Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

دولت ترامپ در بهبود روابط با کوبا تجدید نظر می کند

پاکستان: دولت افغانستان به سبب ناکامی‌های خود پاکستان را ملامت نکند

محمد نفیس ذکریا، یک سخنگوی وزارت امور خارجه پاکستان
BBC
محمد نفیس ذکریا، یک سخنگوی وزارت امور خارجه پاکستان

وزرات خارجه پاکستان به اظهارات اخیر ریاست امنیت ملی افغانستان مبنی بر دست داشتن دستگاه اطلاعات پاکستان در انفجار کابل واکنش نشان داد. محمد نفیس ذکریا، یک سخنگوی وزارت امور خارجه پاکستان، امروز (۱۱جوزا/خرداد) در یک نشست خبری گفت دولت افغانستان به دلیل ناکامی‌های خود پاکستان را ملامت نکند.

بیشتر بخوانید

نادران به نبویان نامه نوشت؛ گزک به دست دولت ندهید

الیاس نادران، نماینده سابق مجلس ایران در نامه‌ای به محمود نبویان از منتقدان دولت حسن روحانی از او خواست تا اظهارات خود درباره محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه را اصلاح کند و گزک به دست دولت ندهد.

آقای نبویان گفته بود دولت با امضای قراردادی با سازمان FATF پذیرفته است که در صورت درخواست آمریکا، افراد تحت تحریم آن کشور، از جمله قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران را تحویل دهد.

آقای ظریف در واکنش با تاکید بر دوستی خود با فرمانده نیروی قدس، از آقای نبویان خواست که از اظهارات خود عذرخواهی کند و تهدید کرد که در غیر اینصورت ممکن است به اقدام قضایی علیه او دست بزند.

آقای نادران در این نامه به آقای نبویان گفته که سخنانش "تکدر خاطر بسیاری از افراد، ازجمله جناب آقای دکتر ظریف که مزین به لقب فرزندان انقلاب از ناحیه رهبری معظم انقلاب گردیده؛ را هم فراهم کرد."

وزارت خارجه ایران خبر تحویل قاسم سلیمانی به آمریکا را 'اتهام کذب' توصیف کرد

وزارت کشور: ۴ مسئول امنیتی در رابطه با انفجار کابل تعلیق شدند

انفجار خونینی که در حوزه دهم شهر کابل رخ داد، جان بیش از ۹۰ نفر را گرفت
Getty Images
انفجار خونینی که در حوزه دهم شهر کابل رخ داد، جان بیش از ۹۰ نفر را گرفت

وزرات کشور/داخله افغانستان در رابطه با انفجار خونین کابل ۴ تن از مسئولان امنیتی حوزه دهم کابل را از سمتهایشان تعلیق کرده است. در خبرنامه وزارت داخله که امروز منتشر شد، آمده است که این اقدام به اساس "پیشنهاد فرماندهی زون (ناحیه) ۱۰۱ آسمایی کابل و به منظور اصلاحات" انجام شده است.

بیشتر بخوایند

ترامپ هم قانون انتقال سفارت به بیت‌المقدس را فعلا تعلیق کرد

سال ۱۹۹۵ کنگره آمریکا تصویب کرد که سفارت آمریکا از تل‌آویو به بیت‌المقدس منتقل شود ولی به رئیس‌جمهور هم اختیار داد اگر ملاحظات امنیت ملی داشت، آن را تعلیق کند.

از آن زمان هر رئیس‌جمهوری آمده، این مصوبه را شش ماه یک بار تعلیق کرده. دونالد ترامپ هم که وعده داده بود سفارت را به بیت‌المقدس منتقل کند، امروز این مصوبه کنگره را برای شش ماه دیگر تعلیق کرده است.

تصمیمی که انتظارش هم می‌رفت.

جرج بوش پسر هم در کارزارهای انتخاباتی‌اش وعده انتقال سفارت را داده بود ولی بعد که آن را عقب انداخت، در یادداشتش یک جمله گذاشت که "دولت من متعهد می‌ماند که روند انتقال سفارت‌مان به بیت‌المقدس را آغاز کند."

مدیرعامل ایسکانیوز، آنا منصوب شدند

چهار خبرنگار زخمی بی‌بی‌سی در انفجار کابل از بیمارستان مرخص شدند

محمود صادقی: هدف چهارم سند ۲۰۳۰ آموزش با کیفیت برابر است

واگذاری ۱۵ هزار نفر از کودکان بی سرپرست یا بدسرپرست به خانواده‌های جایگزین

محمد نفریه، مدیرکل دفتر امور کودکان، نوجوانان و خانواده سازمان بهزیستی با اشاره به اینکه در مجموع در مراکز بهزیستی ۱۰ هزار کودک و نوجوان زندگی می‌کنند، گفت: "در حال حاضر ۱۵ هزار نفر از کودکان و نوجوانان بی سرپرست یا بدسرپرست در دامان خانواده‌هایی که سرپرستی آنها را تقبل کرده‌اند، زندگی می‌کنند."

به گزارش ایلنا، آقای نفریه همچنین عنوان کرد: "سیاست‌ ما در خصوص این کودکان و نوجوانان واگذاری‌ آنها به دامان خانواده‌ها است تا اینکه همانند دیگر همسالان خود با محبت خانواده رشد کنند."

مدیرکل دفتر امور کودکان و نوجوانان و خانواده سازمان بهزیستی افزود: "در سال جاری مستمری این کودکان و نوجوانان از ۳۰۰ هزار تومان به ۴۰۰ هزار تومان افزایش یافت تا در این شرایط خانواده‌ها برای نگهداری آنها مشکلات مادی کمتری داشته باشند."

تالاب انزلی در لیست سیاه تالاب‌های تخریب شده مونترو قرار گرفت

مسعود باقرزاده کریمی، معاون امور تالاب‌ها در دفتر زیستگاه‌های سازمان محیط زیست اعلام کرد: " تالاب انزلی در لیست سیاه تالاب‌های تخریب شده کنوانسیون قرار گرفته است و تمام تلاش‌ها در رابطه با احیاء تالاب انزلی باید به نقطه‌ای برسد تا تالاب انزلی از فهرست مونترو خارج شود."

به گزارش تسنیم، معاون امور تالاب‌ها در دفتر زیستگاه‌های سازمان محیط زیست با اشاره به اینکه ۷ تالاب کشور در فهرست مونترو قرار دارد تاکید کرد: "با تلاش‌های گسترده، یکی از این تالاب‌ها از لیست مذکور خارج شد اما ۶ تالاب هنوز باقی مانده است."

به گفته آقای کریمی دولت برای احیاء چند تالاب، ردیف اعتباری مشخص تهیه کرده که دریاچه ارومیه، تالاب انزلی، تالاب هامون سیستان و تالاب‌های فارس از جمله این تالاب‌ها هستند.

انزلی
TASNIM

جستجو برای یافتن ۸۰ ماهیگیر بنگلادشی در جریان است

نیروی دریایی بنگلادش گفته است که در خلیج بنگال در جستجوی بیش از ۸۰ ماهیگیرمفقود شده هستند.

این ماهیگیران در پی طوفان سهمگینی که دو روز گذشته در سواحل جنوب شرقی کشور وزید، ناپدید شده اند.

طوفان مورا باعث وزیدن بادهایی تا سرعت ۱۳۵ کیلومتر در ساعت و وزش باران های شدید و کشته شدن ۷ نفر شد.

این طوفان هزاران خانه را در مسیر تخریب کرد.

گرمای سیستان و بلوچستان و افت جریان برق

در پی افزایش دمای هوا و همچنین بالا بودن تعرفه‌های برق در استان سیستان و بلوچستان، برخی از کاربران در این استان نسبت به این وضعیت انتقاد دارند.

View more on twitter
View more on twitter

سرپرست روزنامه فرهیختگان منصوب شد

علی محمد نوریان، سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی با صدور حکمی محمد امین ایمانجانی را به سمت سرپرست روزنامه فرهیختگان منصوب کرد.

به گزارش ایرنا، اخبار غیررسمی از تغییر مدیران خبرگزاری آنا و سایت ایسکانیوز از دیگر رسانه های وابسته به دانشگاه آزاد اسلامی نیز درحال انتشار است. گفته می‌شود آقای ایمانجانی سابقه فعالیت در خبرگزاری تسنیم را دارد.

نوریان
TASNIM
علی محمد نوریان، سرپرست دانشگاه آزاد

روسیه: به هر داعشی که از رقه فرار کند حمله می کنیم

روسیه گفته که جنگنده های این کشور به هر پیکارجوی گروه موسوم به دولت اسلامی( داعش) که از شهر رقه در سوریه فرار کند، حمله می کند. رقه پایگاه داعش در سوریه است.

وزارت دفاع روسیه گفته که جنگنده های این کشور هفته گذشته چندین کاروان داعش را که در جنوب غرب به سمت شهر پالمیرا در حرکت بودند، هدف قرار داده است.

روز گذشته یک زیر دریایی روسیه و یک ناو جنگی این کشور موشک های کروز به اهداف داعش در نزدیکی پالمیرا پرتاب کردند.

جنگنده های روسیه از سپتامبر سال ۲۰۱۵ میلادی در حمایت از رژیم بشار اسد در سوریه حضور دارند.

سرعت باد در اهواز به۴۰ کیلومتر در ساعت و میزان دید به ۵ کیلومتر رسید

کوروش بهادری، مدیرکل سازمان هواشناسی خوزستان با اشاره به آخرین وضعیت آب و هوای این استان گفت: : "سرعت وزش باد در اهواز ۴۰ کیلومتر در ساعت و میزان دید به ۵ کیلومتر رسیده است و در شهرهای آبادان، خرمشهر، ماهشهر و هندیجان نیز با شدت و ضعف پدیده گرد و خاک را داریم."

به گزارش تسنیم، آقای بهادری با اشاره به نوسانات دمایی در استان گفت:" شهرستان‌های اهواز، امیدیه، شوش و هندیجان با ۴۷ درجه و شهرستان ایذه با ۱۷ درجه به ترتیب گرم‌ترین و خنک‌ترین نقاط استان معرفی شدند."

خوزستان
TASNIM

تحقیقات قضایی درباره یکی از وزرای کابینه رئیس جمهور فرانسه

مقامات قضایی فرانسه تحقیقاتی را در مورد مسائل مالی مرتبط با ریچارد فراند، از مشاوران اصلی امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه در زمان مبارزات انتخاباتی آغاز کرده اند.

آقای فراند در حال حاضر یکی از وزرای کابینه آقای مکرون است . ادعا شده که آقای فراند اطلاعاتی را درباره یک قرارداد ملکی به شریکش در زمانی که مسئولیت یک شرکت بیمه را برعهده داشت، داده است.

آقای فراند هر گونه ادعایی در این مورد را رد کرده است.

این تحقیقات در آستانه برگزاری انتخابات پارلمانی در فرانسه صورت می گیرد. انتخاباتی که در آن امانوئل مکرون امیدوار است حزب او بتواند اکثریت را در پارلمان از آن خود کند.

آتش سوزی در منطقه ویژه اقتصادی ارگ جدید بم

وضعیت برق‌رسانی در اهواز به شرایط عادی برگشت

شرکت توزیع نیروی برق اهواز اعلام کرد با ترمیم آسیب‌های ناشی از طوفان در سامانه برق این شهر، شبکه برق اهواز هم‌اکنون در وضعیت پایدار قرار دارد.

در پی این طوفان و بر اثر بریدگی و اتصال سیم های برق در طول شبکه برق اهواز برق بخش‌هایی از شهر اهواز و روستاهای اطراف برای ساعاتی قطع شد.

این پدیده باعث شد خطوطی که در مجاورت باد قرار داشتند بیشتر متاثر شده و در برخی نقاط قطع برق در چند مرحله به‌صورت پراکنده در مناطقی از اهواز رخ داد. همچنین در اثر این پدیده بیش از ۲۵ مورد سیم بریدگی در شبکه فشارمتوسط و قطع فیوز پراکنده ترانس به‌دلیل بروز اتصال کوتاه که گاها شاخ و برگ درختان با شبکه داشتند گزارش شده است.

اهواز
ILNA

وزارت خارجه ایران خبر تحویل قاسم سلیمانی به آمریکا را 'اتهام کذب' توصیف کرد

سخنگوی وزارت خارجه ایران اتهام تعهد دولت به تحویل یک فرمانده سپاه پاسداران به آمریکا در برابر لغو تحریم بانکی را "اتهام کذب" دانسته است. محمود نبویان، نماینده سابق مجلس و از منتقدان دولت حسن روحانی، گفته بود که دولت با امضای قراردادی با سازمان FATF پذیرفته است که در صورت درخواست آمریکا، افراد تحت تحریم آن کشور، از جمله قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران را تحویل دهد.

"نیروی ضربتی اقدام مالی علیه پولشویی - FATF " یک نهاد بین‌المللی است که در سال ۱۹۸۹ با هدف مبارزه با پولشویی در نقل و انتقالات مالی بین‌المللی تشکیل شد و از سال ۲۰۰۱، مقابله با تامین مالی سازمان‌های تروریستی در سطح جهانی را هم برعهده گرفته است.

بیشتر بخوانید

نرگس محمدی به زندان بازگردانده شد

نرگس محمدی، نائب رییس کانون مدافعان حقوق بشر روز دوشنبه با گذشت دو روز از عمل جراحی به زندان اوین بازگردانده شد.

به گزارش سایت کانون مدافعان حقوق بشر، پزشکان خانم محمدی به‌دلیل خطر آمبولی ریه، موفق به عمل جراحی مورد نیاز نشدند و با انجام عمل جراحی جایگزین به مداوای موقت وی پرداختند.

خانم محمدی پس از یک ماه بیماری شدید، روز یکشنبه از زندان به بیمارستان منتقل شده بود.

خانم محمدی طی چند روز حضور در بیمارستان، با دستور دادستان تهران، از هرگونه ملاقات و حتی تماس تلفنی با مادر، خواهر و خانواده‌اش منع شده بود.

محمدی
humanright

توافق ابتدایی‌ بازی‌های دوستانه کریکت افغانستان و پاکستان لغو شد

فدراسیون کریکت افغانستان (کریکت‌بورد ) با انتشار خبرنامه‌ای گفته است که توافق ابتدای بازی‌های دوستان میان تیم‌های ملی افغانستان و پاکستان از جانب این اداره لغو شده است.

در این خبرنامه آمده که این تصمیم پس از انفجار دیروز کابل و این که "پاکستان در این رویداد دخیل پنداشته شده" گرفته شده است.

کریکت‌بورد افغانستان در خبرنامه‌ افزوده که از این که هر نوع بازی دوستانه و رسمی با پاکستان "با واکنش شدید مردم" مواجه می‌شود، توافق ابتدایی در این زمینه را لغو اعلام می‌کند.

پیش از این این اداره گفته بود این بازی‌ها به دلیلی لغو نمی‌شود که برگزاری بازی دوستانه با کشورهایی که عضویت کامل شورای جهانی کریکت را دارند، به سود افغانستان است.

کریکت افغانستان
Getty Images

۱۴ هزار معلم در نامه‌‌ای به رئیس قوه قضاییه خواستار آزادی اسماعیل عبدی شدند

۱۴ هزار معلم در نامه‌ای به رئیس قوه‌ قضائیه خواستار آزادی فوری اسماعیل عبدی، دبیر ریاضی محبوس در زندان اوین شدند.

به گزارش کلمه، اسماعیل عبدی، دبیرکل پیشین کانون صنفی معلمان (تهران)، در آبان‌ماه سال گذشته برای اجرای حکم ۶ سال حبس در منزل خود در کرج بازداشت و به زندان اوین منتقل شد.

وی در اعتراض به "رفتار غیرقانونی و ناعادلانه نسبت به فعالان مدنی در ایران، عدم استقلال قوه قضائیه و صدور احکام زندان برای فعالان تشکل‌های معلمان و کارگران" از ۱۰ اردیبهشت سال جاری در اعتصاب غذا به سر می‌برد.

عبدی
iranhymanrights

گل رضایی به العین نامزد برترین گل هفته لیگ قهرمانان آُسیا

رئیس مجلس ایران به رئیس قوه قضاییه توصیه کرد با رسانه‌ها دیدار کند

علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران گفت: "توصیه می‌کنم تا رئیس قوه قضائیه(صادق لاریجانی) با رسانه ها دیدار داشته باشد که قطعا این جلسات مفید خواهد بود و طی آن نظرات اهالی رسانه به صورت مستقیم به گوش مسئولان می‌رسد."

به گزارش تسنیم، آقای لاریجانی با تاکید بر اینکه نحوه تعطیلی مطبوعات و فیلتر شدن رسانه ها باید ضابطه‌مند شود، گفت: "همانطور که موضوع حبس زدایی از سوی مجلس پیگیری می شود، نباید اجازه داد رسانه ها نیز به سادگی تعطیل شوند. قبول داریم در این زمینه نیاز به ضابطه داریم و اگر لازم باشد مجلس نیز پیگیری خواهد کرد."

رئیس مجلس با اشاره به تجدیدنظر درخصوص هیئت منصفه در لایحه گفت: "گفته می‌شود که در ارتباط با رسانه ها دو لایحه در راه است، که البته دولت لایحه‌های دیگری را نیز در راه دارد که هنوز به دست مجلس نرسیده است که از جمله این لوایح می توان به لایحه خدمات کشوری اشاره کرد."

وی با بیان اینکه قانون مطبوعات سال هاست که وجود دارد، گفت: "قانون سازمان نظام رسانه‌ها نیز موضوع مطلوبی است که می‌توان به آن توجه داشت."

لاریجانی
TASNIM

صحت انتخابات میان دوره‌ای مجلس توسط شورای نگهبان تائید شد

سلمان سامانی سخنگوی وزارت کشور از وصول نامه شورای نگهبان به وزارت کشور درباره تایید صحت انتخابات میان‌دوره‌ای مجلس شورای اسلامی در هر چهار حوزه انتخابیه خبر داد.

به گزارش تسنیم، آقای سامانی سخنگوی وزارت کشور با اعلام این خبر گفت: "در نامه دبیر محترم شورای نگهبان که در آخرین ساعت های دهم خرداد ماه به وزارت کشور واصل شد، در اجرای ماده ٧٣ قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی، صحت انتخابات اولین میان‌دوره ای دهمین دوره مجلس شورای اسلامی در حوزه‌های انتخابیه اهر و هریس، اصفهان، بندرلنگه بستک و پارسیان، و مراغه و عجب شیر تایید شده است."

سامانی
TASNIM

'۱۰ روز مرخصی اجباری' کارگران تولی پرس و بسته بندی البرز

منابع کارگری در قزوین می‌گویند، با افزایش مشکلات دو کارخانه تولی پرس و بسته بندی البرز، کارفرما از روز گذشته با اعلام تعطیلی موقت کارخانه به مدت ۱۰ روز، ۵۸۰ کارگر این واحد را به مرخصی می‌فرستد.

به گزارش ایلنا، به نقل از این منابع کارگری کارفرمای مشترک طبق اطلاع قبلی قصد دارد برای دومین بار در سالجاری با تعطیلی کارخانه تا ۲۰ خرداد ماه در این مدت از مزایای شغلی آنها کسر کند.

به گفته این منابع پیش از این نیز کارگران این دو کارخانه از روز پنجم تا ۱۹ فروردین ماه به مرخصی اجباری فرستاده شده‌ بودند که درنهایت کارفرما ۹ روز از ایام مرخصی هریک از کارگران کسر کرد.

منابع کارگری همچنین تاکید کردند که کارگران از این موضوع رضایت ندارند چراکه در روزهایی که قرار است به مرخصی اجباری فرستانده شوند کارفرما برای کسر ۴ روز از ایام مرخصی آنان به اجبار امضا گرفته است.

کدخدایی: پرونده تغییر سرنوشت انتخابات بسته شد

عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان با تشریح مصادیق ۱۵ تخلف صورت گرفته در انتخابات اخیر گفت: "مجموع تعرفه‌های بدون مهر حدود ۱۲ هزار تعرفه بود که نسبت به ۴۱ میلیون تعرفه رای اخذ شده در انتخابات بسیار ناچیز است."

به گزارش میزان، آقای کدخدایی همچنین درباره انتخابات شوراها گفت: "همه موارد در این شورا بررسی شد و در نهایت تشخیص این شورا این بود که تخلفاتی که انجام شد در سرنوشت انتخابات موثر نبوده است."

سخنگوی شورای نگهبان گفت: در انتخابات ریاست جمهوری ابطال و یا توقف آراء نداشتیم.

وی گفت: "پرونده تغییر در سرنوشت انتخابات بسته شده است و هیچ تغییری را در سرنوشت و نتیجه انتخابات نداریم اما کسانی که مرتکب تخلف و یا جرم شدند بر حسب تخلف و جرم در صورت احراز در قوه قضاییه به مجازات خواهند رسید."

کدخدایی
MIZAN

انفجار در ولایت ننگرهار افغانستان

مقام‌های محلی در ولایت ننگرهار در شرق افغانستان می‌گویند که انفجار یک خودرو/موتر بمب‌گذاری‌شده در نزدیک فرودگاه جلال‌آباد دست کم یک نفر کشته و چهار نفر زخمی بر جا گذاشته است.

انتحارکننده نیز در این حمله کشته شده است. عطاءالله خوگیانی، سخنگوی والی ننگرهار گفته است که این انفجار امروز صبح پنجشنبه (۱۱ جوزا/خرداد) در یک ایست بازرسی در شهر رخ داد.

به گفته او فرد کشته شده یک سرباز بوده است و یک سرباز دیگر هم شامل زخمیان این رویداد است. تا هنوز هیچ گروهی مسئولیت این رویداد را به عهده نگرفته است.

ننگرهار
BBC

شاخص جهانی صلح 'اندکی بهبود یافته است'

شاخص صلح جهانی در سال گذشته میلادی نسبت به سال قبل از آن اندکی بهبود یافته اما در مقایسه با ده سال پیش حاکی از روندی نزولی است.

روز پنجشنبه، ۱۱ خرداد (۱ ژوئن)، موسسه اقتصاد و صلح گزارش سالانه خود در مورد وضعیت صلح جهانی در سال ۲۰۱۷ را منتشر کرد که در آن شرایط کشورهای مختلف جهان از لحاظ برخورداری مردم آنها از صلح، ثبات و آرامش بررسی و در یک جدول جهانی طبقه‌بندی شده است. در این گزارش آمده است که شاخص کل صلح جهانی در سال گذشته با ۰.۲۸ درصد افزایش، نسبت به سال قبل اندکی بهبود یافت هرچند در مقایسه با ده سال پیش، همچنان حاکی از افزایش خشونت و تضعیف صلح و آرامش است.

بیشتر بخوانید

دونالد ترامپ: آمریکا در کنار افغانستان می‌ایستد

دفتر مطبوعاتی کاخ سفید گفته است که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در یک تماس تلفنی با محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان مراتب "تسلیت عمیق" خود را به خانواده‌های قربانیان انفجار روز گذشته در کابل ابراز کرده است.

در خبرنامه کاخ سفید آمده که آقای ترامپ رویداد چهارشنبه (۱۰ جوزا/خرداد) در کابل را که منجر به کشته شدن دست کم ۹۰ نفر و زخمی شدن بیش از ۴۶۱ نفر شد، تقبیح کرده و آن را "حمله تروریستی" خوانده است.

بیشتر بخوانید

ترامپ
AFP

آنچه گذشت

اخبار روز گذشته را اینجا مرور کنید