Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

خلاصه

  1. بریتانیا تبادل اطلاعات با آمریکا را از سرگرفت
  2. برگزار نشست گروه هفت در سیسیل ایتالیا
  3. انتقاد دیده‌بان حقوق بشر از تبعیض علیه زنان در بازار کار ایران

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

نوبخت: اطلاع‌رسانی درباره مذاکرات کمکی به رفع حصر نمی‌کند

محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت، می‌گوید دولت حسن روحانی پیگیر رفع حصر میرحسین موسوی، مهدی کروبی و زهرا رهنورد است، اما "همیشه اطلاع‌رسانی درباره این مذاکرات سیاسی لزوما به حل مشکل کمک نمی‌کند."

آقای نوبخت گفته است که " آقای روحانی می‌خواهند این مشکل حل شود".

حسن روحانی از چهار سال پیش در تبلیغات انتخاباتی خود به رفع حصر رهبران جنبش سبز اشاره کرده است اما آقایان موسوی، کروبی و خانم رهنورد بیش از شش سال است که در حبس خانگی به سر می‌برد.

در این دوره از تبلیغات انتخاباتی آقای روحانی و جشن پیروزی او نیز بسیاری شعارهایی در حمایت از جنبش سبز دادند.

مذاکرات وزرای خارجه چین و روسیه در مورد کره شمالی

روسیه و چین گفته‌اند که آمریکا نباید از توسعه برنامه هسته‌ای کره شمالی به عنوان دستاویزی برای استقرار سیستم ضد موشکی در شبه جزیره کره استفاده کند. وزرای خارجه چین و روسیه پس از دیداری در مسکو گفته اند که آنها اقداماتی را که می توان با برنامه هسته ای پیونگ یانگ مقابله کرد، مورد ارزیابی قرار دادند، اما نه اقداماتی که بر حل و فصل ها به روش سیاسی تاثیر داشته باشد. وزرای خارجه چین و روسیه همچنین از کره شمال خواستند تا به قطعنامه های سازمان ملل احترام بگذارد. وزیر خارجه چین همچنین گفته است که او انتظار دارد کره جنوبی مذاکره با همسایه شمالی اش را از سربگیرد.

آتش سوزی در مجموعه ویمبلدون

آمریکا و ژاپن با افزایش تحریم ها علیه کره شمالی موافقت کردند

کاخ سفید با انتشار بیانیه ای گفته که دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا و شینزوآبه، نخست وزیر ژاپن، موافقت خود را با افزایش تحریم‌ها علیه کره شمالی اعلام کردند. در این بیانیه همچنین تاکید شده که دو کشور موافقت خود را با مستحکم کردن همکاری ها، تقویت توانایی هر کشور برای دفاع و مقابله با تهدید هایی از جانب کره شمالی اعلام کردند. آزمایش های موشکی کره شمالی نگرانی هایی را در بین کشورها ایجاد کرده است.

درخواست کمک خانواده های صیادان ربوده شده از حسن روحانی

جمعی از خانواده های صیادان ربوده شده توسط دزدان دریایی سومالی در نامه ای از حسن روحانی، رئیس جمهور درخواست کمک کرده اند. در بخشی از این نامه آمده: " عزیزان ما از ششم فروردین ۱۳۹۴ به اسارت دزدان دریایی سومالی درآمده اند که متاسفانه ۸ نفر از آن ها گرسنگی، تشنگی و شکنجه های جسمی را تاب نیاورده و در اسارت جان خود را ازدست دادند."

براساس این نامه این صیادان از استان سیستان و بلوچستان هستند.

امام جمعه مشهد: کنسرت و نوازندگی در مشهد حرام است

احمد علم الهدی، امام جمعه مشهد در خطبه های امروز گفت: "ایجاد کنسرت و نوازندگی های عمومی و جمعی در هر نقطه ای از کشور اگر هنجارشکن باشد، نه تنها گناه است بلکه توسعه و ترویج فسق و فجور ودشمنی با خدا است.

او همچنین افزود: "شما حرف مرا قبول ندارید، بنده اصول دین نیستم که مرا قبول کنید، این مراجع تقلید شما، از آنان استفتاء کنید که کنسرت در مشهد حرمت‌شکنی امام رضا هست یا نیست، استفتاء از مراجع تقلید کنید، مقام معظم رهبری، مراجع قم و نجف، شما مسلمانید، شما شیعه‌اید، شما تقلید می‌کنید در اعمال و احکامتان، اگر حرف مرا قبول ندارید از مراجعتان بپرسید.".

رکورد‌شکنی لبرون جیمز

واکنش ستاد انتخابات کشور به خطبه‌های احمد خاتمی درباره انتخابات

ستاد انتخابات کشور در نامه‌ای به شورای سیاستگذاری ائمه جمعه نسبت به آن چه مطالب نادرست و تفرقه انگیز خطیب نمازجمعه تهران عنوان کرده، واکنش نشان داد. احمد خاتمی، امام جمعه موقت تهران در خطبه های امروز گفت که گزارش تخلفات در این دوره از انتخابات ریاست جمهوری بسیار زیاد است.

در این نامه آمده است که در خطبه های امروز "مطالبی نادرست و بعضا کذب در راستای تفرقه و انشقاق در تجلی مردم سالاری دینی نسبت به عملکرد مجریان و ناظران انتخابات مطرح شد که علاوه بر ظلم در حق تمامی برگزار کنندگان انتخابات، مغایر با فرمایشات رهبر بود."

در این نامه خواسته شده تا فرصتی برای پاسخگویی به "شبهات و مطالب ناصواب" به وزارت کشور اختصاص داده شود.

مدیر عامل دیزنی: 'تهدید هکرها جدی نبود'

چند هفته پیش، وقتی گروهی هکر مدعی شدند یک فیلم دیزنی را ربوده‌ا و تهدید کردند که اگر دیزنی به آن‌ها باج ندهد، فیلم را در اینترنت منتشر خواهند کرد، باب ایگر، مدیر عامل دیزنی اعلام کرد که این شرکت به خواسته‎های هکرها تن نمی‌دهد و با نیروهای فدرال آمریکا همکاری خواهد کرد تا راه چاره‌ای پیدا کنند.

حالا، نزدیک به ۱۰ روز پس از تهدید هکرها، مدیر عامل دیزنی در گفت‌وگویی اعلام کرد که تهدید دروغ/hoax بوده. آقای ایگر در مصاحبه با یاهو گفت: "تا جایی که می‌دانیم، هک نشده‌ایم."

او در ادامه گفت: "ما تصمیم گرفتیم که تهدید را جدی بگیریم، اما مصمم بودیم که خواسته‌های کسی که تهدیدمان می‌کرد را برآورده نکنیم." آقای ایگر افزود: "فکر نمی‌کردیم که تهدید جدی باشد، و هیچ اتفاقی هم نیافتاده."

چند هفته پیش، باب ایگر، مدیر عامل شرکت دیزنی در دیداری با کارمندهای این شرکت اعلام کرده بود هکرها می‌خواستند مبلغ درخواستی با استفاده از بیت‌کوین پرداخت شود. همچنین، آن‌ها تهدید کرده بودند اگر خواسته‌هاشان برآورده نشود، فیلم را در بخش‌های ۲۰ دقیقه‌ای منتشر خواهند کرد. هرچند که آقای ایگر عنوان فیلم را اعلام نکرد، اما گفته می‌شود که فیلم مورد نظر تازه‌ترین بخش از مجموعه "دزدان دریایی کارائیب"، "مرده‌ها قصه نمی‌گویند" باشد.

باب ایگر، مدیر عامل دیزنی
Reuters

رئیس فدراسیون فوتبال از لغو محرومیت محسن فروزان، دروازه بان سابق استقلال خبر داد

مهدی تاج، رئیس فدراسیون فوتبال از لغو حکم محرومیت سه ماهه محسن فروزان، دروازه بان سابق تیم استقلال خبر داد. براساس این گزارش قرار شده که این پرونده برای بررسی مجدد به استیناف فرستاده شود. هفته گذشته اعلام شد که محسن فروزان به دلیل فعالیت‌های همسرش در فضای مجازی به مدت سه ماه از هر گونه فعالیت فوتبالی محروم شده است.

حمله پیکارجویان داعش به شهری در جزیره میندانائو

دولت فیلیپین از یورش پیکارجویان وابسته به گروه موسوم به دولت اسلامی(داعش) به شهری در جزیره میندانائو خبر داده است. گفته شده که این پیکارجویان از کشورهای مالزی و اندونزی هستند. ارتش فیلیپین در دو روز گذشته حملات هوایی به شهر ماراوی انجام داده است. خشونت های در این شهر پس از آن آغاز شد که نیروهای دولتی در جستجوی رهبر داعش در فیلیپین و رهبر گروه ابوسیاف به یک خانه حمله کردند. درگیری ها در این منطقه تاکنون به کشته شدن دست کم ۴۰ سرباز و نیروی پلیس منجر شده و هزاران نفر مجبور به ترک خانه هایشان شدند.

اعتراض احمد خاتمی به مناظره‌ها: برخی مثل اپوزیسیون حرف می‌زدند

احمد خاتمی، امام جمعه موقت تهران در خطبه های امروز خود با اشاره به مناظرات نامزدهای ریاست جمهوری گفت: " برخی طوری حرف می زدند که اگر یک اپوزیسیون می آمد همین گونه حرف می زد. این چه بساطی بود که حرفهایی زده شد که دشمن جری شد. امیدواریم در انتخابات آینده تدبیری شود که این مسائل تکرار نشود.

امام جمعه موقت تهران همچنین در بخش دیگری از خطبه های امروز گفت که گزارش تخلفات در این دوره از انتخابات ریاست جمهوری بسیار زیاد است.

احمد خاتمی
tasnim

رئیس شورای اروپا خواستار اتحاد در میان کشورهای گروه هفت شد

دونالد تاسک
EPA

دونالد تاسک، رئیس شورای اروپا خواستار اتحاد در میان اعضای گروه هفت در رویارویی با بحرانی های بین المللی از جمله در سوریه، اوکراین و همچنین پناهجویان شد. آقای تاسک نشست امروز گروه هفت را یکی از پرچالش ترین نشست های این گروه در سال های اخیر توصیف کرد. او که قبل از شروع نشست امروز رهبران هفت کشور صنعتی جهان صحبت می کرد همچنین به اختلافات بین رهبران گروه هفت در مورد مسائلی همچون تجارت و پدیده تغییرات اقلیمی اشاره کرد.

رئیس کل دادگستری استان تهران: اکثر بازداشتی‌های روز انتخابات آزاد شدند

غلامحسین اسماعیلی، رئیس کل دادگستری استان تهران گفته است از ۱۲۰ نفری که روز انتخابات بازداشت شدند، اکثر آن ها آزاد شدند، اما پرونده آنها هنوز در دادسراهای شهرستان های مربوطه باز است. آقای اسماعیلی همچنین گفته که گزارشی از بازداشتی های مدیران آموزش و پرورش استان تهران نداشتیم.

۳۵ غیرنظامی در حملات هوایی ائتلاف به رهبری آمریکا به شهر المیادین در سوریه کشته شدند

به گفته گروه ناظر حقوق بشر سوریه در جریان حملات هوایی ائتلاف به رهبری آمریکا به شهر المیادین در شرق سوریه دست کم ۳۵ غیرنظامی کشته شدند. این گروه افزوده که اکثر کشته ها اعضای خانواده های پیکارجویان گروه موسوم به دولت اسلامی(داعش) بودند. داعش کنترل این شهر را دراختیار دارد. این نهاد حقوق بشری گفته که شمار غیرنظامیان کشته شده در دو روز گذشته در حملات هوایی ائتلاف به شهر المیادین تاکنون به ۵۰ نفر رسیده است.

محاکمه ۳۳ نفر در ارتباط با حمله مرگبار در تونس

قرار است امروز محاکمه ۳۳ نفر در تونس به اتهام حمله مرگبار سال ۲۰۱۵ در ساحل سوسه در این کشو ربرگزار شود. سیف الدین رزقی در ژوئیه سال ۲۰۱۵ در حمله ای مسلحانه به هتلی ساحلی در شهر سوسه به سوی مردم آتش گشود و ۳۸ نفر را کشت. اکثر کشته ها بریتانیایی بودند. یک مقام قضایی به بی بی سی گفته که ۶ نیروی پلیس در بین متهمان هستند.

وزارت کشور ایران: افزایش آرای رئیسی با هیچ منطق شرعی منطبق نیست

وزارت کشور در اطلاعیه ای به اظهارات روز گذشته محمد علی موحدی کرمانی، رئیس موقت مجمع تشخیص مصلحت نظام پاسخ داده است.

محمدعلی موحدی کرمانی روز گذشته گفت تخلفاتی در انتخابات ریاست جمهوری رخ داده که می‌تواند در مجموع به اندازه چند میلیون رای روی نتایج اعلام شده تاثیر داشته باشد. او گفته بود آقای رئیسی شانزده میلیون رای حلال داشت.

بیشتر بخوانید: موحدی کرمانی مدعی تخلف میلیونی در انتخابات شد

وزارت کشور گفته است "تقسیم بندی مردم عزیز و بزرگوار به عناوینی مانند انقلاب و غیرانقلابی یا آرای حلال..ظلم بزرگی است که باعث ایجاد تفرقه و آسیب جدی به وحدت ملی و امنیت ملی می شود."

این وزارتخانه گفته است درخواست آقای موحدی کرمانی برای افزایش آرای ابراهیم رئیسی و کاهش آرای حسن روحانی "با هیچ منطق شرعی، قانونی و مردمسالاری منطبق نیست و ادعایی غیر باور است."

آقای موحدی کرمانی گفته بود: "ممکن است با بازبینی و بررسی مجدد گزارشات و تخلفات رأی آقای رئیسی از ۱۶ میلیون به ۱۹ میلیون افزایش و رأی روحانی نیز از حدود ۲۳ میلیون به ۲۱ میلیون کاهش پیدا کند."

امروز در خبرها:

تبادل اطلاعات امنیتی بین بریتانیا آمریکا

نشست گروه سران هفت در سیسیل

مهم ترین خبرهای روز گذشته را اینجا بخوانید