Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

خلاصه

  1. ادامه واکنش‌ها به ۱۰۰ روزگی ریاست جمهوری ترامپ
  2. رقابت‌های انتخابات ریاست جمهوری در ایران

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

پلیس فتا: یک مدیر تلگرامی در دزفول بازداشت شد

 شاهین حسنوند، رئیس پلیس فتا خوزستان با اعلام خبر بازداشت یک مدیر تلگرامی در دزفول گفت:"چندی قبل کارشناسان این پلیس حین رصد فضای مجازی متوجه فعالیت کانال تلگرامی مستهجن شدند. این کانال اقدام به انتشار تصاویر مستهجن در فضای مجازی می کرد. ماموران پلیس فتا با انجام اقدامات کارشناسی و مهندسی اجتماعی متهم را دستگیر کردند."

به گزارش میزان آقای حسنوند همچنین گفت: "متهم با مشاهده مدارک به جرمش اعتراف کرد و مدعی شد برای سرگرمی دوستانش و درآمدزایی از کانال اقدام به انتشار تصاویر مستهجن می کرد."

تلگرام
YJC

کمیسیون بررسی تبلیغات انتخابات: در مناظره بعدی تفاوت زمانی در نظر گرفته می‌شود

دیدار اعضای هیات رئیسه شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان با محمد خاتمی

اعضای هیات رئیسه شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان عصر امروز با محمد خاتمی دیدار کردند.

 به گزارش ایلنا، در این جلسه محمدرضا عارف، موسوی لاری و حسین مرعشی گزارشی در مورد اقدامات انجام گرفته توسط این شورا برای انتخابات ریاست جمهوری و شوراها ارائه شد.

خاتمی
TASNIM

'مناظره دوم نامزدهای ریاست جمهوری سیاسی و فرهنگی است'

خبرگزاری تسنیم نوشت: دومین مناظره نامزدهای دوازدهمین دوره ریاست جمهوری سیاسی و فرهنگی است.

View more on twitter

عربستان سعودی ۴۶ نفر را در ارتباط با حملات انتحاری سال گذشته در مدینه بازداشت کرد

عربستان سعودی از دستگیری ۴۶ نفر از اعضای یک هسته شبه نظامی درارتباط با بمبگذاری های انتحاری در مسجد النبی در شهر مدینه در سال گذشته میلادی (۲۰۱۶) خبر داده است. در جریان این بمبگذاری ۴ مامور امنیتی سعودی کشته شدند. در همین رابطه وزیر کشور عربستان در کنفرانسی خبری گفت که تحقیقات درباره این هسته منجر به دستگیری شماری شده است . براساس این گزارش ۳۲ شهروند سعودی و ۱۴ خارجی در بین دستگیر شدگان هستند. افراد خارجی دستگیر شده از کشورهای پاکستان، یمن، افغانستان، مصر، اردن و سودان هستند. تحقیق در این مورد در جریان است. 

مسجد النبی در مدینه
epa

ناطق نوری: عضو شورای عالی جبهه اصولگرایان معتدل نیستم

روابط عمومی دفتر علی اکبر ناطق نوری طی اطلاعیه ای اعلام کرد آقای ناطق نوری عضو "شورای عالی جبهه اصولگرایان معتدل" نیست.

در متن این اطلاعیه آمده است: "ایشان در هیچ تشکل، جبهه، گروه یا حزبی عضویت نداشته و دیدار افراد و اعضای تشکل های مختلف با ایشان، صرفاً جنبه ملاقات و  تبادل نظر در زمینه های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی ودارد."

 پیشتر خبرگزاری ایسنا اعلام کرده بود که جبهه اصولگرایان با عضویت آقای ناطق نوری ،رضا اکرمی و کاظم جلالی از حسن روحانی حمایت می‌کنند.

ناطق
Jamaran.ir

رضا علیپور قهرمان جام جهانی سنگ نوردی شد

رضا علیپور، قهرمان سنگ نوردی ایران با ثبت رکورد ۵ ثانیه و ۵۴ صدم ثانیه عنوان قهرمانی مسابقات سنگ‌نوردی جام جهانی نانجینگ را ازآن خود کرد.

 به گزارش ایلنا،رضا علیپور در تمامی مراحل مسابقات، رکورد کمتر از ۶ ثانیه را ثبت نمود و در نیمه نهایی نیز با زمان ۵ ثانیه و ۴۸ صدم ثانیه رکورد دنیا را که متعلق به "دانیل بودیرف" اوکراینی با زمان ۵ ثانیه و ۶۰ صدم ثانیه بود، ۱۲ صدم ثانیه جابجا نمود. 

او در فینال این رقابت ها بازمان ۵ ثانیه و ۵۴ صدم ثانیه بر ورزشکار روس غلبه کرد و به عنوان قهرمانی دست یافت.

اختلاس در بانک ملی؛ اولین تجربه "کارت اعتباری" در اقتصاد ایران

در پی اختلاس پنج میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومانی در یکی از بانک‌های ملی در کرج، دادستان عنوان کرده که استفاده از کارت اعتباری مرابحه یکی از راههای کلاهبرداری بوده است.

شهریور گذشته بانک مرکزی ایران دستورالعمل استفاده از کارت‌های اعتباری را ابلاغ کرد و برای اولین بار کارت اعتباری، البته با عنوان "کارت مرابحه" وارد بخش مالی ایران شد. کارت اعتباری در مفهوم غربی، به مشتریان اجاره می‌دهد، پولی که ندارند را خرج کنند و بهره‌اش را بپردازند، یعنی قرض گرفتن آنی پول از بانک و پرداخت بهره معمولا بالاتر و معمولا روز شمار. در ایران این کارت‌ها به نام "کارت مرابحه" شناخته می‌شود که مربوط به اقتصاد اسلامی و دریافت بهره بر اساس "عقد مرابحه" است.

صدور این کارت‌ها در ایران دو مشکل عمده داشت:

  • رتبه سنجی: در اقتصاد ایران ساختاری کارآمد و دقیق برای سنجش اعتبار مشتریان وجود ندارد. این ساختار که در اقتصادهای سرمایه داری "رتبه‌سنجی اعتباری" نام دارد، به بانک‌ها برآوردی از اعتبار مالی مشتری‌ها می‌دهد تا بانک‌ها بدانند به هر مشتری چقدر اعتبار بدهند.

  • نقد کردن اعتبار: بانک مرکزی در همان آغاز معرفی این کارت‌ها، نسبت به نقد کردن اعتبارها هشدار داده بود و گفته بود این کار می‌تواند سوء پیشینه قلمداد شود. در اقتصادهای سرمایه داری، برداشت پول نقد از کارت‌های اعتباری کارمزد بسیار بالایی دارد که به نوعی جلوی نقد کردن اعتبار را می‌گیرد. نقد کردن اعتبار می‌تواند موجب فساد و در سطح وسیع بالا رفتن نقدینگی در کشور شود.

در ماه‌های اخیر گزارش‌هایی از بی میلی بانک‌ها برای دادن این نوع کارت‌ها به مشتریانشان منتشر شد.

سخنگوی جمنا: نظر سنجی‌ها حکایت از رای خوب کاندیداهای جمنا دارند

مرضیه وحید دستجردی، سخنگوی شورای مرکزی جبهه مردمی نیروهای انقلاب (جمنا) گفت: "تمام نظرسنجی ها حکایت از رأی خوب دو کاندیدای مورد نظر جمنا دارند. "

به گزارش مهر، خانم دستجردی همچنین گفت: "کاندیداهای مورد نظر جمنا اعلام کرده اند که به دنبال خدمت به مردم هستند و هدف آن ها پست ریاست جمهوری نیست و به همین دلیل هرکدام که رای کمتری داشته باشند کنار خواهند رفت." 

دستجردی
MEHR

خبر فوریبازداشت زنی مظنون به اقدام تروریستی در لندن

زنی که روز پنج شنبه مورد شلیک پلیس قرار گرفته بود، از بیمارستان مرخص شد و به عنوان مظنون برای اقدام تروریستی بازداشت شد. 

دادستان عمومی وانقلاب کرج: اختلاس ۵ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومانی در بانک ملی

حاجی رضا شاکرمی، دادستان عمومی و انقلاب کرج از کلاهبرداری و اختلاس به مبلغ پنج میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان در یکی از شعب بانک ملی کرج خبر داد.

 به گزارش میزان، دادستان عمومی وانقلاب کرج گفت: "در این ارتباط پنج نفر دستگیر شده اند و پس از انجام تحقیقات لازم دو نفر از متهمان همچنان در بازداشت هستند و بقیه با تودیع وثیقه آزاد شده اند." 

این مقام قضایی در استان البرز با اعلام اینکه متهمان با استفاده از کارت های مرابحه (کارتهای اعتباری براساس قوانین اسلامی) و جعل امضای مشتریان بانک اقدام به کلاهبرداری کرده اند، گفت: "تمامی حساب هایی که وجوه کلاهبرداری شده به آن واریز شده است،مسدود شده و روند وصول مبالغ کلاهبرداری شده به حساب بانک ملی در حال انجام است."

دادستان کرج
TASNIM

بازداشت یک راننده ایرانی در ترکیه به 'اتهام قاچاق اسلحه'

تیم مبارزه با قاچاق و مدیریت اطلاعات گمرک استان زونگولداک، ترکیه اعلام کرد در بازرسی از یک دستگاه تریلی۲ عدد دوربین نظامی و ۲ چاشنی که در ساخت موشک های ضد تانک کاربرد دارد و در بخش هایی مخفی تریلی جاسازی شده بود را کشف و ضبط کردند.

به گزارش خبرگزاری آناتولی، راننده ۳۸ ساله و ایرانی این کامیون پس از پایان مراحل اداری در فرماندهی پلیس استان، به دادسرا منتقل و حکم بازداشت وی توسط قاضی صادر شده است. 

این تریلی، توسط کشتی باربری Ro-Ro از اوکراین به بندر زونگولداک ترکیه حمل و قرار بود از آنجا نیز عازم ایران شود. 

برنامه رادیویی قالیباف برای انتخابات پخش نشد

در پی عدم پخش برنامه انتخاباتی رادیویی، محمد باقر قالیباف ستاد انتخاباتی وی با صدور اطلاعیه ای اعلام کرد: "برنامه گفتگوی رادیویی محمدباقر قالیباف که قرار بود عصر امروز پخش شود به علت اصلاحات زیاد کمیته نظارت بر تبلیغات انتخابات و عدم امکان اصلاح، توسط صداوسیما حذف  شد."

به گزارش ایسنا ستاد انتخاباتی آقای قالیباف همچنین گفت: "به جای آن برنامه، برنامه رو به دوربین قالیباف در شبکه اول سیما  بازپخش شد.

قالیباف
MEHR

جهانگیری: شاید همه به نفع من کنار رفتند

 اسحاق جهانگیری، کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در پاسخ به سوالی درباره کناره گیری احتمالی اش از رقابت های انتخاباتی گفت: "در انتخابات، ائتلاف شکل می‌گیرد و افرادی که هم جهت هستند با هم مذاکره می کنند. ما در ابتدای کار هستیم، شاید همه به نفع من کنار رفتند." 

به گزارش مهر، آقای جهانگیری در پاسخ به سئوالی درباره کناره گیری احتمالی اش از رقابت های انتخاباتی، مطرح کردن این سوال را خوب ندانست و افزود: "انتخابات سازوکار خودش را دارد و کسی که وارد این عرصه می‌شود به این فکر نمی کند که به دیوار بخورد و سرش بشکند."

جهانگیری
MEHR

آیا ایران دیگر نیازی به واردات بنزین ندارد؟

علی قدیمی

بی‌‍بی‌سی

حسن روحانی به بندرعباس رفت و در "جشن خودکفایی تولید بنزین" شرکت کرد. او اعلام کرد فاز اول پالایشگاه ستاره خلیج فارس تولید بنزین را "به طور مستمر" آغاز کرده است. ظرفیت تولید ۱۲ میلیون لیتر بنزین در روز اعلام شده است. بعضی رسانه‌ها از خودکفا شدن ایران در تولید بنزین خبر داده اند. آیا ایران دیگر نیاز به واردات بنزین ندارد؟

واردات ۱۵ درصدی

ایران در سال ۱۳۹۵، به طور متوسط روزی حدود ۷۶ میلیون لیتر بنزین مصرف کرده است که  حدود ١٢ میلیون لیترش وارداتی بوده است، برابر با ظرفیت پالایشگاهی که امروز "افتتاح" شد. البته آقای روحانی گفته "خودکفایی" در طول سال اتفاق خواهد افتاد، و سخنی از تمام شدن دوران واردات نگفته است.

پایان واردات؟

واردات بنزنی در سال‌های اخیر موضوعی بحث برانگیز بوده است، اما ایران برای خودکفایی پایدار دو مشکل عمده دارد:

  • کیفیت: دو سال پیش ایران روزی حدود ٥ میلیون لیتر بنزین "اکتان افزا" وارد کرد. پیشتر مقام‌ها واردات این نوع بنزین را برای بالا بردن کیفیت محصول پالایشگاه‌های قدیمی‌تر ضروری خوانده بودند. حالا مشخص نیست که همچنان نیاز به واردات این نوع باشد.
  • تقاضای بنزین: مصرف بنزین در ایران در سال‌های اخیر به طور متوسط حدود ٤ درصد رشد داشته است، حالا ایران برای کاهش چشمگیر یا قطع واردات، باید بتواند، علاوه بر رسیدن به خودکفایی، ظرفیتش را هم سالانه اضافه کند. اما یکی از مشکلات پیش رو جذب سرمایه برای توسعه پتروشیمی‌ها است.
واردات بنزین ایران
BBC

ترکیه دارایی‌های حکمتیار را آزاد کرد

گلبدین حکمتیار از تندروترین رهبران جهادی افغانستان به شمار می‌رفته است
BBC
گلبدین حکمتیار از تندروترین رهبران جهادی افغانستان به شمار می‌رفته است

دولت ترکیه دارایی‌های گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی افغانستان که اخیرا پس از ۲۰ سال در میان مردم حضور علنی یافت، را آزاد کرد.

این تصمیم امروز در روزنامه دولتی ترکیه منتشر شد.

شورای امنیت سازمان ملل متحد در ۴ فوریه در پی توافق صلح با آقای حکمتیار، نیز نام او را از فهرست تحریم‌های سازمان ملل متحد خارج کرد.

در مورد حکمتیار بیشتر بخوانید:

علم‌الهدی می‌گوید رهبر ایران درباره نامزد شدن رئیسی نظر نداده است

رئیسی
FARS
ابراهیم رئیسی (وسط) و احمد علم‌الهدی (چپ)

احمد علم‌الهدی نماینده مذهبی رهبر ایران در مشهد گفته است که ابراهیم رئیسی، تولیت آستان قدس، قبل از نامزد شدن در انتخابات، با رهبر ایران دیداری نداشته و "دستوری هم نگرفته است."

در سایت آقای علم الهدی که پدر همسر ابراهیم رئیسی است، به نقل از او گفته شده است: "آقای رئیسی قصد نامزد شدن در انتخابات را نداشت. و برای این موضوع خدمت رهبری نرفت، و دستوری هم نگرفت. ولی آیت الله العظمی نوری همدانی در این خصوص خدمت رهبری رفتند و ایشان فرمودند من در این خصوص نه به صورت سلبی و نه به صورت ایجابی ورود نمی‌کنم. و بعد از آن آیت الله العظمی نوری همدانی و بعضی دیگر از مراجع عظام تقلید و جمعی از علما و نخبگان سیاسی به آقای رئیسی برای حضور در این رقابت اصرار کردند."

روز خلیج فارس از نگاه محمد جواد ظریف

محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران روز خلیج فارس را در اینستاگرام خود تبریک گفت. 

آقای ظریف نوشت: "۱۰ اردیبهشت، روز ملی خلیج فارس گرامی باد. منطقه خلیج فارس نیازمند تعامل سازنده کلیه کشورهای حاشیه این آبراه حساس به منظور ایجاد سازوکار گفتگو و تفاهم برای بهره برداری از فرصت ها و مقابله با تهدیدها و چالش های مشترک و جلوگیری از دخالت های مخرب و منفعت طلبانه خارجی؛ حفظ و تقویت امنیت منطقه و تضمین آزادی کشتیرانی؛ حل و فصل مسالمت آمیز بحران ها و اختلافات بر اساس احترام به حاکمیت و تمامیت ارضی، عدم مداخله در امور داخلی، تغییر ناپذیر بودن مرزهای شناخته شده بین المللی و ممنوعیت تهدید و توسل به زور؛ تلاش برای بهبود شرایط عمومی منطقه و ارتقای شاخص های توسعه انسانی و توسعه اقتصادی و حراست از محیط زیست خلیج فارس به عنوان میراث مشترک همه کشورهای ساحلی است. دولت تدبیر و امید با اعتماد به نفس و اتکا به اقتدار ملی و بر اساس سیاست راهبردی کشور در اولویت دادن به روابط با همسایگان، خواهان گفتگو، همفکری و همکاری متقابل برای تأمین منافع مشترک و حل و فصل بحران ها بوده است."

View more on instagram

رئیس ستاد انتخابات میرسلیم به کمیته نظارت بر انتخابات نامه اعتراضی نوشت

محمد علی امانی، رئیس ستاد انتخابات میرسلیم از ارسال نامه اعتراض به کمیته نظارت بر انتخابات خبر داد.

به گزارش مهر، رئیس ستاد انتخابات میرسلیم نامزد حزب موتلفه اسلامی در دوازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری، گفت: "ما به آقای قاضی‌زاده هاشمی نامه‌ای نوشتیم و اشاره کردیم که مهندس میرسلیم در اولین مناظره مسایل خود را در چارچوب موضوع مناظره مطرح کرد اما سایر نامزدها چنین چارچوبی را رعایت نمی‌کردند."

وی ادامه داد: "در مناظره روز جمعه هر کسی از هر دری صحبت کرد و ما از کمیته نظارت بر تبلیغات انتخابات خواسته‌ایم که تکلیف ما را روشن کنند که مناظره‌های بعدی چگونه برگزار خواهد شد. ما می‌خواهیم در چارچوب قانون عمل کنیم اما اگر قرار است هر کسی حرف خود را بزند ما هم حرف خود را خواهیم زد. کمیته نظارت بر تبلیغات انتخابات تذکر داده بود که نامزدها در چارچوب موضوع برنامه مناظره صحبت کنند ولی در عمل اینگونه نشد."

میرسلیم
MEHR

واکنش اژه‌ای به سخنان قالیباف درباره کمک بابک زنجانی به ستاد روحانی

غلامحسین محسنی‌اژه‌ای، سخنگوی قوه قضاییه در واکنش به سخنان قالیباف درباره کمک بابک زنجانی به ستاد انتخابات حسن روحانی در سال ۹۲ گفت: "اینکه متهم حرفی بزند  تا اینکه حرف ثابت شود، فرق دارد. بابک زنجانی چنین ادعایی کرده است، رئیس قوه قضاییه این حرف را نقل کرده و همچنین ادامه داده است که نمی‌شود به حرف او اطمینان کرد."

View more on twitter

سخنگوی قوه قضاییه: عارف لرستانی بر اثر سکته فوت کرده است

سخنگوی قوه قضاییه اعلام کرد: پزشکی قانونی رسما اعلام کرد که قصور و تقصیری متوجه پزشک در مرگ عارف لرستانی نبوده و وی بر اثر سکته فوت کرده است. 

View more on twitter

ابراهیم رئیسی از روند برگزاری نخستین مناظره به کمیسیون نظارت بر تبلیغات شکایت کرد

 ابراهیم رییسی شکایت مکتوب خود را نسبت به روند برگزاری نخستین مناظره تلویزیونی به کمیسیون نظارت بر تبلیغات انتخابات ارسال کرد.

پیش از این نيز رییس کمیسیون نظارت بر تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری از ارسال شکایت سه نامزد دیگر انتخابات در زمینه روند برگزاری نخستین مناظره تلویزیونی خبر داده بود.   

رییسی
ISNA

محمدباقر قالیباف به کمیته نظارت بر تبلیغات انتخابات شکایت کرد

حسین قربان زاده، مشاور سیاسی محمدباقرقالیباف موارد شکایت شده به کمیته نظارت بر تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری از سوی قالیباف را اعلام کرد. 

به گزارش ایسنا، آقای قربان زاده گفت: "یکی از موارد شکایات این بود که به آقای روحانی دو دقیقه زمان بیشتری برای صحبت اختصاص داده شد."

مشاور سیاسی محمدباقر قالیباف با انتقاد از اینکه آقای حیدری مجری مناظره بی طرف نبوده است، گفت: "بنابراین ما معتقدیم مجری مناظره باید تغییر کند."

به گفته آقای قربان زاده، با توجه به سخنانی که آقای روحانی و جهانگیری درباره آقای قالیباف مطرح کردند، این نامزد خواستار تعیین وقت برای پاسخگویی به این سخنان شده است.

قالیباف
ISNA

حسن روحانی به کمیته نظارت بر انتخابات شکایت کرد

پیشروی نیروهای دموکراتیک سوریه به سوی یکی از مراکز مهم فرماندهی داعش

گزارش ها از سوریه حاکی است که نیروهای مورد حمایت ائتلاف به رهبری آمریکا پیشروی های بیشتری در جنگ با گروه موسوم به دولت اسلامی(داعش) برای تصرف شهر طبقه داشتند. نیروهای دموکراتیک سوریه گفته اند که ۶ منطقه دیگر را در حوالی این شهر تصرف کردند. طبقه یکی از مراکز مهم فرماندهی داعش بشمارمی رود و این شهر ۵۰ کیلومتر از رقه، پایگاه اصلی داعش فاصله دارد. 

سازمان عفو بین الملل از دولت ایران خواست فعالان کارگری زندانی را بدون قید و شرط آزاد کند

  سازمان عفو بین الملل در بیانیه ای هشدار داد در آستانه روز جهانی کارگر در روز اول می، چندین فعال کارگری در زندان هستند و برای بسیاری دیگر به خاطر فعالیت های مسالمت آمیز صنفی احکام زندان تا ۱۰ سال صادر شده است . 

 عفو بین الملل یک بار دیگر از مقامات ایران خواست تا کسانی که به خاطر فعالیت های مسالمت آمیز کارگری زندانی شده اند را فورا و بدون قید شرط آزاد و حکمهای سنگین زندان که به دلائل مشابه برای فعالان دیگر صادر شده را لغو کنند. 

 این سازمان همچنین از مقامات خواست به ممنوعیت و سرکوب اتحادیه های مستقل کارگری پایان دهند و بگذارند کارگران گردهمایی های مسالمت آمیز از جمله در روز جهانی کارگر برگزار کنند و از حق تشکیل و عضویت در اتحادیه های مستقل کارگری استفاده کنند تا در جهت بهبود معیشت خویش که به گفته کارگران بیش از پیش سخت و فقرزده شده قدم بردارند. 

 اسماعیل عبدی معلم ریاضی و عضو هیات مدیره کانون صنفی معلمان ایران و بهنام ابراهیم زاده عضو کمیته ی پیگیری ایجاد تشکلهای کارگری از جمله کارگران زندانی هستند.

'انفجار و آتش سوزی' تعدادی خودرو در خیابان شریعتی تهران

آتش سوزی
TASNIM

 صبح امروز تعدادی خودرو در خیابان پلیس و شریعتی تهران دچار حریق شدند.  

به گزارش خبرگزاری‌های ایران، بر اساس مشاهدات عینی، این حادثه با انفجار و آتش‌سوزی دو خودرو آغاز شد و به سایر خودروهای پارک شده در خیابان پلیس و شریعتی سرایت کرده است 

گزارشها حاکی است شواهد نشان می‌دهد که قبل از این حادثه مقداری بنزین در داخل جوی ریخته شده که این امر منجر به این اتفاق شده است. 

سازمان آتش نشانی اعلام کرد در این حادثه ۱۰ خودرو خسارت دید اما این حادثه  مصدومی نداشت.

آتش سوزی
TASNIM
آتش سوزی
TASNIM

۳۶ نفر از ایزدی ها از دست داعش نجات داده شدند

 سازمان ملل در عراق می‌گوید ۳۶ نفر از ایزدی هایی که به عنوان برده در اختیار گروه موسوم به دولت اسلامی(داعش) بودند، نجات داده شدند.

 این گروه شامل مردان، زنان و کودکانی هستند که نزدیک به سه سال در اسارت بودند. اینکه این افراد چگونه به اسارت گرفته شدند و چطور آزاد شدند ، هنوز علنی اعلام نشده است.

 داعش در زمان تصرف بخش هایی از عراق، تعداد زیادی از ایزدی ها را به اسارت گرفت. ایزدی ها اقلیتی مذهبی در شمال عراق هستند و حدود یک هزار ۵۰۰ نفر از زنان و دختران آنها همچنان در اسارت داعش هستند.

رئیس ستاد قالیباف در کرمانشاه: قالیباف برنامه‌ای برای کنار کشیدن از انتخابات ندارد

 جعفر دارابی، رئیس ستاد انتخاباتی محمدباقر قالیباف در استان کرمانشاه گفت: "آقای قالیباف برنامه‌ای برای کنار کشیدن از عرصه انتخابات ندارد و با جدیت وارد شده و تا انتها در کنار سایر نامزدها خواهد ماند."

به گزارش مهر، آقای دارابی تاکید کرد: "قالیباف و رئیسی هر دو جبهه انقلاب هستند و به طور جدی وارد عرصه انتخابات شدند و هر دو مورد قبول هستند و هیچ برنامه ای مبنی بر کنار کشیدن یکی از این دو کاندید نیست."

قالیباف
YJC

کمیسیون تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری: سه نفر از نامزدهای انتخابات از نخستین مناظره شکایت کردند

احسان قاضی زاده هاشمی، عضو کمیسیون تبلیغات انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری با بیان این که سه نفر از نامزدهای این انتخابات از نخستین مناظره شکایت کرده اند، گفت: "این شکایات در نشست عصر امروز (یکشنبه) با حضور اعضای کمیسیون بررسی می شود."

به گزارش ایرنا، آقای قاضی زاده هاشمی همچنین درباره جزییات آن گفت: "جزییات این شکایات پس از بررسی در کمیسیون تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری اطلاع رسانی می شود."

انتخابات
BBC

پاپ خواستار دخالت جامعه جهانی برای کاهش تنش بین آمریکا و کره شمالی شد

پاپ
EPA

پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان خواستار میانجیگیری جامعه بین المللی برای کاهش تنش بین آمریکا و کره شمالی بر سر برنامه موشکی بالستیک و اتمی این کشور شده است. به گفته رهبر کاتولیک‌های جهان، اوضاع بیش از حد بحرانی است. پاپ همچنین از سازمان ملل به دلیل عدم ارائه نقشی موثر در این مورد انتقاد کرد. رهبر کاتولیک‌های جهان افزود بحران کره شمالی می تواند به خطر بروز جنگ دامن بزند.

'۴نفر از کارگران معترض کارخانه سیمان کارون با شکایت کارفرما احضار شدند'

 ۴نفر از کارگران معترض کارخانه سیمان کارون با شکایت کارفرما به پاسگاه شهر گلگیر احضار شدند.

به گزارش ایلنا، تعدادی از کارگران این واحد صنعتی با اعلام این خبر گفتند: " دلیل احضار همکاران آنها سلسله تجمعات صنفی بوده است که از بهمن واسفند سال گذشته توسط مجموعه کارگران شاغل در این واحد  برپا شده است."

به گفته این کارگران ظاهرا کارفرمای سیمان کارون به اتهام  انجام "اغتشاش ، اخلال در نظم و جلوگیری از اجرای پروژه فاز دوم کارخانه" این شکایت را مطرح کرده است .

گزارشها حاکی است که تعداد زیادی از کارگران این کارخانه در حمایت از کارگران احضار شده در مقابل پاسگان گلگیر تجمع کرده‌اند.

رهبر ایران: این که بعضی گفتند ما سایه جنگ را دور کردیم درست نیست

به گزارش سایت رسمی آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران، او امروز و در آستانه روز کارگر با "جمعی از کارگران سراسر کشور و مسئولان حوزه کارگری" دیدار کرده است.

توییتر آیت‌الله خامنه‌ای بخش‌هایی از سخنان او را منتشر کرده است. 

View more on twitter

مدیرعامل هما: نخستین فروند از هواپیمای ای تی آر تا دوهفته دیگر وارد ایران می‌شود

فرهاد پرورش، مدیرعامل شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران از ورود نخستین فروند از هواپیماهای ای تی آر تا دو هفته آینده خبرداد.

به گزارش ایرنا، آقای پرورش با بیان این که این هواپیماها برای پروازهای کوتاه برد به مراکز استانها و جزایر جنوب ایران می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد، گفت: "این هواپیماها می تواند از جنوب ایران به دبی و یا از تبریز و یا ارومیه به باکو پرواز کنند."

مدیرعامل شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران با اشاره به سفر خلبانان ایرانی ایر برای انتقال این هواپیماها به کشور گفت: "با توجه به این که قرارداد خرید ۲۰ فروند ای تی آر دیر منعقد شد لذا کادر پروازی برای انجام آموزش های مورد نیاز به فرانسه اعزام شدند."

اولین گردهمایی جوانان حامی روحانی

روحانی
ISNA

روحانی
ISNA

نخستین همایش ابراهیم رئیسی در تهران

رئیسی
FARS

اولین همایش ابراهیم رئیسی کاندیدای دوازدهمین دوره ریاست جمهوری عصر شنبه نهم اردیبهشت در سالن شهدای هفت تیر برگزار شد. 

رئیسی
FARS

کمیسیون امنیت ملی مجلس: عوامل حمله به مرزبانان ایرانی شناسایی شدند

 ابولفضل حسن بیگی، نائب رئیس کمیسیون امنیت‌ملی و سیاست‌خارجی مجلس از شناسایی برخی از عوامل حمله به مرزبانان ایرانی در میرجاوه خبر داد.

 به گزارش تسنیم، رئیس دوم کمیسیون امنیت‌ملی و سیاست‌خارجی مجلس با بیان اینکه وزارت‌ امورخارجه، وزارت کشور، نیروی انتظامی و نیروهای امنیتی در حال پیگیری حادثه تروریستی میرجاوه هستند، ادامه داد: "برابر اعلام مقامات امنیتی، تحقیقاتی در زمینه این حادثه تروریستی انجام شده و برخی از عوامل آن شناسایی شده‌اند."

 به گفته آقای حسن بیگی قرار بود با حضور هیئت پارلمانی پاکستان امروز "حادثه تروریستی میرجاوه" در مجلس بررسی شود، عنوان کرد: "به دلیل عدم حضور هیئت پاکستانی این جلسه به زمان دیگری موکول شد." 

عصر روز چهارشنبه در درگیری نیروهای مرزبانی در میرجاوه با گروه جیش العدل ۹ مرزبان کشته، دو نفر مجروح و یک نفر مفقود شده است.

میرجاوه
TASNIM

جبهه اصولگرایان معتدل در انتخابات ریاست جمهوری از حسن روحانی حمایت می‌کند

جبهه اصولگرایان معتدل در انتخابات ریاست جمهوی دوازدهم برای حمایت از حسن روحانی تشکیل شد.

به گزارش ایسنا، گفته می‌شود جبهه اصولگرایان معتدل متشکل از شورای عالی به عضویت علی اکبر ناطق نوری، سیدرضا اکرمی و کاظم جلالی رییس فراکسیون مستقلین مجلس است و هیأت اجرایی این جبهه نیز شامل مجموعه‌ای از اصولگرایان معتدل از جمله بهروز نعمتی، عباسپور تهرانی، شهاب‌الدین صدر است.

بر همین اساس بهروز نعمتی نماینده مردم تهران به عنوان دبیر جبهه اصولگرایان معتدل و مسئول ستاد اصولگرایان حامی حسن روحانی انتخاب شده است.

ناطق نوری
ISNA

ترامپ: در ۱۰۰ روز گذشته موفق‌ترین بوده‌ام

دونالد ترامپ در میان هودارانش که برای جشن یکصدمین روز ریاست جمهوری او در پنسیلوانیا جمع شده بودند با حمله به رسانه‌ها و منتقدانش گفت در ۱۰۰ روز گذشته به تمامی وعده‌هایش وفادار مانده و دولت او "موفق‌ترین" بوده است.

آقای ترامپ روز شنبه (۲۹ آوریل - نهم اردیبهشت) با غیبت در مراسم سالانه شام با گزارشگران به هوادارانش در پنسیلوانیا، گفت: "خوشحالم که فرسنگ‌ها از منجلاب واشنگتن دورم. امروز در واشنگتن جمع بزرگی از 'بازیگران هالیوودی' گرد هم آمده بودند اما من خوشحالم که اینجا و در میان آدم‌های بهتری هستم."

بیشتر بخوانید

ترامپ
Reuters

امروز در خبرها

  • ادامه واکنش‌ها به ۱۰۰ روزگی ریاست جمهوری ترامپ
  • مبارزات انتخاباتی نامزدهای ریاست جمهوری در ایران