Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

خلاصه

  1. آغاز به کار رئیس جمهوری جدید کره جنوبی
  2. ادامه مبارزات انتخاباتی نامزد‌های ریاست جمهوری ایران
  3. کشته شدن غیرنظامیان در انفجار کنار جاده‌ای در هرات

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

اعتراض دادگستری تهران به 'تایید صلاحیت زندانیان امنیتی'

غلامحسین اسماعیلی رئیس دادگستری استان تهران از "تایید صلاحیت زندانیان امنیتی برای انتخابات شورای شهر تهران" انتقاد کرد.

به گزارش خبرگزاری میزان، وابسته به قوه قضاییه، آقای اسماعیلی گفت: "برخی از افرادی که سوابق محکومیتی، بعضا محکومیت‌های سنگین و حتی محکومیت‌های امنیتی داشتند تایید صلاحیت شدند، که نتیجه این اقدام خسران برای شوراها خواهد بود." 

وی افزود: "اگرچه به موجب قانون مرجع بررسی صلاحیت‌، هیات‌های اجرایی و نظارت هستند و دستگاه قضا صرفا سوابق را به مراجع مربوطه ارسال می‌کند؛ اما توقع و انتظار بود که در جهت حفظ سلامت و کارایی بهتر شوراها به این موارد بسیار مهم بیشتر توجه می شد."

هیات های اجرایی و نظارت بر انتخابات شوراها در ایران، زیر نظر مجلس عمل می کنند. 

'خارج شدن سد و شهر طبقه از تصرف داعش'

نیروهای مسلح مخالف دولت سوریه اعلام کردند که شهر استراتژیک طبقه را از تصرف گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) خارج کرده اند.

"نیروی دموکراتیک سوریه" می گوید که این شهر و سد مجاور آن را "به طور کامل" از داعش گرفته اند. طبقه، در چهل کیلومتری شهر رقه مرکز اصلی داعش در سوریه قرار دارد.

خبر تصرف طبقه، یک روز پس از آن اعلام شده که ایالات متحده آمریکا اعلام کرده  قصد دارد به یگان های مدافع خلق، نیروی اصلی کُرد فعال در سوریه، برای مقابله با داعش اسلحه بدهد.

نیروی دموکراتیک سوریه که از شبه‌نظامیان عرب و یگان‌های مدافع خلق تشکیل شده، در نبرد با داعش از مشاوره و کمک نیروهای ویژه ارتش آمریکا و حمایت هوایی ائتلاف به رهبری آمریکا برخوردار است.

لاوروف: رابطه مسکو و واشنگتن در مقایسه با زمان دولت قبلی بهتر خواهد بود

سرگی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، گفته است که کشورش و آمریکا امیدوار هستند تا "همه موانع" پیش‌روی داشتن روابط بهتر با یکدیگر را از سر راه بردارند.

وی گفته بر این عقیده است که روابط مسکو با واشنگتن در مقایسه با زمان مسئولیت دولت قبلی آمریکا بهتر خواهد بود.

وزیر امور خارجه روسیه این سخنان را پس از دیدار با دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، و رکس تیلرسون همتای آمریکایی خود ابراز کرده است. 

اعلام حمایت مشروط خانواده کروبی از روحانی

خانواده مهدی کروبی، از کاندیداهای معترض به انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸، با اعلام حمایت از حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری از او خواستند "تعهد عملی خود را در پیگیری مطالبات مردم اعلام کند".

خانواده این کاندیدا با انتشار پیامی تاکید کردند: "از رئیس جمهور انتظار است با پذیرش ضعف ها صریح و شفاف با مردم سخن بگوید."

در بخشی از این پیام، خطاب به رای دهندگان آمده: "در چهار سال گذشته بخشی از مطالبات اقتصادی ، سیاسی و فرهنگی به حق شما به میزان شایسته مورد توجه دولت اعتدال قرار نگرفت که بدون شک عوامل متعددی از جمله کارشکنی ها و عدم استراتژی مدون در تحقق وعده ها و ناکارآمدی بخشی از بدنه کابینه در آن دخیل بوده است که از این بابت متأسفیم."

خانواده آقای کروبی گفته اند: "امیدواریم ایشان در پرتو عنایات الهی و حضور پرشمار مردم در دوره دوم ریاست جمهوری با به کارگیری نیروهای توانمند و قابل در جهت تحقق خواست مردم در حوزه های مختلف قدم بردارند."

در گردهم آیی های انتخاباتی اخیر حسن روحانی در شهرهای مختلف، بسیاری از حاضران با سر دادن شعارهایی خواستار رفع حصر میرحسین موسوی، مهدی کروبی و زهرار رهنورد شده اند که از بیش از ۶ سال پیش در زندان خانگی قرار دارند.

نتایج یک نظرسنجی انتخاباتی جدید در ایران

پاسخ دهندگان به یک نظرسنجی در ایران گفته اند در صورتی که انتخابات ریاست جمهوری فقط دو کاندیدا داشته باشد، ۴۷.۷ درصد آنها به حسن روحانی و ۳۸.۷ درصد به ابراهیم رئیسی رای می دهند. 

مرکز افکار سنجی دانشجویان ایران یا"ایسپا"، که وابسته به "جهاد دانشگاهی" است، از شرکت کنندگان در جدیدترین نظرسنجی خود پرسیده است: "اگر فقط آقای روحانی و آقای رئیسی در انتخابات حضور داشته باشند به چه کسی رای می دهید؟" هنوز اطلاعات دقیقی در مورد جامعه نمونه این نظرسنجی و روش انجام آن منتشر نشده است.

نظرسنجی ایسپا
ISPA
نتایج جدیدترین نظرسنجی ایسپا

انتقاد احمد توکلی از اظهارات اخیر حسن روحانی

احمد توکلی، نماینده سابق مجلس ایران در نامه‌ای که مردم ایران را مخاطب قرار داده از اظهارات روزهای اخیر حسن روحانی انتقاد کرده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، آقای توکلی در این نامه نوشته است: "از روزهای نخست تبلیغات انتخاباتی به آقای روحانی برادرانه تذکر دادم که چون شما نامزدی هستید که در عین حال رئیس جمهور مستقر است، اگر به مصالح ملی مقید باشید، نمی توانید هر حرفی را بزنید. مقصودم از هر حرفی خطاب به سایر نامزدها بود. متاسفانه وی نه تنها به این تذکر توجهی نکرد که هیچ، حالا میبینیم در هیئت یک اپوریسیون تیغ به روی نظام جمهوری اسلامی میکشد."

  آقای توکلی گفته است این اظهارات "فضای کشور را در مسیری قرار خواهد داد که بوی فتنه و آتش از آن به مشام می رسد."  

آقای روحانی در دو روز گذشته با طرح مسائلی نظیر "تفکیک جنسیتی" و "اعدام‌ها" به دو رقیب خود ابراهیم رئیسی و محمد باقر قالیباف تاخته است.

احمد توکلی
TASNIM

#شما، برنامه تازه بی‌بی‌سی فارسی برای نظرات شما

  پس از هشت سال برنامه تلویزیونی "نوبت شما" روز سه شنبه ۱۹ اردیبهشت به کار خود پایان داد و یک روز بعد جای خود را به برنامه جدیدی داد با عنوان: #شما

پخش این برنامه نیم ساعته روزهای شنبه تا چهارشنبه ساعت ۴ بعد ازظهر به وقت گرینیچ (ساعت ۱۹:۳۰ به وقت ایران) آغاز می‌شود.

شما همچنان می‌توانید از طریق راه‌هایی که با ما تماس می‌گرفتید، نظرات خود را برای ما بفرستید.

شما
BBC

ترامپ: رئیس اف‌بی‌آی، اعتبارش را از دست داده بود

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، در توییتی گفته است که پست ریاست پلیس فدرال آمریکا را با فردی که به گفته وی بتواند اعتبار را به این سازمان برگرداند، جایگزین می‌کند.

وی افزوده است که جیمز کومی، رئیس اخراج شده اف بی آی، هم برای دموکراتها و هم جمهوریخواهان اعتبار خود را از دست داده بود.

آقای ترامپ در ارتباط با آنچه نحوه رسیدگی آقای کومی به مساله ایمیل‌های هیلاری کلینتون خوانده است، دیروز (سه‌شنبه ۹ مه) او را به طور ناگهانی اخراج کرد. اما دمکرات‌ها این تصمیم آقای ترامپ را در رابطه با تحقیقات پلیس فدرال آمریکا در مورد ادعای ارتباط کارزار تبلیغات انتخاباتی آقای ترامپ و روسیه تفسیر کرده‌اند.

View more on twitter

رامین طاهری، برنده اولین مدال طلای کاروان کشتی فرنگی ایران

خواهرزاده مارین لوپن و 'شانس رهبری آینده' جبهه ملی فرانسه سیاست را ترک کرد

ماریون مارشا لوپن
Getty Images

ماریون مارشا لوپن، خواهرزاده مارین لوپن و نماینده مجلس فرانسه از حزب راست افراطی جبهه ملی گفته است که سیاست را به دلایل شخصی و سیاسی ترک می‌کند.

از ماریون مارشل لوپن به عنوان رهبر احتمالی جبهه ملی در آینده نام برده می‌شد. جبهه ملی را ژان ماری لوپن، پدر بزرگ او بنیاد گذاشت.

کشف جسد یک معدنچی دیگر در معدن 'زمستان یورت'

خبرگزاری کار ایران (ایلنا) از کشف یک جسد دیگر در معدن زمستان یورت که هفته پیش بر اثر انفجار فروریخت، خبر داده است.

ایلنا این جسد را که در جریان عملیات آوار برداری کشف شده، آخرین معدنچی "زیر آوار مانده" اعلام کرده است.

هفته پیش انفجاری در معدن زغال سنگ زمستان یورت آزاد شهر اتفاق افتاد که در نتیجه آن بیش از چهل نفر از معدنچیان کشته و دهها نفر زخمی شدند.

این معدن در حدود ٩٠ کیلومتری شهر گرگان، مرکز استان گلستان واقع شده و در زمان انفجار حدود ۵۰۰ کارگر در آن مشغول به کار بوده‌اند.  

معدن یورت
ILNA

روحانی: وعده چند برابر شدن یارانه‌ها دروغ است

حسن روحانی، نامزد دوازدهمین انتخابات ریاست جمهوری در ایران وعده بعضی از رقبای خود درباره افزایش مبلغ یارانه‌های نقدی را "دروغ" خوانده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، آقای روحانی امروز چهارشنبه (بیستم اردیبهشت) در جمع نمایندگان مجلس گفته است: "البته می‌توان یارانه را از هزار تا ۵۰۰ هزار تومان پرداخت کرد که برای رسیدن به این هدف از بانک مرکزی استقراض کرده و در نهایت مانند ونزئلا ۸۰۰ درصد تورم را شاهد بود."

او همچنین گفته: "می‌توان قیمت بنزین را از هزار تومان به ۲۰ هزار تومان افزایش داد تا بتوان یارانه‌ها را چند برابر کرد حال سوال این است که آیا این اقدام عملی است و سرنوشت تورم چه خواهد شد؟"

محمد باقر قالیباف و ابراهیم رئیسی از دیگر نامزد‌های این دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران وعده داده‌اند در صورت پیروزی مبلغ رایانه‌های نقدی را چند برابر کنند.

حسن روحانی
MEHR

قالیباف: مگر پياده‌رو حمام زنانه و مردانه است كه ديوار بكشيم؟

محمد باقر قالیباف به انتقادات حسن روحانی درباره "دیوار کشیدن در پیاده‌رو" واکنش نشان داد.

محمد باقر قالیباف، نامزد دوازدهمین دوره ریاست جمهوری ایران به اظهارات روزهای اخیر رقیب خود، حسن روحانی پاسخ داده است.

آقای قالیباف امروز چهارشنبه  (بیستم اردیبهشت) در مجموعه فرهنگی سرچشمه تهران گفته است: "مگر پیاده رو حمام زنانه است که دیوار بکشید؟ حرفهایی بزنید که در خلوت خودتان، به خودتان نخندید و به فهم و شعور این ملت توهین نکنید."

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران در دو روز گذشته با اشاره به موضوعات اعدام و تفکیک جنسیتی، از دو رقیب خود محمد باقر قالیباف و ابراهیم رئیسی بدون نام بردن از آنها انتقاد کرده است. 

  آقای روحانی گفته است: " شما آنها را نمی‌شناسید من آنها را می‌شناسم. آنها روزی در جلسه‌ای تصمیم گرفتند که در تهران و در پیاده رو دیوار بکشند. آنها می خواستند پیاده رو زنانه و مردانه ایجاد کنند همانطور که در محل کارشان بخشنامه تفکیک جنسیتی را صادر کردند."  

  حدود سه سال پیش شهرداری تهران در صورت جلسه‌ای حکم عدم به‌کارگیری زنان در پست‌های مسئول‌ دفتر، منشی و تایپیست را در شهرداری صادر کرد.

دیدار وزیر امور خارجه روسیه با ترامپ در واشنگتن

بیش از صد شرکت شامل فهرست سیاه دولت افغانستان شده است

اداره تدارکات ملی افغانستان می‌گوید بیش از صد شرکت خصوصی را به اتهام جعل کاری، شامل فهرست سیاه پروسه داوطلبی‌ها کرده است.

یما یاری، رئیس این اداره چهارشنبه (۲۰ ثور/اردیبهشت) در یک نشست خبری گفته از تضمین‌های این شرکت‌ها حدود سه میلیون دلار وارد حساب دولت شده است.

او که در این نشست از دستاوردهای دو ساله این اداره معلومات می‌داد، افزود که این اداره در این مدت ۲۴۶۰ قرارداد را بررسی و از این میان ۲۱۰۰ قرارداد را منظور کرده که ارزش آنها بالغ بر ۳۴۵ میلیارد افغانی (بیش از پنج میلیارد دلار) است.

کمیسیون تبلیغات انتخابات نتیجه شکایت روحانی از رئیسی را اعلام کرد

 احسان قاضی زاده هاشمی، سخنگوی کمیسیون تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری  از بررسی شکایت حسن روحانی، نامزد انتخابات ریاست جمهوری از  رقیب خود، ابراهیم رئیسی، خبر داده است.

این شکایت به دلیل اظهاراتی است که آقای رئیسی درباره "برجام" و "صندوق ذخیره فرهنگیان" در یک فیلم تبلیغاتی که از تلویزیون دولتی ایران پخش شده، به آنها پرداخته است.

خبرگزاری میزان درباره نتیجه این شکایت به نقل از آقای هاشمی گفته است: "با عنایت به در پیش بودن مناظره سوم و با توجه به اینکه همه عزیزان زمان کافی و همچنین زمان پایانی برای جمع بندی دارند، در همان زمان خودشان اگر توضیح و یا مطلبی در پاسخ دارند، می توانند ارائه بدهند."

ابراهیم رئیسی و حسن روحانی
YJC

درخواست والس برای نامزدی از سوی حزب رئیس جمهوری فرانسه رد شد

حزب رئیس جمهوری فرانسه درخواست مانوئل والس، نخست وزیر سابق این کشور برای نامزدی این حزب در انتخابات پارلمانی را رد کرده است.

ژان پل دلوآ، رئیس کمیته پذیرش حزب "به پیش!" روز چهارشنبه ۲۰ اردیبهشت (۱۰ مه) در مصاحبه‌ای در مورد درخواست آقای والس گفت که تقاضانامه‌های افرادی به عنوان نامزد این حزب در انتخابات مورد قبول قرار می گیرد که دارای ضوابط و شرایط لازم باشند و افزود: "در این مورد به خصوص، کمیته ملی پذیرش نمی‌تواند تقاضای آقای والس برای نامزدی این حزب در انتخابات پارلمانی را بپذیرد."

سفر لاوروف به واشنگتن

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه در اولین سفر خود به واشنگتن بعد از ریاست جمهوری دونالد ترامپ با رکس تیلرسون، همتای آمریکایی خود دیدار کرد. او بعد از این دیدار راهی کاخ سفید شد تا با آقای ترامپ دیدار کند.

موضوعاتی مانند وضعیت سوریه و تحولات اوکراین از جمله محورهای گفت‌وگوی آقای لاوروف در واشنگتن اعلام شده اما خبر اخراج جیمز کومی، رئیس اف‌بی‌آی، بر این سفر سایه انداخته است.

آقای کومی مسئولیت تحقیق درباره احتمال دخالت روسیه در انتخابات آمریکا را برعهده داشت هر چند دلیل اخراج او پرونده ایمیل‌های هیلاری کلینتون اعلام شد.

View more on twitter

ایران گذرنامه دختر خردسال نازنین زاغری را پس داد

ریچارد رتکلیف، همسر نازنین زاغری شهروند ایرانی - بریتانیایی که در ایران زندانی است، تایید کرده که مقامات ایران گذرنامه دختر ۳ ساله وی را به خانواده‌اش پس داده‌اند.

آقای رتکلیف در ایمیلی که به حمید بعیدی‌نژاد، سفیر ایران در لندن نوشته و متن آن را در صفحه فیس بوک "کارزار برای آزادی نازنین" منتشر کرده، این خبر را تایید و افزده است که مقامات ایرانی پیشنهاد صدور ویزایی برای رفتن او به ایران و در چارچوب "کمکهای انسان دوستانه" ارائه کرده‌اند.

آقای رتکلیف تایید کرده است که مقامات کشور، پاسپورت گابریلا، دخترش را به مادربزرگش تحویل داده‌اند.

نازنین زاغری
FACEBOOK

'حمله به ستاد روحانی' در شمال تهران

خبرنگار خبرگزاری ایلنا از حمله به یکی از ستادهای انتخاباتی حسن روحانی در شمال تهران خبر داده است.

View more on twitter

جهانگیری: یک نقطه خاکستری هم در زندگی من نیست

اسحاق جهانگیری، نامزد انتخابات ریاست جمهوری از آمادگی خود برای مناظره سوم تلویزیونی صحبت کرده است.

موضوع مناظره سوم که قرار است روز جمعه (دو روز دیگر) برگزار شود اقتصاد است.

آقای جهانگیری در حاشیه جلسه هئیت دولت به خبرنگاران گفته است: " اگر کسی نقطه‌ای خاکستری نه تیره در زندگی من پیدا کرد مطرح کند که من دست آن شخص را هم می‌بوسم. اصلاً این مدارک را به دستگاه قضایی ارایه دهند."

  این نامزد ریاست جمهوری درباره احتمال انصراف وی تا هفته آینده از رقابت‌های انتخاباتی گفته است: "من تا این لحظه چنین تصمیمی نگرفته‌ام. " 

اسحاق جهانگیری
JAMARAN

میرسلیم: دنبال گدایی رای نیستم

مصطفی میرسلیم از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری امروز چهارشنبه بیستم اردیبهشت با حضور در دانشگاه علوم و تحقیقات تهران به سئوالات تعدادی از دانشجویان پاسخ داد.

آقای میرسلیم گفته: "حقوق من ۵۶ میلیون ریال است. دارایی‌های خود را هم قبلا اعلام کردم و در مناظره بعدی هم خواهم گفت بعضی وزرا هنوز جرات نمی کنند که دارایی های خود را اعلام کنند."

او همچنین به اظهارات رقبایی اشاره کرده که از افزایش مبلغ پرداختی یارانه‌ها سخن گفته بودند.

آقای میرسلیم گفته: "من برنامه‌ای برای سه برابر کردن یارانه ندارم. آنقدر هم بی عقل نیستم که از این حرف ها بزنم. نمی خواهم عوام زده کار کنم و دنبال گدایی رای هم نیستم." 

مصطفی میرسلیم
ISNA

رئیسی: نصف ظرفیت صنعتی ایران معطل است

ابراهیم رئیسی، نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران که به کرمان سفر کرده از سیاست‌های دولت در زمینه اشتغال انتقاد کرده است.

به گزارش خبرگزاری داتشجویان ایران آقای رئیسی گفته : "آیا حق است که هفده هزار کارگاه و کارخانه تعطیل شود و نیمی از ظرفیت صنعتی کشور معطل بماند؟ "

او همچنین گفته است: "پانصد هزار نفر جوان در نوبت دریافت وام ازدواج هستند و اگر دو نفر از بدهکاران بد حساب بانکی بدهی خود را برگردانند، می توان به همه پانصد هزار نفر وام ازدواج داد."

ابراهیم رئیسی
TASNIM

نیروهای ناتو در افغانستان نخواهند جنگید

نیروهای بریتانیا در افغانستان
AFP

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو می‌گوید این نهاد در حال بررسی درخواستی برای اعزام نیروهای بیشتر به افغانستان است و تأکید کرد که نیروهای ناتو به انجام عملیات‌ نظامی در افغانستان متوسل نمی‌شوند.

دبیرکال ناتو در دیدار با ترزا می، نخست وزیر بریتانیا همچنین گفت در مورد دامنه و مقیاس اعزام سربازان ناتو تا چند هفته دیگر تصمیم گرفته می‌شود.

قرار است که تصمیم نهایی در این مورد در ٢٥ می (حدود دو هفته دیگر) در جریان نشست ناتو در بروکسل گرفته شود.

بیشتر بخوانید 

فشار دموکرات‌ها برای تحقیقات مستقل پیرامون اخراج رئیس اف‌بی‌آی

به دنبال اخراج ناگهانی جیمز کومی، رئیس پلیس فدرال آمریکا (اف‌بی‌آی)، مقامات حزب دموکرات‌ خواهان انجام تحقیقات مستقلی در این خصوص و همچنین رابطه فعالیت ستاد انتخاباتی دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، و روسیه شده‌اند.

بر اساس گزارش‌ها از آمریکا برخی از اعضای حزب جمهوریخواه نیز با دمکرات‌ها همگام شده و خواهان انجام تعیین دادستان و یا کمیسیونی مستقل برای انجام تحقیق در این رابطه شده‌اند.

  اعلام خبر اخراج آقای کومی هنگامی منتشر شد که او در لس آنجلس برای تعدادی از ماموران عملیاتی و کارمندان اف‌بی‌آی در حال سخنرانی بود. در حین سخنرانی، یکی از دستیاران آقای کومی به وی یادداشتی داد مبنی بر اینکه وی اخراج شده است. به گفته نیویورک تایمز ظاهرا در ابتدا آقای کومی فکر می کند که این یادداشت یک شوخی است.

جیمز کومی و دونالد ترامپ
Reuters

حمایت خانواده کروبی از حسن روحانی در انتخابات

خانواده مهدی کروبی با انتشار پیامی، حمایت خود را از حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری ایران اعلام کرده‌اند.

خانواده آقای کروبی در بخشی از این پیام که سحام‌نیوز، وابسته به حزب اعتماد ملی آن را منتشر کرده گفته‌اند: “از رئیس جمهور انتظار است با پذیرش ضعف ها صریح و شفاف با مردم سخن بگوید و تعهد عملی خود را در پیگیری مطالبات مردم اعلام نماید."

  آقای روحانی، پیش از پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری ایران در سال۱۳۹۲ وعده پیگیری رفع حصر میرحسین موسوی، مهدی کروبی و زهرا رهنورد را داه بود. 

پس از هشدار آیت‌الله خامنه‌ای، حسن روحانی کدام راه را بر‌می‌گزیند؟

جمشید برزگر

تحلیلگر بی‌بی‌سی در امور ایران

بسیار دشوار است که کسی جز حسن روحانی را مخاطب سخنان تهدیدآمیز آیت الله علی خامنه ای قلمداد کرد.

آیت الله خامنه ای در جمع فرماندهان و اعضای دانشگاه امام حسین گفته است:"اگر کسی بخواهد در انتخابات برخلاف امنیت کشور اقدامی انجام دهد، قطعاً با واکنش و سیلی سختی مواجه خواهد شد." آقای خامنه ای تنها چند روز پس از تغییر روش حسن روحانی در جریان کارزارهای انتخاباتی و در پیش گرفتن رفتاری تهاجمی در قبال رقبای اصولگرای خود این سخنان را مطرح کرده در حالی که نه تنها در مقابل حملات همه جانبه اصولگرایان به حسن روحانی سکوت کرده بود. شدت حملات ابراهیم رئیسی و محمد باقر قالیباف در چند هفته گذشته و اکنون حملات حسن روحانی، در مناظره ها، فیلم های تبلیغاتی و سخنرانی‌های آنها به گونه‌ای بوده که به نوشته روزنامه جمهوری اسلامی آنچه اتفاق می‌افتد نه مناظره، بلکه محاکمه نظام است. با این همه، به نظر می‌رسد که آنچه مایه نگرانی آیت الله خامنه‌ای شده، فقط انتقادها و حملات حسن روحانی و شعارهایی است که در حمایت تمام عیار از میرحسین موسوی ومهدی کروبی در میتینگ‌های انتخاباتی او سر داده می شود. اکنون پرسش اصلی این است که حسن روحانی که امید چندانی به مقاومت اصلاح طلبان در دفاع از خود ندارد، این هشدارها را جدی خواهد گرفت و رویه اخیر خود را تغییر خواهد داد یا نه؟

تغییر این رویه و در پیش گرفتن رویکردی آرام و غیرتهاجمی می تواند به بهای ریزش آرای او تمام شود و اصرار بر ادامه روش چند روز گذشته اش به رویارویی اش با آیت الله خامنه ای.

حسن روحانی کدام راه را برمی گزیند و آیا می تواند به وجود راه سومی امیدوار باشد؟   

اصولگرایان فهرست خود را برای انتخابات شورای شهر تهران منتشر کردند

  اصولگرایان فهرست خود را برای این انتخابات شورای شهر تهران با عنوان "لیست خدمت" منتشر کرده‌اند.

به گزارش تسنیم، در این لیست تعدادی از اعضای فعلی شورای شهر تهران از جمله مهدی چمران، مرتضی طلایی، رضا تقی‌پور، پرویز سروری و محسن پیرهادی دیده می‌شود.

شورای شهر
TASNIM

هویت 'بچه اژدهای معروف' مشخص شد

فسیل یک بچه دایناسور که بیش از ۲۵ سال پیش در چین کشف شده بود، رسما به عنوان یک گونه جدید از دایناسورهای پردار شناخته شده است.

این بچه دایناسور که با عنوان "لویی کوچیکه" هم شناخته می‌شود، بین چند تخم در لانه یک دایناسور پیدا شد.

بچه اژدهای معروف
ZHAO CHUANG

میرر: چلسی قرارداد کونته را در تابستان تمدید می‌کند

میرر: #چلسی قرارداد کونته را در تابستان تمدید می‌کند. باشگاه قول جذب لوکاکو از اورتون، سانچز از آرسنال و فان دایک ا… twitter.com/i/web/status/8…

انتقاد رئیس دادگستری تهران از تایید صلاحیت بعضی از نامزدهای شوراها

غلامحسین اسماعیلی، رئیس دادگستری تهران
TASNIM

  غلامحسین اسماعیلی، رئیس دادگستری استان تهران  از روند تایید صلاحیت بعضی  از نامزدهای انتخابات شوراها انتقاد کرده است.

به گزارش خبرگزاری میزان، وابسته به قوه قضائیه آقای اسمائیلی گفته است: "مطلع شدیم برخی از افرادی که سوابق محکومیتی، بعضا محکومیت‌های سنگین و حتی محکومیت‌های امنیتی داشتند تایید صلاحیت شدند، که نتیجه این اقدام خسران برای شوراها خواهد بود."

رئیس دادگستری تهران همچنین گفته: "گرچه به موجب قانون مرجع بررسی صلاحیت‌، هیئت‌های اجرایی و نظارت هستند و دستگاه قضا صرفا سوابق را به مراجع مربوطه ارسال می‌کند؛ اما توقع و انتظار بود که در جهت حفظ سلامت و کارایی بهتر شوراها به این موارد بسیار مهم بیشتر توجه میشد."

پنجمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی قرار است همزمان با انتخابات ریاست جمهوری ایران بیست و نهم اردیبهشت برگزار شود.

۲۷ غرفه در نمایشگاه کتاب تهران تعطیل شدند

بر اساس اعلام "هیأت رسیدگی به تخلفات ناشران" در سی‌امین نمایشگاه کتاب تهران غرفه ۲۷ ناشر در این نمایشگاه تعطیل شده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) نقد کردن بن‌کارت‌ها، واگذاری غرفه به غیر، توزیع کتاب‌های سایر ناشران ، ثبت نام کلاس‌های آموزشی و فروش کتاب‌های بدون مجوز از موارد تخلف برشمرده شده است.

تعداد غرفه‌های عرضه کننده کتاب‌های بدون مجوز که تعطیل شده‌اند پنج مورد اعلام شده.

این نمایشگاه ده روزه تا بیشت و سوم اردیبهشت به کار خود ادامه خواهد داد.

نمایشگاه کتاب
ILNA

آیت‌الله خامنه‌ای: تغییر رفتار با تغییر نظام فرقی ندارد

دولت ترکیه خواهان بهبود روابط با اتحادیه اروپا شد

عمر چلیک، وزیر امور اتحادیه اروپا در دولت ترکیه امروز با سفر به بروکسل، با نمایندگان اتحادیه اروپا دیدار می‌کند.

این اولین سفر یک مقام عالی‌رتبه ترک از زمان برگزاری همه‌پرسی جنجالی ماه پیش در آن کشور است که با تصویب آن، اختیارات رجب طیب اردوغان، رییس‌جمهوری ترکیه افزایش یافت.

روابط ترکیه و اتحادیه اروپا که در این اواخر چندان گرم نبوده اما طی ماه‌های اخیر این روابط سردتر شد.

عمر چلیک، وزیر امور اتحادیه اروپا در دولت ترکیه
Reuters
عمر چلیک، وزیر امور اتحادیه اروپا در دولت ترکیه

ترکیه به مسلح کردن کردهای سوریه از سوی آمریکا اعتراض کرد

دولت ترکیه تصمیم آمریکا برای دادن تسلیحات به شبه‌نظامیان کردی را محکوم کرده است که در شمال سوریه با گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) می‌جنگند.

نورالدین جانیکلی، معاون نخست وزیر ترکیه گفت که مسلح کردن این شبه‌نظامیان قابل قبول نیست.

او گفت که این سیاست آمریکا مفید نیست و ابراز امیدواری کرد که دولت آمریکا اجرای آن را متوقف کند.

خبر فوریرهبر ایران: هدف دشمن ایجاد آشوب و فتنه در کشور است

آیت‌الله علی خامنه‌ای رهبر ایران در مراسمی نظامی در دانشگاه امام حسین هدف کوتاه‌مدت دشمنان ایران را "ایجاد آشوب و فتنه در کشور" خوانده است. 

آقای خامنه‌ای گفت: "هدف میان‌مدت دشمن، مسئله‌ی اقتصاد و معیشت مردم  است؛ اینکه اقتصاد حرکت نکند و لنگ بماند، کار و تولید در کشور پایین باشد و بیکاری به‌عنوان یک بلا در کشور عمومیت پیدا کند تا مردم از جمهوری اسلامی به‌خاطر مشکلات معیشتی ناامید شوند."

رهبر ایران درباهر انتخابات ریاست جمهوری ایران گفت: "انتخابات هم می‌تواند مایه اعتلا و آبرو بشود هم میتواند مایه ضعف و سستی و مشکلات بشود. اگر مردم با نظم شرکت کنند، با اخلاق حرکت کنند، حدود اسلامی و قانون را رعایت کنند، این مایه عزت جمهوری اسلامی است. اگر قانون‌شکنی کنند، بداخلاقی کنند، اگر با حرفهای خود دشمن را به خود امیدوارکنند، انتخابات به ضرر ما تمام خواهدشد. "

بیشتر بخوانید

View more on twitter

نظرسنجی ایسپا: روحانی و رئیسی پیشتازند

  نتایج آخرین نظرسنجی مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران (ایسپا) در یک نظرسنجی که دیروز (نوزدهم اردیبهشت) منتشر کرده به وضعیت پیشتازی نامزدهای دوازدهم دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران پرداخته است. در این نظر سنجی حسن روحانی و ابراهیم رئیس از دیگر رقبای خود پیشتازند. 

ایسپا از معدود سازمان‌هایی در ایران است که درباره انتخابات ریاست جمهوری ایران نظرسنجی و نتایج آن را منتشر می‌کند هر چند جامعه آماری آن مشخص نیست.

  به گفته خبرگزاری کار ایران (ایلنا) این نظرسنجی به صورت تلفنی از  ساکنان شهرها و روستاهای ایران انجام شده که نتیجه آن برحسب پاسخگویانی محاسبه شده که "قطعا" و "به احتمال زیاد" در انتخابات شرکت می‌کنند . 

میزان آرای نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری پس از مناظره دوم

میزان آرای نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری پس از مناظره دوم