Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

 1. استقبال از محمد باقر قالیباف در مسجد ارشاد اهواز

  Video content

  Video caption: دولت 4 درصدی
 2. اجرای بخش آموزشی سند ۲۰۳۰ متوقف شد

  منصور کبگانیان، دبیر ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور گفت: اجرای مبحث آموزشی سند ۲۰۳۰ متوقف شد و دیگر به مصوبه شورا نیز نیازی نیست. 

  به گزارش خبرگزاری مهر، آقای کبگانیان گفت: "سند ۲۰۳۰ مورد تذکر رهبری قرار گرفته و ما امروز جلسات مختلف ستاد نقشه جامع علمی کشور از دی‌ماه ۹۵ تاکنون را بررسی کردیم که در جلسات مداوم در رابطه با این سند اعلام نگرانی کرده بودیم و تناقضات سند ۲۰۳۰ با اسناد بالادستی نظام بارها اعلام شده بود."

   دبیر ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور گفت: "در آخرین جلسه‌ای که با حضور مدیرکل یونسکو در ایران داشتیم، تاکید کردیم که حتی اگر یک بند سند ۲۰۳۰ مغایر با اسناد بالادستی است، اجرای سند باید متوقف شود و گلایه کردیم که چرا این کار از سوی دولت انجام نشده، این موضوع در شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز مطرح شده بود، به جلسه بعدی شورا موکول شد که جلسات بعدی نیز تعطیل بود و موضوع به اینجا رسید."

  این سند آموزشی که از پاییز سال ۱۳۹۵ بحث برانگیز شده، بخشی از برنامه سازمان ملل متحد برای "توسعه پایدار" کشورهای عضو تا سال ۲۰۳۰ است. دولت ایران هم برای اعمال هدف‌های آموزشی این برنامه جهانی، سندی را تدوین کرده است که حالا محل اختلاف شده است.

  کبگانیان
 3. شورایعالی سیاست‌‌گذاری اصلاح‌طلبان لیست انتخاباتی شورای شهر تهران اعلام کرد

   شورای عالی سیاست‌‌گذاری اصلاح‌طلبان لیست انتخاباتی شورای شهر تهران اعلام کرد.

  اسامی ۲۱ نفره شورای عالی سیاست‌گذاری به این شرح است: محمدجواد حق‌شناس، محمد سالاری، معروف صمدی، سید محمود میرلوحی، افشین حبیب‌زاده، زهرا نژادبهرام، علی اعطا، محسن هاشمی، محمد علیخانی، زهرا صدراعظم نوری، آرش میلانی،ابراهیم امینی، الهام فخاری، خلیل آبادی، شهربانو امانی، احمد مسجدجامعی، بهاره آروین، ناهید خداکرمی، مجید فراهانی، حسن رسولی، حجت نظری

 4. جهانگیری: احساس خطر می‌کنم

  View more on twitter
 5. میرسلیم: دولت فعلی فقط خودش را اداره می‌کند

  مصطفی میرسلیم، نامزد انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری در اصفهان گفت: "دولت فعلی کشور را اداره نمی کند بلکه فقط خودش را اداره می کند."

  به گزارش ایرنا، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: نباید نسبت به دستاوردهایی هم که در زمینه های مختلف توسط این دولت بدست آمده بی انصاف باشیم.

  آقای میرسلیم با بیان اینکه افتتاح پروژه ها و طرح در نقاط مختلف کشور باعث افتخار است، گفت: "اما وقتی قرار است راه آهن سه ماه دیگر در همدان افتتاح شود چه ضرورتی دارد که برای افتتاح با شتاب و توام با تظاهر آن اقدام کنیم."

  میرسلیم
 6. قالیباف: با فقر و بیکاری جنگ را به خانه مردم بردید

  محمد باقر قالیباف، نامزد انتخابات ریاست جمهوری با انتقاد از مسدود شدن سایت کارانه گفت: "ای مردم شما دیدید که من سایت سامانه کارانه را بالا آوردم و همین دلت شکایت و پیگیری کرد و سایت توقیف شد اشکالی ندارد؛ عمر شما به پایان خواهد رسید و این سایت بالا خواهد آمد؛ این جا را تعطیل می‌کنند، اما خودشان تحت عنوان کارورزی سایت می‌زنند."

  به گزارش میزان، آقای قالیباف همچنان گفت: "هرگز ملت ایران را از تهدید و جنگ نترسانید و به ملت توهین نکنید؛ ملت ما با عزت و قدرت و شرف ایستاده است و این شما هستید که با فقر و بیکاری جنگ را به خانه‌های تک‌تک مردم برده‌اید و جوانان ما به اعتیاد کشانده‌اید."

  قالیباف
 7. رئیسی: می گوییم از ظرفیت کشاورزی استفاده نشده است

  ابراهیم رئیسی، نامزد انتخابات ریاست جمهوری در سفر خود به زاهدان گفت: "ما از اقتصاد دریا  استفاه نکرده‌ایم، اقتصاد دریایی در برخی کشورهای اروپایی نزدیک به ۵۰ درصد درآمد ناخالص ملی را تامین می‌کند، اما این رقم برای کشور ما حدود ۲ درصد است.

  به گزارش تسنیم، وی با تاکید بر توجه کاربردی به اقتصاد در حوزه کشاورزی، گفت: "ما بحث شعار و آرمان مطرح نمی‌کنیم، بلکه مستند و کارشناسی شده می‌گوییم که از ظرفیت‌های کشاورزی استفاده نشده؛ در بحث قاچاق، افراد معمولی که برای تامین زندگی خود کاری می‌کنند، می‌شوند قاچاقچی، اما کسی با آنها که کانتینر کانتینر قاچاق می‌کنند، کاری ندارد."

  رییسی
 8. تیم ملی والیبال زیر ۲۳ سال ایران قهرمان آسیا شد

  تیم ملی والیبال زیر ۲۳ سال ایران با پیروزی بر ژاپن قهرمان آسیا شد.  

  در بازی فینال که در اردبیل برگزار شد تیم ایران با نتایج ۲۷ بر ۲۵، ۲۶ بر ۲۵ و ۲۵ بر ۲۰ بر ژاپن غلبه و از عنوان قهرمانی خود دفاع کرد.

  ایران با رسیدن به فینال جواز حضور در مسابقات قهمرانی جهان را که در مصر برگزار می‌شود به دست آورده بود.

  در این مسابقات تایلند سوم شد.

 9. شعار حاضران در همایش روحانی برای رفع حصر

  View more on twitter
 10. سخنگوی جمنا: پس از مناظره سوم گزینه نامزد واحد را بررسی می کنیم

  مرضیه وحیددستجردی، سخنگوی جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی (جمنا) گفت: "پس از مناظره سوم و کسب نظرسنجی از مراکز معتبر اگر به این نتیجه برسیم که یکی از کاندیداهای مورد نظر جبهه دارای آرایی بالای ۵۰ درصد است، حتما به کاندیدای واحد خواهیم رسید."

  به گزارش ایرنا، خانم دستجردی همچنین گفت: "در صورتی که طبق نظرسنجی ها کاندیداهای مورد نظر جمنا دارای آرای بالا باشند و مشخص شود که این دو با اقبال عمومی مواجه هستند، هر دو در انتخابات شرکت می کنند تا انتخابات به دور دوم برسد."

  سخنگوی جمنا در پاسخ به اینکه چرا جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی چرا تاکنون به کاندیدای واحد نرسیده است، گفت: "هر کاندیداهای مورد قبول دارای تجربیات بسیار خوبی در خدمتگزاری به ملت و محبوبیت فوق العاده ای در میان مردم هستند و تحولات صورت گرفته در آستان قدس رضوی نشان دهنده کارآمدی بالایی آقای رئیسی است. خدمات غیر قابل شمارش آقای قالیباف نیز بر کسی پوشیده نیست."  

  وحیددستجردی
 11. احتمال غرق شدن ۲۵۰ نفر در مدیترانه

  سازمان‌های امدادرسان می گویند در پی غرق شدن دو قایق در مدیترانه طی روزهای اخیر احتمال دارد که حدود ۲۵۰ نفر غرق شدند.

  سازمان بین المللی مهاجرت گفته که کمتر ۲۰۰ هزار مهاجر از ابتدای سالجاری به اروپا مهاجرت کردند.

  گارد ساحلی ایتالیا گفته که درخلال دو روز گذشته حدود ۶ هزار مهاجر را نجات داده است.

 12. روحانی خطاب به رقیبانش: به احکامی که صادر کردید نگاه کنید

  حسن روحانی، رئیس جمهور ایران و نامزد انتخابات ریاست جمهوری، در تجمعی انتخاباتی در تهران خطاب به رقیبانش گفته است: "شما برگردید به احکامی که صادر کردید بار دیگر نگاه کنید."

  آقای روحانی دیروز هم از صدور احکام اعدام انتقاد کرد و گفت مردم ایران "آنهایی که در طول ۳۸ سال فقط اعدام و زندان بلد بودند، را قبول ندارند."

  به نظر می‌رسد این صحبت‌های آقای روحانی مربوط به ابراهیم رئیسی است که بیش از سه دهه در قوه قضاییه جمهوری اسلامی بوده و از جمله مقام‌های تصمیم‌گیرنده درباره اعدام‌ دسته جمعی زندانیان سیاسی ۱۳۶۷ بوده است.

  رقیبان آقای روحانی در روزهای اخیر به خاطر اعتراض خانواده‌های معدن یورت به او حمله کرده‌اند، اما آقای روحانی امروز در پاسخ آنها گفته است: "شما به‌دنبال اقتصاد آمدید اما به معدنی که مال شما بود و معدنچی‌ها در آن دفن شدند سر نزدید."

  یک شرکت وابسته به بسیج از مالکان معدن یورت بوده است.

 13. چین ۷۲ میلیون دلار به افغانستان کمک می‌کند

  مالیه
  Image caption: وزارت مالیه افغانستان گفته که چین در آینده نیز به افغانستان کمک خواهد کرد

   براساس تفاهنامه که میان اکلیل حکیمی وزیر مالیه/دارایی افغانستان و یوجینگ، سفیر چین در کابل امضا شد، چین متعهد شده که ۷۲ میلیون دلار کمک بلاعوض در اختیار افغانستان قرار دهد. 

  به گفته وزیر دارایی افغانستان این پول برای ساخت مجمع ساختمان وزارت خانه‌ها در منطقه دارالامان درغرب کابل، خانه سازی و سایر طرح‌های زیربنایی هزینه می‌شود. 

 14. شعار رفع حصر در تجمع انتخاباتی روحانی

  حاضران در تجمع انتخاباتی حسن روحانی در تهران شعارهای مربوط به جنبش سبز را در حضور رئیس جمهور ایران فریاد زدند و خواهان آزادی میرحسین موسوی، مهدی کروبی و زهرا رهنوررد از بازداشت خانگی شدند.

  در این تجمع، که در ورزشگاه شیرودی (امجدیه) و از طرف بخش زنان ستاد آقای روحانی برگزار شده، سخنرانان ضمن اعلام حمایت از آقای روحانی گفتند که خواهان رفع محدودیت‌ها برای محمد خاتمی و رهبران جنبش سبز هستند. 

  تجمع روحانی
 15. '۲۳۶ پرونده تخلف انتخاباتی به دادسرا ارسال شد'

  دادستان کل ایران از ارجاع ۲۳۶ پرونده "تخلف انتخاباتی" تا روز یکشنبه هجدهم اردیبهشت، به دادسرا خبرداده است.

  به گزارش خبرگزاری مهر محمد جعفر منتظری گفته از این تعداد ۲۷ پرونده از طریق وزارت کشور به دادسراها ارسال شده.

  آقای منتظری گفته است: "معمولاً بعضی از مواردی که قابل تعقیب است مستلزم تقدیم شکایت از طرف کسانی است که مورد اهانت قرار می‌گیرند."

  محمد جعفر منتظری، دادستان کل کشور
 16. رکوردهای ۳۸ سال انتخابات ریاست جمهوری در ایران

    از زمان پیروزی انقلاب اسلامی در سال ۱۳۵۷ تا امروز یازده دوره انتخابات ریاست جمهوری در ایران برگزار شده و ۷ نفر به عنوان رئیس جمهور انتخاب شده‌اند.

  آمارهای رسمی درباره دوره‌های مختلف انتخابات ریاست جمهوری ایران چه می‌گوید؟

 17. نظامیان آلمان در صدد قتل سیاستمداران و نسبت دادن آن به پناهجویان بودند

  پلیس آلمان یک نظامی دیگر این کشور را به ظن برنامه ریزی برای ترور به شخصیت های سیاسی و نسبت دادن این حملات به پناهجویان بازداشت کرده است. پلیس گفته است که نظامی بیست و هفت ساله آلمانی همراه با یک دانشجو و یک افسر ارتش این کشور در نظر داشتند سیاستمداران و اعضای گروه مشاوران ضدراعظم در امور مهاجرتی را به قتل برسانند و سپس آن را به پناهجویان نسبت دهند. دادستانی آلمان گفته است که از جمله افرادی که این گروه برای کشتن در نظر داشتند رئیس جمهوری وقت و وزیر دادگستری بودند. پیشتر، یک نظامی دیگر نیز در ارتباط با همین توطئه بازداشت شده است. ارتباط این افراد با گروه‌های راستگرای افراطی باعث نگرانی در مورد نفوذ این گروه ها در نیروهای مسلح آلمان شده است.

 18. ربنای شجریان ثبت ملی شد

  View more on twitter
 19. دیدار اسحاق جهانگیری با مولوی عبدالحمید

  اسحاق جهانگیری، نامزد انتخابات ریاست جمهوری امروز در اینستاگرام خود از دیدار با مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان خبر داد. 

  آقای جهانگیری در صفحه اینستاگرام خود نوشت:  "همان طوري كه بارها گفته ام معتقدم هیچ کس نمیتواند یک ایرانی را به دلیل اینکه از مذهب دیگری است، قومیت دیگری است، از حقوق اش محروم کند. از نظر اجتماعی اقوام باید در همه جای ایران احساس همبستگی و انسجام کنند.کرد و بلوچ و آذري و لر و تركمن و عرب و فارس، شیعه و سني، همه یکی هستیم. همه برای ایرانيم. در ایران تنوع قومی وجود دارد. باید بپذیریم که این تنوع قومی تهدید نیست. هیچ قومی از دیگری ایرانی تر نیست."

  View more on instagram
 20. پیشنهاد اعزام سه‌هزار نیروی آمریکایی برای مبارزه با طالبان در افغانستان

  نیروهای آمریکایی در افغانستان

  چند رسانه آمریکایی می‌‎گویند که برخی مقام‌های دولتی آن کشور خواهان اعزام حداقل ۳۰۰۰ نیروی آمریکایی دیگر برای مبارزه با طالبان در افغانستان شده‌اند.

  بر اساس این طرح، که کلیات آن از جمله در روزنامه‌های آمریکایی واشنگتن پست و نیویورک تایمز منتشر شده، همچنین به فرماندهان آمریکایی در افغانستان اجازه داده خواهد شد تا رهبران طالبان را در افغانستان هدف حملات هوایی قرار دهند.

  بیشتر بخوانید