Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

 1. خبر فوریرئیس اورژانس استان گلستان: خبر خروج جسد ۲۱ معدنچی کذب است

  علیرضا کمال غریبی  رئیس اورژانس استان گلستان گفت که "خروج ۲۱ جسد از معدن زمستان یورت آزادشهر کذب است".

  آقای کمال غریبی در گفتگو با خبرگزاری مهر تاکید کرد: "تاکنون این حادثه تنها ۶۲ مصدوم داشته و هنوز هیچ جسدی از معدن خارج نشده است."

  پیشتر، خبرگزاری تسنیم گزارش کرده بود که "۲۱ جنازه از معدن ذغال‌سنگ آزادشهر خارج شده است".

  این خبرگزاری به نقل از رمضان بهرامی، ئیس خانه صنعت و معدن استان گلستان، نوشته بود: "این حادثه تاکنون ٦٩ مصدوم داشته و لحظات گذشته ٢١ جنازه از معدن خارج شده است." 

 2. تسنیم: بیست و یک جنازه از معدن آزاد شهر خارج شد

  خبرگزاری تسنیم گزارش کرده است که "۲۱ جنازه از معدن ذغال‌سنگ آزادشهر خارج شد." 

  این خبرگزاری به نقل از رمضان بهرامی، ئیس خانه صنعت و معدن استان گلستان، گزارش کرده است که "این حادثه تاکنون ٦٩ مصدوم داشته و لحظات گذشته ٢١ جنازه از معدن خارج شده است." 

 3. ترامپ در دیدار با عباس: صلح باید حاصل شود

  دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در دیدار با محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین در واشنگتن گفت که به همکاری با فلسطینی ها و اسرائیل برای دست یافتن به صلح متعهد است. آقای ترامپ در نخستین دیدار رودررو با آقای عباس گفت که توافق صلح باید حاصل شود. آقای عباس هم گفت که صلح مبتنی بر تشکیل کشور فلسطینی به جنگ علیه تروریسم کمک خواهد کرد.

 4. توازن

  View more on twitter
 5. رئیس اف‌بی‌آی: فکر اینکه تصمیمم در انتخابات تأثیر داشته حالم را بد می‌کند

  رئیس اف بی آی

  جیمز کومی، رئیس پلیس فدرال آمریکا در کمیته قضایی سنای آمریکا درباره تصمیمش مبنی بر اعلام پیدا شدن ایمیل‌های جدیدی مرتبط با هیلاری کلینتون در آستانه انتخابات صحبت کرد. خانم کلینتون که نامزد دموکرات‌ها بود این اقدام آقای کومی را یکی از عوامل شکستش در مقابل دونالد ترامپ، نامزد حزب جمهوری‌خواه می‌داند. آقای کومی گفت حتی فکر اینکه تصمیم او تاثیری در نتیجه انتخابات داشته حالش را خراب می کند. او همچنین گفت که اگر درباره ایمیل‌هایی که به دست آمده بود اطلاع رسانی نمی‌کرد، عواقب فاجعه‌باری می داشت. احتمالا اشاره او به افشا شدن تحقیقات جدید بود. آقای کومی پیش از پیدا شدن ایمیل‌های مورد اشاره گفته بود که علیه خانم کلینتون اعلام جرم نخواهد کرد. خانم کلینتون در زمانی که وزیر خارجه آمریکا بود از سرور شخصی برای نگهداری ایمیل‌هایش استفاده کرده بود که گمان می‌رفت دربرابر هک شدن آسیب‌پذیر است.

 6. استخدام در فیسبوک برای کنترل محتوای نامناسب

  فیسبوک گفته است در نظر دارد تا ظرف دوازده ماه آینده سه هزار نفر دیگر را برای کنترل محتوای "نامناسب" در این شبکه اجتماعی به استخدام خود درآورد. 

  اینگونه محتوای نامناسب شامل پخش تصاویر ویدیویی قتل و یا خود کشی از طریق این شبکه اجتماعی می شود. 

  خبر استخدام این تعداد نیروی تازه را مارک زاکربرگ، بنیانگذار و رئیس این شبکه اجتماعی اعلام کرده است.  

  وی گفته است که تاکنون بیش از چهار هزار و پانصد نفر برای کنترل چنین موضوعاتی در فیسبوک به استخدام درآمده اند. 

 7. مولاوردی: تکلیف اصطلاح 'رجل سیاسی' باید روشن شود

   شهیندخت مولاوردی، معاون رییس‌جمهورایران در امور زنان و خانواده، گفته است که تعریف اصطلاح "رجل سیاسی" به عنوان شرط نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری "مسئله‌ای است که باید به آن پاسخ داده شود و با پاک کردن صورت مسئله نباید گمان شود که این مسئله حل شده است."

  خانم مولاوردی در اظهاراتی در نشست "زنان و رجل سیاسی"  گفت که "رد صلاحیت زنان (در انتخابات ریاست جمهوری) در هیاهوی رد صلاحیت مردان گم شد."

  به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) وی گفته است که  "بر اساس مشروح مذاکرات قانون اساسی یکی از شروط قضاوت، به صراحت مرد بودن ذکر شده است. قانون گذاران می‌توانستند همین شرط را برای رییس جمهور نیز بگذارند" اما به گفته خانم مولاوردی به پیشنهاد محمد حسین بهشتی "شرط ریاست جمهوری، رجل سیاسی تعیین شد".

  واژه "رجل سیاسی" در انتخابات ریاست جمهوری ایران با تفسیرهای متفاوتی روبرو بوده است. در حالی که برخی کلمه "رجل" را به استناد معنای آن در زبان عربی، مرد تفسیر می کنند، اما عده ای دیگر آن را به معنی کلی‌تر شخص و یا فرد تفسیر می کنند.

  شورای نگهبان قانون اساسی در این مورد نظر خاصی ارایه نکرده است؛ اما در انتخابات ریاست جمهوری ایران علیرغم ثبت نام زنان هیچیک از آنها تا کنون برای شرکت در انتخابات  تایید صلاحیت نشده اند.  

 8. انفجار مرگبار در یک معدن زغال سنگ در ایران

  انفجار در معدن زغال سنگ یورت در آزادشهر استان گلستان ایران دست کم دو کشته به جا گذاشته است. گفته می‌شود که حدود ۵۰ نفر هم در اثر خراب شدن تونل‌های معدن در آن محبوس شده‌اند. خبرگزاری‌های ایران می‌گویند که مأموران امدادی در تلاش برای نجات محبوس شدگان هستند، اما غلظت بالای گاز ناشی از انفجار در تونل‌ها مانع دسترسی آنها به محل محبوس شدن آنها می‌شود. تعدادی از کارگران معدن هم که در اثر انفجار مصدوم شده بودند، به بیمارستان منتقل شده‌اند. 

 9. 'ابراهیم رئیسی برای ضبط برنامه در استودیوی رادیو حاضر نشد'

  گفتگوی رادیویی ابراهیم رئیسی از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری ایران طبق برنامه قبلی از صدا وسیما پخش نشده است.

  حمیدقاسمی، مدیر رادیو ورزش به خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) گفته است: "ایشان (آقای رئیسی) به دلیل حجم کاری که داشتند برای ضبط این گفت‌وگو به رادیو نیامدند و زمان‌شان برای حضور در این گفت‌وگو از دست رفت."

  مدیر رادیو ورزش گفته است: "این گفت‌وگو برای هر نامزدی یک ظرفیت است که هر نامزد از آن استفاده می‌کند و ایشان از این ظرفیت استفاده نکرد. "

  ابراهیم رئیسی
 10. دیدار مقام‌های ترکمنستان با غنی و عبدالله در کابل

  معاون رئیس شورای وزیران ترکمنستان برای گفت‌وگو درباره افزایش همکاری‌های امنیتی با افغانستان، به کابل سفر کرده است.

  شکیب مستغنی، سخنگوی وزارت خارجه افغانستان گفته که رشید مِرِدف در این سفر با محمداشرف غنی، رئیس جمهوری و عبدالله عبدالله، رئیس اجرائی حکومت وحدت ملی افغانستان دیدار کرده است.

   سخنگوی وزارت خارجه افغانستان افزود که بررسی زمینه همکاری‌های امنیتی در محور گفت‌وگوهای این هیئت با مقام‌های دولت افغانستان بوده است.

  به گفته آقای مستغنی، اجرای پروژه‌های مشترک زیربنایی از جمله امکان‌سنجی ساخت لوله انتقال گاز ترکمنستان از طریق افغانستان به پاکستان، نیز از موضوع‌های مهم مورد بحث بین مقام‌های دو کشور است.

 11. میرسلیم: دولت تورم را مهار نکرده، آمار را دستکاری کرده‌اند

  مصطفی میرسلیم، نامزد انتخابات ریاست جمهوری ایران در دانشگاه آزاد ایلام گفته است: "شرایط بلحاظ اشتغال بغرنج شده است. دولت یازدهم حتی تورم را هم نتوانسته کنترل کند، زیرا متأسفانه در آمار اعلام شده دست کاری کرده اند. این نهایت بی صداقتی با مردم است."

  او گفته: "خیلی از جوانان ما از روی بیکاری و با خفت و خواری از کشور مهاجرت می کنند، در حالی که دولت می گوید نرخ رشد اقتصادی نزدیک هشت درصد است. آیا بیان این آمار تحقیر مردم نیست؟ آیا اصرار بر این که نرخ رشد کشور هشت درصد است، لجبازی کردن با مردم نیست؟

 12. رئیسی: ایجاد یک میلیون شغل در سال قانون است

  ابراهیم رئیسی، نامزد انتخابات ریاست جمهوری ایران در یک سخنرانی انتخاباتی در ایلام گفت: "طبق قانون باید سالی یک میلیون شغل ایجاد شود. تأکید دارم که این قانون است تا اگر کسی تصمیم بر اجرای قانون ندارد، همین الآن به مردم بگوید. ظاهرا برخی تصمیم بر اجرای قانون ندارند".

  به نظر می رسد که اشاره آقای رئیسی به موضع حامیان حسن روحانی در انتخابات است که وعده ایجاد پنج میلیون شغل از سوی محمدباقر قالیباف را غیر عملی خوانده بودند.

 13. ادعای زاکانی علیه خانواده جهانگیری

  علیرضا زاکانی، نماینده سابق مجلس و از چهره‌های اصولگرای ایران در نشستی که فیلم بخش‌هایی از آن در خبرگزاری فارس منتشر شده است، گفته: "مثل زمان قاجار، خانواده‌هایی دارند در کشور ایجاد می شوند... با ظرفیت‌های هزاران میلیاردی... یکی از این خانواده‌ها خانواده جهانگیری است... که بانک دارند و در پتروشیمی هم دست دارند".

  او برادر اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور و نامزد انتخابات را متهم کرد که از طریق "رانت رفاقت با مشایی" در دولت گذشته بانک گردشگری را گرفته است.

 14. غذای فاسد 'دهها دانشجو را در شیراز مسموم کرد'

  دهها دانشجوی دانشکده شهید باهنر شیراز پس از خوردن شام، مسموم شده‌اند. 

  بر اساس گزارش‌ها، تعدادی از مسموم شدگان برای مداوا به بیمارستان مراجعه کرده‌اند.

  خبرگزاری باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از رئیس مرکز مدیرت حوادث و فوریت های پزشکی فارس تعداد افراد مسموم شده را هفتاد و نه نفر و تعداد ادانشجویان بستری شده را هشت نفر اعلام کرده است.

  یکی از دانشجوها به بی بی سی فارسی گفته است:  "فقط امروز ده نفر را به بیمارستان برده‌اند."

  این اتفاق باعث شد تعدادی از دانشجویان این دانشگاه امروز دست به اعتراض بزنند و شعار دهند.

  Video content

  Video caption: "مسمومیت ده ها دانشجوی دانشگاه فنی باهنر شیراز"
  تن ماهی 'فاسد' دهها دانشجوی شهید باهنر شیراز را مسموم کرد
  تن ماهی 'فاسد' دهها دانشجوی شهید باهنر شیراز را مسموم کرد
  تن ماهی 'فاسد' دهها دانشجوی شهید باهنر شیراز را مسموم کرد
  تن ماهی 'فاسد' دهها دانشجوی شهید باهنر شیراز را مسموم کرد
 15. وزیر دادگستری ایران: وجود محموله قاچاق در خانه وزیر دروغ بود، قالیباف عذرخواهی کند

  مصطفی پورمحمدی، وزیر دادگستری ایران ادعای پیدا شدن محموله قاچاق در خانه یکی از وزیران را تکذیب کرده است. او گفته که روز چهار اردیبهشت به پلیس لواسانات گزارش داده شده که محموله لباس مشکوک به قاچاق در خانه ای نگهداری می شود. به گفته او "صاحب منزل" به مأموران گفته که نمایندگی یک شرکت تولید پوشاک خارجی را دارد و این لباس‌ها به صورت قانونی وارد شده است. آقای پورمحمدی می‌گوید که مأموران محل را مهروموم کرده‌اند تا قوه قضائیه به موضوع رسیدگی کند. اما یکی دو روز بعد ابتدا این خبر در یک سایت منتشر می شود و بعد خبرنگاری در مورد آن از سخنگوی قوه قضائیه سئوال می کند. آقای پورمحمدی به شدت از نحوه اعلام موضوع از سوی غلامحسین محسنی اژه ای، سخنگوی قوه قضائیه انتقاد کرده که گفته است "محموله مظنون به قاچاق مربوط به فرزند یکی از وزرا است و در خانه وزیر نگهداری شده". وزیر دادگستری ایران می گوید که بررسی های بعدی ثابت کرده که لباس ها به صورت قانونی و با پرداخت حقوق و عوارض کامل وارد کشور شده است و قاضی روز گذشته در مورد این پرونده حکم منع پیگرد صادر کرده است.

  محمدباقر قالیباف، شهردار تهران و نامزد انتخابات ریاست جمهوری در یک برنامه تلویزیونی گفته بود: "می شنویم که در خانه فلان مسئول محموله قاچاق پیدا شده. من اگر رئیس دولت بودم فورا آن وزیر را عزل و از مردم عذرخواهی می کردم".

  آقای پورمحمدی گفت: "این ادعا خلاف شرع و قانون و جرم قابل تعقیب است. به جای اینکه آقای رئیس جمهور معذرت خواهی کند، ایشان باید از ملت شریف ایران و هیئت دولت عذرخواهی کند".

 16. جلوگیری از سخنرانی کرباسچی در گرمسار

  خبرگزاری‌های نزدیک به سپاه در ایران از جلوگیری از سخنرانی غلامحسین کرباسچی، دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی در گرمسار خبر داده‌اند. به گزارش این خبرگزاری‌ها، کسانی جلوی سخنرانی آقای کرباسچی را گرفته‌اند که از سخنان او در مورد حضور نظامی ایران در سوریه خشمگین بودند. آقای کرباسچی چند روز پیش در یک سخنرانی در اصفهان گفته بود: "ما هم دلمان می‌خواهد در سوریه و لبنان و یمن صلح برقرار شود. دفاع از مظلوم بشود و شیعیان آن جا تقویت بشوند. ولی این کار فقط با پول دادن و اسلحه خریدن و کشتن و زدن درست می‌شود"؟ پس از انتشار ویدیوی بخش‌هایی از این سخنرانی، دادگستری اصفهان علیه او اعلام جرم کرد. آقای کرباسچی گفته است که سخنان او به صورت تقطیع شده منتشر شده.

  View more on twitter
  View more on twitter
 17. هشت کشته و ۲۵ زخمی در حمله انتحاری به مرکز کابل

  منابع وزارت داخله/کشور افغانستان تایید کرده‌اند که در انفجار انتحاری در مرکز شهر کابل هشت غیرنظامی کشته و ۲۵ غیرنظامی دیگر زخمی شده‌اند.

  نجیب دانش، سرپرست دفتر مطبوعاتی این وزارت به بی‌بی‌سی گفت که یک بمب‌گذار انتحاری موتر/خودرو بمبگذاری شده خود را صبح چهارشنبه، ١٣ ثور (اردیبهشت) در خیابان "شش‌درک" واقع در حوزه نهم امنیتی پایتخت منفجر کرد.

  آقای دانش افزود که هدف فرد بمب‌گذار یک کاروان نیروهای بین‌المللی بود که از این محل می‌گذشت.

   گروه دولت اسلامی، معروف به "داعش" با انتشار اطلاعیه‌ای درباره این رویداد، مسئولیت آن را به عهده گرفته است.  

  صحنه انفجار کابل
 18. وزیر اطلاعات: بحث درباره مدیران دوتابعیتی هیچ فایده‌ای برای جامعه ندارد

  محمود علوی، وزیر اطلاعات ایران درباره‌ آخرین وضعیت مدیران دوتابعیتی در ایران گفته اکثر افرادی که در لیست ۵۳ نفره قوه قضاییه جای گرفته‌اند اقامت در کشورهای خارجی دارند نه تابعیت.

    وزیر اطلاعات همچنین گفته است: "این آخرین صحبتی است که درباره مدیران دوتابعیتی می‌کنم چون این گونه موضوعات هیچ فایده‌ای برای جامعه و کشور ندارد و نتیجه آن سوزاندن اعتماد مردم است. "

  به گفته آقای علوی فعالیت مدیرانی که گرین کارت (اقامت دائم آمریکا) دارند بر اساس قانون ممنوع نیست. 

  محمود علوی، وزیر اطلاعات ایران
 19. رئیسی، نامزد جبهه پایداری

  جبهه پایداری انقلاب اسلامی در ایران که از سیاستمداران نزدیک به محمدتقی مصباح یزدی تشکیل شده است، با انتشار بیانیه‌ای ابراهیم رئیسی را به عنوان "نامزد اصلح" معرفی و از او اعلام حمایت کرده است. این جبهه پیشتر هم یک بار موضع مشابهی اعلام کرد، اما به فاصله کوتاهی آن را پس گرفت.

 20. چشم‌انداز خبری روز

  • تبلیغات و کارزار انتخاباتی در ایران ادامه دارد. نامزدهای انتخاباتی به دیدار و سخنرانی مشغولند.
  • سازمان هواشناسی ایران پیش‌بینی بارندگی شدید کرده و در مورد احتمال جاری شدن سیل و آبگرفتگی هشدار داده.
  • مذاکره کننده ارشد اتحادیه اروپا امروز شرایط این اتحادیه را برای مذاکره در مورد خروج بریتانیا اعلام می کند.