Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

خلاصه

 1. دست‌کم دو کشته و صدها زخمی در زلزله بجنورد در استان خراسان شمالی
 2. درخواست آمریکا برای تشدید تحریم‌ها علیه کره شمالی
 3. اقدامات شدید امنیتی در فرانسه در آستانه مراسم تحلیف رئیس جمهوری تازه این کشور

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

سفیر آمریکا در سازمان ملل: رهبر کره شمالی دچار پارانویا است

نیکی هیلی، سفیر آمریکا در سازمان ملل، به کره شمالی به دلیل آزمایش موشکی جدید هشدار داده و گفته این راه گفتگو با واشنگتن نیست.

روز گذشته به نقل از یک دیپلمات بلندپایه کره شمالی اعلام شد که این کشور "تحت شرایط مناسب" آماده مذاکره با آمریکا است و اظهارات خانم هیلی در واکنش به همین موضوع بود.

خانم هیلی همچنین کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی را دچار پارانویا توصیف کرد و افزود که آمریکا تحریم‌ها علیه کره شمالی را تشدید می‌کند.

نیکی هیلی، سفیر آمریکا در سازمان ملل
Reuters
نیکی هیلی، سفیر آمریکا در سازمان ملل

احمدی نژاد: در تبلیغات انتخاباتی به نفع یا علیه هیچ نامزدی فعالیت ندارم

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری سابق ایران در یک پیام ویدیویی که امروز یکشنبه (بیست و چهارم اردیبهشت/ چهارده مه) منتشر کرده، گفته است: "بعضی از کاندیداها و جناح‌های هوادارشان اصرار دارند؛ تاکید دارند؛ تبلیع می‌کنند که حضور بعضی از همکاران من در دولت گذشته در برخی ستادها را به منزله حمایت این جانب و دولت قبل از کاندیدای خاصی معرفی کنند. این درست نیست."

آقای احمدی نژاد همچنین گفته: " بنده به صراحت اعلام می کنم مانند سال نود و دو هیچ نماینده ای در بین کاندیداهای حاضر در انتخابات فعلی نداشته و ندارم. همینطور در تبلیغات انتخاباتی هم له یا علیه هیچکس هیچگونه فعالیتی نداشته ونخواهم داشت."

محمود احمدی نژاد
DOLATEBAHAR

انتخابات ۹۶؛ تکرار اتهام‌ها در سفر نامزدها به شهرهای مختلف

  در حالی که چهار روز به برگزاری دوازدهمین انتخابات ریاست جمهوری ایران باقی مانده است، نامزدهای این انتخابات با سفر به شهرهای مختلف اتهام‌ها علیه یکدیگر و وعده‌های اصلیشان را تکرار کردند.

انتخابات ایران
TWITTER

ادامه فشار مقامات ارشد حزب دموکرات به دونالد ترامپ به دلیل اخراج رئیس اف.بی.آی

فشارهای مقامات ارشد حزب دموکرات به دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا به دلیل اخراج رئیس اف.بی.آی ادامه دارد. چارلز شومر، رهبر دموکرات ها در سنا گفته اگر نوارهای مکالمه بین آقای ترامپ و جیمزکومی، رئیس اف. بی .آی آن طورکه رئیس جمهور آمریکا در توییت های اخیرش به آن اشاره کرده، وجود داشته باشد. در این صورت آقای ترامپ باید فورا آن را ارائه دهد. آقای شومر هشدار داد که از بین بردن این نوارها، نقض قوانین است. رهبر دموکرات ها گفت که دادستانی ویژه برای تحقیق ارتباطات ادعا شده بین کرملین و ستاد انتخابات آقای ترامپ باید به کار گمارده شود. لیندزی گراهام، سناتور جمهوریخواه هم گفته که آقای ترامپ باید اجازه دهدکه تحقیقات در این باره انجام شود. 

رئیسی: در چشم دولت نمی بینم با قاچاق کالا مبارزه کند

ابراهیم رئیسی، از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری ایران سیاست‌های دولت کنونی ایران برای مبارزه با قاچاق کالا را به زیر سئوال برده است.

آقای رئیسی در ساری گفته است: "مگر می شود که دستگاه های نظارتی و اطلاعاتی نتوانند پول های قاچاق کالا را رهگیری کنند؟ ما خودمان این کاره‌ایم. من در چشم این دولت نمی بینم که با قاچاق کالا مبارزه کند."

این نامزد انتخابات همچنین گفته: "مردم سوال دارند که چرا کارخانه ها یکی پس از دیگری تعطیل می شوند؟ چرا یک میلیون تحصیل کرده ما جویای کار هستند؟ چرا ۵ تا ۶ میلیون از جمعیت ما بیکار هستند؟ چرا کشاورزی که می تواند به عنوان یکی از زمینه های استقلال کشور باشد، مورد توجه نیست؟"

ابراهیم رئیسی
MEHR

خودروهای عکس‌دار در مناطق ممنوعه کابل

پلیس کابل می‌گوید هنوز موفق نشده که جلو افرادی را بگیرد که با نصب تصاویر رهبران سیاسی و مقام‌های دولتی در خودروهایشان/موترهایشان قصد سوء ‌استفاده دارند.

همزمان در همین رابطه عدهای براین عقیده‌اند که انتخاب درست عکس رهبران و مقام‌های دولتی و نصب آنها بر این موترها، عبور و مرور آنها را در برخی از محله‌های شهر آسانتر می‌سازد.

شماری از رانندگان این خودروها، حامیان واقعی این چهره‌های جهادی و مقام‌های دولتی هستند، اما کسانی دیگر برای ایجاد سهولت در تردد، این تصاویر را نصب می‌کنند.

کابل
Getty Images

قالیباف: در صورت پیروزی تابلوی 'شمارش ۵ میلیون شغل' را روشن می‌کنم

محمد باقر قالیباف، نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در ایران وعده داده در صورت پیروزی در انتخابات تابلوی "شمارش ۵ میلیون شغل را روشن می‌کنم".

 آقای قالیباف در شیراز گفته است: " سامانه کارانه با وجود مخالفت چهار درصدی‌ها طراحی شد اما آن را تعطیل کردند و خودشان سایت کارورزی راه انداختند."

مردی در قندوز، همسرش و یک مرد بیگانه را به اتهام زنا سر برید

پلیس قندوز در شمال افغانستان تأیید کرده که یک مرد همسرش را با مردی بیگانه با چاقو کشته و بعد خود را به پلیس تسلیم کرده است.

انعام‌الدین رحمانی، سخنگوی فرماندهی قندوز روز یکشنبه (۲۴ ثور/اردیبهشت) به بی‌بی‌سی گفت که این قتل دیشب در خانه این مرد روی داده است.

آقای رحمانی افزود که وقتی صاحب خانه دیشب متوجه شد که مردی بیگانه وارد خانه او، در غرب شهر قندوز شده و بعد او را دید که در اتاقی دیگر با همسرش "زنا" می‌کند.

به گفته سخنگوی پلیس، مرد صاحب خانه در همان لحظه اقدام به قتل مرد بیگانه و همسرش کرد و هر دو را سر برید.

جزئیات بیشتر را اینجا بخوانید

تویوتا در ساخت 'خودروی پرنده' سرمایه‌گذاری می‌کند

تویوتا، شرکت عظیم خودروسازی ژاپن از پروژه ساخت خودروی پرنده حمایت و در آن سرمایه‌گذاری خواهد کرد.

این شرکت اعلام کرد در سه سال آینده ۴۴۰ هزار دلار به گروه کارتیویتور (Cartivator) کمک مالی خواهد کرد تا طراحی و تولید خودروهای پرنده را پیش ببرد.

تویوتا در ساخت 'خودروی پرنده' سرمایه‌گذاری می‌کند
CARTIVATOR

انتخابات شورای شهر؛ زنی تنها در میان صف مردان

  ناهید اسکندری، یکی از چند هزار زنی است که در چهار دوره انتخابات شوراهای شهر و روستا که از سال ۷۷ تاکنون در ایران برگزار شده، موفق شده‌اند اعتماد مردم را جلب کنند و وارد ساختاری شوند که به آن "پارلمان محلی" می‌گویند.  

  حمیده ماحوزی که اکنون مدیرکل فرهنگ و ارشاد استان بوشهر است نمونه یکی از کسانی است که در دو دوره، عضو شورای شهر بوشهر بوده است و از سال ۱۳۹۲ تاکنون به عنوان مدیرکل ارشاد بوشهر منصوب شده است.  

ناهید اسکندری
SERKAN

حمایت بیش از صد و شصت مدرس و پژوهشگر فلسفه از حسن روحانی

بیش از ۱۶۰ محقق، مدرس فلسفه و مترجم حمایت خود را از حسن روحانی، نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران اعلام کرده‌اند.

امضا کنندگان این نامه به "مهیاتر شدن" فضا دانشگاه‌های برای تبادل اندیشه در دوره ریاست جمهوری آقای روحانی  و همچنین "پاسخگوتر بودن دولت" در طی این مدت اشاره کرده‌اند.

حسن روحانی در اصفهان

حسن روحانی
ILNA

مهمترین خبرهای روز تا این لحظه

 • زلزله بجنورد دست‌کم دو کشته و بیشتر از چهارصد مجروح به جا گذاشت
 • سخنگوی قوه قضاییه به انتقادهای حسن روحانی در مناظره سوم واکنش نشان داد
 • ستاد محمد باقر قالیباف سایتی برای "سامان‌دهی متقاضیان مسکن مهر" راه اندازی کرده است
 • روحانی در همدان: دست به دست هم می‌دهیم و مقابل انحصارگران و اقتدارگرایان می ایستیم
 • رئیسی در ارومیه: جوانان زیادی در صف وام ازدواج مانده‌اند
 • امانوئل مک‌رون رسما به عنوان رئیس جمهور فرانسه کار خود را آغاز کرد
 • قالیباف در ورامین: این ۴ درصدی‌ها کسانی هستند که مدیرعامل بانک را خودشان می‌گذارند
 • محمد خاتمی در یک پیام ویدیویی حمایت خود را از حسن روحانی اعلام کرد

مستند تبلیغاتی جهانگیری امشب پخش می‌شود

رسانه‌های ایران به نقل از ستاد انتخاباتی اسحاق جهانگیری، نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران گفته‌اند دومین مستند تبلیغاتی این نامزد امشب از تلویزیون دولتی ایران پخش خواهد شد.

پیشتر، مسئولان صداوسیما اعلام کرده بودند که به دلیل اینکه فیلم دیر بدست آنها رسیده است، نمی‌توانند آن را پخش کنند که انتقاد آقای جهانگیری را در پی داشت.

دست‌کم یک کشته در انفجار بمب در بغداد

 انفجار بمب در مرکز بغداد، پایتخت عراق دست‌کم یک غیرنظامی را کشت و چندین نفر دیگر را زخمی کرده است.

 به گفته پلیس محلی این انفجار در نزدیکی پل الربیعی در مرکز پایتخت اتفاق افتادi. پس از این انفجار، نیروهای پلیس منطقه را محاصره کردند و مجروحان به بیمارستان انتقال داده شدند. 

انفجار بمب در بغداد
AFP

ابراهیم رئیسی: دولت وام ۳۰۰ میلیاردی با سود صفر درصد داده‌

  ابراهیم رئیسی از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری ایران که به بندر ترکمن رفته از "ارائه وام‌های کلان بدون سود" انتقاد کرده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، آقای رئیسی گفته است: " وام سیصد میلیاردی با سود صفر داده‌اند و فرد دریافت‌کننده همان پول را در بانک گذاشته و پانزده میلیارد سود گرفته است."

او البته به نام وام گیرندگان اشاره‌ای نکرده و گفته است: "اصلا بحث اصولگرایی و اصلاح‌طلبی مطرح نیست.  "

ابراهیم رئیسی
TASNIM

وزیر دفاع آلمان خواستار تغییر نام پادگان‌های یادآور دوران نازی شد

اورزولا فون درلاین، وزیر دفاع آلمان، خواستارآن شده تا ارتش نام برخی از پادگان‌های این کشور را تغییر دهد. این پادگان‌ها به نام سربازان دوران نازی نامگذاری شده است.

وزیر دفاع آلمان این سخنان را دربحبوحه تلاش‌ها برای کنارگذاشتن عناصر راست افراطی در ارتش بیان کرده است.

بسیاری از پادگان‌هایی که نام سربازان دوران نازی را برخود داشتند، در دهه ۱۹۸۰ و ۱۹۹۰ تغییر نام داده شدند.

چین ۱۲۴ میلیارد دلار در 'جاده ابریشم نوین' سرمایه‌گذاری می‌کند

شی جین پینگ رییس جمهور چین امروز یکشنبه ۱۴ مه (۲۴ اردیبهشت) چارچوب برنامه بلندپروازانه "جاده ابریشم نوین" را در حضور رهبران کشورهای دنیا اعلام و وعده کرد که برای احیای جاده ابریشم قدیم ۱۲۴ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری کند.

جاده ابریشم نوین - با نام رسمی "یک کمربند اقتصادی، یک راه" - ابتکار رییس جمهور چین است که برای اولین بار در سال ۲۰۱۳ آن را مطرح کرد. این پروژه از دو بخش اصلی تشکیل شده است: کمربند اقتصادی راه ابریشم و راه ابریشم دریایی.

هدف از این برنامه ایجاد یک منطقه اقتصادی یکپارچه و هماهنگ در مسیر کشورهای جاده ابریشم قدیم است اما به آن محدود نمی‌شود و به کشورهای جنوب شرقی و جنوب آسیا از جمله پاکستان گسترش خواهد یافت.

وزیر راه و شهرسازی سایت جدید قالیباف را 'کلاهبرداری' خواند

عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی، سایت جدید محمدباقر قالیباف برای "ساماندهی متقاضیان مسکن مهر" را "کلاهبرداری" خوانده است.

آقای آخوندی گفته است: "این اقدام از سوی یک شهروند معمولی انجام شده است و یک اقدام کلاهبردارانه است."

"کسی نمی‌تواند درباره املاک مردم سایت تاسیس کند و این یک اقدام عجیبی است."

آخوندی
ILNA

حکومت افغانستان قانون پلیس را اصلاح می‌کند

پلیس
MOi

وزارت داخله/ کشور افغانستان با برگزاری "کنفرانس ملی بازنگری و اصلاح قانون پلیس" گفته که به دنبال حل مشکلی است که مردم و رئیس جمهوری افغانستان را به شدت نگران ساخته است.

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان هفته گذشته اعلام کرد که وزارت داخله/ کشور "قلب فساد" در نهادهای امنیتی افغانستان است.

بیشتر بخوانید

چهار عضو گروه طالبان در انفجار مین دست‌ساز خود 'کشته شدند'

انفجار مین
Getty Images

وزارت داخله/ کشور افغانستان اعلام‌ کرده که انفجار مین بشکه‌ای ساخت نیروهای شورشی مخالف دولت افغانستان باعث کشته شدن چهار عضو این گروه شده ‌است.

وزارت کشور افغانستان افزوده که این حادثه شب گذشته زمانی به وقوع پیوست که افراد گروه طالبان یک بشکه پر از مواد انفجاری را می‌خواستند در جاده "قریه دیوالک" ولسوالی محمد آغه ولایت لوگر جاسازی کنند.

بیشتر بخوانید

عکسی قدیمی از روحانی و خاتمی

سایت "تاریخ ایرانی" عکسی قدیمی از حسن روحانی و محمد خاتمی منتشر کرده است. آقای خاتمی که از دسترسی به رسانه‌های عمومی محروم است، در پیامی ویدئویی که درتلگرام منتشر شده، ازمردم خواسته در انتخابات پیش رو به حسن روحانی رای دهند.

View more on twitter

یک کشته و سه زخمی در انفجار بمب کنار جاده‌ای در شبه جزیره سینا

به گفته منابع امنیتی در مصر، انفجار بمب کنار جاده‌ای در شبه جزیره سینا یک سرهنگ ارتش در این کشور را کشت و سه نفر دیگر را زخمی کرد.

این حمله در حالی صورت گرفته که اخیرا نیروهای امنیتی در شبه جزیره سینا حملات خود را علیه گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) افزایش داده‌اند. شبه نظامیان داعش هم در همین مدت چندین کلیسا را در قاهره، پایتخت مصر و مناطق دیگر این کشور هدف حمله خود قرار داده‌ند.

محمدباقر قالیباف به شیراز رفت

محمدباقر قالیباف، نامزد انتخابات ریاست جمهوری ایران در سفری انتخاباتی به شیراز رفته است.

View more on twitter