Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

کشته شدن رهبر داعش در افغانستان تأیید شد

رهبر داعش در افغانستان کشته شد
BBC
رهبر داعش در افغانستان کشته شد

حکومت افغانستان تأیید کرد که عبدالحسیب، رهبر گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) در عملیات نیروهای امنیتی در ولایت ننگرهار در شرق افغانستان کشته شده است.

بیشتر بخوانید

غنی در دیدار با ظریف: ثبات افغانستان نباید قربانی رقابت‌های منطقه‌ای شود

دیدار غنی با جواد
arg

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان، در دیدار با محمد‌ جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، گفت ثبات افغانستان نباید قربانی رقابت‌های منطقه‌ای شود. آقای غنی تأکید کرد که به گروه‌های "تروریستی" اجازه داده نمیشود که از خاک این کشور علیه کشورهای دیگر استفاده کنند.

بیشتر بخوانید  

ارتش پاکستان: ۵۰ نظامی افغانستان در درگیری مرزی کشته شده‌اند

مقام‌های نظامی دولت پاکستان می‌گویند که در عملیات ارتش پاکستان دست‌کم ۵ پاسگاه مرزی افغانستان در نزدیکی مرز بین دو کشور از بین رفته و حدود ۵۰ نظامی این کشور نیز کشته شده‌اند. حکومت افغانستان این ادعای مقامات پاکستانی را رد می‌کند. 

در مورد این درگیری مرزی بیشتر بخوانید

سیل در لردگان

 ستار فرهادی، مدیرکل دفتر مدیریت بحران استانداری چهارمحال و بختیاری گفت: "در پی بارش شدید باران و وقوع سیلاب در شهرستان لردگان این استان ۴ نفر ناپدید و ۲ نفر زخمی شدند."

به گزارش ایرنا، آقای فرهادی همچنین گفت: "بارش شدید باران، تگرگ و جاری شدن سیل باعث خسارت به ۴۰ خانوار روستایی این منطقه شده است."

به گفته مدیرکل دفتر مدیریت بحران استانداری چهار محال و بختیاری با توجه به احتمال ادامه بارش ها و امکان جاری شدن سیل در استان، هشدارهای لازم به عشایر و ساکنان مناطق مختلف اعلام شده است. 

توفانی در هرات جان ۳ کودک را گرفت

هرات
SocialMedia
این رویداد ساعت پنج بعد از ظهر امروز به وقوع پیوست

توفانی در ولایت هرات در غرب افغانستان جان دست‌کم ۳ کودک را گرفته است.

منابع محلی همچنین می‌گویند که ۸ نفر دیگر زخمی شدند.

گفته می‌شود که این تلفات ناشی از فروریختگی دیوار بالای چند خانواده در هرات بوده است. 

میزان مشارکت مردم فرانسه در ساعات پایانی انتخابات به بیش از ۶۵ درصد رسید

انتخابات فرانسه
Getty Images

وزارت کشور فرانسه میزان مشارکت مردم در دور دوم انتخابات را تا امروز بعدازظهر۶۵.۳۰ درصد اعلام کرد. این در حالی است که در انتخابات ۵ سال پیش (۲۰۱۲) میزان مشارکت در زمان مشابه ۷۱.۹۶ درصد بود

 براساس آماری که تا ظهر از سوی وزارت کشور اعلام شد میزان مشارکت 28.23 درصد بود.

ارقام ارائه شده نشان می دهد که تاکنون میزان مشارکت در مقایسه با انتخابات پنج سال پیش کمتر بوده است.  

روحانی خطاب به منتقدانش: لطفا شما دم از آزادی نزنید

حسن روحانی، در سفرش به ارومیه در پاسخ به منتقدانش گفت: "از آزادی بیان و انتقاد سخن می گویند. یا للعجب. آنهایی که زبان ها را بریدند و دهان ها را دوختنتد. شما که در طول سالهای گذشته آنچه از شما صادر شد، کلمه ممنوعیت بود؛ ممنوعیت قلم، ممنوعیت تصویر. لطفا شما دم از آزادی نزنید که آزادی خجالت می کشد. شما دم از انتقاد نزنید. شما در نهادی کار می کنید که کسی جرات انتقاد از آن نهاد را ندارد. تخریب را در این جامعه رقم می زنند ولی زنان و مردان ما با آگاهی در برابر سیاه نمایی آنها ایستاده اند."

به گزارش ایسنا، آقای روحانی همچنین در بخش دیگری از سخنان افزود: "در این چهار سال شما کاسبان تحریم، کاسبی تان کساد شده است، ناراحت هستید؟ می خواهید ما را به چهار سال قبل بازگردانید ولی ما عقب باز نمی گردیم. ما راهمان را انتخاب کرده ایم. راه ما آزادی است. بازهم می خواهید تحریم و حصر را به ایران بازگردانید. ما مخالف تحریم و حصر ایران هستیم."

روحانی
TASNIM

ابراز نگرانی مادر آتنا دائمی از ادامه اعتصاب غذا فرزندش

معصومه نعمتی مادر آتنا دائمی با ابراز نگرانی از ادامه اعتصاب غذای دخترش در توییتر خود نوشت: "بیست و نهمین روز اعتصاب دخترم،از شمردن روزهای اعتصاب خسته شدم" 

خانم دائمی که در حال گذراندن حکم هفت سال زندان خود در اوین است در اعتراض به صدور حکم برای خواهرانش از نزدیک به یک ماه پیش دست به اعتصاب غذا زده است.  

پیشتر دو خواهر آتنا دائمی، از اتهامات مطرح شده و شکایت سپاه پاسداران در مرحله بازپرسی در دادسرای شهید مقدس اوین، تبرئه شده بودند.

اما در پرونده‌ای دیگر آنها به اتهام "توهین به ماموران در حین انجام وظیفه" به حبس تعلیقی محکوم شدند.

View more on twitter

کره شمالی یک شهروند دیگر آمریکا را بازداشت کرد

کره شمالی از بازداشت یکی دیگر از شهروندان آمریکا به ظن " اقدامات خشونت آمیز" علیه این کشورخبر داده است. آژانس خبری کره شمالی گزارش کرده که کیم هک-سونگ، در دانشگاه علوم و تکنولوژی پیونگ یانگ کارمی کرد. به گزارش این خبرگزاری این شهروند آمریکایی روز گذشته بازداشت شده است. کره شمالی پیش از این سه شهروند دیگر آمریکایی را بازداشت کرده بود. آمریکا در گذشته کره شمالی را متهم کرده بود که با بازداشت شهروندان آمریکایی درصدد است که از آن ها به عنوان گروگان استفاده کند. 

حسن روحانی: سازمان ملی جوانان کشور احیا شود

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران از جمشید انصاری رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور خواست اقدامات لازم برای احیاء مجدد سازمان ملی جوانان کشور صورت پذیرد.

به گزارش تسنیم، در نامه رئیس‌جمهور آمده است: "به منظور تمرکز بیشتر بر مسائل جوانان و با توجه به بررسی‌های انجام شده و ارزیابی عملکرد در ادوار مختلف، لازم است سازمان ملی جوانان کشور با مأموریت رسیدگی به امور جوانان و کمک به شکوفایی استعداد آنان در حوزه‌های مختلف و هماهنگ‌سازی اقدامات دستگاه‌های مسئول در حوزه جوانان، احیاء شود. مقتضی است اقدامات لازم در این راستا صورت پذیرد و ترتیبات قانونی لازم اتخاذ شود."

حدود هفت سال پیش بود که مجلس ایران دستور ادغام سازمان ملی جوانان و تربیت بدنی را تصویب کرد.

با گذشت چند سال برخی از نمایندگان مجلس عنوان کردند که با ادغام سازمان ملی جوانان و سازمان تربیت بدنی اشتباه بود.

روحانی
TASNIM

بسته شدن بخشی از موزه لوور به دلایل امنیتی

بخشی از موزه لوور در پاریس از جمله منطقه حضور خبرنگاران بخاطر بازرسی‌های امنیتی بسته شده است. در حال حاضر به رسانه ها اجازه حضور در این بخش داده نمی شود،  اما به توریست ها اجازه داده شده که از در دیگری وارد موزه لوور شوند. گفته شده که تهدید خاصی وجود ندارد.  

موزه لوور
Getty Images
موزه لوور
Getty Images

پیکارجویان فتح الشام از اردوگاه یرموک خارج می‌شوند

اردوگاه یرموک
BBC

گزارش ها از سوریه حاکی از دستیابی به توافقی است که براساس آن به پیکارجویان متعلق به گروه فتح الشام اجازه خروج از اردوگاه آوارگان فلسطینی یرموک در حومه دمشق به استان ادلب داده می شود. این توافق بخشی از توافقی بزرگتر است که براساس آن هزاران غیرنظامی و پیکاجوتوانستند در ماه گذشته از ۴ شهر سوریه خارج شوند. اردوگاه یرموک برای اسکان آوارگان فلسطینی جنگ اعراب و اسرائیل ساخته شد، اما پس از ورود گروه‌های مسلح مخالف دولت بشار اسد، در اواخر سال ۲۰۱۲ به کانون درگیری‌های سنگین تبدیل شد. گفته شده که فتح الشام کنترل حدود ده درصد از یرموک را در اختیار دارد.

روایت خبرگزاری ایسنا از حضور روحانی در جمع معدنچیان یورت

خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) در گزارشی با عنوان "دغدغه‌های انتخاباتی این بار معدنچیان داغدار را نشانه گرفت" درباره حضور حسن روحانی رئیس جمهوری  ایران در محوطه معدن یورت توضیحاتی داده است.

به گزارش این خبرگزاری آقای روحانی در محل حادثه در جمع معدنچیان سخنرانی کرد و "هنگام ترک محل عده‌ای از معدنچیان حاضر مطالبات و دغدغه‌های خود را با رییس جمهور در میان گذاشتند که این مساله به دلیل همزمانی بیان این مطالبه‌ها و پایان سخنرانی رییس جمهور و ترک محل از جانب وی و هیات همراه به صورت طبیعی ازدحامی ایجاد کرد که "مخالفان دولت در رسانه‌های خود از آن تعبیر به اعتراض مردم گلستان به رییس جمهور کرده و در قالب فیلم و عکس دانسته یا نادانسته سعی داشتند این مساله را به سراسر استان تعمیم داده و اقدامی در راستای تحریک عمومی در گلستان علیه عالیترین مقام اجرایی کشور ایجاد کنند."

روحانی
ISNA

سخنان یک کارگر معدن در حضور روحانی

تجمع خانواده معدنچیان در مقابل ماشین حسن روحانی

حانواده‌های معدنچیان زمستان یورت، هنگام حضور حسن روحانی، رئیس جمهور در ایران در منطقه تجمع کردند و خواستار رسیدگی به وضعیت معدنچیان شدند. 

View more on twitter

واکنش اژه‌ای به حکم سازمان تعزیرات درباره کشف کالای قاچاق

غلامحسین محسنی اژه‌ای ،سخنگوی قوه قضاییه در نشست خبری درباره کشف "کالای قاچاق" از منزلی در لواسان گفت مصطفی پورمحمدی ،رئیس سازمان تعزیرات حکومتی "از طرف دولت ظرف کمتر از ۴۸ ساعت رای به تبرئه داد." 

 ماجرا از آنجا آغاز شد که رسانه‌های اصولگرا گزارش دادند که ماموران نیروی انتظامی در خانه دختر یکی از وزرا جنس قاچاق پیدا کرده‌اند.

 اما شعبه ۲۷ دادگاه بدوی تعزیرات زیر نظر وزارت دادگستری اعلام کرد که این اجناس قاچاق نبوده و با مجوز گمرکی و به طور قانونی بعد از پرداخت عوارض وارد ایران شده است. بر اساس این حکم اجناس قاچاق نبوده است. 

آقای اژه‌ای درباره این پرونده گفت: "شرکتی به نام آماتیس طراوت کودکی متعلق به فخرالدین آشتیانی وزیر آموزش و پرورش و خانواده ایشان است. دختر آقای آشتیانی سال ۱۳۹۳ به سمت مدیرعاملی این شرکت رسیده است." 

به گفته سخنگوی قوه قضاییه حوزه فعالیت این شرکت صادرات و واردات منسوجات بوده است.

 آقای اژه‌ای همچنین گفت: "این شرکت با کارت بازرگانی یک شرکت دیگر در دو نوبت اقدام به وارد کردن این پوشاک کرده است، در حالیکه شرکت دیگر اجازه فعالیت درحوزه پوشاک را ندارد و حوزه فعالیت آن فنی و مهندسی است."

اژه‌ای
MEHR

وزارت کشور فرانسه آمارمشارکت در انتخابات را تاکنون ۲۸.۲۳ درصد اعلام کرد

انتخابات فرانسه
a

وزارت کشور فرانسه، آمار مشارکت در انتخابات را ۲۸.۲۳ درصد تا ظهر امروز  به وقت اعلام کرده است. براساس این گزارش این میزان کمتر از مشارکت مردم در انتخابات ۵ سال گذشته است. در انتخابات سال ۲۰۱۲ میزان رای دهندگان در زمان مشابه در روز انتخابات ۳۰.۷ درصد اعلام شد. در سال ۲۰۰۷ این رقم ۳۴.۱ درصد و در سال ۲۰۰۲، ۲۶.۲ درصد اعلام شده بود. 

آیت‌الله خامنه‌ای درباره انتخابات: دولت‌ها تأثیری ندارند، دشمن دشمن است

 آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران امروز در جمع معلمان و کارکنان آموزش و پرورش مردم را تشویق به رای دادن در انتخابات ریاست جمهوری کرده و گفته است: "دولت‌ها تأثیری ندارند. دشمن دشمن است. این دولت و آن دولت ندارد. آنچه مانع دشمنی می‌شود حضور مردم است."

آقای خامنه‌ای گفت: "آنچه برای منافع ملت به‌ صورت فوری لازم است، حضور مردم است. حضور مردم دشمنان را از هیبت جمهوری اسلامی می‌ترساند. این هیبت ناشی از امثال حقیر نیست". انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری ایران روز جمعه ۲۹ اردیبهشت برگزاری می‌شود.

سر مربی استقلال به دلیل مشکلات مالیاتی نتوانست از ایران خارج شود

سر مربی تیم استقلال به دلیل مشکلات مالیاتی نتوانست همراه استقلال به قطر برود. 

View more on twitter

حمله داعش به پایگاه استقرار نیروهای کرد و مشاوران نظامی آمریکا در عراق

نیروهای امنیتی عراق از کشته شدن ۲ نفر در جریان حمله پیکارجویان گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) به پایگاهی در شمال عراق خبر داده اند. این پایگاه محل استقرار نیروهای کرد و مشاوران نظامی آمریکا است. گفته شده که مهاجمان یونیفورم های نیروهای کرد را به تن داشته و ریش هایشان را زده بودند. 

گفتگوی ترامپ با رئیس جمهور پرو در مورد بحران جاری در ونزوئلا

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در تماسی تلفنی با پدرو پابلو کوچینسکی، رئیس جمهور پرو بحران جاری در ونزوئلا را مورد بررسی قرار داد. به گفته کاخ سفید آقای ترامپ به پرو در مورد توسعه سازمان‌های دموکراتیک و کمک به مردم ونزوئلا پیشنهاد همکاری داده است. جزییات زیادی از این مکالمه تلفنی منتشر نشده است. 

تجمع کارکنان پتروشیمی پردیس در اعتراض به 'سو مدیریت'

شماری از کارکنان مجتمع پتروشیمی پردیس امروز نسبت به آنچه نادیده انگاشتن اصول ایمنی و سوء مدیریت گفته شد، دست به تجمع اعتراضی زدند. 

 به گزارش ایلنا، این معترضان گفتند: "با بروز حادثه هفته گذشته نشتی آمونیاک در فاز یک پتروشیمی پردیس و مصدومیت همکاران ما که تا سر حد مرگ پیش رفتند، خواستار برکناری مدیر مجتمع (تولید) هستیم." 

 یکی از این معترضان گفت: "در تاریخ ۱۲ اردیبهشت (روز حادثه) با وجود نشتی شدید آمونیاک، اصرار بر راه اندازی باعث این حادثه شد. " 

وی افزود: "در این حادثه ۱۰ نفر از کارکنان آتش نشان و بهره بردار مصدوم شدند که ۶ نفر دارای مشکلات تنفسی شدند و ۴ نفر از آنان با گذشت ۵ روز از حادثه هنوز در بخش Icu بیمارستان های شیراز بستری هستند." 

رئیس بسیج مستضعفین: محو اسرائیل جزو آرمان‌های ما است

به گزارش ایسنا، غلامحسین غیب پرور، رییس سازمان بسیج مستضعفین در خصوص اظهارات مطرح شده درباره شعار مرگ بر اسرائیل روی موشک های دوربرد گفت: "شعار مرگ بر اسرائیل بر روی موشک مگر کار بدی است، اساسا محو اسرائیل جزو آرمان های ما می باشد."

آقای روحانی در مناظره دوم بدون نام بردن از سپاه از شلیک موشک‌هایی که روی آن برای "نابودی اسرائیل" شعار نوشته شده، انتقاد کرد و گفت بعضی با این کارها به دنبال اثرگذاری بر برجام بودند.

غیب پرور
ISNA

خبر فوریانتقاد رهبر ایران از شورای عالی انقلاب فرهنگی و سند آموزشی یونسکو

آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران امروز با انتقاد شدید از "اجرای بی‌سر وصدای" سند آموزشی یونسکو در ایران گفت: " این سند ۲۰۳۰ یونسکو چیزی نیست که جمهوری اسلامی تسلیم آن شود. اصل کار غلط است؛ اینکه برویم سندی امضا کنیم و بعد بی‌سروصدا آن را اجرا کنیم؛ مطلقاً مجاز نیست. بنده از شورای عالی انقلاب فرهنگی هم گله‌مندم. باید مراقبت میکردند و نباید می‌گذاشتند کار به جایی بکشد که ما جلوی آن را بگیریم. اینجا جمهوری اسلامی است".

این سخنان رهبر ایران در دیدار با معلمان و کارکنان آموزش و پرورش مطرح شده است. بر اساس اهداف اعلام شده توسط یونسکو (سازمان علمی، فرهنگی و تربیتی ملل متحد) ، از سال ۲۰۱۵ تا ۲۰۳۰، تمام کشورهای عضو سازمان ملل باید تلاش کنند که به اهداف وشاخص‌های توسعه پایدار دست پیدا کنند. "آموزش باکیفیت" یکی از اهداف هفده‌گانه یونسکو است که خواهان آموزش برابر، فراگیر، عادلانه همراه با برابری جنسیتی در کشورهای عضو است.

بیشتر بخوانید

علی خامنه‌ای
KHAMENEI.IR

حسن روحانی برای دیدار با خانواده معدنچیان به استان گلستان رفت

حسن روحانی، رییس جمهوری ایران امروز برای دیدار با خانواده کارگران قربانی معدن زغال سنگ یورت و همچنین بررسی منطقه به استان گلستان رفت.  

به گزارش خبرگزاری‌های ایران، آقای روحانی اعلام کرد: "مقصران و خاطیان حادثه انفجار معدن آزادشهر باید محاکمه و در صورت اثبات تقصیر یا قصور به اشد مجازات محکوم شوند."

وی همچنین با ابراز همدردی با خانواده معدنچیان گفت: "هدف از این سفر بازدید از معدن زمستان یورت و بررسی اقدامات انجام شده و وضعیت خانواه‌های داغ‌دیده، خانواده‌های مصدومان و خانواده‌هایی است که از عزیزان‌شان بی‌خبر هستند. بررسی علل وقوع این حادثه و پیش‌گیری از تکرار چنین حوادثی از دیگر اهداف من در این سفر است."

روحانی
ILNA

'مدیر معدن زغال سنگ آزادشهر با قرار وثیقه آزاد شد'

هادی هاشمیان، رئیس کل دادگستری گلستان اعلام کرد: مدیر معدن زغال سنگ آزادشهر امروز پس از بازجویی با قرار وثیقه آزاد شد.

به گزارش میزان، آقای هاشمیان همچنین گفت:"مدیر معدن زغالسنگ آزادشهر پس از احضار، صبح امروز در دادسرا حضور یافته بود."

معدن
MIZAN

چهارمین روز عملیات امداد و آواربردری در معدن یورت

معدن یورت
MIZAN

در چهارمین روز از امدادرسانی و آواربرداری در معدن زغال سنگ یورت در آزادشهر، وحید حقانیان، به عنوان نماینده رهبر ایران در این محل حاضر شد. 

همچنین علی ربیعی، وزیر کار برای دومین بار به این منطقه سفر کرده است.

یورت
MIZAN

وزیر امور خارجه ایران به کابل رفت

جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، برای دیدار با مقام‌های حکومت وحدت ملی افغانستان به کابل سفر کرده و گفته که هدف او ارتقای همکاری‌های هر دو کشور به همکاری‌های استراتژیک است.

آقای ظریف پیش از ظهر روز یکشنبه در کنفرانس مشترک خبری با صلاح‌الدین ربانی، همتای افغان خود شرکت کرد.

قرار است او با اشرف غنی، رئیس جمهوری، عبدالله رئیس اجرائی و حنیف اتمر، مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری افغانستان، هم دیدار کند.

دور دوم انتخابات فرانسه؛ مکرون و لوپن به مصاف هم رفته‌اند

مردم فرانسه امروز یکشنبه ۷ مه (۱۷ اردیبهشت) در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری به پای صندوق‌های رای می‌روند.

در این دور امانوئل مکرون با گرایش میانه به مصاف مارین لوپن از جبهه ملی فرانسه با گرایش راست افراطی می‌رود.

این اولین بار در تاریخ فرانسه است که هیچ کدام از نامزدهای مرحله دوم رای گیری متعلق به احزاب عمده نیستند.

بیشتر بخوانید

فرانسه
AFP

امروز در خبرها

  • ادامه عملیات امداد و آواربرداری معدن یورت
  • انتخابات فرانسه
  • سفر ظریف به کابل

آنچه گذشت

اخبار روز گذشته را اینجا مرور کنید