Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

خلاصه

  1. چند کشور عربی روابط خود را با قطر قطع کردند
  2. پلیس لندن می گوید به زودی هویت مهاجمان حمله اخیر در این شهر را اعلام می کند
  3. رئیس جمهور روسیه ادعای دخالت در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را رد کرد

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

حمله مجدد دونالد ترامپ به شهردار لندن

رئیس جمهور آمریکا، که پیشتر در توییتی صادق خان شهردار لندن را به کم اهمیت معرفی کردن حملات لندن متهم کرده بود، امروز با انتشار توییتی جدید، واکنش دفتر شهردار لندن به توییت قبلی خود را "ترحم انگیز" توصیف کرد.

نختسین توییت انتقادآمیز دونالد ترامپ، روز یکشنبه و پس از آن نوشته شد که صادق خان گفت مردم لندن نباید از تشدید حضور پلیس در خیابان‌ها نگران باشند و این اقدام فقط برای تامین امنیت است.

آقای ترامپ دیروز خطاب به شهردار لندن توییت کرد: "دست‌کم ۷ نفر کشته و ۴۸ نفر زخمی شده‌اند، آن وقت شهردار لندن می‌گوید دلیلی برای نگرانی وجود ندارد".

در پی این توییت، دفتر صادق خان گفت که او به جای جواب دادن به توییت دونالد ترامپ کارهای مهم تری دارد که انجام دهد. دفتر شهردار لندن، توییت آقای ترامپ را مبتنی بر کم اطلاعی و تلاشی هدفدار برای خارج کردن اظهارات صادق خان از مفهوم اصلی آن معرفی کرد.

در پی توییت یکشنبه آقای ترامپ، لیو لوکنز سفیر آمریکا در بریتانیا، با اتخاذ موضعی متفاوت در توئیتر از مدیریت "قوی" صادق خان دفاع کرد و به او تسلیت گفت.

در اظهارنظری جداگانه، ترزا می نخست وزیر بریتانیا هم تاکید کرد که شهردار لندن به خوبی به وظایفش عمل کرده است.

اعلام آمادگی اتحادیه صادرکنندگان کشاورزی ایران برای تامین مواد غذایی قطر

رضا نورانی، رئیس اتحادیه صادرکنندگان محصولات کشاورزی ایران گفت: "تنها راه ارتباط زمینی با قطر از طریق عربستان میسر است و با تشدید تحریم‌ها علیه این کشور ایران نزدیک‌ترین کشور به قطر است که می‌تواند از طریق راه آبی با طی مسافتی ۱۲ ساعته محصولات غذایی را به این کشور صادر کند".

آقای نورانی افزود: "با هماهنگی که با خط کشتیرانی والفجر انجام شده امکان ارسال محصولات از سه بندر بوشهر، بندرعباس و بندر لنگه از طریق خطوط کشتیرانی ایران به قطر فراهم است."

با قطع روابط عربستان، امارات، مصر و چند کشور عربی دیگر با قطر، عربستان مرزهای هوایی، دریایی و زمینی خود را با قطر بسته و دوحه را از تنها مرز زمینی خود که برای واردات غذا اهمیتی ویژه دارد، محروم کرده است.

بحران اخیر در روابط خارجی قطر، باعث نگرانی مردم این کشور و هجوم آنها به فروشگاه های مواد غذایی شده است. قطر بخش اصلی مواد غذایی شهروندان خود را از طریق واردات از خارج تامین می کند.

خبر فوریپلیس لندن هویت دو عامل حمله لندن را اعلام کرد

پلیس لندن نام دو نفر از عاملان حمله دو روز پیش در لندن را اعلام کرده است.

یکی از آنها خرم بات ۲۷ ساله است که متاهل و صاحب فرزند است و در منطقه بارکینگ در شرق لندن زندگی می‌کرده است. نفر دوم رشید رضوان سی ساله اعلام شده است. این دو نفر بهمراه نفر سوم به ضرب گلوله پلیس کشته شدند.

خرم بات و رشید رضوان
MET POLICE
خرم بات و رشید رضوان

بیشتر بدانید؛ مقاومت به آنتی‌بیوتیک یعنی چه؟

در چند روز اخیر خبری منتشر شد از آنتی‌بیوتیک تازه‌ای که تاثیر معجزه‌آسا خواهد داشت. اهمیت این آنتی‌بیوتیک که ساخت آن در حال حاضر در مرحله پژوهشی قرار دارد، مقابله با باکتری‌های مقاوم شده به آنتی‌بیوتیک‌های فعلی ذکر شده است.

دارو
Getty Images

اعلام آمادگی ایران برای صدور محصولات کشاورزی به قطر

آتش سوزی در جنگل‌های زاگرس در استان ایلام

انتخابات بریتانیا؛ حملات سخت می و کوربین به یکدیگر بر سر مسئله امنیت

دو روز پس از حمله لندن و سه روز مانده به انتخابات سراسری بریتانیا، ترزا می، نخست وزیر و جرمی کوربین، رهبر حزب کارگر بر سر موضوع امنیت شدیدا به یکدیگر حمله و از هم انتقاد کرده‌اند.

جرمی کوربین از کارنامه ترزا می که در هفت سال گذشته شش سال وزیر کشور و تقریبا یک سال نخست وزیر بوده انتقاد کرد و گفت کاهش نوزده هزار نفر از نیروی پلیس در این مدت به تامین امنیت لطمه زده و او بهای تصمیم‌های خود را در روز انتخابات خواهد پرداخت.

در مقابل ترزا می از کارنامه خود در سمت وزیر کشور و نخست وزیر دفاع کرد و گفت او بودجه پلیس ضد تروریسم را کاهش نداده است و اکنون هم برای افزایش تعداد پلیس مسلح بودجه اضافه در نظر گرفته و بودجه پلیس را در مجموع ثابت نگه داشته است.

ترزا می و جرمی کوبین
PA

خبر فوریتعطیلی دفتر الجزیره در عربستان

ساعاتی بعد از قطع رابطه عربستان و چند کشور دیگر با قطر، وزارت فرهنگ و اطلاع‌رسانی عربستان اعلام کرد دفتر شبکه الجزیره را در این کشور تعطیل کرده است.

View more on twitter

هجوم شهروندان قطری به مغازه‌ها برای خرید مواد غذایی

در پی نگرانی شهروندان قطری درباره کمبود مواد غذایی، فروشگاه‌های دوحه، پایتخت این کشور شاهد ازدحام کسانی بوده که برای خرید مواد غذایی به آنجا آمده بودند.

دوحه
AFP

هند ماهواره ارتباطی را با موفقیت به فضا پرتاب کرد

هند قوی‌ترین راکت حامل ماهواره ارتباطی خود را به فضا پرتاب کرده است.

این راکت که جی اس ال وی مارک سه نام گرفته بیش از ۶۴۰ تن وزن دارد و از خلیج بنگال در جنوب هند به فضا پرتاب شده است. مقام‌های هندی امیدوارند روزی بتوانند فضانواردان کشورشان را به فضا بفرستند.

ماهواره ارتباطی
AFP

رئیس پلیس لندن: رویکردمان درباره تروریسم مورد بررسی قرار می‌گیرد

رئیس پلیس لندن گفته است بعد از سه حمله در بریتانیا در ظرف سه ماه، رویکرد نیروهای تحت امرش درباره تروریسم از ابعاد مختلف مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

کرسیدا دیک، خواهان منابع بیشتری شده است اما علاقه مند به مسلح کردن همه نیروهای پلیس در بریتانیا نیست. در پی حملات دو روز پیش لندن یازده نفر بازداشت شده‌اند و چندین خانه در شرق لندن مورد حمله و بازرسی پلیس قرار گرفته‌اند.

رایزنی ظریف با کشورهای منطقه

عربستان هم بنادر خود را به روی کشتی‌های قطری بست

به گزارش خبرگزاری رویترز، مدیران بنادر عربستان به مسئولان شرکت‌های کشتی‌رانی و بنادر در این کشور گفته‌اند از پذیرش کشتی‌هایی که حامل پرچم قطر هستند خودداری کنند. این دستورالعمل شامل کشتی‌هایی که مالکان آنها شرکت‌ها یا اشخاص قطری هستند هم می‌شود. بندر فجیره امارات هم پیشتر دست به اقدام مشابهی زده بود.

چرا کار عربستان و قطر به اینجا کشید؟

این اولین بار نیست که کشورهای عربی خلیج فارس با قطر وارد تنش‌ جدی می‌شوند. اما متوقف کردن پروازها و حتی اخراج شهروندان در کنار قطع روابط دیپلماتیک٬ رویدادی است که باید دلایل محکم و عمیقی پشت آن نهفته باشد.

قطر
Getty Images

مصر حریم هوایی خود را به روی 'هواپیماهایی که از قطر به پرواز درآمده‌اند، می‌بندد'

خبرگزاری رویترز در خبر اختصاصی دیگری گزارش داده حریم هوایی خود را به روی هواپیماهایی که مبداشان قطر است، خواهد بست.

چند بانک مصری همکاری با بانک‌های قطری را متوقف کردند

بر اساس گزارش خبرگزاری رویترز چند بانک مصری همکاری خود را با بانک‌ها و موسسات مالی قطر را متوقف کرده‌اند. این خبرگزاری به نقل از چند مدیر عالی رتبه بانکی در امارات گفته است نقل و انتقال پول به دستور "مدیریت این بانک‌ها" به حالت تعلیق درآمده است. بر همین اساس بعضی بانک‌های اماراتی در ابتدا از دریافت ریال قطر هم خودداری کرده بودند.

بانک مرکزی امارات از بانک‌ها خواسته ریال قطر را بپیذیرند.

خبر فوری'چند کشته' در حادثه تیراندازی در اورلاندو

رسانه های آمریکایی گزارش کرده‌ اند که بر اثر حادثه ای در اورلاندو "چند نفر کشته" شده اند.

براساس تازه ترین گزارشها، به گفته پلیس این حادثه تیراندازی مهار شده است.

امارات بندر فجیره را به روی کشتی‌های قطری بست

به گفته مقام‌های امارات متحده عربی، بندر فجیره در شمال شرقی این کشور در اطلاعیه‌ای اعلام کرده است تمامی کشتی‌هایی که پرچم قطر را حمل می‌کنند و از این کشور عازم بنادر امارات هستند حق ورود به این بندر را ندارند. خبرگزاری رویترز که نسخه‌ای از این بیانیه را رویت کرده، به نقل از مقام دولتی در امارات گفته است این تعلیق تا اطلاع ثانوی لازم‌الاجراست.

کشتی اماراتی
Getty Images

واکنش ظریف به تنش در منطقه

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، در واکنش به تنش‌ در منطقه خلیج فارس و قطع رابطه کشورهای عربی با قطر در توییتر خود به زبان انگلیسی نوشت:

"همسایه‌ها ماندنی هستند؛ جغرافیا تغییر نمی‌کند. زورگویی به هیچ‌وجه راه حل نیست. گفت‌وگو ضروری است، به خصوص در ماه مبارک رمضان."

View more on twitter

نقشه؛ چه کشورهایی با قطر قطع رابطه کردند؟

نقشه قطر
BBC

دونالد ترامپ: دادگاه‌ها سیاسی و آهسته هستند

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در حساب توئیتر خود از سیاست‌های مهاجرتی خود دفاع کرده است.

آقای ترامپ گفته است:" برای محافظت از کشورمان (آمریکا) باید در برابر کسانی که به آمریکا وارد می‌شوند سخت‌گیر باشیم. دادگاه‌ها آهسته و (با انگیزه‌های) سیاسی هستند."

View more on twitter

مالدیو هم روابط خود را با قطر قطع کرد

مالدیو هم به جمع کشورهایی پیوسته که رابطه خود را با قطر قطع کرده‌اند.

عربستان سعودی، مصر، بحرین، یمن و امارات متحده عربی با وارد کردن این اتهام به قطر که باعث بی‌ثباتی در منطقه می‌شود روابط دیپلماتیک با این کشور را قطع کرده اند. این کشورها قطر را به حمایت از "گروه های تروریستی" متهم کرده‌اند.

عربستان گفته همه تماس‌های زمینی، دریایی و هوایی با قطر را قطع می کند "و همه کشورهای برادر و دوست را دعوت به چنین کاری می کند."

بیش از صد شهروند ترکیه در خطر از دست دادن شهروندی

دولت ترکیه می‌گوید حدود ۱۳۰ شهروند این کشور که به گفته آنها "در کودتای نافرجام سال گذشته این کشور نقش داشته‌اند" ممکن است شهروندی کشورشان را از دست بدهند.

مقام‌های دولتی ترکیه به این شهروندان سه ماه فرصت داد‌ه‌اند به کشورشان برگردند. این افراد شامل فتح الله گولن هم می‌شوند. دولت ترکیه فتح‌الله گولن را متهم کرده که کودتای ناموفق پارسال این کشور را برای خلع رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری، طرح‌ریزی و اجرا کرده است. آقای گولن که از حدود ١٨ سال پیش در تبعیدی خود خواسته در پنسیلوانیای آمریکا به سر می‌برد این اتهام‌ها را رد می‌کند

پرچم ترکیه
Getty Images

سرمایه‌دار بزرگ مصری خواستار بیرون کشیدن پول‌های سرمایه‌گذاری شده در قطر شد

نجیب انسی ساویرس، کارآفرین و میلیاردر بزرگ مصری از تجار کشورش خواسته سرمایه‌های خود را از قطر بیرون بکشند و سرمایه‌گذاری در این کشور را متوقف کنند.

خبرگزاری رویترز این اظهارات را از قول سخنگوی آقای ساویرس منتشر کرده است.

ابراز نگرانی وزارت خارجه ایران از تنش دیپلماتیک کشورهای عربی با قطر

وزارت امور خارجه ایران در اولین واکنش به قطع رابطه عربستان و چند کشور عربی با قطر از تنش موجود ابراز نگرانی کرده است.

بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گفته است که اختلاف فعلی "تنها از طریق روش‌های سیاسی و مسالمت آمیز و گفت‌وگوهای شفاف و صریح" قابل حل است.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در بیانیه‌ای گفته است "افزایش تنش در روابط میان دولت‌های همجوار در شرایطی که منطقه و جهان همچنان از تبعات گسترده بحران تروریسم و افراط گرایی و تداوم اشغال فلسطین توسط رژیم صهیونیستی رنج می‌برد، به سود هیچ یک از دولت‌ها و ملت‌های منطقه نبوده و مصالح همگان را تهدید می‌کند." بیشتر بخوانید

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران
Getty Images
بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران

خبر فوریرویترز: یک کشته در گروگانگیری در ملبورن

خبرگزاری رویترز از ملبورن استرالیا گزارش می دهد که پلیس یک فرد مسلح که زنی را به گروگان گرفته بود، به ضرب گلوله از پای درآورده است.

پلیس گفته است که در حال بررسی این موضوع هستند و اینکه آیا این حادثه به فعالتیهای ستیزه جویانه در کشور مرتبط است یا نه.

بروجردی: تنش بین کشورهای عربی ناشی از دخالت آمریکا است

علا‌الدین بروجردی، رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران دخالت‌‌های آمریکا را "دلیل تنش‌های اخیر بین کشورهای عربی در منطقه" دانسته است.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، وابسته به مجلس آقای بروجردی گفته است: " نخستین اثر سفر دونالد ترامپ به منطقه ایجاد تشتت در کشورهای منطقه است."

رییس کمیسیون امنیت ملی مجلس همچنین گفته است: "دخالت کشورهای بیگانه به ویژه آمریکا به عنوان دشمن شناخته شده کشورهای اسلامی که همواره ایجاد افتراق و تشتت و اختلاف در میان کشورهای اسلامی را در دستور کار داشته است به هیچ وجه نمی تواند حلال مشکلات منطقه باشد. "

آنچه می‌خواهید درباره قطر بدانید

قطر که زمانی یکی از فقیرترین کشورهای منطقه بود، امروز یکی از ثروتمندترین کشورهای خاورمیانه است.

این کشور، تلاش کرده از درآمدهای هنگفت فروش گاز خود، برای نفوذ سیاسی و فرهنگی بر منطقه و جهان استفاده کند. قطر در مذاکرات صلح افغانستان درگیر است و در یک رقابت بحث‌برانگیز میزبانی جام جهانی فوتبال ۲۰۲۲ را به دست آورد.

قطر
BBC

پیروزی تیم فوتبال ایران در مقابل مونته نگرو

قطع رابطه کشورهای عربی با قطر: نفت گران و پروازها قطع شد

  • در پی قطع رابطه چند کشور عربی با قطر، قیمت نفت در بازارهای جهانی افزایش یافته است.

این در حالی است که چندین خطوط هواپیمایی از جمله الاتحاد و امارات (متعلق به امارات عربی متحده) پروازهای خود به مقصد قطر را از اوایل صبح فردا سه شنبه ۶ ژوئن (۱۵ خرداد) به وقت محلی به حالت تعلیق در می‌آورند.

هواپیمایی قطر
Getty Images

وزیر خارجه افغانستان: مشاور امنیت ملی و روسای نهادهای امنیتی برکنار شوند

حزب جمعیت یک بار دیگر تأکید به اجرای کامل موافقتنامه حکومت وحدت ملی کرد
FB/SALAHUDINRABBANI
حزب جمعیت یک بار دیگر تأکید به اجرای کامل موافقتنامه حکومت وحدت ملی کرد

به دنبال حملات مرگبار اخیر در کابل، صلاح‌الدین ربانی، رئیس حزب جمعیت و وزیر امور خارجه افغانستان، خواستار برکناری حنیف اتمر، مشاور شورای امنیت ملی کشور و سران نهادهای امنیتی افغانستان شده است. آقای ربانی گفت افزایش ناامنی در افغانستان نشان‌دهنده ضعف و به وجود آمدن پرسش‌های جدی درباره اراده رهبری نهادهای امنیتی در امر مبارزه با تروریسم است.

بیشتر بخوانید

ضرب‌الاجل سه کشور حاشیه خلیج فارس به شهروندان قطری

در پی تنش دیپلماتیک چند کشور عربی با قطر، خبرگزاری رویترز از صدور ضرب‌الاجل سه کشور حوزه خلیج فارس به شهروندان قطری خبر داده است. به گزارش این خبرگزاری عربستان، بحرین و امارات متحده عربی به شهروندان قطری که در این کشورها اقامت دارند یا به طور موقت به آن‌ها سفر کرده‌اند دو هفته مهلت داده‌اند تا کشورشان را ترک کنند. در عین حال قطر از ائتلاف به رهبری عربستان سعودی در جنگ یمن هم اخراج شده است.

افراد کشته‌شده در مسیر کابل-فراه شناسایی شدند

مقام‌های محلی در فراه در غرب افغانستان می‌گویند از چهار نفری که روز گذشته (۱۴ جوزا/خرداد) در روستای "شمالگاه" ولایت فراه از سوی افراد مسلح کشته شدند، سه نفر از آنان محافظان والی بغلان و یکی هم سرباز "شاهراه شماره یک" بوده است.

ناصر مهری، سخنگوی والی فراه به بی‌بی‌سی گفت این افراد زمانی کشته شدند که از کابل به سوی مرکز فراه، برای سپری کردن تعطیلات در حرکت بودند.

هنوز مسئولیت این رویداد را کسی به عهده نگرفته است.

آقای مهری، مخالفان مسلح دولت را عامل این کشتار می‌داند اما می‌افزاید که هنوز روشن نیست که آنان وابسته کدام گروه بوده‌اند.

نقشه فراه
BBC

آخرین تحولات در ارتباط با قطع رابطه چند کشور عربی با قطر

آخرین تحولات در ارتباط با قطع رابطه چند کشور عربی با قطر:

  • امارات به دیپلمات‌های قطری ۴۸ ساعت فرصت داده است تا این کشور را ترک کنند. ابوظبی قطر را به "حمایت، تامین مالی و استقبال از تروریسم، افراط‌گرایی و سازمان‌های فرقه‌گرا" متهم کرده است.
  • شرکت‌های هواپیمایی امارات، اتحاد و فلای‌دوبی اعلام کرده‌اند که پروازهای خود را به دوحه، پایتخت قطر از صبح روز سه‌شنبه به وقت محلی به حالت تعلیق در می‌آورند.
  • کشورهای متحد عربستان اعلام کرده‌اند که حریم هوایی خود را بر روی هواپیماهای خطوط هوایی قطرایرویز بسته‌اند.
  • خبرگزاری دولتی بحرین درباره دلیل قطع رابطه این کشور با قطر گفته است که "قطر امنیت و ثبات بحرین را به خطر انداخته بود و در امور این کشور دخالت می‌کرد."
  • همچنین ائتلاف کشورهای عربی به رهبری عربستان که با شورشیان حوثی در یمن می‌جنگند، قطر را به دلیل "اقداماتش در قدرت گرفتن تروریسم حمایت از گروه‌هایی شامل القاعده، گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) و همچنین معامله با شبه‌نظامیان شورشی"، از این ائتلاف کنار گذاشته‌اند.

خبر فوریدولت مستقر در شرق لیبی با قطر قطع رابطه کرد

دولت مورد حمایت سازمان ملل مستقر در شرق لیبی نیز قطع روابطه خود با قطر را اعلام کرده است. بیشتر بخوانید

صادرات گاز قطر بدون مشکل 'ادامه دارد'

با وجود تیرگی شدید روابط قطر با عربستان، امارات، مصر و بحرین به نظر می‌رسد صادرات گاز مایع قطر بدون مانع ادامه دارد. شرکت ژاپنی JERA یکی از بزرگترین خریداران گاز قطر در دنیا اعلام کرد که اختلاف این کشورها تاثیری بر خرید گاز از قطر ندارد. در همین حال رویترز خبر داده خط لوله دلفین، خط لوله انتقال گاز بین قطر و امارات و عمان- بدون هیچ تغییری انتقال گاز را به عهده دارد و تنش سیاسی موجود بر آن تاثیری نداشته است.

رویترز همچنین از قول یک مقام روس که نامش را فاش نکرده خبر داده که تنش سیاسی موجود باعث نگرانی روسیه در زمینه انرژی نیست چون کشورهای عضو اوپک مثل گذشته با وجود تنش‌های سیاسی به همکاری خود ادامه خواهند داد.

پوتین اتهام دخالت در انتخابات آمریکا را رد کرد

پوتین
AFP

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، اتهام دخالت در انتخابات آمریکا و داشتن اطلاعات سری و مخرب علیه دونالد ترامپ را بی‌اساس دانسته است.

آقای پوتین در یک مصاحبه تلویزیونی با شبکه ان‌بی‌سی آمریکا، همچنین واشنگتن را به دخالت در انتخابات سایر کشورها متهم کرده است.

بیشتر بخوانید