Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

خلاصه

  1. پیکر ۱۳ نفر از محبوسان در معدن یورت پیدا شد
  2. واکنش‌ها به پیروزی مکرون در فرانسه
  3. ادامه تبلیغات نامزدهای انتخاباتی در ایران

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

'حمله به سفارت عربستان ۸۵ درصد از گردشگران زیارتی ایران را کم کرد'

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ایران گفت حمله به اماکن دیپلماتیک عربستان سعودی در ایران "۸۵ درصد از گردشگران زیارتی ایران را کم کرده است".

به گزارش ایسنا، مرتضی رحمانی‌موحد افزود: "طبق برنامه‌ریزی باید در پایان سال گذشته، ۸ میلیون گردشگر خارجی به ایران سفر می‌کرد، در حالی که ۵ میلیون گردشگر وارد شدند."

در پی حمله به سفارت عربستان سعودی در تهران و کنسولگری این کشور در مشهد در دی ماه ۱۳۹۴، عربستان روابط دیپلماتیک خود با ایران را قطع کرد.

به دنبال این واقعه، تعدادی از دیگر کشورهای عربی نیز روابط خود با ایران را کاهش دادند. 

جامعه روحانیت مبارز هم از ابراهیم رئیسی حمایت کرد

به دنبال حمایت جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و جبهه پایداری، جامعه روحانیت مبارز هم به حمایت از کاندیداتوری ابراهیم رئیسی در انتخابات ریاست‌جمهوری ایران پرداخت.

این تشکل اصولگرا، با صدور بیانه ای رسمی اعلام کرد: "با توجه به بیانیه جامعه محترم مدرسین حوزه علمیه قم در حمایت از جناب حجت‌الاسلام والمسلمین رئیسی به عنوان کاندیدای ریاست جمهوری دوره دوازدهم، بدینوسیله مصوبه شورای مرکزی جامعه روحانیت مبارز در حمایت از ایشان یعنی حضرت حجت‌الاسلام والمسلمین رئیسی اعلام می‌شود."

هفته پیش حسین ابراهیمی، عضو جامعه روحانیت مبارز، اعلام کرده بود که اعضای این تشکل تصمیم گرفته اند از ابراهیم رئیسی حمایت کنند، اما تا امروز، بیانیه رسمی جامعه روحانیت مبارز در حمایت از آقای رئیسی منتشر نشده بود.

انفجار در موگادیشو

انفجار بزرگی در موگادیشو پایتخت سومالی روی داده است. 

پلیس گفته دست کم شش نفر در این انفجار کشته شدند. 

گزارشها حاکی است یک ماشین بمب گذاری شده در یکی از مناطق شلوغ منفجر شده است. 

شاهدان می‌گویند پس از انفجار تیراندازی هم صورت گرفته است. 

گروه اسلامی الشباب عموما شهرها را هدف قرار می‌دهد.

ستاد مبارزه با مواد مخدر، سخنان رئیس ستاد انتخاباتی قالیباف را تکذیب کرد

 پروزیر افشار، سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر به اظهارات محمد دهقان، رییس ستاد انتخاباتی محمدباقر قالیباف در خصوص عملکرد ستاد مبارزه با مواد مخدر واکنش شدیدی نشان داد و آن را "کذب و افتراآمیز" خواند.  

به گزارش ایسنا، آقای سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر همچنین گفت: "افزایش ۴ برابری تعداد معتادان متجاهر خیابانی در کلان شهر تهران کذب محض است و با توجه به اقدامات گسترده شاهد افزایش ۴ برابری پوشش خدمات درمانی و کاهش آسیب و حمایت‌های اجتماعی به این گروه آسیب‌پذیر بوده‌ایم که متاسفانه ایشان حتی زحمت مطالعه در این خصوص را به خود نداده و افزایش خدمات را افزایش تعداد معتادان متجاهر اعلام کرده ‌است."

رییس ستاد انتخاباتی قالیباف پیشتر گفته بود که تعداد معتادان متجاهر خیابانی در تهران ۴ برابر افزایش داشته است.

سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر
ISNA

جهانگیری: مطبوعات آزاد باشد تا شاهد فسادهایی مانند املاک نجومی نباشیم

اسحاق جهانگیری، یکی از نامزدهای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در سخنانش با تاکید بر موضوع آزادی بیان گفت: "املاک نجومی را یک جوان در شبکه‌های اجتماعی اعلام کرد، مطبوعات باید آزاد باشد تا شاهد فسادهای آنچنانی نباشیم."

 ماجرای واگذاری این املاک را اولین بار یاشار سلطانی، خبرنگار و مدیرمسئول نشریه معماری‌نیوز رسانه ای کرد و بعد از آن بازداشت و پس از مدتی آزاد شد. 

بعد از افشای ماجرای واگذاری املاک شهرداری، آقای قالیباف بارها تاکید کرده بود که تخلفی صورت نگرفته است.

View more on twitter

رییسی: شرایط فعلی باید تغییر کند

ابراهیم رییسی نامزد انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری به اهواز رفت.

به گزارش تسنیم، آقای رییسی در این سفر با اشاره به مشکل بیکاری و فقر گفت: "حرف مردم ما این است که دیگر ریزگردها و بیکاری قابل قبول نیست؛ مردم دیگر کم‌کاری شما را تحمل نخواهد کرد؛ ما معتقدیم شرایط فعلی برای از بین رفتن بیکاری و فقر باید تغییر کند. "

رییسی
TASNIM

معاون قضایی دادستان کل کشور: ستاد انتخاباتی روحانی از فعالیت سایت قالیباف شکایت کرد

 عبدالصمد خرم آبادی، معاون قضایی دادستان کل کشور در امور فضای مجازی و دبیر کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه با اشاره به فیلتر شدن سایت کارانه گفت: "ستاد انتخاباتی آقای روحانی طی نامه‌ای در تاریخ ۱۵/۲/۹۶ به طور کتبی از فعالیت سایت کارانه شکایت کرده و تقاضای برخورد سریع نهادهای امنیتی و کمیسیون بررسی تبلیغات ریاست جمهوری با این سایت را داشته است."

به گزارش مهر،  آقای خرم آبادی همچنین افزود: "این موضوع در کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه مورد بررسی قرار گرفت و بر اساس تصمیم اکثریت اعضای حاضر در جلسه بر خط، دستور فیلتر ومسدود سازی این سایت صادر شده است."

درباره اظهار نظر وزیر اطلاعات درباره این موضوع بیشتر بخوانید

عبدالصمد خرم آبادی
MEHR

گزارش حادثه معدن یورت به دفتر قوه قضاییه فرستاده شد

 هادی هاشمیان، رییس کل دادگستری گلستان از ارسال گزارش حادثه انفجار معدن زمستان یورت آزادشهر به دفتر صادق آملی لاریجانی، رییس قوه قضاییه خبر داد.

 به گزارش ایسنا، آقای هاشمیان همچنین درباره پرونده معدن یورت گفت: "مدیر و پیمانکار معدن به دادسرا احضار و بازجویی شده اند و تا زمان اعلام نظر کارشناسی به قید وثیقه ۱۰ میلیارد تومانی آزاد هستند."

 رئیس کل دادگستری گلستان افزود که کار کارشناسی برای تعیین علت حادثه ، پس از پایان عملیات آواربرداری و امداد و نجات انجام خواهد شد. 

معدن
MIZAN

هشدار رئیس بانک مرکزی به نامزدهای انتخاباتی

ولی‌الله سیف، رئیس بانک مرکزی ایران نسبت به استفاده از منابع بانک مرکزی برای افزایش یارانه نقدی به نامزدهای انتخاباتی هشدار داده است.

آقای سیف گفته است: "فکر می‌کنم که در دولت قبل به اندازه کافی در این زمینه درس گرفته‌ایم."

  رئیس بانک مرکزی گفته است: درآمدهای دولت براساس قانون بودجه کشور کاملا مشخص است. بنابراین زمانی که فردی بدون توجه به این درآمدها وعده‌ای می‌دهد یا این طرح نمی‌تواند اجرا شود یا چنانچه بر اجرای آن اصرار شود یکسری تخریب‌هایی در اقتصاد ایجاد می شود. "

 علی لاریجانی، رییس‌مجلس هم گفته است نامزدها فقط می‌توانند "در چارچوب مصوبه مجلس درباره یارانه ها سخن بگویند به شرط آنکه سخنانشان مربوط به شیوه اجرا باشد." 

چرا لحن روحانی تندتر شده است؟

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران و از نامزدهای دوازدهمین دوره ریاست جمهوری ایران امروز دوشنبه ۱۸ اردیبهشت با اشاره به موضوعات حساسی مانند اعدام و تفکیک جنسیتی، از دو رقیب خود محمد باقر قالیباف و ابراهیم رئیسی بدون نام بردن از آنها انتقاد کرده است.

آقای روحانی در یک سخنرانی در همدان گفت: "ملت ما در انتخابات خرداد ۹۲ اعلام کرد خشونت را قبول ندارد. اردیبهشت ۹۶ هم یکبار دیگر مردم ایران اعلام می‌کنند آنهایی که در طول ۳۸ سال فقط اعدام و زندان بلد بودند، را قبول ندارند."

این بخش از سخنان آقای روحانی احتمالا به ابراهیم رئیسی، نامزد ریاست جمهوری ایران اشاره دارد که از بیست سالگی سمت‌های عالی قضایی در ایران را عهده‌دار بوده است.

آقای روحانی بدون نام بردن از محمدباقر قالیباف نیز چنین گفته است: "اگر شما جوانان در خانه بنشینید بدانید در پیاده‌روهای ما هم دیوار خواهد بود. شما آنها را نمی‌شناسید من آنها را می‌شناسم. آنها روزی در جلسه‌ای تصمیم گرفتند که در تهران و در پیاده رو دیوار بکشند. آنها می خواستند پیاده رو زنانه و مردانه ایجاد کنند همانطور که در محل کارشان بخشنامه تفکیک جنسیتی را صادر کردند."

اشاره رئیس جمهوری ایران در این اظهارات احتمالا به طرح تفکیک جنسیتی در شهرداری تهران بوده است.

جمشید برزگر، تحلیلگر ارشد بی‌بی‌سی در این خصوص چنین گفت.

تحلیل جمشید برزگر از سخنان اخیر روحانی

وزیر کشور: حادثه میرجاوه خلاف انتظار رابطه ایران و پاکستان است

وزیر کشور ایران در گفتگوی تلفنی با همتای پاکستانی خود درباره حمله به مرزبانان ایرانی در میرجاوه گفت: "حادثه میرجاوه خلاف انتظار رابطه ایران و پاکستان است."

View more on twitter

قالیباف: باید امنیت سپرده گذاران خرد حفظ شود

محمدباقر قالیباف، نامزد انتخابات ریاست جمهوری در سخنرانی خود در خرم آباد با بیان اینکه باید امنیت سپرده گذاران خرد حفظ شود اظهارکرد: "فقط ۴ درصد امنیت دارند."

به گزارش ایسنا، آقای قالیباف همچنین در بخشی از سخنانش گفت: "دست کسی که کالاهی مضر، غیر ضروری و خلاف قانون را از مسیر غیر قانونی و با دور زدن قانون وارد می کند و همه کارخانه های ما را یکی پس از دیگری تعطیل می کند را به کمک شما مردم قطع می کنیم." 

قالیباف
ISNA

'خانواده‌های مفقودان حادثه معدن یورت به پزشکی قانونی گنبد مراجعه کنند'

پزشکی قانونی استان گلستان اعلام کرد که خانواده مفقودان حادثه معدن آزادشهر فردا به پزشک قانونی گنبد مراجعه کنند. 

به گزارش میزان، در اطلاعیه سازمان پزشکی قانونی استان گلستان آمده است: "خانواده‌های مفقودان حادثه معدن زغالسنگ آزادشهر (ترجيحا پدر، مادر، همسر و فرزند) به منظور بررسی نهایی و در صورت نياز به آزمايش خون جهت شناسایی با DNA، فردا ۸ صبح به اداره پزشکی قانونی گنبد مراجعه کنند."

معدن
MIZAN

ایرج جمشیدی، سردبیر روزنامه آسیا بازداشت شد

 ایرج جمشیدی، سردبیر روزنامه آسیا امروز به هنگام خروج از منزل، توسط افراد ناشناس و به دلایل نامشخص بازداشت شد.  

جمشیدی
asianews

رییسی: مشکل ما مدیریت اجرایی است

تصویر تازه‌ای از محمدرضا شجریان

همایون شجریان در اینستاگرام خود با انتشار تصویری از محمدرضا شجریان نوشت: "چندى پيش قولى از من گرفته بودند كه همين روزها به باغ هشتگرد برويم و با آن پشتكار مخصوص به خودشان مصرانه پيگيرى مى كردند، تا سرانجام با صلاح ديد پزشكان امروز در بهارين روز آفتابى هجدهم ارديبهشت ماه نود و شش پس از يك سال و چند ماه دورى از باغ دست پروردِشان اين ديدار ميسر شد."

View more on instagram

انتشار فیلمی از مروان برغوثی در زندان اسرائیل

 انتشار یک ویدئو در رسانه‎های اسرائیل نشان می‌دهد مروان برغوثی، زندانی فلسطینی اعتصاب غذای خود را شکسته است. 

مقام‌های فلسطینی می‌گویند این ویدئو جعلی است.

 ویدئو توسط  اداره زندان اسرائیل منتشر شده که می گوید از سه هفته قبل که آقای برغوثی اعتصاب غذا کرده  دوبار از او در زمان غذا خوردن فیلم گرفته شده است. 

زندانیان خواهان خدمات و سرویس‎های بهتر پزشکی هستند. همسر آقای برغوثی گفته این تصاویر برای تضعیف روحیه آنها منتشر شده است.

هشدار سرلشکر باقری به پاکستان

  سرلشکر محمد باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران، گفته که "مناطق همجوار مرزهای شرقی در خاک پاکستان، به مامن و محل آموزش ، آماده سازی و تجهیز تروریستهای جیره خوار عربستان و مورد تایید آمریکا تبدیل شده است." 

وی در همین رابطه هشدار داده است که "مامن و مخفیگاه تروریست ها در هر کجا که باشد مورد ضربات کوبنده قرار خواهند گرفت."

آقای باقری با اشاره به حادثه کشته شدن تعدادی از مرزبانان ایرانی در میرجاوه در مرز مشترک با پاکستان افزوده است که "ادامه این وضع در مرزهای مشترک برای ما قابل تحمل نیست و انتظار داریم مقامات پاکستان با مسئولیت پذیری و کنترل مرزها و دستگیری و تحویل دهی تروریست ها، پایگاه های آنها در آن کشور را تعطیل کند."

مقامات پاکستان همیشه ادهای مقامات ایرانی در خصوص وجود پناه گاههای ستیزه جویان مخالف دولت ایران در خاک خود را رد می کنند و تاکید می کنند که آنها با مقامات ایرانی همکاری می کنند.  

معاون استاندار گلستان: احتمال محبوس بودن هشت معدنچی در معدن یورت

  رضا مروتی، معاون استاندار گلستان گفت: احتمال گرفتار شدن هشت معدنچی در زیر آوار حادثه معدت یورت وجود دارد.    

به گزارش میزان، آقای مروتی همچنین عنوان کرد: "تا کنون پیکر ۳۵ نفر از معدنکاران پیدا و منتقل شده است که این به  تعداد همان تعداد لیست اعلامی معدن است. فرمانداری آزادشهر نیز لیستی از مفقودان تهیه کرده است که احتمال دارد در معدن حبس شده باشند."  

معاون استاندار گلستان افزود: "هم اکنون در دو تونل این معدن عملیات کاهش گاز مونوکسید کربن و گاز متان انباشته شده در حال انجام است که پس از کاهش انباشتگی و انجام عملیات هوادهی نیروهای امدادی و متخصص معدن بتوانند دوباره  عملیات آوار برداری را آغاز کنند.هر چند نمی توان به طور قطعی گفت چند نفر در معدن محبوس هستند اما  احتمال دارد هفت یا هشت نفر دیگر از معدنکاران  محبوس شده باشند." 

معدن
MIZAN

شبه نظامیان مخالف دولت سوریه در حال تخلیه حاشیه دمشق

 صدها نفر از شبه نظامیان مخالف دولت سوریه به همراه خانواده‌هایشان طبق آخرین توافقی که با دولت صورت گرفته در حال تخلیه حاشیه تحت محاصره شهر دمشق هستند.

 شبه نظامیان منطقه برزه در شمال پایتخت سوریه را تخلیه کرده اند. 

 این افرادطبق توافق به استان ادلب منتقل می شوند. 

برزه در نزدیکی منطقه قوطه شرقی در ماههای اخیر شاهد درگیری های سنگین بوده است. 

وزیر ارتباطات: فیلتر سایت کارانه ارتباطی با دولت و وزارت ارتباطات ندارد

در پی اعلام فیلتر سایت کارانه، محمود واعظی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات: "فیلتر سایت کارانه ارتباطی با وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و یا دولت ندارد."

آقای واعظی با رد هر گونه دخالت دولت در فیلتر شدن این سایت تاکید کرد: "این موضوع ادامه ادعاهای بدون پایه و شعارهای بی‌اساسی است که می‌دهند. در حالی که این موضوع برای مردم روشن است زیرا این سایت ارتباطی با وزارت ارتباطات و دولت ندارد، انتخابات سازوکار خودش را دارد که قانون آن را مشخص کرده است. "

محمدباقر قالیباف، یکی از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری پیشتر از راه‌اندازی سامانه کارانه برای متقاضیان شغل خبر داده بود. 

روز گذشته اعلام شد که این سایت فیلتر شده است و حامیان اصولگرایان دولت را متهم به این اقدام کرده بودند.

واعظی
ISNA

مرکز مدیریت فوریت‌های پزشکی یزد: آمار قطعی دانشجویان مسموم ۴۵۱ نفر است

 احمد دهقان، رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی استان یزد گفت: "آمار قطعی دانشجویان مسموم شده دانشگاه یزد به ۴۵۱ نفر رسید."

به گزارش مهر، آقای دهقان همچنین توضیح داد: "۴۵۱ نفر از دانشجویان دانشگاه یزد دچار مسمومیت شدند که ۲۰۰ نفر از آنها سرپایی درمان شدند و ۲۵۱ نفر نیز در بیمارستان‌های شاه‌ولی، مرتاض و برخی دیگر از بیمارستان‌ها بستری هستند."

آقای دهقان درباره علت این حادثه نیز گفت: "علت اصلی این مسمومیت همچنان در حال بررسی است اما به گفته دانشجویان بستری، اغلب آنها بعد از صرف شام دیشب در دانشگاه دچار تهوع و سرگیجه شده‌اند."

رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی استان یزد
MEHR

زهرا نعمتی از سوی همسرش ممنوع الخروج شد

 زهرا نعمتی، قهرمان پارالمپیک ۲۰۱۶ ریو در رشته تیر و کمان از سوی همسرش ممنوع‌الخروج شد.  

رهام شهابی، همسر زهرا نعمتی با اعلام این موضوع به ایسنا گفت: "بعد از بازی‌های پارالمپیک ریو زهرا نعمتی بنا به دلایلی منزل را ترک کرده و تا این لحظه با وجود این که چندین‌بار خواستار بازگشت او به منزل بودم از زندگی با من امتناع کرده و حتی درخواست طلاق داده است. پس از این اتفاق او را ممنوع‌الخروج کرده‌ام تا نتواند در هیچ تورنمنت برون‌مرزی شرکت کند."   

نعمتی
TASNIM

دادستان یزد پیگیر مسمومیت صدها دانشجوی پسر شد

به گزارش میزان سرپرست اورژانس کشورگفت: "۴۰۰ نفر از دانشجویان پسر خوابگاهی در یزد به علت خوردن غذا دچار مسمومیت شده اند."

 سرپرست اورژانس با بیان اینکه ۲۵۱ دانشجو در دقایق ابتدایی به بیمارستان‌های منطقه اعزام شدند، تاکید کرد: "۱۷۹ نفر از دانشجویان نیاز به بستری داشتند که ساعتی بعد ۷۲ نفر از آن‌ها پس از درمان‌های اولیه مرخص شدند."

 کولیوند تاکید کرد: "۱۵۰ دانشجو در خوابگاه توسط ۴ تیم پزشکی مستقر به صورت سرپایی مداوا شدند." 

به گزارش میزان، در پی مسمومیت صدها دانشجو در یزد، دادستان این استان اعلام کرد که در نامه‌ای به فرمانده پلیس امنیت خواستار بررسی ابعاد مختلف مسمومیت دانشجویان پسر این خوابگاه شده و گزارش آن به دادسرا ارسال شده است. 

سخنگوی نیروی انتظامی: فیلم زیر گرفته شدن یک دختر توسط گشت ارشاد را بررسی می‌کنیم

سعید منتظرالمهدی، سخنگوی نیروی انتظامی اعلام کرد: "فیلم حادثه زیر گرفتن یک دختر توسط گشت ارشاد را بررسی کرده و نتیجه آن را به مردم اعلام می کنیم."

به گزارش میزان، سخنگوی نیروی انتظامی همچنین افزود: "فیلم در حال بررسی است تا زمان وقوع آن مشخص شده و بدانیم مربوط به چه زمانی است. اما آنچه تاکنون مشخص است این است که فیلم بریده شده است. البته باید بگویم پلیس به هیچ وجه چنین برخوردهایی را تائید نمی کند." 

براساس فیلمی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است، دختری پس از پیده شدن از ماشین گشت ارشاد توسط همان ماشین زیر گرفته می‌شود. 

منتظرالمهدی
TASNIM

میرسلیم: حصر موسوی و کروبی به نفع آنها است

مصطفی میرسلیم، نامزد انتخابات ریاست جمهوری در جمع دانشجویان دانشگاه تهران درباره حصر میرحسین موسوی و مهدی کروبی گفت: "ادعای تقلب، ادعای خلافی بود. تعیین تکلیف موضوع رفع حصر نیز با قوه قضائیه است، البته حصر به نفع آنهاست چون محاکمه به ضررشان تمام می‌شود."  

به گزارش تسنیم، آقای میرسلیم، همچنان درباره احتمال کناره‌گیری‌اش از انتخابات به نفع سایر کاندیداهای اصولگرا عنوان کرد: "ما باید ابتدا به فکر اقتدار نظام باشیم و هر راه‌حلی که منجر به مشارکت مردمی می‌شود انجام دهیم. ممکن است برخی بگویند ما فقط میرسلیم را قبول داریم و اگر وی نیاید در انتخابات شرکت نمی‌کنیم." 

میرسلیم
TASNIM

قالیباف: جمع بندی من از عملکرد دولت جمع بندی مناسبی نیست

محمدباقر قالیباف، شهردار تهران و نامزد انتخابات ریاست جمهوری در سخنانی ضمن انتقاد به دولت گفت: "در سال های اخیر دیده شد که روند اداره کشور در مسیر خوبی قرار نگرفته است؛ البته هیچ گاه نمی خواهم منکر زحمات عزیزان شوم چرا که این خارج از انصاف است اما هر کاری یک معدل و نتیجه ای دارد. جمع بندی من از عملکرد امروز دولت نیز جمع بندی مناسبی نیست." 

به گزارش تسنیم، آقای قالیباف همچنین افزود: "امروز دغدغه دولت، دغدغه مردم نیست. دولت ها همیشه تلاش دارند در شرایط سختی که برای مردم به وجود می آید، به حمایت و کمک مردم بیایند. ما معتقدیم امروز مردم ما دغدغه هایی دارند که مهم ترین آنها بحران اقتصادی کشور است. همچنانکه بحران اقتصادی باعث شده است که چالش های جدی در عرصه اجتماعی پیدا کنیم." 

قالیباف
TASNIM

روحانی: آنهایی که در طول ۳۸ سال فقط اعدام و زندان بلد بودند، مردم شما را نمی‌خواهند

حسن روحانی، نامزد انتخابات ریاست جمهوری در سخنان خود در همدان گفت: "یک بار دیگر مردم اعلام خواهند کرد آنهایی که در طول ۳۸ سال فقط اعدام و زندان بلد بودند، مردم شما را نمی‌خواهند."

View more on twitter

عماد بهاور، نامزد شورای شهر تهران رد صلاحیت شد

عماد بهاور، یکی از نامزدهای شورای شهر تهران که پیشتر صلاحیتش تائید شده بود، در توییتر خود اعلام کرد که در بررسی مجدد رد صلاحیت شده است. 

گزارشها حاکی است که در روزهای باقی مانده به انتخابات، اصولگرایان و دستگاه‌های حامی در پی ردصلاحیت تعدادی از کاندیداهای اصلاح‌طلب بودند.

 با این استدلال که این گروه در جریان حوادث پس از انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸، محکومیت قضایی داشته یا با حمایت از کاندیداهای معترض به نتایج آن انتخابات، با آنان همکاری داشتند و در بروز اتفا‌‌‌ق‌ها سهیم بوده‌اند.

عماد بهاور، رییس شاخه جوانان نهضت آزادی ایرا از جمله افرادی بود که پس از انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ بازداشت و و با حکم دادگاه پنج سال زندانی شد.

View more on twitter

'شماری از کارگران کشته شده معدن یورت در نوبت بازنشستگی بودند'

 هادی حسینی، دبیر کانون شوراهای اسلامی کار استان گلستان می‌گوید: "تعدادی از کارگران معدن زمستان یورت آزاد شهر که در حادثه انفجار این معدن جان خود را از دست داده اند می بایست پیش از وقوع این حادثه با استفاده از مزایای قانون سختی و زیان آور بازنشست می شدند."    

به گزارش ایلنا، آقای حسینی گفت: "حدود ۶۰ نفر ازکارگران این معدن می توانستند، بازنشست شوند، پیش از وقوع این حادثه جلساتی در خصوص بازنشستگی کارگران  با مسئولان وزارت کار و کارفرمای معدن زمستان یورت داشتیم و قرار شده بود که کارفرما منابع لازم برای بازنشستگی این افراد را تامین کند اما  این وعده عملی نشد."

 این فعال صنفی کارگری بابیان اینکه هنوز معلوم نیست که از مجموع ۶۰ کارگر مورد نظر چه تعداد در حادثه معدن جان خود را از دست داده باشند، گفت: "ظاهرا با یافت شدن پیکر بی‌جان ۱۳ معدنچی دیگر تعداد کشته‌شدگان این حادثه به ۳۵ کارگر رسیده است."  

معدن
ILNA

مسمومیت ۲۶۰ نفر از دانشجویان پسر در یزد

پیرحسین کولیوند، سرپرست اورژانس کشور اعلام کرد: ۲۶۰ نفر از دانشجویان پسر در یزد به علت خوردن غذا دچار مسمومیت شده اند.

به گزارش میزان،  به همین دلیل درخواست نیروی کمکی شده و در مجموع ۱۴ دستگاه آمبولانس و ۱ دستگاه اتوبوس آمبولانس به محل حادثه اعزام شدند. 

به گقته سرپرست اورژانس تعدادی از دانشجویان نیز به بیمارستان منتقل شدند.

یزد
MIZAN

وزیر دفاع ایران از ۴ محصول جدید دفاعی رونمایی کرد

حسین دهفان، وزیر دفاع  ایران از ۴ محصول جدید دفاعی رونمایی کرد.

به گزارش میزان، در این مراسم از "سلاح‌های انفرادی کلاش ۱۳۳، تک تیرانداز ۱۲. ۷ میلی‌متری نصر، رادیو نرم‌افزار مالتی‌باند حمایلی واسع یک و نصر ۲" رونمایی شد.

دفاعی
FARS

ایران پیروزی مکرون را تبریک گفت

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، در اظهاراتی پیروزی امانوئل مکرون در انتخابات ریاست جمهوری فرانسه را تبریک گفته است.

آقای قاسمی ابراز امیدواری کرده است که  روابط ایران و فرانسه در "دوره جدید پس از برگزاری این انتخابات، براساس بسترسازی های صورت گرفته طی سالهای اخیر و متناسب با ظرفیت های موجود بین دو کشور، در راستای منافع و مصالح دو ملت ایران و فرانسه، گسترش پیدا کند." 

امانوئل مکرون که سیاستمداری میانه‌رو است با شکست قاطع مارین لوپن، نامزد حزب راست‌گرای جبهه ملی، در ۳۹ سالگی، جوانترین رییس جمهور تاریخ فرانسه شده است. بیشتر بخوانید

رئیس دادگستری سیستان و بلوچستان: ۳ نفر از متهمان کلاهبرداری ۵۰۰ میلیاردی تومانی بازداشت شدند

ابراهیم حمیدی، رئیس کل دادگستری سیستان و بلوچستان از دستگیری ۳ نفر از متهمان در پرونده کلاهبرداری ۵۰۰ میلیاردی تومانی خبر داد و گفت: "با توجه به ثبت شکایت‎های مختلف در سایر استان‎ها، نیابت‎های قضایی برای استان‎هایی که شکات طرح شکایت کرده‎اند، صادر شد." 

به گزارش میزان، آقای حمیدی گفته از آنجایی که متهم در استان‌های تهران، کردستان، گلستان و خراسان رضوی نیز شکاتی دارد پرونده به دیوان عالی کشور ارسال شد. 

رئیس کل دادگستری سیستان و بلوچستان همچنین گفت: "۳ نفر از متهمان این پرونده در حال حاضر در زندان هستند." 

حمیدی
TASNIM

مدیرکل مدیریت بحران استان گلستان: جسد ۱۳ کارگر معدن کشف شد

صادق علی مقدم، مدیر کل مدیریت بحران استان گلستان در خصوص آخرین وضعیت جستجو در معدن یورت آزاد شهر گفت: "جسد ۱۳ نفر از کارگران معدن که جان خود را از دست داده بودند، شناسایی شده و در حال حاضر کار آماده سازی آن‌ها برای انتقال به بیرون معدن در حال انجام است."

 به گزارش میزان، مدیرکل مدیریت بحران استان گلستان تاکید کرد: "با توجه به اظهارات ضد و نقیض شرکت خصوصی صاحب معدن، کار تفحص و جستجو همچنان ادامه دارد تا مشخص شود آیا جسد دیگری در عمق تونل وجود دارد یا به تمامی اجساد دسترسی پیدا کرده ایم." 

 تاکنون اجساد ۳۵ معدنچی از داخل تونل این معدن کشف شده است.

معدن
MIZAN

واکنشها به پیروزی مکرون در فرانسه

با پیروزی امانوئل مکرون، در انتخابات ریاست جمهوری فرانسه بسیاری از کشورهای جهان به این این تحول واکنش نشان داده و از آن استقبال کرده‌اند.

آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان، با آقای مکرون تلفنی صحبت کرده است. سخنگوی صدر اعظم آلمان هم پیشتر موفقیت آقای مکرون را پیروزی برای اروپایی قوی و متحد توصیف کرده بود.

دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا، هم در پیامی در توییتر به آقای مکرون تبریک گفته است. 

بیشتر بخوانید

مکرون
AFP

امروز در خبرها

  • پیکر ۱۳ نفر از محبوسان در معدن یورت پیدا شد
  • واکنش‌ها به پیروزی مکرون در فرانسه
  • ادامه تبلیغات نامزدهای انتخاباتی در ایران

آنچه گذشت

اخبار روز گذشته را اینجا مرور کنید