Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

خلاصه

  1. رهبران جهان حمله در لندن را محکوم کردند
  2. جلسه اضطراری کمیته امنیتی کابینه بریتانیا در ارتباط با حمله لندن
  3. حمله در لندن؛ شش نفر کشته و شماری مجروح

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

دولت بریتانیا: خطر اقدامات تروریستی در بریتانیا ابعاد بی‌سابقه‎ای یافته است

مقامات دولت بریتانیا می‌گویند خطر عملیات تروریستی به ابعاد "بی‌سابقه‌ای" رسیده است: بین سال ۲۰۱۳ تا ماه مارس امسال هفتاد اقدام تروریستی در بریتانیا صورت گرفته بود اما در سه ماه گذشته هشت مورد عملیات تروریستی یا انجام یا پیش از اجرا کشف و خنثی شده است.

جرمی کوربین از اخراج بیست هزار پلیس در چند سال گذشته انتقاد کرد

جرمی کوربین رهبر حزب کارگر درباره حمله تروریستی دیشب لندن صحبت کرد و گفت "نمی‌توان امنیت را بدون صرف هزینه تامین کرد."

او ترزا می را متهم کرد که در چند سال گذشته بیست هزار پلیس را اخراج کرده است. رهبر حزب کارگر گفت وقتی نهاد صنفی پلیس خطر این کار را به ترزا می گوشزد کرده، او آنها را متهم کرده که چوپان دروغگو هستند.

جرمی کوربین همچنین از ترزا می انتقاد کرد که جلوی انتشار گزارشی را در مورد کشورهایی که بودجه اقدامات تروریستی را تامین می‌کنند گرفته است.

سفیر آمریکا در بریتانیا از مدیریت "قوی" شهردار لندن تمجید کرد

لیو لوکنز سفیر آمریکا در بریتانیا در توئیتر از مدیریت "قوی" صادق خان شهردار لندن دفاع کرد و به او تسلیت گفت. دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا ساعاتی پیش در توئیتر از شهردار لندن انتقاد کرده و او را متهم کرده بود که خطر تروریسم را کوچک فرض می‌کند.

شورای مسلمان بریتانیا از صحبتهای ترزا می حمایت کرد

شورای مسلمان بریتانیا از صحبتهای ترزا می نخست وزیر حمایت کرد و از مسلمانان خواست تا برای جلوگیری از رفتار افراط‌‌ گرایانه وظیفه خود را انجام دهند:

"این حمله مار خشمگین کرده و ما می‌خواهمی در این باره کاری انجام دهیم. به همین دلیل ما با نخست وزیر موافقیم که این وضع باید عوض شود. دیگر بس است. ما برای گفتگوهای دشوار بعنوان شهروندانی با حقوق برابر آماده‌ایم و به اندازه سهم خودمان باید در مبارزه شرکت کنیم."

طرفداران داعش در تلگرام دیگران را به حملات تروریستی بیشتر تشویق می‌کنند

در حالی که هنوز فرد یا گروهی مسئولیت حمله "تروریستی" لندن را به عهده نگرفته، طرفداران گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) از این اقدام استقبال و اظهار خوشحالی می‌کنند. در یک کانال تلگرامی با عنوان "فقط ترور" که بعد از حمله دیشب راه‌اندازی شده گقته شده که سربازان داعش "همه‌جا" هستند و انجام حمله تروریستی مشابه دیشب "کار سختی نیست." طرفداران القاعده هم در تلگرام از این اقدام تروریستی حمایت کرده و دیگران را به اقدامات مشابه تشویق کرده‌اند.

پاسخ شهردار لندن به توییت دونالد ترامپ

دفتر صادق خان، شهردار لندن گفته است که او بجای جواب دادن به توییت دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، کارهای مهم تری دارد که انجام دهد. آقای ترامپ در توییتی به طعنه خطاب به شهردار لندن گفته بود: دست کم ۷ نفر کشته و ۴۸ نفر زخمی شده‌اند. آن وقت شهردار لندن می‌گوید "دلیلی برای اضطراب وجود ندارد".

خبر فورییک نفر از مردم عادی هدف گلوله پلیس قرار گرفته است

به گفته یکی از فرماندهان پلیس بریتانیا در جریان حمله دیشب در لندن هشت مامور مسلح پلیس پنجاه گلوله شلیک کرده‌اند. در این تیراندازی که حجم آن "بی‌سابقه" توصیف شده، یک نفر از مردم عادی هم هدف قرار گرفته و زخمی شده است.

حمله دیشب در مرکز لندن تا کنون هفت کشته و ده‌ها زخمی به جا گذاشته که حال بیش از بیست نفر از آنها وخیم گزارش شده است.

حضور سنگین نیروهای مسلح پلیس در منطقه ایست‌هم در لندن

گزارش ها از حضور سنگین نیروهای مسلح پلیس در منطقه ایست‌هم در لندن خبر می دهد. این منطقه کمتر از دو کیلومتر از مجموعه آپارتمان هایی قرار دارد که پیشتر پلیس در منطقه بارکینک در شرق لندن به آن جا یورش برد.

ترزا می از مجروحان در بیمارستان عیادت کرد

ترزا می، نخست وزیر بریتانیا برای عیادت تعدادی از مجروحان حمله شب گذشته لندن به بیمارستان کینگز کالج رفت. براساس آمار جدید سیستم درمانی بریتانیا ۴۸ مجروح به بیمارستانهای مختلف منتقل شدند.

آخرین گزارش ها از وخامت حال ۲۱ مجروح خبر می دهد.

واکنش دولت افغانستان به حمله لندن

ریاست‌جمهوری افغانستان در اعلامیه‌ای حمله شب گذشته در لندن را به دولت و مردم بریتانیا تسلیت گفته است. در این اعلامیه آمده است: "گروه‌های تروریستی مرزهای جغرافیایی را درنوردیده و اکنون به یک خطر و تهدید بزرگ جهانی برای بشریت مبدل شده است." ریاست جمهوری افغانستان تاکید کرده که مقابله با "گروه‌های تروریستی و نابود کردن لانه‌های آنها" کار مشترک و بسیج همه کشورها را می‌طلبد. دولت افغانستان از کشورهای جهان خواسته تا بر کشورهایی را که "از تروریستان استفاده ابزاری می‌کنند و به آنها پناه می‌دهند" فشار جدی بیاورد.

نخست وزیر کانادا از کشته شدن یکی از شهروندان این کشور در حمله لندن خبر داد

جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا تایید کرده که یک شهروند کانادا در میان کشته شدگان حمله شب گذشته در لندن بوده است. آقای ترودو ضمن محکوم کردن این حمله گفت که از از کشته شدن یکی از شهروندان کانادا ناراحت شده است. او با خانواده های قربانیان ابراز همدردی کرد.

مهاجمان لندن شناسایی شدند

بی بی سی دریافته که هویت سه مهاجم حمله لندن مشخص شده، اما گفته شده که احتمالا هنوزرسما هویت آنها اعلام نمی شود.

پاسخ فیسبوک به صحبت های ترزا می در مورد نقش شبکه های اجتماعی در ترویج افراط گرایی

صحبت های ترزا می، نخست وزیر بریتانیا، که گفته بود شرکت های بزرگ اینترنتی "فضایی امن برای افراط گرایان" ایجاد کرده اند، با واکنش فیسبوک روبرو شده است. فیسبوک در پاسخ گفته است: "ما حمله شنبه شب در لندن را محکوم می کنیم و با خانواده های قربانیان و مجروحان همدردی می کنیم."

این شبکه اجتماعی همچنین گفته: "ما در تلاش هستیم تا سرویسی ایجاد کنیم که همه در آن احساس امنیت بکنند. این به معنای آن است که ما به گروهها و افرادی که درگیر فعالیت های تروریستی هستند و یا کسانی که با پیام گذاشتن در صدد حمایت از تروریسم هستند، اجازه فعالیت نمی دهیم. ما می خواهیم که فیسبوک محیطی ناسازگار برای تروریست ها باشد. ما درتلاشیم تا با استفاده از تکنولوژی و بررسی های انجام شده به محض اطلاع از پیام هایی با محتوای تروریستی آن ها را از فیسبوک حذف کنیم."

به گفته فیسبوک مقابله با افراط گرایی در اینترنت تنها با همکاری های قوی ممکن است.

'یکی از مهاجمان متاهل بود و دو بچه داشت'

بی بی سی دریافته که یکی ازمهاجمان حمله شب گذشته در لندن در خانه ای در محله بارکینگ در شرق لندن زندگی می کرد. به گفته یکی از همسایگان این مهاجم متاهل بود و دو بچه داشت و در سه سال گذشته در این محل سکونت داشت.

این فرد توسط پلیس کشته شد.

پلیس لندن امروز در عملیاتی به شماری خانه در محله بارکینگ در شرق لندن حمله کرد.

حمله در لندن
PA

واکنش پاپ به حمله لندن

پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک های جهان از تمام کاتولیک ها در سراسر جهان خواسته که برای لندن دعا کنند. پاپ در جمع ۶۰ هزار نفری که در میدان سنت پیتر گرد آمده بودند خواستار صلح در سراسر جهان و ریشه کن شدن جنگ و تروریسم شد . رهبر کاتولیک های جهان همچنین با اشاره به حمله لندن گفت بیاییم برای قربانیان و خانواده های آنها دعا کنیم

گزارش خبرنگار بی‌بی‌سی از محل حادثه

شهروندان خارجی در میان زخمی‌شدگان

در میان چهل و هشت زخمی که در پنج بیمارستان لندن بستری هستند شهروندان سایر کشورها از جمله استرالیا، فرانسه، اسپانیا، استرالیا و نیوزیلند هم هستند. چهار پلیس هم در میان زخمی‌ها هستند.

لاندن بریج و اطراف آن از مناطق توریسی لندن است و مخصوصا شب‌های شنبه، شلوغ‌ترین ساعت‌های آن است.

خبر فوریدر یورش پلیس به شرق لندن ۱۲ نفر دستگیر شدند

به گفته اسکاتلندیارد در جریان یورش پلیس به بارکینگ در شرق لندن در ارتباط با حمله شب گذشته لندن، ۱۲ نفر دستگیر شده اند عملیات تجسس در شماری از خانه ها در این منطقه ادامه دارد.

حمله لندن
bbc
حمله لندن
BBC
حمله لندن
BBC

طعنه ترامپ به شهردار لندن

دونالد ترامپ، رییس‌جمهور آمریکا، در توییتر به طعنه خطاب به صادق خان، شهردار لندن نوشته است: دست کم هفت نفر کشته و چهل و هشت نفر زخمی شده‌اند. آن وقت شهردار لندن می‌گوید "دلیلی برای اضطراب وجود ندارد".

View more on twitter

۴ نیروی پلیس در حمله لندن مجروح شدند

در جریان حمله شب گذشته لندن ۴ پلیس مجروح شدند. یکی از این مجروحان از نیروی پلیس حمل و نقل بریتانیا است که جراحاتش جدی گزارش شده است. سه مجروح دیگر هم از نیروهای پلیس لندن هستند که حال یکی از آن ها وخیم است.

حمله لندن: چه کسی از مهاجمان لندن عکس گرفت؟

گابریل سیوتو، عکاسی که شاهد حمله دیشب بوده، عکسی از مهاجمان بعد از یورش پلیس گرفته است. او می‌گوید یکی از مهاجمان که نزدیک به او روی زمین افتاده بود، از بازوی راستش خون ریزی داشت و مهاجم دیگری هم آنسوی خیابان روی زمین افتاده بود. او همچنین از شروع حمله و ورد پلیس به صحنه می‌گوید.

حمله لندن: چه کسی از مهاجمان لندن عکس گرفت؟

توییت خبرنگار بی بی سی درباره عملیات پلیس در شرق لندن

انفجارات در بارکینگ، در شرق لندن، کنترل شده در حالی که پلیس به آپارتمانی یکی از سه مهاجم یورش برده.

View more on twitter

عملیات پلیس در شرق لندن

پلیس لندن عملیاتی را در منطقه بارکینگ در شرق لندن انجام داده است. پلیس اعلام نکرده که آیا این عملیات با حمله شب گذشته مرتبط است یا خیر.

حمله لندن: ون مهاجمان در دوربین یک تاکسی

در آغاز حمله لندن یک ون، تعدادی از عابران پیاده روی لاندن بریج را زیر گرفت و به یک گوشه کوبید. سه مهاجم خودرو را رها کردند و به سمت بارو مارکت رفتند. تصویر خوردی رها شده مهاجمان در دوربین روی داشبورد یک راننده تاکسی ضبط شده است. مسافران تاکسی بی‌خبر از ماجرا، در تلاشند حادثه‌ای را که اول گمان می‌کنند تصادف رانندگی است گزارش کنند.

حمله لندن: ون مهاجمان از دوربین یک تاکسی

نخست وزیر استرالیا: یک شهروند این کشور در بیمارستان بستری شده

مالکوم ترنبول، نخست وزیر استرالیا تایید کرده که یکی از شهروندان این کشور در بیمارستان است و تحقیق درباره وضعیت دومین شهروند در جریان است.

حمله لندن: پلیس وارد یک بار می‌شود

تصویری که یک کاربر توئیتر به نام جیمز یتس منتشر کرده است. در زمان حمله شنبه شب در لاندن بریج، پلیس وارد یک بار می‌شود و از مشتری‌ها می‌خواهد روی زمین بخوابند.

حمله لندن: پلیس وارد یک بار می‌شود

'حامیان داعش حمله لندن را جشن گرفتند'

فرانک گاردنر، خبرنگارامور امنیتی بی بی سی گفته است حامیان داعش حتی قبل از این که این گروه مسئولیت این حمله را برعهده بگیرد، حمله لندن را جشن گرفتند".

'زمان حملات تروریستی به درخواست داعش برای تشدید حملات در ماه رمضان بیشتر نزدیک است'

فرانک گاردنر، خبرنگار امور امنیتی بی بی سی، گفته است که زمان حملات تروریستی اخیر در بریتانیا احتمالا بیشتر به درخواست گروه موسوم به دولت اسلامی(داعش) مربوط می شود که خواستار شدت بخشیدن به حملات درجریان ماه رمضان شده بود تا این که مستقیما انتخابات در بریتانیا را هدف قرار داده باشد.

بخش خبری ویژه حمله لندن در تلویزیون فارسی بی‌بی‌سی

بخش خبری ویژه برنامه‌های تلویزیون فارسی بی‌بی‌سی برای پوشش اخبار و تحولات مربوط به حمله لندن را در صفحه پخش زنده تلویزیون فارسی بی‌بی‌سی ببینید.

حمله لندن: نقشه محل حادثه

کمی پس از ساعت ۹ شب (شنبه ۳ ژوئن/۱۳ خرداد) به وقت گرینیچ یک خودروی وَن سفید رنگ در "لندن بریج" خود را به عابران پیاده‌رو کوبید.

سپس سه مرد از این خودرو پیاده شدند و عده ای را در "بارو مارکت" در جنوب این محل با چاقو زدند. "بارو مارکت" از محلات شلوغ است که به داشتن رستورانها و بارهایش معروف است. براساس گزارش‌ها نیروهای مسلح پلیس لندن ظرف حدود ۸ دقیقه حمله‌کنندگان را از پا در آوردند.

محل حمله
Google

ترزا می: انتخابات عمومی مطابق با برنامه قبلی برگزار می‌شود

ترزا می، نخست وزیر بریتانیا در سخنانی که به مناسبت حمله شب گذشته لندن بیان کرد، گفت که " انتخابات عمومی مطابق با برنامه تعیین شده، برگزار می شود." قرار است انتخابات عمومی پنج شنبه ۸ ژوئن(۱۸ خرداد) برگزار شود.

ترزا می
BBC
حمله لندن
BBC

صف طولانی از افرادی که در انتظارهستند تا به هتل برگردند. این هتل در پی حمله شب گذشته تخلیه شد. مسافران این هتل مجبورشدند شب گذشته را در لابی‌های هتلی دیگر بگذرانند.

'ایدئولوژی شیطانی'

ترزا می گفت بریتانیا با روند جدیدی از تهدید مواجه است. او حمله به "شهروندان بی گناه و بی دفاع" را ناشی از "ایدئولوژی شیطانی" عنوان کرد.

برای این که بیشتر درباره حمله شب گذشته بدانید می توانید به مطلب (حمله لندن؛ تا حالا چه می‌دانیم؟) مراجعه کنید.

نخست وزیر بریتانیا گفت باید تدابیر امنیتی بریتانیا بازنگری شود تا این اطمینان حاصل شود که این کشور توانایی مقابله با این خطر را دارد.

ترزا می "افراط گرایی اسلامی" و این ایدئولوژی را ریشه تمام حملات گذشته بریتانیا عنوان کرد.

توییت ولادیمیر پوتین به مناسبت حمله لندن

"بی رحمی و قساوت حمله لندن منزجر کننده است. تروریسم محکوم است، با مردم بریتانیا ابراز همدردی می کنم."

View more on twitter

ترزا می گفت که حوادث سه ماه گذشته در بریتانیا به همدیگر ارتباطی نداشته است هرچند در مجموع حوادث "تروریستی" هستند.

خبر فوریسخنرانی ترزا می نخست وزیر بریتانیا

ترزا می، نخست وزیر بریتانیا، در مصاحبه‌ای مشغول دادن جزئیات درباره حادثه دیشب است.

او می گوید هر سه نفر که در بارو مارکت با چاقو به شهروندان حمله کردند کشته شده‌اند.

48 نفر در بیمارستان های لندن تحت درمان قرار دارند که حال بعضی از آنها وخیم است.

کنسرت خیریه مطابق برنامه قبلی در منچستر برگزار می‌شود

قرار است امروز کنسرتی در بزرگداشت قربانیان بمبگذاری منچستر دراین شهر برگزار شود.

در کنسرت امروز به جز آریانا گرانده ستاره‌هایی چون جاستین بیبر، کیتی پری، کولد پلی و مایلی سایروس هم برنامه اجرا خواهند کرد.

عواید این کنسرت به قربانیان بمب‌گذاری منچستر و خانواده‌هایشان داده خواهد شد.

دو هفته پیش در حمله ای انتحاری به سالن کنسرتی در منچستر ۲۲ نفر کشته و شماری مجروح شدند.

پلیس برای برقرای امنیت نیروی بیشتری به محل اعزام کرده است.