Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

بیانیه جمعی از دانشجویان در دفاع از حق تحصیل دراویش نعمت اللهی گنابادی

چند صد دانشجو با امضای بیانیه ای آنلاین، نسبت به محرومیت دراویش نعمت الهی گنابادی از تحصیل اعتراض کردند.

در این بیانیه آمده: "در آخرین نمونه این محرومیت‌ها، مصطفی دانشجو که در رشته حقوق جزا و جرم شناسی دانشگاه آزاد تهران مشغول به تحصیل بود؛ به دلیل باور به مکتب درویشی، روز شنبه ٣۰ اردیبهشت ٩۶ با دستور مستقیم نهادهای امنیتی از دانشگاه اخراج شده است."

بیانیه می افزاید که "سیطره نگاه امنیتی" بر دراویش گنابادی، در ماه‌های گذشته "سبب محرومیت از تحصیل و ممانعت از تدریس تنی چند از دانشجویان و اساتید درویش در دانشگاه‌های کشور شده است".

امضا کنندگان بیانیه با محکوم کردن برخوردهایی از این قبیل تاکید کرده اند: "حق برخورداری از آموزش، از حقوق اساسی افراد در جامعه بوده که قوانین ایران و حقوق بین الملل به صراحت بر آن تاکید کرده اند."

رئیس جمهور فرانسه از گفتگوی "صریح" با پوتین خبر داد

امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه گفت که در نخستین ملاقات چهره به چهره با ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه، با او "گفتگویی صریح" داشته است.

آقای مکرون در مصاحبه مطبوعاتی مشترک با آقای پوتین اعلام کرد که استفاده از سلاح های شیمیایی در سوریه "خط قرمز" فرانسه است و واکنش "فوری" این کشور را به دنبال خواهد داشت. رئیس جمهور فرانسه در عین حال تاکید کرد که مایل به همکاری با روسیه برای "مقابله با تروریسم" در سوریه است.

ولادیمیر پوتین هم بر اهمیت "اتحاد علیه تروریسم" در سوریه تاکید کرد و گفت که "مقابله با تروریست ها از طریق نابود کردن یک حکومت ممکن نخواهد بود".

'۷۰ درصد آب‌های زیرزمینی کابل آلوده است'

آلودگی کابل
BBC

اداره ملی حفاظت از محیط زیست افغانستان می‌گوید ۷۰ درصد آب‌‎های زیرزمینی کابل غیربهداشتی و غیر قابل استفاده است.

مسئولان این اداره می‌گویند آب‌های زیرزمینی پایتخت افغانستان عمدتا آلوده به مواد شیمیایی و باکتری‌ها است. چیزی که به گفته پزشکان باعث دچار شدن استفاده‌کنندگان آن به بیماری‌های مختلف می‌شود.بیشتر بخوانید

سازمان ملل متحد: بیش از ۱۰۰هزار نفر در افغانستان بیجا شده‌اند

ملل متحد: ۱۰۳,۲۲۹ نفر در افغانستان، از آغاز سال ۲۰۱۷ تاکنون به دلیل ادامه ناامنی مجبور به ترک خانه‌های خود شدند
GETTY IMAGES
ملل متحد: ۱۰۳,۲۲۹ نفر در افغانستان، از آغاز سال ۲۰۱۷ تاکنون به دلیل ادامه ناامنی مجبور به ترک خانه‌های خود شدند

دفتر هماهنگی امور بشر‌دوستانه سازمان ملل‌ (OCHA) اعلام کرده که از آغاز سال ۲۰۱۷ تا کنون شمار آوارگان داخلی در افغانستان، بیش ۱۰۰هزار نفر بوده است. این آمار کاهش ۳۶ درصدی را نسبت به مدت مشابه سال قبل نشان می‌دهد.

بیشتر بخوانید

ناصر زفزافی رهبر جنبش حرکت مراکش بازداشت شد

ناصر زفزافی رهبر جنبش حرکت مراکش بازداشت شد. حکم بازداشت او جمعه پیش صادر شد اما آقای زفزافی که مخفی شده بود امروز به اتهام "تهدید علیه امنیت ملی" دستگیر شد. این دستگیری باعث خشم و تظاهرات مردم درشهر حسيمه زادگاه او در شمال مراکش شد.

سال گذشته هم تظاهراتی در اعتراض به بیکاری و فساد دولتی در این شهر انجام شده بود اما از آن زمان تاکنون دامنه اعتراضات به شهرهای دیگر از جمله رباط پایتخت مراکش کشیده شده است. معترضان دیروز با شعارهای ضد دولتی برخی از خیابان‌های اصلی پایتخت مسدود کردند.

زفزافی
Reuters

شمار قربانیان وبا در یمن به بیش از ۴۷۰ نفر رسید

شمار قربانیان وبا در یمن به بیش از ۴۷۰ نفر رسیده است، هر چند که سازمان بهداشت جهانی می‌گوید متوسط تعداد موارد بیماری در روز کاهش قابل توجهی پیدا کرده است. جنگ داخلی یمن کنترل شیوع بیماری را دشوار کرده است. بیش از نیمی از مراکز درمانی این کشور غیر فعال شده‌اند و کمبود غذا و آب آشامیدنی سالم میلیونها نفر را در خطر بیماری قرار داده است.

رکس تیلرسون و هارلی دیویدسون

پیروزی نادال و جوکوویچ در دور اول اوپن فرانسه

رافائل نادال و نواک جوکوویچ در نخستین دور از مسابقات تنیس آزاد فرانسه حریفان خود را شکست دادند. نادال با نتیجه ۶-۱، ۶-۴، ۶-۱ بر بنوئت پِر فرانسوی غلبه کرد و جوکوویچ موفق شد مارسل گرانولیرز اسپانیایی را ۶-۳، ۶-۴، ۶-۲ شکست دهد. نادال که در شرایط عالی بدنی و فنی وارد این مسابقات شده و می‌خواهد برای دهمین بار جام آزاد تنیس فرانسه را بالای سر ببرد، در دور بعد با رابین هاسه از هلند روبرو خواهد شد. جوکوویچ، مدافع عنوان قهرمانی هم مقابل ژواو سوزا از پرتغال مسابقه خواهد داد.

رافائل نادال
EPA

نخستین دیدار رو در روی مکرون و پوتین

مکرون و پوتین
Reuters

امانوئل مکرون رییس جمهور جدید فرانسه در یک ناهار کاری در کاخ ورسای با همتای خود ولادیمیر پوتین دیدار کرد. به گفته دمیتری پسکوف سخنگوی آقای پوتین محور این گفتگو بهبود روابط دو جانبه است چون بدیهی است که دو کشور باید همکاری‌های نزدیکتری داشته باشند.

خبرنگار بی‌بی‌سی در پاریس می‌گوید حمایت آقای پوتین از مارین لوپن، نامزد حزب راست افراطی جبهه ملی و رقیب آقای مکرون در انتخابات ریاست جمهوری، به احتمال زیاد شرایط این گفتگو را سخت کزده است. علاوه بر این آقای مکرون در جریان مبارزات انتخاباتی خبر داده بود که بانک اطلاعات حزب او را عوامل روسی هک کرده‌اند. ملاقات دو رییس جمهور به این دلیل در کاخ ورسای انجام شد که نمایشگاهی با موضوع پطر کبیر، امپراتور روسیه، فردا در این کاخ افتتاح می‌شود. پطرکبیر سیصد سال پیش از پاریس دیدن کرده بود.

دختر مسلمان و مادر 'قهرمان'

عکس مادر مرد آمریکایی که در ایالت اورگان در غرب آمریکا به هنگام دفاع از دو دختر مسلمان چاقو خورد و کشته شد، در مراسم یادبود او با دختر مسلمان دیگری که برای تسلیت نزد او آمده است.

در مورد این ماجرا اینجا بیشتر بخوانید

View more on twitter

'افزایش شدید ولتاژ، کامپیوترهای بریتیش ایرویز را از کار انداخت'

مدیر عامل شرکت بریتیش ایرویز می‌گوید افزایش ناگهانی ولتاژ برق باعث از کار افتادن کامیپوترهای این شرکت و لغو تعداد قابل توجهی پرواز از فرودگاه‌های هیترو و گتویک لندن در دو روز گذشته شده است. الکس کروز گفت افزایش ولتاژ به قدری شدید بوده که حتی سیستم پشتیبان را هم از کار انداخته است.

مدیر عامل بریتیش ایرویز از کسانی که در روزهای تعطیل سرگردان شده بودند عمیقا عذرخواهی کرد، با این حال گفت که قصد استعفا ندارد. او همچنین ادعای روسای اتحادیه‌های صنفی را رد کرد که عامل از کار افتادن کامپیوترها واگذاری خدمات فناوری این شرکت به هند بوده است. بریتیش ایرویز باید بیش از صد میلیون دلار غرامت به مسافران پروازهای لغو شده بپردازد.

بریتیش ایرویز
Getty Images

تأکید وزیر کشور آلمان بر اهمیت همکاری امنیتی با آمریکا و بریتانیا

توماس دمایزیر، وزیر کشور آلمان بر اهمیت همکاری امنیتی با آمریکا و بریتانیا تأکید کرده است. سخنان آقای دمایزیر پس از آن منتشر شده که آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان گفت که اروپا دیگر نمی‌تواند بطور کامل روی آمریکا و بریتانیا بعنوان همپیمان حساب کند. آقای دمایزیر در یک سخنرانی در برلین گفت که همکاری اروپا و آمریکا اهمیت فوق‌العاده‌ای دارد. او گفت در مذاکرات مربوط به خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، مسائل امنیتی مشکلی نخواهد بود.

۲۴ افسر در ارتباط با حمله به بلخ برکنار شدند

وزارت دفاع
GMIC
سخنگوی وزارت دفاع افغانستان می‌گوید افراد برکنار شده برای تحقیقات به دادستانی معرفی شدند

مقامات وزارت دفاع افغانستان می‌گویند ۲۴ افسر در ارتباط با حمله به قول اردوی/سپاه ۲۰۹ شاهین برکنار شدند. این افراد شامل افسران بلند رتبه نیز هستند. گروهی از مهاجمان طالبان به تاریخ اول ثور/اردیبهشت به این پایگاه نظامی در ولسوالی "دهدادی" ولایت بلخ در شمال افغانستان حمله کردند.

بیشتر بخوانید

درخواست افغانستان از چین و پاکستان برای اجرای ۵ طرح بزرگ توسعه‌ای

سال گذشته نخستین قطار چینی کالاهای تجاری را از چین به بندر حیرتان در شمال افغانستان رساند
.
سال گذشته نخستین قطار چینی کالاهای تجاری را از چین به بندر حیرتان در شمال افغانستان رساند

مقام‌های وزارت مالیه/ دارایی افغانستان می‌گویند که از چین و پاکستان خواسته شده است تا کابل را در زمینه اجرای پنج پروژه بزرگ اقتصادی یاری رسانند. پاکستان همواره به ساخت سدهای آبی بر روی رود کنر حساس بوده ولی مقام‌های وزارت دارایی می‌گویند که این سدها باید طوری ساخت شود که هم افغانستان و هم پاکستان از آن مستفید شوند.

بیشتر بخوانید

بازی‌های دوستانه کریکت افغانستان و پاکستان 'نهایی نشده'

کریکت در افغانستان
GETTY IMAGES

مسئولان فدراسیون کریکت افغانستان (کریکت بورد) می‌گویند هنوز هیچ توافقی را در زمینه بازی‌های دوستانه میان افغانستان و پاکستان امضا نکرده‌اند. پیش از این گزارش شده بود که افغانستان و پاکستان برای انجام دو مسابقه دوستانه ۲۰ دوری در کابل و لاهور توافق کرده‌اند.

بیشتر بخوانید

یازگشت شش ملوان ایرانی از کنیا

به گزارش خبرگزاری صدا و سیمای ایران شش ملوان ایرانی که به دلیل غرق شدن لنج ماهیگیری‌شان حدود سه ماه در آب‌های اقیانوس هند سرگردان بودند و بعدا به دست پلیس ساحلی کنیا نجات یافتند، فردا سه‌شنبه به ایران برمی‌گردند.

View more on twitter

مستند 'عبدالکریم سروش' در بی‌بی‌سی فارسی

هشدار تند صادق لاریجانی به 'کسانی که موضوع رفع حصر را مطرح می‌کنند'

صادق لاریجانی، رئیس قوه قضاییه ایران به شدت از طرح موضوع رفع حصر رهبران معترضان به نتایج انتخابات سال ۸۸ انتقاد کرده و گفته است که "رفع حصر نیز مانند سایر مصوبات شورای عالی امنیت ملی برای معتبر بودن پروسه خاص خود را دارد و اینکه بخواهیم عواطف مردم را برای ایستادگی مقابل این قبیل تصمیمات قانونی تحریک کنیم همان روح و باطن فتنه ۸۸ است".

او به رسانه‌ها و افرادی که "تلاش می‌کنند به صورت زنجیره‌ای و همنوا چنین مسائلی را دائماً تکرار کنند" هشدار داده است که "این بساط را جمع کنند وگرنه قوه قضاییه با اقتدار، خود این بساط را جمع خواهد کرد."

او همچنین گفته است "نقل کرده‌اند که کاندیدایی در جمع هواداران خود خطاب به آنان گفته است که ما آمده ایم حصر را بشکنیم. شما چه کاره اید که بخواهید حصر را بشکنید؟"

View more on twitter

واکنش وزارت خارجه ایران به اظهارات اخیر ترامپ در عربستان

تجمع اعتراضی سپرده‌گذاران کاسپین در تهران

گروهی از سپرده‌گذاران موسسه‌های مالی کاسپین و آرمان در مقابل ساختمان بانک مرکزی در تهران تجمع کرده‌اند و خواهان دریافت سپرده‌های خود شده‌اند. خبرگزاری صداوسیما می‌گوید که آنها از چند استان مختلف آمده‌اند و در مقابل ساختمان بانک مرکزی در خیابان نشسته‌اند و خیابان را مسدود کرده‌اند. آنها می‌گویند که فریب مجوز بانک مرکزی برای موسسه کاسپین را خورده‌اند. بعضی از معترضان کفن به تن کرده‌اند. موسسه مالی کاسپین در سال ۱۳۹۵ از بانک مرکزی مجوز فعالیت گرفت، اما به دلیل تخلف در بعضی تعاونی‌های وابسته به آن، توان پرداخت سود و بعد توان بازپرداخت سپرده‌های مشتریان خود را از دست داد.

View more on twitter

جوانفکر: محل استقرار محافظان احمدی‌نژاد از اختیار تیم حفاظت خارج شد

علی‌اکبر جوانفکر، مشاور رسانه‌ای محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور سابق ایران می‌گوید محل استقرار نیروهای حفاظت رئیس جمهور سابق ، امروز دوشنبه با حکم دادستانی تهران، از اختیار تیم حفاظت دکتر احمدی نژاد خارج شده است.

آقای جوانفکر دولت حسن روحانی را متهم کرده‌ است که "بارها با ایجاد مزاحمت برای تیم حفاظت ایشان (محمود احمدی‌نژاد) تلاش کرده است تنها ساختمان یک طبقه محل اقامت گروه محافظان رئیس جمهور سابق را بازپس گیرد که این امر در روز سوم ماه مبارک رمضان به واقعیت پیوست."

آقای جوانفکر گفته است "از این پس مسئولیت هرگونه حادثه منجر به تهدید دکتر احمدی نژاد، متوجه دولت روحانی ، سپاه انصار و قوه قضائیه خواهد بود."

هشدار مرکل به اروپایی‌ها: باید روی پای خودمان بایستیم

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان می‌گوید بعد از انتخاب دونالد ترامپ در آمریکا و رای به خروج از اتحادیه اروپا در بریتانیا، اروپا دیگر نمی‌تواند روی واشنگتن و لندن "به طور کامل" حساب کند.

خانم مرکل تاکید کرده با وجود این که او خواستار حفظ رابطه دوستانه با آمریکا و بریتانیا و همچنین روسیه است اما اروپا اکنون باید "خودش برای سرنوشت خودش تلاش" کند.

صدراعظم آلمان این سخنان را تنها یک روز پس از نشست سران هفت قدرت اقتصاد جهان (جی ۷) عنوان کرده است؛ نشستی که نتوانست بر سر تجدید تعهد به توافق اقلیمی پاریس به توافق برسد.

بیشتر بخوانید

مرکل
EPA

ایران: درباره لنج ربوده‌شده در آب‌های سومالی اطلاع دقیقی نداریم

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران درباره گزارش‌های مربوط به دزدیده شدن یک قایق ایرانی در سومالی، گفته است که موضوع در دست بررسی است و نمی‌تواند اطلاع دقیقی درباره این موضوع بدهد. آقای قاسمی گفت: "تصور ما این است که همه سرنشینان آن ایرانی نیستند و از ملیت های دیگر هم بوده‌اند."

دو روز پیش خبرگزاری‌ها از ربوده شدن یک لنج ایرانی با حدود 20 سرنشین در آب‌های سومالی خبر داده بودند.

ناآرامی در پایتخت مراکش

صدها معترض در رباط پایتخت مراکش در حمایت از اعتراض‌ها به وضعیت اشتغال جوانان در شمال کشور، چند خیابان اصلی را در مرکز پایتخت مسدود کرده‌اند. معترضان در شعارهای خود دولت را به فساد و ناکامی متهم می‌کنند. اعتراض‌ها در شهر حسیمه از روز جمعه به دلیل تلاش پلیس برای دستگیری یک فعال شناخته‌شده به خشونت کشیده شد.

از ماه اکتبر سال گذشته و در پی کشته شدن یک ماهی‌فروش در شهر حسمیه اعتراض‌ها آغاز شد. این فروشنده تلاش می‌کرد مانع ماموران محلی شود که می‌خواستند دکه او را خراب کنند.

امروز در خبرها

  • واکنش‌ها به ادعاهای مربوط به "تخلفات انتخاباتی" در ایران
  • ادامه تحقیقات درباره حمله منچستر
  • ناآرامی در پایتخت مراکش به دلیل اعتراض‌ها به وضعیت بیکاری