Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

خلاصه

  1. تظاهرات در کابل در اعتراض به بمبگذاری مرگبار روز گذشته
  2. نامه علی مطهری به رئیس قوه قضائیه در مورد موضوع حصر
  3. شکایت ترامپ به دیوان عالی در ارتباط با ابقای دستور منع مهاجرتی
  4. حمله مسلحانه به کازینویی در فیلیپین شماری کشته برجا گذاشت

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

سازمان ملل در واکنش به تظاهرات کابل: خشونت‌های بیشتر مشکلی را حل نمی‌کند

دفتر ماموریت سازمان ملل در افغانستان (یوناما) می‌گوید که معترضان در کابل و "آنانی که وظیفه دارند از تظاهرکنندگان حفاظت کنند" هر دو، مکلف به اجتناب از خشونت هستند.

دفتر ماموریت سازمان ملل در افغانستان امروز جمعه (12 جوزا/خرداد) با انتشار خبرنامه‌ای از به خشونت گراییدن تظاهرات امروز در کابل ابراز تاسف کرده و افزوده که پس از حمله مرگبار روز چهارشنبه در کابل از تعهد دولت در پیگرد عاملان "جنایت علیه مردم" و اراده دولت برای دیدار با معترضان امروزی استقبال می‌کند.بیشتر بخوانید

تظاهرات کابل
Reuters

عفو بین‌الملل: عاملان کشتار معترضان در کابل محاکمه شوند

سازمان عفو بین‌الملل از دولت افغانستان خواسته تا عاملان تیراندازی امروز به تظاهرکنندگان در کابل را شناسایی و به محاکمه بکشاند.

مقامات گفته‌اند که در تظاهرات امروز در کابل که به خشونت کشیده شد، ۵ معترض کشته شده و حدود ۲۰ معترض دیگر زخمی شده‌اند.

بیشتر بخوانید

تظاهرات کابل
Getty Images

حکمتیار: عاملان حمله چهارشنبه کابل مزدوران بیگانه‌اند

گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی افغانستان گفته است که عاملان حمله کابل "قاتلان و مزدوران بیگانه‌ها"‌اند و پابند دین اسلام نیستند.

آقای حکمتیار در یک سخنرانی امروز جمعه (۱۲ جوزا/خرداد) با اشاره به حمله روز چهارشنبه کابل گفت برخی افراد تصور می‌کنند که با انجام چنین عملی "مستقیم به بهشت می‌روند".

روز چهارشنبه (۱۰ جوزا/خرداد) انفجار شدیدی در کابل روی داد که بیش از ۹۰ کشته و ۴۶۰ زخمی برجای گذاشت.

بیشتر بخوانید

گلبدین حکمتیار
Reuters

آنگلا مرکل: بازگرداندن 'پناهجویان' افغان موقتا متوقف شده

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان گفته که روند بازگرداندن پناهجوینان افغانی که درخواست شان رد شده، موقتا متوقف شده است. این اقدام شامل پناهجویانی که درخواست آنها به دلیل تهدید امنیت آلمان یا ارتکاب جنایات جنگی رد شده، نیست.

خانم مرکل این اظهارات را در حالی بیان کرده که انفجار خونین روز چهارشنبه (۱۰ جوزا/خرداد) کابل دست کم ۱۰۰ کشته و بیش از ۴۶۰ زخمی به‌جا گذاشت.

صدراعظم آلمان گفت حمله خونین کابل این فرصت را فراهم کرد تا یکبار دیگر وضعیت امنیتی افغانستان ولایت به ولایت بررسی و تحلیل شود.

بیشتر بخوانید

آنگلا مرکل
Getty Images

عمار حکیم: ایران و عربستان تفاهم کنند

عمار حکیم
ISNA
حکیم به ایران و عربستان توصیه کرده است با هم تفاهم کنند

عمار حکیم، رئیس ائتلاف ملی عراق در مراسم هشتمین سالگرد درگذشت پدرش خواستار حل اختلاف ایران و عربستان شد و گفت که "ماشاهد صف‌آرایی و دشمنی و اختلافات بی‌سابقه‌ای در منطقه هستیم و می‌گوییم که تشدید اختلافات میان ایران و عربستان به نفع هیچیک نخواهد بود." وی گفت که اختلاف بین این دو کشور "فقط منطقه را ویران‌تر می‌کند و به جای آباد کردن و پیشرفت، میلیاردها دلار اسلحه خریداری می‌شود." عمار حکیم گفت که "ما معتقدیم که هر دو طرف عاقل هستند و راه برای آنها هموار است و فقط نیازمند تصمیم شجاعانه از طرف یکی از آنهاست." به گزارش ایسنا، در این مراسم سفیر ایران در عراق هم حضور داشت.

تظاهرات کابل؛ احمد ضیا مسعود و لطیف پدرام در میان تظاهرکنندگان

احمدضیا مسعود، معاون حزب جمعیت اسلامی افغانستان و لطیف پدرام، رهبر حزب کنگره ملی این کشور در میان تظاهرکنندگان صحبت کردند و خواهان کناره‌گیری دولت وحدت ملی شدند.

آقای مسعود گفت که خواهان ایجاد حکومت موقت و زمینه‌سازی برای انتخابات "شفاف" ریاست جمهوری است.

عبدالله عبدالله: در مورد خشونت‌های امروز در تظاهرات تحقیق می‌شود

عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی افغانستان با ابراز تاسف از کشته شدن و زخمی شدن معترضان در کابل، گفته که دولت در مورد خشونت‌های امروز تحقیق خواهد کرد و از تظاهرکنندگان خواسته تا نمایندگان خود را برای شرکت در این تحقیقات معرفی کنند.

پیام آقای عبدالله دقایق پیش از طریق تلویزیون ملی افغانستان پخش شد.

رئیس اجرایی افغانستان گفت که به "مطالبات مشروع" تظاهرکنندگان رسیدگی خواهد شد و از آنها خواست تا شرایط افغانستان را درک کنند.

تلویزیون در اتاق خواب کودکان 'آنها را در خطر چاقی قرار می‌دهد'

محققان دانشگاه کالج لندن می‌گویند کودکانی که در اتاقشان تلویزیون دارند بیش از آنها که ندارند در معرض چاقی هستند. این پژوهشگران بویژه درباره دختربچه‌هایی که در اتاقشان تلویزیون دارند اظهار نگرانی کرده و آنها را بیشتر در معرض چاقی دانسته‌اند.

متخصصان در سالهای اخیر در باره خطر وقت گذاراندن زیاد جلوی صفحه تلویزیون، لپ‌تاپ و کامپیوتر و موبایل هشدار داده و آن را برای رشد و سلامت کودکان مضر می‌دانند.

پژوهشگران دانشگاه کالج لندن می‌گویند اکنون باید بسرعت بررسی کرد آیا بودن لپ‌تاپ و موبایل در اتاق خواب بچه‌ها مثل تلویزیون باعث اضافه وزن می‌شود یا نه.

خبر فوری'هفت کشته و بیش از ۲۰ زخمی' در درگیری پلیس با معترضان در کابل

تظاهرات کابل
Reuters

رسانه‌های محلی و شاهدان عینی از کشته شدن دست کم ۷ تظاهرکننده در درگیری میان تظاهرکنندگان و پلیس در کابل گزارش داده‌اند. براساس این گزارش‌ها در این درگیری‌ بیش از ۲۰ نفر دیگر زخمی شده‌اند.

بی‌بی‌سی تا کنون کشته یک نفر را می‌تواند تایید کند.

خبرگزاری رویترز از کشته شدن ۴ نفر در این تظاهرات خبر داده است.

ارگ ریاست جمهوری افغانستان نیز با انتشار خبرنامه‌ای اعلام کرده که در مورد جان باختن و زخمی شدن شماری از شهروندان در اثر تظاهرات امروز کابل متاثر است.

بیشتر بخوانید

گرمای بی‌سابقه در استان سیستان و بلوچستان

گرمای بی سابقه در شهرهای مختلف استان سیستان و بلوچستان خساراتی را به کشاورزان وارد کرده و باعث گرما زدگی شماری از مردم شده است. براساس گزارش ها در روزهای اخیر رکورد گرم ترین شهر ایران مربوط به شهرهای جنوبی سیستان و بلوچستان بود. علاوه برآن وقوع طوفان، گرد و خاک و کاهش کیفیت هوا شرایط دشواری را برای ساکنان این منطقه ایجاد کرده است. رئیس دانشکده علوم پزشکی و خدمات درمانی ایرانشهر هم از گرمازدگی ۳۵ نفر از مردم در شهرستان های ایرانشهر، نیک شهر و سرباز خبر داده است.

پلیس از پیدا شدن خودرویی در ارتباط با حمله در منچستر خبر داد

نیروهای پلیس که مسئولیت تحقیق در مورد بمبگذاری در شهرمنچستررا برعهده دارند از پیدا شدن اتومبیلی خبر داده اند که به گفته آنها احتمالا درروند تحقیقات نقش "مهمی" دارد. پلیس در حال حاضر بخشی از شهر را تخلیه کرده و در حال بررسی این خودرو است. از مردم خواسته شده تا از نزدیک شدن به منطقه ای که این خودرو قرار دارد، خودداری کنند.

'یک کشته و ۸ زخمی' در درگیری پلیس با معترضان در کابل

گزارش‌ها از کابل حاکی است که دست کم یک تظاهرکنندگان در درگیری میان تظاهرکنندگان و پلیس در کابل کشته شده و هشت نفر دیگر زخمی شده‌اند.

صدها تن از شهروندان افغانستان در اعتراض به آنچه که "بی‌کفایتی دولت در حفظ امنیت" می‌خوانند، امروز، جمعه ١٢ جوزا/خرداد در کابل تظاهرات کرده‌اند.

بیشتر بخوانید

تظاهرات کابل
reu

امام جمعه ایرانشهر: تعرفه برق سیستان و بلوچستان را مثل هرمزگان حساب کنید

مولوی عبدالصمد کریم زایی امام جمعه اهل سنت ایرانشهر امروز از دولت خواست تعرفه های برق استان سیستان و بلوچستان را مثل استان هرمزگان محاسبه کند: "گرمای بی سابقه و بالا بودن تعرفه‌های برق مشکلاتی را برای مردم سیستان و بلوچستان به وجود آورده است که از دولت انتظار می‌رود تعرفه‌های برق این استان را همچون استان هرمزگان محاسبه کنند."

ستاد انتخاباتی ابراهیم رئیسی به حسن روحانی: هزینه‌های انتخاباتی خود را منتشر کنید

ستاد انتخاباتی ابراهیم رئیسی از ستاد انتخاباتی حسن روحانی خواست هزینه‌های انتخاباتی خود را منتشر کند. در بیانیه ستاد انتخاباتی آقای رئیسی آمده است: "تمام هزینه‌های ستادهای انتخاباتی دکتر سید ابراهیم رئیسی از محل کمک‌های مردمی تامین و پشتیبانی شده و آمادگی داریم در صورت شفاف‌سازی ستاد آقای روحانی درباره هزینه‌هایی که در ایام انتخابات داشته‌اند، ما نیز تمام مخارج ستاد خود را منتشر نماییم.‌"

نماینده مجلس: ایران به فروش دو میلیارد دلارگاز مجانی به ترکیه محکوم شده است

حسین نقوی نماینده سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران می‌گوید ایران به فروش دو میلیارد دلارگاز مجانی به ترکیه محکوم شده است. آقای نقوی گفت: "جریمه شدن ایران پیرو شکایت ترکیه که هم از همسایگان تجاری هم همسایه ما هم از شرکای تجاری ماست واقعاً غیرقابل توجیه است و دلیل آن هم خیلی واضح و روشن است."

"آنهایی که آن زمان این قراردادها را بستند قطعاً در جریان مقررات بین‌المللی بودند و شرایط را می‌دانستند، اما باید پرسید چرا اینگونه عمل شده که امروز کشور ما باید به پرداخت چنین جریمه‌ای متهم شود؟ مسئولان دولتی بیایند و پاسخ دهند، آقایانی که شعار شفافیت سر می‌دهند، بیایند توضیح دهند."

"دولت حتی مصوبه مجلس شورای اسلامی در ارتباط با شفافیت را اجرا نمی‌کند، مجلس شورای اسلامی سه سال قبل تصویب کرد که همه قراردادها و پیمان‌های دولتی باید در یک سایتی ارائه شود تا همه مردم به آن دسترسی داشته باشند و بتوانند همه پیمان‌های دولتی را ببینند، بدانند طرف پیمان کیست، با کدام شرکت قرارداد بسته شده است، چند قرارداد بسته شده است، مبلغ قراردادها به چه میزان است، مردم باید در جریان باشند."

"سه سال است دولت این تعهد را اجرایی نمی‌کند، آن وقت می‌آیند در مناظرات و سخنرانی‌هایشان از شفافیت صحبت می‌کنند، اگر شفافیت این قانون است، آن را اجرایی کنید."

علیرضا سلطانی شاد، از عکاسان قدیمی مطبوعات درگذشت

علیرضا سلطانی شاد، عکاس مطبوعاتی در ۶۵ سالگی درگذشت. به گفته رئیس هیات مدیره انجمن صنفی عکاسان مطبوعاتی، آقای سلطانی چند ماه درگیربیماری بود و روز گذشته بدنبال وخیم ترشدن حالش در بخش آی سی یو بستری و همانجا هم از دنیا رفت. براساس این گزارش آقای سلطانی از عکاسان قدیمی مطبوعات بود که در حوزه ورزش فعالیت بیشتری داشت . او همچنین مدتی دبیر سرویس عکس خبرگزاری ایلنا و موج بود.

علیرضا سلطانی شاد
isna

علم الهدی: سند ۲۰۳۰ با اصول اعتقادی و ارزشی و دینی ما منافات دارد

احمد علم الهدی، امام جمعه مشهد در خطبه های امروز خود با اشاره به سند آموزشی ۲۰۳۰ گفت: "بحث ما این نیست که در این سند کدام ماده با دین می سازد و کدام ماده نمی سازد، حرف ما در اصل این است که این سند با مبنای فکری و اصول اعتقادی و ارزشی و دینی ما منافات دارد."

امام جمعه مشهد در بخش دیگری از صحبت های خود گفت که اکنون می گویند یا شورای عالی انقلاب فرهنگی ویا مجلس باید این سند را ابطال کند، اما رسیدگی به این قضیه از وظایف قوه قضاییه براساس اصل قانون اساسی است.

این سند آموزشی که از پاییز سال ۱۳۹۵ بحث برانگیز شده، بخشی از برنامه سازمان ملل متحد برای "توسعه پایدار" کشورهای عضو تا سال ۲۰۳۰ است. دولت ایران هم برای اعمال هدف‌های آموزشی این برنامه جهانی، سندی را تدوین کرده است که حالا محل اختلاف شده است.

رسانه‌ها و چهره‌های نزدیک به محافظه‌کاران در ایران، این سند را "توطئه" برای به گفته آنها "نفوذ" خوانده‌اند. در حالی که حامیان این برنامه، آن را استفاده از تجربه‌های بین‌المللی برای توسعه و مدرن کردن آموزش کشور می‌دانند.

علم الهدی
tasnim

نظام پزشکی ایران: یازده هزار پزشک برای دریافت شماره نظام پزشکی اقدام نکرده‌اند

رئیس سازمان نظام پزشکی ایران می‌گوید در سال های اخیر یازده هزار فارغ التحصیل پزشکی، برای دریافت شماره نظام پزشکی خود به این سازمان مراجعه نکرده‌اند. اصغر سلیمی نماینده مجلس ایران می‌گوید: "بحث پزشکی در کشور کلاف سردرگم شده و هنوز برای حمایت از پزشکان و استفاده درست از ظرفیت آنها در حوزه بهداشت و درمان برنامه‌ریزی نشده است."

"زمانی که پزشکان فارغ‌التحصیل می‌شوند اغلب نگاهشان به مراکز استان‌ها و کلان‌شهرها به ویژه تهران است که تعداد پزشکان متخصص و فوق تخصص زیاد است لذا این افراد ترجیح می‌دهند به شغل دیگری غیر از پزشکی روی آورند یا به خارج از کشور مهاجرت کنند."

تظاهرات کابل؛ خواست فوری معترضان

خبرنگار ما هارون نجفی‌زاده می‌گوید معترضان از دولت برای قربانیان انفجار چهارشنبه کابل غرامت، درمان رایگان و تکشیل کمیته حقیقت‌یاب مردمی می‌خواهند.

خواست فورى معترضان: پرداخت غرامت، درمان رايگان، تشكيل كميته حقيقت ياب مردمى.

مرگ کودکان زیر پنج سال به علت اسهال 'کاهش چشمگیری' پیدا کرده است

محققان می‌گویند شمار کودکانی که در دنیا به علت اسهال جان خود را از دست می‌دهند کاهش چشمگیری پیدا کرده که به احتمال زیاد به دلیل دسترسی به آب آشامیدنی سالم و کاهش سوء تغذیه کودکان است. پژوهشگران آمریکایی که تحقیق خود را در نشریه لنست منتشر کردند به این نتیجه رسیده‌اند که بین سال‌های ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۵ مرگ کودکان به علت اسهال یک سوم کاهش یافته اما اسهال هنوز چهارمین علت مرگ کودکان در دنیا است و هر سال تقریبا جان نیم میلیون کودک را زیر پنج سال را می‌گیرد. نیمی از این موارد در دو کشور هند و نیجریه اتفاق می‌افتد.

تظاهرات کابل؛ خبرنگار ما می‌گوید نیروهای امنیتی خیمه/چادر تظاهرکنندگان را برمی‌دارند

نيروهاى امنيتى چادر مظاهركنندگان را برميچينند.

تظاهرات کابل؛ تفاوت خواسته‌ها، نشانه‌ای عدم انسجام

حسیب عمار، بی‌بی‌سی

تظاهرات امروز کابل شاید جدی‌ترین تظاهرات ضد دولتی در سال‌های اخیر است. ظاهرا این بار اول است که دست کم در جریان یک تظاهرات، که تظاهر کننده‌ها در درگیری با پلیس افغانستان کشته و زخمی می‌شوند.

بسیاری از مردم افغانستان شاید با معترضان هم نظر باشند که دولت وحدت ملی درتامین امنیت ناتوان بوده. ولی تظاهرکننده‌ها که متشکل از فعالان مدنی، شهروندان کابل و گروه‌های سیاسی اند، فاقد رهبری اند و از انسجام و سازماندهی واحد برخوردار نیستند. متفاوت بودن خواسته‌های معترضان، نشانه‌ای از این عدم انسجام است.

برخی معترضان خواستار استعفای اشرف غنی وعبدالله عبدالله هستند، اما طرحی پیشنهاد نکرده‌اند که جای‌گزین دولت وحدت ملی چه خواهد بود.

تظاهرات در کابل؛ معترضان خیمه برپا کردند

#تظاهرات وارد مرحله ديگر شد: معترضان چادر اعتراض برپا كردند تا تظاهرات خود را تا شب بكشانند.

آلبوم عکس: راهپیمایی کابل به خشونت گرایید

گزارش‌ها از کابل حاکی است که صدها نفر از شهروندان افغانستان در اعتراض به آنچه که "بی‌کفایتی دولت در حفظ امنیت" می‌خوانند، امروز، جمعه ١٢ جوزا/خرداد در کابل تظاهرات کرده‌اند. معترضان تلاش کرده‌اند خود را به چهار راه 'زنبق' برسانند اما نیروهای امنیتی با شلیک هوایی در صدد جلویگری از حرکت آنان هستند.

آلبوم عکس این تظاهرات را ببینید

تظاهرات کابل
Reuters

"فضای تنش‌آلودی بر فضای کابل حاکم است"

تظاهرات کابل
Reuters

هارون نجفی‌زاده، گزارشگر بی‌بی‌سی در محل می‌گوید که شمار تظاهرکنندگان در حال افزایش است و اوضاع تنش‌آلودی بر فضای کابل حاکم است.

گزارشگر بی‌بی‌سی می‌گوید که پلیس برای متفرق کردن تظاهرکنندگان از شلیک هوایی متداوم و خودروهای آب‌پاش استفاده کرده است و در مواردی هم تظاهرکنندگان علیه پلیس سنگ پرتاب کرده‌اند.

او می‌گوید که تظاهرکنندگان گفته‌اند که تا شب به اعتراضات‌شان ادامه خواهند داد.

این تظاهرات در پی حمله خونین چهارشنبه از سوی شماری از فعالان مدنی، شهروندان کابل و گروه‌های سیاسی راه‌اندازی شده است.

به گفته او حمله روز چهارشنبه خشم زیاد مردم را برانگیخته و تظاهرات ابتدا از طریق شبکه‌های اجتماعی و با اعتراض به آنچه "بی‌کفایتی حکومت در تامین امنیت" خوانده شده، آغاز شد ولی حالا خواسته معترضان تغییر کرده و آنها خواهان کناره‌گیری رهبران دولت وحدت ملی هستند.

گزارش‌گر بی‌بی‌سی همچنین می‌گوید که ادعاهای وجود دارد مبنی براینکه شماری از گروه‌های سیاسی مخالف دولت آقای غنی نیز در سازماندهی این تظاهرات دخیل هستند.

ادامه عملیات ارتش فیلیپین برای بیرون راندن اسلامگرایان از شهر ماراوی

عملیات ارتش فیلیپین در جنوب این کشور برای بیرون راندن پیکارجویان اسلامگرا از شهرماراوی برای یازدهمین روز ادامه دارد. دولت در تلاش است تا این شهر واقع در جزیره میندانائو را از اسلامگراها پی بگیرد. ارتش گفته که حملات هوایی به این شهر متوقف نشده است. ماراوی درکنترل یکی از گروههای وابسته به گروه موسوم به دولت اسلامی(داعش) قرار دارد.

ارتش فیلیپین
epa

خبر فوریدرگیری میان تظاهرکنندگان و پلیس در کابل

درگیری میان پلیس و تظاهرکنندگان در کابل ادامه دارد. تصاویر رسانه‌های محلی نشان می‌دهد که شلیک هوایی پلیس برای متفرق کردن معترضان در اطراف محل انفجار روز چهارشنبه به شدت ادامه دارد.

گزارش شده که در این درگیری هشت تظاهرکننده زخمی شده و شماری از تظاهرکنندگان لت و کوب شده‌اند.

نیروهای امنیتی مسیرهای منتهی به ارگ ریاست جمهوری را بسته‌اند.

تظاهرکنندگان در کنار سر دادن شعارهای علیه اشرف غنی و عبدالله عبدالله، علیه آمریکا نیز شعارهای سر داده‌اند.

کابل
Reuters

پلیس فیلیپین حمله مسلحانه به کازینویی در مانیل را اقدامی تروریستی نمی‌داند

حمله در مانیل
EPA

پلیس فیلیپین حمله فردی مسلح به کازینویی درمانیل، پایتخت را به اقدامات تروریستی مرتبط ندانسته است. در جریان این حمله ۳۶ نفر کشته شدند. رئیس پلیس فیلیپین گفته است که پلیس با این حادثه همانند سرقت برخورد کرده است. پلیس معتقد است اکثر قربانیان به علت خفگی ناشی از آتش سوزی جان خود را از دست دادند.

قانونی که به امپراتور ژاپن اجازه کناره گیری از قدرت می‌دهد

مجلس سفلی ژاپن لایحه ای را تصویب کرده که براساس آن به اکیهیتو، امپراتور این کشور اجازه می دهد تا از سلطنت کناره‌گیری کند. امپراتور ۸۳ ساله ژاپن از سلامت جسمانی خوبی برخوردار نیست. او سال گذشته در میان شگفتی تمایل خود را به کناره گیری از سلطنت نشان داد. در دو قرن گذشته هیچ امپراتوری در ژاپن از مقامش کناره گیری نکرده و قانونی هم اجازه این کار را بدهد در این کشور وجود نداشته است. انتظار می رود که این لایحه هفته آینده پس از تصویب در مجلس علیا به صورت قانون درآید.

امپراتور ژاپن
Reuters

خبر فوریتظاهرات کابل در اعتراض به ناامنی؛ شلیک هوایی پلیس

پلیس در کابل
Reuters

گزارش‌ها از کابل حاکیست که صدها تن از شهروندان افغانستان در اعتراض به آنچه "بی‌کفایتی دولت در حفظ امنیت" می‌خوانند امروز در کابل تظاهرات کرده‌اند.

معترضان تلاش دارند خود را به چهار راهی 'زنبق'، جایی که شاهد انفجار خونین روز چهارشنبه که بیش از ۱۰۰ کشته و ۴۶۰ زخمی برجای گذاشت بود، برسانند.

گزارش شده که نیروهای امنیتی افغانستان با شلیک هوایی تلاش کرده‌اند تا معترضان را که خواهان کناره‌گیری دولتی به رهبری اشرف غنی، رئیس جمهوری و عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی هستند، متفرق کنند.

به گزارش خبرگزاری رویترز حدود هزار نفر در محل نزدیک به انفجار روز چهارشنبه جمع شده‌اند و اشرف غنی و عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی افغانستان را مسئول این حمله می‌خوانند.

تظاهرات همچنان ادامه دارد.

واکنش‌های جهانی به خروج آمریکا از معاهده اقلیمی پاریس

تصمیم دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در مورد خروج این کشور از معاهده اقلیمی پاریس با تاسف و نگرانی گسترده کشورهای جهان روبرو شده است. آلمان ایتالیا و فرانسه پیشنهاد انجام مذاکره مجدد در مورد این معاهده را فورا رد کرده و ژاپن گفته است که ظاهرا آقای ترامپ به عقلانیت پشت کرده است. امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه گفته که طرح دیگری برای مقابله با گرمایش زمین وجود ندارد. انتظار می رود که اتحادیه اروپا و چین در نشستی که امروز در بروکسل برگزار می شود، بر تعهدات خود نسبت به این معاهده تاکید کنند.

مهم ترین خبرهای روز گذشته را اینجا بخوانید