Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

خلاصه

  1. این اولین مناظره زنده از سه مناظره نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری است
  2. حسن روحانی، ابراهیم رئیسی، محمدباقر قالیباف، اسحاق جهانگیری، مصطفی میرسلیم و مصطفی هاشمی‌طبا در مناظره هستند
  3. قرار بود محور اولین مناظره اقتصادی اجتماعی باشد که در ساعات آخر به اجتماعی تغییر کرد

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

نامزدها بیشتر چه گفتند؟

بسامد استفاده نامزدها از کلمات بر اساس متن پیاده شده در خبرگزاری‌ تسنیم (برخی کلمات مثل "از" و "را" حذف شده‌اند)

بسامد استفاده نامزدها از کلمات بر اساس متن پیاده شده در خبرگزاری‌ تسنیم (برخی کلمات مثل "از" و "را" حذف شده‌اند)
WordCloud

محورهای اقتصادی صحبتهای چهار نامزد اصلی

امیر پایور

بی‌بی‌سی

حسن روحانی رئیس جمهوری بر فعالیت ها و دستاوردهای دولت تاکید داشت. محور سیاستهای اقتصادی آقای روحانی سیاست توسعه ای است، سیاستی که از راه رشد اقتصادی و خلق ثروت اشتغال ایجاد می کند نه از راه توزیع پول. آقای روحانی معتقد است با ایجاد امید و نشاط در جامعه و کاهش "تهدید و حصر جدید" باید فضای با ثبات و امن برای سرمایه گذاری (داخلی و خارجی) ایجاد کرد. 

 ابراهیم رئیسی به بعضی فعالیت ها و عملکردهایش در آستان قدس اشاره کرد و مثالهای مرجع آقای رئیسی بیشتر در همین حوزه بود. محور سیاستهای اقتصادی آقای رئیسی سیاستهای حمایتی بود. ابراهیم رئیسی معتقد است نمی توان جوان بیکار در آستانه ازدواج را منتظر توسعه اقتصادی گذاشت و نیاز به حمایت فوری دارد با دادن وام ازدواج و مسکن، با طرحی شبیه مسکن مهر و تاکید بر افزایش یارانه ها، سیاستهایی که ردپای سیاستهای اقتصادی دولت محمود احمدی نژاد در آن دیده می شود. 

محمدباقر قالیباف خود را نماینده گروهی می داند که آنها را اکثریت ۹۶ درصد می نامد که می خواهد در برابر ۴ درصد پر درآمد، پر قدرت و به گفته او رانت خوار بایستد. این کپی برداری از جنبش ۹۹ درصدی آمریکا یا همان نهضت "اشغال وال استریت" است. آقای قالیباف خود را مدیری جهادی معرفی کرد که وعده های خود را به رغم شکی که درباره عملی بودن آنها می تواند اجرا کند. آقای قالیباف از عملکرد خود در شهرداری حمایت کرد و آنرا دلیل موفقیت در مدیریت کشور دانست. اسحاق جهانگیری هم از کارنامه دولت حسن روحانی حمایت کرد و هم به عملکرد و گفته های محمدباقر قالیباف تاخت.

 آقای جهانگیری خود را نماینده طیف اصلاح طلب معرفی کرد که از ادامه سیاستهای اقتصادی دولت کنونی حمایت می کند. جهانگیری شهرداری را به رانت دهی و زد و بند متهم کرد از جمله در صدور پروانه ساخت و تغییر کاربری بافت فرسوده. جهانگیری وعده های رئیسی و قالیباف درباره ایجاد شغل را زیر سوال برد و آنها را حرفهای بی برنامه و پشتوانه دانست. " 

تاجزاده: حرف قالیباف ترفند دولت پنهان است

آلبوم شهروندان و دور نخست مناظره

مناظره ها
TASNIM

تصاویری از شهروندان در شهرهای مختلف ایران هنگام پخش مناظره‌های تلویزیونی انتخابات

مناظره ها
TASNIM
مناظره ها
TASNIM
مناظره ها
MIZAN

عارف: تخریب دستاوردهای دولت جفاست

دهقان، رئیس ستاد قالیباف: روحانی نمی‌تواند دفاع کند

واکنش نامزدها بعد از مناظره اول

مرعشی: خوشحالم که جهانگیری گفت سخنگوی جبهه اصلاحات است

الیاس نادران: روحانی بازنده بزرگ بود

ابتکار خطاب به قالیباف: شیرازپارسال هیچ روز ناسالمی نداشت

معصومه ابتکار، رئیس سازمان محیط زیست در واکنش به سخنان آقای قالیباف درباره وضعیت محیط زیست در دولت یازدهم گفت: "آقای قالیباف، این دولت اقدام کرده در سال ۹۵ شهروندان شیرازی ۱۶ درصد بیشتر از سال ۹۲ نفس راحت کشیدند، شیراز پارسال هیچ روز ناسالمی نداشت."

View more on twitter

رسایی: اشتباه قالیباف درگیر شدن با جهانگیری بود

اعتراض قالیباف به شورای نظارت بر تبلیغات

پایان مناظره اول

نخستین مناظره تلویزیونی نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری ایران پایان یافت.

جمع‌بندی میرسلیم

آقای میرسلیم سرفصل برنامه های خود را در زمینه های مختلف اقتصادی، اجتماعی، آموزشی توضیح داد. او همچنین گفت که باید مشکل اعتیاد، قاچاق مواد مخدر و حاشیه نشینی حل شود و از محیط زیست محافظت شود. او گفت که با تجربه کاری چهل ساله خواهد توانست این برنامه ها را اجرا کند.

ابطحی، معاون پارلمانی محمد خاتمی: پدیده این دوره جهانگیری بود

راستی‌آزمایی: آیا متولدان دهه ۱۳۶۰ در سال‌های درآمد نفتی بیکار بوده‌اند؟

حسن روحانی می‌گوید: متولدان دهه ۱۳۶۰ در سال‌های ۱۳۸۳ تا ۱۳۹۳ که درآمدهای نفتی بالا رفته بود، از ورود به بازار کار بازماندند.

بررسی دقیق وضعیت متولدان دهه ۶۰ در این دوره با آمارهای در دسترس، اگر نه ناممکن، اما می‌تواند بسیار دشوار باشد. 

با این حال برای نمونه، گزارش اشغال سال ۱۳۹۰ نشان می‌دهد که در این سال حدود ٧٢ درصد متولدان دهه ۱۳۶۰ بیکار مطلق بوده‌اند. که به معنی ۱۷ میلیون جوان بیکار است.

جمع‌بندی رئیسی

من به نظرم بحث از اصلاح‌طلب و اصول‌گرا نکنیم. مسکن مردم می‌خواهند یا نه؟

متن قانون برنامه می‌گوید باید سالانه یک میلیون شغل ایجاد بشود. مسئول باید مطابق این قانون عمل کند.

ما برنامه داریم. این وضعیتی که محرومین، بی شغل‌ها و بی مسکن‌ها دارند، برنامه داریم برای اینها و این نشاط ایجاد خواهد کرد.

ای کاش به جای چند برابر شدن افراد تحت پوشش کمیته امداد در چند ماه آخر دولت این کار زودتر می‌شد.

جمع‌بندی روحانی، مشاجره با قالیباف

آقای روحانی در پایان گفت که در سه مورد نسبت نادرست به او داده شده. او گفت من یک برنامه صد روزه داشتم که پس از صد روز آمدم و توضیح دادم. در مورد شغل هم گفتم که اگر بتوانیم گردشگران را جذب کنیم می تواند فلان مقدار شغل ایجاد کنیم. در مورد دادن جایزه به یک محکوم (بابک زنجانی) هم ماجرا این است که سالها پیش از من دعوت شده بود و صادر کنندگان خودشان می خواستند به کسانی جایزه بدهند که به دست ما دادند و ما به آنها دادیم اصلا او را نمی شناختم.

آقای قالیباف در اینجا گفت: رئیس قوه قضائیه گفته که آن محکوم اعتراف کرده که در انتخابات قبلی به ستاد شما پول داده است.

آقای روحانی با وجود اینکه مجری برنامه تلاش می کرد جلوی ادامه بحث را بگیرد، گفت که این حرف دروغ است و او یک محکوم است و چنین ادعایی کرده و رئیس قوه قضائیه هم نگفته که او راست می گوید، فقط گفته که چنین ادعایی کرده است.

اولین مناظره انتخابات ریاست جمهوری ایران

راستی‌آزمایی؛ اشتغال زایی زنان

حسن روحانی، در بخش دوم مناظره تلویزیونی در پاسخ به اشتغال زنان و برنامه‌ دولت برای این مهم گفت: ۷۰۰ هزار شغل برای بانوان ایجاد شده است. 

 براساس نتایج آمارگیری نیروی کار سال ۱۳۹۴، زنان همچنین در وضعیت خوبی از اشتغال قرار ندارند. بر اساس نتایج این طرح، بررسی نرخ بیکاری نشان می‌دهد نرخ بیکاری در بین زنان نسبت به مردان بیشتر بوده است. 

 همچنین، این نتایج نشان می‌دهد نرخ مشارکت اقتصادی در بین زنان نسبت به مردان و در نقاط شهری نسبت به نقاط روستایی کمتر بوده است. 

 براساس آمار مرکز آمار در سال ۱۳۹۱ نرخ بیکاری در بین مردان ۱۰.۴ درصد و در بین زنان ۱۹.۷ درصد بوده است . 

این آمار حاکی است که در سال ۱۳۹۴ براساس جدید‌ترین آمار بیش از ۱۲ درصد از زنان ایرانی در فعالیت‌های اقتصادی در کشور سهم دارند.   

پوشش زنده تلویزیون فارسی بی بی سی

پوشش زنده تلویزیون فارسی بی‌بی‌سی از مناظره و تحلیل گفته‌های نامزدها را اینجا ببینید. 

جمع‌بندی هاشمی طبا

 آقای هاشمی طبا در اظهارات پایانی خود بر حفظ ایران، اصلاح کشاورزی و رسیدگی به محرومین و بیماران تاکید کرد.

او گفت باید در زمینه‌های مختلف سرمایه‌گذاری بالا برود تا اشتغال ایجاد شود.

استفاده قالیباف از جمله موسوی

از محمدباقر قالیباف سوالی درباره رشد جمعیت پرسیده شد.

با توجه به اینکه جمعیت جوان مولفه اقتدار ملی است، با توجه به خطر پیر شدن جمعیت، برنامه شما برای افزایش رشد جمعیت چیست؟

 آقای قالیباف در ابتدای پاسخ خود از نقدهایش به روحانی دفاع کرد و در این بین از جمله میرحسین موسوی درباره محمود احمدی نژاد استفاده کرد.

او گفت: "چون آقای روحانی گفتند فلانی درست نگفته، متاسفانه چون امروز با پدیده‌ای روبرو هستیم که در دوربین نگاه می‌کند و دروغ می‌گوید. مردم ببینید این تصویر سایت رئیس جمهور است."

آقای قالیباف سپس در پاسخ به سوال گفت: "امروز ما به خاطر همان 4 درصدی، به خاطر واردات غیراصولی، و همان مشکلاتی که گفتم، ما از جوانان نمی‌توانیم استفاده کنیم."

اولین مناظره انتخابات ریاست جمهوری ایران

هاشمی طبا در مورد بازگشت نخبگان از خارج

از آقای هاشمی طبا سئوال شد: چه اقدام عملی‌ای برای بازگرداندن نخبگان خارج از کشور دارید؟

او گفت: فضای کسب و کار و فضای جامعه می تواند موجب شود که افراد به بازگشت و سرمایه گذاری گرایش پیدا کنند. با شناسایی این افراد و ایجاد تسهیلات برای بازگرداندن آنها می توان این کار را کرد. اطلاع دارم که در یکی از ایالتهای آمریکا کارشناسان نفتی ایرانی داریم که حاضرند برگردند و به کشور خدمت کنند. باید امکانات لازم فراهم شود و از سرگردانی بازگشت کننندگان در پیچ و خمهای اداری جلوگیری شود.

راستی‌آزمایی؛ منشا ریزگردها داخلی است؟

هورالعظیم
Mehr

محمدباقر قالیباف، شهردار تهران دولت را متهم کرد که در زمینه ریزگردها برای مردم خوزستان کاری نکرده است. او گفت منشا ریزگردها داخلی است و دولت می‌تواند جلوی آن را بگیرد. 

کارشناسان بر خلاف نظر آقای قالیباف می گویند بخش کمتری از ریزگردها داخلی است و بیش از ۶۰ درصد آن از بیرون ایران می‌آید. درباره با توافق با کشورهای تولیدکننده ریزگردها یعنی عراق، عربستان و سوریه به نظر می‌آید هیچ تعامل بین المللی نتواند کاری بکند چون عراق و سوریه درگیر جنگ داخلی هستند و کم‌آبی معضلی منطقه‌ای است. 

اما درزمینه ریزگردها با منشا داخلی، شماری از کارشناسان محیط زیست با نظر آقای قالیباف موافق هستند که می‌گوید در زمینه داخلی پیش‌بینی و پیشگیری انجام نشده است.

با این حال سازمان محیط زیست ایران می‌گوید تالاب هورالعظیم را که یکی از منابع تولید ریزگردهاست از هشتاد درصد خشک بودن به جایی رسانده که ۷۰ درصد آن آبگیری شده است.

رئیسی در مورد ورزش پهلوانی

از آقای رئیسی سوال شد که برنامه شما برای ترویج فرهنگ پهلوانی و ترویج اخلاق در محیط های ورزشی چیست؟

او پاسخ داد: کشور ما استعداد دارد که در همه زمینه های ورزشی مقام بالایی داشته باشد. او بر اهمیت ورزش همگانی و ورزش قهرمانی تأکید کرد و گفت کشورهایی مثل برزیل و آرژانتین از ورزش حرفه ای درآمد کسب می کنند و این باید اولویت جدی دولت تلقی شود و باید سرمایه گذاری جدی در آن انجام شود.

جهانگیری درباره نخبگان

برای حفظ و تقویت موقعیت اجتماعی نخبگان و تقویت رابطه آنان با مراکز تصمیم گیری چه برنامه‌ای دارید؟

امروز کشور ما از دانش بسیار بالایی برخوردار است. نخبگان کشور در همه جا حضور دارند. ما هر جا با مشکلی روبرو بشویم مهمترین تکیه‌گاه ما نخبگان هستند.

اخیرا گزارش‌هایی داده شده که رتبه علمی ایران در منطقه رتبه بسیار خوبی است.

ما راهکارهای عملیاتی برای ارتباط دانشگاه با صنعت و مراکز تولیدی پیدا کردیم که با این راه حل‌ها حتما از توانشان استفاده خواهد شد.

محسن رضایی: مناظره‌های رو در رو لازم است

میرسلیم در مورد ترافیک

از آقای میرسلیم سئوال شد که سهم دولت در حل مشکل ترافیک چیست و دولت او چه خواهد کرد؟

او در پاسخ گفت: چاره ترافیک در سیاست های کلی ترابری مشخص شده، اما متأسفانه در اجرا ضعف داشته است. اولویت دادن به ترابری عمومی راه حل است. صنایع ما باید خط تولید کنونی تغییر بدهند به سمت امکانات ترابری عمومی. بویژه راه آهن لازم است توسعه پیدا کند. در تهران و چند شهر دیگر مترو داریم اما کافی نیست. الآن 20-30 درصد است که باید افزایش پیدا کند.

روحانی درباره اشتغال زنان

از آقای روحانی سئوال شد که مهمترین برنامه دولت شما در ایجاد تعادل بین اشتغال بانوان و صیانت از نقش آنان در خانواده چیست؟

او گفت: اشتغال بانوان اهمیت زیادی دارد. در اشتغالی که ما در این دولت ایجاد کردیم مجموعا 700 هزار شغل برای بانوان است. در ابلاغیه اخیر هم شرط جنسیتی را لغو کردیم که خانم‌ها 53 درصد در امتحان‌های ورودی استخدام موفق شدند. بیش از 50 درصد دانشجویان ما دخترانمان هستند و در برخی از زمینه‌های استعداد بهتری دارند.

مساله صیانت خانواده هم مهم است. استحکام خانواده‌های ما از بین رفته و ما متاسفانه نتوانستیم همه افراد را برای جامعه امروز و شرایط امروز آماده کنیم.

جدال لفظی روحانی و قالیباف بر سر ساخت برج‌

اولین مناظره انتخابات ریاست جمهوری ایران

آغاز بخش دوم مناظره انتخاباتی

 بخش دوم مناظره انتخابات ریاست جمهوری آغاز شد.

واکنش معصومه ابتکار به سخنان قالیباف

درخواست نماینده قالیباف برای پخش مناظره روحانی در سال ۹۲

نماینده همراه محمدباقر قالیباف، از کمیسیون تبلیغات ستاد انتخابات درخواست کرد تا در همین برنامه مجوز پخش کلیپ گفتگوی روحانی با مردم در سال ۹۲ را داده شود.

View more on twitter

بحث در مورد ادامه برنامه - درخواست روحانی برای وقت پاسخگویی

مجری مناظره از نامزدها پرسید که آیا می خواهند 15 دقیقه استراحت کنند یا می خواهند ادامه دهند. روحانی و هاشمی طبا موافق ادامه بودند اما آقای قالیباف گفت بهتر است به مردم فرصت استراحت بدهیم. آقای روحانی به مجری گفت که دو "دروغ" علیه دولت مطرح شد آیا فرصت پاسخگویی در این مناظره می دهید؟ مجری گفت که تشخیص آن با کمیسیون نظارت بر تبلیغات است و اگر آنها تصمیم بگیرند، فرصت داده خواهد شد.

پاسخ قالیباف به انتقادها

اینکه می‌گویم شما دولت ۴ درصدی هستید برای همین است که در میان مردم نیستید. 

افتخار شهرداری این است که از برق زباله تولید می‌کنیم و بقیه آن هم کمپوست می‌شود. 

دوستان شما بودند که فقط زباله را از روی زمین جمع می‌کردند. قانون را اجرا نکردید. 

پول حمل و نقل عمومی را نه فقط به تهران، به هیچ شهری ندادید. مترو را ساختیم. برای اینکه به محیط زیست اهمیت می‌دهیم. ما بیش از ۲۰ هزار هکتار جنگل‌کاری کردیم در تهران. 

اگر شما بحث بلند مرتبه سازی را مطرح می‌کنید این مصوبه دولت شما ۴ درصدی‌ها است. چه کسی از آن فرد زالو صفت دلال که الان در زندان است تقدیر کرد و به او لوح تقدیر داد؟ 

این دشت تهران امروز ۲۴ درصد جمعیت کشور را در خودش دارد. این برای مهاجرت و مشکلات اقتصادی است. دولت گذشته چه ربطی به بنده دارد؟ بنده منتقد دولت گذشته بودم. البته دولت گذشه کارهای خوبی هم کرده که مهمترینش توجه به محرومین بوده. شما از تهران تکان نمی‌خورید. 

آقای جهانگیری شما آمدید کمک آقای روحانی کنید در عدد و رقم و اینها و وقت مردم را هم می‌گیرید. تهران مشکلش بلندمرتبه‌سازی است، بقیه شهرها چه؟ مدیریت شما سنتی است و اعتقاد به واگذاری اختیارات ندارید. شورایاری‌ها را چه کسی منحل کرد؟

اولین مناظره انتخابات ریاست جمهوری ایران

بحث قالیباف و روحانی درباره ایجاد چهار میلیون شغل

اولین مناظره انتخابات ریاست جمهوری ایران
اولین مناظره انتخابات ریاست جمهوری ایران

انتقادهای روحانی از قالیباف

آقای روحانی گفت: خوشحالم که آقای قالیباف می گوید نباید هوا را از مردم بگیریم. در تهران کی هوا را از مردم گرفته. این برجهای بزرگ را شما مجوزش را به ثروتمندان دادید. مگر شما به همان کسی که ثروت مردم را غارت کرد مجوز برج ۳۳ طبقه ندادید؟ در کوچه های تنگ مجوز برج می دهید. تمام درختان قدیمی تهران دارد قطع می شود و به جای آن برج ساخته می شود. اگر قرار است در مورد محیط زیست کار کنیم، باید به مشکل آب برسیم. این دولت روی آبیاری مدرن کار زیادی کرده است.

سوال هاشمی طبا از قالیباف

حقیقتا متاسف هستم که برنامه ششم توسعه ما مجموعه‌ای از آمال و آرزوها است و انگار مانند خداوند ما هم از خود این تصور را داریم که "کن فیکون" کنیم.

سوال من از آقای قالیباف این است که آیا اصرار بر موازی عمل کردن همه موارد برنامه ششم دارند یا حیات مردم، حیات زیستگاه ایران را در اولویت قرار می‌دهند؟

پرسش های میرسلیم از قالیباف

آقای میرسلیم از آقای قالیباف سئوال کرد که چرا بیابانزایی رو به افزایش است و تهران ظرفیت پذیرش چه جمعیتی را دارد؟ چه راهکارهایی برای حل مشکلات رفت و آمد عمومی در تهران وجود دارد و چرا نتوانسته ایم حل کنیم. او گفت بسیاری از سفره های زیرزمینی ما برای همیشه از بین رفته. چگونه می توان مشکل جنگل زدایی را حل کنیم؟ آیا احیای جنگل ها نمی تواند ایجاد اشتغال کند.

نامزدها چقدر دغدغه محیط زیستی دارند؟

نظر ناصر کرمی، کارشناس محیط زیست درباره بحث‌های زیست محیطی نامزدها به بی‌بی‌سی می‌گوید: "اینکه سه نفر از نامزدها یعنی ابراهیم رئیسی و اسحاق جهانگیری، به خصوص محمدباقر قالیباف، بر رشد اقتصادی تاکید می‌کنند، برای مدافعان محیط زیست نگران‌کننده است. چون قبلا دیدیم که نتیجه این رشد اقتصادی، فروختن شهر به قیمت تامین نیازهای امروز و فوری شهروندان بوده است بدون آنکه به تبعات آن در آینده توجه شود. اما در میان نامزدها مصطفی میرسلیم، بر روی بحران آب و کم‌آبی و چاه‌های غیرمجاز تاکید کرد که تا اندازه‌ای امیدوار کننده است چون نشان می‌دهد که این مساله از سوی برخی نامزدها جدی گرفته شده است."