Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

استقبال از محمد باقر قالیباف در مسجد ارشاد اهواز

دولت 4 درصدی

اجرای بخش آموزشی سند ۲۰۳۰ متوقف شد

منصور کبگانیان، دبیر ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور گفت: اجرای مبحث آموزشی سند ۲۰۳۰ متوقف شد و دیگر به مصوبه شورا نیز نیازی نیست. 

به گزارش خبرگزاری مهر، آقای کبگانیان گفت: "سند ۲۰۳۰ مورد تذکر رهبری قرار گرفته و ما امروز جلسات مختلف ستاد نقشه جامع علمی کشور از دی‌ماه ۹۵ تاکنون را بررسی کردیم که در جلسات مداوم در رابطه با این سند اعلام نگرانی کرده بودیم و تناقضات سند ۲۰۳۰ با اسناد بالادستی نظام بارها اعلام شده بود."

 دبیر ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور گفت: "در آخرین جلسه‌ای که با حضور مدیرکل یونسکو در ایران داشتیم، تاکید کردیم که حتی اگر یک بند سند ۲۰۳۰ مغایر با اسناد بالادستی است، اجرای سند باید متوقف شود و گلایه کردیم که چرا این کار از سوی دولت انجام نشده، این موضوع در شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز مطرح شده بود، به جلسه بعدی شورا موکول شد که جلسات بعدی نیز تعطیل بود و موضوع به اینجا رسید."

این سند آموزشی که از پاییز سال ۱۳۹۵ بحث برانگیز شده، بخشی از برنامه سازمان ملل متحد برای "توسعه پایدار" کشورهای عضو تا سال ۲۰۳۰ است. دولت ایران هم برای اعمال هدف‌های آموزشی این برنامه جهانی، سندی را تدوین کرده است که حالا محل اختلاف شده است.

کبگانیان
MEHR

شورایعالی سیاست‌‌گذاری اصلاح‌طلبان لیست انتخاباتی شورای شهر تهران اعلام کرد

 شورای عالی سیاست‌‌گذاری اصلاح‌طلبان لیست انتخاباتی شورای شهر تهران اعلام کرد.

اسامی ۲۱ نفره شورای عالی سیاست‌گذاری به این شرح است: محمدجواد حق‌شناس، محمد سالاری، معروف صمدی، سید محمود میرلوحی، افشین حبیب‌زاده، زهرا نژادبهرام، علی اعطا، محسن هاشمی، محمد علیخانی، زهرا صدراعظم نوری، آرش میلانی،ابراهیم امینی، الهام فخاری، خلیل آبادی، شهربانو امانی، احمد مسجدجامعی، بهاره آروین، ناهید خداکرمی، مجید فراهانی، حسن رسولی، حجت نظری

جهانگیری: احساس خطر می‌کنم

میرسلیم: دولت فعلی فقط خودش را اداره می‌کند

مصطفی میرسلیم، نامزد انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری در اصفهان گفت: "دولت فعلی کشور را اداره نمی کند بلکه فقط خودش را اداره می کند."

به گزارش ایرنا، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: نباید نسبت به دستاوردهایی هم که در زمینه های مختلف توسط این دولت بدست آمده بی انصاف باشیم.

آقای میرسلیم با بیان اینکه افتتاح پروژه ها و طرح در نقاط مختلف کشور باعث افتخار است، گفت: "اما وقتی قرار است راه آهن سه ماه دیگر در همدان افتتاح شود چه ضرورتی دارد که برای افتتاح با شتاب و توام با تظاهر آن اقدام کنیم."

میرسلیم
TASNIM

قالیباف: با فقر و بیکاری جنگ را به خانه مردم بردید

محمد باقر قالیباف، نامزد انتخابات ریاست جمهوری با انتقاد از مسدود شدن سایت کارانه گفت: "ای مردم شما دیدید که من سایت سامانه کارانه را بالا آوردم و همین دلت شکایت و پیگیری کرد و سایت توقیف شد اشکالی ندارد؛ عمر شما به پایان خواهد رسید و این سایت بالا خواهد آمد؛ این جا را تعطیل می‌کنند، اما خودشان تحت عنوان کارورزی سایت می‌زنند."

به گزارش میزان، آقای قالیباف همچنان گفت: "هرگز ملت ایران را از تهدید و جنگ نترسانید و به ملت توهین نکنید؛ ملت ما با عزت و قدرت و شرف ایستاده است و این شما هستید که با فقر و بیکاری جنگ را به خانه‌های تک‌تک مردم برده‌اید و جوانان ما به اعتیاد کشانده‌اید."

قالیباف
MIZAN

رئیسی: می گوییم از ظرفیت کشاورزی استفاده نشده است

ابراهیم رئیسی، نامزد انتخابات ریاست جمهوری در سفر خود به زاهدان گفت: "ما از اقتصاد دریا  استفاه نکرده‌ایم، اقتصاد دریایی در برخی کشورهای اروپایی نزدیک به ۵۰ درصد درآمد ناخالص ملی را تامین می‌کند، اما این رقم برای کشور ما حدود ۲ درصد است.

به گزارش تسنیم، وی با تاکید بر توجه کاربردی به اقتصاد در حوزه کشاورزی، گفت: "ما بحث شعار و آرمان مطرح نمی‌کنیم، بلکه مستند و کارشناسی شده می‌گوییم که از ظرفیت‌های کشاورزی استفاده نشده؛ در بحث قاچاق، افراد معمولی که برای تامین زندگی خود کاری می‌کنند، می‌شوند قاچاقچی، اما کسی با آنها که کانتینر کانتینر قاچاق می‌کنند، کاری ندارد."

رییسی
TASNIM

تیم ملی والیبال زیر ۲۳ سال ایران قهرمان آسیا شد

تیم ملی والیبال زیر ۲۳ سال ایران با پیروزی بر ژاپن قهرمان آسیا شد.  

در بازی فینال که در اردبیل برگزار شد تیم ایران با نتایج ۲۷ بر ۲۵، ۲۶ بر ۲۵ و ۲۵ بر ۲۰ بر ژاپن غلبه و از عنوان قهرمانی خود دفاع کرد.

ایران با رسیدن به فینال جواز حضور در مسابقات قهمرانی جهان را که در مصر برگزار می‌شود به دست آورده بود.

در این مسابقات تایلند سوم شد.

شعار حاضران در همایش روحانی برای رفع حصر

سخنگوی جمنا: پس از مناظره سوم گزینه نامزد واحد را بررسی می کنیم

مرضیه وحیددستجردی، سخنگوی جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی (جمنا) گفت: "پس از مناظره سوم و کسب نظرسنجی از مراکز معتبر اگر به این نتیجه برسیم که یکی از کاندیداهای مورد نظر جبهه دارای آرایی بالای ۵۰ درصد است، حتما به کاندیدای واحد خواهیم رسید."

به گزارش ایرنا، خانم دستجردی همچنین گفت: "در صورتی که طبق نظرسنجی ها کاندیداهای مورد نظر جمنا دارای آرای بالا باشند و مشخص شود که این دو با اقبال عمومی مواجه هستند، هر دو در انتخابات شرکت می کنند تا انتخابات به دور دوم برسد."

سخنگوی جمنا در پاسخ به اینکه چرا جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی چرا تاکنون به کاندیدای واحد نرسیده است، گفت: "هر کاندیداهای مورد قبول دارای تجربیات بسیار خوبی در خدمتگزاری به ملت و محبوبیت فوق العاده ای در میان مردم هستند و تحولات صورت گرفته در آستان قدس رضوی نشان دهنده کارآمدی بالایی آقای رئیسی است. خدمات غیر قابل شمارش آقای قالیباف نیز بر کسی پوشیده نیست."  

وحیددستجردی
MEHR

احتمال غرق شدن ۲۵۰ نفر در مدیترانه

سازمان‌های امدادرسان می گویند در پی غرق شدن دو قایق در مدیترانه طی روزهای اخیر احتمال دارد که حدود ۲۵۰ نفر غرق شدند.

سازمان بین المللی مهاجرت گفته که کمتر ۲۰۰ هزار مهاجر از ابتدای سالجاری به اروپا مهاجرت کردند.

گارد ساحلی ایتالیا گفته که درخلال دو روز گذشته حدود ۶ هزار مهاجر را نجات داده است.

روحانی خطاب به رقیبانش: به احکامی که صادر کردید نگاه کنید

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران و نامزد انتخابات ریاست جمهوری، در تجمعی انتخاباتی در تهران خطاب به رقیبانش گفته است: "شما برگردید به احکامی که صادر کردید بار دیگر نگاه کنید."

آقای روحانی دیروز هم از صدور احکام اعدام انتقاد کرد و گفت مردم ایران "آنهایی که در طول ۳۸ سال فقط اعدام و زندان بلد بودند، را قبول ندارند."

به نظر می‌رسد این صحبت‌های آقای روحانی مربوط به ابراهیم رئیسی است که بیش از سه دهه در قوه قضاییه جمهوری اسلامی بوده و از جمله مقام‌های تصمیم‌گیرنده درباره اعدام‌ دسته جمعی زندانیان سیاسی ۱۳۶۷ بوده است.

رقیبان آقای روحانی در روزهای اخیر به خاطر اعتراض خانواده‌های معدن یورت به او حمله کرده‌اند، اما آقای روحانی امروز در پاسخ آنها گفته است: "شما به‌دنبال اقتصاد آمدید اما به معدنی که مال شما بود و معدنچی‌ها در آن دفن شدند سر نزدید."

یک شرکت وابسته به بسیج از مالکان معدن یورت بوده است.

خیل انبوه جمعیت حاضر در محوطه ورزشگاه شیرودی از طریق نمایشگر مراسم گردهمایی زنان حامی #روحانی را دنبال می‌کنند.

خیل انبوه جمعیت حاضر در محوطه ورزشگاه شیرودی از طریق نمایشگر مراسم گردهمایی زنان حامی #روحانی را دنبال می‌کنند.

چین ۷۲ میلیون دلار به افغانستان کمک می‌کند

مالیه
MOF
وزارت مالیه افغانستان گفته که چین در آینده نیز به افغانستان کمک خواهد کرد

 براساس تفاهنامه که میان اکلیل حکیمی وزیر مالیه/دارایی افغانستان و یوجینگ، سفیر چین در کابل امضا شد، چین متعهد شده که ۷۲ میلیون دلار کمک بلاعوض در اختیار افغانستان قرار دهد. 

به گفته وزیر دارایی افغانستان این پول برای ساخت مجمع ساختمان وزارت خانه‌ها در منطقه دارالامان درغرب کابل، خانه سازی و سایر طرح‌های زیربنایی هزینه می‌شود. 

شعار رفع حصر در تجمع انتخاباتی روحانی

حاضران در تجمع انتخاباتی حسن روحانی در تهران شعارهای مربوط به جنبش سبز را در حضور رئیس جمهور ایران فریاد زدند و خواهان آزادی میرحسین موسوی، مهدی کروبی و زهرا رهنوررد از بازداشت خانگی شدند.

در این تجمع، که در ورزشگاه شیرودی (امجدیه) و از طرف بخش زنان ستاد آقای روحانی برگزار شده، سخنرانان ضمن اعلام حمایت از آقای روحانی گفتند که خواهان رفع محدودیت‌ها برای محمد خاتمی و رهبران جنبش سبز هستند. 

تجمع روحانی
rouhani96.ir

'۲۳۶ پرونده تخلف انتخاباتی به دادسرا ارسال شد'

دادستان کل ایران از ارجاع ۲۳۶ پرونده "تخلف انتخاباتی" تا روز یکشنبه هجدهم اردیبهشت، به دادسرا خبرداده است.

به گزارش خبرگزاری مهر محمد جعفر منتظری گفته از این تعداد ۲۷ پرونده از طریق وزارت کشور به دادسراها ارسال شده.

آقای منتظری گفته است: "معمولاً بعضی از مواردی که قابل تعقیب است مستلزم تقدیم شکایت از طرف کسانی است که مورد اهانت قرار می‌گیرند."

محمد جعفر منتظری، دادستان کل کشور
MEHR

رکوردهای ۳۸ سال انتخابات ریاست جمهوری در ایران

  از زمان پیروزی انقلاب اسلامی در سال ۱۳۵۷ تا امروز یازده دوره انتخابات ریاست جمهوری در ایران برگزار شده و ۷ نفر به عنوان رئیس جمهور انتخاب شده‌اند.

آمارهای رسمی درباره دوره‌های مختلف انتخابات ریاست جمهوری ایران چه می‌گوید؟

نظامیان آلمان در صدد قتل سیاستمداران و نسبت دادن آن به پناهجویان بودند

پلیس آلمان یک نظامی دیگر این کشور را به ظن برنامه ریزی برای ترور به شخصیت های سیاسی و نسبت دادن این حملات به پناهجویان بازداشت کرده است. پلیس گفته است که نظامی بیست و هفت ساله آلمانی همراه با یک دانشجو و یک افسر ارتش این کشور در نظر داشتند سیاستمداران و اعضای گروه مشاوران ضدراعظم در امور مهاجرتی را به قتل برسانند و سپس آن را به پناهجویان نسبت دهند. دادستانی آلمان گفته است که از جمله افرادی که این گروه برای کشتن در نظر داشتند رئیس جمهوری وقت و وزیر دادگستری بودند. پیشتر، یک نظامی دیگر نیز در ارتباط با همین توطئه بازداشت شده است. ارتباط این افراد با گروه‌های راستگرای افراطی باعث نگرانی در مورد نفوذ این گروه ها در نیروهای مسلح آلمان شده است.

ربنای شجریان ثبت ملی شد

دیدار اسحاق جهانگیری با مولوی عبدالحمید

اسحاق جهانگیری، نامزد انتخابات ریاست جمهوری امروز در اینستاگرام خود از دیدار با مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان خبر داد. 

آقای جهانگیری در صفحه اینستاگرام خود نوشت:  "همان طوري كه بارها گفته ام معتقدم هیچ کس نمیتواند یک ایرانی را به دلیل اینکه از مذهب دیگری است، قومیت دیگری است، از حقوق اش محروم کند. از نظر اجتماعی اقوام باید در همه جای ایران احساس همبستگی و انسجام کنند.کرد و بلوچ و آذري و لر و تركمن و عرب و فارس، شیعه و سني، همه یکی هستیم. همه برای ایرانيم. در ایران تنوع قومی وجود دارد. باید بپذیریم که این تنوع قومی تهدید نیست. هیچ قومی از دیگری ایرانی تر نیست."

View more on instagram

پیشنهاد اعزام سه‌هزار نیروی آمریکایی برای مبارزه با طالبان در افغانستان

نیروهای آمریکایی در افغانستان
BBC

چند رسانه آمریکایی می‌‎گویند که برخی مقام‌های دولتی آن کشور خواهان اعزام حداقل ۳۰۰۰ نیروی آمریکایی دیگر برای مبارزه با طالبان در افغانستان شده‌اند.

بر اساس این طرح، که کلیات آن از جمله در روزنامه‌های آمریکایی واشنگتن پست و نیویورک تایمز منتشر شده، همچنین به فرماندهان آمریکایی در افغانستان اجازه داده خواهد شد تا رهبران طالبان را در افغانستان هدف حملات هوایی قرار دهند.

بیشتر بخوانید

برای اولین بار کشمش افغانستان مستقیم به روسیه صادرشد

تجارت
MusaferQoqandi
دولت افغانستان امیدوار است که مسیرهای جدید برای صادرات محصولات کشاورزی افغانستان پیدا کند

مسافر قوقندی، سخنگوی وزارت تجارت افغانستان در صفحه فیسبوک خود نوشته که برای نخستین بار محموله ۱۲۰ تنی کشمش افغانستان به صورت مستقیم از شمال این کشور  به روسیه صادر شده است. 

این محموله توسط خط آهن افغانستان- ترکمنستان به روسیه صادر شده است.

 به نوشته آقای قوقندی قبل از این کشمش افغانستان از طریق بندر حیرتان به ازبکستان و بعد به روسیه صادر می‌شد. 

سخنگوی وزارت تجارت افغانستان می‌گوید که صدور مستقیم کشمش افغانستان به روسیه باعث کاهش زمان و هزینه انتقال آن خواهد شد.

پاکستان سفیر ایران را احضار کرد

در پی سخنان محمد باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح  درباره وضعیت مرزهای مشترک ایران و پاکستان، وزارت امور خارجه پاکستان ،مهدی هنردوست، سفیر ایران را احضار کرد.

آقای باقری، روز گذشته در واکنش به حمله به مرزبانان ایرانی در مرز میر جاوه گفته بود: " ادامه این وضع در مرز های مشترک برای ما قابل تحمل نیست و انتظار داریم مقامات پاکستان با مسئولیت پذیری و کنترل مرزها و دستگیری و تحویل دهی تروریست ها، پایگاه های آنها در آن کشور را تعطیل کند. در صورت ادامه تعرضات، مامن و مخفیگاه تروریست‌ها در هر کجا که باشد مورد ضربات کوبنده قرار خواهد گرفت."

پلیس قندوز: بیش از هفتاد عضو طالبان کشته شدند

قندوز
BBC
قندوز

فرمانده پلیس قندوز در شمال افغانستان گفته که در جریان سه روز نبرد با گروه طالبان، بیش از هفتاد عضو این گروه کشته شده‌اند.

برخی منابع پیشتر گفته بودند که ده‌ها سرباز دولتی در دو پاسگاه امنیتی در این جاده به "محاصره" طالبان درآمده بودند، اما آقای حمیدی گفت نیروهای این دو پاسگاه محاصره نشده بودند بلکه با "مشکل" مواجه بودند.

بیشتر بخوانید

کمیسیون انتخابات افغانستان روند مشخص کردن مراکز رای دهی را آغاز می‌کند

انتخابات
IECA
خانم بادغیسی گفته که ارزیابی و متوازن سازی مراکز رای دهی را آغاز خواهد کرد

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان اعلام کرده که بودجه لازم برای مشخص کردن مراکز رای دهی را تامین و روند تعیین مراکز رای دهی را بزودی آغاز می‌کند.

وسیمه بادغیسی، از کمیسران  کمیسیون انتخابات افغانستان گفت که مشخص کردن مراکز رای دهی در مناطق امن و قابل دسترس نخستین گام برای برگزاری انتخابات شفاف است.

او گفت که این بودجه بیش از یک میلیون دلار است و برای ارزیابی و متوازن سازی مراکز رای دهی درافغانستان مصرف خواهد شد.

به گفته خانم بادغیسی کارمندان کمیسیون انتخابات ارزیابی لازم را در سراسر افغانستان انجام خواهند داد تا شمار دقیق مراکز رای دهی مورد نیاز مشخص شود.

این نهاد ابرازنگرانی کرده که اگر هزینه انتخابات برگزاری انتخابات که بالغ بر دوصد میلیون دلاراست، تامین نشود، انتخابات پارلمانی افغانستان  امسال برگزار نخواهد شد.

خبر فورینظرسنجی‌های اولیه حاکی از برنده شدن حزب دمکراتیک کره است

نظرسنجی پس از رای گیری در کره جنوبی حاکی از برنده شدن مون جا این در این دور از انتخابات است. 

 آقای مون از حزب دمکراتیک کره خواهان افزایش تماس با کره شمالی است که برخلاف رویکرد خانم پارک رئیس جمهور قبلی است که تقریبا همه مناسبات با پیونگ یانگ را قطع کرد.

سخنرانی ابراهیم رییسی در دانشگاه تهران لغو شد

ستاد انتخاباتی ابراهیم رییسی، نامزد انتخابات دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد که سخنرانی امروز این نامزد انتخابات ریاست جمهوری که قرار بود در دانشگاه تهران برگزار شود، لغو و به زمان دیگری موکول شد.

به گزارش ایسنا در اطلاعیه ستاد انتخاباتی این کاندیدای ریاست جمهوری آمده است: "برنامه روز سه‌شنبه (امروز) دانشگاه تهران به دلیل تراکم و تداخل برنامه و فشردگی زمان ضبط برنامه های رادیویی و تلویزیونی و نیز سفرهای استانی ایشان به زمان دیگری موکول شد."

رییسی
TASNIM

پیمانکار تهیه غذای دانشکده باهنر شیراز برکنار شد

محمد مهدی علویان مهر، رئیس دانشکده فنی مهندسی شهید باهنر شیراز اعلام کرد: "به دنبال مسمومیت غذایی تعدادی از دانشجویان این دانشکده، پیمانکار تهیه و طبخ غذا لغو قرار داد شد و در قراردادی طبخ و توزیع غذای این دانشکده به پیمانکار دانشگاه شیراز واگذار خواهد شد."

 به گزارش ایلنا، آقای علویان مهر افزود: "۱۳ اردیبهشت ماه تعدادی از دانشجویان این دانشکده با علائم مسمومیت مواجه شدند و از آنجا که تعداد آن‌ها تا نیمه شب به حدود ۲۵ نفر رسید، مسئولان این دانشکده در محل حاضر و پیگیر موضوع شدند." 

براساس گزارشهای منتشر شده در مجموع ۱۲۰ دانشجو در نمازخانه دانشکده و تحت نظر پزشکان متخصص و تکنسین‌های اورژانس و پزشکان عمومی تحت مداوا قرار گرفتند و ۱۶۹ تن دیگر نیز به بیمارستان‌های شیراز فرستاده شدند.

دانشگاه
ILNA

قالیباف در کردستان

محمدباقر قالیباف، نامزد انتخابات ریاست جمهوری در ادامه برنامه‌های انتخاباتی خود به استان کردستان رفت.

قالیباف
MEHR

تصادف قهرمان دوچرخه سواری بریتانیا

پلمب کارگاه تولید مشروبات الکلی در کرمان

ظریف خواهان فراهم شدن زمینه حضور ایرانیان مقیم کانادا در انتخابات شد

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در تماس تلفنی با وزیر خارجه کانادا خواهان فراهم شدن زمینه حضور ایرانیان مقیم کانادا در انتخابات شد.

به گزارش ایرنا، وزیر خارجه کانادا با اشاره به اهمیت مساله انتخابات ایران برای ایرانیان مقیم کانادا گفت: "اما در شرایط فعلی و نبود روابط سیاسی و عدم فعالیت اماکن دیپلماتیک جمهوری اسلامی ایران در کانادا و مقررات داخلی پیرامون برگزاری انتخابات شهروندان دیگر کشورها لازم است چند مورد فنی بررسی قرار گیرد و برطرف شود."

به گزارش مرکز دیپلماسی رسانه ای وزارت امور خارجه؛ یک هیات سیاسی وزارت خارجه کانادا برای انجام مذاکراتی با مقامات وزارت امور خارجه ایران درباره روابط دو کشور؛ به تهران سفر کرده است.

 کانادا روابط سیاسی خود با ایران را بیش از ۴ سال پیش و در زمان روی کار بودن دولت محافظه‌کار در کانادا تعلیق کرد و سفارتخانه‌های دو کشور هم تعطیل شد.

ظریف
YJC

توضیحات وزارت ارشاد درباره فیلتر شدن سایت کارانه

 حسین انتظامی، معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، درباره روند فیلتر شدن سایت کارانه منتسب به محمدباقر قالیباف توضیح داد. 

به گزارش ایسنا، آقای انتظامی گفت: "کمیته فیلترینگ از نمایندگان ١٣ دستگاه تشکیل شده که جلسات آن معمولا هر ٤-٣ هفته یکبار تشکیل می شود و مطابق آیین نامه داخلی، برای موارد فوری، ٥ دستگاه امکان رأی دهی برخط از طریق جلسه غیرحضوری دارند.این ٥ دستگاه عبارتند از دادستانی کل، وزارت اطلاعات، وزارت ارشاد، سازمان تبلیغات اسلامی و پلیس فتا."

انتظامی
ISNA

وزارت کشور: رحمانی فضلی عضو کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه فضای مجازی نیست

 وزارت کشور در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: "وزیر کشور هیچ نوع عضویتی در کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه فضای مجازی ندارد."

به گزارش تسنیم،  در پی انتشار اظهارات معاون دادستان کل کشور در امور فضای مجازی در خصوص اعلام روند فیلتر سایت  کارانه وزارت کشور در بیانیه خود نوشت: "وزیر کشور هیچ نوع عضویتی در کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه فضای مجازی ندارد و اصولا در خصوص اقدامات این کارگروه، مسؤولیت سلبی یا ایجابی متوجه وزیر کشور نیست."

وزارت کشور
TASNIM

رئیس ستاد انتخابات کشور: بیش از ۵۶ میلیون نفر واجدان شرایط حضور در انتخابات

علی اصغر احمدی، رییس ستاد انتخابات کشور گفت: "۵۶ میلیون و ۴۱۰ هزارو ۲۳۴ نفر واجدان شرایط حضور در انتخابات ۲۹ اردیبهشت هستند."

به گزارش ایسنا، آقای احمدی همچنین افزود: "از این تعداد ۱ میلیون و ۳۵۰ هزارو ۲۹۴ نفر رأی اولی خواهند بود."

پیمانکار و ناظر سلف سرویس دانشگاه یزد برکنار شدند

مهر نوشت: رئیس دانشگاه یزد در دومین نشست ستاد بحران این دانشگاه قرارداد پیمانکار سلف سرویس خوابگاه پسران را لغو و ناظر سلف دانشگاه را نیز برکنار کرد.

در پی مسمومیت غذایی در این دانشگاه بیش از ۴۰۰ دانشجو مسموم شده و به بیمارستان منتقل شدند.

یزد
MEHR

چهل زخمی بمبگذاری در تایلند

شهری در جنوب تایلند هدف دو بمبگذاری قرار گرفته است.

در بازاری در شهر پاتانی، در جنوب تایلند، دو بمب به فاصله زمانی کوتاهی از یکدیگر منفجر شده‌اند. 

خبرگزاری فرانسه می‌گوید دست کم چهل نفر در این دو بمبگذاری زخمی شده‌اند. 

بمبگذاری‌ها در منطقه ناآرام جنوب تایلند رخ داده که بیش از یک دهه است شاهد تلاش اقلیت مسلمان مالایی برای خودمختاری بوده است.

کشف یک جسد دیگر در معدن یورت، تعداد جانباختگان ۴۳ نفر

سخنگوی کمیته بحران استان گلستان از کشف جسد دیگر در آوار معدن یورت غربی خبر داد. 

به گزارش ایلنا،  با کشف این جسد، تعداد جانباختگان در حادثه انفجار معدن زمستان یورت غربی به ۴۳ نفر می‌رسد.

معدن
MIZAN

'احتمال دارد هنوز تعدادی معدنچی زیر آوار باشند'

ناصر خاکباز، عضو هیات مدیره کانون سراسری مسئولین ایمنی و بهداشت کار اعلام کرد: "از آنجایی که احتمال داده می‌شود که هنوز تعداد دیگری از معدنچیان در تونل شماره ۱ معدن زمستان یورت باقیمانده باشند، عملیات آوار برداری از محل حادثه همچنان در حال انجام است."

به گزارش ایلنا، آقای خاکباز همچنین گفت: "احتمال داده می‌شود هنوز بین ۱ تا ۲ کارگر دیگر در زیر آوار باقیمانده باشند."

وی افزود: "تونل شماره ۱ معدن زمستان یورت بیش از ۲ کیلومتر است از این رو کار آواربرداری از آن دشوار شده است اما هم اکنون کارگران معدن زمستان یورت و کارگرانی که از کرمان و یزد آماده‌اند در حال کمک به امدادگران هستند."

معدن
ILNA

آستان قدس 'در برنامه ششم موظف به پرداخت مالیات می‌شود'

محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت ایران می‌گوید طبق برنامه ششم توسعه آستان قدس رضوی موظف به پرداخت مالیات می‌شود.

 اظهارات ابراهیم رئیسی، تولیت آستان قدس و نامزد ریاست جمهوری، در جریان مبارزات انتخاباتی موضوع معافیت این آستان از مالیات را بار دیگر مطرح کرده است.

آستان قدس با حکم آیت‌الله روح‌الله خمینی و تایید آیت‌الله علی خامنه‌ای از پرداخت مالیات برای فعالیت‌های شرکت‌های اقتصادی خود معاف شده است.

بیشتر بخوانید

لاریجانی: علت عدم نظرخواهی از مجلس درباره سند۲۰۳۰ باید مشخص شود

علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران درباره سند۲۰۳۰ گفت:  "باید علت عدم نظرخواهی از مجلس درباره سند۲۰۳۰ باید مشخص شود."

به گزارش ایکنا، آقای لاریجانی همچنین گفت که با توجه به قانون برنامه ششم که وزارت آموزش و پرورش صرفا موظف به اجرای سند تحول است، باید به این موضوع رسیدگی جدی شود. 

آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران از آنچه "اجرای بی‌سر وصدای" سند آموزشی یونسکو خوانده انتقاد کرده است. او می‌گوید "سند آموزشی ۲۰۳۰ یونسکو" چیزی نیست که جمهوری اسلامی تسلیم آن شود.

این سند آموزشی که از پاییز سال ۱۳۹۵ بحث برانگیز شده، بخشی از برنامه سازمان ملل متحد برای "توسعه پایدار" کشورهای عضو تا سال ۲۰۳۰ است. دولت ایران هم برای اعمال هدف‌های آموزشی این برنامه جهانی، سندی را تدوین کرده است که حالا محل اختلاف شده است.

لاریجانی
TASNIM