Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

 1. خبر فوریدو توریست آلمانی در حادثه واژگون شدن مینی‌بوس در استان فارس کشته شدند

  به گزارش خبرگزاری صدا و سیمای ایران واژگون شدن مینی‌بوس توریست‌های آلمانی در سعادت‌شهر استان فارس دو کشته  و ۱۹ نفر زخمی به جا گذاشته است.

  سرهنگ احمد احمدی ، رییس پلیس راه شمال استان فارس "بارندگی در محورهای شمالی و لغزندگی محور سعادت شهر به شیراز" و "تخطی از سرعت مطمئنه" را دلیل واژگونی این مینی‌بوس دانسته که از تهران به سمت شیراز در حرکت بود.

  سعادت‌شهر در حدود صد کیلومتری شمال شرق شیراز واقع شده است.

 2. درگیری پلیس پاریس با معترضان در روز کارگر

  پاریس - تظاهرات روز گارگر

  پلیس ضد شورش فرانسه در حاشیه راهپیمایی روز کارگر در پاریس با معترضان درگیر شده است. بعضی معترشضان بکه نقاب به صورت داشتند به سوی پلیس کوکتل مولوتوف پرتاب کردند و دست کم دو مامور پلیس را زخمی کردند.

  پلیس هم با پرتاب گاز اشک‌آور واکنش نشان داده است. 

 3. صعود سپیدرود رشت به لیگ برتر فوتبال ایران

  تیم سیپدرود رشت با پیروزی 2-3 مقابل نساجی مازنداران توانست از جام آزادگان (دسته اول) به لیگ برتر فوتبال ایران صعود کند.

  پیشتر تیم پارس جنوبی جم موفق شده بود صعود خود از دسته اول به لیگ برتر را قطعی کند.

  View more on twitter
 4. واژگون شدن مینی‌بوس دختران دانش‌آموز در شیراز

  مدیر مرکز اورژانس استان فارس از مصدوم شدن ده دانش‌آموز  دختر در حادثه واژگون شدن مینی‌بوسی در شیراز خبر داده است.

  به گفته محمدرضا عالی‌منش این حادثه امروز بعد از ظهر رخ داده و راننده مینی‌بوس هم زخمی شده است.

  آقای عالی‌منش گفت: "مینی‌بوس حامل دانش‌آموزان دختر مقطع ابتدایی بوده که ظاهراً از اردو به منزل باز می‌گشتند."

 5. غلظت بنزن هوای تهران در دولت قبلی دویست برابر حد مجاز بود

  سعید متصدی معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست می‌گوید غلظت بنزن هوای تهران در سالهای ۸۹ و ۹۰ بیش از هزار قسمت در میلیارد بود در حالی که حد مجاز استاندارد غلظت بنزن در هوا پنج قسمت در میلیارد است.

   آقای متصدی گفت در سال ۹۲ مشخص شد انواع آلودگی‌های سمی در هوای تهران وجود دارد که بنزن یکی از آنها بود و "از این رو اولین اقدام دولت یازدهم حذف بنزن از بنزین‌های توزیعی بود."

   "دولت قبلی از سال ۸۹ اقدام به تولید و توزیع بنزین پتروشیمی کرده بود که ۵۰ درصد آنرا بنزن تشکیل می داد و منبع اصلی آلودگی هوا بود؛ بررسی های انجام شده درتهران نشان می‌دهد که میزان بنزن در هوای پایتخت بیش از ۳۰۰ قسمت در میلیارد است و برخی از نقاط به بیش از هزار قسمت در میلیارد می‌رسید."

   معاون سازمان حفاظت محیط زیست گفت: "در آن زمان روزانه ۱۰ میلیون لیتر بنزین پتروشیمی توزیع می‌شد که دولت یازدهم موفق به متوقف کردن تولید و توزیع آن شد."

  آقای متصدی تاکید کرد که "تحت هیچ شرایطی اجازه تولید این نوع بنزین داده نمی‌شود و تاکنون نیز هیچ مجوزی برای این منظور از سوی سازمان محیط زیست صادر نشده است."

 6. برنامه پخش مستندهای تبلیغاتی نامزدهای ریاست جمهوری

  پخش مستندهای تبلیغاتی نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری ایران از فردا سه‌شنبه 12 اردیبهشت آغاز می‌شود و تا 25 اردیبهشت ادامه خواهد داشت.

  هر نامزد دو مستند تبلیغاتی داردکه از شبکه اول تلویزیون ایران پخش می‌شود.

  انتخابات ریاست جمهوری ایران روز جمعه 29 اردیبهشت برگزار می‌شود.

  View more on twitter
 7. رئیس بسیج: در عرصه جنگ مجازی نباید خوش خیال بود

  سرتیپ غلامحسین غیب‌ پرور

  سرتیپ غلامحسین غیب‌ پرور، رئیس سازمان بسیج مستضعفین ایران، هشدار داده است که در میدان "جنگ مجازی" نباید "خوش خیال باشیم."  

  این مقام ایرانی گفته است که "عرصه فضای مجازی همان جنگ تمام عیار است که در زمان حاضر خانه و اتاق فرزندان ما را در اختیار گرفته است و امروز به گونه ای است که همه امکانات گذشته در یک گوشی تلفن همراه تجمیع شده است."

  آقای غیب‌ پرور تاکید کرده است که فضای مجازی از عرصه هایی است که "درصورت عملکرد ناصحیح ما، دشمن (در آن) پیروز می شود." وی در این رابطه خواهان همکاری و شناسایی نیروی انسانی  کارآمد از یک سو و "به روز شدن خود و امکانات و روش ها" از سوی دیگر شده است.   

  این اولین بار نیست که یک مقام ایرانی درخصوص فضای مجازی و آنچه که خطرات آن  می نامند  سخن می گوید. 

  در ایران ارگانها و نهادهای متفاوتی از جمله شواری عالی فضای مجازی، فرماندهی امنیت سایبری سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و یا پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات ایران ( فتا) فعالیتهای اینترنتی و به خصوص شبکه های اجتماعی را در این کشور تحت نظر دارند و هر از گاهی با برخی از سایت‌ها و کانال‌های فعال که به گفته آنها دارای "مصادیق" مجرمانه" هستند برخورد می‌کنند. 

 8. رئیس مجلس ایران: امکان چند برابر کردن یارانه‌ها وجود ندارد

  علی لاریجانی

  علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران می‌گوید در شرایط فعلی اقتصادی کشور، دولت توان افزایش دو یا سه برابری یارانه‌ها را ندارد.

  به گزارش خبرگزاری دولتی ایران (ایرنا) آقای لاریجانی که امروز دوشنبه یازده اردیبهشت (اول مه) در جمع عده‌ای از فرهنگیان در شهر قم صحبت می‌کرد شرایط کنونی اقتصادی ایران را "بسیار پیچیده" خوانده است.

  رئیس مجلس گفته: "سالانه یک میلیون و پانصد هزار میلیارد ریال یارانه در ایران داده می شود که با توجه به درآمدها و هزینه‌های دولت، افزایش آن امکان پذیر نیست چرا که دولت پولی برای پرداخت آن ندارد. "

  ابراهیم رئیسی، از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری ایران اخیر گفته بود در صورت پیروزی در این انتخابات یارانه سه دهک پایین جامعه را تا سه برابر افزایش خواهد داد. 

 9. سه زن در عملیات پلیس در شرق لندن بازداشت شدند

  عملیات امروز در ادامه عملیات هفته گذشته در شمال غرب لندن بوده است
  Image caption: عملیات امروز در ادامه عملیات هفته گذشته در شمال غرب لندن بوده است

  سه زن در شرق لندن، پایتخت بریتانیا، و در ارتباط با عملیات ضد تروریستی هفته گذشته بازداشت  شده اند. 

  در عملیات هفته پیش پلیس در شمال غرب یک زن مجروح شد. این زن برای مداوا به بیمارستان انتقال داده و پس ترخیص بازداشت شد.  

  به گفته پلیس این سه زن که دو تای آنها هجده ساله و یکی نوزده ساله است به ظن برنامه‌ریزی و آماده سازی و تحریک فعالیت تروریستی بازداشت شده‌‌اند. 

 10. رئیس سازمان مدیریت بحران: علاوه بر خطر زلزله، خطر سیل هم تهران را تهدید می‌کند

  اسماعیل نجار معاون وزیر و رئیس سازمان مدیریت بحران ایران می‌گوید علاوه بر خطر زلزله، خطر سیل هم تهران را تهدید می‌کند آقای نجار گفت: "وقوع سیل در تهران هم همچون زلزله باید جدی گرفته شود چرا که وضعیت تهران به گونه‌ای است که درصورت بروز این حادثه طبیعی، خسارات زیادی به تهران وارد خواهد آمد."

  "در حال حاضر کلانشهر تهران دارای هفت حوضچه آبریز است اما این حوضچه‌ها برای دفع سیلاب‌های سرریز شده در کف خیابان‌های تهران کافی نیست."

   رئیس سازمان مدیریت بحران همچنین گفت: "ایران دارای ۳۵۰ هزار کیلومتر رودخانه است که تا امروز حریم هفت هزار و پانصد کیلومتر آن مشخص شده است." 

  "اما ایمن سازی بستر رودخانه ها نیاز به اعتباری مناسب دارد که امروز با وجود محدودیت‌های مالی قادر به انجام همه این اقدامات نیستیم."

 11. مخالفت رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر ایران با طرح حذف اعدام قاچاقچیان

   سرتیپ دوم سعیدمسعود زاهدیان، رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر نیروی انتظامی ایران، گفته است که با طرح حذف اعدام قاچاقچیان مواد مخدر مخالف است. 

  سرتیپ زاهدیان تاکید کرده است که نیروی انتظامی "مجری قانون" است و افزوده است که در این چارچوب "هر چه تصویب شود (را) اجرا می‌کنیم اما نظر تخصصی ما این است که در مقطع فعلی حذف اعدام باعث تجری مجرمین می‌شود." 

  به گزارش فارس آقای زاهدیان گفته است "درصورتی که این قانون تصویب شود حتماً تعداد افرادی که درگیر قاچاق می‌شوند ـ به دلیل سودآوری بالای این مواد ـ افزایش پیدا خواهند کرد."

  وی گفته است که نمایندگان ارایه دهنده این طرح در مجلس "مصالح کشور را در نظر می‌گیرند، اما در بعضی جاها اشتباهات محاسباتی وجود دارد."

  اخیرا گروهی از نمایندگان طرحی را به مجلس ارائه کرده‌اند که بر مبنای آن مجازات حبس، جایگزین اعدام قاچاقچیان مواد مخدر می‌شود و اعدام فقط به اتهام قاچاق مسلحانه محدود می‌شود. 

 12. اخبار ضد و نقیض درباره وضعیت مرزبان اسیر ایرانی

  اخبار متناقضی درباره سرنوشت مرزبانی منتشر شده که در حمله اخیر افراد مسلح به مرزبان‌های ایرانی در میرجاوه اسیر شده بود. خبرگزاری صدا و سیمای ایران صبح امروز به نقل معاون سیاسی امنیتی استاندار خراسان از کشته شدن سعید براتی، مرزبان اسیر و تحویل جنازه او به ایران خبر داد اما بعد از ساعتی این خبر را حذف کرد.

  بعد از آن خبرگزاری جمهوری اسلامی، ایرنا به نقل از معاون امنیتی انتظامی استاندار سیستان و بلوچستان کشته شدن مرزبان اسیر را تکذیب کرد. علی اصغر میرشکاری به ایرنا گفت: "این مرزبان ایرانی اکنون اسیر گروهک تروریستی و زنده است".

  روز چهارشنبه ۶ اردیبهشت در حمله افراد مسلح به مرزبانان ایرانی در میرجاوه سیستان و بلوچستان دست کم ۹ مرزبانی کشته شدند. 

 13. درخواست وزارت خارجه ایران از دولت ترکیه درباره قتل سعید کریمیان

  بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران می‌گوید قتل سعید کریمیان، مدیر گروه تلویزیونی جِم "از مجاری دیپلماتیک" درحال بررسی است، اما درباره این قتل "اطلاعات تکمیلی" ندارد.

  آقای قاسمی گفت "رسما از دولت ترکیه خواسته ایم که نتیجه تحقیقات خود را سریعا به ما اعلام کند". 

  آقای کریمیان روز شامگاه شنبه ۹ اردیبهشت، ۲۹ می در حمله افراد مسلح در استانبول به قتل رسید. همراه او هم که یک شهروند کویتی بود در این حمله کشته شد. 

  بیشتر بخوانید

  سعید کریمیان
 14. هشدار مکرون درباره احتمال 'فرگزیت'

  امانوئل مکرون، نامزد پیشتاز انتخابات ریاست جمهوری فرانسه، به بی‌بی‌سی گفته است که اتحادیه اروپا یا باید اصلاحاتی را پذیرا باشد یا درغیر این صورت با احتمال "فرگزیت" (خروج فرانسه از اتحادیه اروپا) روبرو شود. 

  آقای مکرون گفته است که "من طرفدار (اتحادیه) اروپا هستم. در طول مبارزات و تبلیغات انتخاباتی بر ارزش‌ها و سیاست‌های اروپایی تاکید کردم چرا که عقیده دارم این نکات برای مردم فرانسه و موقعیت کشور در دنیا اهمیت دارد."

  آقای مکرون نامزد میانه‌روی حزب تازه تاسیس "به پیش" فرانسه در حالی این سخنان را گفته است که وی و مارین لوپن، نامزد حزب راست افراطی جبهه ملی، پس از پیروزی در دور اول انتخابات ریاست جمهوری فرانسه برای رقابت نهایی یکشنبه هفته آینده (۷ مه) با یکدیگر رقابت می‌کنند.

  مکرون
 15. ژاپن بزرگترین ناو خود را برای حمایت از کشتی آمریکایی اعزام کرد

  ژاپن بزرگترین ناو جنگی خود را برای حمایت از یک کشتی آمریکایی اعزام کرده است. ناو هلیکوپتربر ایزومو، یک کشتی آمریکایی را که با هدف سوخت‌رسانی به ناوگان آمریکا در این منطقه در حال ماموریت است، همراهی می‌کند.

  این اقدام، اولین ماموریت ارتش ژاپن پس از ایجاد تغییرات در قوانین این کشور است که براساس آن نقش نیروی نظامی این کشور افزایش یافته است. این تحول درحالی صورت گرفته است که تنش در شبه جزیره کره افزایش یافته است.

  بیشتر بخوانید

  ناو ایزومو
 16. خبرهای امروز

  • امانوئل مکرون، نامزد راست ماینه انتخابات فرانسه درباره احتمال وقوع 'فرگزیت' هشدار داده است.
  • تبلیغات انتخاباتی نامزدهای ریاست جمهوری ایران با پخش برنامه‌های رادیویی و تلویزیونی و سفرهای آنها ادامه دارد.
  • ژاپن بزرگترین ناو جنگی خود را برای حمایت از یک کشتی آمریکایی اعزام کرده است.
 17. دیروز در خبرها

  خبرهای دیروز را اینجا بخوانید.