Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

خلاصه

 1. انتقاد رهبر ایران از اظهارات رد و بدل شده بین نامزد‌های انتخابات ریاست جمهوری
 2. اظهارات تند حسن روحانی علیه نهادهای امنیتی، قوه قضائیه و صدا وسیما
 3. ابراهیم رئیسی در آخرین روز تبلیغات، سیاست‌های داخلی و خارجی دولت یازدهم را به باد انتقاد گرفت

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

خبر فوریموافقت حزب موتلفه با انصراف میرسلیم

پایگاه اطلاع رسانی حزب موتلفه اسلامی با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که این حزب با انصراف مصطفی میرسلیم از کاندیداتوری در انتخابات و حمایت از ابراهیم رئیسی موافقت کرده است.

این بیانیه در حالی انتشار یافته که پیش از آن، خبری از استعفای آقای میرسلیم از کاندیداتوری منتشر نشده بود.

مدافعان روحانی: طبق آخرین نظرسنجی ها در انتخابات پیروز می شویم

خبرگزاری ایلنا گزارش کرده در یکی از آخرین نظرسنجی‌های تلفنی که از سوی "یکی از نهادها" صورت گرفته بیش از ۶۰ درصد شرکت کنندگان در نظرسنجی که گفته اند در انتخابات شرکت می کنند، حسن روحانی را به عنوان گزینه انتخابی خود ذکر کرده اند.

همزمان، روزنامه شرق از نظرسنجی میدانی یک موسسه پژوهشی به نام "آیناپارس" خبر داده که در آن، میزان حمایت از آقای روحانی بیش از ۵۵ درصد بوده است.

رسانه های مدافع رقبای اصولگرای حسن روحانی، این نظرسنجی ها را قبول ندارند و شانس پیروزی ابراهیم رئیسی را در انتخابات زیاد می دانند.

موسسه نظرسنجی ایسپا، وابسته به جهاد دانشگاهی، اعلام کرده که آخرین "نظرسنجی ملی میدانی" این موسسه، از احتمال مشارکت ۷۲ درصدی مردم ایران در انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم حکایت دارد.

ترامپ لغو تحریم‌های هسته ای علیه ایران را 'تمدید می‌کند'

براساس گزارش‌های رسیده از واشنگتن، دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، تصمیم گرفته است که لغو تحریم‌های یکجانبه این کشور را علیه ایران " تمدید" کند و همزمان تحریمها و مجازات‌های تازه‌ای را علیه برنامه موشکی ایران وضع کند.

تحریم‌های مرتبط با برنامه هسته‌ای ایران پیشتر علیه برنامه هسته‌ای ایران وضع شده بود، اما پس از توافقنامه هسته‌ای بین ایران و قدرت‌های جهانی، موسوم به برجام، لغو شد.

لغو این تحریم ها پس از اجرای برجام و در زمان باراک اوباما، رئیس جمهور سابق آمریکا، انجام شد. مقامات آمریکایی هر ۹۰ روز میزان پایبندی ایران را به تعهدات برجام مورد بررسی قرار می‌دهند تا برمبنای آن، لغو تحریم‌های ایران را تمدید کنند.

براساس گزارشها تحریم‌هایی که امروز آمریکا و در چارچوب این "پایبندی" تعلیق آنان را تمدید کرده، برای مدت ۱۲۰ روز است؛ هرچند بخشی دیگر از تحریم‌ها نیز وجود دارد که دوره تعلیق آنان برای مدت ۱۸۰ روز است.

  دادگاه: برخورد سوئیس با یک خانواده افغان خلاف حقوق بشر است

  دادگاهی در سوئیس درخواست تجدیدنظر یک خانواده مهاجر افغان را که از نروژ به طور غیرقانوانی وارد سوئیس شده بود، پذیرفته است.

  اداره مهاجرت سوئیس پدر و مادر این خانواده را جدا از فرزندان‌شان بازداشت کرده بود.

  دادگاه سوئیس برخورد مقامات اداره مهاجرت سوئیس با این خانواده ۶ نفره را "غیرقانونی" خواند و گفت این رفتار برخلاف کنوانسیون اروپایی حقوق بشر است.

  در بیانیه‌ای دادگاه فدرال سوئیس آمده است که این خانواده با سه فرزند خود - که ۳ و ۶ و ۸ سال دارند- در ماه مه سال گذشته به طور غیرقانونی از طریق آلمان وارد سوئیس شدند. در آن زمان مادر این خانواده باردار بود.

  چون این خانواده قبلا در نروژ درخواست پناهندگی داده بود، بر اساس مقررات دوبلین، درخواست پناهندگی آنها در سوئیس رد شد.

  تبلیغ طلبه‌های جوان برای ابراهیم رییسی در میدان توپخانه تهران

  تبلیغ طلبه‌های جوان برای رییسی در میدان توپخانه تهران

  خبر فوریوزارت کشور: نتایج شمارش آراء به صورت تدریجی اعلام خواهد شد

  محمدحسین مقیمی، معاون وزیر کشور ایران از شمارش تدریجی آرا در انتخابات روز جمعه خبر داده است.

  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور، آقای مقیمی گفته است: "با کسب نظر شورای نگهبان و مرتفع شدن مشکل حقوقی، نتایج شمارش آراء‌ در این انتخابات به صورت تدریجی اعلام خواهد شد."

  پیشتر عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور ایران در یک برنامه تلویزیونی گفته بود که نتیجه رای گیری باید "یکجا و نه بصورت مقطعی" اعلام شود.

  انتقاد شهردار واشنگتن از 'حمله به معترضان' در برابر خانه سفیر ترکیه

  موریل بوزر، شهردار واشنگتن از حمله به معترضان کرد در برابر خانه سفیر ترکیه در این شهر به شدت انتقاد کرده است.

  رسانه‌های امریکایی دیروز سه‌شنبه (شانزده مه/ بیست و ششم اردیبهشت) ویدیویی را منتشر کردند که در آن محافظان رئیس جمهوری ترکیه در مقابل خانه سفیر ترکیه در واشنگتن، تظاهرکنندگان را کتک می‌زنند.

  به گفته روزنامه آمریکایی نیویورک پست، این تظاهرت "مسالمت آمیز" بوده‌ است.

  شهردار واشنگتن گفته است: " با تحقیقات پلیس و نهادهای فدرال عدالت اجرا خواهد شد."

  اظهارات سخنگوی وزارت خارجه ایران درباره اجرای سند 2030

  بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران می‌گوید کشورش تعهدی برای اجرای بخش‌های از سند 2030 که به گفته او "مغایر با قوانین و باورهای دینی است" ندارد.

  View more on twitter

  پیام ویدیویی هاشمی طبا در حمایت از روحانی

  میرسلیم: ماندن من ضروری است

  رئیسی: این حق است که آقایی میلیاردها تومان وام و سود ده میلیاردی بگیرد؟

  رئیسی: حق شهروندی آن است که سفره فقرای ما روز به روز کوچک‌تر نشود

  ابراهیم رئیسی در مشهد از "حق شهروندی" مورد اشاره حسن روحانی انتقاد کرده است.

  او گفته: "آقای محترم مگر شما به زنان آزادی دادید؟ خداوند زنان را آزاد خلق کرده است. شما جلسه تشکیل می‌دهید و از حقوق شهروندی رونمایی می‌کنید. حقوق شهروندی ادعایی نیست، قانون اساسی و قوانین موضوعه خودش حقوق شهروندی است."

  این نامزد انتخابات ریاست جمهوری همچنین گفته است: "آقای روحانی، حق شهروندی آن است که بیکاری از خانواده‌ای خجالت نکشد. حق شهروندی آن است که سفره فقرای ما روز به روز کوچک‌تر نشود. "

  دولت حسن روحانی سال پیش منشور حقوق شهروندی ایران را امضا کرد.

  در این منشور برنامه‌های دولت درباره فهرستی از مهمترین مسائل حقوق شهروندی از جمله حقوق زنان، زندانیان، حق آزادی بیان و دسترسی به اطلاعات، احترام به حریم خصوصی و رعایت حقوق اقلیت‌های مذهبی و قومی ارائه شده است.

  رئیسی: مگر دیپلماسی فقط رابطه با چهار کشور است؟ 180 کشور در دنیا برای برقراری رابطه داریم

  ابراهیم رئیسی، نامزد دوزادهمین دوره انتخابات ریاس جمهوری ایران در مشهد از سیاست خارجی دولت حسن روحانی انتقاد کرده است.

  به گزارش خبرگزاری تسنیم، آقای رئیسی گفته است: "مگر دیپلماسی فقط رابطه با 4 کشور است؟ 180 کشور در دنیا برای برقراری رابطه داریم."

  او گفته: "مگر دیپلماسی این نیست که وزارت خارجه زمینه صادرات داخلی را در کشورهای دیگر را پیدا کند؟ مناسبات شما با 15 کشور همسایه چگونه است؟ بازار عراق دست ماست یا ترکیه؟ این نتیجه دیپلماسی شماست."

  ابراهیم رئیسی
  TASNIM

  رویترز: دولت آمریکا 'تعلیق تحریم‌ها علیه ایران' را امروز تمدید می‌کند

  یک مقام آمریکایی به خبرگزاری رویترز گفته است دولت آمریکا قرار است امروز چهارشنبه ( شانزدهم مه/ بیست و ششم اردیبهشت) تحریم‌های علیه ایران را تمدید کند.

  ‏این تعلیق ۱۲۰روزه و برای ادامه اجرای برجام است .

  باراک ‏اوباما، رییس‌جمهوری سابق آمریکا که توافق هسته‌ای را از میراث‌های خود می‌شمارد، در یکی از آخرین امضاهایش این تعلیق را تمدید کرده بود.

  دولت جدید آمریکا اخیرا در گزارش دوره‌ای به کنگره نوشته بود "ایران به برجام پای‌بند بوده است. "

  هرچند مقام‌های دولتی در این کشور ضمن این نامه کوتاه نوشتند که باید بررسی کنند آیا برجام برای امنیت ملی آمریکا ضروری است یا نه. بعد از آن هم خود رئیس‌جمهوری و هم‌چنین وزیر خارجه آمریکا با انتقاد از سیاست‌های ایران در منطقه، از رفتار «بی‌ثبات‌کننده» تهران به‌ تندی انتقاد کرده‌اند و گفته‌اند در حال بررسی سیاست آمریکا در قبال ایران هستند.

  تحلیل‌گران نزدیک به دولت جدید آمریکا می‌گویند با وجود تند شدن این انتقادها، فعلا دولت دونالد ترامپ قصد دارد به اجرای توافق هسته‌ای ادامه دهد.

  رئیسی: چرا بازار ما دست چینی‌هاست؟

  رئیسی: چرا بیش از نیمی از ظرفیت صنعتی کشور تعطیل یا نیمه تعطیل است؟

  ابراهیم رئیسی در مشهد: از بیکاران عصبانی هستید؟

  پیام ویدیویی جواد ظریف درباره انتخابات

  جواد ظریف وزیر خارجه ایران با اننشار یک پیام ویدیویی گفته است: "اگر مشارکت شما در سال ۹۲ نبود، هیچ‌گاه دنیا ناگزیر نمی‌شد که با نمایندگان شما با احترام صحبت کند نه با زبان تحقیر".

  View more on twitter

  سخنرانی ابراهیم رئیسی در مشهد شروع شد

  بیانیه روحانی: تا پایان دولت دوازدهم، فقر مطلق در ایران ریشه‌کن می‌شود

  انتظار در میدان شهدای مشهد برای سخنرانی ابراهیم رئیسی

  ابراهیم رئیسی در میدان شهدای مشهد

  روحانی: به مردم گفتید اگر مراسم هنری می‌خواهید از مشهد بیرون بروید

  روحانی: من از سال پنجاه و نه در کنار بسیج و سپاه بوده‌ام

  روحانی: برای پاره کردن بنرها چاقوکش استخدام کردند

  روحانی در مشهد: در هر شهر رهبر نمی‌خواهیم

  هوادران ابراهیم رئیسی در مشهد

  حامیان روحانی در مشهد

  هوادران حسن روحانی در مشهد منتظر ورود او به مراسم هستند.

  View more on twitter

  واکنش پوتین به 'ارائه اطلاعات محرمانه توسط ترامپ'

  ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه به "ارائه اطلاعات محرمانه توسط آمریکا" به کشورش واکنش نشان داده است.

  آقای پوتین گفته است هیچ اطلاعات محرمانه‌ای به روسیه داده نشده و در صورت لزوم می‌تواند متن گفتگوهای هفته پیش دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا و سرگئی لاوروف، وزیر خارجه کشورش را در اختیار کنگره آمریکا بگذارد. رئیس جمهوری روسیه کسانی که در آمریکا به احساسات ضد روسیه دامن می‌زنند را "احمق یا غیرقابل اعتماد" خوانده است.

  هفته گذشته رئیس جمهوری آمریکا و وزیر خارجه روسیه در کاخ سفید با هم دیدار کردند و رسانه‌های آمریکایی گزارش کردند که آقای ترامپ در این دیدار "اطلاعات محرمانه‌ای در اختیار سرگئی لاوروف گذاشته است."

  درخواست سازمان گزارشگران بدون مرز از نامزدهای ریاست جمهوری ایران

  سازمان گزارشگران بدون مرز با انتقاد از عملی نشدن وعده‌های سال 1392 حسن روحانی مبنی بر "تغییر به نفع آزادی بیان و مطبوعات"، خواهان متعهد شدن نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری ایران به مواردی چون آزادی روزنامه‌نگاران زندانی، اصلاح قانون رسانه‌ها، احترام به حق تشکیل سندیکا به روزنامه‌نگاران، فراهم کردن دسترسی آزاد و بدون کنترل به اینترنت برای همه و پایان دادن به مصونیت عاملان قتل رونامه‌نگاران و منتقدان از مجازات شده است.

  در بیانیه گزارشگران بدون مرز، به تحقق بعضی دگرگونی‌ها در وضعیت آزادی اطلاع رسانی در ایران در چهار سال اخیر، از جمله کاهش موارد توقیف مطبوعات اشاره و تأکید شده که دستگاه قضایی و سپاه پاسداران مسئول اصلی "سرکوب اطلاع رسانی مستقل" هستند، اما در ادامه آمده: "حسن روحانی که بنا بر قانون اساسی ایران ناظر اجرای قانون اساسی است، می‌توانست به این وضعیت پایان دهد؛ افزون بر این، وزارت اطلاعات دولت روحانی هم در سرکوب رسانه‌ها و بازداشت روزنامه‌نگاران منتقد نظام دست دارد".

  معاون کنسولی وزارت خارجه: آمریکا بیشترین شعبه‌های اخذ رای در خارج از ایران را دارد

  دیدار ابراهیم رئیسی با امیر تتلو

  دادگاه استیناف رئیس شورای ولایتی هرات را به هشت ماه زندان محکوم کرد

  دادگاه استیناف جرایم سنگین اداری افغانستان کامران علیزایی، رئیس شورای ولایتی هرات را به جرم سوء استفاده از صلاحیت به هشت ماه زندان محکوم کرد.

  دادگاه ابتدائی (بدوی) مرکز عدلی و قضایی جرایم سنگین روز هفتم حمل (فروردین) آقای علیزایی را به ۳۰ ماه زندان محکوم کرده بود.

  قاضی دادگاه استیناف روز چهارشنبه (۲۷ ثور/اردیبهشت) اعلام کرد که آقای علیزایی از زمان صدور حکم جدید تا هشت ماه دیگر محکوم به حبس تنفیذی شده است.

  کامران علیزایی
  .

  مصطفی میرسلیم همراه ابراهیم رئیسی راهی مشهد شد

  مصطفی میرسلیم، نامزد حزب موتلفه در انتخابات ریاست جمهوری ایران، همراه ابراهیم رئیسی، نامزد اصلی اصولگرایان، راهی مشهد شده است.

  آقای میرسلیم امروز صبح تاکید کرد که از رقابت‌ها کناره‌گیری نخواهد کرد. با وجود این حضور او در گردهم‌آیی انتخاباتی آقای رئیسی در مشهد احتمال کناره‌گیری او را مطرح کرده است.

  با انصراف محمدباقر قالیباف و اسحاق جهانگیری از رقابت‌های ریاست جمهوری، چهار نامزد - حسن روحانی، ابراهیم رئیسی، مصطفی میرسلیم و مصطفی هاشمی طبا - در این رقابت‌ها باقی مانده‌اند.

  View more on twitter

  وزیر دولت اسرائیل: زمان کشتن بشار اسد فرا رسیده است

  یوآو گالانت، وزیر مسکن اسرائیل با محکوم کردن آنچه نسل‌کشی در سوریه خوانده گفته وقت کشتن بشار اسد فرا رسیده است.

  به نوشته روزنامه‌های اسرائیلی، آقای گالانت که تا سال ۲۰۱۵ از فرماندهان ارتش اسرائیل بود گفت اتفاقاتی که در سوریه می‌افتند، در هفتاد سال اخیر بی‌سابقه بود: "ما در حال عبور از خط قرمز هستیم و زمانحذف بشار اسد فرا رسیده است و او جایی در این دنیا ندارد. '

  اظهارات آقای گالانت که سرلشکر سابق ارتش اسرائیل است در دومین نشست بین‌المللی جنگ زمینی و لجستیک در بیت‌المقدس بیان شده است.

  بنیامین نتانیاهو و یوآو گالانت
  Getty Images

  مهمترین خبرهای روز تا این لحظه

  • چلسی منینگ از زندان آزاد شد
  • ارزش دلار در بازارهای جهانی افت کرد
  • رئیسی: ناکارآمدی کلیدها برای مردم ثابت شده است
  • پاسخ تند سازمان تعزیرات حکومتی به اظهارات مصطفی میرسلیم
  • سخنگوی شورای نگهبان: وزارت کشور درباره انتخابات پیشگویی نکند
  • ستاد انتخابات: اظهارات وزیر کشور درباره تک مرحله‌ای بودن انتخابات غیرقطعی است
  • دیدار پرسپولیس با لخویای قطر بدون تماشاگر برگزار می‌شود
  • آتش سوزی مینی بوس در بزگراه آیت‌الله سعیدی تهران چهار کشته بر جای گذاشت
  • چهار هواپیمای ATR خریداری شده ایران به فرودگاه مهرآباد رسیدند
  • روحانی: نخواهیم گذاشت آنهایی که هشت میلیارد دلار پول مردم ایران را خوردند،‌ بر مردم مسلط شوند
  • آیت‌الله خامنه‌ای: حرف‌هایی زده شد که شایسته ملت ایران نبود
  • شورای نگهبان: پیشنهاد ما اعلام تدریجی نتایج آرا است
  • وزیر کشور: نتیجه انتخابات یکجا اعلام خواهد شد