Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

تکذیب 'خبر درگذشت هاشمی شاهرودی'

محمدصادق نوری، مدیر روابط عمومی دفتر هیات عالی حل اختلاف و تنظیم روابط قوای سه گانه، "خبر درگذشت محمود هاشمی شاهرودی" را تکذیب کرد.

آقای نوری در گفت‌وگو با ایلنا گفت که "حال عمومی ایشان خوب است" و افزود: "ان‌شالله تا آخر هفته از بیمارستان مرخص می‌شوند."

باقر هاشمی شاهرودی فرزند آقای هاشمی شاهرودی نیز به ایلنا گفته که حال عمومی پدرش رو به بهبودی است و تا "چند روز آینده" از بیمارستان مرخص می‌شود.

  محمود هاشمی شاهرودی، نایب رئیس دوم مجلس خبرگان رهبری، از چند روز پیش در بیمارستان بستری شده و رهبر جمهوری اسلامی از او بازدید کرده است.  

 در ساعات گذشته، در برخی شبکه های مجازی شایعه ای در مورد درگذشت آقای هاشمی شاهرودی منتشر شده بود. 

حمایت مجمع روحانیون مبارز از روحانی

مجمع روحانیون مبارز، مهمترین تشکل روحانیون اصلاح طلب در ایران، در انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم از حسن روحانی حمایت کرد. 

به گزارش ایسنا، این تصمیم امروز در پایان جلسه شورای مرکزی مجمع روحانیون مبارز گرفته شده است. 

از افزایش تلفات کودکان در افغانستان

دفتر نمایندگی سازمان ملل در افغانستان (یوناما) در گزارش چهارماهه تلفات کودکان در این کشور، از افزایش ۲۱ درصدی تلفات کودکان خبر داده است.

دفتر یوناما در کابل در این گزارش نوشته است تنها در چهار ماه نخست سال ۲۰۱۷ میلادی، ۲۸۳ کودک کشته و ۷۰۴ زخمی شده‌‎اند که این رقم نسبت به سال قبل ۲۱ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

یوناما از افزایش آمار تلفات کودکان ناشی از جنگ در افغانستان ابراز نگرانی کرده و از طرفین درگیر خواسته است تا به منظور کاهش تلفات اقدامات فوری انجام دهند. 

ستاد انتخابات: رسانه‌ها از روز پنج شنبه حق ندارند مطلبی له یا علیه نامزدها منتشر کند

 رسانه ها‌ از ساعت ۸ صبح روز پنجشنبه ۲۸ اردیبهشت ماه حق ندارند مطلبی له یا علیه هر یک از نامزدهای نتخابات منتشر کنند

View more on twitter

رئیسی: از توان مدیریتی قالیباف در دولت آینده استفاده خواهیم کرد

بیات زنجانی: به روحانی رای می‌دهم

رئیسی و قالیباف به مصلی تهران می روند

ابراهیم رئیسی و محمدباقر قالیباف، فردا به مصلای تهران می‌روند.گروهی از حامیان آقای رئیسی در توییتر با انتشار پست‌هایی از این گردهمایی حمایت کردند.

View more on twitter

مطهری: روحانی گزینه اصلح انتخابات است

 علی مطهری، نماینده مجلس در همایش اصولگرایان معتدل درباره انتخابات گفت: "روحانی گزینه اصلح است و با توجه به شرایط جامعه و نظام بین‌الملل به صلاح نیست که این دولت به راه خود ادامه ندهد."

 به گزارش ایسنا، آقای مطهری همچنین گفت: "سال‌ها بیان کردم فرقی بین اصولگرایان معتدل عاقل و اصلاح‌طلبان وجود ندارد. مساله انتخابات مهم است." 

مطهری همچنین با اشاره به کسانی که معتقدند راه اصلاح بسته است و کاری نمی‌شود کرد، گفت: "به چندسال اخیر نگاه کنیم می‌توانیم پی ببریم که با انتخاب درست می‌توان به راه اصلاح بازگشت."

مطهری
ISNA

معتمدآریا: بعد از سالها که متهم به اقدام علیه امنیت ملی بودم، کنار دولتمردان نشسته‌ام

یاشار سلطانی: به شکل مستقل در انتخابات شوراها شرکت می کنم

ابراهیم رئیسی در ادامه سفرهای انتخاباتی خود به شیراز رفت

رئیسی
ISNA
رئیسی
ISNA
رئیسی
ISNA

روحانی در ساری: مردم باید بین وکیل و قاضی یکی را انتخاب کنند

سخنرانی یاسر هاشمی در دانشگاه آزاد مشهد ناتمام ماند

بهزاد قاسمی، دبیر انجمن اسلامی دانشگاه آزاد مشهد با اعلام خبر ناتمام ماندن سخنرانی یاسر هاشمی در این دانشگاه گفت: "متاسفانه عده‌ای از دوستان با دادن شعار علیه دولت در سخنرانی آقای یاسر هاشمی اغتشاش ایجاد کردند."

به گزارش ایسنا، آقای قاسمی افزود: "دوستانی که چهار سال پیش در سخنرانی خواهر ایشان در آمفی تئاتر را شکستند، الان مقداری روحیه‌شان تلطیف شده و به شعار دادن اکتفا کردند."گزارشها حاکی است که سخنرانی یاسر هاشمی با موضوع ناگفته‌های آیت الله هاشمی در آمفی تئاتر دانشکده فنی مهندسی دانشگاه آزاد مشهد در حال برگزاری بود که پس از گذشت حدود ده دقیقه از آغاز سخنرانی یاسر هاشمی عده ای با سر دادن شعارهای مکرر علیه  دولت مانع از ادامه سخنرانی او شدند.

یاسر هاشمی
ISNA

حضور حامیان رئیسی در میدان نقش جهان

روحانی: مردم یا راه تقابل با دنیا را انتخاب می‌کنند یا تعامل

ژنرال دوستم و کارمندان دفترش 'از پنج ماه پیش حقوق نگرفته‌اند'

روابط آقای دوستم و اشرف غنی از ماهها پیش تیره بوده است
AFP
روابط آقای دوستم و اشرف غنی از ماهها پیش تیره بوده است

دفتر عبدالرشید دوستم، معاون اول رئیس جمهوری افغانستان گفته که حقوق ماهیانه آقای دوستم و کارمندان دفتر او از پنج ماه پیش پرداخته نشده است. آقای فرهمند افزود که او طبق معمول پیش از آغاز سال مالی جدید تشکیلات و میزان هزینه عادی دفتر معاون رئیس جمهوری را به صورت پیشنهادی به دفتر اشرف غنی، رئیس جمهوری فرستاده اما پاسخی دریافت نکرده است.

بیشتر بخوانید

خبر فوریمکرون نخست وزیر خود را از حزبی دیگر انتخاب کرد

امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه، یک سیاستمدار راست میانه را به عنوان نخست وزیر معرفی کرده که از حزب خود آقای مکرون نیست بلکه عضو حزب "جمهوری‌خواهان" فرانسه است.

ادوار فیلیپ، 46 ساله، نماینده پارلمان فرانسه و شهردار شهر لوآور است. به نظر می‌آید اقدام آقای مکرون در معرفی نخست وزیر خود از حزب جمهوری‌خواه تلاشی برای تشویق سایر اعضای این حزب برای پیوستن به حزب میانه‌روی آقای مکرون، حزب "جمهوری به پیش" باشد.

این حزب تازه تاسیس است و آقای مکرون تلاش می‌کند برای انتخابات پارلمانی پیش رو نیروهای احزاب مختلف را به سوی خود جذب کند.

محمد خاتمی: درانتخابات شوراها به لیست امید رای بدهید

محمد خاتمی، رئیس جمهور پیشین ایران، که دیروز از حسن روحانی حمایت کرده بود، از مردم خواسته در انتخابات شوراها به لیست امید که از سوی شورای عالی سیاست‌ذاری اصلاح‌طلبان معرفی شده رای بدهند.

اعلام این لیست و حضور بعضی افراد در آن با مخالفت بعضی از فعالان و هواداران اصلاح‌طلبان روبرو شده بود. 

View more on twitter

لیلا ارشد، از نامزدی شورای شهر تهران 'انصراف' داد

سازمان مالیات ایران: کمتر از ۲۰ درصد مالیات دهندگان بیش از ۸۰ درصد مالیات را پرداخت می‌کنند

 به گفته سازمان مالیات ایران کمتر از ۲۰ درصد مالیات دهندگان دارای فعالیت بالای اقتصادی، بیش از ۸۰ درصد مالیات این کشور را پرداخت می‌کنند.

خودروسازان، بانک‌ها، بیمه‌ها و شرکت‌های نفتی و پتروشیمی بنابر اعلام این سازمان از جمله صنایعی هستند که مشمول این بیست درصد هستند. به گزارش خبرگزاری کار ایران (ایلنا) کامل تقوی‌نژاد، رئیس این سازمان گفته است: "حدود ۶۵ درصد از کل مودیان یا معاف از مالیات هستند یا کمتر از یک میلیون تومان مالیات پرداخت می‌کنند."

در لایحه بودجه امسال (۹۶) سهم درآمدهای مالیاتی حدود ۱۱۲هزارمیلیاردتومان پیش‌بینی شده است.

ستاد انتخابات میرسلیم احتمال کناره گیری وی را تکذیب کرد

ستاد انتخابات مصطفی میرسلیم، نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با رد احتمال کناره گیری این نامزد بیانیه‌ای صادر کرد. 

در بخشی از این بیانیه آمده است:  "با توجه به انتشار برحی گمانه زنی ها درباره حضور جناب آقای مهندس سید مصطفی میرسلیم در رقابت های انتخابات ریاست جمهوری به اطلاع می رساند ایشان برنامه های تبلیغاتی و انتخاباتی خود را کماکان ادامه می دهد و هرگونه خبری درباره انصراف ایشان تکذیب می گردد."  

میرسلیم
MEHR

افزایش قیمت نفت

تصمیم روسیه و عربستان، دو کشوری از بزرگترین تولیدکنندگان نفت دنیا هستند باعث افزایش سریع قیمت نفت شده است. دو کشور توافق کردند کاهش تولید نفت خود را تا ماه مارس سال آینده -پایان سال ۱۳۹۶- ادامه دهند. به گفته ولادیمیر پوتین رییس جمهور روسیه این تصمیم باعث ثبات قیمت نفت خواهد شد. اوپک هفته آینده در اجلاس خود این توافق را بررسی خواهد کرد.

رئیسی: اقدام قالیباف انقلابی بود

ابراهیم رئیسی از کناره‌گیری قالیباف به نفع خودش تشکر کرد و گفت که اقدام قالیباف "انقلابی" بود.

به گزارش تسنیم،  ابراهیم رئیسی، کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری در جمع مردم شیراز در واکنش به شعارهای تشکر از قالیباف، گفت: "من از ایشان تشکر می‌کنم، کارشان انقلابی  بود؛ وضعیت کشور را من و آقای قالیباف می‌بینیم، رکود در این کشور رکورد زده است."

رئیسی
TASNIM

تنش تازه در روابط آلمان و ترکیه

آلمان از تصمیم دولت ترکیه در جلوگیری از بازدید یک هیات نمایندگی مجلس آلمان از پایگاه نظامی اینجرلیک بسیار خشمگین است. هیات نمایندگی مجلس آلمان قصد داشت با نیروهای ارتش آلمان که در پایگاه اینجرلینک ترکیه مستقر هستند دیدار کنند. یکی از سخنگویان وزرات خارجه آلمان این تصمیم را "غیر قابل قبول" خوانده است. 

گزارش شده ترکیه این ممنوعیت را در واکنش به اعطای پناهندگی آلمان به برخی سربازان ارتش خود گرفته است. آلمان ۲۵۰ نیروی نظامی در پایگاه اینجرلیک دارد که به عنوان بخشی از ائتلاف بین‌المللی برای مبارزه با داعش، در این پایگاه مستقر هستند. یکی از سخنگویان آنگلا مرکل صدراعظم آلمان گفته است آلمان به فکر یافتن یک کشور تازه برای استقرار این نیروها است، یکی از گزینه‌ها اردن است. 

تقریبا دو ماه پیش دولت آلمان برخی از همایش‌ها و گردهمایی‌های آقای اردوغان را در آلمان لغو کرد. رییس جمهور ترکیه در آن زمان برای همه‌پرسی تغییر قانون اساسی ترکیه فعالیت می کرد. رئیس جمهور ترکیه این تصمیم را مشابه رفتار نازی‌ها توصیف کرده بود.

واکنش به انصراف قالیباف به نفع رئیسی در شیراز

شادمانی مردم حاضر در مصلی شیراز برای شنیدن خبر انصراف قالیباف به نفع رئیسی

شعار تشکر هواداران رئیسی از قالیباف در شیراز

بعد از اعلام خبر کناره‌گیری محمد باقر قالیباف از رقابت‌های انتخابات ریاست جمهوری ایران و حمایت او از ابراهیم رئیسی، هواداران آقای رئیسی در شیراز شعار حمایت از قالیباف سر دادند.

View more on twitter

دبیر ستاد انتخابات: هیچ نامزدی رسما انصراف نداده است

امیر تتلو، خواننده از ابراهیم رئیسی حمایت می‌کند

 امیر تتلو خواننده از ابراهیم رئیسی حمایت کرد.

به گزارش تسنیم، امیر تتلو خواننده در کانال تلگرامی خود نوشت: "من انتخابم آقاى قالیباف بود و با اینکه همه چیزم و حتى پیج اینستامو از دست دادم، هنوزم به نظر ایشون احترام میذارم و راى بنده با وجود نداشتن اطلاعات کافى "جناب آقاى رئیسى" هستند!! با نهایت احترامم براى جناب آقاى روحانى و با ذکر این مطلب که هر یک از کاندیداها انتخاب شدند، بنده به نظر مردم احترام میذارم و نوکری کاندیداى منتخب رو میکنم!! هر کسى که مردم خواستند و هر کسى که خدا خواست..."

تتلو
TASNIM

اعلام حمایت علم الهدی از رئیسی

احمد علم الهدی، ضمن رد عدم حمایت خود از ابراهیم رییسی گفت: "برخی این شبهه را انداخته‌اند که من موافق کاندیداتوری ایشان نبوده‌ام و برای همین هیچ نمی‌گویم. سی سال است که ایشان را می شناسم، ایشان فردی متشرع و متشخص است و من خیلی راحت پشت سرش نماز می‌خوانم.

به گزارش ایلنا، وی افزود: "امام هر جا بحرانی وجود داشت، ایشان را برای مدیریت بحران می فرستاد."

علم الهدی
ILNA

قالیباف: کنار رفتن اولین نامزد پوششی

جمشید برزگر

تحلیلگر بی‌بی‌سی در امور ایران

انصراف محمد باقر قالیباف به سود ابراهیم رئیسی غیرمنتظره نبود و در هفته های پیش نیز با استناد به شواهد موجود کناره‌گیری او را پیش‌بینی کرده بودم.

 در این میان، رفتار آقای قالیباف این سوال را پیش آورده بود که او تا چه اندازه می‌خواهد و می‌تواند در برابر جریان اصولگرا و نهادهای قدرتمندش مقاومت کند.

 جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، جامعه روحانیت مبارز تهران و جبهه پایداری به صراحت آقای رئیسی را نامزد اصلح خوانده بودند و آقای روحانی "نهادهای انقلابی و امنیتی"، که اشاره‌ای است به سپاه و بسیج، را به حمایت از او متهم کرده بود. 

جبهه نیروهای مردمی انقلاب اسلامی نیز از آقای قالیباف پیشاپیش تعهد گرفته بود که به سود نامزد نهایی کناره‌گیری کند؛ به این ترتیب، آقای قالیباف که خود را رقیبی واقعی خوانده و اسحاق جهانگیری را به بی‌اخلاقی متهم کرده و گفته بود صداقت او در روزهای آینده در مورد واقعی بودن نامزدی‌اش بر همه آشکار خواهد شد، حتی زودتر از آقای جهانگیری از رقابت ها کناره گرفت تا اولین نامزد پوششی لقب بگیرد.

 با این همه حضور آقای قالیباف، تعیین کننده بر شکل گیری مناظره ها و تبلیغات انتخاباتی داشت و چه بسا بدون او، مناظره ها و تبلیغات انتخاباتی، وضعیت فعلی را پیدا نمی کرد

تاخیر در معرفی نخست وزیر فرانسه

در اولین روز کاری کامل به عنوان رییس جمهور، انتظار می‌رفت امانوئل مکرون امروز صبح نخست وزیرش را معرفی کند اما هنوز این اتفاق نیفتاده است. در رسانه‌های فرانسه نام ادوار فلیپ شهردار لوآور بیش از هر کس دیگری مطرح شده است. آقای فلیپ از حزب تازه تاسیس امانوئل مکرون - به پیش- نیست بلکه او عضو حزب راستگرای جمهوری‌خواهان است. آقای فلیپ که عضو مجلس فرانسه است اگر به نخست‌وزیری منصوب شود در واقع فعالیت انتخاباتی آقای مکرون برای انتخابات مجلس این کشور را رهبری خواهد کرد. این انتخابات کمتر از یک ماه دیگر برگزار می‌شود و کسب اکثریت کرسی‌های مجلس برای اینکه آقای مکرون بتواند برنامه‌هایش را اجرا کند بسیار مهم است. آقای مکرون امروز عصر به برلین می‌رود و با آنگلا مرکل صدراعظم آلمان دیدار می‌کند.

دادگاه کیفری کویت حکم اعدام دو ایرانی را به اتهام قتل صادر کرد

خبرگزاری آناتولی نوشت: دادگاه کیفری کویت دو ایرانی را به اتهام قتل یک نفر وابسته به خانواده پادشاهی کویت و معاون اندونزیایی وی به اعدام محکوم کرد. 

براساس این گزارش در ارتباط با این پرونده دو شهروند کویتی نیز به اتهام تامین سلاح به پرداخت۶۵۰ دلار آمریکا محکوم شدند.

هویت فرد به قتل رسیده و معاون وی اعلام نشده است.

واکنش نادران به کناره گیری قالیباف

دادستان اهواز: دو مامور در حمله مسلحانه به کلانتری در اهواز کشته شدند

عباس حسینی پویا، دادستان اهواز اعلام کرد: در پی حمله مسلحانه و تیراندازی از سوی افراد ناشناس در شب گذشته دو تن از ماموران کلانتری ۲۲ اهواز کشته شدند. 

به گزارش ایسنا، دادستان اهواز همچنین گفت که در این تیراندازی یک نفر از ماموران نیز مجروح شده است. 

دادستان اهواز همچنین عنوان کرد: "هنوز هویت ضاربان مشخص نشده و نیروی انتظامی در حال شناسایی عوامل این جنایت است."

قالیباف: به رئیسی رای دهید

محمدباقر قالیباف در بیانیه‌ای ضمن اعلام کناره گیری خود گفت: "از همه حاميان مردمى خويش در سراسر كشور مى خواهم، كه تمام ظرفيت و حمايت خود را براى موفقيتِ برادر ارجمندمان  ابراهيم رئيسى و به بار نشستن دولت كار و كرامت براي خدمت به مردم قرار دهند." 

آقای قالیباف همچنین عنوان کرد: "انتظار ما و مردم بر این است كه اين تصميم، زمينه ساز آغاز دورانى جديد براى يك تحول اقتصادي باشد كه با قطع دست ۴ درصدی ها از اقتصاد، منتج به ايجاد اشتغال جوانان برومند اين سرزمين و حمايت از مستضعفين و محرومان در ايران سربلندمان گردد."

قالیباف
MIZAN

خبر فوریمحمد باقر قالیباف کناره گیری کرد

محمدباقر قالیباف به نفع ابراهیم رئیسی کناره‌گیری کرد.

به گزارش تسنیم، در جلسه شورای مرکزی جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی با توجه به اعلام آمادگی هر دو کاندیدای جبهه انقلاب(ابراهیم رئیسی و محمدباقر قالیباف) برای کناره‌گیری به نفع دیگری، محمدباقر قالیباف از رقابت‌های ریاست‌جمهوری اعلام کناره‌گیری و تاکید کرد که همه توان خود را برای پیروزی سیدابراهیم رئیسی بر "دولت ناکارآمد و ناتوان" به کار خواهد بست.

جامعه اسلامی مهندسین از رئیسی حمایت کرد

جامعه اسلامی مهندسین در بیانیه‌ای اعلام کرد که این تشکل از ابراهیم رئیسی در انتخابات حمایت می‌کند.

 جامعه اسلامی مهندسین یک حزب اصولگرا از زیر مجموعه‌های جبهه پیروان خط امام و رهبری است. دبیرکل این حزب محمدرضا باهنر و قائم‌مقام دبیرکل آن محمد ناظمی اردکانی است. 

رئیس قوه قضاییه: برخی نامزدها به گونه ای عمل کردند که گویی اپوزیسیون نظام هستند

صادق آملی لاریجانی، رئیس قوه قضاییه  بدون نام بردن از کسی در انتقاد به نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری گفت: "متاسفانه برخی از نامزدها به گونه ای عمل کردند که گویی اپوزیسیون نظام هستند و در جهت سیاه نمایی و زیرسوال بردن نهادهای قانونی نظام گام برداشتند که مطمئناً چنین اقدامی برخلاف مصالح ملی است." 

به گزارش میزان، آقای لاریجانی که در جلسه مسئولان عالی قضایی سخن می‌گفت: افزود: "باید به کسانی رأی بدهیم که بیشتر دشمن را ناخشنود می کنند. ما به عنوان ملت موظفیم که دشمن را مایوس کنیم بنابراین میزان ناخشنودی دشمن از انتخاب یک کاندیدا می تواند معیار بسیار خوبی برای تشخیص اصلح باشد."

رئیس قوه قضاییه همچنین عنوان کرد: "برای مصالح نظام سکوت اختیار کرده‌ام اما در زمان خود آنچه را که باید گفت خواهم گفت." 

لاریجانی
TASNIM

شعار حاضران در سخنرانی روحانی در حمایت از موسوی

گروهی از حاضران در مراسم سخنرانی حسن روحانی در تبریز در حمایت از میرحسین موسوی، یکی از رهبران معترضان به انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ شعار دادند. 

آقای موسوی، زهرا رهنورد همسرش و مهدی کروبی بیش از پنج سال است که در حبس خانگی هستند.

View more on twitter

واکنش جهانگیری به سخنان رقبا درباره آزادی بیان

اسحاق جهانگیری در پست توییتر خود در واکنش به سخنان رقبای انتخاباتی خود نوشت: "در مناظره‌ها همه از آزادی می‌گفتند، همه از حرمت و کرامت انسانها می‌گفتند، انگار نه انگار که این ها بودند که مطبوعات را فله‌ای می‌بستند"

View more on twitter