Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

 1. نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری ایران برای نخستین مناظره تلویزیونی آماده می‌شوند

  View more on twitter
 2. اینستا لایو در ایران 'فیلتر شد'

  بعضی رسانه‌های خبری و کاربران شبکه‌های اجتماعی در ایران از فیلتر شدن پخش مستقیم ویدیویی اینستاگرام (اینستا لایو) از سوی بعضی ارائه دهندگان عمده خدمات اینترنت در این کشور خبر داده اند. اینستا لایو در روزهای اخیر مورد استفاده ستادهای انتخاباتی و هواداران نامزدهای مختلف انتخابات در ایران قرار گرفته است. مقامات رسمی هنوز این گزارش‌ها را تأیید یا تکذیب نکرده‌اند.

 3. تغییر ساعت مناظره نامزدهای انتخابات

  View more on twitter
 4. احمد ضیا مسعود مردم را به تشکیل حکومت انتقالی تشویق کرد

  مسعود
  Image caption: آقای مسعود از مردم خواست آقای غنی را مجبور به استعفا کنند

  احمد ضیا مسعود نماینده فوق‌العاده پیشین رئیس جمهوری افغانستان در امور اصلاحات و حکومتداری خوب از جریان‌ها و گروه‌های سیاسی خواست مقاطعه‌شان را با حکومت اعلان کرده و به سمت تشکیل حکومت انتقالی و برگزاری انتخابات زودهنگام بروند.

  وی از مردم خواست دست به بسیج عمومی بزنند و محمد اشرف غنی را وادار به استعفا کنند.

  او یک هفته پیش از سوی رئیس جمهوری افغانستان از وظیفه‌اش عزل شد.

  آقای مسعود که امروز هشتم ثور (اردیبهشت) در مراسم تجلیل از پیروزی مجاهدین افغانستان سخنرانی می‌کرد از مجاهدین و رهبران جهادی خواست نگذارند آقای غنی از اعتبار و نام آنها برای بقای قدرتش استفاده کند.

  آقای مسعود در سخنرانی امروزش، آقای غنی را متهم به تفرقه افگنی، قومی سازی ساختارهای نظام، گسترش فساد اداری و زمینه سازی برای رقابت قدرت‌های بزرگ جهان در افغانستان و نیرومند شدن مخالفان مسلح کشور ساخت.

  او آقای غنی را "دیکتاتور" خواند و گفت معاون اول رئیس جمهوری، رئیس اجرایی، وزیر، والی، فرمانده، قاضی و حتی رئیس یک اداره در حکومت آقای غنی صلاحیت ندارند و او علاقمند است همه چیز را خودش مدیریت کند.

  او افزود که چند ماه پیش تصمیم گرفته بود که امروز استعفای خود را اعلام کند اما آقای غنی قبل از استعفا، او را به دلیل انتقاداتش از حکومت و همسو نشدن با "برنامه‌های ضدملی‌اش"، عزل کرد.

  شاه حسین مرتضوی سرپرست دفتر سخنگوی ریاست جمهوری می‌گوید قانون اساسی افغانستان برای هر شهروند زمینه آزادی بیان را فراهم ساخته است و حکومت به دیدگاه هر شهروند احترام می‌گذارد اما اظهارات رهبران سیاسی باید مسئولانه و محتاطانه باشد.

  او تاکید کرد که صلاحیت‌های رئیس جمهوری در قانون اساسی واضح شده و رئیس جمهوری مطابق قانون مصروف فعالیت است.

 5. احمد خاتمی: تضعیف نظام در مناظره‌های انتخاباتی حرام است

  احمد خاتمی، خطیب نماز جمعه تهران چند ساعت پیش از برگزاری اولین مناظره زنده تلویزیونی نامزدهای انتخابات گفته است که "کاندیداها در مناظره ها باید مصلحت نظام را در نظر بگیرند و اگر خروجی سخنانشان تضعیف نظام باشد، حرام است."

   به گزارش صدا و سیمای ایران، آقای خاتمی گفته است: "کاندیداها و هوادارانشان باید سخنانشان مستند و قابل اثبات باشد و در صحبت‌هایشان تخریب و تهمت وجود نداشته باشد و آمارهایی که نقل می‌کنند حتما باید درست و قابل اثبات باشد."

  اولین مناظره زنده تلویزیونی شش نامزد ریاست جمهوری ایران ساعت چهار و نیم به وقت تهران آغاز می‌شود. بی‌بی‌سی فارسی به طور ویژه در سایت و تلویزیون مناظره را پوشش خواهد داد. 

 6. قوه قضاییه با درخواست اعاده دادرسی نرگس محمدی موافقت نکرد

  قوه قضاییه با درخواست اعاده دادرسی نرگس محمدی، نائب رییس کانون مدافعان حقوق بشر موافقت نکرد. 

  به گزارش سایت کانون مدافعان حقوق بشر، وکلای خانم محمدی در پی تأیید حکم دادگاه بدوی این فعال مدنی در شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر استان تهران، درخواستی مبنی بر اعاده دادرسی به قوه قضاییه ارائه کردند. 

  اما قوه قضاییه این درخواست را نپذیرفت.

  نرگس محمدی در دادگاه بدوی که به ریاست قاضی صلواتی برگزار شد، به اتهام اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت کشور به پنج سال حبس و در مورد اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام به یکسال حبس و در مورد اتهام تشکیل و اداره گروه لگام به ده سال حبس محکوم که در اجرای ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی نیز مقرر شده بود تا اشد مجازات اجرا شود

  نرگس محمدی
 7. مرتضی حیدری مجری مناظره‎‌های تلویزیونی

  View more on twitter
 8. بی ثباتی پاکستان، مرزهای ایران را ناامن می‌کند

  View more on twitter
 9. مجلس آلمان: داشتن روبنده برای زنان در مراکز دولتی ممنوع است

  مجلس سلفی آلمان طی حکمی داشتن روبنده برای زنان را در حین کار در مراکز دولتی غیر قانونی اعلام کرد

  آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان در ماه دسامبر خواستار ممنوعیت پوشش روبنده برای زنان شده بود. 

  احزاب دست راستی در آلمان خواستار ممنوعیت روبنده در آلمان هماننده فرانسه شدند.

 10. فرمانده ناجا: حمله به مرزبانان بی پاسخ نمی‌ماند

  حسین اشتری، فرمانده ناجا  در واکنش به حمله به مرزبانان در میرجاوه گفت: "اینگونه اقدامات تروریستی و وحشیانه، بی‌پاسخ نخواهد ماند." 

   در پی حمله عصر چهارشنبه به مرزبانان هنگ مرزی میرجاوه در حین گشت زنی،  ۹ تن از مرزبانان این هنگ کشته شدند. 

  گروه جیش العدل مسئولیت این حمله را به عهده گرفت.

  اشتری
 11. موضوع اولین مناظره نامزدهای انتخابات 'اجتماعی' است

  احسان قاضی‌زاده هاشمی، عضو کمیسیون نظارت بر تبلیغات انتخابات ایران گفته است که محور اولین مناظره نامزدها مسائل اجتماعی است و مسائل اقتصادی و سیاسی در دو مناظره بعدی بررسی خواهد شد.

  پیش از این گفته شده بود که نامزدها در اولین مناظره درباره موضوعات اقتصادی و اجتماعی بحث خواهند کرد.  سه  مناظره زنده میان شش نامزد انتخابات ریاست جمهوری ایران برگزار می‌شود که اولین آن امروز هشتم اردیبهشت ساعت چهار به وقت ایران و دوازده و نیم به وقت لندن برگزار خواهد شد.

  در سایت و تلویزیون بی بی سی فارسی صفحه و برنامه ویژه‌ای برای پوشش اخبار و تحلیل این مناظره خواهیم داشت. 

 12. ابتلا کارگران یک کشتارگاه به تب کریمه کنگو در زاهدان

    معاون مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت از ابتلای تعدادی از کارگران یکی از کشتارگاه های زاهدان به تب کریمه کنگو خبرداد.  

  به گزارش ایلنا، محمود نبوی گفت: "چند روز اخیر تعدادی از کارگران یکی از کشتارگاه‌های زاهدان با تب مشکوک ابتلا به تب کریمه کنگو به بیمارستان بوعلی زاهدان مراجعه کردند."

  وی با اشاره به اینکه برای جلو گیری از ابتلا به این بیماری ابتدا دام را بعد از کشتار باید به مدت ۲۴ ساعت در سیستم‌هایی با دمای معمولی نگه‌داری و سپس بسته بندی کرد،افزود: "متاسفانه به سبب اختلال و خرابی این سیستم پیش سرد کارگران کشتارگاه بلافاصله اقدام به بسته بندی لاشه های آلوده کردند که متاسفانه به این بیماری آلوده شدند."

   بیماری تب کنگو که با سردرد شدید، تب، درد عضلانی و خونریزی زیر پوستی همراه است، اگر بسرعت تحت درمان‌ از طریق داروهای ضدویروسی قرار بگیرد، در بیشتر موارد قابل درمان خواهد بود.  

  کارگری
 13. پاپ فرانسیس به مصر می‌رود

  پاپ فرانسیس امروز برای تشویق گفتگو میان مسلمانان و مسیحیان به مصر می‌شود. 

  او قرار است در این دیدار از کلیسایی که در ماه دسامبر بمب گذاری شد، دیدن کند. 

  در بمب گذاری دو کلیسای مسیحیان قبطی در اوایل ماه جاری ۴۵ نفر کشته شدند. 

  گروه دولت اسلامی مسئولیت این حمله را به عهده گرفت. 

  قرار است پاپ فرانسیس در این سفر با رئیس جمهوری مصر دیدار کرده و در دانشگاه الازهر سخنرانی درباره صلح داشته باشد. 

 14. رئیسی و قالیباف، نامزد اصلی جمنا هستند

   جبهه مردمی نیروهای انقلاب با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد: "این جبهه به هیچ وجه نامزد اصلی و فرعی و یا پوششی ندارد و آقایان رئیسی و قالیباف هر دو نامزد اصلی این جبهه هستند."

  پیشتر جبهه مردمی نیروهای انقلاب گفته بود قرار است که اعضا بر سر یک نامزد واحد به اجماع برسند.

  دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران، همزمان با پنجمین دوره انتخابات شوراهای شهر و روستا، در ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۶ برگزار می‌شود. شورای نگهبان ایران باید داوطلبان نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری را تایید کند.

  رئیسی، قالیباف
 15. اختتامیه جشنواره بین المللی فیلم فجر

  View more on twitter
 16. هشدار ترامپ درباره 'درگیری عمده' با کره شمالی

  دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در مصاحبه با خبرگزاری رویترز گفت: "احتمالش هست که کار ما به یک مناقشه عمده، واقعا بزرگ با کره شمالی بکشد."

  آقای ترامپ با اشاره به برنامه‌های اتمی و موشکی کره شمالی همچنین گفته است که در تلاش است تا راه حلی دیپلماتیک برای این موضوع پیدا کند. 

   در روزهای اخیر و با بالاگرفتن گمان‌زنی‌ها درباره آزمایش تسلیحات جدید در کره شمالی، تنش‌ها بر سر این کشور بالا گرفته است.  

  کره شمالی
 17. احضار سفیر پاکستان در تهران

  بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران گزارش کردند که "در پی حادثه تروریستی چهارشنبه شب در نقطه مرزی میرجاوه که شهادت ٩ تن از مرزبانان کشورمان را به دنبال داشت، سفیر پاکستان در تهران به وزارت امور خارجه فراخوانده شد."

  آقای قاسمی گفته است که در این احضار، مدیرکل آسیای غربی وزارت خارجه "مراتب اعتراض جمهوری اسلامی ایران را به سفیر پاکستان ابلاغ کرد و گفت ما قویا انتظار داریم طرف پاکستانی اقداماتی جدی و اساسی برای بازداشت تروریست‌ها و مجازان آنان انجام دهد." وی گفت که در حالیکه جمهوری اسلامی می‌کوشد امنیت مرزهای خود را پاکستان با افزایش دهد، "مرزهای پاکستان با ما ناامن‌ترین مرزهاست."

  براساس این گزارش، این مقام وزارت خارجه از سفیر پاکستان خواست تا "با عمل به وعده‌های سابق خود به مقامات کشورمان، اجازه ندهد در آینده این حوادث از مرزها و خاک پاکستان تکرار شود." سفیر پاکستان نیز ضمن ابراز همدردی، گفت "مراتب را در اسرع وقت" به دولت خود منتقل خواهد کرد.

  قاسمی
 18. امروز در خبرها

  • هشدار ترامپ درباره درگیری عمده با کره شمالی 
  • آغاز دور اول مناظرات تلویزیونی نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری در ایران 
  • احضار سفیر پاکستان در تهران
 19. آنچه گذشت

  اخبار روز گذشته را اینجا مرور کنید