Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

خلاصه

  1. کشته شدن بیش از چهل نفر در مناطق سیل‌زده در ایران
  2. برگزاری همه‌پرسی تغییر قانون اساسی در ترکیه
  3. آزمایش موشکی ناموفق کره شمالی و واکنش آمریکا

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

اعتراض به نتیجه رفراندوم در چند محله استانبول

معترضان به نتیجه اعلام شده رفراندوم تغییر قانون اساسی ترکیه در چند محله شهر استانبول با ضربه زدن به ضرفهای فلزی اعتراض خود را نشان می دهند. اکثر رأی دهندگان در استانبول، آنکارا، ازمیر و چند شهر بزرگ دیگر ترکیه مخالف تغییر قانون اساسی رأی داده اند. اما در شهرهای کوچک و مناطق روستایی عمده رأی دهندگان طرفدار آقای اردوغان و تغییر قانون اساسی بوده اند.

گزارش کوتاه ژیار گل از ترکیه

لحظاتی پس از اعلام نتیجه همه پرسی، هزاران تن از طرفداران رجب طیب اردوغان ريیس جمهوری ترکیه به خیابانها ریختند و جشن و پایکوبی کردند. بسیاری از آنان زنان محجبه و نقاب پوش بودند. برخی از طرفداران آقای اردوغان پرچم سبز دوران خلافت عثمانیها را حمل می کردند و او را سلطان خطاب می کردند. آقای اردوغان اعلام پیروزی کرد، اما رهبران احزاب مخالف می گویند که بیش از ۱ و نیم میلیون رای  مهر نشده به نفع «آری» شمرده شده است. آنان می گویند این غیر قانونی است. در همین حال نقشه نتیجه انتخابات نشان می دهد که شهرهای بزرگ ترکیه  همچون استانبول، آنکارا، ازمیر و دیاربکر همگی در این  همه پرسی رای منفی داده اند. حتی قبل از اعلام نتیجه همه پرسی بسیاری از ناظران معتقد بودند که آقای اردوغان بدون در نظر گرفتن این نتیجه از تلاش برای افزایش قدرت خود دست بر نخواهد داشت. به همین جهت بعید به نظر می رسد آقای به اعتراظات مخالفان بهایی بدهد.

اردوغان از همه رأی دهندگان تشکر کرد

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه گفت که "نتایج غیر رسمی رفراندوم نشان می دهد که تغییر قانون اساسی با اختلاف بیش از یک میلیون رأی پیروز شده است". او گفت که از همه رأی دهندگان، بدون توجه به اینکه چه رأیی داده اند سپاسگزار است. آقای اردوغان گفت که این، بزرگترین تحول در تاریخ ترکیه است. او شهروندان ترکیه ساکن کشورهای خارجی را عاملی مهم در پیروزی هواداران تغییر قانون اساسی خواند.

اردوغان 'پیروزی در رفراندوم را به رهبران احزاب تبریک گفته است'

آناتولی، خبرگزاری رسمی ترکیه به نقل از منابع خود گزارش می دهد که رجب طیب اردوغان "پیروزی" در رفراندوم را به رهبران احزابی که از تغییر قانون اساسی حمایت می کردند تبریک گفته است.

خبر فوریحزب مخالف دولت در ترکیه خواهان بازشماری ۶۰ درصد آرا می‌شود

معاون دبیرکل حزب اصلی مخالف دولت در ترکیه گفته است که این حزب خواهان بازشماری ۶۰ درصد آرا خواهد شد.

توصیه پاپ فرانسیس به رهبران جهان در مراسم عید پاک

پاپ فرانسیس، رهبرکاتولیک های جهان، در سخنانی در مراسم عید پاک از رهبران جهان خواست تا ازخود شهامت نشان داده و از گسترش جنگ وتجارت اسلحه جلوگیری کنند. پاپ فرانسیس در این مراسم برای برقراری صلح به ویژه در خاورمیانه و آفریقا دعا کرد.

رهبرکاتولیک‌های جهان به جنگ داخلی این کشور و حمله مرگباربه کاروان آوارگان سوری اشاره کرد و خواستار جلوگیری از این فجایع شد. پاپ فرانسیس از مصائب شهروندان غیرنظامی سوری درجنگی که همچنان مرگ و وحشت می آفریند سخن گفت و برای کسانی که تلاش می کنند به آن ها کمک کنند دعا کرد.

پیروزی منچستر یونایتد مقابل چلسی در لیگ برتر فوتبال انگلستان

سباستین فتل قهرمان گراندپری بحرین شد

خبر فورینتیجه رفراندوم ترکیه: موافقان تغییر قانون اساسی در یک قدمی پیروزی

صندوق‌های رای در رفراندوم سرنوشت‌ساز تغییر قانونی اساسی ترکیه بسته شده و شمارش آرا شروع شده است.

شمارش بیش از۹۵ درصد از کل آرا در همه‌پرسی ترکیه نشان می‌دهد حدود ۵۲ درصد رای‌دهندگان به تغییرات قانون اساسی رای مثبت داده‌اند.

بیش از ۵۵ میلیون نفر از جمعیت ۸۰ میلیون نفری ترکیه برای شرکت در این انتخابات ثبت نام کرده بودند.

ترکیه
Getty Images

جنجال در لیگ فوتبال فرانسه

وزارت بهداشت افغانستان: پرتاپ 'مادر بمب‌ها' عوارض جانبی نداشته است

این دره محل اصابت "مادر همه بمب‌ها" بوده است
Getty Images
این دره محل اصابت "مادر همه بمب‌ها" بوده است

وزارت صحت عامه/ بهداشت افغانستان اعلام کرده که تحقیقات ابتدایی این نهاد نشان می‌دهد که پرتاب "مادر همه بمب‌ها" در ولسوالی اچین ولایت ننگرهار در شرق این کشور عوارضی جانبی و بهداشتی بر مردم منطقه به جا نگذاشته است.

بعد از پرتاب این بمب، شماری کاربران شبکه‌های اجتماعی و نهادهای مدنی به عوارض جانبی آن واکنش‌ نشان‌ دادند.

بیشتر بخوانید

خبر فوریهفتاددرصد آرای همه‌پرسی ترکیه شمرده شد

تا کنون شمارش حدود هفتاد درصد آرا در همه‌پرسی تغییر قانون اساسی ترکیه نشان می‌دهد که بیش از 54 درصد رای ‌دهندگان به تغییرات قاننون اساسی رای مثبت داده‌اند.

خبر فورینیمی از آرای همه‌پرسی ترکیه شمرده شد: موافقان تغییر قانون اساسی پیش افتاده‌اند

شمارش حدود نیمی از آرا در همه‌پرسی تغییر قانون اساسی در ترکیه نشان می‌دهد که حدود 57 درصد از رای‌دهندگان به این تغییرات رای مثبت داده‌اند.

اصابت سه گلوله خمپاره به مرکز دمشق

دست کم سه گلوله خمپاره در نزدیکی میدان امویین، میدان اصلی شهر دمشق، پایتخت سوریه فرود آمده است. گزارش های اولیه حاکی است که این گلوله باران تلفاتی به جا گذاشته. رسانه های دولتی سوریه می گویند که هفت نفر که اکثرا کودک بودند زخمی شده اند. یکی از رسانه های نزدیک به دولت هم از کشته شدن یک زن خبر داده است. تلویزیون دولتی می گوید که "تروریست‌ها" عامل گلوله باران بوده اند. مقامات و رسانه های دولتی سوریه، مخالفان مسلح دولت بشار اسد را "تروریست" می نامند. اطراف میدان امویین محل استقرار چند ساختمان مهم، از جمله دفتر مرکزی رادیو و تلویزیون دولتی سوریه است. چند مرکز نظامی و امنیتی مهم و ساختمان های دانشگاهی هم در نزدیکی این میدان قرار دارد. امروز در سوریه به مناسبت عید پاک تعطیل رسمی است.

خبر فورینتایج اولیه همه‌پرسی ترکیه؛ موافقان تغییر قانون اساسی پیش افتادند

به گزارش خبرگزاری دولتی ترکیه شمارش 25 درصد از آرای همه‌پرسی تغییر قانون اساسی نشان می‌دهد حدود 63 درصد رای‌دهندگان به این تغییرات رای مثبت داده‌اند.

خبر فوریپایان رای گیری در همه‌پرسی قانون اساسی ترکیه

رای‌گیری در همه‌پرسی تغییر قانون اساسی در ترکیه پایان یافت و شمارش ارا آغاز شده است.

درباره رفراندوم ترکیه بیشتر بخوانید

توئیت تازه دونالد ترامپ درباره چین

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در پیامی که در حساب خود در توئیتر منتشر کرده گفته است: " چرا باید چین را دستکاری کننده ارز خطاب کنم در حالی که این کشور با ما درباره کره شمالی همکاری دارند؟ خواهیم دید در آینده چه اتفاقی خواهد افتاد."

  سال گذشته آقای ترامپ گفته بود که چین "به آمریکا تجاوز کرده" و به خاطر دستکاری ارزش پول ملی از این کشور به شدت انتقاد کرده بود.  

Why would I call China a currency manipulator when they are working with us on the North Korean problem? We will see what happens!

محسنی اژه‌ای: پرونده احمدی‌نژاد هنوز باز است

غلامحسین محسنی اژه‌ای سخنگوی قوه قضاییه امروز گفت پرونده محمود احمدی‌نژاد مفتوح و در دادگاه مطرح است و هنوز منجر به صدور حکم نشده است:

" آخرین وضعیت را زمانی می‌توان گفت که حکم صادر شود، این پرونده مفتوح است و به دلیل سمت این فرد، مستقیما به دادگاه رفته و در دادگاه مطرح است و هنوز منجر به صدور حکم نشده است.

"در رابطه با هیچ پرونده‌ای تا زمانی که تعیین وقت نشود، نمی‌توانم بگویم که دادگاه آن چه زمانی تشکیل می‌شود."

آقای اژه‌ای امروز همچنین گفت پرونده حمید بقایی هم همچنان در قوه قضاییه باز است.

درگیری ارتش عراق و داعش در شهر قدیم موصل

ارتش عراق می‌گوید نبرد شدید با شبه نظامیان وابسته به گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) به قلب شهر موصل کشیده شده است.

 نیروهای ارتش عراق و پلیس این کشور پس از سه هفته حملات شدیدی را علیه مقر داعش در "شهر قدیم" موصل آغاز کرده‌اند. نبرد زمینی در حالی در "شهر قدیم" ادامه دارد که منابع دولتی از حدود ۲۰۰ متر پیشروی در این شهر خبر داده اند. نبرد در شهر قدیم بسیار سخت است چون امکان استقرار ادوات زرهی نظیر تانک در کوچه های باریک آن وجود ندارد 

موصل
Getty Images

مراسم تشییع عارف لرستانی

  مراسم تشییع عارف لرستانی، بازیگر ایرانی سریال های طنز با حضور تعداد زیادی از هنرمندان در تالار وحدت برگزار شد.  

آقای لرستانی، دیروز (شنبه پانزدهم آوریل/ بیست و شش فروردین) در سن ۴۶ سالگی درمنزل خود و بر اثر سکته قلبی درگذشت.

این هنرمند ایرانی متولد بهمن ۱۳۵۰ در لرستان بود و بازیگری در تئاتر و تلویزیون را از دهه ۷۰ خورشیدی در مجموعه جنگ ۷۷ به کارگردانی مهران مدیری آغاز کرد.

مراسم تشییع عارف لرستانی
MIZAN
مراسم تشییع عارف لرستانی
MIZAN
مراسم تشییع عارف لرستانی
MEHR
مراسم تشییع عارف لرستانی
MIZAN

عضو تیم ملی کریکت افغانستان به دوپینگ متهم شد

محمد شهزاد در بازی‌های یک‌روزه بین‌المللی و بازی بیست‌دوره‌ای کریکت رکوردهایی را ثبت کرده است
Getty Images
محمد شهزاد در بازی‌های یک‌روزه بین‌المللی و بازی بیست‌دوره‌ای کریکت رکوردهایی را ثبت کرده است

شورای بین‌المللی کریکت اعلام کرد که فعالیت‌های ورزشی محمد شهزاد، بازیکن نامدار کریکت در افغانستان، به خاطر اتهام دوپینگ به حالت تعلیق درآمده است.

شورای بین‌المللی کریکت گفته که علت مثبت اعلام شدن آزمایش دوپینگ این بازیکن کریکت، استفاده از عامل کلن‌بوترول در مسابقات ماه جنوری/ژانویه بوده است.

بیشتر بخوانید

توضیح سخنگوی قوه قضاییه درباره وضعیت پرونده حمید بقایی

افتتاح چند فاز از پارس جنوبی

 حسن روحانی رئیس جمهوری ایران که به عسلویه در جنوب ایران رفته است، ظاهرا بخش‌هایی از فازهای ۱۷ تا ۲۱ میدان گازی پارس جنوبی را افتتاح کرده است.

سایت رسمی دولت ایران از آغاز بهره برداری از فازهای ۲۰ و ۲۱ و همچنین ۱۷ و ۱۸ میدان گازی پارس جنوبی خبر داده است. همچنین آقای روحانی  از طریق ارتباط ویدیوئی با چند سکوی گازی مربوط به فازهای ۱۷ تا ۲۱ در دریا "فرمان آغاز بهره برداری" را صادر کرده است.

با این حال هنوز مشخص نیست که با افتتاح این بخش‌ها ظرفیت تولید گاز ایران چقدر افزایش یافته است و این فازها با چه ظرفیتی به بهره برداری رسیده‌اند.

View more on twitter

منازعه مجلس و شورای نگهبان برای تعریف 'رجال سیاسی'

علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران، در پاسخ به سوالی درباره ثبت نام تعدادی زیادی از افراد که "رجال سیاسی" نیستند، گفت که مجلس قبلی در این زمینه قانونی را تصویب کرد که تعریف مدیر و مدبر و رجل سیاسی و شرایط مدیر بخش خصوصی را تعیین می‌کرد اما شورای نگهبان آن را رد کرد.

عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان ایران هم در واکنش به این سخنان آقای لاریجانی به خبرنگاران گفته است که بر اساس قانون اساسی، شورای نگهبان و رهبر مسئول تصمیم گیری درباره شرایط رئیس جمهور هستند.   

در چند روز گذشته بعضی روحانیان و چهره‌های سیاسی از تعداد زیاد افرادی که داوطلب نامزدی ریاست جمهوری شده‌اند، انتقاد کرده‌اند از جمله آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی که این اتفاق را "مخالف شئون" جمهوری اسلامی خوانده است. 

ترک‌ها امروز نمی‌توانند در خانه بمانند

ژیار گل

بی‌بی‌سی ترکیه

در محله چانکایا آنکارا از ساعت اولیه روز هزاران نفر به محل‌های رای‌گیری آمده‌اند تا در همه‌پرسی سرنوشت‌ساز تاریخ ترکیه شرکت کنند.

انتظار می‌رود درصد بسیار بالایی از مردم رای دهند. کهنسالانی را دیدم که به کمک عصا و بستگانشان لنگان لنگان به مراکز اخذ رای می‌آمدند. آنان می‌گویند نتیجه این همه‌پرسی برایشان بسیار مهم است و نمی‌توانند خانه بمانند. 

این صحنه امروز در سراسر ترکیه دیده می‌شود. 

 در دیاربکر یکی از بزرگترین شهرهای کردنشین ترکیه گزارش شده ناظران حزب دمکراتیک خلق‌ها از برخی از مراکز اخذ رای اخراج و دستگیر شده‌اند. انتظار می‌رود درصد بالایی از کردها به این همه‌پرسی و اصلاحات قانون اساسی نه بگویند.

اخبار انتخابات سرنوشت‌ساز ترکیه را اینجا دنبال کنید

سیل شمال غربی ایران

همه‌پرسی ترکیه زیر نظر هزاران پلیس

وزارت خارجه ایران پنجمین گزارش سه ماهه خود درباره برجام را منتشر کرد

وزارت خارجه ایران، پنجمین گزارش سه‌ماهه خود درباره توافق جامع هسته‌ای ایران را به کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ارائه کرده است.

این گزارش ضمن برشمردن دستاوردهای ایران پس از رفع تحریم‌های بین‌المللی به خصوص در حوزه نفت و گاز، به "موانع و چالش‌های" موجود هم پرداخته است.

وزارت خارجه ایران در گزارش خود به "خروج قطعی" نظام بانکی و مالی از بن‌بستِ دوران تحریم شده اشاره کرده است.

از جمله موانعی که این گزارش برشمرده است شروع به کار دولت جدید آمریکا و افزوده شدن تعدادی از اشخاص ایرانی به فهرست تحریم‌های آمریکا بوده است.

آمریکا شکست آزمایش موشکی کره شمالی را تایید کرد

ساعاتی بعد از آزمایش ناکام یک موشک بالیسیتک از سوی کره شمالی، مایک پنس، معاون رئیس جمهور آمریکا برای گفت‌وگو درباره برنامه هسته‌ای پیونگ یانگ وارد کره جنوبی شد. ارتش آمریکا تایید کرده که موشک کره شمالی چند ثانیه بعد از پرتاب در سواحل شرقی این کشور منهدم شده است.

آزمایش موشکی کره شمالی ناقض قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل است و تنها یک روز بعد از آن انجام شد که دولت این کشور به آمریکا هشدار داد که در برابر حمله ساکت نخواهد نشست. وزیر امور خارجه کره جنوبی هم هشدار داده است که در صورت تکرار، به اقدامات تحریک‌آمیز واکنش نشان خواهد داد. 

 درباره آزمایش موشکی کره شمالی بیشتر بخوانید 

بیش از چهل کشته در مناطق سیل زده در شمال غرب ایران

تعداد کشته‌های سیل در چهار استان شمال غربی ایران به بیش از چهل نفر رسیده است. جاری شدن سیل باعث وارد شدن خسارات سنگین به مناطقی دراستان‌های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، کردستان و زنجان شده است.

رییس سازمان مدیریت بحران کشور می‌گوید عملیات جست‌وجو برای یافتن مفقودین در سیل آذربایجان ادامه دارد.

اسماعیل نجار به خبرگزاری ایسنا گفت "تاکنون شمار جانباختگان سیل در استان‌های آذربایجان شرقی، غربی و کردستان ۴۱ نفر است و ۷ تن نیز مفقود هستند که عملیات جست‌وجو برای یافتن‌شان ادامه دارد."

سیل در ایران
TASNIM

آغاز رای‌گیری در رفراندوم ترکیه

رفراندوم سرنوشت‌ساز تغییر قانونی اساسی ترکیه از ساعت هفت صبح به وقت محلی آغاز شده است.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه می‌خواهد با ایجاد تغییرات ساختاری در قانون اساسی ترکیه، نظام پارلمانی را به نظام ریاستی تغییر دهد تا رییس‌جمهور اختیارات بیشتری داشته باشد.

تغییرات مورد نظر آقای اردوغان به او اجازه خواهد داد در صورت پیروزی در انتخابات آتی تا سال ۲۰۲۹ در قدرت باقی بماند.

بیشتر بخوانید

رفراندوم ترکیه
Reuters

خبرهای امروز

  • رای‌گیری در همه‌پرسی تاریخی ترکیه برای تغییر قانون اساسی آغاز شد.
  • آمار کشته‌های سیل در چهار استان شمال غرب ایران به بیش از چهل نفر رسید.
  • سفر معاون دونالد ترامپ به کره جنوبی بعد از آزمایش ناموفق موشکی کره شمالی.

آنچه گذشت

خبرهای دیروز را اینجا بخوانید.