Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

 1. حزب رئیس جمهوری منتخب فرانسه فهرست انتخاباتی خود را منتشر کرد

  دبیرکل حزب
  Image caption: دبیرکل حزب جمهوری به پیش برنامه حزب در انتخابات را تشریح کرده است

  حزب "جمهوری به پیش!" که سیزده ماه پیش توسط امانوئل مکرون، رئیس جمهوری منتخب فرانسه پایه گذاری شد، فهرست نامزدهای این حزب برای انتخابات پارلمانی ماه گذشته را منتشر کرده است. بیش از نیمی از افرادی که در این فهرست معرفی شده‌اند سابقه خدمت در سمت‌های انتخابی نداشته و حدود نیمی از آنان زن هستند. مجمع ملی - مجلس سفلای پارلمان فرانسه - بیش از 570 نماینده دارد و حزب جمهوری به پیش هنوز باید حدود یکصد و پنجاه نفر دیگر را از میان نوزده هزار داوطلب نامزدی حزب برگزیند و وارد مبارزات انتخاباتی با سایر احزاب کند. این حزب پیش از این گفته بود که در تمامی حوزه‌ها به رقابت خواهد پرداخت اما مشخص شده که در حوزه‌ای که مانوئل والس، نخست وزیر پیشین به رقابت پرداخته، نامزدی معرفی نخواهد کرد. آقای والس خواسته بود به عنوان نامزد حزب جمهوری به پیش در مبارزات انتخاباتی شرکت کند اما این حزب این درخواست را قبول نکرد. آقای مکرون، که کار خود را از روز یکشنبه این هفته آغاز خواهد کرد، برای پیشبرد برنامه‌های خود باید با کسب اکثریت کرسی در مجمع ملی یا از طریق ائتلاف با احزاب دیگر به اکثریت لازم دست یابد. 

 2. هشدار در مورد 'تحرکات احتمالی' بعد از مناظره امروز

  رئیس ستاد حسن روحانی در مورد 'تحرکات احتمالی' بعد از مناظره هشدار داده است.

  View more on twitter
 3. 'به زودی عملیاتی علیه داعش در شهر رقه آغاز می‌شود'

  نیروهای مورد حمایت آمریکا در شمال سوریه گفته اند که قصد دارند به زودی عملیاتی را علیه گروه موسوم به دولت اسلامی(داعش) در شهر رقه آغاز کنند. یکی از فرماندهان نیروهای دموکراتیک سوریه گفته که انتظار می رود این حمله در"آغاز تابستان" شروع شود. نیروهای دموکراتیک سوریه متشکل از شبه نظامیان عرب و نیروهای کرد هستند. دو روز پیش این نیروها توانستند شهر استراتژیک طبقه را که در حدود ۵۰ کیلومتری رقه است، به تصرف خود در آورند.

 4. امام جمعه تهران: هر کس خلاف امنیت و آرامش قدر بردارد با دیوار مستحکم مردمی روبرو می‌شود

  کاظم صدیقی، امام جمعه موقت تهران در خطبه های نمازجمعه این هفته تهران گفت: "در سال 88 عده‌ای نادانی و حماقت کردند و امنیت کشور را به بازی گرفتند ولی با دیوار مستحکم مردمی مواجه شدند که در صحنه حاضر است." به گفته آقای صدیقی هر کس خلاف امنیت و آرامش قدم بردارد هم نیروهای امنیتی مکلف به برخورد هستند و هم با این دیوار مستحکم مواجه می شود. 

 5. راهپیمایی بزرگداشت کشته شدگان تظاهرات ضد دولتی در ونزوئلا

  راهپیمایی کاراکاس
  Image caption: هزاران نفر برای بزرگداشت قربانی جدید تظاهرات ضد دولتی راهپیمایی کردند

  چند هزار نفر به نشانه احترام به دو تن دیگر ازکشته‌‌شدگان تظاهرات ضد دولتی در ونزوئلا در کاراکاس، پایتخت، راهپیمایی کرده‌اند. راهپیمایی از محل مدرسه یکی از کشته شدگان، که معلمی بیست و شش ساله بود، آغاز شد و تا محل کشته شدن او در اثر شلیک گلوله نیروهای دولتی ادامه یافت. بسیاری از راهپیمایان پرچم ملی ونزوئلا را حمل می‌کردند. از زمان آغاز تظاهرات روزانه علیه ادامه زمامداری نیکلاس مادورو، رئیس جمهوری ونزوئلا در شش هفته پیش، تا کنون چهل نفر از معترضان کشته شده‌اند. مخالفان گفته‌اند که آقای مادورو دولت او فاقد صلاحیت بوده مسئول گسترش فساد و اوضاع وخیم اقتصادی کشورشان هستند. شش هفته پیش، دیوان عالی ونزوئلا، که قضات آن از رئیس جمهوری حمایت می‌کنند، عملا به سلب اختیارات پارلمان رای داد. احزاب مخالف دولت دارای اکثریت قابل توجه کرسی‌‌های پارلمان هستند. آقای مادورو گفته است در نظر دارد با تشکیل نوعی "مجلس موسسان" قانون اساسی را تغییر دهد. احتمالا هدف او حذف موادی است که برکناری رئیس جمهوری را امکانپذیر می‌کند. 

 6. ترامپ خواستار تسریع تحقیقات درباره ادعای ارتباط روسیه با کمپین انتخاباتی‌اش شد

  ترامپ

  دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا گفته که خواستار سرعت بخشیدن به تحقیقات درباره ادعاهای ارتباط روسیه با کمپین انتخاباتی اش است. آقای ترامپ در گفتگویی تلویزیونی هر گونه اقدامی در این باره را رد کرده و تاکید کرد که هیچ گونه تبانی با روسیه درکار نبوده است. رئیس جمهور آمریکا باردیگر تکرار کرد که تحقیقات در این باره باید مدت ها پیش به پایان می رسید. او مخالفانش را متهم کرد که با استفاده از این ادعاها در تلاشند تا شکست شان را در انتخابات توجیه کنند. 

 7. پلیس اسرائیل نوجوانی را که 'زندانی' والدینش بود آزاد کرد

  ماموران پلیس اسرائیل یک پسر چهارده ساله را که والدینش از زمان تولد او را درخانه نگاه داشته بودند "آزاد" کرده است. این نوجوان در حال حاضر به یک خانواده سپرده شده است. همسایه‌های این خانواده در شهرک هادرا، شمال تل اویو، به پلیس محلی خبر داده بودند که از پنجره این خانه گاه پسری را دیده‌اند که "به اشباح در فیلم‌های ترسناک"  شباهت داشته است. به گزارش رادیو ارتش اسرائیل، این پسربچه به پلیس گفته است که والدینش فقط ماهی دو بار و معمولا در ساعات شب او را برای گردش به حیات کوچک مجتمع آپارتمانی محل سکونت خود می‌بردند. والدین این نوجوان، که از یهودیان مهاجر روس هستند، گفته‌اند که دلیل جلوگیری از خروج این پسربچه از خانه نگرانی از بیمار شدن او بوده است. پدر و مادر این نوجوان به خاطر نادیده گرفتن قوانین مربوط به آموزش اجباری و الزام به حقظ سلامت جسمی و روانی قرزندان بازداشت شده‌اند.

 8. آخرین مناظره انتخاباتی نامزدهای ریاست جمهوری امروز برگزار می‌شود

  سومین و آخرین مناظره انتخاباتی نامزدهای ریاست جمهوری امروز ساعت ۱۶.۳۰ به وقت ایران برگزار می‌شود. 

   محوراین مناظره مسائل اقتصادی است. 

   دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ۲۹ اردیبهشت ماه (۱۹ مه) برگزار می‌شود. 

 9. اردوغان دیدار هفته آینده از آمریکا را فصلی تازه در روابط دو کشوردانست

  رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه دیدارهفته آینده از آمریکا را فصلی تازه در روابط بین دو کشور خوانده است. روابط بین متحدان ناتو تحت تاثیر اختلافات موجود در مورد سیاست کشورها درباره سوریه قرار گرفته است. آمریکا اعلام کرده که قصد دارد کردهای سوریه را در مقابل داعش مسلح کند. این تصمیم آمریکا با مخالفت ترکیه روبرو شده است. 

 10. دولت کره دستور فراخوان خودروهای هیوندای و کیا موتورز را صادر کرد

  اتومبیل هیونداز
  Image caption: شرکت‌های هیوندای و کیا موتورز ملزم به فراخوان ده‌ها هزار دستگاه خودرو شده‌اند

  دولت کره جنوبی به دو شرکت خودروسازی هیوندای و کیاموتورز دستور داده است نزدیک به دویست و پنجاه هزار خودرو ساخت این شرکت‌ها را از بازار فرا بخوانند. دستور دولت کره جنوبی پس از آن صادر شد که یکی از کارکنان سابق هیوندای مشکلات فنی متعددی را در دوازده مدل متفاوت اتومبیل تولیدی این دو شرکت به دولت گزارش کرد. این نخستین بار درکره جنوبی است که دولت دستوری الزام آور برای فراخوان خودر صادر کرده است. هر دو شرکت از فراخوان داوطلبانه خودروهای مورد نظر سر باز زده بودند. مقامات دولتی همچنین از دادستانی خواسته‌اند شواهد حاکی از احتمال تلاش این دو شرکت برای پرده پوشی مشکلات فنی تولیدات خود را بررسی کند. 

 11. بازداشت دهها نفر از کارمندان سابق بازار سهام استانبول

  یورش پلیس

  پلیس ترکیه دهها نفر از کارمندان سابق بازارسهام استانبول را بازداشت کرده است. این بازداشت ها در رابطه با تحقیقاتی انجام شده که در مورد کودتای نافرجام ژوئیه سال گذشته در این کشوردر جریان است. به گزارش رسانه های ترکیه بیش از۵۰ نفر از این افراد در جریان یورش نیروهای پلیس در صبح امروز دستگیر شدند. گزارش شده که حکم بازداشت یکصد نفردیگر هم صادر شده است. 

 12. Post update

  امروز در خبرها:

  سومین مناظره نامزدهای ریاست جمهوری در ایران امروز برگزار می شود

  دهها نفر از کارکنان سابق بازار بورس ترکیه بازداشت شدند

  چین با افزایش واردات از آمریکا موافقت کرد

 13. Post update

  مهم ترین خبرهای روز گذشته را اینجا بخوانید: