توییتر، عکس پروفایل خود را به عکس دونالد ترامپ تغییر داده‌اند که همراه با پیغام "ترامپ دوستت داریم" منتشر شده است.

  بیشتر بخوانید

  View more on twitter
 7. صدر اعظم آلمان: حمله هوایی آمریکا به سوریه قابل درک است

  آنگلا مرکل

  آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان، در واکنش به حمله آمریکا به سوریه گفته است: "این حمله‌ با توجه به گستردگی جنایت‌های جنگی در سوریه و رنج کشیدن مردم بی‌گناه قابل درک است."

  با این حال خانم مرکل تاکید کرده است: "امروز بیش از همیشه بر اهمیت تمرکز بر مذاکرات سیاسی در شورای امنیت سازمان ملل و مذاکرات ژنو پافشاری می‌کنم، تا به یک راه حل سیاسی برای بحران سوریه دست پیدا کنیم." 

 8. موشک کروز توماهاک چیست؟

  موشک توماهاک

  ناوهای آمریکایی مستقر در مدیترانه، با ۵۹ موشک کروز توماهاک یک پایگاه هوایی سوریه را هدف قرار دادند.

  موشک‌های کروز برای تخریب هدف‌های زمینی در فاصله‌های دور استفاده می‌شوند که معمولا دقت بالایی دارند.

  به گفته پنتاگون در این حمله هواپیماها، آشیانه‌های جنگنده‌ها،‎ انبارهای مهمات، مخزن‌های تسلیحات و سیستم‌های دفاع هوایی هدف قرار گرفته‌اند.تصویر بالا اندازه، وزن و برد یک موشک توماهاک را نشان می‌دهد. 

  بیشتر بخوانید

 9. اردوغان حمله آمریکا به سوریه را 'مثبت' اما ناکافی دانست

  رجب طیب اردوغان، رییس جمهور ترکیه، در واکنش به حمله آمریکا به سوریه گفت: "زمان آن رسیده که فارغ از هر چيزى، تنها برای دفاع از حقوق مردم مظلوم سوریه به صورت جدی و محورى اقدام شود."

  اردوغان حمله هوایی آمریکا به پایگاه نظامی سوریه را یک پیشروی "مثبت" دانست، اما همچنین اظهار کرد که باید "گام‌هایی جدی" برای حمایت از مردم سوریه برداشته شود.

  View more on twitter
 10. حمایت کانادا از حمله آمریکا به سوریه

  جاستین ترودو

  جاستین ترودو، نخست وزير كانادا در بيانيه‌اى گفته كشورش كاملا از حمله "محدود و متمركز بر كاهش توانايى اسد براى حمله شيميايى" حمايت مي‌كند. 

 11. جان بولتون: کشورها بهتر است به تعهداتشان در قبال توافق با آمریکا عمل کنند

  جان بولتن

  جان بولتون، سفیرسابق آمریکا در سازمان ملل به فاکس نیوز گفته است که این حملات تنها در مورد سوریه نیست. به گفته آقای بولتون این حملات نشان می دهد "زمانی که کشورها با آمریکا توافقی دارند، بهتراست به تعهداتشان عمل کنند." 

 12. دبیر کل ناتو: مسئولیت کامل برعهده بشار اسد است

  دبیر کل ناتو

  ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو، گفته است که "مسئولیت کامل این روند برعهده دولت سوریه است". دبیر کل ناتو افزوده: "هر گونه استفاده از تسلیحات شیمیایی غیرقابل قبول است و چنین اقدامی نمی تواند بی پاسخ باشد و کسانی که مسئول این قبیل اقدامات هستند باید پاسخگو باشند." گفته شده که دبیر کل ناتو از سوی وزیر دفاع آمریکا در جریان این حمله قرار گرفته بود. 

 13. پنتاگون: جنگنده های سوری به شدت آسیب دیده و یا نابود شده‌اند

  وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون، گفته است: "ما در حال ارزیابی نتیجه حملات هستیم. برآوردهای اولیه نشان می دهد که این حمله به شدت به جنگنده های سوری، تجهیزات و ساختارهای هوایی در پایگاه هوایی شعیرات خسارت وارد کرده و یا آنها را نابود کرده است. این حمله توان دولت سوریه را در بکارگیری تسلیحات شیمیایی کاهش داده است." 

 14. اسد: حمله هوایی ترامپ نابخردانه بود

  بشار اسد

  دفتر رئیس جمهوری سوریه حمله موشکی آمریکا به یک پایگاه هوایی در مرکز سوریه را "نابخردانه و غیرمسئولانه" خوانده است. "آن چه که آمریکا انجام داد، جز رفتاری نابخردانه و غیرمسئولانه نیست که تنها کوته بینی و بی بصیرتی سیاسی و نظامی را نسبت به واقعیت نشان می دهد."

 15. واکنش ظریف به حمله آمریکا به سوریه

  محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در یک رشته توییت‌ به حمله آمریکا به سوریه و حمله شیمیایی ادلب واکنش نشان داده است:

  ایران به عنوان قربانی سلاح کشتار جمعی شیمیایی ( در دوران حکومت صدام در دهه ۱۹۸۰) استفاده از هرگونه تسلیحات شیمیایی را توسط هرکسی علیه هر کسی محکوم می کند. 

   آمریکا به صدام در استفاده از تسلیحات شیمیایی علیه ایران در دهه ۸۰ میلادی کمک کرد؛ سپس با ادعای نادرست در اختیار داشتن تسلیحات شیمیایی به نیروی نظامی متوسل شد: اولین بار در سال ۲۰۰۳ میلادی و حال در سوریه. 

  حتی دو دهه پس از حملات یازده سپتامبر، ارتش آمریکا در طرفی می‌جنگد که القاعده و داعش در یمن و سوریه. حال زمان آن رسیده که دست از هیاهو و کتمان واقعیت بردارد.  

  View more on twitter
 16. روسیه: دفاع از حریم هوایی سوریه تقویت می‌شود

  وزارت دفاع روسیه گفته است دفاع از حریم هوایی سوریه پس از حمله هوایی نیروهای امریکایی به پایگاه هوایی شعیرات تقویت خواهد شد. ایگور کناشنکوف، سخنگوی وزارت دفاع روسیه به خبرنگاران گفت: "برای محافظت از حساس ترین زیرساخت ها در سوریه، در آینده نزدیک برای تقویت و افزایش تاثیر دفاع هوایی نیروهای مسلح سوریه طیف وسیعی از اقدامات اتخاذ خواهد شد". آقای کناشنکوف تاثی حمله موشکی آمریکارا بسیار پایین توصیف کرد. به گفته او بر اساس داده های سیستم های نظارتی روسیه تنها ۲۳ موشک به پایگاه نظامی سوریه اصابت کرده است و ۳۶ موشک دیگر به هدف نخورده‌اند. سخنگوی وزارت دفاع روسیه گفته است حمله موشکی آمریکا به پایگاه هوایی سوریه روزها پیش از حمله شیمیایی خان شیخون برنامه ریزی شده و انگیزه آن تنها دلایل سیاسی داخلی است.

  پایگاه هوایی سوریه
 17. حمله آمریکا به سوریه؛ افزایش قیمت نفت و طلا

  قیمت نفت بسرعت در پی حمله آمریکا به سوریه افزایش یافت. ممکن است سوریه یکی از صادرکنندگان نفت نباشد، اما سرمایه گذاران هرگونه مشکل در منطقه را تهدیدی بالقوه برای منابع نفت ارزیابی می کنند. هرچند درحال حاضر قیمت نفت اندکی کاهش یافته، اما در نهایت قیمت هر بشکه نفت هنوز حدود 1.5 درصد افزایش نشان می داد. قیمت طلا هم افزایش چشمگیری داشته است.

 18. 'مرسی ترامپ'

  View more on twitter

  به عنوان یک پناهنده سوری هرگز تصورنمی‌کردم که بگویم: مرسی دونالد ترامپ بخاطر بمباران رژیمی که ما را بی خانمان کرد. لطفا اقدام بیشتری انجام بده.

 19. توسک: اتحادیه اروپا با آمریکا همکاری می‌کند

  View more on twitter

  دونالد توسک، رئیس شورای اروپا، گفته است حملات آمریکا بر ضرورت یافتن راه حلی در مقابل حملات شیمیایی بی‌رحمانه تاکید دارد. اتحادیه اروپا با همکاری آمریکا به این اقدامات وحشیانه در سوریه پایان می‌دهد. 

 20. بیانیه مشترک آلمان و فرانسه در مورد حمله موشکی آمریکا به سوریه

  فرانسه و آلمان در واکنش به حمله آمریکا به پایگاه هوایی سوریه بیانیه مشترکی صادر کردند. دراین بیانیه گفته شده: "رئیس جمهور اسد تنها مسئول این روند در سوریه است. استفاده مکرر از تسلیحات شیمیایی و اعمال جنایت علیه مردم سوریه باعث شد که فرانسه و آلمان در سال ۲۰۱۳ پس از کشتار در غوطه خواستار اعمال تحریم شوند. فرانسه و آلمان به همراه سایرهم پیمانان در قالب سازمان ملل به تلاش های خود درمورد مسئول دانستن بشار اسد به انجام این جنایات ادامه خواهند داد." فرانسه و آلمان همچنین از جامعه بین الملل خواسته اند تا "هرگونه اقدام ضروری انجام شود تا قطعنامه ۲۲۵۴ شورای امنیت سازمان ملل در مورد عملی شده انتقال قدرت در سوریه به اجرا در آید."