Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

خلاصه

  1. اعزام ناو گروه جنگی آمریکا به شبه جزیره کره
  2. روحانی: روزهای پر فراز و نشیب در صنعت هسته‌ای
  3. کشف بمب در نروژ

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

ظریف خواهان تحقیق بی‌طرفانه در مورد 'تراژدی' شیمیایی ادلب شد

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در توییتر ظاهرا در اشاره به جنگ عراق نوشته: "جهان هنوز بهای اقدام عجولانه و یکجانبه گرایانه مبتنی بر اتهامات منفعت طلبانه را می پردازد". او اضافه کرده که انجام تحقیق بی طرفانه در مورد "تراژدی 4 آوریل"، یعنی کشته شدن شمار زیادی از غیرنظامیان در اثر استفاده از سلاح شیمیایی در استان ادلب، ضروری است.

View more on twitter

وزارت خارجه اردن سفیر ایران را احضار کرد

وزارت خارجه اردن، سفیر ایران را احضار کرد.

 اعتراض اردن به گفته‌های دیروز سخنگوی وزارت خارجه ایران است که گفته بود پادشاه اردن در تعریف تروریسم، "دچار یک شتباه راهبردی و اساسی است" او با اشاره به مصاحبه ملک عبدالله دوم با روزنامه واشنگتن پست گفته بود " اظهارات ایشان  به  سادگی نشان دهنده  بی مایه گی و عمق اندک نگاه وى به تحولات منطقه است".

 پادشاه اردن در این مصاحبه، ایران را به حمایت از تروریسم متهم کرده بود.

علی مطهری درباره 'بازداشت طولانی مدت' هنگامه شهیدی به وزیر اطلاعات تذکر داد

علی مطهری، نایب رئیس مجلس، در تذکری به وزیر اطلاعات خواستار توضیح این وزارتخانه درباره علت بازداشت "طولانی مدت" هنگامه شهیدی، روزنامه‌نگار و فعال سیاسی، شد.

علی مطهری، نائب رئیس مجلس ایران در تذکری مکتوب که در مجلس قرائت شد، خواستار توضیح وزارت اطلاعات درباره علت "بازداشت طولانی" مدت هنگامه شهیدی شد که منجر به اعتصاب غذای وی شده است.

 هنگامه شهیدی، روزنامه نگار اصلاح طلب و عضو حزب اعتماد ملی، در حالی که برای مجلس ختم مادربزرگ خود در مشهد به سر می برد، دستگیر و به تهران منتقل شد. خانم شهیدی بعد از انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸ بازداشت و بعد از یک سال زندان آزاد شده بود.

هنگامه شهیدی
SAHAMNEWS

ضرغامی در نامه به جمنا: جایگزین رئیسی معرفی شود

 عزت الله ضرغامی در نامه ای خطاب به شورای مرکزی جبهه مردمی نیروهای انقلاب(جمنا) پیشنهاد کرد که به جای ابراهیم رئیسی، به عنوان نامزد اول این جبهه فرد دیگری معرفی شود. 

آقای ضرغامی در این نامه که در تلگرام خود منتشر کرده است همچنین نوشت: پیشنهاد می‌کنم به جای آقای رئیسی و نفر پنجم که به صراحت ورودش را تکذیب کرده دو نفر جایگزین شوند. دو نفر بعدی یعنی حاجی بابایی و نیکزاد. 

تلگرام
TELEGRAM

تماس تلفنی روحانی و پوتین: حمله آمریکا به سوریه خلاف حقوق بین المللی است

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران و ولادیمیر پوتین، رئیس جمهو روسیه حمله موشکی آمریکا به سوریه را "تجاوزکارانه، ‏خلاف حقوق بین المللی و منشور ملل متحد" دانستند و با تاکید بر لزوم تداوم حمایت از مردم سوریه، ‏این حمله را "تنها کمک به تروریست ها" خواندند.‏   

به گزارش ایسنا، آقای روحانی همچنین با محکوم کردن حمله شیمیایی ادلب گفت: "گزارش ها حکایت از دسترسی تروریست ها به تسلیحات شیمیایی دارد و حملات ‏آمریکا باعث می شود  تا این گروههای تروریستی از تسلیحات شیمیایی بار دیگر استفاده کنند.‏" 

روحانی پوتین
ISNA

نامزدی رئیسی: ناگزیری اصولگرایان و دشواری‌های روحانی

جمشید برزگر

تحلیلگر بی‌بی‌سی در امور ایران

بیانیه ابراهیم رئیسی برای اعلام نامزدی او در انتخابات ریاست جمهوری، تنها به تردیدها در این زمینه پایان نداد، بلکه هم‌زمان، از ادامه سنتی قدیمی و ریشه دار در جمهوری اسلامی حکایت داشت: تقدم شخص بر حزب و تشکیلات.

آقای رئیسی نه فقط نامزدی خود را تایید و صلاحیت های فردی و مدیریتی خود را برای تصدی سمت ریاست جمهوری یادآوری کرده، در عین حال بر این نکته نیز انگشت گذاشته است که او "فارغ از گروه بندی های رایج سیاسی" در انتخابات شرکت می کند، اما چرا؟

بیشتر بخوانید 

خبر فوری واکنش آیت الله خامنه‌ای به حمله آمریکا به سوریه: کار آمریکایی‌ها خطایی راهبردی است

آیت الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران در دیدار نوروزی با فرماندهان ارشد نیروهای مسلح با اشاره به حمله آمریکا به سوریه گفت: جنایت، تجاوز، تخطی و تعدی کاملا از آمریکایی‌ها بر می‌آید و در نقاط دیگر دنیا نیز این کارها را کرده‌اند اما مسئله این است که آنها جرأت انجام چنین کاری را در کجا خواهند داشت؟

آیت الله خامنه‌ای همچنین افزود: "کاری که آمریکایی‌ها کردند، اشتباه و خطایی راهبردی است و آنها در حال تکرار خطای گذشتگان خود هستند." 

ایران انفجارهای تروریستی مصر را محکوم کرد

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران انفجارهای تروریستی در کلیساهای مصر و کشته و زخمی شدن دهها نفر را به "شدت محکوم و با دولت و ملت مصر و بازماندگان این جنایت شرم آور و نفرت انگیز" ابراز همدردی کرد.

 به گزارش ایرنا، آقای قاسمی همچنین گفت: "قاطعانه هرگونه تعرض به اماکن و اجتماعات دینی و مذهبی و هدف قرار دادن مردم عادی و بی دفاع را با هر بهانه و انگیزه ای محکوم و تاکید می کنیم."  

مصر
EPA

تحقیقات درباره فعالیت نژادپرستانه در ارتش آلمان

آژانس ضد اطلاعات ارتش آلمان تحقیقاتی را از ۳۰۰ نفر از مظنونان به فعالیت‌های نژادپرستانه دست راستی میان سربازان در ۱۲ ماهه اخیر آغاز کرده است. 

 این اتهامات در خصوص سمبل‌های نازی، انتشار پست‌هایی با مضامین نژاد پرستانه و آزار و اذیت افراد است. 

 آژانس تحقیق را بر یک مورد پرونده آغاز کرده است که در این مورد یک پناهجو مورد حمله قرار گرفته واز او پرسیده شده مسیحی یا مسلمان است. 

 مقامات می ‌گویند تاکنون حدود ۱۱ نفر از سربازان از خدمت در ارتش خلع شدند.

نقاشی دختر افغان در مسابقه سازمان بهداشت جهانی مقام سوم را گرفت

سامعه مقام سوم مسابقه سازمان بهداشت جهانی را گرفت
WHO
سامعه مقام سوم مسابقه سازمان بهداشت جهانی را گرفت

سازمان بهداشت جهانی (WHO) و وزارت بهداشت/ صحت افغانستان اعلام کردند که نقاشی سامعه حماسی، دختر افغان در مسابقه منطقه‌ای سازمان بهداشت جهانی مقام سوم را گرفته است.

این دختر ۱۷ ساله از ولایت کاپیسا در شمال کابل است و در مرکز آشیانه شهر کابل نقاشی آموخته است.

نقاشی این دختر افغان در باره افسردگی است و مقام سوم را در میان شرکت کنندگانی از ۲۲ کشور جهان گرفته است.

بیشتر بخوانید

انفجارهای مصر؛ رئیس پلیس استان غربیه برکنار شد

در پی وقوع انفجار در کلیسای مارجرجیس در شهر طنطا، وزیر کشور مصر رئیس پلیس استان غربیه مصر را که این شهر مرکز آن است، برکنار کرد.

وزیر بهداشت: با رفتار نادرست سیاسی به سلامت روان مردم آسیب نزنید

حسن هاشمی، وزیر بهداشت در آستانه انتخابات ریاست جمهوری به کاندیداها توصیه کرد با رفتارهای نادرست سیاسی به سلامت روان مردم آسیب نزنند. 

به گزارش ایسنا، آقای هاشمی همچنین گفت: "کسانی که تخریب و تحقیر می‌کنند، گزارش خلاف واقع و وعده بیجا می‌دهند، امید بیجا ایجاد می‌کنند یا سطح توقعات مردم را بالا می‌برند، بر اعصاب و روان آنها اثر می‌گذارند. واقعیات و مشکلات را صادقانه بگوییم. توقع‌هایی که ایجاد می‌کنیم باید مطابق داشته‌ها و شرایط‌مان باشد. سال‌هاست نسبت به غربی‌ها انتقاد می‌کنیم اما الگوی ما در انتخابات مناظرات، رفتارهای سیاسی و نقد رقیبان مانند آنها است. باید متوجه شویم مسیری که در پیش گرفتیم اسلامی و به صلاح کشور نیست و با روح و روان مردم سر و کار دارد و به آن آسیب می‌رساند." 

حسن هاشمی
SALAMATONLINE

جزئیات تازه از هویت کشته‌شدگان در انفجار اسکندریه

مهرداد فرهمند، خبرنگار بی‌بی‌سی فارسی در قاهره می گوید که یکی از کشته شدگان انفجار اسکندریه سرهنگ دوم عماد رکایبی، رئیس اداره آگاهی منطقه عطارین اسکندریه بوده است. دو افسر و یک درجه دار دیگر پلیس هم در انفجار اسکندریه کشته شده اند.

مظنون حمله با کامیون در استکلهم قرار بود از سوئد اخراج شود

پلیس سوئد گفت که فرد ازبکی که مظنون به حمله با کامیون به عابران در استکلهم است، قرار بوده از کشور اخراج شود. 

این مظنون که نامش فاش نشده از سال ۲۰۱۴ در سوئد زندگی می کند سال گذشته اقامت او تمدید نشد. 

مقامات می‌گویند که او از سازمان‌های افراط گرا حمایت می کرده است.

همچنین پلیس یک نفر دیگر در این رابطه را نیز بازداشت کرده است. 

انفجار در موگادیشو پایتخت سومالی

در پی انفجار یک ماشین بمب گذاری شده در موگادیشو پایتخت سومالی دست کم چهار نفر کشته شدند.

گزارشها حاکی است که این انفجار تعداد بیشتری کشته و زخمی در پی داشته است.

این انفجار در نزدیکی وزارت دفاع این کشور به وقوع پیوست

هنوز مشخص نیست چه گروهی مسئولیت این حمله را به عهده دارد.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران حمله آمریکا به سوریه را محکوم کرد

 سرلشکر محمد باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران و سپهبد علی ایوب رئیس ستاد کل نیروهای مسلح سوریه، پیرامون تحولات جنگ سوریه و حمله موشکی آمریکا به پایگاه هوایی الشعیرات، به صورت تلفنی گفت‌وگو کردند.   

آقای باقری با محکوم کردم حمله آمریکا به سوریه در این تماس تلفنی گفت: "ما این اقدام را تجاوز آشکار به یک کشور مستقل و آزاده و خلاف قوانین بین‌المللی می‌دانیم."

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح همچنین گفت: "حادثه هولناک شیمیایی خان شیخون، حادثه‌ای مشکوک و توطئه ضددولت و ملت سوریه بوده و مانند شما و روسیه معتقدیم تحقیق و بررسی میدانی آن با تعیین یک گروه بی‌طرف ضروری است و می‌تواند حقانیت مقاومت برابر این تهاجم بیرحمانه را اثبات نماید." 

وزارت داخله: از یک حمله انتحاری در ولایت ننگرهار جلوگیری شد

حمله انتحاری
MOI
مواد در این خودرو برای انجام حمله انتحاری جاسازی شده بود

پلیس مبارزه با تروریسم وزارت داخله/ کشور افغانستان اعلام کرد که  از وقوع یک حمله انتحاری در ولایت ننگرهار در شرق  جلوگیری کرده‌ است.

به گفته این نهاد، شورشیان مخالف دولت قصد داشتند که با یک خودرو مملو از مواد انفجاری که بیشتر از صدکیلو مواد انفجاری در آن جاسازی شده بود، حمله انتحاری انجام دهد.

نیروهای مبارزه با تروریسم این خود رو قبل از انفجار کشف و مواد جاسازی شده در آن را خنثی کند.

خبر فوریانفجار دیگری در مصر

مهرداد فرهمند، خبرنگار بی‌بی‌سی در قاهره: "دقایقی پیش پلیس به ما خبر داد که انفجار دیگری در کلیسای مرقس قدیس در شهر اسکندریه رخ داده است". 

صبح امروز انفجار دیگری در کلیسای قبطی‌ها در شهر طنطا بیش از بیست کشته به جا گذاشت.

بیشتر بخوانید

'۶ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر در ایران مبتلا به افسردگی' هستند

احمد حاجبی مدیر کل سلامت روان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: "۶ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر در کشور به بیماری افسردگی مبتلا هستند ."

به گزارش ایرنا، مدیرکل سلامت روان وزارت بهداشت همچنین گفت که به طور کلی ۲۳.۶ درصد افراد در گروه سنی ۱۴ تا ۶۴ سال به یکی از انواع اختلالات روانی مبتلا هستند که از این تعداد حدود ۱۲.۷ درصد افسرده هستند.

خبر فوریمقتدی صدر روحانی شیعه عراق از بشار اسد خواست کناره گیری کند

مقتدی صدر، روحانی شیعه عراقی که مورد حمایت ایران است در بیانیه‌ای از بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه خواسته است، در "تصمیمی قهرمان و تاریخی از قدرت کنار برود" تا بگفته او، از خونریزی بیشتر در کشورش جلوگیری شود.

مقتدی صدر در بیانیه‌اش، بشار اسد را با احترام خطاب قرار داده است و از او خواسته، و از اقدامات آمریکا انتقاد کرده است.

آقای صدر همچنین گفت: "انصاف این است که آقای بشار اسد پیش از آنکه وقت بگذرد و پشیمانی به بار بیاید اقدامی تاریخی و قهرمانانه انجام دهد و از سر عشق به سوریه عزیز استعفایش را تقدیم کند و از ریاست جمهوری کناره بگیرد تا کشورش را از بلای جنگ و چیرگی تروریستها برهاند و زمام امور را به نهادهایی مردمی و کارآمد بسپارد که بتوانند در برابر تروریستها بایستند و در کوتاهترین زمان ممکن سرزمین سوریه را رهایی بخشند."

مقتدی صدر
MEHR

'حوادث سال ۸۸ هیچ تاثیری در نتیجه و ارزیابی صلاحیت افراد نخواهد داشت'

علیرضا رحیمی، رییس هیات نظارت بر انتخابات شوراها شهر و روستا در تهران گفت: "حوادث سال ۸۸ هیچ تاثیری در نتیجه و ارزیابی صلاحیت افراد نخواهد داشت. ملاک ما مر قانون است و بنابر قانون نیز محکومیت‌های موثر و آن‌چه در قانون اشاره شده، می‌تواند تاثیرگذار باشد. نگاه ما نگاهی قانونی خواهد بود و اصل برائت نیز مورد توجه ما قرار می‌گیرد."

به گزارش ایلنا، آقای رحیمی، در پاسخ به سوال دیگری درباره اعلام نصاب رای توسط جمنا در یکی از نشست‌های اخیر نیز گفت: "اینکه هر گروهی برای خود از هم‌اکنون نصاب رای تعیین کند و این نصاب را ملاک ارزیابی قرار دهد، جایی در قانون ندارد." 

تجمع رانندگان خدمات شهری در مقابل فرمانداری آبادان

جمعی از رانندگان خدمات شهری منطقه ۲ شهرداری آبادان روز یکشنبه مقابل فرمانداری این شهرستان تجمع صنفی برگزار کردند. 

به گزارش ایرنا، ۲۵ نفر از رانندگان خدمات شهری منطقه ۲ شهرداری آبادان در اعتراض به آنچه که پرداخت نشدن حقوق معوقه خود عنوان کردند، همراه با وسیله نقلیه خود مقابل فرمانداری این شهرستان تجمع کردند.

 این رانندگان معترض عنوان کردند: "حدود یک سال برای کارکرد ماشین‌آلات از قبیل لودر، بولدرز و کامیون، از شهرداری منطقه ۲ آبادان طلبکاریم ولی تاکنون شهرداری هیچ پرداختی نداشته است."

 به گفته این معترضان شهرداری منطقه ۲ آبادان چکی در وجه رانندگان صادر و به آنان تحویل داده ولی به تازگی این شهرداری در نامه‌ای به بانک عامل درخواست باطل کردن این چک‌ها کرده است. 

معترضان همچنین تاکید کردند: "ما حتی برای نگه‌داشتن وسایل نقلیه‌ای که برای ارائه خدمات شهری و به‌صورت استیجاری در اختیار شهرداری منطقه ۲ آبادان قرار داده‌ایم با مشکل مالی روبه رو هستیم."

بیانیه بیش از دویست نماینده مجلس ایران در 'محکومیت' حمله آمریکا به سوریه

از ایران گزارش شده است که بیش از دویست نماینده مجلس ایران در بیانیه‌ای حمله آمریکا به سوریه را "محکوم" کرده و آن را اقدامی "نامشروع" خوانده‌اند. 

۲۲۸ نماینده مجلس این بیانیه را امضا کرده‌اند. 

براساس گزارشها این نمایندگان مجلس در بیانیه خود گفته اند که این اقدام آمریکا "در راستای حمایت از تروریست‌ها و ایجاد روزنه امید برای فرار از شکست و روحیه دادن به آنها تلقی می‌شود."

مجلس
MIZAN

خبر فورینجات خدمه کشتی ازدست دزدان دریایی در خلیج عدن

۱۹ نفر از اعضا یک کشتی که توسط دزدان دریایی سومالیایی ربوده شده بود، در خلیج عدن آزاد شد. 

گزارشها حاکی است که این کشتی از بند کنانگ در مالزی به خلیج عدن در یمن می رفته است. 

خدمه این کشتی خود را در اطاق امنی که برای حفاظت در مقابل دزدان دریایی طراحی شده بود، محبوس کرده بودند. 

روحانی در تماس تلفنی با اسد حمله آمریکا را محکوم کرد

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران در تماس تلفنی با بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه حمله آمریکا به این کشور را محکوم کرد. 

به گزارش ایرنا، او در این تماس تلفنی گفت: "حمله موشکی آمریکا حرکتی علیه منافع کشور سوریه بود و ما امیدواریم همه کشورهای آزاده جهان اینگونه حملات و تجاوزات را با بیان صریح محکوم کنند."

 آقای روحانی با تاکید بر اینکه در نهایت راه حل سوریه، راه حل سیاسی خواهد بود، افزود: "استفاده از سلاح شیمیایی که یک جرم نابخشودنی است برای این بود که صحنه افکار عمومی دنیا را از واقعیت ها منحرف کنند و نباید اجازه داد تروریست ها با بهره گیری از این تسلیحات، دیگران را متهم و بهانه اقدامات خلاف مقررات بین المللی را فراهم کنند."  

روحانی
president.ir

تجمع مالباختگان پروژه آریانا مقابل ساختمان فرمانداری شهرری

  خریداران پروژه مسکونی آریانا واقع در ورودی شهر ری در اعتراض به بلاتکلیفی شش ساله و عدم توجه سازنده این طرح به خواسته‌های انها مقابل ساختمان فرمانداری شهر ری تجمع کردند.

به گزارش تسنیم، اوایل اسفندماه سال گذشته یکی از خریداران این پروژه گفت: "طی سال‌های ۹۰ تا ۹۳ حدود ۱۹۰ خریدار اقدام به پیش خرید واحدهای پروژه مجتمع مسکونی "آریانا" کردند و قرار بود دو سال پس از امضای قرارداد واحدها تحویل خریداران شود. در سال‌های ۹۱، ۹۲ و ۹۳ نیز فروشنده اقدام به پیش‌فروش این واحدها کرده که از این طریق ۷ تا ۸ میلیارد تومان را از خریداران دریافت کرد."

به گفته معترضان شکایت‌ها تاکنون بی نتیجه مانده است.

تجمع
TASNIM

خبر فوریبیانیه ابراهیم رئیسی برای انتخابات ریاست جمهوری

ابراهیم رئیسی، تولیت آستان قدس رضوی برای ورود به انتخابات ریاست جمهوری رسما بیانیه صادر کرد. 

به گزارش خبرگزاری‌های ایران، آقای رئیسی در بخشی از این بیانیه آورده است: "ابراز محبت اقشار مختلف مردم گروه های مختلف سیاسی و جبهه انقلاب اسلامی به این خادم امام هشتم علیه السلام نوید بخش امکان ایجاد انسجام و همدلی حداکثری میان تمامی علاقمندان به سرافرازی ایران و دلدادگان به آرمان های انقلاب اسلامی امام و شهداء برای تشکیل دولت جدیدی است که وضع کنونی را به نفع مردم و آینده ی درخشان ایران اسلامی تغییر دهد." 

در بخش دیگری از این بیانیه آمده است: "ایران اسلامی بن_بست ندارد و کلید واقعی حل مشکلات حضور و اراده ی همه ما مردم برای تحول جدی در مدیریت اجرائی کشور است و گام اول در ایجاد این تغییر، تشکیل دولتی توانمند و آگاه است که برای خدمت به مردم و بازگرداندن کرامت به آنان و مبارزه با تبعیض فقر و فساد شب از روز نشناسد."

رئیسی
TASNIM

رسایی از تایید صلاحیتش خبر داد

 حمید رسایی نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی که پیش از این صلاحیتش برای انتخابات میاندوره ای مجلس رد شده بود با انتشار پستی در صفحه شخصی خود در اینستاگرام خبر از تایید صلاحیتش داد.  

View more on instagram

خبر فوریانفجار در قاهره

خبرگزاری فرانسه نوشت: در انفجاری در نزدیکی کلیسایی در قاهره دست کم ۱۳ نفر کشته شدند.

ستاد مبارزه با مواد مخدر: خرید و فروش نوزاد زنان معتاد تائید می‌شود

علی مویدی، قائم مقام دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر از تایید خرید و فروش نوزادان زنان معتاد خبر دادو گفت:اگر مبادی قانونی اجازه بدهند آمار و اطلاعات درباره آمار اعتیاد دانش اموزان معتاد ارایه می شود. 

به گزارش مهر، آقای مویدی همچنین عنوان کرد که بعد از رسانه ای شدن این مبحث از سوی عضو شورای شهر دو تیم برای شناسایی دیگر مناطق آلوده در شوش اعزام شدند و "یک تیم هم موظف به شناسایی افرادی شد که اقدام به ترغیب زنان معتاد به بارداری می کنند. اما به آن کیفیتی که در گزارش ها مطرح شد نبود با این حال این کلونی ها مشخص شد  و برخوردهای لازم صورت گرفته است. "

فاطمه دانشور، عضو شورای شهر تهران نخستین بار بحث فروش نوزادان را دو سال پیش مطرح کرد. 

خانم دانشورگفته بود: "متاسفانه گزارش‌ها نشان می‌دهند خانم‌های کارتن خواب و زنان روسپی به هنگام زایمان در برخی از بیمارستان‌های جنوب و مرکز شهر مراجعه و پس از به دنیا آمدن نوزاد با دریافت ۱۰۰ تا ۲۰۰ هزار تومان بچه خود را می‌فروشند." 

خرید و فروش نوزادان
MEHR

انتقاد جعفر پناهی از شکستن سنگ قبر عباس کیارستمی

جعفر پناهی، کارگردان ایرانی در ایسنتاگرام خود با انتشار متنی اعلام کرد که سنگ قبر مزار بهمن کیارستمی شکسته شده و نهال درخت گیلاس کاشته شده در کناز مزار او نیز از کنده شده است. 

در بخشی از این متن آمده است: وقتی به نهال گیلاس مزار کیارستمی هم رحم نکردند. روایت بهمن فرمان آرا از کندن نهال گیلاس مزار کیارستمی، حتی یک درخت گیلاس را به عباس روا نداشتند. پنجشنبه عصر به عادت هفت، هشت ماه گذشته به دیدن عباس رفتم. مطابق معمول شب‌های جمعه چهار پنج نفری از شاگردان سبقش بر مزار بودند. ولی همیشه باید یک چیزی باشد که دل آدم را بشکند، پنج شنبه هم یکی از همین روزها بود. سال گذشته شب عید به همت مینا اکبری و گروه شما تنها نیستید نهال درخت گیلاسی را کنار مزار عباس کاشتیم. خیلی ها بودند. مسعود کیمیایی، جعفر پناهی، علیرضا داوود نژاد، مهوش شیخ الاسلامی، محمدرضا اصلانی، همایون ارشادی و عده زیادی از دوستداران عباس در این مراسم حضور داشتند. امروز که سر مزارش رفتم، دیدم شخص یا اشخاصی حتی نتوانستند درخت گیلاس را کنار مزار عباس تحمل کنند، آن را از جا در آورده بودند.شکست سنگ قبرها، سیمان ریختن روی سنگ قبر و از ریشه در آوردن نهال درخت گیلاس از کنار مزار مردی که صدها افتخار برای سینما و مملکت به ارمغان آورد، آن هم وقتی که در هندوستان و جاهای دیگر دنیا به نام او درخت گیلاس می‌کارند.

View more on instagram

پایان درگیری بین پلیس و معترضان در ونزوئلا

درگیری پلیس با معترضان ضد دولتی ونزوئلا در کاراکاس پایان یافت.

درگیریها از زمانی شروع شد که پلیس راهپیمایی هوادارن رهبر مخالفان را متوقف کرد. 

معترضان به سمت پلیس سنگ و کوکتول مولوتوف پرتاب کردند. 

پلیس نیز به سمت معترضان گاز اشک آور پرتاب کرد. 

گزارشها حاکی است که تعدادی از هر دو طرف مجروح شدند.

ونزوئلا
Reuters

دادستان مشهد: عاملان پرتاب ترقه به ماشین پلیس با سپردن وثیقه آزاد شدند

قاضی جواد حسینی، معاون دادستان مشهد اعلام کرد که عاملان پرتاب ترقه به خودروی پلیس راهور این شهر بازداشت و با سپردن وثیقه آزاد شدند.

به گزارش مهر، معاون دادستان مشهد با تاکید بر اینکه تحقیقات در این زمینه ادامه دارد گفت: دو متهم ۱۸ و ۳۱ ساله شناسایی در این رابطه شناسایی و بازداشت شده بودند.

آقای حسینی گفت که  پرتاب ترقه انفجاری به داخل خودروی پلیس راهور سبب مجروحیت شدید یک سرهنگ پلیس راهور و یک سرباز شد که آن‌ها در شب چهارشنبه آخر سال در بلوار هاشمیه مشهد برای ایجاد نظم رفت و آمد در منطقه حضور داشتند.

توکلی: سه قوه در برخورد با حقوقهای نجومی کوتاهی کردند

 احمد توکلی، رئیس هیئت‌مدیره سازمان مردم‌نهاد "دیده‌بان شفافیت و عدالت" در نامه ای به رئیس مجلس درباره تعلل هر سه قوه در برخورد با پدیده حقوقهای نجومی هشدار داد و خواستار جبران کوتاهی در این زمینه شد.

به گزارش مهر، آقای توکلی با انتقاد از اقدامات دولت برای عدم شفاف سازی در این زمینه، با برشمردن تعلل قوه قضائیه و مجلس در برخورد با دریافت های نجومی، رد مصوبه مجلس برای تعیین سقف حقوق مقامات، مسئولان و مدیران از بیت المال در شورای نگهبان و مجمع تشخیص را خلاف دانست.

 ماجرای فیش‌های حقوقی خردادماه ۱۳۹۵ اوج گرفت؛ زمانی که رسانه‌های ایران چند فیش حقوقی چند ده میلیون تومانی مربوط به مدیران نهادهای عمومی، شرکت‌های دولتی یا بانک‌های خصوصی و دولتی را منتشر کردند.

در اینباره بیشتر بخوانید

توکلی
MEHR

روحانی: روزهای پر فراز و نشیب در صنعت هسته‌ای ایران

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران همزمان با روز فناوری هسته‌ای در این کشور گفت: "روزهای پر فراز و نشیبی در صنعت هسته ای ما گذشت." 

به گزارش ایرنا، آقای روحانی همچنین فناوری هسته ای را برای ایران یک ضرورت دانست.

روحانی
MIZAN

کشف بمب در اسلو نروژ

پلیس در نروژ می‌گوید که آنها پس از یافتن شئی شبیه بمب در اسلو، پایتخت، آنرا با یک انفجار کنترل شده از بین برده‌اند.

براساس گزارشها یک مظنون در رابطه با این حادثه بازداشت شده است.

همزمان گزارش شده است که از زمان حمله روز جمعه (۷ آوریل) در سوئد، پلیس نروژ در اسلو و دیگر شهرهای این کشور سلاح گرم حمل می‌کند.  

اعزام ناور جنگی آمریکا به شبه جزیره کره

مقامات نظامی آمریکا به یک ناو گروه جنگی این کشور دستور داده‌اند تا به سمت شبه جزیره کره حرکت کند.

این تحول همزمان است با نگرانیها درخصوص فعالیتهای موشکی کره‌ شمالی.

ناو گروه "کارل وینسون" شامل یک ناو هواپیمابر و چند ناوجنگی است. 

بیشتر بخوانید

ناو جنگی
AFP

امروز در خبرها

  • کشف بمب در نروژ
  • روحانی: روزهای پر فراز و نشیب در صنعت هسته‌ای
  • اعزام ناو گروه جنگی آمریکا به شبه جزیره کره

آنچه گذشت

اخبار روز گذشته را اینجا مرور کنید