Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

خلاصه

  1. در ایران واکنش‌ها به اولین مناظره انتخاباتی ادامه دارد
  2. کره شمالی یک موشک بالستیک آزمایش کرد
  3. در پاکستان یکی از فرماندهان طالبان کشته شد
  4. در غرب ایران یکی از مسئولان ستاد تبلیغاتی روحانی دستگیر شد

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

ایران با تمدید کاهش تولید نفت موافق است

خبرگزاری رویترز به نقل از بیژن زنگنه وزیر نفت ایران گزارش داده که نشانه های مثبتی در مورد تمدید کاهش تولید نفت از سوی کشورهای عضو وغیرعضو اوپک وجود دارد که ایران هم از آن حمایت خواهد کرد. قراراست اوپک ماه مه برای بررسی عرضه نفت نشستی تشکیل دهد. هفته گذشته قیمت نفت کاهش یافت، اما احتمال تمدید کاهش تولید نفت باعث شد که آخرهفته قیمت نفت افزایش پیدا کند. وزیر نفت ایران گفت که فشار آمریکا برشرکت های نفتی خارجی باعث شده که در بخش انرژی ایران سرمایه گذاری انجام نگیرد و افزود: "آن ها (آمریکا ) نمی توانند مانع ما شوند. کسی نمی تواند مانع از توسعه نفت و گاز ما شود ولی می توانند جلوی سرعت اقدامات ما را بگیرند". رویترز می نویسد که بسیاری از سرمایه گذاران خارجی بدلیل موانعی که بر سر معاملات بازرگانی با ایران وجود دارد حاضر به سرمایه گذاری در ایران نیستند.

یازده زندانی در ایران در خطر اعدام هستند

  سازمان حقوق بشر ایران می گوید که یازده زندانی از حمله محکومی که در زمان ارتکاب جرم ۱۷ سال داشت، برای اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل شده‌اند. سازمان حقوق بشر ایران گفته است که بیشتر این زندانیان به اتهام قتل عمد به اعدام محکوم شده‌اند و اگر شاکیان آنها حاضر به دادن مهلت یا رضایت کامل نشوند، اعدام خواهند شد. نام یکی از این زندانیان که در انتظار اجرای حکم اعدام است، مهدی بهلولی گزارش شده است. به گزارش سازمان حقوق بشر ایران، او که در زمان ارتکاب قتل ۱۷ سال داشت، ده روز پیش یکبار برای اجرای حکم به سلول انفرادی منتقل شده بود، ولی با مهلت شاکی پرونده برای تهیه دیه، حکم اعدامش در آن زمان اجرا نشد.  

انتشار گزارش تفصیلی حادثه پلاسکو

متن گزارش تفصیلی هیئت ویژه بررسی حادثه پلاسکو که ۱۰ عضو آن را حسن روحانی رئیس جمهوری ایران تعیین کرده بود، به طور کامل منتشر شده است. در این گزارش عملکرد دستگاه‌های مختلف از جمله بنیاد مستضعفان (مالک ساختمان)، شهرداری و شورای شهر تهران و وزارتخانه های کار، کشور، بهداشت، راه و شهرسازی و چند دستگاه و سازمان دیگر در قبال حفظ و نظارت بر ایمنی ساختمان پلاسکو در تهران و مواجهه با آتش گرفتن و فروریختن آن مورد بررسی و نقد قرار گرفته است. این گزارش نتیجه گرفته که بنیاد مستضعفان به تکلیف قانونی خود به عنوان مالک درست عمل نکرده و شهرداری تهران در انجام وظیفه کوتاهی کرده است. تهیه کنندگان گزارش شورای شهر تهران را به عنوان نهاد ناظر بر شهرداری در عملکرد شهرداری شریک دانسته اند و از وزارت کشور هم انتقاد کرده اند که وظایف نظارتی خود را بدرستی انجام نداده است. وزارت راه و شهرسازی در این گزارش به بی توجهی به مقررات ایمنی متهم شده و از وزارت بهداشت خواسته شده مانورهایی برای آشنایی کادر فوریت های پزشکی با شرایط بحرانی مانند حادثه پلاسکو برگزار کند.

متن کامل گزارش را اینجا در سایت ایسنا می توانید ببینید.

حسن روحانی: ادعای حل مشکلات در ۱۰۰ روز غیرواقعی است

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، در صفحه اینستاگرام خود درباره مناظره دیشب توضیحاتی داده و گفته "ارائه برنامه کوتاه مدت سه‌ماهه یا ۱۰۰ روزه و برنامه‌های بلندمدت یک‌ساله و چهارساله توسط نامزدهای انتخاباتی امری معمول است. بنده نیز درخصوص برنامه کوتاه مدت و بلند مدت خود در برنامه‌های تبلیغاتی سال ۹۲ که از رسانه ملی پخش شد، توضیح دادم، و بعد از برعهده گرفتن مسئولیت، همانطور که قول داده بودم در پایان ۱۰۰ روز اول، اقدامات دولت تدبیر و امید را در یک گفتگوی زنده تلویزیونی برای مردم عزیز شرح دادم. اما ادعای حل تمام مشکلات اقتصادی در عرض ۱۰۰ روز، غیرواقعی و غیرعقلانی است." 

View more on instagram

آغاز گردهمایی حامیان ابراهیم رئیسی در تهران

مرگ مغزی کودک پنج ساله

دوچرخه سواران افغانستان از هرات تا مشهد رکاب می زنند

دوچرخه سواران
BBC
این چهار دو چرخه سوار تصمیم دارند ۳۷۴ کیلومتر را رکاب بزنند

چهار تن از اعضای تیم دوچرخه سواری "کوهستان" هرات برای اولین بار تصمیم گرفتند که فاصله بین مرکز هرات تا شهر مشهد ایران را رکاب بزنند.

این گروه چهار نفره، امروز شنبه نهم ثور/ اردیبهشت سفرشان را از مقابل دفتر ورزشی هرات شروع کردند.

این دوچرخه سواران می‌گویند که هدف این رکاب زنی رساندن پیام صلح و دوستی بین ملت‌های دو کشور است.

صدیق جامی، معاون فدراسیون دوچرخه سواری هرات و سرپرست این گروه به بی‌بی‌سی گفت که این تیم فاصله ۳۷۴ کیلومتری میان هرات و مشهد را در سه روز طی خواهند کرد. قبل از این یک زوج مالیزیایی نیز این مسیر را با دوچرخه طی کرده بود.

میرسلیم: حزب مؤتلفه هزینه‌های تبلیغاتی من را تامین می‌کند

چمران: چرا کسانی که حکم قضایی دارند تایید صلاحیت شدند؟

مهدی چمران، رئیس شورای شهر تهران، گلایه کرده و پرسیده که چرا بعضی از افرادی که "احکام قضایی دارند" یا "دستگیر شده‌اند"، برای انتخابات شورای شهر تایید صلاحیت شده‌اند. 

انتقاد میرسلیم از پنج نامزد دیگر

مصطفی میرسلیم
ISNA

مصطفی میرسلیم، نامزد حزب مؤتلفه در انتخابات ریاست جمهوری خطاب به پنج نامزد دیگر نامه نوشته و از آنان انتقاد کرده است.

آقای میرسلیم به رقبایش نوشته نقطه ضعف مناظره از نظر او این بود که "کشمکش" جای پاسخ به سوال‌های طرح شده را گرفته و "زوایای سوال‌ها پنهان مانده است."

او از پنج نامزد دیگر خواسته که در مناظره بعدی، به نحوی سخن بگویند که بتوان به وعده‌ها عمل کرد. و این‌که به گفته او مراقب باشند که "دشمن نظاره‌گر این مناظرات است."

حمایت طلاب قم از ابراهیم رئیسی

رئیسی
ISNA

مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم با صدور بیانیه‌ای از کاندیداتوری ابراهیم رئیسی در دوازدهمین دوره ریاست جمهوری اعلام حمایت کرده است. 

خبرگزاری تسنیم: دیدار نماینده پوتین با رئیسی به درخواست استاندار بود

خبرگزاری تسنیم با انتشار نامه‌ای گزارش داده که دیدار ابراهیم رئیسی، تولیت آستان قدس رضوی با رستم مینیخانف، رئیس‌جمهور تاتارستان و نماینده ولادیمیر پوتین، به درخواست استانداری خراسان رضوی انجام شده است. دیدار آقای رئیسی به عنوان یکی از شش نامزد انتخابات ریاست جمهوری و نماینده پوتین با واکنش‌های مختلفی از سوی ایرانیان مواجه شده بود.در متن نامه‌ای که خبرگزاری تسنیم منتشر کرده، استانداری خراسان رضوی گفته که رئیس‌جمهور تاتارستان درخواست داشته با آقای رئیسی دیدار کند. 

View more on twitter

حسن روحانی: اگر اینترنت چیز بدی است برای همه بد است نه فقط مردم

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران در سفر انتخاباتی در کرمان از غیبت اکبر هاشمی رفسنجانی در این شرایط ابراز تاسف کرده و گفته که باید راه او "ادامه" پیدا کند. 

در بخش دیگری از سخنانش، آقای روحانی گفت: "در این سه  سال نیم بارها در جلسات تصمیم‌گیری عموی و خصوصی روی در روی ما ایستادند تا مردم از شبکه‌های مجازی استفاده نکنند و هر روز به ما فشار آوردند تا همه شبکه‌های اجتماعی را فیلتر کنند، حالا که موقع انتخاب شده آنها پیشتاز در استفاده از فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی هستند. اگر چیز بدی بود خب برای شما هم باید بد باشد و اگر ابزار خوبی برای شماست چرا برای مردم ما نباشد."

بیشتر مبتلایان تب کنگو کارگران کشتارگاه‌ها هستند

در ایران چند مورد ابتلا به تب کنگو در استان جنوب شرقی سیستان و بلوچستان گزارش شده است. 

View more on twitter

'حضور دوباره میرحسین موسوی در مناظره‌ها'

در شبکه‌های اجتماعی بسیاری از کاربران به این نکته اشاره کرده‌اند که محمدباقر قالیباف، نامزد انتخابات ریاست جمهوری، از جمله کلیدی مردی استفاده کرده که بیش از شش سال است در حصر است. آقای قالیباف شب گذشته در انتقاد از دولت روحانی گفت "ما امروز با پدیده‌ای رو‌به‌رو هستیم که به دوربین زل می‌زند و دروغ می‌گوید." این جمله از عبارات جنجالی میرحسین موسوی در مناظرات انتخاباتی هشت سال پیش بود. 

View more on twitter
View more on twitter
View more on twitter

تیتر اول روزنامه شهروند هم توجه بسیاری از کاربران را جلب کرده و این برداشت را کرده‌اند که منظور از "آن مرد" میرحسین موسوی است. 

View more on twitter

فرمانده سپاه: مرزبانان کشته شده از داخل پاکستان هدف قرار گرفتند

مرز میرجاوه
BBC

فرمانده نیروی زمینی سپاه پاسداران ایران گفته است مرزبانان کشته شده در سیستان و بلوچستان از داخل مرز پاکستان هدف قرار گرفته بودند.

با این حال محمد پاکپور گفت که بر خلاف گذشته "اشرار" دیگر قادر به نفوذ به خاک ایران در شرق نیستند.

سه روز پیش دست کم ۹ مرزبان ایرانی در درگیری مرزی با افراد مسلح در مرز میرجاوه در شرق ایران کشته شدند. بیشتر اینجا بخوانید. 

شعار 'یاحسین میرحسین' در کرمان

در توییتر و شبکه‌های اجتماعی ویدئویی بازنشر می‌شود که نشان می‌دهد شمار زیادی از شرکت‌کنندگان در اجلاس انتخاباتی حسن روحانی در سالنی ورزشی در کرمان در حمایت از میرحسین موسوی، نامزد معترض به نتیجه انتخابات هشت سال پیش، شعار می‌دهند. میرحسین موسوی، همسرش زهرا رهنورد و مهدی کروبی از سران معترضان به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری، بیش از شش سال است در حصر خانگی هستند. 

در انتخابات چهار سال پیش هم در کمپین‌های انتخاباتی حسن روحانی، عده‌ای خواستار رفع حصر شدند و آقای روحانی وعده داد که حصر را می‌شکند. 

View more on twitter

۲۴ ساعت مهلت اعتراض به مناظره اول انتخابات

احسان قاضی‌زاده هاشمی، عضو کمیسیون بررسی تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری ایران گفته است هر نامزدی که نسبت به مناظره جمعه اعتراض دارد، باید ظرف ۲۴ساعت، اعتراض خود را به صورت مکتوب به کمیسیون نظارت بر تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری ارائه دهد.

عضو کمیسیون بررسی تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: علاوه بر ۲ مناظره اصلی، نماینده نامزدها نیز ۳مناظره با یکدیگر برگزار خواهند کرد.

روزنامه‌ها درباره مناظره چه گفتند؟

روزنامه تعادل
.

اکثر روزنامه‌های ایران صفحه اول خود را به مناظره شب گذشته نامزدهای انتخابات اختصاص دادند. مسعود بهنود در مرور مطبوعات برای بی‌بی‌سی نوشته است: روزنامه‌ها بر اساس سبک و جهت خود در هواداری از دو جناح سیاسی، اسحاق جهانگیری یا باقر قالیباف را برنده نهایی مناظره اول دانسته‌اند. بیشتر اینجا بخوانید. 

آنچه گذشت

گزارش لحظه به لحظه اولین مناظره تلویزیونی نامزدهای دوازدهمین انتخابات ریاست جمهوری ایران را اینجا بخوانید. 

و سایر خبرهای ایستگاه خبر روز جمعه هشتم اردیبهشت در این صفحه در دسترس است.