Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

خلاصه

  1. کره شمالی گفته 'تحت شرایط مناسب' حاضر به گفتگو با آمریکا است
  2. انفجار بمب در کابل
  3. حمله سایبری به سیستم خدمات درمانی انگلیس

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

وزارت اطلاعات ایران از 'خنثی کردن برنامه یک گروه تروریستی' خبر داد

وزارت اطلاعات ایران با صدور اطلاعیه ای از خنثی کردن "برنامه‌ریزی یک گروهک تروریستی" برای انجام "اقدامات انفجاری" خبر داد.

در اطلاعیه اخیر، برنامه ریزی اقدامات انفجاری به "گروهک نفاق که دستش به خون هزاران نفر از مردم مظلوم و بی گناه کشور آغشته [است] و مزدوری و جاسوسی آنها برای بیگانگان ادامه دارد" نسبت داده شده.

دستگاه های اطلاعاتی ایران، معمولا از سازمان مجاهدین خلق ایران تحت عنوان "گروهک نفاق" یاد می کنند، ولی مشخص نیست آیا اطلاعیه اخیر، مشخصا به این گروه اشاره دارد یا خیر.

در بیانیه وزارت اطلاعات، همچنین بدون توضیح بیشتر آمده است: "گروه های تروریستی ضد انقلاب تلاش دارند از طریق فضای مجازی با افراد نا آگاه ارتباط برقرار کرده و آنان را تحریک به اقدامات تروریستی و خرابکارانه نمایند."

خبر فوریزلزله مشهد و بجنورد را لرزاند

به گزارش خبرگزاری تسنیم زلزله ‌ای به بزرگی ۵.۷ درجه مشهد و بجنورد را لرزانده است.

این خبرگزاری گزارش کرد محل وقوع این زمین لرزه ‌در استان خراسان شمالی ‌حوالی پیش‌قلعه بوده و در ساعت ۱۰ و نیم شب به وقت محلی رخ داده است.

تسنیم همچنین از "تخریب برخی منازل و اماکن در خراسان شمالی" خبر داده است. 

روحانی: دوران حکمرانی صدا و سیما بر افکار به سر آمده

حسن روحانی، کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری ایران، در گردهم آیی انتخاباتی هواداران خود در ورزشگاه سرپوشیده آزادی تهران گفت: "دورانی که تنها یک صدا و سیما بخواهد بر افکار حکمرانی کند به سر آمده است."

وی افزود: "با زیرساخت های شبکه های ارتباطی کاری خواهیم کرد تک - تک شما با موبایلتان یک صدا و سیما باشید."

آقای روحانی با ذکر اینکه "دولت در برابر موافقان بستن شبکه های اجتماعی ایستاد" خطاب به حاضران در گردهم آیی ورزشگاه آزادی گفت: "با اینترنت مخالفت کردند برای اینکه نتوانید با فساد و املاک نجومی مقابله کنید."

رئیس دولت یازدهم در بخش دیگری از سخنان خود اعلام کرد: "هیح سفارشی و نامه ای برای هیچ کسی به هیچ قوه و ارگانی نامه ننوشته ام. فقط یک نامه نوشتم و به قوه قصائیه گفتم به چه دلیلی سید محمد خاتمی را ممنوع التصویر کرده اید؟"

وی ادامه داد: "البته هنوز پاسخی نداده اند."

شروع احداث شاه‌راهی که ولایت بدخشان را به تاجیکستان و چین وصل می‌کند

عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی افغانستان، در سفر به ولایت بدخشان در شمال افغانستان ضمن بررسی اوضاع امنیتی، کار احداث شاهراه ترانزیتی بهارک - اشکاشم را افتتاح کرد که بدخشان را به تاجیکستان و چین وصل خواهد کرد.

این شاهراه که ۱۰۸ کیلومتر طول خواهد داشت، با هزینه ۹۸ میلیون دلار از سوی بانک انکشاف آسیایى تمویل می‌شود.

آقای عبدالله که امروز به بدخشان سفر کرده، با تأکید بر توسعه متوازن در افغانستان گفت: "بنای دولت بر این است تا در هر جای افغانستان که پروژه‌ای قابل اجرا باشد، آن را عملی کند".

ولایت بدخشان با زیربنای توسعه نیافته، بلایای طبیعی و عدم دسترسی بیشتر ساکنانش به خدمات بهداشت، آب آشامیدنی و انرژی، هنوز با موانع متعددی برای رشد اقتصادی و توسعه مواجه است. 

دو فرمانده عمده گروه طالبان در سمنگان کشته شدند

معاون والی خودخوانده طالبان در منطقه رویی و دوآب ولایت سمنگان کشته شد
.
معاون والی خودخوانده طالبان در منطقه رویی و دوآب ولایت سمنگان کشته شد

وزارت داخله/کشور افغانستان اعلام کرده که دو فرمانده عمده گروه طالبان با هشت نفر از اعضای این گروه در شمال کشور کشته شده‌اند. نجیب دانش، سخنگوی این وزارت روز شنبه (۲۳ ثور/اردیبهشت) به بی‌بی‎سی گفت که این فرماندهان مولوی جلال، معاون والی خودخوانده گروه طالبان در ولایت سمنگان و مولوی غیاث‌الدین ولسوال (فرماندار) خودخوانده این گروه بودند.

بیشتر بخوانید

واکنش افغانستان به گزارش سازمان ملل: ژنرال رازق زندانیان را شکنجه نمی‌کند

بسیاری ها ژنرال رازق را به دلیل قاطعیتش در مبارزه با طالبان و تامین امنیت قندهار تقدیر می کنند، اما کسانی هم هستند که او را 'دیکتاتور محلی' می‌دانند
.
بسیاری ها ژنرال رازق را به دلیل قاطعیتش در مبارزه با طالبان و تامین امنیت قندهار تقدیر می کنند، اما کسانی هم هستند که او را 'دیکتاتور محلی' می‌دانند

حکومت افغانستان گزارش کمیته ضدشکنجه سازمان ملل مبنی بر دخالت مستقیم فرمانده پلیس قندهار در شکنجه را رد کرده است.

این کمیته که مقر آن در ژنو است در گزارشی نوشته که ژنرال عبدالرازق فرمانده قدرتمند پلیس قندهار در جنوب افغانستان به صورت مستقیم در شکنجه زندانیان دست دارد.

بیشتر بخوانید

مولوی عبدالحمید: تمایل اکثر اهل‌سنت به آقای روحانی است

مولوی عبدالحمید امام جمعه اهل سنت زاهدان با ذکر اینکه "تمایل اکثر اهل سنت به آقای روحانی است" گفت: "به اعتقاد جامعه اهل سنت، دولت یازدهم علی‌رغم مشکلات و نقاط ضعفی که داشته، اما نقاط قوت آن بیشتر بوده است".

به گزارش سایت سنی آنلاین، وی تاکید کرد: "جامعه اهل سنت ایران علی‌رغم گلایه‌‌هایی که از دولت تدبیر و امید دارد، پس از مشورت‌ها و تبادل‌نظرهایی که بین علما و نخبگان آن صورت گرفته است، به این نتیجه رسیده‌اند که در دوران دولت جناب دکتر روحانی فضا برای اهل‌سنت مقداری آزادانه‌تر از دو دوره‌ی قبلی (دولت نهم و دهم) بوده است."

مولوی عبدالحمید در عین حال، از "عدم به‌کارگیری اهل سنت در وزارتخانه‌ها و مدیریت‌های کلان کشوری"، "به‌کارگیری بسیار اندک شایستگان اهل سنت در مدیریت‌های استانی"، "عدم حمایت اصلاح‌طلبان از اهل سنت در هنگام مواجهه با مشکلات، علی‌رغم حمایت جامعه اهل سنت از این دولت"، "وجود تبعیض" و "ناتوانی و عملکرد ضعیف برخی از وزرای دولت یازدهم" انتقاد کرد. 

امام جمعه اهل سنت زاهدان گفت: "امیدواریم اگر دولت فعلی مجددا روی کار بیاید در راستای رفع مشکلات و نقاط ضعف تلاش‌های بیشتری انجام دهد."

در انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۲، درصد آرای حسن روحانی در استان سیستان و بلوچستان بیشتر از سایر استان های ایران بود. 

شعار حمایت از میرحسین موسوی ورزشگاه آزادی

حامیان حسن روحانی امروز در ورزشگاه آزادی خواستار شکسته شدن حصر میرحسین موسوی و زهرا رهنورد از سران مخالف نتایج انتخابات هشت سال پیش شدند. آنان فریاد می‌زدند: "پیام ما روشنه، حصر باید بشکنه"

View more on twitter

مدال طلا برای زن ایرانی

تشویق هواداران روحانی در ورزشگاه آزادی

شعار هواداران ابراهیم رئیسی در تبریز

سرپرستی پسر ۱۲ ساله افغان به یک شورای محلی در انگلستان سپرده شد

فرودگاه هیترو
PA

دادگاهی در بریتانیا حکم داده که سرپرستی یک پسر افغان که بدون والدین یا سرپرست در فرودگاه هیترو در غرب لندن پیدا شده بود، به طور موقت به یک شورای محلی در انگلستان سپرده شود.

این پسر که حدود ۱۲ سال دارد، گفته که سفر او به بریتانیا از سوی مادرش "برنامه‌ریزی و تمویل شده" بود چون او فکر می‌کرد که پسرش زندگی "بهتر و امن‌تری" در آنجا خواهد داشت.

بیشتر بخوانید

وزارت اطلاعات از خنثی کردن برنامه ریزی یک گروهک تروریستی خبر داد

 وزارت اطلاعات در اطلاعیه‌ای ازخنثی کردن برنامه ریزی یک گروهک تروریستی خبر داد. 

 در این اطلاعیه آمده: "با اشرافیت اطلاعاتی سربازان گمنام امام زمان در یک عملیات تخصصی و دقیق، برنامه ریزی یک گروهک تروریستی ضد انقلاب برای اقدامات انفجاری و تروریستی کشف و خنثی گردید." 

به گفته وزارت اطلاعات در جریان این عملیات تجهیزات و اقلام انفجاری متعدد و متنوعی کشف و ضبط شده است. 

کشف جسد آخرین معدنکار حادثه انفجار معدن زغال سنگ

معدن زغال سنگ
AFP

خبرگزاری فارس به نقل از مدیر کل دفتر مدیریت بحران استانداری گلستان از کشف جسد آخرین معدنکار حادثه انفجار معدن زغال سنگ یورت آزاد شهر خبر داد. به گفته این مقام عملیات انتقال جسد به بیرون تونل انجام شده است. براساس این گزارش در جریان این حادثه ۴۴ کارگر معدن جان خود را از دست دادند. 

حادثه رانندگی در نزدیکی بندر مارماریس در ترکیه ۲۰ کشته برجا گذاشت

به گفته مقامات ترکیه درجریان سقوط اتوبوسی از یک پرتگاه در نزدیکی بندر مارماریس در جنوب این کشور ۲۰ نفر کشته شدند. ۱۲ نفر هم در این حادثه مجروح شدند. خبرگزاری آناتولی گزارش کرده که مسافران این اتوبوس عمدتا زنان و کودکان توریست بودند. 

یک فلسطینی با چاقو به یک افسر پلیس اسرائیل حمله کرد

نیروهای اسرائیل
AFP

یک فلسطینی با چاقو به یک افسرپلیس اسرائیل در بیت المقدس شرقی حمله کرده و او را زخمی کرد. به گفته پلیس ضارب بعدا به هدف گلوله یکی از نیروهای پلیس اسرائیل قرار گرفت و کشته شد. در یک سال و نیم گذشته حملات مشابه زیادی از سوی فلسطینیان صورت گرفته است. 

چندین دهکده در غرب موصل به تصرف یکی از گروههای شیعه شبه نظامی درآمد

نیروهای بسیج مردمی از گروههای شبه نظامی شیعه در عراق چندین دهکده را در غرب شهر موصل به تصرف خود در آوردند. این اقدام بخشی از عملیات برای شکست دادن گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) است. نیروهای بسیج مردمی روز گذشته این عملیات را از نواحی بیابانی در نزدیکی مرز سوریه آغاز کردند. هدف از این عملیات قطع مسیر تدارکات داعش بین عراق و سوریه است.

راستی آزمایی ادعاهای مطرح شده در مناظره سوم نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری

سومین و آخرین مناظره نامزدهای دوازدهمین انتخابات ریاست جمهوری ایران روز گذشته ۲۲اردیبهشت برگزار شد. نامزدهای انتخابات در این مناظره اتهام‌های تندی علیه یکدیگر مطرح و همدیگر را به "دروغ‌گویی" و "سوءاستفاده از املاک و حقوق‌های نجومی" و "کوتاهی در مبارزه با قاچاق کالا" متهم کردند. مسائل اقتصادی هم که موضوع اصلی این مناظره بخش عمده‌ای از بحث را به خود اختصاص داد. 

بیشتر درباره ادعاهای مطرح شده دراین مناظره بخوانید

ستاد قالیباف هم برای مناظره دو به دو با روحانی اعلام آمادگی کرد

محمد دهقان، رئیس ستاد تبلیغاتی محمدباقر قالیباف توییت کرده:

View more on twitter

نماینده رهبرایران در سپاه پاسداران: سپاه در هیچ انتخاباتی دخالت نمی‌کند

علی سعیدی
mehr

علی سعیدی، نماینده رهبر ایران در سپاه، گفته است که "سپاه پاسداران هیچگاه از اصول انقلابی خود تعدی نکرده و در هیچ انتخاباتی دخالت نکرده، نمی کند و نخواهد کرد. " به گفته آقای سعیدی "رسانه های معاند با فضا سازیهای تبلیغاتی به دنبال القای دخالت سپاه پاسداران در انتخابات هستند، حال آن که سپاه هیچگاه از اصول انقلابی خود تعدی نکرده است." نماینده رهبر ایران در سپاه همچنین افزوده ما فقط معیارها را برای پاسداران و بسیجیان می گوییم و آنها هم براساس همین معیارها رای می دهند و این به معنای دخالت در انتخابات نیست. .  

نیروهای طرفدار دولت سوریه یک پایگاه هوایی را در حلب از داعش پس گرفتند

گزارش ها از سوریه حاکی است نیروهای طرفدار دولت پایگاه هوایی جراح را در استان حلب از نیروهای موسوم به گروه دولت اسلامی(داعش) پس گرفته اند. این پایگاه هوایی در بیش از سه سال گذشته دراختیار داعش بود. تصرف این پایگاه، تازه ترین دستاورد نیروهای طرفدار دولت سوریه در جریان جنگی است که از چند ماه پیش در شرق شهر حلب آغاز شده است

اعلام آمادگی روحانی برای مناظره‌های دو به دو

۱۰ کارگر ساختمانی در بلوچستان پاکستان به ضرب گلوله کشته شدند

مقامات در پاکستان از کشته شدن۱۰ کارگر ساختمانی به ضرب گلوله توسط پیکارجویان خبر داده است. گفته شده که این افراد در حال کار بر روی ساخت جاده های جدید دربلوچستان بودند که هدف تیراندازی مردان مسلحی که سوار بر موتورسیکلت بودند، قرار گرفتند. احداث این جاده ها در واقع با هدف مرتبط کردن شهرها به مناطق اقتصادی وسیع تر در منطقه صورت می گیرد. چین تامین کننده مالی احداث این جاده ها است. 

توئیت معصومه ابتکار درباره خودروی برقی

مطرح شدن موضوع خودروری برقی در سومین مناظره تلویزیونی نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری و اشاره به رها شدن تولید خودروهای برقی با واکنش معصومه ابتکار، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست روبرو شد. 

View more on twitter

اسامی شرکت‌هایی که دیوار مرزی آمریکا با مکزیک را طراحی می‌کنند، به زودی اعلام می‌شوند

دولت آمریکا گفته تا اواسط ماه آینده شرکت هایی که بتوانند دیوار مرزی این کشور و مکزیک را طراحی کنند، معرفی خواهد کرد. ساخت این دیوار از جمله وعده های انتخاباتی دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در جریان فعالیت‌های انتخاباتی اش بود. از شرکت های فینالیست خواسته شده تا مدل این دیوار را بسازند. ارزش قراردادهای طراحی این دیوار بین دویست تا پانصد هزار دلار برآورد شده است. هنوز مشخص نشده که چه کسی تامین کننده بودجه مالی کشیدن این دیوار است.  

انفجار بمب در کابل جان دو زن را گرفت

این انفجار در سه راه نزدیک وزارت کار و امور اجتماعی روی داده است
GOOGLE EARTH
این انفجار در سه راه نزدیک وزارت کار و امور اجتماعی روی داده است

پلیس کابل تایید کرده که در پی انفجار بمب مغناطیسی در نزدیک مرکز این شهر، دست‌کم دو کارمند شرکت دولتی آبرسانی کشته شده‌اند. بصیر مجاهد، سخنگوی پلیس کابل روز شنبه ۲۳ ثور/اردیبهشت به بی‌بی‌سی گفت که این بمب در مینی‌بوس حامل کارمندان شرکت دولتی آبرسانی کار گذاشته شده بود. 

بیشتر بخوانید

علی دایی سرمربی تیم فوتبال سایپا شد

علی دایی، به عنوان سرمربی جدید تیم فوتبال سایپا انتخاب شد. آقای دایی که پیش از این سرمربی تیم نفت تهران بود، توانست با این تیم به عنوان قهرمانی جام حذفی برسد. علی دایی چند سال پیش هم سرمربی تیم سایپا بود و توانست با این تیم به قهرمانی لیگ برتر برسد. 

علی دایی
mehr

حمله سایبری گسترده به حدود یکصد کشور جهان

گزارش شده درحمله سایبری گسترده به چندین سازمان در سراسر جهان از نرم افزاری استفاده شده که در سازمان امنیت ملی آمریکا بر روی آن کار شده است. هکرها ماه گذشته ادعا کردند که این نرم افزار را سرقت کرده‌اند. گفته شده که سیستم های کامپیوتری برخی از سازمان های حدود یکصد کشور تحت تاثیر این حمله سایبری قرار گرفته است. 

عیادت رهبر ایران از هاشمی شاهرودی در بیمارستان

آیت الله خامنه ای از محمود هاشمی شاهرودی، نایب رئیس مجلس خبرگان در یکی از بیمارستان های تهران دیدار کرد. به گزارش خبرگزاری های ایران آقای شاهرودی چند روزی است که در بیمارستان بستری است.  

دیدار رهبر ایران با هاشمی شاهرودی
isna

امروز در خبرها

کره شمالی برای گفتگو با آمریکا در شرایط مناسب خبر داد

ادامه فعالیت های انتخاباتی نامزدهای ریاست جمهوری در ایران

انفجار بمب در کابل

مهم ترین خبرهای روز گذشته را اینجا بخوانید