Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

 1. اعتراض دادگستری تهران به 'تایید صلاحیت زندانیان امنیتی'

  غلامحسین اسماعیلی رئیس دادگستری استان تهران از "تایید صلاحیت زندانیان امنیتی برای انتخابات شورای شهر تهران" انتقاد کرد.

  به گزارش خبرگزاری میزان، وابسته به قوه قضاییه، آقای اسماعیلی گفت: "برخی از افرادی که سوابق محکومیتی، بعضا محکومیت‌های سنگین و حتی محکومیت‌های امنیتی داشتند تایید صلاحیت شدند، که نتیجه این اقدام خسران برای شوراها خواهد بود." 

  وی افزود: "اگرچه به موجب قانون مرجع بررسی صلاحیت‌، هیات‌های اجرایی و نظارت هستند و دستگاه قضا صرفا سوابق را به مراجع مربوطه ارسال می‌کند؛ اما توقع و انتظار بود که در جهت حفظ سلامت و کارایی بهتر شوراها به این موارد بسیار مهم بیشتر توجه می شد."

  هیات های اجرایی و نظارت بر انتخابات شوراها در ایران، زیر نظر مجلس عمل می کنند. 

 2. 'خارج شدن سد و شهر طبقه از تصرف داعش'

  نیروهای مسلح مخالف دولت سوریه اعلام کردند که شهر استراتژیک طبقه را از تصرف گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) خارج کرده اند.

  "نیروی دموکراتیک سوریه" می گوید که این شهر و سد مجاور آن را "به طور کامل" از داعش گرفته اند. طبقه، در چهل کیلومتری شهر رقه مرکز اصلی داعش در سوریه قرار دارد.

  خبر تصرف طبقه، یک روز پس از آن اعلام شده که ایالات متحده آمریکا اعلام کرده  قصد دارد به یگان های مدافع خلق، نیروی اصلی کُرد فعال در سوریه، برای مقابله با داعش اسلحه بدهد.

  نیروی دموکراتیک سوریه که از شبه‌نظامیان عرب و یگان‌های مدافع خلق تشکیل شده، در نبرد با داعش از مشاوره و کمک نیروهای ویژه ارتش آمریکا و حمایت هوایی ائتلاف به رهبری آمریکا برخوردار است.

 3. لاوروف: رابطه مسکو و واشنگتن در مقایسه با زمان دولت قبلی بهتر خواهد بود

  سرگی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، گفته است که کشورش و آمریکا امیدوار هستند تا "همه موانع" پیش‌روی داشتن روابط بهتر با یکدیگر را از سر راه بردارند.

  وی گفته بر این عقیده است که روابط مسکو با واشنگتن در مقایسه با زمان مسئولیت دولت قبلی آمریکا بهتر خواهد بود.

  وزیر امور خارجه روسیه این سخنان را پس از دیدار با دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، و رکس تیلرسون همتای آمریکایی خود ابراز کرده است. 

 4. اعلام حمایت مشروط خانواده کروبی از روحانی

  خانواده مهدی کروبی، از کاندیداهای معترض به انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸، با اعلام حمایت از حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری از او خواستند "تعهد عملی خود را در پیگیری مطالبات مردم اعلام کند".

  خانواده این کاندیدا با انتشار پیامی تاکید کردند: "از رئیس جمهور انتظار است با پذیرش ضعف ها صریح و شفاف با مردم سخن بگوید."

  در بخشی از این پیام، خطاب به رای دهندگان آمده: "در چهار سال گذشته بخشی از مطالبات اقتصادی ، سیاسی و فرهنگی به حق شما به میزان شایسته مورد توجه دولت اعتدال قرار نگرفت که بدون شک عوامل متعددی از جمله کارشکنی ها و عدم استراتژی مدون در تحقق وعده ها و ناکارآمدی بخشی از بدنه کابینه در آن دخیل بوده است که از این بابت متأسفیم."

  خانواده آقای کروبی گفته اند: "امیدواریم ایشان در پرتو عنایات الهی و حضور پرشمار مردم در دوره دوم ریاست جمهوری با به کارگیری نیروهای توانمند و قابل در جهت تحقق خواست مردم در حوزه های مختلف قدم بردارند."

  در گردهم آیی های انتخاباتی اخیر حسن روحانی در شهرهای مختلف، بسیاری از حاضران با سر دادن شعارهایی خواستار رفع حصر میرحسین موسوی، مهدی کروبی و زهرار رهنورد شده اند که از بیش از ۶ سال پیش در زندان خانگی قرار دارند.

 5. نتایج یک نظرسنجی انتخاباتی جدید در ایران

  پاسخ دهندگان به یک نظرسنجی در ایران گفته اند در صورتی که انتخابات ریاست جمهوری فقط دو کاندیدا داشته باشد، ۴۷.۷ درصد آنها به حسن روحانی و ۳۸.۷ درصد به ابراهیم رئیسی رای می دهند. 

  مرکز افکار سنجی دانشجویان ایران یا"ایسپا"، که وابسته به "جهاد دانشگاهی" است، از شرکت کنندگان در جدیدترین نظرسنجی خود پرسیده است: "اگر فقط آقای روحانی و آقای رئیسی در انتخابات حضور داشته باشند به چه کسی رای می دهید؟" هنوز اطلاعات دقیقی در مورد جامعه نمونه این نظرسنجی و روش انجام آن منتشر نشده است.

  نظرسنجی ایسپا
  Image caption: نتایج جدیدترین نظرسنجی ایسپا
 6. Post update

  View more on twitter
 7. Post update

  View more on twitter
 8. Post update

  View more on twitter
 9. انتقاد احمد توکلی از اظهارات اخیر حسن روحانی

  احمد توکلی، نماینده سابق مجلس ایران در نامه‌ای که مردم ایران را مخاطب قرار داده از اظهارات روزهای اخیر حسن روحانی انتقاد کرده است.

  به گزارش خبرگزاری تسنیم، آقای توکلی در این نامه نوشته است: "از روزهای نخست تبلیغات انتخاباتی به آقای روحانی برادرانه تذکر دادم که چون شما نامزدی هستید که در عین حال رئیس جمهور مستقر است، اگر به مصالح ملی مقید باشید، نمی توانید هر حرفی را بزنید. مقصودم از هر حرفی خطاب به سایر نامزدها بود. متاسفانه وی نه تنها به این تذکر توجهی نکرد که هیچ، حالا میبینیم در هیئت یک اپوریسیون تیغ به روی نظام جمهوری اسلامی میکشد."

    آقای توکلی گفته است این اظهارات "فضای کشور را در مسیری قرار خواهد داد که بوی فتنه و آتش از آن به مشام می رسد."  

  آقای روحانی در دو روز گذشته با طرح مسائلی نظیر "تفکیک جنسیتی" و "اعدام‌ها" به دو رقیب خود ابراهیم رئیسی و محمد باقر قالیباف تاخته است.

  احمد توکلی
 10. #شما، برنامه تازه بی‌بی‌سی فارسی برای نظرات شما

    پس از هشت سال برنامه تلویزیونی "نوبت شما" روز سه شنبه ۱۹ اردیبهشت به کار خود پایان داد و یک روز بعد جای خود را به برنامه جدیدی داد با عنوان: #شما

  پخش این برنامه نیم ساعته روزهای شنبه تا چهارشنبه ساعت ۴ بعد ازظهر به وقت گرینیچ (ساعت ۱۹:۳۰ به وقت ایران) آغاز می‌شود.

  شما همچنان می‌توانید از طریق راه‌هایی که با ما تماس می‌گرفتید، نظرات خود را برای ما بفرستید.

  شما
 11. ترامپ: رئیس اف‌بی‌آی، اعتبارش را از دست داده بود

  دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، در توییتی گفته است که پست ریاست پلیس فدرال آمریکا را با فردی که به گفته وی بتواند اعتبار را به این سازمان برگرداند، جایگزین می‌کند.

  وی افزوده است که جیمز کومی، رئیس اخراج شده اف بی آی، هم برای دموکراتها و هم جمهوریخواهان اعتبار خود را از دست داده بود.

  آقای ترامپ در ارتباط با آنچه نحوه رسیدگی آقای کومی به مساله ایمیل‌های هیلاری کلینتون خوانده است، دیروز (سه‌شنبه ۹ مه) او را به طور ناگهانی اخراج کرد. اما دمکرات‌ها این تصمیم آقای ترامپ را در رابطه با تحقیقات پلیس فدرال آمریکا در مورد ادعای ارتباط کارزار تبلیغات انتخاباتی آقای ترامپ و روسیه تفسیر کرده‌اند.

  View more on twitter
 12. رامین طاهری، برنده اولین مدال طلای کاروان کشتی فرنگی ایران

  View more on twitter
 13. خواهرزاده مارین لوپن و 'شانس رهبری آینده' جبهه ملی فرانسه سیاست را ترک کرد

  ماریون مارشا لوپن

  ماریون مارشا لوپن، خواهرزاده مارین لوپن و نماینده مجلس فرانسه از حزب راست افراطی جبهه ملی گفته است که سیاست را به دلایل شخصی و سیاسی ترک می‌کند.

  از ماریون مارشل لوپن به عنوان رهبر احتمالی جبهه ملی در آینده نام برده می‌شد. جبهه ملی را ژان ماری لوپن، پدر بزرگ او بنیاد گذاشت.

 14. کشف جسد یک معدنچی دیگر در معدن 'زمستان یورت'

  خبرگزاری کار ایران (ایلنا) از کشف یک جسد دیگر در معدن زمستان یورت که هفته پیش بر اثر انفجار فروریخت، خبر داده است.

  ایلنا این جسد را که در جریان عملیات آوار برداری کشف شده، آخرین معدنچی "زیر آوار مانده" اعلام کرده است.

  هفته پیش انفجاری در معدن زغال سنگ زمستان یورت آزاد شهر اتفاق افتاد که در نتیجه آن بیش از چهل نفر از معدنچیان کشته و دهها نفر زخمی شدند.

  این معدن در حدود ٩٠ کیلومتری شهر گرگان، مرکز استان گلستان واقع شده و در زمان انفجار حدود ۵۰۰ کارگر در آن مشغول به کار بوده‌اند.  

  معدن یورت
 15. روحانی: وعده چند برابر شدن یارانه‌ها دروغ است

  حسن روحانی، نامزد دوازدهمین انتخابات ریاست جمهوری در ایران وعده بعضی از رقبای خود درباره افزایش مبلغ یارانه‌های نقدی را "دروغ" خوانده است.

  به گزارش خبرگزاری مهر، آقای روحانی امروز چهارشنبه (بیستم اردیبهشت) در جمع نمایندگان مجلس گفته است: "البته می‌توان یارانه را از هزار تا ۵۰۰ هزار تومان پرداخت کرد که برای رسیدن به این هدف از بانک مرکزی استقراض کرده و در نهایت مانند ونزئلا ۸۰۰ درصد تورم را شاهد بود."

  او همچنین گفته: "می‌توان قیمت بنزین را از هزار تومان به ۲۰ هزار تومان افزایش داد تا بتوان یارانه‌ها را چند برابر کرد حال سوال این است که آیا این اقدام عملی است و سرنوشت تورم چه خواهد شد؟"

  محمد باقر قالیباف و ابراهیم رئیسی از دیگر نامزد‌های این دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران وعده داده‌اند در صورت پیروزی مبلغ رایانه‌های نقدی را چند برابر کنند.

  حسن روحانی
 16. قالیباف: مگر پياده‌رو حمام زنانه و مردانه است كه ديوار بكشيم؟

  Video content

  Video caption: محمد باقر قالیباف به انتقادات حسن روحانی درباره "دیوار کشیدن در پیاده‌رو" واکنش نشان داد.

  محمد باقر قالیباف، نامزد دوازدهمین دوره ریاست جمهوری ایران به اظهارات روزهای اخیر رقیب خود، حسن روحانی پاسخ داده است.

  آقای قالیباف امروز چهارشنبه  (بیستم اردیبهشت) در مجموعه فرهنگی سرچشمه تهران گفته است: "مگر پیاده رو حمام زنانه است که دیوار بکشید؟ حرفهایی بزنید که در خلوت خودتان، به خودتان نخندید و به فهم و شعور این ملت توهین نکنید."

  حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران در دو روز گذشته با اشاره به موضوعات اعدام و تفکیک جنسیتی، از دو رقیب خود محمد باقر قالیباف و ابراهیم رئیسی بدون نام بردن از آنها انتقاد کرده است. 

    آقای روحانی گفته است: " شما آنها را نمی‌شناسید من آنها را می‌شناسم. آنها روزی در جلسه‌ای تصمیم گرفتند که در تهران و در پیاده رو دیوار بکشند. آنها می خواستند پیاده رو زنانه و مردانه ایجاد کنند همانطور که در محل کارشان بخشنامه تفکیک جنسیتی را صادر کردند."  

    حدود سه سال پیش شهرداری تهران در صورت جلسه‌ای حکم عدم به‌کارگیری زنان در پست‌های مسئول‌ دفتر، منشی و تایپیست را در شهرداری صادر کرد.

 17. دیدار وزیر امور خارجه روسیه با ترامپ در واشنگتن

  View more on twitter
 18. بیش از صد شرکت شامل فهرست سیاه دولت افغانستان شده است

  اداره تدارکات ملی افغانستان می‌گوید بیش از صد شرکت خصوصی را به اتهام جعل کاری، شامل فهرست سیاه پروسه داوطلبی‌ها کرده است.

  یما یاری، رئیس این اداره چهارشنبه (۲۰ ثور/اردیبهشت) در یک نشست خبری گفته از تضمین‌های این شرکت‌ها حدود سه میلیون دلار وارد حساب دولت شده است.

  او که در این نشست از دستاوردهای دو ساله این اداره معلومات می‌داد، افزود که این اداره در این مدت ۲۴۶۰ قرارداد را بررسی و از این میان ۲۱۰۰ قرارداد را منظور کرده که ارزش آنها بالغ بر ۳۴۵ میلیارد افغانی (بیش از پنج میلیارد دلار) است.

 19. کمیسیون تبلیغات انتخابات نتیجه شکایت روحانی از رئیسی را اعلام کرد

   احسان قاضی زاده هاشمی، سخنگوی کمیسیون تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری  از بررسی شکایت حسن روحانی، نامزد انتخابات ریاست جمهوری از  رقیب خود، ابراهیم رئیسی، خبر داده است.

  این شکایت به دلیل اظهاراتی است که آقای رئیسی درباره "برجام" و "صندوق ذخیره فرهنگیان" در یک فیلم تبلیغاتی که از تلویزیون دولتی ایران پخش شده، به آنها پرداخته است.

  خبرگزاری میزان درباره نتیجه این شکایت به نقل از آقای هاشمی گفته است: "با عنایت به در پیش بودن مناظره سوم و با توجه به اینکه همه عزیزان زمان کافی و همچنین زمان پایانی برای جمع بندی دارند، در همان زمان خودشان اگر توضیح و یا مطلبی در پاسخ دارند، می توانند ارائه بدهند."

  ابراهیم رئیسی و حسن روحانی
 20. درخواست والس برای نامزدی از سوی حزب رئیس جمهوری فرانسه رد شد

  حزب رئیس جمهوری فرانسه درخواست مانوئل والس، نخست وزیر سابق این کشور برای نامزدی این حزب در انتخابات پارلمانی را رد کرده است.

  ژان پل دلوآ، رئیس کمیته پذیرش حزب "به پیش!" روز چهارشنبه ۲۰ اردیبهشت (۱۰ مه) در مصاحبه‌ای در مورد درخواست آقای والس گفت که تقاضانامه‌های افرادی به عنوان نامزد این حزب در انتخابات مورد قبول قرار می گیرد که دارای ضوابط و شرایط لازم باشند و افزود: "در این مورد به خصوص، کمیته ملی پذیرش نمی‌تواند تقاضای آقای والس برای نامزدی این حزب در انتخابات پارلمانی را بپذیرد."